Don Jon (دان جان)


خلاصه داستان:

جان (جوزف گوردن لویت) یک کارگر عادی بخش خدمات در نیوجرزی است.او اهل روابط طولانی نیست و بیش تر به تماشای فیلم های هرزه نگاری مشغول است و ...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

“Don Jon/دان جان” فیلمی درباره اعتیاد،وسواس فکری و عملی است و به این مسئله می پردازد که چطور عناصری که به زندگی ما انگیزه و جهت می دهند می توانند ما را از رفتاری عادی و سازنده باز دارند.لحن فیلم بر خلاف فیلمی مثل “Shame/شرم” که همین موضوع را با لحنی تاریک به تصویر می کشید طنز گونه است.اگر چه “Don Jon/دان جان” حرف های زیادی برای گفتن در مورد هرزه نگاری دارد اما در اصل تحلیل شخصیت مردی است که برای غلبه بر اعتیادش می جنگد.از خیلی جهات شخصیت اول فیلم تفاوتی با یک الکلی ندارد تنها تفاوت این است که عادت مشاهده هرزه نگاری تمام زندگی او را فلج نکرده،بلکه تنها توانایی او در حفظ رابطه عاشقانه را از بین برده است.

 

جان (جوزف گوردن لویت) یک کارگر عادی بخش خدمات در نیوجرزی است.(یک متصدی بار است) او اهل روابط طولانی نیست و معمولا با دو تن از رفقای صمیمی خود به کلوپ های شبانه می روند و به بانوان امتیاز (یک سیستم امتیاز دهی از یک تا ده که در آمریکا در بین عامه رایج است و از آن برای تعیین میزان زیبایی ظاهری زنان استفاده می شود) می دهند.او هر گاه به زنی با امتیاز 8 یا 9 بر می خورد پا پیش می گذارد و معمولا هم موفق می شود شب را با او بگذراند.اما برای جان رابطه جنسی واقعی جذابیت خود ارضایی در حین تماشای هرزه نگاری را ندارد و او نمی تواند لذتی که از آن لحظه خاص در زمان تماشای هرزه نگاری می برد را در رابطه واقعی تجربه کند.رسیدن به اوج لذت در حال تماشای هرزه نگاری عملی خود خواهانه است؛نیازی نیست او نگران ارضا کردن فرد دیگری باشد و همین امر برای جان جذابیت دارد.اما اوضاع با آشنا شدن جان با باربارا (اسکارلت جوهانسن) تغییر می کند.برای جان او ارزش دنبال کردن را دارد و باربارا آن قدر از مردان شناخت دارد که او را با جلو کشیدن با دست و پس زدن با پا به دنبال خود بکشد.اما در نهایت وقتی جان با او رابطه جنسی برقرار می کند،از آن لذت کافی نمی برد و ناامید می شود.رابطه او با باربارا از چند جهت برایش مضر است.(باربارا هم مانند او اعتیاد و عادات خاص خود را دارد) او زمانی به این موضوع پی می برد که با یکی از هم کلاسی های خود در کالج محلی،استر (جولین مور)،آشنا می شود.

جالب ترین وجه فیلم روش نشان دادن این نکته است که چگونه تماشای افراطی هرزه نگاری مانند بسیاری از انواع رسانه ها و سرگرمی های دیگر می تواند منجر به ایجاد توقعات غیر معمول و ذهنیت های سطحی در مورد زن و رابطه جنسی شود.جوزف گوردن لویت به عنوان نویسنده و کارگردان به خصوص روی علاقه زیاد باربارا به کمدی های رمانتیک دست می گذارد و این که چطور تماشای مدام آن ها باعث می شود او توقعاتی زیاده از حد و افراطی نسبت به رابطه دوستی شان پیدا کند.از نظر او اگر یک رابطه دوستی شبیه آن چه او در این فیلم ها دیده نباشد حتما اشکالی در کار است.در نهایت مشخص می شود که باربارا به جان به عنوان یک شخص علاقه ای ندارد،بلکه او تنها قرار است بازیگری در خیال پردازی های رمانتیک باربارا باشد و هنگامی که جان موفق نمی شود در قالب مورد نظر باربارا قرار بگیرد او عصبانی می شود.از طرفی رابطه جنسی با باربارا برای جان جذابیت زیادی ندارد در نتیجه بعد از یک دوره دوری از هرزه نگاری او دوباره به سراغ آن می رود.

