با همه فیلم‌های دنیای «مارول» آشنا شوید

بیشتر این فیلم‌ها داستان مستقلی دارند، اما لطف تماشای آن‌ها زمانی چندبرابر می‌شود که خودتان را مهمان فستیوالی از فیلم‌های دنیای مارول کنید و تمام فیلم‌های سه فاز سینمایی مارول را پشت‌سر هم ببینید.

از طرف دیگر روایت داستان این فیلم‌ها نیز با تاریخ ساخت آن‌ها تفاوت دارد و زمان پخش و اکران این فیلم‌ها هیچ ربطی به سلسله‌مراتب اتفاق‌های فیلم ندارد و اگر می‌خواهید کاملاً در داستان فیلم‌های دنیای مارول غرق شوید باید حتماً این فیلم‌ها را به جای تاریخ ساخت، بر اساس تاریخ روایت داستان مشاهده کنید. برای نمونه اولین فیلم از فاز اول دنیای مارول با نام «آیرون‌من» (Iron Man)، دقیقاً در تاریخ دوم ماه می‌سال ۲۰۰۸ اکران شد، اما داستان فیلم‌های دنیای مارول با فیلم «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» (Captain America: The First Avenger) که در سال ۲۰۱۱ اکران شد شروع می‌شود.

به‌همین دلیل تشخیص ترتیب فیلم‌های مارول به‌لحاظ روایت داستان کار سردرگم‌کننده‌ای است و برای اینکه کار شما را راحت کرده باشیم در ادامه فهرستی از فیلم‌های فاز اول تا سوم دنیای سینمایی مارول را آماده کرده‌ایم. این فیلم‌ها بر اساس تاریخ روایت داستان فهرست شده‌اند و اگر با همین ترتیبی که اشاره می‌کنیم آن‌ها را تماشا کنید مطمئن باشید هیچ چیزی در روایت داستان فیلم‌های دنیای مارول از چشم شما پنهان نخواهد ماند.

کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو (Captain America: The First Avenger)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

«کریس ایوانز» (Chris Evans)، بازیگر نه‌چندان درشت‌هیکل هالیوودی نقش «کاپیتان آمریکا» را در دنیای مارول بر عهده دارد و ماجرای «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» از آنجا شروع می‌شود که «استیو راجرز» (Steve Rogers) با بازی «کریس ایوانز» علاقه زیادی به حضور در نیروی ارتش نشان می‌دهد و پس از اتفاق‌های مختلف در نهایت ارتش آمریکا برای مبارزه با آلمانی‌ها و متحدین آن‌ها در جنگ جهانی دوم، دست به آزمایش‌های خاصی برای ایجاد یک ابرسرباز می‌زند.

«استیو راجرز» که بدن نحیف و ظاهر لاغری داشت با حضور در این آزمایش‌ها، به ابرقهرمانی قدرتمند تبدیل می‌شود و با سپری که از فلز بسیار نایابی ساخته شده بود به‌عنوان «کاپیتان آمریکا» در قالب ابرقهرمانی نمادین برای افزایش روحیه سربازان آمریکایی تبدیل می‌شود. «استیو راجرز» در «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» به همراه همدستانش باید یکی از دانشمندان خطرناک نازی با نام «رِد اِسکول» (Red Skull) را نابود کند. از قرار معلوم «رد اسکول به‌دنبال فناوری پیچیده و خطرناکی با نام «تسرکت» (Tesseract) می‌گردد و «کاپیتان آمریکا» باید جلوی دستیابی «رد اسکول» به این فناوری خطرناک را به هر قیمتی که شده بگیرید.

فیلم «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» در سال ۲۰۱۱ اکران شد و تولید آن چیزی حدود ۱۴۰ میلیون‌دلار هزینه داشت و بیشتر از ۳۷۰ میلیون‌دلار در گیشه فروش کرد.

آیرون‌من (Iron Man)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

«آیرون‌من» (Iron Man) به معرفی یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های دنیای سینمایی مارول اشاره دارد که در میان ایرانی‌ها این شخصیت را با نام «مردآهنی» نیز می‌شناسیم. ماجرای اولین نسخه از فیلم آیرون‌من به مردی خوش‌تیپ و ثروتمند اشاره دارد که توسط گروه تروریستی با نام «تِن رینگز» (ten Rings) ربوده می‌شود. این مرد خوش‌تیپ در دنیای مارول با نام «تونی استارک» (Tony Stark)، شناخته می‌شود و نقش او را «رابرت داونی جونیور» بازی می‌کند. «تونی استارک» با کمک یکی از دیگر از هم‌بندی‌هایش لباس‌زرهی بسیار مجهزی طراحی می‌کند و با همین لباس موفق به فرار از دست تروریست‌ها می‌شود.

