۲۱ Grams


خلاصه داستان:

(شان پن) بیمار است و در انتظار کسی که بتواند قلبی مناسب به او اهدا کند؛ (نائومی واتس) زنی است که بر اثر مرگ شوهر و دو دختر کوچکش در یک تصادف اتومبیل، زندگی و روح و روانش به هم ریخته است و (بنسیو دل تورو)، راننده‌ی فراری مسبب تصادف، به شدت دچار عذاب وجدان


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 10 از 10

یک فیلم سینمایی فوق العاده تغییر پذیر است – چیدمانی از تصاویری که رفته رفته به داستان قدرتمندی از تراژدی و رستگاری تغییر می‌کند. نه فقط یکی از قانع کنند‌ه ترین فیلم‌های سینمایی است، اما از لحاظ ساختار نیز یکی از جذاب‌ترین و منحصربفرد ترین فیلم‌ها است. نه فقط به این خاطر که به شکلی بسیار موفق از تاریخ نگاری غیرخطی در فیلم استفاده کرده است. بلکه رویکرد بازی معمایی مورد استفاده توسط نسبت به تصویری مرسوم از موارد مشابه ما را بسیار علاقمند نگه می‌دارد. فراهم آوردن هر نوع پلات که جزئیات حساس را از بین نبرد بسیار دشوار است، بنابراین به حقایق آشکار می‌پردازم. پیرامون سه شخصیت اصلی است که سرنوشت آن‌ها در لحظه‌ای حساس به هم پیوند می‌خورد. پل (شان پن) استاد ریاضیاتی که مبتلا به بیماری قلبی است. زندگی زناشویی او با مری (چارلوت گینسبورگ) به نظر وی محکوم به فنا است، اما زنش راضی به ترک او در این شرایط نیست. او درخواست بچه از طریق لقاح مصنوعی دارد، اما، بدون پیوند قلبی، او آنقدر زنده نخواهد بود تا فرزندش را ببیند. جک (بنسیو دل تورو) یک کلاهبردار است که زندگی‌اش را از طریق وقف به مسیح اصلاح کرده است. اما اوقاتی وجود دارد، به خصوص زندگی خود، که ذراتی از شخصیت گذشته‌اش می‌درخشد. کریستینا (نائومی واتس) زنی که از زندگی زناشویی خرسند است. او با شوهری دوست داشتنی و دو دختر دلپذیر زندگی می‌کند. او از زندگی روزمره خود راضی است تا زمانی که رویدادهایی زندگی‌اش را خارج از کنترل می‌سازند، او را وادار به برگشت به عقب و سمت مصرف مواد می‌کشاند. مسئله‌ای که با ازدواج برای او حل شده بود. در حالتی خطی ارائه شده است، یک فیلم سینمایی درگیر کننده و گاهی اوقات دلخراش است. تم‌ها مشابه بوده‌اند و نقش آفرینی، که بالاترین گنجایش را دارد، خیلی متفاوت نخواهد بود. با این حال، فیلم سینمایی کاملاً متفاوتی خواهد بود. با چیدن رویدادها کنار هم در این حالت غیر مرسوم، ما را وادار می‌کند با وسواس زیاد از همان ابتدای کار به فیلم توجه کنیم. به هرچیزی که رخ می‌دهد بیش از حد حساس می‌شویم، و این به ما اجازه می‌دهد تا خیلی بیشتر از آنچه قرار است تحت شرایط “نرمال” جذب شویم به فیلم توجه کنیم. علاوه بر این، به لحاظ ذهنی از همان ابتدا درگیر می‌شویم. به این شکل قصد داریم تکه‌های پازل را کنار هم بگذاریم، می‌توان استدلال کرد که تقریباً یک فیلم سینمایی تعاملی است.

 

