Flight (پرواز) / یکی از امید داران اسکار ۲۰۱۳

کارگردان: Robert Zemeckis (رابرت زمکیس)
نویسنده: John Gatins (جان گاتینز),
7.3
76
0.78

خلاصه داستان:

یک خلبان، پروازی را از سقوط نجات می دهد، اما تحقیقاتی برای فهمیدن علت سقوط صورت می گیرد که باعث فاش شدن رازی وحشتناک می شود.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

«پرواز» در مورد اعتیاد است. به طور دقیق تر در مورد داستانی پیچ در پیچ و طولانی است که دوره ای را به نمایش می گذارد بین زمانی که فردی شروع به زیاده روی در مشروب خوردن می کند و وقتی که به این موضوع واقف می شود که دیگر نسبت به نوشیدن خود کنترلی ندارد و به کمک نیاز پیدا می کند. این موضوعی دراماتیک و قابل تامل است، اما تماشای آن، شاید بهترین راه برای گذراندن دو ساعت از وقتتان نباشد. «پرواز» در مورد اعتیاد و بازگشت از آن نیست. بلکه در مورد اعتیاد و تناوب آن است. نشان می دهد که چطور شخصی که زمانی نجیب و موقر بوده، حالا برای به دست آوردن الکل دست به هر کاری می زند. قدرت زیاد وسوسه را نشان می دهد و تبعات و مضرات ثانوی که یک مصرف کننده الکل برای اطرافیان دارد را به نمایش می گذارد.

وقتی فیلم شروع می شود، ویپ ویتاکر (با بازی دنزل واشنگتون) تا همان موقع هم خیلی چیز ها را در زندگی اش از دست داده، از جمله همسرش که از او جدا شده و پسر نوجوانش که از جرات و جسارت پدرش متنفر است. معلوم می شود که بهترین دوستش هارلینگ مایس (جان گودمن) فروشنده مواد است. دوست دخترش کاترینا (نادین ولازکوئز) یک معتاد است که گذشته تاریکی داشته و هم به مواد مخدر، هم به الکل اعتیاد داشته است. آن ها می خواهند در مورد ازدواج با هم تصمیم بگیرند. هر چه فیلم جلوتر می رود می بینیم که ویپ به ارتباط امیدبخش خود با نیکول (کلی ریلی) هم گند می زند و انزوا طلبی را آغاز می کند و به تمام دوستی ها و روابطش خاتمه می دهد. او تلاش دارد تارک دنیا شود و نتیجه اش هم که قابل پیش بینی است. او هم آن عبارتی را که همه معتادان به زبان می آورند، می گوید: «من به انتخاب خودم الکل می نوشم. هر وقت که بخواهم آن را کنار می گذارم.» او از انجمنی که برای کمک به الکلی هاست، بیرون می آید و واقعاً همه چیز فیلم قابل پیش بینی است. این داستان در زندگی میلیون ها بیننده به شیوه های مختلف اتفاق افتاده است.

سوالی که شاید در اینجا مطرح شود، این است که آیا بینندگان دلشان می خواهد که دو ساعت را برای تماشای داستانی نا امید کننده و ویرانگر تحمل کنند؟ «پرواز»، یک فیلم سینمایی با ساختاری خوب است. اما یک فیلم بامزه و سرگرم کننده نیست. فیلمنامه نوشته جان گاتینز قدرت ویرانگر اعتیاد را به خوبی منتقل می کند. یک زمانی بود که الکلیسم به خصوص در فیلم های مستقل تبدیل به موضوع داغی شده بود. اما در سال های اخیر این موضوع به فراموشی سپرده شد و حالا هم بیشتر فیلم ها به اعتیادات جدید به انواع مختلف مواد مخدر و اعتیاد های جنسی می پردازند.