پس از اینکه پای «استارک» به آمریکا می‌رسد سوگند می‌خورد که با لباس‌زرهی پیشرفته‌ای که درست کرده از مردم محافظت کند. اما یکی از همکاران «تونی استارک» با نام «عوبدیا استین» (Obadiah Stane)، به فکر ساخت لباس‌زرهی پیشرفته‌ای همانند چیز که «استارک» ساخته است می‌افتد و درگیری‌ها در این فیلم بالا می‌گیرد.

اولین قسمت از فیلم‌های «آیرون‌من» در سال ۲۰۰۸ اکران شد و با بودجه‌ای حدود ۱۴۰ میلیون دلار توانست به فروش چشمگیر ۵۸۵ میلیون‌دلار دست پیدا کند.

آیرون‌من ۲ (Iron Man 2)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اولین چیزی که در ابتدای معرفی فیلم «آیرون‌من ۲» باید به آن اشاره کنیم آن است که ماجرا‌های فیلم‌های «هالک شگفت‌انگیز» (The Incredible Hulk)، «آیرون‌من ۲» و «ثور» (Thor)، به لحاظ داستانی در یک بازه‌زمانی اتفاق می‌افتد.

ماجرای «آیرون‌من ۲» از زمانی آغاز می‌شود که «تونی استارک» به لطف لباس‌زرهی پیشرفته‌ای که برای خودش ساخته بود به شهرت و افتخار جهانی می‌رسد و به چهره‌ای محبوب تبدیل می‌شود. از طرف دیگر فناوری ساخت زره «آیرون‌من» به‌اندازه‌ای پیچیده بود که کسی از ساخت آن سر در نمی‌آورد و به‌همین دلیل نیز ارتش آمریکا و تروریست‌ها به این فکر می‌افتند تا به هر قیمتی که شده به فناوری ساخت زره «آیرون‌من» دست پیدا کنند.

در این بین پای یکی از رقبای «تونی استارک» نیز به ماجرا باز می‌شود، وی که «ایوان وانکو» (Ivan Vanko)، نام دارد به این فکر می‌افتد تا برای رقابت با «تونی استارک» فناوری‌های لباس زرهی پیش‌رفته «آیرون‌من» را از آن خود کند. ماجرای فیلم «آیرون‌من ۲» به همین‌جا ختم نمی‌شود و در طول داستان دومین نسخه از این مجموعه فیلم‌ها، «تونی استارک» باید شایستگی خود برای استفاده از زره‌پیشرفته‌ای که ابداع کرده را نیز به اطرافیانش ثابت کند.

«آیرون‌من ۲» در سال ۲۰۱۰ اکران شد و ساخت این فیلم ۲۰۰ میلیو‌ن‌دلار هزینه داشت و توانست در گیشه نزدیک به ۶۲۴ میلیون‌دلار را از آن خود کند.

ثور (Thor)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در این قسمت به یکی دیگر از شخصیت‌های سرشناس فیلم‌های دنیای مارول رسیدیم، «ثور» که شخصیت او از اساطیر اسکاندیناوی الهام گرفته شده و خدای رعد و برق به‌حساب می‌آید نقش مهمی را در مجموعه فیلم‌های مارول بر عهده دارد و اولین نسخه از مجموعه فیلم‌های «ثور» در سال ۲۰۱۱ اکران شد. جالب است بدانید بعضی از وقایع فیلم‌های «هالک شگفت‌انگیز» و «آیرون‌من ۲» در دنیای مارول همزمان با فیلم «ثور» اتفاق افتادند.

ماجرای این فیلم از این قرار است که «ثور» خدای رعد و برق، پس از سال‌ها مبارزه به رهبری گستاخ تبدیل شده بود و سرپیچی‌های او از دستورات «اُودین» (Odin)، خدای خدایان و پدر «ثور» باعث شد تا «اودین» قدرت‌های «ثور» و چکش جادوی‌اش را از او بگیرد و به زمین تبعیدش کند. «ثور» در شهری کوچک در «نیو مکزیکو» (New Mexico) مشغول به زندگی می‌شود و با مردم هم رابطه خوبی برقرار می‌کند، اما در نهایت به فکر بازیابی قدرت‌های از دست رفته‌اش می‌افتد.

از طرف دیگر در زمانی که «ثور» در زمین زندگی می‌کرد و از سرزمین «آسگاردیان‌ها» (Asgardian) تبعید شده بود، دشمن او فرصت را مغتنم می‌شناسند و به فکر نابودی سرزمین «آسگارد» و زمین می‌افتد.

«کریس همسورث» (Christopher Hemsworth)، بازیگر خوش‌تیپ و محبوب استرالیایی در نقش «ثور» ظاهر شد و هزینه ساخت اولین نسخه از «ثور» ۱۵۰ میلیون‌دلار بود و این فیلم در گیشه به فروشی نزدیک ۴۵۰ میلیون‌دلار رسید.

