Enola Holmes (انولا هولمز)

کارگردان: Harry Bradbeer (هری بردبیر)
نویسنده: Jack Thorne (جک تورن),
6.7
68
0.91

خلاصه داستان:

زمانی که مادر انولا هولمز در جشن تولد ۱۶ سالگی او به طرز اسرارآمیزی ناپدید می‌شود، او به دنبال کمک گرفتن از دو برادر بزرگ‌ترش یعنی شرلوک و مایکرافت برای یافتن مادرش است، اما


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

رودریگو پرز – The Playlist ( امتیاز ۸.۳ از ۱۰ )

در حالی که تبلیغ یک پیام فمنیستی از سوی فیلم « انولا هولمز » ممکن است گاها خارج از معیارها باشد اما در هر صورت فیلم هوشمندانه و خوش‌ساخت است.

جیمز موترام – Total Film ( امتیاز ۸ از ۱۰ )

« انولا هولمز » درون زیرگروه « چیزی برای همه » قرار می‌گیرد.

میک لاسال – San Francisco Chronicle ( امتیاز ۲.۵ از ۱۰ )

یک بازیگر جوان با آینده‌ای درخشان، یک ستاره‌ی مرد و یک مفهوم با پتانسیلی جذابی در یک مزخرف تهی ۱۲۸ دقیقه‌ای هدر شده اند.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 7.5 از 10

اگر به دنبال یک کلمه برای توصیف « انولا هولمز » ( Enola Holmes ) می‌گشتم، احتمالا با استفاده از « جذاب » کنار می‌آمدم. دلیل آن هم این نیست که فیلم شامل یک مثال عالی از یک فیلم رومانتیکِ جریان‌یافته در یک زمان خاص می‌شود (اگرچه که اثر نشانه‌هایی از جذابیت برای مخاطبین آثار رومانتیک-کمدی را هم می‌دهد) و یا اینکه این فیلم یک حل شدن جذاب راز را به تصویر می‌کشد (راستش را بخواهید اصلا این مورد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فیلم است). در عوض دلیل آن این است که کلیت اثر با چنان انرژی‌ای کنار هم قرار گرفته است که دوست نداشتن آن تقریبا غیرممکن است. « میلی بابی برون » در این اثر درخششی داشته است که در هیچ کدام از آثار او به جز « چیزهای عجیب و غریب » ( Stranger Things ) نمی‌توان یافت.

فیلم منبع الهام خود را مجموعه رمان‌های نوشته‌ی « نانسی اسپرینگر » می‌گیرد که در آن فرض بر وجود و حضور خواهر کوچک‌تری برای « شرلوک هولمز » است. به این خاطر که او هم از برادر کارآگاه معروف خود ( با بازی هنری کویل ) و هم برادر دیگر خود که نمانیده‌ی دولتی است یعنی مایکرافت ( با بازی سام کلافین )خیلی جوان‌تر است، او ارتباط کمی با هر دوی آن‌ها داشته است و در عوض پرورش غیرمتعارف او به دست مادرش یعنی « اودوریا » ( هلنا بونم کارتر ) انجام شده است. اما او شامه‌ی کارآگاهی برادرش را دارد و وقتی که مادرش ناپدید می‌شود، او شروع به جست‌وجو می‌کند و یه قدم جلوتر از « شرلوک » است. او سر از یک راز دیگر هم در می‌آورد و این یکی مرتبط با اقدام به قتل « ویسکونت توسبری » ( لوئیس پاتریج ) است. اما مشکلی وجود دارد؛ « انولا » زیر سن قانونی است و و نگهبان جدید او یعنی « مایکرافت » می‌خواهد که او مدرسه را به پایان برساند به جای اینکه در لندن به دنبال یک قاتل ( برن گورمان ) باشد و گذشته‌ی ناخوشایند مادرش را کشف کند.

در حالی که « میلی بابی براون » کاریزما و شخصیت لازم برای نگه‌داشتن توجه اثر روی « انولا » را دارد اما او مدام در تلاش برای ظهور و رهایی از سایه‌ی « شرلوک » است. احتمالا اثر نتیجه‌ی بهتری می‌گرفت اگر که حضور « شرلوک » تنها به یک حضور افتخاری کوتاه محدود می‌شد. به خدمت گرفتن یک بازیگر درجه‌ی یک مثل « هنری کویل » برای این نقش و استفاده‌ی مداوم از او در اثر باعث به هم خوردن تعادل روایی اثر شده است.

فیلم در ظاهر شبیه به یک قسمت ابتدایی از یک سریال می‌رسد که اگر در آن موفق نشود تبدیل به اولین فیلم از یک مجموعه‌ی طرح‌ریزی شده خواهد شد. این مسئله احتمالا بیشتر نتیجه‌ی محتوای منبع اقتباس اثر است تا اثر تولید شده اما مطمئن ام که فیلم‌سازان خوشحال خواهند شد اگر که این اثر به یک موفقیت بزرگ برسد و آن‌ها بتوانند قسمت‌های بعدی آن را هم بسازند. « انولا هولمز » یک شروع خوب است؛ من دوست دارم قسمت بعدی‌ای هم برای آن ببینم؛ اما با این تفاوت که این دفعه یک نویسنده‌ی ژانر رمزآلود کاربلد در بخش فیلم‌نامه‌نویسی در آن دخیل باشد.

مترجم: امید بصری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of