نقد و بررسی فیلم The Cabin in the Woods (کلبه ی میان جنگل)


خلاصه داستان:

پنج دانشجو برای تفریح به کلبه ای در میان جنگل می روند. پس از خوانده شدن برگی از یک دفتر خاطرات پاره پاره، متوجه می شویم که بومیانی آدمخوار ..


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Peter Debruge (پیتر دبروج)

نشریه variety (ورایتی)

نمره 8.75 از 10

از زمان ساخته شدن فیلم «جیغ / Scream» هیچ فیلم ترسناکی موفق نشده بود مانند فیلم «کلبه ی میان جنگل/ The Cabin in the Woods» تا این حد برخلاف جریان معمول فیلم های این ژانر پیش برود و تأثیری بر مخاطب بگذارد که کاملاً در تضاد با توقعات و انتظارات تماشاگر باشد. میتوان این فیلم را نمونه ای هشیارانه، متفاوت، و شیطنت آمیز از یکی از پلیدترین انواع فیلم های اسلشر/ slasherدانست: قتل عام عده ای دختر و پسر در اقامتگاهی در دل طبیعت. هر چقدر تماشاگر کمتر در جریان وقایع قرار بگیرد، تماشای این فیلم غافلگیر کننده که آشکار کردن حقیقت داستان را تا حد امکان به تأخیر می اندازد، لذت بیشتری خواهد داشت. بیشتر از دو سال بود که به دلیل ورشکستگی مالی شرکت مترو گلدن مایر وضعیت تولید این فیلم نامشخص بود. بالأخره بعد از اکران محدود در ماه دسامبر سال گذشته، اکران عمومی این فیلم به پخش کنندگی مؤسسه ی لایونزگیت از ۱۳ آپریل آغاز می شود و انتظار می رود با استقبال مناسبی در گیشه روبرو شود.

با توجه به اینکه فیلمنامه ی این فیلم حاصل همکاری جاس ودون/ Joss Whedonو درو گودار/ Drew Goddard (فیلمنامه نویس مجموعه تلویزیونی «بافی: قاتل خون آشام ها/ Buffy the Vampire Slayer») است، تعجبی ندارد که طرفداران فیلم های ترسناک این فیلم را دارای حالتی افسانه ای دانسته اند. در مقابل جریانات اخیر فیلم های ژانر وحشت که جز ترکیبی از صحنه های جنسی و شکنجه چیزی برای ارائه ندارند، فیلم «کلبه» به جای آنکه میخ آخری بر تابوت این نوع سینما باشد، نوید آغاز جریانی تازه است: گونه ای از فیلم های ترسناک که هوشمندانه تر و آگاهانه تر ساخته می شوند و با اینحال در انتقال حس وحشت به مخاطب موفق عمل می کنند.

پنج دانشجوی کالج با یک ماشین کاروان به مقصد کلبه ای در اعماق جنگل و منطقه ای پرت و دور افتاده حرکت می کنند: بچه درس خوان سیاهپوستی به نام هولدن (جسی ویلیامز/ Jesse Williams)، دختر بی بند و باری به نام جولز (آنا هاتچیسن/ Anna Hutchison)، مارتی (فرن کرانز/ Fran Kranz) جوانی فیلسوف مسلک که مدام ماری جوآنا مصرف می کند، کرت (کریس همزورث/Chris Hemsworth ) پسر خوش تیپ و جذاب گروه که بازیگر نقش وی به لطف موفقیت فیلم «ثور/ Thor» از زمان تصویربرادری این فیلم به شهرت زیادی دست پیدا کرده است و در نهایت دختر مثبت و سر به زیر گروه، دانا (کریستن کانلی/ Kristen Connolly). بعد از اینکه دانا نوشته ی شومی از یک دفتر خاطرات پاره پاره را می خواند، طرفداران این ژانر دیگر تا حدی سرنوشت پیش روی آنها را حدس می زنند – یعنی کشته شدن توسط بومیان آدمخوار – و شاید حتی بتوانند ترتیب کشته شدن افراد گروه را هم پیش بینی کنند. با اینکه فیلمنامه بسیاری از کلیشه های معمول را به کار می بندد و مخاطب را فریب می دهد، اما خود بازیگران به اندازه ی گروه های گوشت قربانی که پیش از این دیده اید خوش اندام و جذاب نیستند و به همین دلیل زیاد نمی شود نگران سرنوشت شان بود! البته این موضوع به هیچ وجه مهم نیست، زیرا ودون و گودار اهداف مهمتری را دنبال می کنند.

