Cloudy With A Chance Of Meatballs 2 (ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی ۲)


خلاصه داستان:

فلینت لاکوود سرانجام موفق می شود تا خود را به عنوان یک مخترع نابغه مطرح کند و در شرکت لایو کورپ که جمی از بهترین مخترعان دنیا در آن مشغول به کار هستند،فعالیت کند.اما درست در زمانی که فلینت از وضعیت خود بسیار راضی به نظر می رسد،خبر می رسد که اختراع عجیب او


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Peter Debruge (پیتر دبروج)

نمره 7 از 10

ممکن است خانه و خانواده هایی که بچه هایی دارند که به دلیل احترام به دیگر موجودات زنده از خوردن گوشت خودداری می کنند، با رسیدن انیمیشن « ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی 2» دچار تغییرات شگرفی شوند. این انیمیشن یک ادامه ی سراسر طنز بر کارتون سال 2009 شرکت سونی پیکچرز انیمیشن است که برای هر چیز خوردنی که تصورش را بکنید، جنبه ی انسانی قائل می شود. حالا در فیلم حاضر حتی توت فرنگی ها هم جان دارند، دیگر از موجودات پیوندی مانند “ساندویچ-کروکودیل” یا “هندوانه-فیل” ها که بگذریم. هر چقدر که این موجودات زنده ی غذایی ممکن است دیوانه وار به نظر برسند، ساخت چنین دنباله ی عجیب و غریبی هم به همان اندازه دل و جرأت می خواهد. دنباله ای که می تواند هم در میان کودکان و هم بزرگسالان میخکوب شده بازار خود را داشته باشد و در عین حال فرصت موفقیتی چشم گیر در بازار فروش بین المللی را هم به دست آورد. خیلی بد شد که این طنز هوشمندانه درباره ی غذاهای بی خاصیت تنها به خراب کردن دندان های کودکان راضی نیست و به دنبال دستکاری ذهن آنها نیز هست.

 

تا زمانی که انیمیشن «اسمارفز» از راه رسید، « ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی» نزدیکترین چیز به موفقیت بود که بخش انیمیشن کمپانی سونی پیکچرز تجربه کرده بود. با این حساب، ادامه ی عجیب آن – که در آن باقی مانده های غذایی که توسط مخترع ناامید و فاسد، فلینت لاکوود به صورت ژنتیکی تغییراتی یافته اند، تبدیل به غذا-هیولاهای وحشی ای می شوند که جزیره ی “بجو و قورت بده” را دچار غارت و ویرانی می کنند- در مقایسه با فروش جهانی 125 میلیون دلاری فیلم اول، الهام بخش جذب مخاطبان بیشتری است و در عین حال تعداد غافلگیر کننده ای از شوخی ها و طنز های آن به فیلم اول بازمی گردد.

با توجه به پیش درآمدی که به شکلی سرهم بندی شده سعی می کند نشان دهد در قسمت قبل چه چیزهایی پیش آمده، شاید عاقلانه تر بود که به جای آنکه ادامه ی داستان از جایی که فیلم قبلی تمام شده بود از سر گرفته شود، یک داستان کاملاً مستقل و جدید نوشته شود. با وجود اینکه « ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی » موفق شد پایه گذار رابطه ی احساسی مایل به پیشروی ای باشد که در داستان فرعی میان فلینت ( با صدا پیشگی بیل هیدر) و پدرش (جیمز کاان) صورت می گیرد، در یک نقطه ی مشخص داستان تقریباً کاملاً‌ از خط خود خارج شد، آن هم وقتی خوراکی های غول آسا همه چیز را تحت شعاع قرار می دهند و شخصیت اندی سمبرگ درون یک مرغ غول پیکر در حال کباب شدن گیر می افتد.

آنهایی که توسط لطیفه های سبک حسی فیلم های «فروشگاه کوچک وحشت» سرگرم می شدند، خوشحال می شوند که بفهمندد این ادامه که با مسئولیت پاکسازی عظیمی که در برابر مردم شهر قرار گرفته آغاز می شود، همان راه را ادامه می دهد. در عین حال، طرفداران صمیمیت قسمت اول و روش هوشمندانه ی کلی ای که برای مسخره کردن فیلم های سبک فاجعه در پیش گرفته بود، این قسمت را که با وجود مبارزه ی فلینت و دوستانش با جزیره ای تحت تسلط مخلوقات جهش یافته بیشتر شبیه به یک بازسازی تمسخرآمیز و اغراق آمیز از فیلم های «پارک ژوراسیک» به شمار می رود، کمتر مطابق سلیقه ی خود می بینند.