«پرواز»، یک داستان جالب را هم ارائه می کند. ویپ کاپیتان یک جت مسافر بری است. یک روز که از فلوریدا به سمت آتلانتا می روند، هواپیمای او دچار نقص فنی می شود و مجبور به انجام یک فرود غیر قابل کنترل می شود. ویپ میزان الکل خونش 24 است (یعنی سه برابر میزانی که در رانندگی ممنوع است) و همچنین هنگام صبحانه کوکایین مصرف کرده است، با این حال، چنان موقعیت را در دست می گیرد و مهارت هایی در خلبانی از خود نشان می دهد که خلبانان انگشت شماری می توانند، این گونه موقعیت را کنترل کنند. او فقط شش نفر از مسافرانش را در این پرواز از دست می دهد. فیلم٬ در این صحنه اوج می گیرد، اما به دو سوال جذاب پاسخ نمی دهد. اگر ویپ هوشیار بود، می توانست جان افراد بیشتری را نجات دهد؟ یا قضیه برعکس است یعنی این که الکل و کوکایین باعث شدند، ویپ دچار نیرویی خطر پذیر و غیر عادی شود که بتواند جان 100 نفر را نجات دهد؟

این فیلم با آنچه که از این کارگردان یعنی رابرت زمه کیس انتظار داریم بسیار متفاوت است. در دهه گذشته او در زمینه انیمیشن های پر خرج و بزرگ کار کرده است و تهیه کنندگی انیمیشن هایی چون قطار سریع السیر قطبی و نغمه کریسمس را بر عهده داشته است. آخرین تلاش او برای ساخت یک فیلم سینمایی مربوط به سال 2000 و ساخت فیلم جدا افتاده (Cast away) می شود و قبل از آن هم فیلم بازگشت به آینده و فارست گامپ را ساخته بود. زمه کیس قبل از این در فیلم هایش هرگز این چنین وارد محدوده ای تاریک و تیره نشده بود. شاید بعضی ها بگویند که موضوع فیلم به خود فیلمساز بسیار مربوط بوده است. ( چرا که در صنعت سینما، اعتیاد به الکل بسیار شایع است و به احتمال قوی زمه کیس هم به نحوی با این بیماری در ارتباط بوده است).

نیم ساعت اول فیلم طوری چکش کاری شده است و حاوی صحنه هایی است که به یادمان می آورد زمه کیس می داند چطور توجه مخاطب را جلب کند. فیلم با صحنه ای با هنرنمایی نادین ولازکوئز که با تمام توان می درخشد آغاز می شود. او در اتاق یک هتل به آرامی از این سو به آن سو راه می رود با تمانینه لباس به تن می کند. 20 دقیقه بعدی هم به جزئیات آن پرواز شوم می پردازد و به ما اجازه می دهد تا شایستگی و مهارت مردان را در کابین خلبان به خوبی درک کنیم. مواد فیلم از همان جا پایه ریزی می شود. کارهای ویپ در طول این بحران به ما تصویری از او ارائه می دهد که زمه کیس و واشینگتون در طول 90 دقیقه بعدی با دقت زیاد آن را موشکافی می کنند.

این درست است که فیلم، پرداختن به بعضی موضوعات جذاب را رها می کند (مثل داستان فرعی پرداخت نشده ای در مورد سرزنش و عذاب وجدان که در طول فاجعه هوایی گریبان ویپ را می گیرد). همچنین دو داستان کاملاً واضح در فیلم وجود دارد که وسوسه را در اواخر فیلم در ویپ بیدار می کند. که یکی از این داستان ها شامل در باز اتاقی در هتل می شود. این کاستی ها مثل بادی است که «پرواز» را از مسیر اصلی خود منحرف می کند. شاید گفته شود این ها موضوعات بی اهمیت و فرعی است اما به نظر من وسوسه انگیز هستند.

