Snow White and the Huntsman (سفیدبرفی و شکارچی)


خلاصه داستان:

سفیدبرفی که سالها در چنگ ملکه ای ظالم اسیر شده، سرانجام از زندان مخوف خود فرار می کند و دل به جنگل میزند. آنجا با یک شکارچی آشنا می شود که ..


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

همین ابتدای صحبت هایم بگویم که فکر می کنم بهتر است موقع نقد این فیلم بیش از حد بحث فیلم «Mirror Mirror» را پیش نکشیم. شاید شمایل کلی داستان اصلی دو فیلم یکسان باشد، اما شباهت آنها در همین نقطه به پایان می رسد. جز مورد ذکر شده سایر خصوصیات حائز اهمیت دو فیلم کاملاً متفاوت هستند: لحن فیلم، مفهوم آن، موقعیت های ویژه ی طرح و توطئه ی داستان و مواردی از این قبیل. «Mirror Mirror» یک فیلم خانوادگی است که گهگاهی هم صحنه های طنزی به شیوه ی فیلم «Time Bandits» چاشنی آن می شود. «سفیدبرفی و شکارچی/ Snow White and the Huntsman» فیلمی جدی تر و تیره نگر تر است، یک تراژدی که در قالب ترکیبی از ژانرهای اکشن و ماجراجویانه بیان می شود و هاله ای کمرنگ از فانتزی و خیالپردازی هم آن را فرا گرفته و ممکن است سنت گرایانی را که توقع داشته اند با فیلمی مناسب کودکان مواجه شوند، ناامید کند. حضور کریستن استوارت توجه برخی از طرفداران فیلم های «گرگ و میش» را جلب خواهد کرد، گرچه تصویری که او از سفید برفی ارائه می دهد 180 درجه با شخصیت بی رمق و پیوسته فریب خورده ی بلا سوآن تفاوت دارد. تصورش را بکنید –البته اگر موفق شدید- که بلا زره نظامی بپوشد و شمشیربازی کند!

نوعی روحیه ی شکسپیر وار در این فیلم جاری ست. شخصیت های اصلی هر سه دچار صدمات روحی شده اند و زمان زیادی را صرف می کنند تا با مشکلات درونی خود کنار بیایند. به نظر من که هر سه ی آنها به جلسات مشاوره و روان درمانی هفتگی نیاز دارند، اما با توجه به موقعیت فیلم آنها راهی برای جبران این کمبود پیدا می کنند. «سفیدبرفی و شکارچی» گاهی اوقات حتی کمی بیشتر از آنکه لازمه ی فضایی داستانی فیلم است، بی رحمانه و ظالمانه پیش می رود. چنین اتفاقی زیاد جالب نیست و عنصر قهرمانانه ی داستان در میان حال و هوای سنگین و غم انگیز آن گم می شود. تلاش های کم رمق برای افزودن ته مایه ای از طنز به واسطه ی حرکات عجیب و غریب کوتوله ها نتیجه بخش نیست، به خصوص که همان اوایل فیلم شاهد کشته شدن یکی از همین کوتوله ها هستیم. قطعاً بعد از چنین اتفاقی دیگر کسی حال و حوصله ی آن را ندارد که آواز خنده دار و همیشگی کوتوله های داستان سفید برفی را زیر لب زمزمه کند.

صحنه های خشونت بار زیادی در «سفیدبرفی و شکارچی» دیده می شوند که البته در حد فیلم های با رده بندی سنی PG-13 باقی می مانند و موجودات طرف مبارزه هم بیشتر برای فیلم هایی چون « ارباب حلقه ها»، « افسانه های نارنیا» یا «هری پاتر» مناسب هستند. سکانس های نبردهای عظیم که تعداد زیادی از آن ها در این فیلم گنجانده شده، کمی سرسری و بی دقت پرداخت شده اند و متأسفانه پی در پی با نبردهای طولانی، جسورانه و مملو از جزئیاتِ فیلم های پیتر جکسون مقایسه می شوند.

گرچه باید گفت «سفیدبرفی و شکارچی» از نظر جلوه های بصری کار فوق العاده ای ست و حتی در مقایسه با دنیای خیال انگیزی که تارسم سینگ در « Mirror Mirror» خلق کرده بود، شگفت انگیز تر و قابل توجه تر به نظر می رسد.

روپرت سندرز در اولین تجربه ی کارگردانی اش، بوم نقاشی سینمایی پیش روی خود را مانند تفریحگاهی عظیم به خدمت می گیرد و به کمک تکنیک CGI هر آنچه در خیال خود دارد به نقش می کشد. صحنه ی مهیجی که طی آن دسته ای کلاغ دور هم جمع می شوند تا شمایل ملکه را به وجود بیاورند، به خوبی از خصوصیات ناب ذائقه ی بصری سندرز سخن می گوید. البته هنوز نمیتوان گفت او در بازی گرفتن از هنرپیشگان فیلم هم تا این اندازه مهارت دارد. آنچه در «سفیدبرفی و شکارچی» می بینیم گواه مناسبی نیست تا به پشتوانه ی آن در این زمینه نظر بدهیم.

