The Witch (ساحره)

کارگردان: Robert Eggers (رابرت اگرز)
نویسنده: Robert Eggers (رابرت اگرز),
6.8
83
0.91

خلاصه داستان:

کوچکترین فرزند یک خانواده هفت نفری ناپدید می شود و جستجو برای پیدا کردن وی آغاز می شود. جستجور و ظن از دختر بزرگ خانواده شروع می شود که شاهد دزدیده شدن کودک بوده


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم David Ehrlich (دیوید اررلیک)

نشریه Time Out

نمره 10 از 10

اگر قرار باشد فیلم های ترسناک به موضوعات ریشه ای بپردازند ، پس می توانیم بگوییم در 15 سال اخیر ترس های مدرن به طور عمده ای بر این عرصه غالب شده اند. تکنولوژی که این روزها به عنوان عاملی ترس زا به کار برده می شود یا فیلم های وحشتناکی که درباره خشم و بیم غربی ها از حملات و تلاش های ناقص تروریست ها ساخته می شود. اما نوع دیگری از ژانر ترسناک در حال شکوفا شدن هست که به ترس های غریزی یا حتی مذهبی می پردازد : همانند فیلم های “احضار The Conjuring” و “بابادوک The Babadook ” . اگر فیلم اول “رابرت اگرز” را مثال خوبی برای این گونه محسوب کنیم ، می توان گفت این نوع فیلم ها در حال مسلط شدن بر ژانر ترسناک هستند.

 

این روند را می توان بازگشتی به سبک آثار دهه 1960 و 70 نامید، آن زمان که “شیطان” نقش اصلی را در فیلم های معروف “بچه رزماری” و “جن گیر” به عهده داشت. این فیلم ها تنها نمایشی از خون نبودند بلکه تاثیری طولانی داشتند و اعتقادات مذهبی مردم را نشانه گرفته بودند و مخاطبان با چشمانی بهت زده و شوکه شده سالن سینما را ترک می کردند.

“ساحره” که از موعظه های منحرف شده اواسط قرن هم بهره می برد ، داستان خانواده ی طرد شده ای را بیان می کند که با شبهه و جادوگری احاطه شده اند. ساحره فیلمی است که شما را متقاعد می کند حضور شیطان امری احتمالی نیست بلکه کاملا قطعی است.

فیلم در انگلستان جدید اتفاق می افتد ، حدود سال 1630 – ده ها سال قبل از این که جادوگر بدنام ، زوج “ویلیام” و “کاترین” را ( بازیگران سابق “بازی تاج و تخت” رالف اینسون و کیت دیکی ) محک بزند و این زوج به علت گناه نامعلومی از شهرشان رانده شوند . همه چیزی که ما می دانیم این است که ویلیام کمی در اعتقاداتش پایبند بوده و با همسرش مجبور شده اند که زندگی را با پنج فرزندشان دوباره از نو بسازند. با تمام این شرایط زندگی شرافتمندانه ای دارند. تا این که کوچکترین فرزندشان ناپدید می شود. بزرگترین دخترشان “تاماسین” (با بازی آنیا تیلور-جوی ) هنگام دزدیدن بچه توسط یک جادوگر در نزدیکی یک جنگل شبح وار شاهد ماجرا بوده است. به محض این که فاجعه رخ می دهد خانواده به جستجو مشغول و از “تاماسین” شروع می کنند.

