Disconnect (جدا ماندگی)


خلاصه داستان:

درامی بر اساس رفتار چند انسان که از طریق اینترنت به دنبال ارتباطات انسانی هستند و ...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

«جدا ماندگی»، اثر اندیشناک هنری الکس روبین درباره ی اینکه در عصر الکترونیک و رسانه های اجتماعی چطور با یکدیگر ارتباط برقرار می کنیم، فیلمی به شدت نقص دار است که لحظه های درخشانی هم در خود دارد که محتوای موضوعی قوی آن را ترسیم می کند. «جدا ماندگی» که متشکل است از سه داستان در یک قاب که بیشتر از طریق مفهوم و موقعیت مکانی به یکدیگر مرتبط هستند تا شخصیت هایشان (دو تن از شخصیت ها با سرگردانی از داستان خودشان به داستان یکدیگر ورود و خروج می کنند) در بعضی جا ها خسته کننده و بعضی دیگر فوق العاده است.

برقراری روابط بین اشخاص قبل تر ها کار خیلی آسانی بود. از خانه بیرون می رفتید و با همسایه ی بغلی صحبت می کردید. وقتی کسی تازه وارد محله می شد، یک کیک یا یک بشقاب شیرینی درست می کردید و شخصاً برای آنها می بردید. هفته ای یکبار به مامان بزرگ و بابابزرگ تلفن می زدید تا ببینید احوالشان چطور است. قبل و بعد از مدرسه با دوستانتان گردش می کردید. اما امروزه همه چیز متفاوت است. متفاوت به معنی بد نیست، اما قوانین سابق دیگر در شرایط حاضر صدق نمی کنند. آدم ها دوستان و عشاقی دارند که هرگز رو در رو ندیده اند. دلداری می تواند به شکل یک پیام فوری ناشناس ظاهر شود. قلدری می تواند با کلیک روی دکمه ی فرستادن انجام شود. روابط جنسی دوطرفه جز یک وب کم به چیزی احتیاج ندارد. و هنگامی که یک “دوست دختر” همفکر پیدا می کنیم، هیچ تضمینی وجود ندارد که او واقعاً همان کسی باشد که نشان می دهد. تنها لازم است از مانتی تئو بپرسید!

میان سه شاخه ی داستانی «جدا ماندگی»، آنکه از نظر احساسی از همه قوی تر است مربوط به یک پسر تنهای دبیرستانی به نام بن بوید (جوناه بوبو) است که قربانی شوخی و مسخره بازی ای می شود که دو نفر از همکلاسی هایش، جیسون (کالین فورد) و فرای (آواید برنستاین) سر او در می آورند. آنها به صورت آنلاین خودشان را جای دختری به نام جسیکا جا می زنند و با بن ارتباط برقرار می کنند. خیلی زود، بن گفتگوهای آنلاین پرمفهومی با این دختر برقرار می کند. جسیکا عکسی از اندام برهنه اش (عکسی تصادفی که توسط شکنجه گرانش انتخاب شده) برای او می فرستد و او را به چالش می کشد که همین عمل را متقابلاً انجام دهد. در نهایت غافلگیری جیسون و فرای، او این کار را می کند. واکنش آنها همانی است که انتظار می رود: این عکس را به همه ی اعضای مدرسه ایمیل می کنند. ادامه ی داستان روی والدین بن، ریچ (جیسون بیتمن) و لیدیا (هوپ دیویس) و واکنش آنها نسبت به وضعیت خطرناک پسرشان متمرکز می شود. ریچ از فاصله ی زیادی که میان او و پسرش وجود دارد آگاه می شود، اینکه او پسر ساکت و موبلندی را که سرمیز شام کنارش می نشیند، چقدر کم می شناسسد. این بخش به مشاهده ای بر روابط پدر ها و پسرها تبدیل می شود و اینکه ارتباط میان آنها چقدر راحت ممکن است شکسته شود و از بین برود.

داستان شماره 2 با یک گزارشگر تلویزیونی جذاب به نام نینا دانهم (آندره آ رایزبورو) آغاز می شود که وارد یک چت روم خصوصی مربوط به روابط جنسی می شود که طرف مقابلش کایل ( ماکس تیرو)، فردی است که اندام برهنه ی خود را از طریق وب کم به نمایش می گذارد. وقتی نینا ادعا می کند که به جای چشم چرانی از اندام برهنه ی او فقط می خواهد با او حرف بزند، کایل گیج می شود. نینا با سرهم کردن داستانی مبنی بر این که می خواهد برای سردبیر روزنامه اش روی این نوع سبک زندگی تحقیق کند، از کایل می خواهد با یک مصاحبه ی تصویری موافقت کند (البته با چهره ی شطرنجی و صدای تغییر یافته). با اینکه کایل در ابتدا تمایلی به این کار ندارد،‌ با باور به اینکه نینا به او و آینده اش اهمیت می دهد، به تدریج با این مصاحبه موافقت می کند. وقتی این مصاحبه روی آنتن می رود و در معرض تماشای عموم قرار می گیرد، اف.بی.آی وارد معرکه می شود و داستان در این باره می شود که چه کسی از چه کسی سوءاستفاده می کند و اینکه آیا نیت برفرض خیر نینا به سادگی همه چیز را برای یک پسر بی خانمان بدتر کرده است یا خیر.