هالک شگفت‌انگیز (The Incredible Hulk)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اولین نسخه از فیلم «هالک» در فاز اول سینمای مارول در سال ۲۰۰۸ به‌روی پرده رفت، اما قسمتی از اتفاق‌های فیلم‌های «آیرون‌من ۲» و «ثور» به‌لحاظ داستانی در بازه زمانی روایت داستان «هالک شگفت‌انگیز» رخ می‌دهد.

در معرفی «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» برای شما گفتیم که ارتش آمریکا به‌دنبال ساخت ابرسرباز‌های بسیار قدرتمند بود. در همین راستا ژنرال «تادوس راس» (Thaddeus Ross) به کمک دانشمندی با نام دکتر «بروس بَنِر» (Bruce Banner)، به فکر ایجاد سرباز بسیار قدرتمندی می‌افتند که هیچ دشمنی حریف این سرباز نباشد. در نتیجه دکتر «بروس بنر» که مشغول آزمایش برای ایجاد ابرسرباز بود، به‌صورت کاملاً اتفاقی در معرض پرتو‌های گاما قرار می‌گیرد و به «هالک» تبدیل می‌شود.

«هالک» ابرشخصیتی است که در حالت معمولی و وقتی ضربان قلب‌اش معمولی می‌تپد اندامی کاملاً انسانی و معقول دارد، اما به محض اینکه ضربان قلب او افزایش می‌یابد به هیولایی بسیار قدرتمند تبدیل می‌شود. در این بین ژنرال «راس» که از خطر‌های استفاده از چنین هیولای قدرتمندی کاملاً باخبر بود، به این فکر می‌افتد که از «هالک» در عملیات‌های نظامی بهره بگیرد. اما دکتر «بروس بنر» که به هالک تبدیل شده بود به امید پیدا کردن دارویی برای بازگشت به شرایط معمولی، از دست نیرو‌های ارتش متواری می‌شود.

فیلم «هالک شگفت انگیز» حدود ۱۵۰ میلیون‌دلار خرج روی دست تهیه‌کنندگان گذاشت و در گیشه به فروشی بیشتر از ۲۶۰ میلیون‌دلار رسید.

انتقام‌جویان (The Avengers)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» برای شما از شیئی عجیبی با نام «تسرکت» گفتیم، داستان «انتقام‌جویان»، محصول سال ۲۰۱۲، به ماجرا‌هایی که پس از آزمایش‌های ماموران «شیلد» (S.H.I.E.L.D) بر روی این شیئی برای بازگشایی درگاهی میان زمان و فضا صورت گرفته است مربوط می‌شود. از طرف دیگر «لوکی» (Loki)، برادر «ثور» و دشمن قسم خورده او نیز به زمین باز می‌گردد تا از برادرش انتقام بگیرد و مردم زمین را به قل و زنجیر بکشد.

به این ترتیب زمین و ساکنین آن با تهدید بسیار خطرناکی روبرو می‌شوند که حتی ابرقهرمان‌ها هم به‌راحتی قادر به خنثی کردن این تهدید نیستند. در نتیجه «نیک فیوری» (Nick Fury)، با بازی «ساموئل ال جکسون»، گروهی از ابرقهرمان‌ها متشکل از «آیرون‌من»، «کاپیتان آمریکا»، «هالک شگفت‌انگیز»، «ثور»، «بلک‌ویدو» (Black Widow) – (بیوه سیاه)، و «هاکای» (HawkEye) – (شاهین‌چشم)، را تشکیل می‌دهد.

همان‌گونه که انتظار می‌رود این ابرقهرمان‌ها تعامل خوبی در گروه «انتقام‌جویان» با هم ندارند، اما از آنجایی که خطر بزرگی زمین را تهدید می‌کند، ابرقهرمان‌های گروه «انتقام‌جویان» با تمام قوا برای مبارزه با دشمنان در کنار هم صف می‌کشند.

در اولین نسخه از مجموعه فیلم‌های «انتقام‌جویان» شاهد حضور دوجین هنرپیشه ترازاول بودیم و به همین دلیل نیز هزینه ساخت این فیلم به ۲۲۰ میلیون‌دلار رسید، اما خوشبختانه سرمایه‌گذاری مارول بازخورد خوبی داشت و «انتقام‌جویان» بیشتر از ۱.۵ میلیارددلار در گیشه فروش داشت.

آیرون‌من ۳ (IRON MAN 3)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در اولین نسخه از فیلم «انتقام‌جویان» که در بالا به آن اشاره شد، نبرد بسیار عظیمی صورت می‌گیرد و ماجرا‌های «آیرون‌من ۳» نزدیک به شش ماه بعد از این نبرد عظیم روایت می‌شود. در آن زمان «تونی استارک» دچار اختلال استرسی پس از آسیب روانی ناشی از نبرد نیویورک شده و خودش را حسابی مشغول ساخت نسخه‌ای بهینه‌شده از لباس‌زرهی پیشرفته «آیرون‌من» کرده است. از طرف دیگر «ماندارین» (Mandarin)، رئیس گروه تروریستی «تِن رینگز» به‌دنبال دستیابی به «تونی استارک» است.

