کدامیک از هنرمند ایرانی به عضویت آکادمی اسکار درآمدند؟

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار ۸۱۹ نفر را در شاخه های مختلف بعنوان اعضای جدید این آکادمی معرفی کرد.

 نرگس آبیار نویسنده و کارگردان فیلم های چون« شیار ۱۴۳»،« نفس» و« شبی که ماه کامل» شد در شاخه نویسندگی، ستار اورکی آهنگساز ایرانی در شاخه موسیقی، سمیرا مخملباف در شاخه کارگردانی و علی عباسی سینماگر ایرانی دانمارکی نیز در شاخه کارگردانی، چهره های ایرانی هستند که امسال به عضویت آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار درآمده اند.

از میان ۸۱۹ عضو جدید آکادمی اسکار، ۳۶ درصد غیر سفیدپوست، ۴۵ درصد زن و ۴۹ درصد نیز از کشورهایی به غیر از آمریکا انتخاب شده اند.

تعداد اعضایی که امسال برای عضویت به آکادمی اسکار دعوت شدند پس رکورد ۹۲۸ نفر سال ۲۰۱۸ و ۸۲۴ نفر سال ۲۰۱۹، سومین رکورد در طول تاریخ نود و سه ساله آکادمی اسکار است و انتخاب ۳۶ درصد از اعضای جدید از میان غیرسفیدپوستان در راستای تلاش آکادمی برای افزایش تنوع نژادی در این نهاد سینمایی است، تلاشی که از سال ۲۰۱۶ و در سایه اعتراضات به #اسکار_ خیلی_ سفید آغاز شده بود.

« جرمی کلاپین»،« متی دیوپ»،« سینتیا ارویو»،« لاج لی»،« لولو وانگ»،« آتاناس جورجیف»،« تامارا کاتنسکی» و« لیوبا استفانف»، هشت چهره سینمایی هستند که امسال به عضویت در بیش از یک شاخه از آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار درآمده اند.

همچنین در میان چهره های جدیدی که به عضویت آکادمی درآمدند نام ۱۵ برنده اسکار، ۷۵ نامزد اسکار و پنج برنده جوایز فنی و علمی آکادمی دیده می شود.

همچنین ۱۳ نفر از عوامل فیلم کره ای« اَنگل» به کارگردانی« بونگ جون هو» که سال گذشته بعنوان اولین فیلم غیرانگلیسی زبان موفق به کسب جایزه اسکار شاخه بهترین فیلم را داشت، به عضویت آکادمی درآمدند که شامل پنج بازیگر، طراح لباس، تدوینگر، آهنگساز، طراح تولید، صدابردار و نویسنده و … می شود.

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسکار در حال حاضر بیش از ۹ هزار عضو از میان هنرمندان شاخه های مختلف دارد.

منبع: ایسنا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of