در نهایت با زن و شوهری به نام درک و سیندی هال (الکساندر اسکارسگارد و پائولا پتون) آشنا می شویم، زوجی که به دلیل از دست دادن فرزند پسر نوپایشان فلج شده اند و در بهت به سر می برند. زن سعی می کند با مرد ارتباط برقرار کند اما او پاسخی نمی دهد. پناهگاه او قماربازی آن لاین است. و پناهگاه زن یک گروه گفتگوی آنلاین حمایتی، جایی که او با مردی ناشناس (مایکل نیکویست) آشنا می شود که دارد با مرگ همسرش کنار می آید. هنگامی که اوراق هویت خانواده ی هال دزده می شود، درک یک کارآگاه (فرانک گریلو) استخدام می کند تا مقصر را پیدا کند. سپس، بعد از اینکه می فهمند پلیس بدون مدرک و شواهد موثق وارد عمل نمی شود، خودش و سیندی سوار ماشین می شوند و به سمت نشانی کسی که گفته می شود سارق مدارک است می رانند تا با او روبرو شوند.

قوی ترین این سه داستان همانی است که به قلدری در محیط مجازی و آثار آن می پردازد. داستان در پرورش چند شخصیت خود و زوایای مختلف آنها خوب عمل می کند و روش آسان شرورسازی شخصیت قلدر را در پیش نمی گیرد. در واقع عنصری تلخ در گفتگوهای آنلاین میان بن و جسیکا وجود دارد که دومی چیزهایی را از زندگی واقعی خود جیسون می گیرد (مرگ مادرش، روش دیکتاتوری پدرش) و آنها را به نیمه ی زنانه ی وجود خودش نسبت می دهد.

داستان رابطه ی جنسی از طریق دوربین بیش از آنکه درباره ی روابط الکترونیکی باشد، درباره ی مسئولیت های یک خبرنگار است، گرچه از رابطه ی جنسی از طریق دوربین که یک صنعت رو به رونق جهانی است، به عنوان پیش زمینه ی خود استفاده می کند. این قسمت موعظه نمی کند، و تنها این سؤالات مشروع را می پرسد که آیا برای یک پسر 15 ساله ی از خانه فراری بهتر است در نیویورک بی خانمان بماند یا با از تن در آوردن لباس هایش، جایی گرم و شکمی پر و توانایی کسب درآمد به دست بیاورد؟ گرچه وقتی داستان رو به انتها می رود درهم و برهم می شود و چند صحنه ی آخر قانع کننده نیستند.

داستان مربوط به درک و سیندی راستش اصلاً درست از کار درنیامده است، گرچه داستان پیش زمینه با درد احساسی ای همراه است که بازیگران به حالتی تأثیرگذار آن را منتقل می کنند. با این حال در کل، دستکاری شده به نظر می رسد و افشاگری های غافلگیرانه فاقد تأثیر هستند. این داستان بیش از هرچیز حالت یک پرکننده ی زمان را به خود می گیرد. لحظات معدودی هستند که اثر گذارند، مثل وقتی سیندی غصه اش را برای دوست اینترنتی اش تعریف می کند، اما چیز زیادی از این اپیزود در ذهن نمی ماند.

برای کارگردان اثر هنری الکس روبین که فیلم را از روی فیلمنامه ای نوشته ی اندرو استرن ساخته است، این فیلم با کار قبلی او، مستند «Murderball»، تفاوت بسیاری دارد. رابین در متصل کردن داستان ها به یکدیگر و پررنگ کردن شباهت های موضوعی آنها موفق عمل می کند. استفاده ی او از زیرنویس برای گفتگوهای آنلاین تأکید می کند که دنیای بی صدای کلمات روی صفحه چقدر در ارتباطات اهمیت پیدا کرده است. تنها اشتباه واضح در روش روبین استفاده از تصویر آهسته در صحنه های اتصالی مهم است. این روش خیلی گل درشت و حواس پرت کن است و توجه ها را به ذائقه ی کارگردانی منعطف می کند.

