گوهر خیراندیش ممنوع التصویر شد؟!/ یک سریال ماه رمضان در آستانه توقیف

خبری در فضای مجازی کنداکتور رمضانی سیما را تحت الشعاع قرار داد:” توقیف زیرخاکی”. سریالی که جلیل سامان کارگردانی کرده و بازیگران صاحب نامی هم دارد. تیزر این سریال و خبرهای مربوط به آن بارها از تلویزیون و رسانه های جمعی پخش شده و مردم در جریانش قرار گرفته اند. سوال بسیاری این است که به چه دلیل توقف؟

توقیف احتمالی “زیرخاکی” ربطی به محتوا و ممیزی ندارد و شاید با کوتاه شدن بعضی سکانس های مرتبط با حضور خانم بازیگر مشکل حل نشود. هنوز رسما جایگزینی برای این مجموعه تلویزیونی و نرسیدن آن به پخش شبکه ۱ نرسیده است و مسئولین مربوطه هم اعلام سکوت کرده اند. ولی ظاهراً برمیگردد به رفتار حاشیه ساز گوهر خیراندیش هنرپیشه این سریال که چندی پیش به مراسم خارج از عرف ازدواج دخترش در خارج از کشور رفته بود. تا الان مشخص نیست  “زیرخاکی” رنگ آنتن رمضانی را می بیند یا خیر؟

به نظر میرسد ان طور که خبردار شدیم تلویزیون در حال تصمیم گیری است ولی چند سوال در مورد حاشیه های “زیرخاکی” به ذهن می رسد. آیا تلویزیون پیش بینی برای جلوگیری از رفتارهای نا به هنجار بازیگران سریال ها داشته است؟ شواهد نشان می دهد سیمافیلم در قراردادهایی با تیم سازنده، چه کار اولی ها و چه حرفه ای ها تعهداتی می گیرد یعنی ضوابطی تنظیم می شود تا اجازه رفتارهای نا به هنجار و خلاف عرف نداشته باشند.

واکنش جلیل سامان به حواشی سریال: «زیرخاکی» به حاشیه برود، خانم خیر اندیش را مقصر می‌دانم

ایرنا نوشت: جلیل سامان در پاسخ به این سوال که برخی رسانه‌ها عنوان کرده اند به واسطه حضور گوهر خیراندیش در سریال و رفتار‌های اخیر این بازیگر در خارج از کشور، سریال «زیرخاکی» از رسانه ملی پخش نمی‌شود، گفت: هنوز به بنده اطلاع رسمی در این باره داده نشده، اما من هم چیز‌هایی شنیده ام، ولی ما همچنان در حال آماده سازی و انجام کار‌های پس تولید سریال هستیم. لازم است بدانید حاشیه اخیر بعد از فیلمبرداری اتفاق افتاده وگرنه ایشان به هیچ عنوان برای این نقش انتخاب نمی‌شد.

سامان افزود: اگر بازیگری در جایی حاشیه‌ای به وجود آورده، هیچ ارتباطی به ما و کار ما ندارد. ما در کار حرفه‌ای مان به عنوان کارگردان و یا بازیگر وظیفه داریم که کارمان را درست انجام دهیم، ولی من فکر می‌کنم هر کس مسئول صیانت از اثر هنری خودش هم هست و باید یک تعهد اخلاقی به کارش داشته باشد. اگر مثلا یک بازیگر در کاری نقش مذهبی بازی می‌کند، دیگر نباید این بازیگر در موقعیتی خودش را نشان دهد که به آن کار لطمه بخورد.

اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند افراد مراقب رفتارشان باشند

این کارگردان با اشاره به حاشیه به وجود آمده برای سریال افزود: من فکر می‌کنم این اخلاق غیرحرفه‌ای است. من فقط از منظر اخلاق حرفه‌ای نگاه می‌کنم. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کند وقتی آدم به یک کاری متعهد است و با یک سری افرادی چند ماهی زندگی کرده و نان و نمک همدیگر را خوردند، باید مراقب رفتارش باشد و کاری نکند که برای آن اثر و همکارانش اتفاق بدی بیافتد.