جایی که بیشتر فیلم ها ریتم را کند می کنند تا مخاطبان بتوانند خود را با محیط وفق دهند ، “اِگرز” دقیقا بر خلاف جهت حرکت می کند و اثرش را فورا به سمت یک غوطه وری تمام و کمال می برد. ویلیام و خانواده اش با لهجه غلیط یورکشایر ( نام ایالتی در شمال انگلستان ) صحبت می کنند که پر از ساختار زبانی قدیمی و کهنه است . فیلمساز می گوید هنگامی که مشغول نوشتن فیلمنامه بوده است به یاد شکسپیر افتاده است ، و حتی در نوشتن دیالوگ ها از نامه های نوشته شده در آن زمان استفاده کرده است که در فیلم واضح است. لباس های پاره پاره و آوارگی شان نشان می دهد خانواده مجبور است با این قضایا کنار بیاید، که این به فیلم”ساحره” حس واقعی بودن خاصی می دهد. ما به قسمتی حقیقی از تاریخ می نگریم که شبیه فیلم “درخشش” به نظر می آید. سال پیش که برای بار اول فیلم را در جشنواره “ساندنس” دیدم کمی با زبانش مشکل داشتم. احتمال نمی دهم که فیلم در راه اکرانش دستخوش تغییراتی شود ، اما هنگامی که اخیرا دوباره آن را تماشا کردم تمامی آن ملاحظات اولیه کاملا از بین رفت؛ دوربین محرک و آن جیغ های مداوم فیلم ، فضای وحشتناک و هیجان انگیزی خلق می کند که بیننده امکان ندارد در آن فضا قرار نگیرد . شیوه فیلمسازی “اِگرز” جسورانه، با اعتماد به نفس و بی نهایت صبورانه است که بیننده را در دنیای اغواکننده خویش رها می کند… دنیایی با زیبایی بی حاصل .

با وجود این که “اِگرز” زیبایی های فنی قابل انتظار اثرش را به رخ می کشد ، “ساحره” فیلم بازیگران است که شش بازیگر در عمده زمان فیلم حضور دارند. “الی گرینگر” و “لوکاس داوسون” برادر و خواهر کوچکتر تاماسین گاهی آزار دهنده و گاهی وحشت زده به نظر می رسند خصوصا هنگامی که رابطه خود را با یک بز مرموز به نام “بلک فیلیپس” گسترش می دهند. “هاروی سکریمشا” برادر کوچکتر تاماسین، خونگرم و معتقد است و به خاطر کمک به خواهرش حاضر است هر کاری کند حتی اگر به ضرر خودش تمام شود . اما این تاماسین است که فیلم حولش می چرخد، و آنیا تیلور- جوی تازه کار ، خوب بازی می کند. او در قالب تاماسین است؛ دختری جوان و مستقل در عصری که چیزی به نام استقلال زنان وجود ندارد سعی در کشف ماهیت درونی خویش دارد، آسیب پذیر و لجوج است و زود از کوره در می رود.

این فیلم وارونگی مدرن فرمول موفق فیلم های دهه هفتاد است که “اِگرز” تحت تاثیر آن هاست : بله ممکن است شیطان کاملا واقعی باشد ولی چیزی که مایه ی ترس است شیطان درون قلب خودمان است . چیزهای وحشتناک زیادی در دنیای سیاه فانتزی گونه این فیلم رخ می دهد، اما تقریبا در هر قسمت از فیلم این گونه نیست چون شیطان برای پیچاندن داستان وارد شده است. در عوض بیشتر اوقات این اتفاقات ، نتیجه شکست های خود انسان است ، به علت غرور ، پیروی از اعتقادات تعصب آمیز و روی آوردن به ترس و عوام فریبی در اوقاتی که رحم و دلسوزی بیشتر کارساز است. “اگرز” قصه فیلمش را از دل رسم های قدیمی و افسانه ها بیرون آورده است اما چیزی که در این داستان کوتاه به آن دست یافته است تکان دهنده و حیاتی است. “ساحره” داستان خانواده ای است که سعی در جداکردن خود از اجتماع دارد و زمانی که آن حفره ها (اشاره به ترس های انسان) سر باز کنند دنیای بی رحم بیرون، تاریکی خود را نشان می دهد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

40

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
40 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
ali.mامیرFist sinnerمیناعلی نظری Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
diamond art

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
how to put a wig in a ponytail

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
Order Hydrocodone Watson 853 Online

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
trusted online casino malaysia 2020

… [Trackback]

[…] Here you will find 10845 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
Harold Jahn Canada

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
DevOps companies

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
how fast do bullets travel

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
maha pharma steroids legit

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
cheap sex dolls

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
How to join Bitcoin Era?