فیلم هایی مثل پرواز، این شانس را به بازیگرانی مثل دنزل واشنگتون می دهند تا هر چه دارند رو کنند و بازی او هم در این فیلم کاملاً مناسب و چند لایه است. واشنگتون در به تصویر کشیدن شخصیت ویپ شمه هایی از کارهای قبلی اش را هم در نقش یک فرد شرور و هم در نقش یک قهرمان نشان می دهد. لحظاتی در فیلم وجود دارد که روحانیت و اخلاق گرایی شروع به درخشیدن می کند و لحظاتی هم وجود دارد که رفتارهایی ناجوانمردانه از ویپ سر می زند. بازیگران مکمل یعنی کان شیدل و بروس گرین وود کار زیادی برای انجام دادن ندارند به جز این که از دور بایستند و نابود شدن ویپ از درون را تماشا کنند و زیاد هم به اخلاق گرایی فکر نکنند. کلی ریلی به عنوان انسانی که قبلاً راه واشنگتون را رفته است و آخر راه را دیده، در نقطه مقابل او قرار گرفته است. او شکست های خود را قبول کرده است و با چنگ و دندان می خواهد دوباره سلامتی اش را بازیابد. ریلی با وجود این که در یک سوم پایانی فیلم تقریباً غایب است اما نسبت به واشنگتون در نشان دادن یک شخصیت کامل، موفق تر عمل کرده است.

آیا پرواز می تواند به عنوان یک فیلم سرگرم کننده به حساب بیاید؟ اعتیاد در تمامی شئونات جامعه امروز حضور دارد. اگر ما از کسانی باشیم که از این بیماری به هر نحوی در رنج نیستیم، قطعاً تاثیراتش را در اطرافیان خود احساس کرده ایم. این داستان تبعات و اثر گذاری هایی جهانی دارد. اما آیا مخاطبان دلشان می خواهد دو ساعت تمام بنشینند و چیزی را تماشا کنند که در زندگی واقعی هم آن را لمس می کنند؟ به جز صحنه بی نظیر سقوط هواپیما و قهرمان بازی های کاراکتر اصلی در بعضی لحظات، نمی تواند فیلم مناسبی برای کسی که می خواهد از واقعیت فرار کند، باشد. با همه این حرف ها البته باید گفت که این فیلم به خوبی ساخته شده است. بازی بازیگران فوق العاده است. فیلمنامه به جز قسمت هایی که قبلاً به آن ها اشاره کردم در بقیه موارد به هدف خود رسیده است و تمامی عناصر در کنار هم یک درام محکم را ساخته اند. شاید برای بعضی ها جذاب نباشد٬ اما قطعاً فیلمی رضایت بخش است. به نظر من این فیلم لیاقت دارد تا شمار مخاطبانش بیشتر از مخاطبان 75 درصد فیلم هایی که در حال اکران است، باشد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: شبنم سیدمجیدی

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

52

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
52 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
کارنzanderfan 29کلاغ Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
purchase percocet online for sale near me no prescription overnight delivery cheap

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
hublot replica

… [Trackback]

[…] There you will find 44789 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
먹튀사이트

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
audemars piguet royal oak offshore real or fak

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
kalpa pharmaceuticals

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
yourfishguide.com mahi mahi fish

… [Trackback]

[…] There you will find 37725 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
nhac thieu nhi vui nhon con heo dat

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
fake good iwc clone

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
Institutional Repository

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
카지노사이트

… [Trackback]

[…] Here you can find 35362 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
porn

… [Trackback]

[…] Here you can find 60197 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
porn

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
놀이터추천

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
เลขเด็ด

… [Trackback]

[…] There you can find 78934 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
link vào 12bet

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

trackback
Member
cbd

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/flight/ […]

کارن
Guest
Member
کارن

سلام ویپ ویتاکر نتونست جلوی وجدانه بیدارشو بگیره

zand
Guest
Member
zand

فیلم بی نظیر بود. کل فیلم این پیامو می خواست القا کنه با خودت صادق باش.ضعفو از خودت دور کن اعتیاد ضعفه.دروغ ضعفه.وقتی خودت باشی به گفته ویپ ویتاکر " من آزادم" .

erfan 29
Guest
Member
erfan 29

نمردیم و دیدیم بلخره دنزل واشنگتن هم یه زن کامل لخت دید لامصب بدجور هم نگاش میکرد، زنه شانس آورده فیلم بود و گرنه دنزل ندید بدید یه جا کارشو میساخت

کلاغ
Guest
Member
کلاغ

این قشنگترین فیلمی بود که در مورد دین دیدم.
نیازی نیست همیشه مستقیم گویی باشه.. سینما یعنی این.. یعنی ۲ ساعت پای یه فیلم میشینی و بعد عقاید جدیدی درونت شکل میگیره.. صداقت.

