۷ فیلمی که بیشترین جوایز اسکار را کسب کرده‌اند

بسیاری از این فیلم‌ها از جمله «فهرست شیندلر» Schindler’s List، «جنگ ستارگان» Star Wars و «پدرخوانده: قسمت دوم» The Godfather Part II در لیست بهترین فیلم‌های تمام دوران نیز قرار دارند. حالا به ۷ فیلمی که تابه حال بیشترین تعداد جایزه اسکار را کسب کرده‌اند نگاهی می‌اندازیم.

۱. تایتانیک

عنوان اصلی: Titanic

محصول: ۱۹۹۷

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

فیلم رمانتیک جیمز کامرون James Cameron که سیاحتی در روز‌های آخر روی کشتی تایتانیک نگون‌بخت بود، یکی از موفق‌ترین فیلم‌ها در سراسر جهان به شمار می‌آید. لئوناردو دی‌کاپریو Leonardo DiCaprio و کیت وینسلت Kate Winslet به خاطر بازی در این فیلم به ستارگان بزرگی در دنیای سینما تبدیل شدند؛ اما موفقیت اصلی «تایتانیک» به تعداد جوایزی که در هفتادمین مراسم اسکار به دست آورد، برمی‌گردد. این فیلم به همراه دو فیلم دیگر افتخار دریافت ۱۱ جایزه اسکار را دارد.

«تایتانیک» موفق به کسب دو تا از مهم‌ترین جوایز این مراسم شد؛ بهترین فیلم و بهترین کارگردان برای کامرون. ۹ جایزه دیگر عبارت‌اند از: بهترین موسیقی، کارگردان هنری، گریم، طراحی لباس، تدوین فیلم، جلوه‌های ویژه، صدابرداری، ویرایش صدا و ملودی اصلی برای قطعه «قلبم ادامه خواهد داد» My Heart Will Go On با صدای جادویی سلین دیون Celine Dion.

۲. ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه

عنوان اصلی: The Lord of the Rings: The Return of the King

محصول: ۲۰۰۳

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

آخرین پروژه‌ای که بر اساس رمان اساطیری جی. آر. آر تالکین J.R.R. Tolkien با همین نام ساخته شده بود، در مراسم اسکار ۲۰۰۴ یک شب تاریخی را رقم زد. «ارباب حلقه‌ها» به اولین فیلم فانتزی که (تا به امروز) جایزه بهترین فیلم را دریافت کرده تبدیل شد. هم‌چنین این فیلم تمام جوایزی که برای آن‌ها نامزد شده بود را دریافت کرد و به همین دلیل به یکی از مهم‌ترین فیلم‌های تاریخ اسکار تبدیل شد.

«ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه» در هفتاد و ششمین مراسم اسکار ۱۱ جایزه را به خانه برد. علاوه بر جایزه اصلی مراسم (بهترین فیلم)، پیتر جکسون Peter Jackson برنده بهترین کارگردانی شد. در کنار آن، تندیس‌های طلایی اسکار به این فیلم برای بهترین فیلم‌نامه اقتباسی، طراحی لباس، کارگردان هنری، تدوین فیلم، جلوه‌های ویژه، ترکیب صدا، ملودی اصلی و بهترین ترانه تعلق گرفت.

۳. بن هور

عنوان اصلی: Ben-Hur

محصول: ۱۹۵۹

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

پس از گذشت چند دهه از ساخت فیلم پرهزینه «بن هور» در میانه قرن بیستم، این فیلم همچنان در برابر تکنولوژی‌های جدید و جلوه‌های ویژه سربلند است. پس دریافت ۱۱ جایزه اسکار برای فیلم حماسی تاریخی ویلیام وایلر William Wyler بسیار به‌جا بوده است. این اتفاق برای اولین بار در تاریخ مراسم اسکار رخ داد که این تعداد جایزه به یک فیلم تعلق بگیرد.

«بن هور» علاوه بر اسکار بهترین فیلم، نظر داوران برای گرفتن جایزه بهترین کارگردان، کارگردان هنری، فیلم‌برداری، طراحی لباس، جلوه‌های ویژه، تدوین فیلم، ضبط صدا و موسیقی را به خود جلب کرد. چارلتون هستون Charlton Heston و هیو گریفیث Hugh Griffith به ترتیب برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد و بازیگر نقش مکمل مرد شدند.