«تونی استارک» در این نسخه از «آیرون‌من» سعی دارد به همه اثبات کند که حتی بدون زره‌پیشرفته «آیرون‌من» نیز فرد بسیار توانایی است و سومین نسخه از «آیرون‌من» بیشتر حول محور مبارزات «تونی استارک» و اعضای گروه تروریستی «تن رینگز» روایت می‌شود.

بودجه ساخت «آیرون‌من ۳» نزدیک به ۲۰۰ میلیون‌دلار بود و این فیلم به فروشی بیشتر از ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون‌دلار رسید.

ثور: دنیای تاریک (Thor: The Dark World)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

«لوکی»، دشمن قسم‌خورده «ثور» به‌حساب می‌آید و پس از تهاجم نافرجامی که به زمین داشت در سلولی در سرزمین «آسگارد» زندانی شد. در همین زمان، «ثور» به رهبر شایسته‌ای برای مردم سرزمین خودش تبدیل شده بود تا اینکه تهدیدی مرگبار قلمرو دنیای مردمان «آسگارد» و زمینی‌ها را تهدید کرد. در فیلم «ثور: دنیای تاریک»، «مالِکیث» (Malekith) با نیرویی مرگبار و کشنده با نام «اِیتِر» (Aether)، رهبری «اِلف‌های پلید سوارت‌آلفهایم» (Dark Elves of Svartalfheim) را بر عهده می‌گیرد تا به سرزمین «آسگارد» لشکرکشی کند و از «اُودین» انتقام بگیرد.

به این ترتیب یک بار دیگر «ثور» برای نجات سرزمین «آسگارد» دست‌به‌کار می‌شود، اما از آنجایی که به‌خوبی می‌داند حریف سپاه «مالکیث» نیست، از هم‌پیمان‌های زمینی‌اش در این نبرد کمک می‌گیرد.

فیلم «ثور: دنیای تاریک» به‌سرعت به یکی دیگر از فیلم‌های محبوب مارول تبدیل می‌شود و با بودجه‌ای حدود ۱۷۰ میلیون‌دلار، بیشتر از ۶۴۴ میلیون‌دلار در گیشه فروش می‌کند.

کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان (Capitan America: Winter Soldier)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این فیلم در سال ۲۰۱۴ اکران شد و داستان زمانی را روایت می‌کند که «کاپیتان آمریکا» به رهبری قابل احترام در میان «ماموران شیلد» (Agents Of S.H.I.E.L.D) تبدیل شده و به همراه «بلک ویدو»، ماموریت‌های موفق زیادی را پشت‌سر گذاشته است. در این بین چندین قاتل ناشناس به «نیک فیوری» حمله می‌کنند و «استیون راجرز» (Steve Rogers) به این واقعیت پی می‌برد که جاسوسان زیادی از افراد «هایدرا» (Hydra) به گروه «ماموران شیلد» نفوذ کرده‌اند.

در نتیجه «کاپیتان آمریکا» و «بلک ویدو» برای بازپس‌گرفتن «ماموران شیلد» تحقیقاتی در خصوص گذشته ماموران «هایدرا» را در حالی انجام می‌دهند که قاتلی کشنده و مرگبار با نام «سرباز زمستان» عزم کشتن و نابودی «کاپیتان آمریکا» و یارانش را دارد.

بودجه ساخت فیلم «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» معادل ۱۷۰ میلیون‌دلار بود و این فیلم بیشتر از ۷۱۴ میلیون‌دلار فروش کرد.

نگهبانان کهکشان (Guardians of the Galaxy)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

ماجرای این فیلم با ربوده‌شدن پسری با نام «پیتر کوئیل» (Peter Quill)، توسط دزدان‌فضایی در سال ۱۹۸۸ آغاز می‌شود و سال‌ها بعد «کوئیل» با نام «استار – لرد «(Star Lord)، (فرمانروای ستاره) در فضا به‌عنوان جایزه‌بگیر مشغول به کار می‌شود. او در آخرین ماموریت‌اش به سیاره‌ای دورافتاده برای بررسی یک جسم فضایی با‌ارزش اعزام می‌شود و در همین ماموریت گذارش به رقبای دیرینه‌اش می‌افتد.