از همان ابتدا، با سرنخ ها و اشارات فیلمنامه متوجه بعضی پیچیدگی های درونمایه ی فیلم می شویم و می دانیم با یکی دیگر از آن داستان های تکراری و بی رمق شکنجه و کشته شدن توسط آدمخوارها طرف نیستیم. در سکانس افتتاحیه فیلم دو نفر را که شبیه به دانشمندان امور موشکی هستند (ریچارد جنکینز/ Richard Jenkinsو بردلی ویتفورد/ Bradley Whitford) می بینیم که با حالتی رسمی و حرفه ای درباره ی موقعیت آمریکا در یک مسابقه تسلیحاتی جهانی صحبت می کنند. این دو دانشمند پشت میز نشین به طریقی اتفاقاتی که درون جنگل رخ می دهد را کنترل می کنند و زمینه ی پیشروی داستان ترسناک پیش رو را فراهم می کنند. با وجود اینکه ممکن است به نظر برسد این صحنه – که مانند فیلم «جادوگر شهر اُز/ The Wizard of Oz» با نمایی از وقایع پشت پرده آغاز می شود – امکان غافلگیر شدن در ادامه ی فیلم را لوث می کند، این موضوع که چنین شخصیت هایی در این فیلم ترسناک چه نقشی را ایفا می کنند، ذهن مخاطب را به شدت درگیر می کند. تنها یک نابغه ی دیوانه می تواند حدس بزند در ادامه ی فیلم اوضاع تا چه حد وخیم و پیچیده می شود.

چیزی که این فیلم را تا به این حد ترسناک می سازد، نه کوبه ها و ناله های ناگهانی سازهای موسیقی متن هیجان انگیز است و نه نماهای آهسته و مملو از حس تعلیق و دلهره از هیولاهایی که از پشت سر به سمت شخصیت ها می خزند. به جای اینها، فیلمنامه ی غیر قابل پیش بینی و گیج کننده ی اثر، تک تک قواعد جاری را زیر پا می گذارد و آنها را واژگون می کند. از آنجایی که امکان پیش آمدن هر اتفاقی وجود دارد، به تماشا نشستن آن کاری شهامت آمیز به شمار می رود. مانند وقتی که در یک کوچه ی تنگ و تاریک راه خود را به زحمت پیدا می کنید، به هیچ وجه نمی شود پیش بینی کرد چه چیزهایی ممکن است در تاریکی در کمین نشسته باشند.

فیلم «کلبه ی میان جنگل/ The Cabin in the Woods» با اتکا به ترسناکترین کابوس های سینما رو ها شروع می کند و بعد، وقتی موضوع مهم آشکار می شود، قابلیت این را دارد که برای این کابوس ها ارزش قائل شود. اشکالی ندارد که بگویم در انتهای فیلم، یک هیولای گرسنه، خشمگین که ظاهر باور پذیری هم دارد، در کمین نشسته است. اگر بخواهیم کمی معناگرایانه برخورد کنیم، میتوان هیولای مذکور را نماد شور و اشتیاق تماشاگران نسبت به کشتار و خونریزی در نظر گرفت. این هیولا از خون کلیشه های تکراری تغذیه می کند، درست مانند طرفداران فیلم های ترسناک. جنکینز و ویتفورد که خیلی راحت از پس ایفای نقش صحنه گردانان وقایع بر می آیند، همه چیز را آنطور هماهنگ می کنند و کنار هم می چینند که مخاطب دوست دارد ببیند.

حفره های فیلمنامه آنقدر هستند که افراد سختگیر و متعصب اگر بخواهند می توانند فیلم را کاملاً زیر سؤال ببرند. به عنوان نمونه، فضایی که داستان در آن اتفاق می افتد تنها برای یکی دو فیلمنامه ی این چنینی منطقی به نظر می رسد. اما ایده ی اصلی آنقدر ناب و بلندپروازانه است که اغلب تماشاگران را با رضایت همراه می کند. اگر بخواهیم از امور تولید و اجرایی فیلم ایرادی بگیریم، این است که گودار (که این فیلم اولین تجربه ی کارگردانی اوست و در نوشتن فیلمنامه Cloverfield هم مشارکت داشته است) انگار موفق نشده تا احتیاجات قابل توجه ایده ی متعالی خود را فراهم کند.

با توجه به اینکه فیلم در کل توقعات مخاطب را برآورده می کند، شکی نیست که این فیلم یکی از هیجان انگیز ترین فیلم اول هایی ست که در چند سال گذشته ساخته شده است. البته باعث تأسف است که جاس ودون یا شخصی با دقت و ظرافت بیشتر در ساخت فیلم مشارکت نداشته تا کلبه، جنگل و شخصیت های مقوایی هم به اندازه ی راز گیج کننده ی داستان جذاب به نظر برسند.