فلینت به جای آنکه از این واقعیت که یکی از اختراعاتش نزدیک بود دنیا را ویران کند سرافکنده باشد، به دنبال این است که به عنوان یک مخترع درجه یک شناخته شود. الگوی او، چستر وی (با صداپیشگی ویل فورت) که شخصیتی ترسناک و تا حدی شبیه به استیو جابز دارد، برای منفعت شرکت استثمارگر خود “لایو کورپ” که قصد دارد محصولی به سبک آی فون برای رستوران جدید خود ابداع کند، از خلاقیت دیگران نهایت سؤاستفاده را می کند. قطعاً یک دلال محصولات کشاورزی شبیه به مسئولان شرکت بیولوژی – کشاورزی مونسانتو می توانست تبهکار بهتری از کار در بیاید اما شاید به اندازه ی کافی احمقانه و خنده دار نبود.

چستر وی مشتاقانه به دنبال دستیابی به دستگاه اف.ال.دی.اس.ام.دی.اف.آر (مخففی طولانی برای وسیله ای که او اختراع کرده بود که آب را به غذا تبدیل می کرد) است که فلینت ساخته بود. اف.ال.دی.اس.ام.دی.اف.آر که در انتهای قسمت اول به نظر می آمد از بین رفته است، در واقع پیشرفت کرده و هوشمند تر شده و یک اکوسیستم جامع از “شبه غذا” هایی تولید می کند که به عقیده ی فیلم این حق را دارند که در صلح و امنیت زندگی کنند. چرا؟ چون آنها بسیار جذاب و زیبا هستند و شامل موجوداتی مانند “هیپوتاتاموس” و “میوه نوشیدنی” هم می شوند که تشخیص دادنشان کار بامزه ای است. بله، یک “عنکبوت پنیری” جهش یافته (یک همبرگر غول پیکر که جای پاهایش سیب زمینی سرخ کرده و چندین چشم کنجدی وحشتناک دارد) می تواند شما را بخورد، اما اگر دست از خاراندن پشتش بردارید، می تواند یک حیوان خانگی دوست داشتنی باشد.

واقعیت این است که در این دنیای توهم آور هیچ منطقی حکم نمی کند، جایی که فلینت که حالا برای چستر وی و اورانگوتان رئیس مآبش بارب (کریستن شال) کار می کند، بایستی به دنبال دستگاه اف.ال.دی.اس.ام.دی.اف.آر خود بگردد و یک قطعه ی از بین برنده ی سیستم داخل آن وارد کند. کارگردانان فیلم کودی کمرون و کریس پیرن هر دو در گروه داستان نویسی فیلم اول نقش داشتند و با وجود اینکه ادامه ای که ساخته اند نسبت به منبع اصلی احترام زیادی نشان می دهد ( با اختصاص نقش های مهمتر برای تقریباً تمام شخصیت های فرعی، که شامل یک بخش سخنرانی قوی و محکم برای شخصیت فیلمبردار منی (بنجامین برت) می شود) اما اثر فعلی آنها بسیاری از پیام آن فیلم و آنچه کتاب مصور کلاسیک جودی و رون برت در پی بیان آن بودند را زیر پا می گذارد.

اگر فیلم اول بدترین شرایطی را که در صورت بازیچه گرفتن طبیعت توسط انسان ها پیش می آمد نشان می داد، قسمت دوم می گوید که جامعه نباید برای از بین بردن نتایج وحشتناک مهندسی ژنتیک، که اینجا به عنوان شکلی ناب از خلاقیت تصویر شده، عجولانه عمل کند. یک صورتک خندان روی یک مارشمالو بگذارید و واضح است که نژاد جدیدی به وجود آورده اید که ارزش نجات دادن دارد. اما سعی کنید مانند چستر وی، آن موجود دوست داشتنی را خرد کنید و آن را به عنوان غذا سرو کنید، آن وقت است که در مقابل چنین رفتار نامردانه و کاپیتالیستی ای حتی مرگ هم سرنوشت مهربانانه ای به نظر می رسد.

استودیوهای فیلمسازی هرگز از چنین انتقاد از خود های پوچ و بی معنی خسته نمی شوند، از اینکه پیام های ضد مصرف گرایانه را داخل فیلم هایی بگنجانند که واضح است طوری طراحی شده اند تا قلمرو کوچکی از محصولات مرتبط را حمایت کنند. حالا این تم داستانی ضد و نقیض را با داستان اخلاقی نسبتاً عاری از خودپرستی که جودی و رون برت در کتاب خود موعظه می کردند مقایسه کنید: در قسمت دوم کتاب کودکانه ی آنها به نام “ترشی ها به سمت پیتزبورگ”، وقتی شخصیت ها با کوهی از باقیمانده ی غذاها مواجه شدند، به پخش آن همه غذا بین جمعیت های گرسنه ی سراسر دنیا اقدام کردند.