در ابتدا، فیلم گمراه کننده است. چرا که اگر فیلم سازی حدود 50 صحنه را سرهم کرده باشد، هر دو تا چهار دقیقه در طول فیلم، به صورت تصادفی تدوین شده‌اند. بعضی اوقات به عقب و جلو می‌رود و جهش از شخصیتی به شخصیت دیگر همراه با تکرار بازی است. اما، خارج از آنچه در ابتدا به نظر یک رویکرد تصادفی دیوانه کننده به نظر می‌رسد، الگویی پدیدار می‌شود. مشخص می‌شود که مسیری داستانی را در هزارتویی باز می‌کند که به سمت یک مجموعه لحظات کلیدی منحرف می‌شود. گذشته، آینده و حال همگی به صورت متقارب هستند. زمان کمی صرف می‌شود، اما تصویر از یک مه شروع می‌شود. در ادامه، صرفاً موضوع گذاشتن تکه‌ها در مکان صحیح است. نقطه قوت دیگر رویکرد این است که منتج به همدلی عمیق‌تر با شخصیت‌ها می‌شود. با مشاهده آن‌ها در طیف گسترده‌ای از شرایط در یک حالت زمانی فشرده، به ارتباط با آنها به شکلی خیلی سریع‌تر از آنچه می‌توانیم این داستان را در حالت به ترتیب وقوع بگوییم می‌رسیم. تکه‌ها و قسمت‌های کوچک را از جایی می‌شناسیم که بوده‌ایم و جایی که آن‌ها رفته‌اند، و این می‌تواند باعث شود که احساس کنیم که خدا فراموشکار است. برای شان پن، این مورد نشان دهنده بازی فوق العاده او در است و در یکی-دو جا بازی او در آن فیلم را تداعی می‌کند. پن نه تنها می‌تواند بهترین بازیگر مرد سال باشد، بلکه بهترین بازیگر مکمل مرد نیز می‌تواند باشد، تعیین اینکه آیا او در اینجا بهتر است یا در فیلم دشوار است. او در ساکت و ناراحت است، چرا که نقش مرد مرده همراه با وجدان گناهکار را بازی می‌کند، اما همین نوع از مسائل اخلاقی که پل با آن‌ها مواجه می‌شود در هم وجود دارد. مشاهده روش‌های متفاوتی که در آن وضعیت‌ها حل شده‌اند نیز جالب است.

نائومی واتس در چند سال گذشته نقشش را به سرعت صعودی کرده است (از زمانی که در ظاهر شد)، و همراه با این نقش جدید، بزرگی خود را افزایش داده است. در قالب بازی جدی، بیشترین تاثیرگذاری را داشته است. همانند پن و دل تورو، شخصیت وی مجبور به تجربه چند تغییر شکل اساسی است. و قطعاً یک نقش فریبنده نیست. صحنه‌هایی وجود دارد که او به مواد پناه برده است و به نظر می‌رسد هفته‌ها حمام نکرده باشد. بنیسیو دل تورو کمتر از هم نقش‌هایش تاثیرگذار نیست، هرچند نقش او به شکلی قابل استدلال کمتر از سه نقش اصلی نشان داده شده است. جک یک مرد صادق است که بحران اعتماد را تجربه می‌کند. کلید اصلی برای ترسیم دل تورو صداقت است. جک به عنوان رياکار در ايمان مذهبي ظاهر نمی‌شود. او شخصی است که واقعاً به آنچه موعظه می‌کند باور دارد و احساس گناه شدید در هر زمانی دارد که از این مسیر دور می‌افتد. ما را به درک رویکرد ذهن مذهبی، و نه تسلیم شدن در برابر آن، دعوت می‌کند. به لحاظ تصویری، فیلم تاریک و دانه دانه است، همراه با تصویر غیر اشباع شده از رنگ‌ها. موسیقی آرام و احساس برانگیز است. همه‌ی این‌ها مناسب با سبک اسـت. هرچند لحن کلام تهدید کننده و محزون است، اما امیدواری جالبی از میان یکی از تم‌های خود ارائه می‌‌دهد – از این میان رستگاری است که مشخصاً چیزی است که کارگردان به آن باور دارد. در برخی روش‌ها، این کار به اثر اخیر ، ، شبیه هست، که اون فیلم هم از تاریکی و سیاهی ذات انسان بهره می‌بُرد، و از روایت غیرخطی استفاده می‌کرد. با این حال، علیرغم تراژدی‌های چندگانه‌اش، اصولاً خوش بینانه است، چرا که شخصیت‌ها عاطفی هستند. آ‌ن‌ها قطعاً مقدس نیستند، اما همچین احساسی برای آن‌ها داریم. فیلم‌های کمی در سال 2003 منتشر شد که بتواند به اندازه نقطه قوت داشته باشد. به لحاظ کلام فوق‌العاده است. یکی از فیلم‌های سینمایی که افکار شما را شکار می‌کند و اجازه دور شدن به آن‌ها نمی‌دهد. همانند ، به صورت مجازی نیازمند لحظه‌ای برای مشاهده درک و بررسی پیچیدگی داستان و شناخت استعداد ذاتی در تمام گذرها است. مشاهده این فیلم را به شدت توصیه می‌کنم.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدحسین جلالی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


18

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
18 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
مهرداد امینی نسبpouriya naghaviمحمد محمدali ruzegar Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
familysaversonline com