خط داستانی فیلم با استفاده از صدای جان در نقش راوی به پیش می رود که برای بیننده نسبت به آن چه در سر جان می گذرد و ارجحیتی که او برای هرزه نگاری قائل است توضیحاتی ارائه می دهد و نظرات او در مورد مسائل مختلف را منعکس می کند.اگر چه برهنگی های زیادی در فیلم وجود دارد اما این امر به کلیپ های هرزه نگارانه ای که جان تماشا می کند محدود شده است و برهنگی در میان بازیگران دیده نمی شود.این امر تعمدا صورت گرفته تا استفاده ابزاری که در هرزه نگاری صورت می گیرد را نشان داده و روی تضاد آن با دنیای واقعی تاکید کند.تصاویری که نمایش داده می شوند به نحوی انتخاب شده اند که غیر واقعی بودن هرزه نگاری را نشان دهند،به خصوص زمانی که به صورت جداگانه از کلیت آن کلیپ دیده شوند.

بعد از یک نقطه بحرانی فیلم از رمق می افتد و حدود نیم ساعت تا رسیدن به پایان دست و پا می زند.یکی دیگر از اشکالات فیلم نامه گوردن لویت رابطه کارتونی جان با پدر از خود راضی و عاشق فوتبال خود (تونی دانزا) و مادرش (گلن هدلی) است که شخصیتی شبیه شخصیت ایدث بانکر (یکی از شخصیت های دوست داشتنی سریال طنز “All In The Family/همه چیز در خانواده” که در دهه 70 پخش می شد) دارد.وقتی فضای این خانواده را با فضای خانواده در فیلم “Silver Linings Playbook/کتابچه راهنمای خوش بینی” مقایسه کنیم،مصنوعی بودن آن مشخص می شود.جالب ترین شخصیت خانواده جان خواهرش،مونیکا (بری لارسن) است که در کل دو خط دیالوگ دارد اما زمان نسبتا چشم گیرش در مقابل دوربین صرف وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی و تماشای وقایع در سکوت می شود.

گوردن لویت سه وظیفه (کارگردانی،نویسندگی و بازیگری) بر عهده داشته که از پس هر سه به خوبی بر آمده است.”Don Jon/دان جان” از لحاظ بصری جذاب است و خسته کننده نمی شود.فیلم نامه رویکردی طنز گونه و هوشمندانه در قبال این مسئله جدی دارد.گوردن لویت شخصیت کسی را به خود گرفته که گویی مستقیما از سریال “Jersey Shore/ساحل جرزی” (یک مجموعه تلویزیون واقع نما (Reality Show) که زندگی هشت هم خانه در ساحل جرزی را به تصویر می کشید و در شش فصل از سال 2009 تا 2012 در MTV پخش شد) بیرون آمده است و این ایفای نقش بار دیگر نشان می دهد که او می تواند هر نقشی را به شکلی قانع کننده از کار در بیاورد.در چند سال گذشته او در یک کمدی رمانتیک “Days Of Summer 500/پانصد روز از تابستان”،یک فیلم ابر قهرمانانه پر هزینه “The Dark Knight Rises/شوالیه تاریکی بر می خیزد”،یک حماسه تاریخی نامزد اسکار “Lincoln/لینکلن”،یک درام سرطانی تاثیر گذار (و نه بیش از حد احساسی) “50/50/نصف و نصف” و فیلم هایی علمی تخیلی درباره تغییر ادراکات ذهنی “Inception/الهام،تلقین” و مسافرت در زمان “Looper/چرخه گر” حضور داشته است.در ترسیم چهره ای که او از دان ارائه داده،می شود ته مایه های براندو را دید،البته نه خیلی.از طرفی اسکارلت جوهانسن هم چهره فاحشه گونه ای از خود ارائه می دهد که تا کنون از او ندیده بودیم.البته آن چه گفتم یک تعریف بود،بازی او یک مثال خوب از بازیگری است،که از طریقه صحبت کردن گرفته تا زبان بدن خود را تغییر داده است.