در نتیجه گرفتار می‌شود و او را در یک زندان فضایی به‌زنجیر می‌کشند، در این بین «کوئیل» با رقبای دیرنه‌اش برای فرار از این زندان همکاری می‌کند و گروهی از خلافکاران را با نام «نگهبانان کهکشان» تشکیل می‌دهند. این گروه خلافکار‌های فضایی به ماهیت جسم ارزشمندی که قرار بود در سیاره‌ای دورافتاده بررسی کنند پی‌می‌برند و راهی ماموریتی خطرناک می‌شوند تا اجازه ندهند این جسم قدرتمند به‌دست شخصیتی خلافکار و خطرناک با نام «رونن جاسوس» (Ronan the Accuser) بیافتد.

اولین قسمت از فیلم «نگهبانان کهکشان» حدود ۱۹۵ میلیون‌دلار هزینه برداشت و این فیلم در گیشه چیزی بیشتر از ۷۷۳ میلیون‌دلار فروش کرد.

نگهبانان کهکشان ۲ (Guardians Of the Galaxy)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

داستان دومین قسمت از «نگهبانان کهکشان» چیزی حدود ۶ ماه پس از اولین نسخه از این فیلم می‌گذرد و پس از شکست «رونن جاسوس» روایت می‌شود. در آن زمان «نگهبانان کهکشان» به نیروی درجه‌یکی برای نابودکردن تهدیدات فضایی تبدیل شده‌اند و شهرتی که بدست آورده‌اند باعث می‌شود توسط یک نژاد فضایی با نام «ساوِرین» (Sovereign) برای بدست آوردن یک فناوری پیچیده فضایی استخدام شوند.

در نتیجه اعضای گروه روانه این ماموریت می‌شوند و اتفاق‌های پرهیجانی را پشت‌سر می‌گذارند. از طرف دیگر در دومین نسخه از «نگهبانان کهکشان» اعضای این گروه از راز پدر «پیتر کوئیل» نیز پرده برمی‌دارند.

ساخت دومین قسمت از «نگهبانان کهکشان ۲» هزینه‌ای برابر با ۲۰۰ میلیون‌دلار خرج برداشت و این فیلم بازخورد بسیار خوبی در گیشه داشت و بیشتر از ۸۶۳ میلیون دلار فروش کرد.

انتقام‌جویان: عصر اولتران (Avengers: Age Of Ultron)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

پس از ماجرا‌هایی که در فیلم «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» برای شما گفتیم، گروه «انتقام‌جویان» ماموریت محافظت از زمین را بر عهده می‌گیرد تا باقیمانده اعضای «هایدرا» را در سرتاسر جهان پیدا کند. در همین بین اعضای گروه به فناوری کهن و پیشرفته‌ای دست‌پیدا می‌کنند، این فناوری در‌واقع یک هوش‌مصنوعی فرازمینی است و «تونی استارک» به این نتیجه می‌رسد که این فناوری پیشرفته پاسخی به احتمال تهدید‌هایی است که کره‌زمین را در آینده به‌خطر می‌اندازد.

در همین بین آزمایش‌های «تونی استارک» بر روی این هوش‌مصنوعی پیشرفته کار دستش می‌دهد و منجر به ایجاد هوش‌مصنوعی خطرناکی می‌شود که عزم نابودی «انتقام جویان» و کره زمین را در سر می‌پروراند.

در این فیلم همانند دیگر نسخه‌های «انتقام‌جویان» دوجین از ابرقهرمان‌های ترازاول حضور داشتند و بوجه ساخت «انتقام‌جویان: عصر اولتران» نزدیک به ۲۸۰ میلیون‌دلار تمام شد. این فیلم در گیشه عملکرد بسیار چشمگیری داشت و بیشتر از ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون‌دلار فروش کرد.

اَنت‌مَن (Ant-Man)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این فیلم که ما ایرانی‌ها آن را با نام «مرد مورچه‌ای» هم می‌شناسیم، با داستان سارقی با نام «اسکات لَنگ» (Scott Lang) شروع می‌شود که به تازگی از زندان آزاد شده و قصد دارد کار‌های بد گذشته‌اش را کنار بگذارد. اما از آنجایی که شغل باشرافتی پیدا نمی‌کند دوباره به دزدی روی می‌آورد، غافل از اینکه سرنوشت نقشه‌های دیگری برای او دارد و به‌عنوان آخرین پیشنهاد دزدی‌اش، مامور به سرقت یک لباس پیشرفته می‌شود. «اسکات لنگ» که حتی روحش از پیشرفته بودن این لباس بی‌خبر است، آن را بر تن می‌کند و به‌ناگاه به اندازه یک مورچه کوچک می‌شود و ماجرا‌های جالب و هیجان‌انگیزی یکی پس از دیگری در «اَنت‌مَن» رقم می‌خورد.

این فیلم در سال ۲۰۱۵ اکران شد و با هزینه تولیدی حدود ۱۳۰ میلیون‌دلار توانست نزدیک به ۵۲۰ میلیون‌دلار در گیشه از آن خود کند.

