X-Men: Days of Future Past (مردان ایکس: روزهای گذشته آینده)


خلاصه داستان:

مردان ایکس، که در سال جنگ‌زدۀ ۲۰۲۳ گرفتار شده‌اند، در معرض نابودی به دست «قراولان» قرار می‌گیرند. قراولان موجودات جنگی گوش‌به‌فرمانی هستند که تنها برای رسیدن به یک هدف ساخته شده‌اند: نابود ساختن موجودات جهش‌یافته و همۀ کسانی که آنها را یاری و پشتیبانی می‌


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 8.8 از 10

«مردان ایکس: روزهای گذشته آینده»، دست‌کم در یک تعریف سنتی، یک فیلم ابرقهرمانی به نظر نمی‌‌آید. این فیلم از صحنه‌های اکشن برخوردار است، امّا بسیاری از صحنه‌ها بیهوده به نظر می‌رسند. مبارزات به قتل‌عام‌هایی تبدیل می‌شوند که در آنها «آدم خوب‌ها» مقصّر خونریزی واقع می‌شوند. یک نفخۀ آخرالزمانی بر فضای فیلم مستولی است، به نحوی که هر لحظه احساس می‌شود این نفخه فرود خواهد آمد و همه چیز را محو خواهد کرد. از زمان ساخت فیلم شوالیۀ تاریکی برمی‌خیزد تاکنون در هیچ فیلمی چهره‌های قهرمانی مأنوس [با بیننده] چنین مسیر شوم و غیرمتعارفی را در پیش نگرفته‌اند. کارگردان این فیلم، برایان سینگر (Bryan Singer)، که چهارده سال پیش برای اولین بار این شخصیت‌ها را به روی پرده آورد، برای استفادۀ مجدد از امتیاز مردان ایکس، کابوس یک عاشق خستگی‌ناپذیر را به طرز استادانه‌ای دستمایۀ خلق اثر خود قرار داده است.

 

 

«مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» بیش از آنکه فیلمی اکشن بر اساس یک کتاب مصور باشد یک فیلم علمی تخیلی است. تأثیرگذاری فیلم نابودگر و همچنین، ماجراهای «دکتر هو / Doctor Who» و «پیدایش دالک‌ها / Genesis of the Daleks » بر روی این فیلم به سادگی آشکار است. مردان ایکس، که در سال جنگ‌زدۀ ۲۰۲۳ گرفتار شده‌اند، در معرض نابودی به دست «قراولان / The Sentinels» قرار می‌گیرند. قراولان موجودات جنگی گوش‌به‌فرمانی هستند که تنها برای رسیدن به یک هدف ساخته شده‌اند: نابود ساختن موجودات جهش‌یافته و همۀ کسانی که آنها را یاری و پشتیبانی می‌کنند. زمین به میدانی بزرگ برای کشتار تبدیل شده است. مردان ایکس، که از شکست‌ دادن قراولان ناتوانند، همۀ امید خود را به موفقیتِ آخرین تلاش مذبوحانۀ خود بسته‌اند: اینکه یکی از افراد خود را به زمانی در گذشته بازگردانند تا از خلقت قراولان جلوگیری کند. گزینۀ آنها برای این کار وولورین (با بازی هیو جَک‌مَن) است و عملاً معلوم می‌شود که مشکل وی ایستادن در برابر یک بیمار روانی به نام بولیوِر تِراسک (با بازی پیتِر دینکِلِیج)، سازندۀ قراول، نیست بلکه مشکل او دست‌یافتن به نسخۀ ۱۹۷۳ چارلز زِیویِر ( با بازی جیمز مَک‌آووی) و مَگنیتو (با بازی مایکل فاسبِندِر) است تا این دو با همکاری با یکدیگر آینده را نجات دهند. مِیستیک ( با بازی جنیفر لورِنس)، که پوست بدنش آبی است و از قدرت تغییر شکل برخوردار است، در مرکز توجه قرار می‌گیرد. لازم است جلوی او گرفته شود تا نتواند تِراسک را بُکشد، چون در غیر این صورت، آینده [ی انسان‌ها] را نابود می‌سازد. برداشت زِیویِر از این موضوع این است که باید او را متقاعد ساخت و او را از ارتکاب به این عمل باز داشت. برداشت مَگنیتو از این موضوع این است که باید او را نابود ساخت تا نتواند به چنین اقدامی دست بزند. از سوی دیگر، برای لوگان، که در وسط این دو گرفتار شده است، هر لحظه شرایط ناامیدکننده‌تر می‌شود.