مترجم: الهام بای
اختصاصی نقد فارسی

کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق “منبع: سایت نقد فارسی” مخالف قانون بوده و شرعا حرام می باشد.


50

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
50 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
29 Comment authors
علی نظریعلی jokerکارن سلیمیparham..............Ghazal13 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
코인카지노 쿠폰

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-cabin-in-the-woods/ […]

trackback
Member
Male Escorts Singapore

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/the-cabin-in-the-woods/ […]

trackback
Member
Dentist In Snellville Georgia

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/the-cabin-in-the-woods/ […]

whoman
Guest
Member
whoman

سلام
واقعا برای آدمنما هایی که که این فیلم رو درست کردن متاسفم…. افتضاح ترین فیلمی بود که تا الان دیدم….. وقتی پول بی زبون بیفته دست یه مشت جاهل و فلک زده از ساختن هرجور چرندی فروگذار نمی کنن…

قاسم طوبایی
Guest
Member
قاسم طوبایی

سلام جمع و جور کردن چند تا پسر و دختر جوون با کاراکترهای قابل پیشبینی کاری نبود که آدم رو به وجد یا حتی کنجکاوی بندازه(البته مارتی خیلی خوب بود…خدااا بود) قصه فیلم هم تکراری و کلیشه بود و به نظر من اون اتاق کنترل مسخره هم به هیچ عنوان به تیکه رئال فیلم نمیچسبید. انگار فیلم متعلق به ۵۰ سال پیش باشه و در باره آینده تخیلات کج و کوله داشته باشند… به طور کل نه بخش ترسناکش ترسناک بود و نه قسمت کمدیش کمدی بود و نه حتی قسمت اکشن و فانتزیش فانتزی و اکشن بود.. انگار فیلم… ادامه »

قاسم طوبایی
Guest
Member
قاسم طوبایی

سلامجمع و جور کردن چند تا پسر و دختر جوون با کاراکترهای قابل پیشبینی کاری نبود که آدم رو به وجد یا حتی کنجکاوی بندازه(البته مارتی خیلی خوب بود…خدااا بود)قصه فیلم هم تکراری و کلیشه بود و به نظر من اون اتاق کنترل مسخره هم به هیچ عنوان به تیکه رئال فیلم نمیچسبید. انگار فیلم متعلق به ۵۰ سال پیش باشه و در باره آینده تخیلات کج و کوله داشته باشند…به طور کل نه بخش ترسناکش ترسناک بود و نه قسمت کمدیش کمدی بود و نه حتی قسمت اکشن و فانتزیش فانتزی و اکشن بود.. انگار فیلم از هر طرف… ادامه »

قاسم طوبایی
Guest
Member
قاسم طوبایی

سلامجمع و جور کردن چند تا پسر و دختر جوون با کاراکترهای قابل پیشبینی کاری نبود که آدم رو به وجد یا حتی کنجکاوی بندازه(البته مارتی خیلی خوب بود…خدااا بود)قصه فیلم هم تکراری و کلیشه بود و به نظر من اون اتاق کنترل مسخره هم به هیچ عنوان به تیکه رئال فیلم نمیچسبید. انگار فیلم متعلق به ۵۰ سال پیش باشه و در باره آینده تخیلات کج و کوله داشته باشند…به طور کل نه بخش ترسناکش ترسناک بود و نه قسمت کمدیش کمدی بود و نه حتی قسمت اکشن و فانتزیش فانتزی و اکشن بود.. انگار فیلم از هر طرف… ادامه »

علی نظری
Member
Member
علی نظری

به قول استاد فراستی ما قبل بد است 🙂
یه چیزی توی مایه های فیلم Hatchet بود !
افتضاح به تمام معنا
۲/۱۰

میثم اهوازی
Guest
Member
میثم اهوازی

farnaz:vaqan motefavet bud, mese hameye filmaye tarsnake jadid nabud k beshe b rahati etefaqaye bad ro hads zad, dastanesh kheily jaleb bud, ama nemishe goft kheily (ya hata kami) tarsnak bud 😉

خواهشا فینگیلیش ننویسید نظرهاتون رو چون مطمئن باشید کسی نمیخونه…ما پارسی زبان هستیم…زیباترین و شیواترین زبان دنیا…اون وقت شما فینگیلیش می نویسید…متأسفم… 🙁

علی joker
Guest
Member
علی joker

فیلم تا وسطاش خوب بود ولی از اون جا که ی عده ادم دارن کنترل میکنن این موجدات رو واقعا مسخره شد اون اخر فیلم هم که دیگه واقعا علمی تخیلی شد.ارزو ی فیلم ترسناک خوب به دل ما موند تنها فیلمی دیدم که یکم باور پذیر بود conjuring بود .اکثر فیلمای ترسناک که تا حالا دیدم احمقانه بود.

