Kong: Skull Island (کونگ: جزیره جمجمه)


خلاصه داستان:

سه کاوشگر به نام های کاپیتان جیمز کانراد (تام هیدلستون)، سرهنگ پاکارد (ساموئل ال جکسون) و ویول (بری لارسون)، در سفر به جزیره ای ناشناخته در اقیانوس آرام، به یک میمون بزرگ کونگ برخورد میکنند. این سه تن با خبرکردن نیروهای جنگی، همه چیز را برای نابودکردن...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Todd McCarthy (تاد مککارتی)

نشریه The Hollywood Reporter

نمره 8 از 10

 

 

کونگ موجود در این فیلم هیچ شباهتی به کونگ‌های فیلم‌های قبلی ندارد شاید تهیه‌کنندگان به این دلیل اندازه آن را به 300 فوت رسانده‌اند، که برای فیلم کینگ‌کونگ علیه گودزیلا آماده باشد!

 

فیلم «کونگ: جزیره جمجمه» به عنوان یک اثر هیولایی درجه دو و پرهزینه می‌توانست محصول بهتری باشد. این فیلم تمام ویژگی‌ها و کلیشه‌های آثار این‌چنینی را دارد، اگرچه سازندگان از صرف هزینه برای جلوه‌های ویژه دریغ نکرده‌اند. با این حال «جزیره جمجمه» به عنوان یک فیلم کینگ‌کونگی، چندان موفق از آب درنیامده. این میمون عظیم‌الجثه و شگفت‌انگیز که در این جزیره مرجانی استوایی در حال خودنمایی است، شباهتی به کونگ‌هایی که قبلا دیده ‌بودیم ندارد. فقط اسم آن را دارد. غیر از شباهت فیزیکی سطحی، از خصوصیات شخصیتی این هیولای غول‌پیکر چیز زیادی نمی‌بینیم. چرا که این هیولای جزیره جمجمه تنها نمادی از نیروی طبیعت است که کاری جز ترکاندن هلیکوپتر و مبارزه با دیگر مخلوقات ندارد. هیولای دیو و دلبر را فراموش کنید! با بلندی بیش از 300 فوت، حدود 10 برابر بزرگتر از برادر کوچکترش در فیلم‌های سال 1933/1976/2005 می‌باشد. تغییری که ایجاد شده تا کونگ را به قد و قواره‌های گودزیلا برساند. تهیه‌کنندگان روی مبارزه‌ی نهایی این دو هیولا در فیلم کینگ‌کونگ علیه گودزیلا محصول سال 2020 حساب باز کرده‌اند، همان طور که در صحنه‌ی پس از تیتراژ فیلم به آن اشاره کرده‌اند.

 

«کونگ: جزیره جمجمه» یک دنباله‌، پیش‌درآمد یا بازسازی نیست. بلکه یک داستان کاملا جدید است که در دنیایی موازی با داستان کونگ پیش می‌رود و هیچ ارتباطی با فیلم‌های قبلی کینگ‌کونگ ندارد. حال این سوال پیش می‌آید که چرا از شخصیت کونگ برای این داستان کاملا متفاوت بهره برده شده؟ کاملا مشخص است، جذب مخاطب! چرا که نام «کینگ‌کونگ» یک برچسب موفق تجاری‌ست. میلیون‌ها نفر این فیلم را خواهند دید چون نام این افسانه‌ی قدیمی و محبوب را یدک می‎کشد؛ آیا اگر اسم فیلم هیولای ایکس بود کسی برای تماشای آن به سینما می‌رفت؟!

 

«کونگ: جزیره جمجمه» هیچ ربطی به آثار قبلی درباره این کاراکتر ندارد و حاوی داستان جدیدی‌ست. اما کاملا مشخص است که چرا سازندگان فیلم از این افسانه استفاده کرده‌اند برای جذب مخاطب! فیلم ارجاعات متعددی به فیلمی چون اینک آخرالزمان دارد و کلکسیونی از بازیگران سرشناس در آن ایفای نقش کرده‌اند.