با این وجود سازندگان فیلم حاضر هیچ چیز را جز میل به سرگرم کردن ضروری و واجب نمی دانند. هرچقدر هم که دنیایی که خلق کرده اند عجیب و غریب باشد، محصول به بار نشسته ی از هم گسیختگی بخش تخیلات است. در حالی که فیلم قبلی تکنولوژی را جلو می برد تا همه چیز را قابل خوردن گرداند، این فیلم بیشتر از آنکه روی بافت و مفهوم متمرکز باشد به طراحی و نقش خود توجه دارد و انبوهی از شبه غذاهای وحشی و یک محیط سالم و قوی استوایی برای زیستن آنها اختراع می کند ( به اضافه ی شهر خیالی سن فرانخوزه، جایی که مقر فرماندهی بسیار جالب شرکت لایو کورپ در آن قرار دارد) که همه ی اینها به صورت سه بعدی در آمده اند.

آنچه فیلمنامه ی اریکا ریوینوجا، جان فرانسیس دیلی و جاناتان گلدستاین در پرداختن به ارزش غذایی کم دارد، با موجودات غذایی جذاب اش جبران می کند. اگر دلیل دیگری هم نباشد، لحن مسخره و خنده دار فیلم و ریتم دیوانه وار آن برای که انرژی و سرمستی تان حسابی و به سرعت زیاد شود مفید است.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم:الهام بای

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


47

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
47 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
jigsawداریوش شبانکارهmehdisara.mpسید علی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
view publisher site

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
Agile DevOps

… [Trackback]

[…] There you can find 83309 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
best replica watches review

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
Pioneer DJM-850-K manuals

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
replica watch

… [Trackback]

[…] Here you will find 91513 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
replica watch

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
Automated regression testing

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
What is digital transformation

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
automated performance testing

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
window washing company austin tx

… [Trackback]

[…] Here you can find 23849 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
Eddie Frenay

… [Trackback]

[…] Here you can find 71493 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
french bulldog puppies for sale near me in CA ON MA CO OH PA SC MS TN FL UT NH VA AL TX

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
replica watches

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
dang ky 188bet

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
กู้เงินด่วน

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
ppc book by corey z

… [Trackback]

[…] There you will find 90350 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
maha pharma clenbuterol reviews

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
DominoQQ

… [Trackback]

[…] Here you will find 56154 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
top online casino malaysia

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
온라인바카라

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
vao 12bet

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
แทงบอลออนไลน์

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
+18

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
i99bet

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
Sexy Baccarat

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
havaianas top soft lilac flip flop

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
http://34mag.pl/zabezpiecz-sie-jako-pracownik-i-zleceniobiorca-43-porady-ktore-musisz-zn-1625.php

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
http://antykorozja-poznan.pl/europa-scienna-mapa-podreczna-1363.php

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
검증놀이터

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
https://itk.edu.pl/

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
안전공원

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
bravo.edu.pl/

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

trackback
Member
pita pit coupons retailmenot

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/cloudy-with-a-chance-of-meatballs-2-2/ […]

shahriar shahsavari
Member
Member
shahriar shahsavari

کارتونش خیلی عالی بود بنظرم از نسخه اولش خیلی باحالتر بود

داریوش شبانکاره
Member
Member
داریوش شبانکاره

کارتون شلوغی بود به خوبی frozen نبود

mehdi
Guest
Member
mehdi

خیلی کارتون با حالی نبود

sara.mp
Guest
Member
sara.mp

گزارش تولید انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته‌قلقلی ۲

http://iraniananimation.com/?part=article&inc=article&id=112

‏مجموعه عکس های انیمیشن ابری با احتمال بارش کوفته قلقلی ۲‏

http://iraniananimation.com/?part=gallery&inc=gallerycategory&id=20

سید علی
Guest
Member
سید علی

خیلی هم خوب گفته ولی ترجمه ترجمه ی قوی ای نیست گرچه ترجمه های دیگه خوب بودن ولی این یکی انصافا زیاد وقت گذاشته نشده برای ترجمه مطلب و حق مطلب بدرستی ادا نشده 😕

احد
Member
Member
احد

قسمت اولش عالی بود
چقدر خندیدم ..
از انیمیشن های محبوب من هست
قسمت دومش هم ترکونده

Fred Madison javad
Member
Member
Fred Madison javad

چه قدر این نقد بده دیگه ز این یارو نقد نزارید معلوم نیست چی گفته