درباره رامین جوادی خالق موسیقی «بازی تاج و تخت» بخوانید

حمیدرضا صدر در یادداشتی در صفحه اینستاگرامی‌اش از موسیقی سریال «بازی تاج و تخت» و خالق ایرانی‌ آن نوشت.

حمیدرضا صدر، نویسنده، کارشناس و پژوهشگر سینما، به بهانه پخش آخرین فصل از سریال «بازی تاج و تخت»، از موسیقی تاثیرگذار این سریال که از آثار رامین جوادی، آهنگساز ایرانی‌تبار، است، نوشت. 

 

در این نوشته آمده است: «آخرین سری از مجموعه «بازی تاج و تخت» آغاز شده… میان همه ویژگی‌های این مجموعه نمی توان موسیقی جادویی و خالق ایرانی تبارش رامین جوادی را ستایش نکرد…
قطعه تیتراژ در تابستان ۲۰۱۱ که بلافاصله برای همه بدل به ملودی آشنایی شد و کنار موسیقی متن‌های دیرآشنای سینمایی و تلویزیونی قرار گرفت و صدها نسخه از آن اجرا شدند. جوادی تکه انیمیشنی از فیلم را دید و سپس در اتومبیلش شروع به زمزمه کردن قطعه کرد و سه روز بعد نسخه خامی از آن را تحویل تهیه‌کنندگان داد. او با پرهیز از استفاده از فلوت و ویلون که جانمایه اکثر آثار فانتزی بودند، به ساز چلو روی آورد که به قول خودش صدایش تیره‌تر از هر سازی است…

قطعه با نواختن آکورد مینور آغاز شده و سپس بین آکوردهای ماژور و مینیور بازی کرده. قطعه‌ای بازتابنده قصه‌های تو در تو، سفرهای طولانی شخصیت ها از سرزمینی به سرزمین دیگر، از پشت خنجر زدن‌های تمام‌نشدنی، توطئه‌های بی‌پایان، رویارویی انسان‌های حیوان‌نما و حیوان‌های انسان نما با غیرقابل پیش‌بینی بودن همه چیز. همه اینها به علاوه مضامین حکومت، وفاداری، خشونت، فساد، مذهب، قدرت، شهوت.

در نسخه نهایی صدای بیست زن که در پراگ ضبط شد به کار اضافه شد و قطعه سرانجام با ترکیبی از صداهای ریزی که احساس رمز و راز و ادامه ماجراها را نوید می‌دهند به پایان رسید.

رامین جوادی در سال ۱۹۷۴ در  دویسبورگ آلمان از مادر ژرمن و پدر ایرانی زاده شده و در کالج موسیقی برکلی در بوستون تحصیل کرده است.»


منبع :خبرآنلاین


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of