دیگر جنبه جالب “Don Jon/دان جان” نگاه کردن به هرزه نگاری از دیدگاه مصرف کننده است تا از دیدگاه تولید کننده.فیلم از هرزه نگاری چهره ای تاریک ارائه نمی دهد،بلکه بر این نکته تاکید دارد که هرزه نگاری هم مانند هر چیز دیگر زمانی که تمام زندگی یک شخص را به خود اختصاص دهد مشکل ساز می شود.رویکرد کارگردان متعادل است؛فیلم نه یک درد دل خسته کننده است و نه یک موعظه کادو پیچ شده،صرفا داستانی بوده که جوزف گوردن لویت حس کرده باید آن را روایت کند و نتیجه کار جنبه نوید بخش دیگری از یکی از با استعداد ترین افراد حاضر در صنعت سینما را نشان می دهد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم:رضا اسدی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

47

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
47 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
33 Comment authors
صحرامحمد mehrdad6996ho3nمژده Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
google ads agency

… [Trackback]

[…] Here you can find 68111 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/don-jon-2/ […]

trackback
Member
porn

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/don-jon-2/ […]

trackback
Member
เว็บแทงบอล

… [Trackback]

[…] There you will find 7473 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/don-jon-2/ […]

trackback
Member
unicc

… [Trackback]

[…] There you can find 63600 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/don-jon-2/ […]

trackback
Member
안전토토사이트

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/don-jon-2/ […]

Joseph Gordon
Guest
Member
Joseph Gordon

[quote name=”AmirSS”]بنظرم فیلم خوبی بود!تا الان ندیده بودم جوزپ گاردن کارگردانی کنه 😆
ولی خوب مسائل روز ما جوونا رو نشون داد!هرچند فک میکنم هیچ چیزی بهتر از یه س ک س واقعی نباشه ;-)[/quote]
جوزپ گاردن؟ :-*

صحرا
Guest
Member
صحرا

داستانش خیلی خوبه….. تکراری ولی جدید(تکراری از لحاظ این که بچه ۱۴ ساله هم این فیلمو ببینه میدونه آخرش چیه جدید هم از نظر این که تازه ساخته شدهو کسی جرئت نکرده بسازدش) داستانیه که کمتر کسی جرئت میکنه فیلمشو بسازه … یه چیز کاملا واقعیه که حتی تو ایران خودمون هم رواج داره…. ولی از لحاظ اجرا افتضاح در اومده. داره زور میزنه بگه من فیلم خوبیم…….. فیلمبرداریش داغونه … یعنی از لحاظ فیلمبرداری داره خدشو جر میده ولی بازم هیچکاری نمیتونه انجام بده…… دلیل این که ازش تعریف کرده (براردینلی) اینه که جوزف جرئت کرده این فیلمو بسازه… ادامه »

محمد
Member
Member
محمد

به نظرم فیلم سرگرم کننده خوبیه .من بیشتر از خود فیلم،پایان فیلمو دوست داشتم و خوب تونسته سیر تحول جان رو از یه شخصیت عصبی به یه شخصیت اروم نشون بده.

