Raya and the Last Dragon (رایا و آخرین اژدها)

کارگردان: Don Hall (دون هال)
نویسنده: Qui Nguyen (کی نگوین),
7.8
75
0.75

خلاصه داستان:

در قلمرویی به نام کوماندرا، دختری به نام رایا وظیفه دارد تا آخرین اژدهای روی زمین را بیابد.


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

 

مت سینگر – Screen Crush امتیاز (۶ از ۱۰‌ )

شباهت‌های زیادی بین رایا و آخرین اژدها، مولان و موآنا وجود دارد. این طور که به نظر می‌رسد دیزنی به فرمولی جدید برای داستان‌های فانتزی خود دست‌ یافته و این فرمول جدید تاکید بسیاری بر حضور شاهزاده‌های جنگجو و قهرمان در داستان دارد. در مورد رایا، به نظر می‌رسد که این فرمول به خوبی کار می‌کند. –

راجر مور – Movie Nation امتیاز (۶ از ۱۰)

رایا فیلمی لذت‌بخش و هیجان انگیز است. انگار که ایندیانا جونزِ مهاجمان صندوقچه گمشده با مولان دیداری داشته باشد.

برایان تروت – USA Today ( امتیاز ۷.۵ از ۱۰)

این فیلم با تناقض‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند اما وجود سکانس‌های فوق‌العاده‌ در کنار پیام نهایی داستان، اهمیت و قدرت اعتماد، آن را به یک اثر زیبا تبدیل کرده است.

هوآی-ترن بوی – Slashfilm ( امتیاز ۷.۵ از ۱۰)

یک انیمیشن نباید به تنهایی مسئولیت معرفی کل یک ناحیه جغرافیایی را به عهده بگیرد و ما هم از رایا و آخرین اژدها انتظار نداریم که چنین کاری را انجام بدهد، هر چند به نظر می‌رسد این انیمیشن سعی دارد به نحوی این کار را انجام دهد. اما اگر به دید یک حماسه اکشن و فانتزی به آن نگاه کنیم، اثر قابل تاملی است. –


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه reelviews

نمره 7.5 از 10

 

اگر بخواهیم خالصانه صحبت کنیم، این انیمیشن را می‌توان «دیزنی حقیقی» دانست. با اینکه در فیلم عناصر جدیدی مثل تلفیق فرهنگ کشور‌های آسیای شرقی دیده می‌شود، اما همچنان می‌توان رد پای آثار همیشگی دیزنی را در طول فیلم حس کرد. رد پاهایی مثل شاهزاده‌های قهرمان، موجودات دوست‌داشتنی‌ای که شخصیت اصلی داستان را همراهی می‌کنند و صد البته پیام نهایی داستان که سعی در نشان‌ دادن اهمیت همکاری و اعتماد بین شخصیت‌های داستان در بحران‌های سختی را دارد که در طول داستان شکل می‌گیرند. نکته جالب درباره این انیمیشن این است که به جز موسیقی پایانی، در طول انیمیشن هیچ موسیقی‌ای صحنه‌ها را همراهی نمی‌کند. بر خلاف آثار پیکسار که با پیچیدگی‌هایی که در خط داستانی دارند برای تمامی سنین مناسب می‌باشند، رایا و آخرین اژدها، از آن دسته از آثار دیزنی است که با ساده سازی به طور خاص برای مخاطبین کم‌ سن‌تر ساخته شده است.

داستان رایا و آخرین اژدها در سرزمین افسانه‌ای کوماندرا روایت می‌شود. بخشی از سرزمین انگلستان کنونی که ۵۰۰ سال پیش میزبان همزیستی دوستانه انسان‌ها و اژدهایان بوده است. تا اینکه این سرزمین با یک تهدید مهلک مواجه می‌شود. موجودات ترسناکی به نام دروون‌‌ که از احساسات انسان‌ها زاده شده بودند سرزمین کوماندرا را تحت تصرف خود در آوردند. این موجودات می‌توانستند با لمس کردن هر چیزی، آن را بلافاصله به سنگ تبدیل کنند. برای مقابله با این اتفاق، اژدهایان در یک حرکت تماما فداکارانه که منجر به انقراض آن‌ها شد، دور هم جمع شدند تا با ساختن یک جواهر جادویی دروون‌ها را از سرزمین کوماندرا دور کنند. در نتیجه این اتفاق، سرزمین کوماندرا به پنج قلمرو – قلب، دم، پنجه، نیش و ستون فقرات – تقسیم می‌شود. این قلمروها بعد از جدایی از هم، به دشمنی با هم می‌پردازند و به علت عدم اعتمادی که بینشان شکل گرفته است به هیچ وجه توانایی مقابله با دروون‌ها را در صورت بازگشتشان ندارند.

رایا، دختر پادشاه قلمرو قلب، بنجا، پس از فاجعه جدیدی که برای سرزمین رخ می‌دهد موظف می‌شود که به همراه بهترین دوستش، توک توک، به دنبال آخرین اژدهای پنهان‌ شده، سیسو، بگردد زیرا فقط قدرت‌های سیسو اند که می‌توانند مقابل دروون‌‌های نوظهور بایستند و آن‌ها را شکست دهند. البته پیدا کردن آخرین اژدها فقط بخشی از راه حل است. رایا همچنین باید تکه‌های خرد شده جواهر اژدها را که در سرتاسر پنج قلمرو پخش شده اند پیدا کند، در عین حال او باید با ناماری، پرنسس قلمرو نیش، که قصد مقابله با آن‌ها را دارد نیز روبه‌رو شود و او را شکست دهد.

مترجم: امید بصیری


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of