کاپیتان آمریکا: جنگ‌داخلی (Capitan America: Civil War)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» داستان‌های فیلم «کاپیتان آمریکا: نخستین انتقام‌جو» و «کاپیتان آمریکا: سرباز زمستان» را دنبال می‌کند و ماجرای آن به‌زمانی مربوط می‌شود که شهروندان در میان جنگ‌داخلی میان ابرقهرمان‌های خوب و بد گیر افتاده‌اند. از طرف دیگر میان ابرقهرمان‌های خوب نیز اختلاف می‌افتد و بین «آیرون‌من» و «کاپیتان آمریکا» اختلاف‌نظر ایجاد می‌شود.

اختلاف میان این دو ابرقهرمان بالا می‌گیرد و به نزاع میان «آیرون‌من» و «کاپیتان آمریکا» منجر می‌شود. در این بین تهدیدات خطرناک‌تری نیز شکل می‌گیرد و یک‌بار دیگر سرنوشت انسان‌ها و ابرقهرمان‌ها به‌خطر می‌افتد.

فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ‌داخلی» یکی دیگر از فیلم‌های میلیارد‌دلاری مارول به‌حساب می‌آید و با بودجه تولید ۲۵۰ میلیون‌دلار توانست ۱ میلیارد و ۱۵۳ میلیون‌دلار فروش کند.

دکتر اِستِرنج (Doctor Strange)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

دکتر «استفان استرنج»، (Stephen Strange)، ِ شخصیت شناخته‌شده‌ای در دنیای پزشکی است و یکی از مطرح‌ترین جراحان اعصاب در تمام دنیا به‌حساب می‌آید، اما انگشتان این پزشک حاذق و سرشناس در یک حادثه رانندگی می‌شکند و دیگر نمی‌تواند جراحی کند. در این بین «دکتر استرنج» که عاشق حرفه‌اش بود حاضر نمی‌شود به همین راحتی از کارش دست بکشد و به‌دنبال نیرو‌های فوق‌طبیعی می‌گردد تا با کمک این نیرو‌ها سلامت انگشتانش را بازیابد و دوباره جراحی کند.

«دکتر استرنج» برای بازگرداندن سلامت انگشتانش تلاش‌های زیادی می‌کند و دقیقاً در زمانی که در مرز نابودی قرار گرفته بود شرایط سفر او به هیمالیا مهیا می‌شود و در آنجا توسط یک فرقه کهن و رمزآلود، با علوم غربیه آشنا می‌شود و قدرت‌های ابرقهرمانی بدست می‌آورد. در نهایت نیز همین فرقه کهن «دکتر استرنج» را روانه مبارزه با تهدید‌های چندبعدی می‌کند.

«بندیکت کامبربچ»، (Benedict Cumberbath)، نقش‌آفرینی «دکتر استرنج» را در این فیلم بر عهده دارد و این فیلم با بودجه‌ای حدود ۱۶۵ میلیون‌دلار تولید شد و در گیشه ۶۷۷ میلیون‌دلار فروش کرد.

بِلَک پَنتِر (Black Panther)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این فیلم در میان ما ایرانی‌های طرفدار فیلم‌های مارول با نام «پلنگ‌سیاه» نیز شناخته می‌شود. ماجرای «بلک پنتر» از این قرار است که پس از مرگ پدر «تِچاکا» (T’Chaka) در فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ‌داخلی»، «تچاکا» به سرزمین آبا و اجدادی‌اش باز می‌گردد تا پادشاه جدید سرزمین «واکاندا» (Wakanda)، شود. اما در این بین یکی از رهبران قبیله‌ای برای «تچاکا» جهت رسیدن به تخت سلطنت درسر‌هایی درست می‌کند.

پس از ماجرا‌های مختلف، در نهایت «تچاکا» بر تخت پادشاهی می‌نشیند، اما مدتی بعد، شخصی با نام «اِریک کیلمُونگِر» (Erik Killmonger)، با جنازه یکی از تروریست‌ها باز می‌گردد و «تچاکا» را به مبارزه دعوت می‌کند که «تچاکا» از این مبارزه نیز سربلند بیرون می‌آید. از طرف دیگر «تچاکا» پس از رسیدن به تخت پادشاهی قانونی را برای ارسال سلاح‌های مخصوص «واکاندا» به دیگر قسمت‌هایی از دنیا که دسترسی به سلاح ندارند وضع می‌کند. در نهایت نیز «تچاکا» و یارانش «کیلمُونگر» و نیروهایش را شکست می‌دهند و سرزمین «واکاندا» با صلح و دوستی و کمک به مردم دیگر کشور‌ها روبرو می‌شود.

ساخت فیلم «بلک پنتر» مبلغی معادل ۲۱۰ میلیون‌دلار خرج روی دست مارول گذاشت، اما این فیلم با بازخورد چشمگیری در گیشه روبرو شد و ۱ میلیارد و ۳۴۶ میلیون‌دلار فروش کرد.