سطح بازی ها در کل خوب است، گرچه باید به بازی جوناه بوبو که شخصیت بن با بازی او به شکلی دردمندانه واقعی می نماید توجه خاصی داشت، و همچنین جیسون بیتمن که گامی از نقش های سبک که معمولاً درگیر آنهاست فراتر می گذارد تا تصویری قوی از پدری ترسیم کند که شکستی خورده که هرگز گمانش را هم نمی برده است. مکس تیریو بی حیایی فردی را که حاضر است به خاطر پول جلوی دوربین برهنه شود، به خوبی منتقل می کند. و کالین فورد جنبه ی آسیب دیده ی شخصیتی را به نمایش می گذارد که کارهای نفرت انگیزی انجام می دهد.

با وجود اینکه حداقل دو مورد از داستانهای «جدا ماندگی» مشکلات روایتی وجود دارد، فیلم مرا جذب خود کرد. پیام آن خلاقانه نیست اما نگرانی های خیلی از انسان ها درباره ی زندگی در دنیایی که روابط بین شخصی اغلب به روابط غیر شخصی تبدیل می شود را به تصویر می کشد. بیشتر به دلیل تعداد بازیگران کمتر و مقاومت در برابر شلوغ کردن صحنه با وقایع همزمان اتفاقی، «جدا ماندگی» فاقد آن احساس تصنعی است که فیلم برنده ی اسکار پاول هگیس «تصادف» – که فیلم حاضر با ان مقایسه خواهد شد- گهگاه از آن رنج می برد. شیوه ی دور از قضاوت «جدا ماندگی» نسبت به موضوع خود آن را در مقایسه با فیلمی که کمتر از این بیطرفانه بود اندیشناک تر می کند.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم:الهام بای

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


34

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
34 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
sina bayatساره رزاززادهerfan114ییبمهران ---- Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
love dolls

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
End to end devops services

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
Regression Testing

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
bitcoin era reviews

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
bitcoin loophole register

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
먹튀검증

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
bengal kittens for sale near me in usa canada uk australia europe cheap

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
CBD Gummies for Pain

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
สินเชื่อพิโกไฟแนนซ์

… [Trackback]

[…] Here you will find 24799 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
research agency

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
winstrol maha pharma

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
https://sme.edu.pl/

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
auto generated contents

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
knockoff rolex watch values

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
Denture Implants First Class Dental Care

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
Replica rolex men watches

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
new york seo

… [Trackback]

[…] Here you can find 94100 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
porn

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
alcohol

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
find onions in 2020

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
Catering Equipment

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
토토사이트

… [Trackback]

[…] There you can find 79733 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
cbd oil

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
Cheap flights and hotels

… [Trackback]

[…] There you will find 49980 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
scam

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

trackback
Member
engagement rings

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/disconnect/ […]

sina bayat
Guest
Member
sina bayat

این فیلم عالی بود. یکی از بهترین فیلمای عمرم.

ساره رزاززاده
Member
Member
ساره رزاززاده

یه چیزی که توی این فیلم خیلی دوست داشتم روش پدر بن بود برای شناختن پسرش. اینکه رفت توی اتاقش، روی تختش نشست، موسیقی های پسرشو گوش داد و سعی کرد با تبدیل شدن به گوش و چشم و بدن پسرش از دنیاش سر در بیاره. یه صحنه ی فوق العاده توی فیلم هست، اونجایی که پدر هدفون بن رو روی گوشش میذاره و موسیقی متن بی نظیر فیلم (ساخته ی نابغه ای به نام max richter) یه دفه تغییر می کنه و تبدیل به آهنگی می شه که بن گوش می داد.

erfan114
Guest
Member
erfan114

مجموعه فیلم های روانشناختی برتر جهان
/http://www.psychologytest.ir
همراه با نقد و معرفی و تصحیح مجدد
[email protected]

ییب
Guest
Member
ییب

این بازیگره چقد شبیه ژابی آلونسوه! 😛

محمد ایرانی
Member
Member
محمد ایرانی

فیلم خیلی خوبیه. موضوع فیلم کاملا با دنیای فعلی و روزگار ما سازگاره و تا حد زیادی کلیشه‌ای نیست…

amir mohammad 2 sadeghi
Member
Member
amir mohammad 2 sadeghi

من عاشقه جیسون بیتمن هستم امید وارم این فیلمش گل کنه

مهران ----
Member
Member
مهران ----

مرسی بابت ترجمه نقد این فیلم. دو بار فیلمو دیدم. از نطر من فیلم زیباییه که ارزش دیدن رو داره!

محمد کیومرثی
Member
Member
محمد کیومرثی

دادو به جز این برادینلی منتقد دیگه ای نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ نمره هاشم به همه فیلما یکیه