 

بر خلاف فیلم گودزیلا که کارگردان آن «گرت ادواردز»، هیولای فیلمش را نصف مدت زمان فیلم از انظار دور نگه داشت، «کونگ: جزیره جمجمه» پس از مدت کوتاهی شخصیت مرکزی را وارد ماجرا می‌کند. حین نمایش مقدمه‌ی فیلم درباره‌ی سقوط تعدادی هلیکوپتر جنگ جهانی دوم در جزیره جمجمه در سال 1944، نمای کوتاهی از کونگ نمایش داده می‌شود و پس از گذشت بیست دقیقه وارد قصه‌ی اصلی می‌شود. ماجرا در سال 1973 رخ می‌دهد و این به فیلم اجازه می‌دهد تا ارجاعات زیادی به آثاری چون اینک آخرالزمان و کینگ‌کونگ محصول سال 1976 داشته باشد. البته صرف نظر از دوره‌ی زمانی، می‌توان فضای حاکم بر فیلم را با پارک ژوراسیک 3 مقایسه کرد.

 

قصه‌ی فیلم درباره‌ی گروهی از سربازان و دانشمندان است که در جزیره‌ی جمجمه گیر افتاده‌اند چرا که کونگ هلیکوپترهای آنان را نابود کرده. اعضای این گروه را این افراد تشکیل می‌دهند: فرمانده‌ی ماموریت «بیل راندا (جان گودمن)» و مشاورانش «هیوستون (کوری هاوکینز)» و «سان (تیانگ جینگ)» ، کهنه سرباز ویتنام «پرستون پاکارد (ساموئل ال. جکسون)» ، مسیریاب و مامور سابق بریتانیایی «جیمز کنراد (تام هیدلستون)» ، عکاس ضدجنگ و فمینیست «میسون ویوِر (بری لارسون)» ، و «هنک مارلو (جان سی. ریلی)» که سی سال است در جزیره گیر افتاده.

 

جلوه‌های ویژه فوق‌العاده هستند به طوری که ضعف فیلمنامه را پوشش داده‌اند. تهیه‌کنندگان چون از سلیقه مخاطب آگاهی دارند تمهید هوشمندانه‌ای پیش گرفته‌اند و می‌دانند کسی انتظار شخصیت‌های پرداخت شده و روایت پیچیده از فیلمی کینگ‌کونگی ندارد… «کونگ: جزیره جمجمه» فیلم هیولایی خوبی‌ست که تمام المان‌های لازم را دارد، ولی میتوانست بهتر باشد.

 

برخی از جنبه‌های افسانه کونگ در این فیلم نیز به چشم می‌خورد. همانند نسخه‌ی سال 1976، آسمان جزیره با ابرهای فراوان پوشانده شده؛ ساکنانی محلی دارد که البته صحبت نمی‌کنند (تمهیدی جالب برای رفع مشکل زبان). آن دیوار معروف هم وجود دارد ولی با تعریفی جدید؛ چرا که به نظر نمی‌رسد چیزی بیشتر از یک مانع برای هیولای غول‌پیکری باشد که هلیکوپترها را در هوا خرد می‌کند. دایناسورهای موجود در فیلم‌های محصول 1933 و 2005 با هیولاهای دیگری جایگزین شده‌اند، چرا که دایناسورهای تی‌رکس یارای قد علم کردن مقابل این کونگ را ندارند. فیلم سه المان اساسی دارد: کونگ علیه انسان، کونگ علیه حیوانات و کلی فرار و تعقیب و گریز.

 

جلوه‌های ویژه فوق‌العاده هستند به طوری که ضعف فیلمنامه را پوشش داده‌اند. تهیه‌کنندگان چون از سلیقه مخاطب آگاهی دارند تمهید هوشمندانه‌ای پیش گرفته‌اند و می‌دانند کسی انتظار شخصیت‌های پرداخت شده و روایت پیچیده از فیلمی کینگ‌کونگی ندارد. تماشاگران به سینما می‌روند تا ماجراجویی، هیجان و نبردهای هیولایی را تجربه‌ کنند که هر سه‌ی این‌ها در این اثر وجود دارند. همان طور که قبلا گفتم «کونگ: جزیره جمجمه» فیلم هیولایی خوبی‌ست که تمام المان‌های لازم را دارد. دنیای فیلم، حکم بهشتی رویایی‌ست برای پسربچه‌های 13 ساله. متاسفانه سازندگان اثر از دادن جنبه‌های انسانی به کونگ خودداری کرده‌اند.

 

نویسندگان در بیان محتوای مد نظر خود ظرافت به خرج نداده‌اند و آن را به شکلی سرسری در فیلم گنجانده‌اند… «جزیره جمجمه» با وجود پرداخت نه‌چندان خوب کینگ‌کونگ، فیلمی قابل احترام است. و اگر هدف این فیلم آماده‌سازی ذهن مخاطب برای تقابل این هیولای افسانه‌ای با گودزیلا باشد، می‌توان آن را یک مقدمه‌ی نسبتا خوب دانست.