۴. داستان وست ساید

عنوان اصلی: West Side Story

محصول: ۱۹۶۱

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

زمان اجرای نمایش «داستان وست ساید» در سالن برادوی Broadway در سال ۱۹۵۷، بازنویسی مدرن موسیقیایی از آثار استفان ساندیم Stephen Sondheim و داستان آن‌که اقتباسی از «رومئو و ژولیت» بود به‌شدت مورد استقبال قرار گرفت. فیلم «داستان وست ساید» برنده ۱۰ جایزه اسکار در سی و چهارمین مراسم اهدای جوایز در بخش‌های صدا، موسیقی، تدوین فیلم، طراحی لباس، فیلم‌برداری و کارگردان هنری شد.

علاوه بر این، چهار جایزه مهم دیگر از جمله بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای جرج چاکریس George Chakiris، بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای ریتا مورنو Rita Moreno، بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای رابرت وایز Robert Wise و جروم رابینز Jerome Robbins از طرف داوران جشنواره به این فیلم تعلق گرفت.

۵. بیمار انگلیسی

عنوان اصلی: The English Patient

محصول: ۱۹۹۶

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این فیلم مسحورکننده‌ی رمانتیک که داستان آن در زمان جنگ جهانی دوم می‌گذرد، درباره یک نقشه‌نگار جنگ و عشق نامشروعش است که بسیار مورد علاقه منتقدان، مخاطبان و داوران جشنواره اسکار قرار گرفت. «بیمار انگلیسی» توانست ۹ جایزه از ۱۲ بخشی که برای آن‌ها نامزد شده بود را به دست آورد. این جوایز شامل بهترین فیلم، بهترین کارگردانی برای آنتونی مینگلا Anthony Minghella و بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای ژولیت بینوش Juliette Binoche می‌شود. هم‌چنین اسکار کارگردان هنری، طراحی لباس، فیلم‌برداری، تدوین فیلم و ملودی اصلی در میان رقیبان دیگر به «بیمار انگلیسی» رسید.

۶. ژی‌ژی

عنوان اصلی: Gigi

محصول: ۱۹۵۸

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این فیلم موزیکال کمدی و رمانتیک که درباره زن جوان باهوشی است که برای یادگیری آداب معاشرت به پاریس فرستاده می‌شود، میان نسل‌های بعدی زیاد مورد توجه قرار نگرفت؛ اما تا پیش از اکران «بن هور» در سال ۱۹۵۹، این فیلم توانسته بود رکورد دریافت جایزه اسکار را بزند. «ژی‌ژی» برنده ۹ جایزه اسکار در بخش‌های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی برای وینسنت مینلی Vincente Minelli، کارگردان هنری، طراحی لباس، ملودی اصلی و بهترین ترانه شد. علاوه بر این، تندیس‌های طلائی اسکار برای بهترین فیلم‌برداری، تدوین و فیلم‌نامه اقتباسی به «ژی‌ژی» رسید.

۷. آخرین امپراتور

عنوان اصلی: The Last Emperor

محصول: ۱۹۸۷

فیلم های دریافت کننده جایزه اسکار,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اقتباس برناردو برتولوچی Bernardo Bertolucci از کتاب خودزندگی‌نامه امپراتور پویی Emperor Puyi یک موفقیت خارج از انتظار برای سینمارو‌ها محسوب می‌شود؛ اما این فیلم توانست در شصتمین مراسم اسکار به یک موفقیت انکارناپذیر تبدیل شود. «آخرین امپراتور» توانست تمام جوایزی که در ۹ بخش نامزد شده بود را از آن خود کند. از جمله این جوایز می‌توان به بهترین فیلم و بهترین کارگردانی اشاره کرد. این فیلم بیوگرافی موفق به دریافت تندیس اسکار برای کارگردان هنری، طراحی لباس، فیلم‌برداری، ملودی اصلی، صدا، تدوین و فیلم‌نامه اقتباسی نیز شد.


منبع:namava.com


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of