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
replika rolex

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
kids swimming

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
Digital Transformation

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
https://pendaftaran.sscnbkn.win/

… [Trackback]

[…] Here you can find 45816 additional Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
Dank Carts

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
reviews

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

trackback
Member
Types Of Fishing Poles

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/21-grams/ […]

سمانه
Guest
Member
سمانه

ممنون ولی ترجمه اصلا خوب نبود

محمد
Member
Member
محمد

aram2015: S.g.7: aram2015:این همه منتقد هست که به فیلم نگاه منفی داشتن نظر اونا رو هم بذارین.اینا همه ریویو هستن تا نقد تعریف داستان فیلم نه صحبتی از فرم نه صحبتی از محتوا . راجر ایبرت که به همه ۳/۵ و ۴ میده به این ۳ داده نصف منتقدا هم نگاه متوسط و منفی به فیلم داشتن بله،شما تمام نقدهای راجر ایبرت مرحوم را خوانده اید و آن مرحوم به"همه"فیلمها ۳٫۵ یا ۴ داده!!! آخرش نگفتی مشکلت با ایناریتو و فیلمهاش چیه؟ البته شما در تاپیک هم همیشه در حال جدل با ملت هستین . کل بحث هم مخالفت با… ادامه »

محمد
Member
Member
محمد

S.g.7: aram2015:این همه منتقد هست که به فیلم نگاه منفی داشتن نظر اونا رو هم بذارین.اینا همه ریویو هستن تا نقد تعریف داستان فیلم نه صحبتی از فرم نه صحبتی از محتوا . راجر ایبرت که به همه ۳/۵ و ۴ میده به این ۳ داده نصف منتقدا هم نگاه متوسط و منفی به فیلم داشتن بله،شما تمام نقدهای راجر ایبرت مرحوم را خوانده اید و آن مرحوم به"همه"فیلمها ۳٫۵ یا ۴ داده!!! آخرش نگفتی مشکلت با ایناریتو و فیلمهاش چیه؟ البته شما در تاپیک هم همیشه در حال جدل با ملت هستین . کل بحث هم مخالفت با فیلم… ادامه »

محمد
Member
Member
محمد

aram2015:این همه منتقد هست که به فیلم نگاه منفی داشتن نظر اونا رو هم بذارین.اینا همه ریویو هستن تا نقد تعریف داستان فیلم نه صحبتی از فرم نه صحبتی از محتوا .
راجر ایبرت که به همه ۳/۵ و ۴ میده به این ۳ داده نصف منتقدا هم نگاه متوسط و منفی به فیلم داشتن

بله،شما تمام نقدهای راجر ایبرت مرحوم را خوانده اید و آن مرحوم به"همه"فیلمها ۳٫۵ یا ۴ داده!!! آخرش نگفتی مشکلت با ایناریتو و فیلمهاش چیه؟

وا رستگی
Member
Member
وا رستگی

aram2015:این همه منتقد هست که به فیلم نگاه منفی داشتن نظر اونا رو هم بذارین.اینا همه ریویو هستن تا نقد تعریف داستان فیلم نه صحبتی از فرم نه صحبتی از محتوا…

دقیقا، تقریبا تمام مطالبی ک در سایت به اسم نقد قرار داده میشن در واقع ریویو یا همون بررسی و گاها" معرفی فیلم هستش نه نقد!! لطف کنید از این به بعد نقد هم بزارید!!!!!

ali ruzegar
Member
Member
ali ruzegar

یعنی عاشق کارای الخاندرو گنزالز هستم به خصوص بیست و یک گرم

محمد
Member
Member
محمد

این همه منتقد هست که به فیلم نگاه منفی داشتن نظر اونا رو هم بذارین.اینا همه ریویو هستن تا نقد تعریف داستان فیلم نه صحبتی از فرم نه صحبتی از محتوا .
راجر ایبرت که به همه ۳/۵ و ۴ میده به این ۳ داده نصف منتقدا هم نگاه متوسط و منفی به فیلم داشتن

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

فیلم فوق العاده ای هست
گروه کارگردان : Alejandro González Iñárritu

نویسنده : Guillermo Arriaga

حیف که از هم پاشیده شد چندین فیلم خوب به همین سیک درست کردن که همین ۲۱ گرم به نظرم بهترینشونه دیالوگ آخر فیلم خیلی عالیه

۲۱ گرم جقدر وزنه/؟

pouriya naghavi
Member
Member
pouriya naghavi

امان از دست این فیلم و موزیکش 😥

محمد
Member
Member
محمد

شاهکار