 

این فیلم مانند سنگ محکی برای «جوردن وویت رابرتز» بوده تا خود را نشان دهد و انصافا خوب هم عمل کرده. کاملا در طول ساخت فیلم تمرکز داشته و بازیگران هم تمام تلاش خود را انجام داده‌اند. تیم بازیگری فیلم شامل یک بازیگر برنده اسکار، دو نامزد اسکار و دوست‌پسر سابق «تیلور سویفت» است. انتخاب بازیگران کاملا مناسب به نظر می‌رسد. فیلم‌های مربوط به کینگ‌کونگ همواره دارای تم طرفدار محیط زیست بوده‌اند (در نسخه 1976 بیشتر از تمام فیلم‌ها) و «کونگ: جزیره جمجمه» هم از این قاعده مستثنا نیست. نویسندگان با این فرض غلط که یک فیلم هیولایی نیازی به ظرافت در بیان محتوا ندارد، تفسیر خود از تاثیر منفی انسان بر دنیای اطراف را به شکلی ناپخته و سرسری در فیلم گنجانده‌اند. کمی هم چاشنی ضدجنگ به فیلمنامه افزوده‌اند اگرچه ارجاعات زیاد به فیلم اینک آخرالزمان پس از گذشت مدتی خسته‌کننده به چشم می‌آید. از پوستر فیلم متوجه نکته می‌شویم؛ دیگر نیازی به گزافه‌گویی نیست.

 

اگر بخواهیم درباره‌ی محصول کمپانی «لجندری» منصفانه نظر دهیم، عملکرد این کمپانی نسبتا خوب بوده و آثار خیلی بدتری در طول تاریخ حول کاراکتر کینگ‌کونگ تولید شده. از دو فیلم ژاپنی که با طراحی هنری خنده‌دار و بازیگری در لباس میمون تولید شده‌اند گرفته تا کارتون‌های کودکانه‌ی “خوشبختانه” فراموش شده. در مقایسه با آثار مذکور، «جزیره جمجمه» با وجود پرداخت نه‌چندان خوب کینگ‌کونگ، فیلمی قابل احترام است. و اگر هدف این فیلم آماده‌سازی ذهن مخاطب برای تقابل این هیولای افسانه‌ای با گودزیلا باشد، می‌توان آن را یک مقدمه‌ی نسبتا خوب دانست.

اختصاصی نقد فارسی
منتقد: جیمز براردینلی-امتیاز 6.3 از 10 (2.5 از 4)

مترجم: بابک مؤیدزاده

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

47

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
47 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
پیمانsahar.rsahar Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
replica watches

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
5d diamond painting

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
rolex replica

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
buy ruger handguns online

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
danh de online uy tin

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
Coolsculpting

… [Trackback]

[…] There you can find 36956 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
replica watches

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
replica watches

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
uniccshop.bazar

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
เงินด่วน ได้จริง ต่างจังหวัด สุรินทร์

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
result sgp

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
Brownlow Ki Plumber

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
How To Use Wealthy Affiliate 2020

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
바카라사이트

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
Kieran sent 제드 on Kentucky before 롤 대리 모집 before.

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
how to increase youtube views

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
winnipeg teeth whitening

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
fake Breitling Watches Cockpit

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
cannabis facility design

… [Trackback]

[…] There you can find 79630 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
https://turystyka24.com.pl/forum/hotele-i-noclegi-f9/villahoff-pl-opinie-t163.html

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
Catering Equipment

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
바카라

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
here

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
professional carpet cleaning hertford

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
xe88 apk

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
온라인카지노

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/kong-skull-island/ […]

trackback
Member
فیلم جزیره جمجمه | فیلم سینمایی جزیره جمجمه | دانلود فیلم جزیره جمجمه | جدید دانلود 98

[8230 ;] نقد و بررسی فیلم Kong: Skull Island (کونگ: جزیره جمجمه) 8211 ; نقد ف8230 ; [8230 ;]

kataag
Guest
Member
kataag

فیلم های علمی تخیلی سالیانه ساخته میشن؛ اما ا ین فیلم فقط یه فیلم تخیلی هست و بس،یه افتضاح به تمام معنا؛از بازیگرهائی که معلوم نیست تو فیلم چه کاره ان تا مردی که نزدیک به ۳۰ سال تو اون جزیره زنده مونده و از همه عجیبتر و مسخره تر انسان های بومی ساکن اونجا هستن که اصلا معلوم نیست برای چی تو قیلم قرار گرفتن؛نقد دومی که میشه به فیلم وارد کرد غیر قابل باور بودن کل داستان و مخصوصا برخی نقاط داستان از جمله رودرو شدن زن عکاس با کینگ کونگ و حتی لمس اون هست و هیچ… ادامه »

