Mortal Kombat (مورتال کامبت)


خلاصه داستان:

بوکسوری ناکام یک راز خانوادگی را کشف می کند که او را به یک تورنمنت به نام "نبرد فانی" رهنمون می کند و در آنجا با گروهی از مبارزان ملاقات می کند که برای نجات قلمروها از دست جادوگر شیطانی به نام شانگ تسونگ تا سرحد مرگ می جنگند. ( فیلم بر اساس بازی های ویدی


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

جانی اولکسینسکی – New York Post – 7.5 از 10

این فیلم اکشن همانقدر غیرمتظاهرانه است که خوردن یک «کریسپی کریم» توسط «چارلی شین» در «سیکس فلگز» است. به صورت خلاصه: یک سرگرمی بسیار احمقانه.

IGN – 7 از 10

شاید یک پیروزی بی‌نقص نباشداما مورتال کمبت جدید متضمن اوقاتی خوش برای هواداران این مجموعه بازی است.

مت سینگر – ScreenCrush – 6 از 10

حقیقتا بازی قدیمی مورتال کمبت تکانه روایی بهتری داشت، حداقل در آن جا مبارزات به سمت مبارزه نهایی با روسای بزرگ جریان داشت.

پیتر دبروژ – Variety – 6 از 10

درست مانند بازی خشونت هم به طرز احمقانه‌ای نوآورانه است و هم بی دلیل شدید.

ریچارد روپر – Chicago Sun-Times – 5 از 10

این یک بازی ویدئویی تبدیل شده به فیلم است که هیچ توجیهی برایش نمی‌توان آورد.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 5 از 10

مورتال کامبت ( نبرد مرگبار ) تنها با در نظر گرفته شدن طرفدارانش ساخته شده است و به همین خاطر، صبر و حوصله‌ی کافی برای کسانی را ندارد که بدون داشتن پیش‌زمینه‌ای از این اثر به تماشای آن آمده اند. ۴۰ درصد صحنه‌های جنگی و ۶۰ درصد هم سکانس‌هایی که برای هیجان‌زده کردن طرفدارها ساخته شده اند؛ اثر خون و خونریزی‌محور « سایمون مک‌کوئید » باعث گیج‌شدن کسانی می‌شود که ایده‌ای درباره‌ای این فیلم ندارند در حالی که طرفداران جان بر کف این فرنچایز از صندلی‌های خود به هوا خواهند پرید. این اثر همچین فیلمی است و برای کسانی که ساعت‌ها و ساعت‌ها صرف بازی کردن این اثر کرده اند و غرق در داستان پشت این اثر شده اند، فیلم « مورتال کامبت » مثل یک هدیه است. اگرچه، برای هر کس دیگری احتمالا این اثر ریاضت محسوب بشود.

فیلم با یک شروع قابل احترام و امیدوارکننده آغاز می‌شود. سال ۱۶۱۷، معرفی پس‌زمینه‌ی داستانی شخصیت « اسکورپین » ( Scorpion ) با بازی « هیرویوکی سانادا » و دشمن بزرگش، « ساب زیرو » ( جو تاسلیم ) را شاهد هستیم. علاوه بر یک مبارزه‌ی حیرت‌انگیز، فیلم به طرز شوکه‌کننده‌ای یک بچه‌ی جوان را هم می‌کشد. بعد از تیتراژ ابتدایی اما، داستان به زمان حال حاضر تغییر می‌کند و تمامی ادعاهای داستان‌گویی و جهان‌سازی اثر کنار گذاشته می‌شوند. در این نقطه از فیلم، از بیننده‌ها انتظار می‌رود تا به دانش قبلی خود از « مورتال کامبت » اتکا کنند تا حفره‌ها و جاهای خالی اثر را پر کنند، اتفاقی که مشخصا برای کسانی که اطلاعاتی از این زمینه ندارند کار سختی است.

