Let Them All Talk (بگذار همه‌شان حرف بزنند)


خلاصه داستان:

یک نویسنده‌ی معروف همراه با برادرزاده‌ش به سفری با کشتی تفریحی می‌رود تا خوش بگذراند که ناگهان با بخشی از گذشته‌ی خود مواجه می‌شود.


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

The film stage – 83 از 100

در همین حین که ایده‌های سرگرم‌کننده مختلف بین مکالمات در جریان است فیلم غایتا به یک تجربه دلخراش اوج می‌گیرد.

دیوید رونی – the Hollywood reporter – 80 از 100

فیلم سرشار از مشاهدات کنایه آمیز از سردرگمی‌های روابط است.

چاک بوون – slant magazine – 75 از 100

امضای رسمی فن بازی استیون سادربرگ چیزی که می‌توانست یک سناریو لک دار باشد را زنده می‌کند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 7.5 از 10

چگونه « بگذار همه‌شان حرف بزنند » «استیون سودربرگ » را توصیف کرد؟ دومین فیلم مهم 25 سال گذشته که تقریبا بر کشتی اقیانوس پیمای میان-اطلسی سوار شده است؟ یک معمای آگاتا کریسی گونه بدون معما؟ فرصتی برای یادآوری اینکه « مریل استریپ » هنگامی که نقش شخصیت حقیقی‌ای را بازی نمی‌کند چقدر خوب است؟ بدون در نظر گرفتن همه این ها، در حالیکه به نظر نمی‌رسد که بگذار همه‌شان حرف بزنند توجه آن‌هایی که منتظر جوایز هستند را جلب کند ولی دارای کارکترهای جذاب، دیالوگ‌های هوشمندانه و چند نظر جذاب در مورد عشق، زندگی و هنر است.

            از حیث نمایشنامه چیز خاصی وجود ندارد. بگذار همه‌شان حرف بزنند به صورت رویدادنامه تعاملات بین گروه کوچکی از مردم را در سفری دو هفته‌ای فرای مرزهای اقیانوس اطلس سوار بر کشتی ملکه مری 2 نشان می‌دهد. اگرچه ما شرطی شده‌ایم که فیلم‌های با کشتی‌های بزرگ و دریاهای بزرگتر باید حاوی موج‌ها و هیولاهای دریایی و غرق شدن کشتی باشد اما هیچ کدام از این اتفاقات در این فیلم رقم نمی‌خورند. چهار شخصیت اصلی عبارتند از نویسنده « آلیس هیوز » به بازیگری « مریل استریپ »، دو دوست مسنش، سوزان با بازیگری « دیان ویست » و رابرتا با بازیگری « کاندیس برگن » و خواهرزاده‌اش تایلر با بازیگری « لوکاس هجز ». سایر بازیگران عبارتند از منشی ادبی آلیس، کارن با بازیگری « گما چان » و نویسنده عامه‌پسند مشهور « کلوین کرانتز » با بازیگری « دن الگرنت ».

            اگرچه فیلمنامه به نام « دبورا آیسنبرگ » ثبت شده است اما سودربرگ از آن به عنوان طرح کلی استفاده کرده است و به بازیگران اجازه داده است که عموم دیالوگ‌هایشان را بداهه بگویند. فیلم واقعا در کشتی ملکه مری 2 در حال عبور از اقیانوس اطلس فیلم برداری شده است و علت حضور بازیگران علاوه بر کارشان در این تجربه نیز ریشه داشته است. برای مثال گفته می‌شود که مریل استریپ برای این فیلم مبلغ بسیار کمتری از عرف رو دریافت کرده است.

            روایت فیلم بدون هیچ نگاه به گذشته‌ای به جلو پیش می‌رود حال اینکه به اقسام گونه‌گون بیشتر در گذشته ریشه دارد تا حال. آلیس یکی از آن نویسندگانی است که یک تک شاهکار نوشته است که بسیار تحسین شده است و علی‌الرغم اینکه عناوین قابل ملاحظه و مهم دیگری نیز کسب کرده است هرگز به دوران اوج خود نزدیک نشده است. او به علت مشکل سلامتی‌ای که مانع از پرواز کردنش می‌شود بر کشتی سوار شده است و درصدد است برای دریافت جایزه‌ای به انگلستان برود. سوزان می‌اندیشد که این فرصتی برای بازسازی دوستی 50 ساله با رابرتا است که داستان زندگیش موضوع موفق‌ترین کتاب آلیس بوده است حال اینکه رابرتا به دنبال یک عذرخواهی و احتمالا جبران خسارت مالی است. تایلر از وقت گذراندن با خاله خود لذت می‌برد تا اینکه توسط کارن منحرف می‌شود، اگرچه داستان آن گونه که هالیوود عموما نقل می‌کند پیش نمی‌رود. و در نهایت کلوین کرانتز را داریم که همه کتاب‌هایش پرفروشند. او ثابت می‌کند که داناتر و متفکرتر از آن چیزی است که دیگران از نویسنده لقمه‌های کوچک قابل هضم انتظار دارند.

            سودربرگ بسیار مراقب است که فراتر از امکانات و شرایطش وارد نشود و یا بیش از آنچه که می‌شود از کارکترهایش انتظار نداشته باشد. او بگذار همه‌شان حرف بزنند را به یک سوپ اوپرا خانه هنری تبدیل نمی‌سازد. فیلم بیشتر در مورد مکالمات اشخاص و چگونگی قرارگیری آن‌ها برای ساخت تصویر بزرگتر است تا یک درام سنتی. آلیس یک خویش‌گویه استثنایی دارد که در آن پیرامون معجزه قلم نویسنده‌ای که مدت‌‌ها از زمان مرگش می‌گذرد می‌گوید، اینکه چگونه کلماتش از مرز قرن‌ها عبور خواهند کرد و آگاهی بشری که حتی هنوز متولد نشده است را لمس خواهد کرد. در این احساسات چیزی وجود دارد که کل حرف فیلم را خلاصه می‌سازد، اینکه زندگی کوتاه است اما هنر ماندگار است.

مترجم: پدرام موسی‌پور


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of