کارن سلیمی
Member
Member
کارن سلیمی

یکی از فیلم های خوبی بود که در ژانر ترسناک دیدم

کسری کلهر
Guest
Member
کسری کلهر

فیلم خوب و سرگرم کننده ای بود

parham..............
Guest
Member
parham..............

ایا قسمت دوم هم دارد
اون دست چی بود 😐

Ghazal13
Guest
Member
Ghazal13

این فیلم اوایلش جالب و سرگرم کننده به نظر می رسه. ولی اواخر فیلم خیلی بی معنی و غیرمنطقی بود
اینکه یه عده نشسته بودن و زجر کشیدن و کشته شدن چند تا جوون رو با لذت تماشا میکردن خیلی خیلی اعصاب خردکن بود!!
اون دستی که آخر فیلم از زیر کلبه بیرون اومد که واقعا مسخره و خنده دار بود…

a
Guest
Member
a

😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡

علیرضا فتحی
Member
Member
علیرضا فتحی

یکی از چرت ترین فیلم هایی بود که تا حالا تو عمرم دیدم

محمد جواد
Guest
Member
محمد جواد

به نظرم فیلم خوبی بود من حال کردم ولی آخرش یه طوری بود!ولی در کل فیلم خوبی بود!

Ali2024
Guest
Member
Ali2024

جای بابای سحر:

HawK:این فیلم ازلحاظه داستان وسایر جلوه هاخوب بود منکه حال کردم اما صحنه های شیطان پرستانه درین فیلم کم نبودن.

😀 😆 حالت خوبه شما صحنه شیطان پرستی ؟ اصلا میدونی شیطان پرستی یعنی چی؟ شیطان پرست غلطه چون شیطان اولین موجود آزاده دنیا بود که حتی بندگی و پیروی کردن رو طاقت نمیاورد. اینکارش جای تحسین داره . نمیدونی بدون

بندگی خدا عین آزادگیه…شیطان با سرکشیش،از بندگی فرار نکرد،بلکه از آزادگی به سوی بندگی شهوات دنیا فرار کرد.
بفهم!

جای بابای سحر
Guest
Member
جای بابای سحر

HawK:این فیلم ازلحاظه داستان وسایر جلوه هاخوب بود منکه حال کردم اما صحنه های شیطان پرستانه درین فیلم کم نبودن.

😀 😆 حالت خوبه شما صحنه شیطان پرستی ؟ اصلا میدونی شیطان پرستی یعنی چی؟ شیطان پرست غلطه چون شیطان اولین موجود آزاده دنیا بود که حتی بندگی و پیروی کردن رو طاقت نمیاورد. اینکارش جای تحسین داره . نمیدونی بدون

جای بابای سحر
Guest
Member
جای بابای سحر

Sahar ???:kheyli filme mozakhraf va 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 bood

بچه جون! با شمام سحر جان ، دخترم این چه طرز کامنت گذاشتنه؟ چشات کارنمیکنه؟ همه پارسی نوشتن اونوقت میای فینگیلیش مینویسی!!!

zidvd
Guest
Member
zidvd

فیلمش باحاله ولی اخرش چرت بود 😛 😛 😛 😛

asadisaeed
Guest
Member
asadisaeed

در مقایسه با سایر فیلم ترسناک های این سال ها نسیتا بهتر بود ولی کلا فیلم مزخرفی بود از اول فیلم فیلم بگیر که معلوم نشد پسر قوی هیکل چطوری از دست خون آشام ها فرار کرد یا کارد تا دسته در پشت شخص ماری جوانا کش نشست وطرف بعدش صحیح وسالم می چرخید!بگیریدتا دوکارمند مشاهده گر که معلوم نشد با شخصیت زن(سیگورنی ویور
)چه نسیتی داشتند یا با خدایان!چطه نسبتی ! تماس از طبقه بالا چی بود؟……..

pedram
Guest
Member
pedram

موضوع خوبی داشت ولی
نتونست هدفشو به خوبی به تصویر بکشه
در کل از اینکه دیدم پشیمون نیستم
آدم باید فیلم های متفاوت ببینه 😉

