اسکار ۲۰۲۱؛ برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

مراسم اسکار فردا( یک شنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰) برگزار می شود و میلیون ها نفر در سراسر جهان برای تماشای پر زرق و برق ترین برنامه صنعت سینما پای گیرنده های خود می نشینند.

ولی بیشتر آن ها از نحوه کارکرد و انتخاب برندگان در این مراسم اطلاعی ندارند.

به گزارش عصر ایران،  بیش از ۹۳۰۰ نفر از اعضای آکادمی اسکار، بهترین ها و مفاخر سینمای جهان را انتخاب می کنند. تعداد رأی دهندگان این آکادمی در مقایسه با سال های گذشته یک رکورد محسوب می شود.

داوران چه کسانی هستند و چطور به عضویت آکادمی درآمدند؟

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک لس آنجلس یا همان اسکار در حال حاضر بیش از ۹۳۶۲ عضو رأی دهنده دارد.

اعضای آکادمی به ۱۷ گروه بازیگر، کارگردان، تهیه کننده، طراح لباس و دیگر رشته های مرتبط به این صنعت تقسیم می شوند. آنها باید در این عرصه فعال باشند یا” متمایز” عمل کنند.

متقاضیان برای عضویت در این گروه ها باید از سوی دو عضو آکادمی آن شاخه مورد تأیید قرار گیرند.

برندگان و نامزدهای اسکار به گونه خودکار برای عضویت در این آکادمی در نظرگرفته میشوند و نیازی به حامی مالی و پشتیبان ندارند.

اسکار 2021,انتخاب برندگان اسکار تصویری از مجسمه اسکار. مهم‌ترین و برجسته ترین جایزه صنعت سینما در جهان

درخواست برای عضویت در این آکادمی سالی یک بار از سوی ” شورای حکام” سازمان بررسی می شود. این گروه آخرین حکم را در باره عضویت در گروه نخبگان صنعت سینما صادر می کند.

در گذشته اعضای رأی دهنده اسکار دارای حق رای مادام العمر بودند ولی از سال ۲۰۱۶” حق رأی” اعضای به ۱۰ سال رسید و قابل تمدید است. این قانون مانع حضور رای دهندگان غیر فعال در آکادمی اسکار شده و به پویایی بیشتر آن کمک می کند.

حق رأی مادام العمر تنها بعد از سه دوره ۱۰ ساله به اعضای رأی دهنده داده می شود. اعضای غیر فعال در این صنعت نیز در گروه” مفاخر” قرار گرفته و دیگر قادر به رای دادن نیستند.

اعضای آکادمی چه کسانی هستند؟

آکادمی در گذشته لیست رای دهنگان خود را برملا نمی کرد و این مسئله مانع بحث و جدل ها در خصوص روند رای گیری یا انتقاد از رأی دهندگان می شد.

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک در سال ۲۰۱۶ و بعد از جنجال” #اسکار خیلی سفید است”( #OscarsSoWhite) از عضویت ۶۰۰۰ نفر در اسکار خبر داد و خاطرنشان کرد که ۹۳ درصد این افراد سفیدپوست، ۷۶ درصد آنها مرد و متوسط سنی آنها ۶۳ سال است. این اعلامِ آکادمی به دنبال انتقادهای گسترده از کم انتخاب شدن نامزدهای رنگین پوست در مراسم اسکار صورت گرفت.

آکادمی در آن زمان خاطرنشان کرد که برای تقویت فضای متنوع تعداد اعضای زن و اقلیت های مختلف را تا سال ۲۰۲۰ دو برابر خواهد کرد.

در تابستان گذشته این سازمان اعلام کرد که به اهداف خود رسیده است. در حال حاضر یک سوم از اعضای این آکادمی زن و ۱۹ درصد آن از” اقلیت های کم نماینده” هستند.

این نهاد همچنین اعضای خارجی خود را افزایش داده و تعداد غیرآمریکاییان آکادمی را به ۲۱۰۰ نفر رسانده است.

نامزدها چگونه انتخاب می شوند؟

اعضای هر ۱۷ گروه نامزدها را در حیطه تخصصی خود انتخاب می کنند. بیش ترین اعضای رأی دهنده در گروه بازیگران هستند. اعضای این گروه بهترین نامزدهای بازیگری و اعضای گروه کارگردانی بهترین کارگردان ها را برای مراسم انتخاب می کنند. بقیه گروه ها نیز به همین شکل عمل می کنند.

نامزدهای جوایز خاص مانند بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان( فیلم بین الملل) و بهترین انیمیشن، توسط کمیته های ویژه انتخاب می شوند.

برای انتخاب نامزد بهترین فیلم کل اعضا رای خواهند داد.

برندگان چگونه انتخاب می شوند؟

همه رأی دهندگان برندگان را انتخاب می کنند.

۲۲ جایزه اسکار به نامزدهایی با بیشترین میزان رای تعلق می گیرد.

اعضای رای دهنده برای انتخاب بهترین فیلم سیستم متفاوت تری دارند. آنها بعد از سال ۲۰۰۹ از سیستم ترجیحی پیچیده تری استفاده کرده و فیلم ها را از لحاظ محبوبیت بیشتر به کمتر رتبه بندی می کنند.

در هر گروه بین ۵ تا ۱۰ فیلم بعنوان بهترین فیلم نامزد می شود. در سال جاری ۸ فیلم با هم در رقابت هستند.

اگر فیلمی ۵۰ درصد آرا را به دست آورد ، به صورت خودکار برنده می شود.

در غیر اینصورت شمارش در دورهای مختلف صورت می گیرد. فیلمی که کمترین میزان آرا را از آن خود کند حذف شده و این آرا به دومین انتخاب رأی دهندگان اختصاص می یابد.

روند حذف تا جایی که یک فیلم بیش از ۵۰ درصد آرا را بدست‌آورد ، ادامه می یابد.

” ریک رابرتسون” که در سال ۲۰۰۹ و در زمان تغییر روند رای گیری رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک بود در این مورد بیان کرد:” ایده رأی ترجیحی منعکس کردن خواسته بیشترین تعداد رأی دهندگان است”.

او خاطر نشان کرد:در این صورت ممکن است با فیلمی مواجه شوید که ۲۵ درصد مردم آنرا دوست دارند و بقیه توان تحمل آنرا ندارند.

با این روش رای گیری امیدواریم برنده ای داشته ای باشیم که بیشتر مردم با آن زندگی کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of