سیر داستان فیلم به طور کلی برای مخاطب آشناست. سفید برفی (کریستن استوارت) در کودکی یتیم می شود و تحت نظارت ملکه ای ظالم و زیبارو (چارلیز ترون) بزرگ می شود. ملکه راولا با پدر سفید برفی ازدواج کرده و همان شب عروسی او را به قتل رسانده است. سفید برفی در برج شمالی قصر زندانی شده است و راولا بر مایملک او حکمرانی می کند. وقتی سرانجام فرصتی برای فرار پیش می آید، سفید برفی آن را غنیمت می شمرد و راهی جنگل تاریک می شود. آنجا با شکارچی (کریس همزورث، که به جای پُتک تبری بر دوش دارد) ملاقات می کند. شکارچی موافقت می کند در ازای مبلغی به عنوان پاداش، او را تا عمارت یک دوک مخالف با حکومت همراهی کند. دوک مدت هاست به کسانی که قربانی عملیات تصفیه ی حکومت از عناصر ناهمگون که از اقدامات مورد علاقه ی روالاست، پناه می دهد. آنها طی مسیر خود با یک ترول، تعدادی پری افسانه ای، گروهی کوتوله (که در ابتدا هشت نفر بوده اند) و یک گوزن نر سفید روبرو می شوند و از سوی دیگر برادر ملکه، فین (سم سپروئل) و سربازان سلطنتی در تعقیب آنها هستند.

به نظر من رابطه ی راولا و فین شاید کمی یادآور رابطه ی خواهر و برادر مجموعه ی «Game of Thrones» یعنی Cersei و جیمی باشد. البته در این فیلم وجود رابطه ی نامشروع صراحتاً بیان نمی شود (چنین کاری خودبخود فیلم را به درجه ی R می فرستاد) اما سرنخ هایی برای مخاطب تیزبین وجود دارد.

گوش خراش ترین نقش آفرینی فیلم متعلق به چارلیز ترون است که برای تأکید بر خباثت شخصیت راولا تک تک جملاتش را با فریاد بیان می کند. دوران کودکی سخت و پر رنج و همچنین وابستگی به جادوی بیرون کشیدن روح دیگران تمامی خصوصیات انسانی ملکه را از بین برده اند و فرجام تلخ و اجتناب ناپذیر او قطعاً فضای قصر را به آرامش و سکوت می رساند. بازی ترون در صحنه هایی که حرفی نمی زند مشکلی ندارد، مانند صحنه ای که ملکه ردای خود را از تن باز می کند و در حوضچه ای از شیر غوطه ور می شود. اما وقتی حرف می زند اغلب آنقدر پر سر و صدا و جیغ مانند است که نمی تواند به واقع حالتی تهدید آمیز داشته باشد. با وجود اینکه نام شخصیت شکارچی درعنوان فیلم آمده، کریس همزورث بیش از حد خودنمایی نمی کند و اجازه می دهد گذشته ی غم انگیز شخصیت تک تک تصمیمات و رفتارهای آتی وی را رقم بزند. او نقش آفرینی قابل قبولی ارائه داده و دست کم گرفته شده است. متأسفانه کریستن استوارت، که شاید هنوز از حال و هوای نقش اول بودن فیلم های «گرگ و میش» خارج نشده، بازی یکنواخت و بی رمقی به نمایش می گذارد. میان سایر شخصیت های فیلم، سفید برفی کمتر از بقیه جالب توجه است، مگر اینکه عاشق پنهانی او ویلیام (سم کلافلین) را هم در نظر بگیریم. برای بازی در نقش کوتوله ها از بازیگرانی با جثه های طبیعی استفاده شده است، مانند یان مک شین، باب هاسکینز و ری وینستون که با استفاده از جلوه های ویژه کوچکنمایی شده اند.

به نظر می رسد برای ماجرای عاشقانه ی «سفیدبرفی و شکارچی» از مثلث عشقی میان لوک اسکای واکر، هان سولو و پرنسس لیا در فیلم های جنگ ستارگان الگو گرفته باشند. اینجا سفیدبرفی میان شکارچی (که طی پیشروی داستان انگیزه اش برای کمک به او از دلایل مالی به احساسات شخصی تغییر می کند) و ویلیام بی باک و خوش قلب (و کسل کننده) گیر افتاده است. هنگامی که می بینیم بوسه ی کدامیک از این دو رقیب سفید برفی را از خواب ناشی از سیب زهر آلود بیدار می کند، معلوم می شود چه کسی پیروز میدان شده است. البته ماجرای عشقی در پیش زمینه ی داستان نگه داشته شده و سعی نشده تا از آن برای جلب مخاطبین مؤنثی که صرفاً به دنبال چنین داستان هایی به سینما می آیند، استفاده شود.

به احتمال زیاد «سفیدبرفی و شکارچی» موفق خواهد شد انتظارات ایجاد شده را برآورده کند. این فیلم با شخصیت های تلخ و نحوه ی پرداخت تیره و خاص آن ممکن است چندان با سلیقه ی کسانی که به دنبال آثار سبک تر و خوش دلانه تر می گردند جور در نیاید. اما با در نظر گرفتن این نکته که تصویری که کریس نولان از بتمن ارائه داد، با وجود لحن غم انگیز آن باز هم مورد توجه قرار گرفت می توان بیش از پیش به آینده فیلم امیدوار بود.