kataag
Guest
Member
kataag

فیلم های علمی تخیلی سالیانه ساخته میشن؛ اما ا ین فیلم فقط یه فیلم تخیلی هست و بس،یه افتضاح به تمام معنا؛از بازیگرهائی که معلوم نیست تو فیلم چه کاره ان تا مردی که نزدیک به ۳۰ سال تو اون جزیره زنده مونده و از همه عجیبتر و مسخره تر انسان های بومی ساکن اونجا هستن که اصلا معلوم نیست برای چی تو قیلم قرار گرفتن؛نقد دومی که میشه به فیلم وارد کرد غیر قابل باور بودن کل داستان و مخصوصا برخی نقاط داستان از جمله رودرو شدن زن عکاس با کینگ کونگ و حتی لمس اون هست و هیچ… ادامه »

پیمان
Guest
Member
پیمان

اگر دنبال چیز قابل تاملی هستید پی این فیلم نرید، اما اگه یه فیلم هیجان انگیز میخواید که در کنار دوستان و خانواده ببینید و میوه شیرینی و آجیل و چایی بخورید و دور هم خوش بگذرونید خوب انتخاب کردین، فیلم پره از صحنه ها و جلوه های ویژه و طبیعت و حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ و تعقیب و گریز و خون و کشتار و تیر اندازی و آتش بازی و انفجار و غیره؛ تازه مبارزه های کونگ رو هم اضافه کنید که به‌روش های مختلفی هنر نمایی می کنه به خصوص با اون فن کول اندازش روی اون… ادامه »

پیمان
Guest
Member
پیمان

اگر دنبال چیز قابل تاملی هستید پی این فیلم نرید، اما اگه یه فیلم هیجان انگیز میخواید که در کنار دوستان و خانواده ببینید و میوه شیرینی و آجیل و چایی بخورید و دور هم خوش بگذرونید خوب انتخاب کردین، فیلم پره از صحنه ها و جلوه های ویژه و طبیعت و حیوانات عظیم الجثه ماقبل تاریخ و تعقیب و گریز و خون و کشتار و تیر اندازی و آتش بازی و انفجار و غیره؛ تازه مبارزه های کونگ رو هم اضافه کنید که به‌روش های مختلفی هنر نمایی می کنه به خصوص با اون فن کول اندازش روی اون… ادامه »

آرششش
Guest
Member
آرششش

حدود دویست بار باید کینگ کونگِ پیتر جکسون رو ببینم تا اینو بشوره ببره !!! خدایا به کینگ کونگم رحم نکردن

آرششش
Guest
Member
آرششش

حدود دویست بار باید کینگ کونگِ پیتر جکسون رو ببینم تا اینو بشوره ببره !!! خدایا به کینگ کونگم رحم نکردن

Member
Member
Shahram Moein

فیلم قشنگ و جذابی بود.پایان بندیش هم عالی بود.

Member
Member
Shahram Moein

فیلم قشنگ و جذابی بود.پایان بندیش هم عالی بود.

sahar diba
Member
Member
sahar diba

من هر دو فیلم رو با اختلاف یک روز دیدم نسخه جدید رو خیلی بیشتر دوست داشتم
کلیشه عاشقانه نداشت
طنز داشت
سوپرایز میکرد
منطقی تر از موضوع سری اول بود که درباره فیلم سازی بود
کونگ عاشق نشداین یکی خیلی خوب بود
کونک هم نمرد

sahar diba
Member
Member
sahar diba

من هر دو فیلم رو با اختلاف یک روز دیدم نسخه جدید رو خیلی بیشتر دوست داشتم
کلیشه عاشقانه نداشت
طنز داشت
سوپرایز میکرد
منطقی تر از موضوع سری اول بود که درباره فیلم سازی بود
کونگ عاشق نشداین یکی خیلی خوب بود
کونک هم نمرد

bent ben
Member
Member
bent ben

فیلم زیبایی هست ولی غنای فیلمنامه ای کونگ پیتر جکسون نداره

curtis
Guest
Member
curtis

انصافا جلوه های ویژه فک براندازی داره

سید امیر احمد علوی
Guest
Member
سید امیر احمد علوی

هرکاری کنه به کینگ کنگ پیتر جکسون سلا ۲۰۰۵ نمی رسه