mehrdad6996
Guest
Member
mehrdad6996

نقش خانممور به نقش منحصر به فرد بود که اسشون به خوبی ایفای نقش کردن حالات روحی یک زن بعد از اون حادثه و عکس العمل های ایشوت در سکانس های متفاوت کاملا باور پذیر و بسیار ناراحت کننده بود
باید چنین تجربه ای داشت که حالات فیلم رو در قسمت های پایانی درک کرد
ولی عیبی که فیلم داشت این بود که فیلم بعد از بهم خوردن رابطه ی جان سبکش به کلی عوض شد و از شاخه ای از زندگی به شاخه ای دیگر پریده بود که فاصلهی زیادی با هم داشتن

ho3n
Guest
Member
ho3n

a:آقا کسی می دونه اسم اون جیگری که جوزف گوردون لویت فیلمشو داشت توی کلاس می دید چیه؟

به نظر میاد جسی جین باشه 😆

mojde daliri
Member
Member
mojde daliri

مطمئنن ایده فیلم اولین بار پس از تماشای " شرم " در ذهن نویسنده جرقه خورده 🙂 فیلم حرف جدیدی نداره به نوعی کپی کاری از چندین فیلم موفق هست در هر سکانسی یک فیلم دیگه تداعی میشه. وابسته شدن انسان ها به پورن موضوع خوبی ولی تحولی که در فیلم دیده میشود غیر منطقی به نظر میرسه. استفاده از اسکارلت جوهانسون به این شمایل هم ضمانت فروش فیلم است. در کل لویت نشون میده مغزش کوچیکه بهتره همون بازیگری رو ادامه بده

Abe
Member
Member
Abe

فیلم یه تجربه خوب و تازه از فیلمهای اجتماعی و درام بود. محور فیل هم رو یکی از جنبه های مهم جامعه مدرن میچرخه. به نظر من اولین تجربه لویت خیلی خوب به حساب میاد. پایان منحصر بفرد و عیر منتظره از همین نکات خوب بحساب میاد. اما شخصیت مور خیلی پیچیده بود و پایداری نداشت. به نظر یک فیلم خوب بحساب میاد.

اشکان لطیفی
Member
Member
اشکان لطیفی

a:آقا کسی می دونه اسم اون جیگری که جوزف گوردون لویت فیلمشو داشت توی کلاس می دید چیه؟

دنبال خط ۴ آدیداسیا…!!!

a
Guest
Member
a

آقا کسی می دونه اسم اون جیگری که جوزف گوردون لویت فیلمشو داشت توی کلاس می دید چیه؟

شششششششششششش
Guest
Member
شششششششششششش

:-* :-* :-* :-* :-* 😀 😀 😆 🙂 😉 8) 😐 :-* 🙁 🙁 😥 😮 😕 😡 😮 😛 🙄 :sigh:

soroush pishro
Guest
Member
soroush pishro

مثل زندگی جوونای خودمونه دیگه.عالی بود.عالی 🙂

33
Guest
Member
33

ببینید خواهشا کسی نیاد اینجا بگه این فیلما با فرهنگ ما جور نیست و…
مگه صداوسیماست؟!؟! که شما بگی چی خوبه چی بده ضرغامی هم حرفتو گوش کنه ؟!
اینجا دنیای آزاد هست و انتخاب این فیلم برای همه ازاد هست و کسی که این فیلمو میبینه خودش خوب میدونه دنیا بر چه اساسی هست .

AmirSS
Guest
Member
AmirSS

بنظرم فیلم خوبی بود!تا الان ندیده بودم جوزپ گاردن کارگردانی کنه 😆
ولی خوب مسائل روز ما جوونا رو نشون داد!هرچند فک میکنم هیچ چیزی بهتر از یه س ک س واقعی نباشه 😉

YAS-H
Guest
Member
YAS-H

reza5:من نمیخام کسی یا چیزی رو بکوبم.