اسپایدرمن: بازگشت‌به‌خانه (SpiderMan: HomeComing)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

وقایع این نسخه از «اسپایدرمن» به زمان داستان فیلم «کاپیتان آمریکا: جنگ‌داخلی» باز می‌گردد و در آن زمان «پیتر پارکر» (Peter Parker) پس از کمک به «آیرون‌من» به خانه‌اش در «کویینز» (Queens) باز می‌گردد تا زندگی معمولی را در پیش بگیرد. در همین حین «پیتر» چشم‌انتظار است تا «تونی استارک» او را به عضو دائم گروه «انتقام‌جویان» تبدیل کند از طرف دیگر سر از اسرار فروشنده سلاح مرموزی با نام «والچِر» (Vulture)، (کرکس) در می‌آورد و می‌خواهد اطلاعاتی که از این فرد خطرناک به‌دست آورده را با «تونی استارک» در میان بگذارد. اما «استارک» حسابی درگیر وقایع پس از «جنگ داخلی» است و فرصتی برای رسیدگی به این کار‌ها ندارد.

در نتیجه «پیتر پارکر» فرصت را مغتنم می‌گیرد تا با نابودی «والچر» صلاحیت خود برای عضویت دائم در گروه «انتقام‌جویان» را ثابت کند.

در این نسخه از «اسپایدرمن»، «تام هالند» (Tom Holland)، ایفای نقش «پیتر پارکر» را بر عهده گرفت و این فیلم با بودجه ۱۷۵ میلیون‌دلار توانست چیزی حدود ۸۷۹ میلیون‌دلار فروش داشته باشد.

ثور: رگنارک (Thor: Ragnarok)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اتفاق‌های داستان فیلم «ثور: رگنارک» پس از ماجرا‌های «انتقام‌جویان: عصر اولتران»، روایت می‌شود و «ثور» به جستجوی «سنگ‌های ابدیت» (Infinity Stones) دنیا‌های مختلف را زیر پا می‌گذارد. در همین بین «ثور» متوجه می‌شود که سرنوشت شومی در انتظار «آسگارد» است و این سرزمین در رویدادی مرگ‌بار با نام «رگنارک» نابود خواهد شد. در نتیجه «ثور» برای اینکه راه‌چاره‌ای جهت نجات مردمان سرزمین‌اش پیدا کند به نزد «اُودین» می‌رود.

از قضای روزگار «اُودین» فاصله چندانی با مرگ ندارد و «ثور» و «لوکی» را در جریان تهدیدی مهم با نام «هِلا» (Hela) قرار می‌دهد. «هِلا» خواهر بزرگ‌تر «ثور» است و به‌دلیل زیاده‌خواهی‌هایش «اُودین» او را تنبیه کرده بود. در نهایت «اُودین» می‌میرد و مرگ او باعث آزادی «هلا» می‌شود. در نهایت نیز پس از حوادث مختلف «ثور» و «هِلا» به مصاف یکدیگر می‌روند.

فیلم «ثور: رگنارک» به‌رغم هنرپیشه‌های ترازاول و چهره‌های ابرقهرمانی سرشناسی مانند «ثور»، «لوکی»، «اُودین» و «دکتر استرنج» فروشی متناسب با دیگر قسمت‌های فیلم‌های دنیای مارول نداشت و با هزینه‌ای حدود ۱۸۰ میلیون‌دلار تولید شد و در نهایت ۸۵۴ میلیون‌دلار فروش کرد.

انتقام‌جویان: جنگ‌ابدیت (Avengers: Infinity War)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

«تانوس»، آخرین بازمانده تایتان (Titan)، است و باور دارد زمانی خواهد رسید که جمعیت مردم زمین از منابع آن بیشتر خواهد شد و در نتیجه می‌خواهد با کمک قدرت بی‌پایان «دستکش ابدیت» (Infinity Gauntlet)، نیمی از جمعیت زمین را نابود کند. او برای رسیدن به این هدف باید شش «سنگ ابدیت» را به‌هر قیمتی که شده به دست آورد.

در نتیجه «تانوس» و یاران‌اش به مصاف «انتقام‌جویان» و «نگهبانان کهکشان» می‌روند و همان‌گونه که انتظار می‌رود نبرد‌های باشکوه و صحنه‌های احساسی زیادی را در این قسمت از «انتقام‌جویان» شاهد هستیم.

این فیلم به لحاظ حضور چهره‌های سرشناس، یکی از پربازیگرترین فیلم‌های مارول به‌حساب می‌آید و تقریباً تمام چهره‌های شاخص دنیای مارول در «انتقام‌جویان: جنگ‌ابدیت» دور هم جمع شده‌ا‌ند.

