Wonder Woman (زن شگفت‌انگیز)

کارگردان: Patty Jenkins (پتی جنکینز)
نویسنده: Zack Snyder (زاک اشنایدر),
7.5
76
0.93

خلاصه داستان:

استان زنی به نام دایانا (گل گدوت) را روایت میکند که شاهزاده امازون می باشد و در یک پناهگاه سری، برای تبدیل شدن به یک جنگجوی شکست ناپذیر آموزش دیده است. دایانا که از مهارت های رزمی بسیار بالایی برخوردار است، پس از آنکه یک خلبان آمریکایی به نام ....


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Kate Erbland (کِیت اربلند)

نشریه IndieWire

نمره 9.1 از 10

بدون هیچ بحث و مناقشه‌ای، مسلما زن شگفت‌انگیز بهترین فیلم اقتباس شده از کتاب‌های کامیک از زمان بتمن‌های نولان است. حضور یک کارگردان خانم روی صندلی کارگردانی این فیلم، مسلما دیدگاه ماهرانه و متفاوتی به زن شگفت‌انگیز بخشیده.

 

بدون هیچ بحث و مناقشه‌ای، مسلما زن شگفت‌انگیز بهترین فیلم اقتباس شده از کتاب‌های کامیک از زمان بتمن‌های نولان است (برای شفاف‌سازی بهتر است عرض کنم که من فیلم‌های ددپول و لوگان که اهداف جاه‌طلبانه‌‌ای دارند را در دسته‌بندی دیگری جای دادم. ددپول بیشتر هجویه بود تا یک اثر جدی و لوگان هم یک تراژدی مدرن و به‌روز از جنس تراژدی‌های یونان). حضور یک کارگردان خانم روی صندلی کارگردانی این فیلم، مسلما دیدگاه ماهرانه و متفاوتی به زن شگفت‌انگیز بخشیده؛ فیلمی که قدرت و کیفیتش را مرهون بازیگران اصلی، کیفیت تولیدی بالا، و وجود طنین احساسی غیرمنتظره در یک فیلم تجاری است.

 

داستان فیلم همان داستان واقعی زن شگفت‌انگیز با لحن کتاب‌های کامیک است. اگرچه از ابتدا حضور این کاراکتر در فیلم بتمن علیه سوپرمن ناشیانه به نظر می‌رسید، ولی تا حدودی زمینه‌چینی شده بود. مسلما این کاراکتر را می‌توان سومین شخص سرشناس در دنیای ابرقهرمانان دی‌سی به شمار آورد (پس از سوپرمن و بتمن). زن شگفت‌انگیز نیز همانند هالک، عمده شهرت خود را مدیون شوی تلویزیونی پرایم تایم در دهه 1970 بود که در آن نامی برای خود دست و پا کرد و بیش از پیش سرشناس شد. در نتیجه، فیلمی که حول این شخصیت ساخته می‌شود موردانتظارتر و هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

 

زن شگفت‌انگیز از به تصویرکشیدن مبارزات و ترس‌های موجود در جنگ جهانی اول هیچ ابایی ندارد. چیزهایی در فیلم وجود دارد که من قبلا در هیچ فیلم ابرقهرمانی ندیده‌ام و حقا که زن شگفت‌انگیز در نمایش و ترکیب آن‌ها سزاوارانه عمل کرده است.

 

داستان اصلی، شامل پیچ و تاب قابل توجه است. همانند فیلم کاپیتان آمریکا: اولین انتقام‌جو، به گذشته بازمی‌گردد تا اوایل ظهور این کاراکتر را در دوره‌‌ای متفاوت به تماشاگر معرفی کند. به غیر از دو سکانس کوتاه، بقیه‌ی صحنه‌های اکشن فیلم تداعی‌گر اوایل 1900 هستند (خصوصا سال 1918). زن شگفت‌انگیز از به تصویرکشیدن مبارزات و ترس‌های موجود در جنگ جهانی اول هیچ ابایی ندارد. مضطرب‌کننده‌ترین صحنه‌ی فیلم را می‌توان حمله با گاز خردل به یک شهرِ در آرامش عنوان کرد. همچنین صحنه‌های جنگ سنگر به سنگر و منطقه ممنوعه بین دو جبهه و موقعیت مستحکم آلمانی‌ها. این‌ها چیزهایی‌ست که من قبلا در هیچ فیلم ابرقهرمانی ندیده‌ام و حقا که زن شگفت‌انگیز در نمایش و ترکیب آن‌ها سزاوارانه عمل کرده است.