تا جایی که به بازنمایی سینمایی داستان های پریان مربوط است، این فیلم یکی از خلاقانه ترین موارد این چنینی ست و نسبت به اثر ناموفق «Red Riding Hood» محصول 2011 چندین و چندبار بهتر و خوش ساخت تر است. در ضمن آنهایی که فکر می کنند برای کودکان کم سن بیش از حد ترسناک است، حق دارند. به هر حال بی جهت نیست که نویسندگان اولیه ی این داستان پریان، «Brothers Grimm(Grimm به معنی ترسناک و ظالمانه)» نام داشتند.

مترجم: الهام بای

اختصاصی نقد فارسی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

32

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
32 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
lucifer....خوبعلی جونfrank castleelena Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
LASER 3D PRINTING

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
how to use dumps with pin

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
used cars for sale

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
good sites for replica watches

… [Trackback]

[…] Here you will find 84891 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
buy marijuana online

… [Trackback]

[…] Here you can find 12975 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
7lab pharma for sale

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
cheap short lace front wigs

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
fun88

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
immediate edge

… [Trackback]

[…] There you will find 93748 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
bitcoin evolution review

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
kejuqq

… [Trackback]

[…] There you will find 50499 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
Queens-County-Electric.info

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
https://theplumbernearme.com.au/adelaide-metro/edinburgh/

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
https://www.pinterest.com/ketquaxosotv/

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
easy1up review profit passport

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
new york seo

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
놀이터추천

… [Trackback]

[…] There you can find 4906 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
메이저놀이터

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
fake audemars piguet best imitation

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
dang ky fun88

… [Trackback]

[…] There you can find 58535 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

trackback
Member
uniccshop.mn

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/snow-white-and-the-huntsman/ […]

lucifer....
Guest
Member
lucifer....

۳pehrr:اقا دقت کردین این استوارت همیشه انگار مریضه
واقعا حال به هم زنه انگار ۴ ماهه حمام نرفته
هیچ جذابیتیم نداره
برعکسش شارلیز ترون هم خیلی خوشگله هم بازیگر خیلی خوبیه

همه از هم بدترن فقط پرسپولیس

خوب
Guest
Member
خوب

دقیقا
مواظب باشید که زشتیش واگیر داره . کمتر بهش نگاه کنید

خوب
Guest
Member
خوب

بین دخترهایی که من میشناسم زشت تر از کریستین ندیدم تا حالا . واسم عجیبه که تو فیلمهایی که بازی کرده ، بهش میگن خوشگلترین دختر . شاید اگه گونه بذاره ، فک و گردن کج و گوش بل بلیش و دماغش رو عمل کنه ، چشمش از خماری در بیاد و دهنش رو ببنده ، بتونه به عنوان یه آدم عادی نقش بازی کنه .
حیف پولی که خرج کردن واسه ساخت فیلم

علی جون
Guest
Member
علی جون

فیلم سرگرم کننده ای بود فقط همین….محتوای آنچنانی نداشت و شاهکار نبود

پانیسا
Guest
Member
پانیسا

سلام لطفأ نقد شخصیتهای فیلم رو هم بزارین

frank castle
Member
Member
frank castle

siyavosh:اقای barney sawyr ببین نمخوام این صفحه روهم مثل بقیه صفحات که بهش گند زدین خراب کنم یه جمله میگم وتمام : اگر اونجرز بهترین فیلم نباشه مطمئنن بتمن شما هم تا دو کیلومتری بهترین فیلم نمیره دانا. مثل اینکه من وتو ببخشید شما یادم رفته بود به تو حساس بودین مگه نه؟ فقط تو توایلایت باهم توافق داریم دیگه؟بیشتر از یه جمله شد ببخشید. جالبه مردم خودشون شاهکارهارو کنار معمولی ها می گذارن و تازه ۳ تا بازیگر مرد رو با یک زن مقایسه می کنند و حق به جانبم حرف می زنن بد بقیه همه جا رو به… ادامه »

elena
Guest
Member
elena

من این فیلمو ندیدم ولی واقعا مشتاق هستم که ببینم 🙄 🙄

3pehrr
Guest
Member
3pehrr

اقا دقت کردین این استوارت همیشه انگار مریضه
واقعا حال به هم زنه انگار ۴ ماهه حمام نرفته
هیچ جذابیتیم نداره
برعکسش شارلیز ترون هم خیلی خوشگله هم بازیگر خیلی خوبیه

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

امروز فیلمو دیدم عالی بود

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

با تشکر از خانم بای برای ترجمه این نقد.راستی ساند تراک انتهای فیلم هم شاهکاریه واسه خودش.حتما گوش کنید.

سینا
Guest
Member
سینا

فکر کنم حسین امینی، نویسنده درایو هم در نوشتن فیلم نامه این فیلم نقش داشته. درسته؟