اگر «زیرخاکی» به واسطه خانم خیراندیش به حاشیه برود ایشان را مقصر می‌دانم

جلیل سامان در ادامه اظهار داشت. واقعیت این است که من خیلی دلخور هستم. اگر به واسطه حاشیه خانم خیراندیش قرار باشد کار به حاشیه برود و ممیزی بیشتری اعمال گردد، من ایشان را مقصر می‌دانم. امیدوارم ایشان یک جوری خودش را تبرئه کند و از آن ماجرا فاصله بگیرد. فکر می‌کنم ایشان از نظر حرفه‌ای بد کردند و ما را در شرایطی قرار دادند که صحبت این شود که آیا سریال ما پخش می‌شود یا نمی‌شود.

مردم در روز‌های کرونایی به برنامه‌های سرگرم کننده نیاز دارند

کارگردان «زیرخاکی» افزود: مردم در این شرایط کرونایی و خانه نشینی نیاز به برنامه‌های سرگرم کننده دارند. از نظر محتوایی هم که ترجیح می‌دهم کار پخش شود و مردم قضاوت کنند.

دو سال برای «زیرخاکی» زحمت کشیدم

وی در پایان گفت: من دو سال برای این کار زحمت کشیدم و همین الان حدود ۴۰ روز است که به خاطر فشار شدید کار، در بستر بیماری در حال پیگیری و انجام امور پس تولید کار هستم. خود مردم و خانم خیراندیش باید قضاوت کنند که چه شرایطی برای ما به وجود آمده است.

رضا نصیری نیا تهیه کننده سریال «زیرخاکی» هم درخصوص حاشیه‌های به وجود آمده برای این سریال ماه رمضانی گفت: حدود ۳۰ مرداد سال ۹۸ بود که کار را شروع کردیم و با خانم گوهر خیراندیش هم در ابتدای کار قرارداد داشتیم. قرارداد ایشان با پروژه دو ماه بود و اگر اشتباه نکنم بخش اعظم کار تصویربرداری با حضور ایشان در شهریورماه و ابتدای مهرماه انجام شد. اتفاقات مربوط به خانم خیراندیش که در رسانه‌ها هم منعکس شد، مربوط به بعد از پایان تصویربرداری کار ما بود و تولید ما تمام شده بود.

نباید زحمات گروه ۱۰۰ نفره هدر برود

وی با بیان اینکه حدود ۱۰۰ نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم درگیر ساخت این کار تاریخی و سنگین بودند، افزود: وقتی با سازمان و ارگانی کار می‌کنیم حواسمان باید به تمام موضوعات، ارزش‌ها و مسائل مهم باشد. به نظرم در زندگی شخصی هم اگر کاری انجام دهیم که باعث شود زحمات کسی از بین برود، یا دیگری جوابگوی کار ما باشد، اساسا این کار غلط است.

نصیری نیا تاکید کرد: اگر مسئولانه‌تر با قضیه برخورد کنیم به این جمع بندی می‌رسیم که باید حواسمان به خیلی چیز‌ها باشد. من حقیقتا از حاشیه‌ای که پیش آمد خیلی ناراحت شدم؛ اما اتفاقی است که افتاده و حیف است باعث از بین بردن زحمات تعداد زیادی از عواملی شود که شبانه روز درگیر پروژه بودند و پول بیت المال هم برای کار هزینه شده است.

تهیه کننده «زیرخاکی» یادآور شد: از خانم خیراندیش که بازیگر باسابقه‌ای است توقع نداشتیم که به این شکل رفتار کنند. تا آنجایی که من می‌دانم او هنوز به ایران برنگشته اند. منتظرم که پس از بازگشتشان به همراه آقای سامان با ایشان درباره این مسائل صحبت کنیم و ناراحتی و نگرانی خودمان را به او اعلام کنیم.

وی در پایان با بیان اینکه این اقدام خیراندیش تعهد ما به تلویزیون را مخدوش می‌کند، گفت: ما به تلویزیون متعهد هستیم و باید ضوابط را رعایت کنیم و در قرارداد‌ها هم این موضوع لحاظ شده است. در حال حاضر هنوز آخرین وضعیت پخش سریال مشخص نیست و خود سازمان در این زمینه اطلاع رسانی می‌کند. خواهش من این است که تحمل و صبرمان را بالا ببریم. سریال «زیرخاکی» یک کار انقلابی است و ما سعی کردیم با نگاه جدیدی به مسائل انقلاب بپردازیم. مطمئنم وقتی سریال پخش شود، جذابیت کار حواشی را که متاسفانه به وجود آمده از بین خواهد برد.

منبع: تسنیم

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of