ولی فکر نمیکنید این فیلمها با فرهنگ ما مناسبتی نداره و ممکنه یک سری افراد رو تحت تاثیر قرار بده و ناهنجاری های اجتماعی که ما امروز درگیرشیم رو افزایش بده ؟

واقعا لازمه این جور فیلمها رو بزارید ؟

اقا خواهشا فیلم رو ببینی بعد راجع بهش قضاوت کنین.واقعا یک فیلم اجتماعی خوبی بود.

فری
Guest
Member
فری

جعفر:سلام کسی میتونه اون فیلمی رو که اون خانوم به جان هدیه داد اسمشو بگه . خیلی دوست دارم بدونم چی بود

اسمش forar for sode Brigitte نویسندش Rikke دهه هفتاد نویسندش بانکوکیه ۸)

فری
Guest
Member
فری

reza5:من نمیخام کسی یا چیزی رو بکوبم.

ولی فکر نمیکنید این فیلمها با فرهنگ ما مناسبتی نداره و ممکنه یک سری افراد رو تحت تاثیر قرار بده و ناهنجاری های اجتماعی که ما امروز درگیرشیم رو افزایش بده ؟

واقعا لازمه این جور فیلمها رو بزارید ؟

همین اطراف خودتون رو نگاه مننین کلی آدم اینجوری می بینین. ربطی به فرهنگ نداره خیلیارو خودم دیدم که هم تو کتمپیوترشون هم توگوشیشون پره از این فیلما داداش 😆

جعفر
Guest
Member
جعفر

سلام کسی میتونه اون فیلمی رو که اون خانوم به جان هدیه داد اسمشو بگه . خیلی دوست دارم بدونم چی بود

مهسا
Guest
Member
مهسا

کالبد:[s]به عنوان اولین تجربه کارگردانی گوردن لویت فیلم خوبی بود.
[/s]

دقیقا موافقم !!!

ایشالا کارای ِ بهترش ! 😉

hasansofla
Member
Member
hasansofla

اقا من این فیلم رو دیدم.
یه سوال داشتم در مورد ته فیلم.
اونجایی که زنه هم کلاسیش بهش کفت که ببین میتونی بدون نکاه کردن به فیلم بورن خود ارضایی کنی!!!!
بعد این حرکت زندکی بسره عوض شد.
معنی این جملش جی بووووووود؟؟؟؟؟ک اینقد رو بسره تاثیر کذاشت!!!!

با تشکر 🙂

علی اکبر
Guest
Member
علی اکبر

من که خوشم نیومد از قیلم…. یه جورایی واسه کلیشه ای شده این جور فیلم ها…. نمی دونم تو آمریکاکه از این دست فیلم ها ز یاد است چطوره استقبال شده؟؟؟؟؟

فرهاد صفرزاده
Member
Member
فرهاد صفرزاده

خیلی فیلم باهالو خوبی بود
خیلی خوشم اومد

در مورد مسائل اجتماعیم هرکی نمیخاد نگاه نکنه
فقط بلدین همه چیرو به این چیزا ربط بدین
خستمون کردین

alii
Guest
Member
alii

پ.ن: reza5:من نمیخام کسی یا چیزی رو بکوبم. ولی فکر نمیکنید این فیلمها با فرهنگ ما مناسبتی نداره و ممکنه یک سری افراد رو تحت تاثیر قرار بده و ناهنجاری های اجتماعی که ما امروز درگیرشیم رو افزایش بده ؟ واقعا لازمه این جور فیلمها رو بزارید ؟ ولی این داره مشکلات خیلیا را بیان میکنه که "اعتیاد جنسی"کل زندگیشونو نابود کرده و این مشکل تو جامعه ما بسیار هم زیاده نمونش خودم کافی یه شب بری تو خیابونای بالا شهر (البته بعضی جاها)تا ببینی افرادی تو رده سنی همین ((جان)) که با ماشینای مدل بالا فقط دنبال دختربازیو وقت… ادامه »

پ.ن
Guest
Member
پ.ن

reza5:من نمیخام کسی یا چیزی رو بکوبم.