هيوا قربانى
Member
Member
هيوا قربانى

میدونید من کجای فیلم رو خیلی دوست داشتم؟
ون سکانسی که ویپ میگه :اونها فقط ۲ تا بطری خالی ودکا پیدا کردند اما من ۳ تا خورده بودم….وکیلش عصبانی میشه و میگه من نمیدونم تو چجوری اون هواپیمارو نشوندی.
فوق العادست این فیلم .اما از نظر من اگر تعداد سکانس هایی رو که با نیکول داره رو کمتر میکتر و زمان فیلم کمتر میشد خیلی بهتر بود ولی هنوز هم یک فیلم خوش ساخته .

خطیبی
Guest
Member
خطیبی

تو راهرو بیمارستان مرد سرطانیه یه چیزی گفت یه ربع خندیدم . یه سیگار روشن کرد بعد گفت باید سیگار رو ترک کنم ، میترسم سرطانم سرطان بگیره

ali
Member
Member
ali

عجب فیلمی.عجب بازیگری!عجب بازیگرایی! عجب خلبانی! عجب مواد فروشی! عجب خدمه پروازی! عجب وکیلی! عجب معتادی! 😆 😆 😆 اسکار حق دنزل واشنگتن را خورد.الهی که به زمین گرم بخورند 😥 فیلم به این زیبایی، اونموقع جایزه را میدین به ارگو.الهی که یه روز خوش نبینین 😥

akn
Guest
Member
akn

همچین شاهکاریم نیست به نظرم.یه فیلم بالاتر متوسط

oyi
Guest
Member
oyi

"فیلم با صحنه ای با هنرنمایی نادین ولازکوئز که با تمام توان می درخشد آغاز می شود. "

واقعا چرا باید این طوری شروع می شد؟ زیاده روی نکرده بودن؟ یه جور دیگه هم می شد نشون بدن که مثلا خلبان همچین آدمیه!

Sil3ncer
Guest
Member
Sil3ncer

دنزل واشنگتن یکی از کم نظیرترین بازیگرای حال حاضره

maryami
Guest
Member
maryami

من اون صحنه ای که ویپ با نیکول و بیمار سرطانی در بیمارستان در مورد اعتقاد یا عدم اعتقاد به خدا حرف میزنند رو خیلی دوست دارم.

بهمن
Guest
Member
بهمن

سلام،توی این سال ها که فیلم خوب کم وجود داره چشممان به جمال یه فیلم خوب باز شد.به امید فیلم های خوب بعدی.

negative
Guest
Member
negative

درود بر دوستان..وسایت زیبای نقد فارسی..
"جذابترین ادمی که تاحالا ندیده اید….
یک توصیه دوستانه…سریع به دیدن این شاهکار برید….
من تمامی فیلمهایی که بازیگرانشان از نامزدهای اسکارندرو ندیدم..ولی اتفاقا بیشتر فیلمهای جشنواره فجر امسال رو که بازیگران بزرگی توشون بازی کردن رو دیدم…واقعا بازیگران ما پوچ شدن…دنزل واقعا مثل یک شوخی با نقشش بازی کرده…یک بازی ماندگار…واقعا مسلطه….فارغ از اینکه کی اسکار بازیگری امسالو میبره…بازی دنزل واقعا تکه…..

امیرعلی طاهری
Member
Member
امیرعلی طاهری

منتقد در مورد ندیدن فیلم به مردم توصیه میکنه … به نظر مشکل نقد اینه!