Rudabeh
Guest
Member
Rudabeh

فیلمشو خیلیییییییی دوست دارم
اما آخرش خیلی چرت تموم شد.
اصلا آخرش جوری بود که تموم صحنه های ترسناکش رو از یاد آدم میبرد.
اما کل شخصیت های ترسناک رو توی فیلم گنجونده بودن و این عالی بود

water lillies
Guest
Member
water lillies

دوستانی که منتظر بدونند یه فیلم ترسناک ببینند،باید بهشون بگم که این فیلم در واقع هجو فیلمهای ترسناکه بیشتر تم کمدی داره تا ترسناک و اگه فکر میکنید هجو فیلمهای ترسناک باید حتما چیزی مثل "Scary movie" باشه و فقط بخندونتمون باید بگم خود صحنه های تقریبا ترسناکی هم که توی فیلم گذاشته شده برای اینه که همون ترسیدن ما رو به سخره بگیره. انتهای فیلمه که میفهمیم کاملا با یک فیلم هجو روبرو بودیم و نباید از اول جدیش میگرفتیم

رصا
Guest
Member
رصا

واقعا افتضاح بود :))). تو نقدش فقط باید گفت حیف وقت 😡

Shahab
Guest
Member
Shahab

مزخرفترین فیلم دنیا ، رکورد گینیس رو تو مزخرفترین ها شکست ! 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡

علی رحیمی
Guest
Member
علی رحیمی

فلیم سرشار از خشونت بی دلیل و ناراحت کننده است در حالیکه عده ای در جای دیگر بر روی کشته شدن افراد شرط بندی و خوشحالی می کنند. معنی ساختن این فیلم برای شما تا آخر بی پاسخ خواهد ماند. لزوم این قتل عام تعدادی دانشجوی بی گناه با اون همه سیستم های پیشرفته فوق العاده همراه یا اعتقادات بدوی و عصر حجری واقعاً یک فیلم اعصاب خردکنی بود.
امتیار IDMB 7 به این فیلم خیلی زیاد و بی مورد می باشد.
ظاهراً باید پذیرفت که هالیود سوژه کم آورده است.

farnaz
Guest
Member
farnaz

vaqan motefavet bud, mese hameye filmaye tarsnake jadid nabud k beshe b rahati etefaqaye bad ro hads zad, dastanesh kheily jaleb bud, ama nemishe goft kheily (ya hata kami) tarsnak bud 😉

tannaz
Guest
Member
tannaz

فیلم خیلی باحالیه اگه ببینین خیلی لذت میبرین پس بهتون پیشنهاد میکنم ببینیدش 😛 😀 86

Hootan S
Member
Member
Hootan S

این الآن ترسناک بود؟!من اگه بودم ژانر تخیلی رو براش پیشنهاد میکردم!ولی در کل غیر قابل پیش بینی بود فیلمش،و اینکه دادن ژانر ترسناک به این فیلم یک اشتباه محضه چون واقعا هیچی برای ترسیدن نداره!

زضا
Guest
Member
زضا

به معنای واقع افتضاح بود. 😡 😡 😡 😡 😡

م.ا
Guest
Member
م.ا

زمانی که این فیلم رو دیدم هم لذت بردم هم بهش خندیدم واقعا جدید بود وغیر قابل پیشبینی ولی به نظرم ایرادش این بود که هیچ حد و مرزی برای وارد شدن به تخیل نداشت

Sahar ???
Guest
Member
Sahar ???

kheyli filme mozakhraf va 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 😡 bood

mohammad amini
Guest
Member
mohammad amini

بد نبود داستانش تنوع داشت اما همچینم که گفتین نبود به نظر من یه فیلم ترسناک برای هیجانی شدن از ترس برای یکی د ساعت فقط همین و بس

HawK
Guest
Member
HawK

این فیلم ازلحاظه داستان وسایر جلوه هاخوب بود منکه حال کردم اما صحنه های شیطان پرستانه درین فیلم کم نبودن.

امیرحسام
Guest
Member
امیرحسام

وحید حسینخانی:داستان فیلم اتفاقا خیلی جدید بود. واقعا حال کردم

فیلم بدی نبود بود ولی همچین هم داستانش باحال نبود کلی هم مشکل داشت مثلا من نمیتونستم باورکنم که کریس همسورث یه پسر دبیرستانیه اما سکانس های ترسناک خوبی داشت :-*

وحید حسینخانی
Guest
Member
وحید حسینخانی

داستان فیلم اتفاقا خیلی جدید بود. واقعا حال کردم

غزال
Guest
Member
غزال

موضوع فیلم اونقدر چرت بود که لذت اون لحظه های ترسناکشو از بین می برد 😡

رضا خجسته
Member
Member
رضا خجسته

مثل همیشه عالی