کارگردان این اثر یعنی آقای « سایمون مک‌کوئید » احتمالا عاشق بازی مورتال کامبت است. این فیلمی است که افراد از یک طرفدار این سری انتظار ساختنش را دارند. نبردهای این اثر بسیار خونین اند و « مک کوئید » این نکته را به خوبی درک می‌کند که خیلی‌ها علاقه‌ی چندانی به دانستن انگیزه‌های معقول شخصیت‌ها ندارد و برای لذت بردن از صحنه‌های اکشن و نبردهای هیجان‌انگیز آن به دیدن این اثر می‌نشینند. اما اگرچه که نبردهای اثر بسیار جذاب اند، شاید کمی تلاش بیشتر در اتاق تدوین باعث میشد تا میزان رضایت‌بخشی از آن‌ها بالاتر هم برود. و در زمینه‌ی اکشن محرک هم این اثر در برابر اثری مثل « جان ویک » رنگ می‌بازد. آن دوستی که سرش له می‌شود هم تنها برای کسی شوکه‌کننده خواهد بود که « بازی تاج و تخت » ( Game of Thrones ) شبکه‌ی HBO را ندیده باشد.

« مورتال کامبت » به مسابقاتی اشاره دارد که در طی آن قهرمان‌هایی از زمین در برابر مبارزان دنیایی به نام « اوتورلد » قرار می‌گیرند. اوتورلد مسابقات را پشت سر هم برده است، آن‌ها در ۹ مسابقه‌ی قبلی برنده بوده اند. یک نبرد دیگر در برابر زمین به رهبر روح‌خور آن‌ها یعنی « شانگ سونگ » ( چین هان ) این اجازه را می‌دهد که تمامی انسان‌ها را به بردگی بگیرد. زیردستان او شامل ساب زیرو که قبلا به او اشاره کردیم و همچنین « کینو» ی خائن و چندین شخصیت دیگر که پرداخت بسیار کمی دارند می‌شود. نمایندگان زمین هم شامل مبارز مسابقات MMA یعنی « کول یانگ » ( لوئیس تان )، « سونیا بلید » ( جسیکا بلید )، « جکس » ( مکاد بروکس )، لیو کانگ ( لودی لین ) و کونگ لائو ( مکس هانگ )می‌شود. رهبر آن‌ها فردی به نام « لرد ریدن » ( تادانوبو آسانو ) است، نگه‌دار زمین، فردی شبیه به شخصیت « واچر » در مارول که اجازه‌ی دخالت ندارد. اکثریت فیلم ( حداقل به جز قسمت‌های معرفی شخصیت‌ها ) صرف مبارزات تک‌نفره‌ای می‌شود که در نهایت صرفا به مبارزه‌ی بزرگ‌تر و مهم‌تری بین همان دو شخصیت منجر می‌شود.

این اولین باری نیست که فیلم « مورتال کامبت » راه خود به سمت پرده‌ی نقره‌ای را پیدا کرده است. وجود این فیلم شاهدی برای محبوبیت ادامه‌دار این است که توانسته حتی از شکست فاجعه‌بار فیلم خنده‌دار سال ۱۹۹۵ هم بگذرد. مورتال کامبت ۲۰۲۱ ادامه‌ای برای داستان‌های کنار گذاشته شده‌ی فیلم‌های قبلی نیست. این اثر یک شروع کاملا جدید است و طرحی برای آثار آینده ( صحنه‌ی آخر فیلم شروع فیلم بعدی را نوید می‌دهد).

درست مثل تمامی فیلم‌هایی که بر اساس بازی‌های ویدئویی ساخته می‌شوند، این اثر هم نمی‌تواند به این سوال جواب بدهد که آیا برای این ساخته شده است که گروه اصلی طرفداران خود را راضی کند یا تعداد بیشتری از افراد را به این فرنچایز جلب کند. کارگردان با کمی خم شدن به سوی اولی، دومی را کاملا از یاد برده است که همین مسئله ممکن است آینده‌ی فیلم را به خطر بیاندازد.

مترجم: امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of