 

فرضیه‌ی مرکزی فیلم –که شخصیت اصلی «دایانا (گَل گدوت)» دختر نیمه‌خدای زئوس جاویدان و «هیپولیتا (کانی نیلسن)» می‌باشد- پوچ و مضحک است (البته مضحک‌تر از ثور محصول مارول نیست)، ولی فیلمنامه ‌نوشته شده توسط «آلن هاینبرگ» این فانتزی و واقعیت را آن‌قدر خوب با هم تلفیق می‌کند که بر دل تماشاگر می‌نشیند. پس از صحنه‌های آغازین که زندگی بر روی جزیره‌ی تمیسکایرا را نشان می‌دهد، و اغلب ساکنان آن زنان بالغ و مبارز هستند، داستان با سقوط هواپیمای افسر اطلاعاتی آمریکا، «استیو ترِور (کریس پاین)» وارد فاز جدیدی می‌شود. پس از گفتگویی گرم درباره‌ی آفت‌ها و زیان‌های جنگ، استیو با صحبت‌های خود دایانا را متقاعد می‌کند که با او به دنیای انسان‌ها برود و با آرس، خدای جنگ، وارد نبرد شود. چون انسان‌ها تنها با شکست آرس، طعم صلح و آرامش را می‌چشند.

 

همان گونه که از حضور «گل گدوت» در فیلم بتمن علیه سوپرمن مشخص بود، او بهترین انتخاب برای زن شگفت‌انگیز است. چرا که آمیزه‌ای بی‌نقص از زیبایی، توانایی و وقار محسوب می‌شود. «کریس پاین» در این فیلم بیشتر از هر چیز به یک معشوق شباهت دارد (جالب است که بتوان در یک فیلم کامیک بوکی این لفظ را برای یک مرد به کار برد!) شیمی قوی بین او و گدوت شکل گرفته.

 

سپس به لندن می‌رویم، جایی که استیو و دایانا نقشه‌ی یک ماموریت سری را در سر دارند تا به قلمرو آلمان‌ها نفوذ و انبار سلاح‌ گازی آنان را نابود کنند. این دو با مخالفت دیپلمات «پاتریک مورگان (دیوید تیولیس)» مواجه می‌شوند که معتقد است هرگونه فعالیت مخفیانه موجب نقض آتش‌بس موقت می‌شود. با این حال، جناب پاتریک در پشت پرده موافقت می‌کند. استیو سه نفر دیگر را همراه خود انتخاب می‌کند؛ «سمیر (سعید تغماوی)» ، «چارلی (ایون برمنز)» و «چیف (یوجین بریو راک)». آن‌ها دو هدف عمده دارند: اول این که از گسترش آلمان‌ها جلوگیری کنند ثانیا با استفاده از یک نوع گاز خردل جدید شرایط را برای دایانا فراهم کنند تا با افسر آلمانی، «اریک لودندورف (دنی هیوستون)»، که گمان می‌کنند خود آرس باشد، مواجه شود.

 

همان گونه که از حضور «گل گدوت» در فیلم بتمن علیه سوپرمن مشخص بود، او بهترین انتخاب برای زن شگفت‌انگیز است. چرا که آمیزه‌ای بی‌نقص از زیبایی، توانایی و وقار محسوب می‌شود. شاید گدوت نتواند خاطره‌ی حضور «لیندا کارتر» که در سریال زن شگفت‌انگیز در دهه 1970 بازی می‌کرد را از ذهن دوست‌داران این مجموعه پاک کند، ولی کاملا مشخص است که او در نقش خود فرو رفته. «کریس پاین» در این فیلم بیشتر از هر چیز به یک معشوق شباهت دارد (جالب است که بتوان در یک فیلم کامیک بوکی این لفظ را برای یک مرد به کار برد!). پاین حداقل توانسته کاری کند که وقتی در خطر می‌افتد، نگرانی تماشاگر برانگیخته شود. شیمی قوی بین او و گدوت شکل گرفته.

 

قطعا عوامل تهیه‌ی زن شگفت‌انگیز، از عاقبت فیلم‌های پیشین دنیای دی‌سی تجربه کسب کرده‌اند و به همین دلیل تغییراتی را در سبک و لحن اثر خود اعمال کرده‌اند. شاید بتوان این فیلم را به آثار مارول شبیه‌تر دانست تا دی‌سی. هدف تیم خلاقانه‌ای که پشت زن شگفت‌انگیز وجود دارد، این نبوده که یک اثر تجاری صرف مانند سایر آثار اقتباس شده از کامیک بوک ها بسازند و باید گفت کاملا به هدف خود دست یافته‌اند.

