Tom Clancy’s Without Remorse (بی ندامتِ تام کلنسی)


خلاصه داستان:

یک سرباز برجستهٔ نیروی دریایی آمریکا به‌نام جان کلی که شخصیتی برگرفته از کاراکتر جان کلارک که یکی از بهترین کاراکترهای جهان داستانی جک رایان نوشتهٔ تام کلنسی است، در حالی‌که به‌دنبال گرفتن برقراری عدالت برای قاتلان همسر باردارش است...


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

دیوید رونی – The Hollywood Reporter – 7 از 10

نتیجه یک ورودی یکپارچه در کانون صفحه کلنسی است، پرپیج و خم، پرسرعت، و سرشار از صحنه‌های اکشن و درگیری و ضرب و شتم، انفجار مواد منفجره و یک قضیه جذاب و پیچیده سیاسی که گویی پیشگویی کننده اوقات طاقت فرسا و فرسایشی جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی است.

بیل گودی‌کونتز – Arizona Republic – 6 از 10

« بی‌ندامت » نه یک فیلم کلاسیک است و نه یک شکست تمام عیار بلکه امری است بینابینی.

آلونسو دورالد – TheWrap – 5.5 از 10

این فیلم شبیه به فیلم‌های اکشن بی‌عاطفه و سفت و سخت دهه 80 است، از شریرهای روسی‌اش گرفته تا چرخش داستانی که از فضا مشهود است. اما حضور مایکل بی. جردن موهبتی است که موجب شده یک اجرای خوب در فیلمی که می‌توانست صرفا یک فیلم «همه را بکش» باشد داشته باشیم.

لیه گرین‌بلات – Entertainment Weekly – 5 از 10

انتقام بر عدم ندامت و حتی بی‌حسی بیشتر بنا شده است.

مت سینگر – ScreenCrush – 5 از 10

فیلم پیرامون جوردن تماما مانند خود « کلی » است: سرد، منفصل و خشن.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 5 از 10

از نظر تکنیکی، نام کامل « بی‌ندامت » « بی‌ندامت تام کلنسی » است. اگرچه هر گونه مشابهت بین نسخه فیلم که اعتبار آن برای « تیلور شریدان » و « ویل استپلس » است و رمان « کلنسی » به نظر اتفاقی‌اند. این یک داستان کاملا متفاوت است که تنها از طریق عنوان و نام چند شخصیت به هم متصلند. همچنین تقریبا در تمامی وجوه پایین‌تر از رمان است. به طور کلی « بی‌ندامت » یک فیلم اکشن مهیج قابل قبول است که البته این تعریف هم در مواقعی مثل 20 دقیقه پایانی تند تندی و نارضایت‌بخش، بسیار سخاوتمندانه است.

          فیلم با مقدمه‌ای در سوریه که در آن گروهی از نیروهای ویژه به فرماندهی « کارن گیر » با بازیگری « جادی ترنر-اسمیت » و « جان کلی » با بازیگری « مایکل بی. جوردن » در حال مذاکره با عامل تنبل سازمان سیا « رابرت ریتر » با بازیگری « جیمی بل »  که ادعا می‌کند ماموریت نجات گروگان است آغاز می‌شود. موقعیت پر از روس‌هاست و اتفاقاتی در پس پرده در حال وقوعند. سربازان آمریکایی کارشان را، که شامل آزاد سازی اهداف، کشتن تعداد زیادی روس و منفجر کردن یک انبار تسلیحات است، انجام می‌دهند. این نقطه‌ای است که باید همه چیز پایان بیاید اما این گونه نیست …

          در خانه، چندین ماه بعد، زندگی پررحمت جان که شامل انتظار برای به دنیا آمدن فرزند اولش با زنش « پم » با بازیگری « لارن لاندن » است با ورود روس‌هایی که به دنبال انتقام آمده‌اند درهم می‌شکند. اگرچه به شدن مجروح شده است جان موفق می‌شود جان سالم به در ببرد و از گیر و مامور « کلی » با بازیگری « گای پیرس » درخواست می‌کند که در عملیات تلافی‌جویانه برای از بین بردن مغز متفکر عملیات شرکت داده شود. اکنون با انگیزه‌ای فرای کشتن برای وطن، جان به میدان بازمی‌گردد.

          عمده رمان کلنسی به منظور خلاصه‌سازی و تبدیلش به یک خط داستانی دو ساعته نابود شده است. داستان انتقام با گنگسترهای مواد مخدر که مجدد کار شده بود حذف شده است و موقعیت مکانی از ویتنام شمالی به سوریه انتقال یافته است. نتیجه نهایی یک اکشن مهیج عمومی و پیش‌پاافتاده در قالب سری فیلم‌های « جیسون بورن » است.

          پایان فیلم واقعا مشکل دارد. اکشن مهیج و اوج‌دار فیلم با 20 دقیقه بدو بدو خاتمه می‌یابد. این لحظات پایانی دو پشی‌نیاز لازم دارند: یک پایان باز به عنوان نتیجه‌گیری فیلم و یک نقطه خالی بزرگ برای ادامه فیلم در یک قسمت دیگر بگذارند (چون حوردن همین الان هم قرارداد یک فیلم دیگر را امضا کرده است که به خاطر همه‌گیری کرونا فعلا برای زمان نامعلومی به تعویق افتاده است). نتیجه شلخته، تند تندی و نارضایت‌بخش است.

مترجم: پدرام موسی‌پور


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of