… [Trackback]

[…] There you can find 59017 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
knockoff mens watches

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
infinitemixedmartialarts.com

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
https://www.pinterest.com/ketquaxosotv/

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

trackback
Member
카지노

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

ali.m
Member
Active Member
ali.m

قبل از نقد فیلم بدنیست ۲ موضوع رو بیان کنم ۱)جدیدا خیلی میبینم در بین دوستان در همین سایت و حتی به منتقدین واقعی،نقدی که بر فیلم مینویسیند بیشتر به خلاصه فیلم شبیه است تا نقد اصولی خود فیلم.۲)فکر کنم قبلاً هم گفته ام(مطمئن نیستم)که من فیلمهای ترسناک رو حتماً حتماً تنها و در شب نگاه کرده،میکنم و خواهم کرد و هرگز این سنت رو کنار نذاشته ام و اونهم بخاطر حداکثر لذت بردن و کسب تجربه ی ترس واقعی بوده و باید اعتراف کنم گاها واقعا جاخورده ام(ترسیده ام) که البته خیلی کم بوده اما برای فیلمهایی چون it،خانه… ادامه »

trackback
Member
this link

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-witch/ […]

qioqiobangbang
Guest
Member
qioqiobangbang

adelmahdi:علاوه بر مطالب عزیزان باید یادآور شویم که " اعتقاد به گناه نخستین یا ازلی " بارها در فیلم تاکید شده و در کل گناهکار بودن ذاتی و توبه های پیاپی و دائم از آن ، در فیلم دیده می شود. در قسمتی از فیلم که به مرگ کِیلِب (پسر بزرگ خانواده) می پردازد تنها بعد از بالا آوردن سیب ( اشاره به گناه اولیه آدم و حوا در خوردن سیب ممنوعه) موفق به آمرزش واقعی می شود و پس از در آغوش گرفتن معشوق حقیقی می میرد. بعضی مسیحیان معتقدند که ما با گناه زاده شده ایم . مثلا… ادامه »

qioqiobangbang
Guest
Member
qioqiobangbang

[quote name=”adelmahdi”]علاوه بر مطالب عزیزان باید یادآور شویم که ” اعتقاد به گناه نخستین یا ازلی ” بارها در فیلم تاکید شده و در کل گناهکار بودن ذاتی و توبه های پیاپی و دائم از آن ، در فیلم دیده می شود.در قسمتی از فیلم که به مرگ کِیلِب (پسر بزرگ خانواده) می پردازد تنها بعد از بالا آوردن سیب ( اشاره به گناه اولیه آدم و حوا در خوردن سیب ممنوعه) موفق به آمرزش واقعی می شود و پس از در آغوش گرفتن معشوق حقیقی می میرد.بعضی مسیحیان معتقدند که ما با گناه زاده شده ایم . مثلا جان… ادامه »

adelmahdi
Guest
Member
adelmahdi

علاوه بر مطالب عزیزان باید یادآور شویم که " اعتقاد به گناه نخستین یا ازلی " بارها در فیلم تاکید شده و در کل گناهکار بودن ذاتی و توبه های پیاپی و دائم از آن ، در فیلم دیده می شود. در قسمتی از فیلم که به مرگ کِیلِب (پسر بزرگ خانواده) می پردازد تنها بعد از بالا آوردن سیب ( اشاره به گناه اولیه آدم و حوا در خوردن سیب ممنوعه) موفق به آمرزش واقعی می شود و پس از در آغوش گرفتن معشوق حقیقی می میرد. بعضی مسیحیان معتقدند که ما با گناه زاده شده ایم . مثلا… ادامه »

امیر
Member
Member
امیر

به نظرم یکی از بهترین فیلم های ژانر ترسناک در این چند سال اخیر بود،درسته که از همان ابتدای داستان ،پایان اون رو می تونید حدس بزنید اما خوش ساخت بودن فیلم شما رو ترغیب میکنه به نگاه کردن فیلم تا آخر

بچه های لالجین
Guest
Member
بچه های لالجین

من و ترلانی و گلی با تو موافقیم (ما همان سعید طوسی پایینی هستیم)
گانگنام استایل
۵

hoda
Guest
Member
hoda

خیلی خیلی فیلم چرتی بود

سعید طوسی
Guest
Member
سعید طوسی

اولان گنگ اولمه نچه یاشین وار میه؟
کول الیم باشیه
کم دیگینن گامنام استایل
اوب اوب اوب اوبام گاماستا
از طرف مهدی رشیدی بصیر و محمد امین ترلانی.
تاریخ: ۱۵٫۱۰٫۱۳۹۵ مصادف با ۴٫۱٫۲۰۱۷ ساعت ۱۴:۲۵ درود بر احمدی نژاد.مرگ بر آیینی چوگونه؟؟؟؟نومونه؟؟؟؟؟بودونه؟؟؟؟؟آنگونه؟؟؟؟ 😀