"این موضوعی دراماتیک و قابل تامل است، اما تماشای آن، شاید بهترین راه برای گذراندن دو ساعت از وقتتان نباشد."

mehdi hh
Guest
Member
mehdi hh

یک صحنه سقوط هواپیمای بی نظیر ، شکست های متعدد یک معتاد ولی با این حال فیلم غمناک نیست و یک پایان فوق العاده

مهران ----
Member
Member
مهران ----

واقعاً فیلم قشنگیه. دنزل واشنگتن مثل همیشه عالی!

چلسی
Guest
Member
چلسی

شاهکاربه این فیلم میگن…متاسفانه منتقدهاباز قدرنشناسن…بهترین سیاهی از زندگی یک انسان معتاد…

atila
Guest
Member
atila

۱- فیلم خوبی بودو میتونه مدهی اسکار هم باشه
۲- دنیزل واشگنتن با اون شخصیت خونسردش که واقعآاستادفیلم های تک نفره هست ازجمله همین فیلم.
۳- فیلمی که سقوط و لغزش رو در هرسطحی چه یک خلبان ماهر و چه یک زن عکاس بلا استثناء میدونه و چیزی رو که بهش تکیه میکنه شرافتییه که میتونه آدهمها رو حتی درلحظه آخر تغییر بده با وجود اینکه حتی بهترین فرصتها رو از دست داده باشیم و درنهایت خود واقعییمون باشیم تا آزاد وبهتر زندگی کنیم.

سروش
Guest
Member
سروش

اگر دلتون برای بازی های بسیار زیبا و عالی دنزل واشنگتن تنگ شده پیشنهاد میکنم حتما این فیلم زیبا رو ببینید

Emerson
Guest
Member
Emerson

من به شخصه از بازی دنزل واشنگتن خوشم میاد واقعا استاد بازی تک نفره است.به نظرم با این نقدی که دیدم و اونچه که از ظاهر فیلم پیداست.فیلم یک موضوع تکراری داره و فک نکنم بطونه یکی از امید داران به اسکار باشه.من بازی توی safe house رو بیشتر قبول دارم که فک کنم اخرین فیلمش قبل اکران این فیلم بود.با تشکر

احسان
Member
Member

خیلی تعریف میشه، تغریبا هر کسی که دیده خوشش اومده
ممنون از نقدتون

HAMID RASOLI PANAH
Guest
Member
HAMID RASOLI PANAH

گزیده ای ازسایرمنتقدان مطرح درمورد فیلم:

-مایکل فلپس:پروازشگفت آوراست-مثل فیلم ترافیک-چراکه نقل داستانگویی رادرسطحی عالی ارتقامیدهد(۱۰۰امتیاز)
-راجرایبرت:این فیلمی است واقعابدون نقص…(۱۰۰امتیاز)
-دیویدپرسال:درامی روح دار.یک بازگشت فاتحانه وباشکوه برای دنزل ورابرت زمه کیس(۹۰امتیاز)
-تادمکاتی:این درامی کاملا مجذوب کننده وسرشارازدیوانگی است که ترکیب شده ازبازی عالی دنزل ..یک خوراک کامل برای او.واو درآن نفوذ کرده..(۹۰اتیاز)
-رکسریدسخت گیر:مشکل بزرگ من با فیلم در عدم پاسخگویی به سوالات مطرح شده از فیلم است..به حرحال پایانی راضی کننده دارد(۷۵امتیاز)
-ادوارد کویین:این یک فیلم تمام عیار برای همه ما است..ساختاری محکم…فیلمنامه ای جنجالی ویک بازی به یادماندنی…مرزباریک بین قهرمان بودن و فاسدبودن درجامعه…شاهکاراست…
(۸۸امتیاز)
فقط قصداطلاع از اوضاع فیلمو داشتم….تومتاکرتیکم
ک۷۶امتیازاز۳۸نقدداره.وتوروتن توماتوز۷۶%امتیازهترو…