 

قطعا عوامل تهیه‌ی زن شگفت‌انگیز، از عاقبت فیلم‌های پیشین دنیای دی‌سی تجربه کسب کرده‌اند و به همین دلیل تغییراتی را در سبک و لحن اثر خود اعمال کرده‌اند. شاید بتوان این فیلم را به آثار مارول شبیه‌تر دانست تا دی‌سی (دست کم با توجه به آثار اخیر دی‌سی). زن شگفت‌انگیز، تاریکیِ تصویرشده توسط کریستوفر نولان را به ارث برده ولی با عنصر رومانتیک و شوخ‌طبعی ظریف، آن را لطیف‌تر ساخته. افسون و دلربایی موجود در صحنه‌های دونفره‌ی استیو و دایانا خصوصا هنگام رسیدن دایانا به لندن، شایان ذکر است. فیلم خودش را جدی می‌گیرد ولی نه آن‌قدر جدی که نتواند شوخی‌های گاه و بیگاهش را مطرح کند. این اولین محصول دی‌سی است که واقعا خوب از آب درآمده. این اثر همچنین به هدف سخت خود که ایجاد بار عاطفی منحصربفرد می‌باشد دست یافته (تا این که بخواهد با تصاویر مخاطب را راضی کند). هدف تیم خلاقانه‌ای که پشت زن شگفت‌انگیز وجود دارد، این نبوده که یک اثر تجاری صرف مانند سایر آثار اقتباس شده از کامیک بوک ها بسازند و باید گفت کاملا به هدف خود دست یافته‌اند.

 

شاید جان‌سخت‌های مارول هم از تماشای زن شگفت‌انگیز، صرف نظر از این که محصول کمپانی رقیب می‌باشد، به وجد بیایند. صرف نظر از واکنش طرفداران دوآتشه‌‎ی مارول به زن شگفت‌انگیز، سایر مخاطبان می‌توانند خاطرجمع باشند که حداقل یکی از فیلم‌های تابستان 2017 اثری به یادماندنی و قابل توجه است.

 

شاید جان‌سخت‌های مارول هم از تماشای زن شگفت‌انگیز، صرف نظر از این که محصول کمپانی رقیب می‌باشد، به وجد بیایند. ممکن است یک عشق سینمای معمولی به رجزخوانی‌های این دو کمپانی فیلم‌سازی توجهی نداشته باشد، اما علاقه و عشق‌ورزی به مارول نمی‌تواند هواداران کتاب‌های کامیک را از تحسین محصول درخور توجه دی‌سی باز دارد (و بالعکس). اگر تقلید، خالصانه‌ترین شکل تملق باشد، مارول باید از ساخت زن شگفت‌انگیز ابراز رضایت کند، چرا که بسیاری از نشان‌های سبکی این کمپانی را داراست (شباهت زیادی هم به بازگشت جدای دارد که توضیح بیشتر منجر به لورفتن داستان می‌شود). صرف نظر از واکنش طرفداران دوآتشه‌‎ی مارول به زن شگفت‌انگیز، سایر مخاطبان می‌توانند خاطرجمع باشند که حداقل یکی از فیلم‌های تابستان 2017 اثری به یادماندنی و قابل توجه است.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده


ممکن است شما دوست داشته باشید

29

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
29 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
benjamin Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
shroomsupply

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
world market link

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
Service virtualization

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
replica watch

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
best cvv sites

… [Trackback]

[…] There you can find 61805 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
Devops

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
Bitcoin Era Review

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
buy/order Tramadol 50mg 100mg 200mg online pharmacy no script cheap for pain anxiety in USA UK Canada Australia overseas overnight delivery

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
digital marketing agency Hong Kong

… [Trackback]

[…] Here you can find 13173 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
Dylan Sellers

… [Trackback]

[…] There you can find 81494 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
high quality replica replica jewellery discount price

… [Trackback]

[…] There you will find 25402 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
안전바카라

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
pengeluaran hk hari ini tercepat

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
sbobet

… [Trackback]

[…] Here you can find 13881 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
breitling bentley fake

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
https://przedszkolelidzbark.pl/

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
메이저놀이터

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
estared.net

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
satta king

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
site

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
cbd oil

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
ชุดแต่งงาน

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
i99bet

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
Drogen kaufen

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

trackback
Member
รีไฟแนนซ์รถยนต์ที่ยังผ่อนไม่หมด

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/wonder-woman/ […]

gamno
Guest
Member
gamno

شاید یه سری مشکلات داشت ولی به لطف بازیگرا و کارگردانی دیده نمیشد داستانشم که فوق العاده بود
۹/۱۰

بیگ بنگ
Guest
Member
بیگ بنگ

بر عکس نظر منتقد من فکر می کنم گل گدوت انتخاب مناسبی برای این فیلم نبود، با وجود صحنه های اکشن فراوان حس خشونت جنگ لمس نمی شد.

فیلم بین
Guest
Member
فیلم بین

خیلی فیلم مسخره ای بود، به خصوص شخصیت منفی یا بدمن فیلم!!! دیگه اون آخرای فیلم یاد فیلم های ده نمکی انداخت، آخه اون چه خدای جنگی بود؟ 😐

bent ben
Member
Member
bent ben

بی صبرانه منتظرش هستم

جنگ جهانی خیلی عالیه . کاپیتان امریکا ۱ هم عالی بود