کاملاً پیدا است هزینه تولید چنین فیلم عظیمی سر به فلک بزند و بودجه ساخت «انتقام‌جویان: جنگ‌ابدیت» چیزی بین ۳۱۶ تا ۴۰۰ میلیون‌دلار برآورد می‌شود، این فیلم در گیشه بسیار خوب عمل کرد و بیشتر از ۲ میلیون‌دلار روانه حساب‌های بانکی مارول نمود.

اَنت‌مَن و وَسپ (Ant-man And The Wasp)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

این فیلم که در ایران آن را با نام «مرد مورچه‌ای و زنبورک» هم می‌شناسیم داستان قسمت اول فیلم «انت‌من» را ادامه می‌دهد و به لحاظ هنری توانست نقد‌های بهتری را نسبت به نسخه اول کسب کند. در دومین نسخه از فیلم «انت‌من» شاهد تلاش «اسکات لنگ» هستیم که سعی دارد تا میان زندگی خانوادگی و پدربودن و زندگی ابرقهرمانی‌اش تعادل ایجاد کند. اما همان‌گونه که از فیلم‌های ابرقهرمانی سراغ داریم باز هم پای «اسکات لنگ» به ماجرا‌های پیچیده‌ای باز می‌شود و دوباره لباس مخصوص «انت‌من» را بر تن می‌کند و در کنار «وَسپ» روانه ماموریتی حیاتی می‌شود و دشمنی جدید پیش روی او قرار می‌گیرد.

در دومین نسخه از فیلم «انت‌من» اسراری از زندگی گذشته «اسکات لنگ» برملا می‌شود و از فیلمی برای شما صحبت می‌کنیم که با بودجه‌ای بین ۱۶۲ تا ۱۹۵ میلیون‌دلار توانست در گیشه حدود ۶۲۲ میلیون‌دلار فروش کند.

کاپیتان مارول (Captain Marvel)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

در این فیلم «بری لارسون»، (Brie Larson) در نقش «کاپیتان آمریکا» ظاهر می‌شود. این ابرقهرمان زیبارو به لحاظ توانایی، قدرت‌هایی همانند «سوپرمن» (Superman) دارد. «کاپیتان مارول» داستان قابل‌قبولی دارد و همان‌گونه که از فیلم‌های ابرقهرمانی انتظار داریم «کاپیتان مارول» در گیرودار نبردی میان نژاد‌های مختلف فضایی، سعی در نجات زمین دارد.

«کاپیتان مارول» به لحاظ مختلفی در دنیای ابرقهرمان‌های مارول اهمیت دارد و کاملاً مشخص است که مارول تلاش زیادی داشت تا یک شخصیت ابرقهرمانی زن را در فیلمی مستقل به‌نمایش بگذارد.

این فیلم پس از اکران فروش چشمگیری داشت و با هزینه تولید بین ۱۵۲ تا ۱۷۵ میلیون‌دلار توانست بیشتر از ۱ میلیارد و ۱۰۰ میلیون‌دلار فروش کند.

انتقام‌جویان: پایان‌بازی (Avengers: Endgame)

فیلم های دنیای مارول,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,اخبار سینمای جهان

اگر اخبار دنیای سینما را دنبال کرده باشید حتماً در جریان هستید که «انتقام‌جویان: پایان‌بازی» به‌راحتی توانست مطرح‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما را پشت‌سر بگذارد و پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما شود. در نتیجه تمام فیلم‌های مارول را فهرست کردیم تا به «انتقام‌جویان: پایان‌بازی» برسیم. جالب است بدانید چهارمین نسخه از «انتقام‌جویان» به‌اندازه‌ای طرفدار داشت که حتی اولین تریلر این فیلم نیز رکورد تماشای تریلر‌های سینمایی را در ۲۴ ساعت اول شکست.

طبق روال فیلم‌های «انتقام‌جویان» در آخرین نسخه از این فیلم‌ها نیز شاهد حضور تعداد زیادی ابرقهرمان ترازاول بودیم و داستان این فیلم از سه‌هفته بعد از اتفاق‌های «انتقام‌جویان: جنگ ابدیت» روایت می‌شود و «انتقام‌جویان» در آخرین نسخه از این مجموعه فیلم‌ها کار را یک‌سره می‌کنند و به نبرد با «تانوس» می‌روند و صحنه‌های حماسی و احساسی زیادی را در این فیلم شاهد هستیم.

ساخت فیلم «انتقام‌جویان: پایان بازی» مبلغ ۳۵۶ میلیون‌دلار هزینه برداشت و به لحاظ هزینه تولید به‌عنوان سومین‌فیلم پرخرج دنیا شناخته می‌شود، این فیلم در گیشه فروش استثنایی داشت و مبلغی نزدیک به ۲ میلیارد و ۷۹۰ میلیون‌دلار فروش کرد و به مقام اول سکوی پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ رسید.


منبع:برترین‌ها


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of