ولی فکر نمیکنید این فیلمها با فرهنگ ما مناسبتی نداره و ممکنه یک سری افراد رو تحت تاثیر قرار بده و ناهنجاری های اجتماعی که ما امروز درگیرشیم رو افزایش بده ؟

واقعا لازمه این جور فیلمها رو بزارید ؟

ولی این داره مشکلات خیلیا را بیان میکنه که "اعتیاد جنسی"کل زندگیشونو نابود کرده و این مشکل تو جامعه ما بسیار هم زیاده نمونش خودم
کافی یه شب بری تو خیابونای بالا شهر (البته بعضی جاها)تا ببینی افرادی تو رده سنی همین ((جان)) که با ماشینای مدل بالا فقط دنبال دختربازیو وقت تلف کردن هستن

hesam bahrami
Guest
Member
hesam bahrami

[s][s][b]به عنوان اولین تجربه کارگردانی گوردن لویت فیلم خوبی بود.
[/b][/s][/s]

مسلوم
Guest
Member
مسلوم

فیلم خیلی چسه من ts اش رو دیدم جزای کیفیتش خیلی مسخره اس

سمــانه
Guest
Member
سمــانه

لطفا یک فیلم معرفی کنید که اسکارلت در فیلم ضربه فنی شده باشه . 😀

شایان
Guest
Member
شایان

سلام
برای دانلود کی میزاریدش ؟؟؟؟ 😕

joaquin phoenix
Guest
Member
joaquin phoenix

ببینیم جوزف میتونه عوارض پ و ر ن رو با زبون طنز نشون بده یا نه! 😆

احمدرضا شاهرخی
Member
Member
احمدرضا شاهرخی

کلا برادینلی به جز ۷٫۵ نمره ی دیگه ای داده؟ 😀

Vahid Sadeghi
Member
Member
Vahid Sadeghi

reza5:من نمیخام کسی یا چیزی رو بکوبم.

ولی فکر نمیکنید این فیلمها با فرهنگ ما مناسبتی نداره و ممکنه یک سری افراد رو تحت تاثیر قرار بده و ناهنجاری های اجتماعی که ما امروز درگیرشیم رو افزایش بده ؟

واقعا لازمه این جور فیلمها رو بزارید ؟

داداش دمت گرم گل گفتی ، شما بیا برو پست وزیر ارشاد رو به دست بگیر ، به نظر من اگه این فیلما نباشن کل مسائل اجتماعی ما حل میشه 😆

reza5
Guest
Member
reza5

من نمیخام کسی یا چیزی رو بکوبم.

ولی فکر نمیکنید این فیلمها با فرهنگ ما مناسبتی نداره و ممکنه یک سری افراد رو تحت تاثیر قرار بده و ناهنجاری های اجتماعی که ما امروز درگیرشیم رو افزایش بده ؟

واقعا لازمه این جور فیلمها رو بزارید ؟

frank castle
Member
Member
frank castle

باریک به جزف… معلومه ترکونده منتظرم کیفیت خوب فیلمش بیاد

سینا
Guest
Member
سینا

ali-sorena:[b]به امید ضربه فنی کردن اسکارلت در این فیلم[/b] 😆

"… گر چه برهنگی های زیادی در فیلم وجود دارد اما این امر به کلیپ های هرزه نگارانه ای که جان تماشا می کند محدود شده است و برهنگی در میان بازیگران دیده نمی شود. …"

برديا شهبا
Member
Member
برديا شهبا

واقعا آدم وقتی نقدای براردینلی رو میخونه لذت میبره و استفاده میکنه.
روی همه جنبه ها و جزئیات فیلم اشراف داره.

احسان
Member
Member
احسان

[b]به امید ضربه فنی کردن اسکارلت در این فیلم[/b] 😆