گانگنام استایل
Guest
Member
گانگنام استایل

مهدی۲۲:اصلا فیلم بدرد بخوری نبود و ترس خاصی نداشت و داستان کلی و شخصیت ها معلوم نبودن

اوپام گاماستا

گانگنام استایل
Guest
Member
گانگنام استایل

😛
آقا مهدی منم با تو موافقم
اصلا فیلم قشنگی نبود
عشق است psy
دمت گرم آیینی و چوگونه؟؟؟؟

مهدی22
Guest
Member
مهدی22

اصلا فیلم بدرد بخوری نبود و ترس خاصی نداشت و داستان کلی و شخصیت ها معلوم نبودن

Fist sinner
Guest
Member
Fist sinner

دوستان این فیلم در اصل دین مسیحیت رو زیره سوال برده بود ….

مینا
Guest
Member
مینا

در اصل ساحره، همه ی اهالی خانواده بودن به جز توماسین، مخصوصا اون دختر کوچیکه و اون کاترین زشت

علی نظری
Member
Member
علی نظری

فیلم بنا به تعریفی که ازش شده بود و امنتیازی که گرفته بود اصلا در اون حد نبود که فکر میکردم ولی ارزش یه بار دیدن رو داشت ۶/۱۰

Irfan
Guest
Member
Irfan

انواع فیلم های ترسناکو دیدم
عاشق این سبک فیلمام که که با این سبک قدیمی و این لباس ها و دهکده ها ساخته میشه
ولی متاسفانه فیلم داستان جالبی نداره و مخاطبو ارضا نمیکنه
من خودم نفهمیدم اصن چی شد اون زن های آخر فیلم چی بودن اصلا اون جادوگره کی بود چرا اذیشتون میکرد، خیلی دیگه گنگ بود

فرزان ف
Member
Member
فرزان ف

درود
فیلم جالبی بود.
دوستانی که به دنبال تماشای یک فیلم صرفا ترسناک هستن شاید با دیدن این فیلم راضی نشن! چون فیلم فراتر از یک اثر هاروره. و همین باعث میشه خیلی به ظاهر ترسناک نباشه. البته جنس ترسی که در فیلم جریان داره متفاوته.
فیلم متفاوتی بود که به نظرم ارزش یک بار دیدن رو داشت!

نبی رسولی
Member
Member
نبی رسولی

یکی دیگه از چرند ترین ساخته های هالیوود همین

MH arjmand
Guest
Member
MH arjmand

جسارتاً اگر این فیلم و به قصد ترسیدن یا حیجان نگاه میکنید خیلى خوبید .

sia nem
Member
Member
sia nem

فیلم خوبی نبود هنوز نمی دونم چرا امتیازش بالا رفته فیلم متوسطی بود ترس هم نداشت هیچ هیجانی از فیلم نگرفتم نم یدونم دوستان چی میگن!!!

hasansofla
Member
Member
hasansofla

بقول دوستمون این نقد نبود.تعریف داستان بود یکمم بینش نقد کرد.

ترس داخل فیلم خیلی خوب بود.واقعا دلهره آور بود.
اما حس میکنم میتونست یکم مارو اول فیلم با خانواده آشنا کنه و بعد وارد داستان اصلی بشه.
یکم خانواده و شیطان فیلم و شیطانی شدن خانواده گنگ بود تو داستان

مهران ----
Member
Member
مهران ----

رالف اینسون عجب صدایی داره!!!

مزدشت
Guest
Member
مزدشت

در ژانر خودش فیلم خوبیه و یک پایان غافلگیرکننده و تماشایی داره منتها نقد بالا تنها داشت قصه ی فیلم را تعریف میکرد. اسم این متن هرچه باشد نقد نیست

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

فیلم عالی بود، واقعا ترسناک و تعلیق زیادی داشت شوخیم نداشت حتما ببینید

wintersoldier
Guest
Member
wintersoldier

فیلمشو مثل یک کابوس ساختن. چیزایی که برای ادم تو خواب بد اتفاق می افته برای این خانواده اتفاق می افته.

bent ben
Member
Member
bent ben

جالب نبود . فلسفی و فرقه ای مذهبی بود