 

اگر بگوییم که طرح داستان «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» طرحی «ثَقیل» است سخنی به گزافه نگفته‌ایم. این داستان از آن دست طرح‌ها نیست که بتواند تنبلی فکری را توجیه و ارضا کند. داستانهای سفر در زمان همواره مشکل‌آفرین بوده‌اند، حتی آنهایی که بر اساس قواعد نهادینه‌شده‌ای ساخته می‌شوند. انبوهی از صحنه‌های جنگی و اکشن وجود دارد امّا به استثنای یک سکانس طنزآمیز، که موجود جهش‌یافتۀ تند و تیزی را به نام کوییک‌سیلوِر (با بازی ایوان پیتِرز) به تصویر می‌کشد، اکثر صحنه‌های فیلم مملو از حس ناامیدی است. هیچ لحظۀ باشکوهی که از پیروزی ناشی شود وجود ندارد. پیروزی نهایی بیش از آنکه نتیجۀ به خاک مالیده شدن بینی آدم‌بدها باشد نتیجۀ شرایطی وجودی [= از قبل موجود] است.

 

حتی یک شخصیت منفی وجود ندارد که به راحتی قابل شناسایی باشد. در سال ۲۰۲۳ قراولان شنل می‌پوشند امّا نابودگرانی سرسخت‌ و ماشین‌هایی بی‌رحم و بی‌وجدان هستند. در سال ۱۹۷۳ و برحسب زمان می‌توان تِراسک، مَگنیتو، مِیستیک یا حتّی زِیویِر را در نقش ضدقهرمان دید، امّا همۀ اینها دلایلی مشروع برای رفتار خود دارند. تِراسک به دنبال صلح و آرامش است؛ مَگنیتو برای رهایی همنوعان خود می‌جنگد؛ مِیستیک به انتقام‌جویی علیه کسانی برخاسته است که دوستانش را به قتل رسانده‌اند و خواستۀ زِیویِر آزاد شدن از درد و رنج است.

 

در «مردان ایکس: روزهای گذشته درآینده» پیامی را نیز می‌توان یافت. بنیامین فرانکلین گفته است: “آنهایی که آزادی را فدای رسیدن به امنیت می‌کنند، به هیچ‌کدام از اینها نخواهند رسید و شایستگی هیچ‌کدام را ندارند.” ساخت و پذیرش قراولان نشانگر میل به صرف‌نظر کردن از آزادی برای دست یافتن به امنیت است و این کار پیامدهای مصیبت‌باری به همراه دارد. این اولین بار، به خصوص در میان فیلم‌های علمی‌تخیلی، نیست که چنین پیامی برداشت می‌شود (به تازگی، فیلم پلیس آهنی به همین موضوع پرداخته است)، امّا سینگر بدون توسل به موعظه‌گری، در انتقال این پیام موفق بوده است.

 

اگر «مردان ایکس: روزهای گذشته درآینده» ضعفی داشته باشد در جلوه‌های ویژۀ فیلم است. لحظاتی وجود دارد که در آنها تصاویر تولید شده به وسیلۀ رایانه نامرتب و تصنعی می‌شوند. این موضوع به خصوص در صحنه‌هایی که ورزشگاه RFK و کاخ سفید را به تصویر می‌کشند مشهود است. این صحنه‌ها بیشتر شبیه برش‌های موجود در بازی‌های ویدئویی به نظر می‌رسند تا تصاویری واقعی که از موقعیت‌هایی واقعی گرفته شده‌اند. این موارد احتمالاً در فیلمی با بودجۀ کمتر و با مشخصات کیفی پایین‌تر قابل اغماض باشد، امّا در فیلمی با این ابعاد نمی‌توان به راحتی از کنارش گذشت.

 

 

 

سخت است بگوییم که اقبال تماشاگران به این فیلم به چه نحوی خواهد بود. تقریباً از بسیاری جهات می‌توان گفت که این فیلم برای تبدیل شدن به یک فیلم‌ پرفروش تابستانی حتی بیش از اندازه هوشمندانه است، امّا همانطور که مجموعۀ بتمن، ساختۀ کریستوفر نولان نیز به اثبات رساند، هوشمندی همیشه یک عامل تعیین‌کننده نیست. «مردان ایکس: روزهای گذشته آینده» سومین فیلم ابرقهرمانی عرضه شده در طی کمتر از دو ماه است. این فیلم تفاوت فاحشی با اَسلاف خود دارد؛ با این حال، ممکن است خستگی و اشباع ناشی از فیلم‌های ابرقهرمانی باعث تضعیف موقعیت این فیلم در گیشه شود. اگر چنین چیزی اتفاق بیفتد مایه تاسف خواهد بود، چرا که این فیلم تنها فیلمی است که در طی دو سال گذشته در منحصربه‌فردترین و جسورانه‌ترین ژانر ساخته شده است و برای اینکه این فیلم از ارزش دیده‌ شدن برخوردار گردد، همین یک نکته به تنهایی کفایت می‌کند.

 

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

51
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
51 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
37 Comment authors
hossein hosseinninja313فیلمباز . کاپیتانداوودAli Esmaeilbeyk Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ehsan eidany
Member
Member
ehsan eidany

اتفاقا فیلمش خیلی توپ بود همه فیلمای ابر قهرمانی(غیر بتمن نولان)موضوعاشون تکرارین،اما این داستانش خیلی قشنگ بود امتیازاشو فروشمم ک توپ بود من ک خیلی باش حال کردم

یولبارس
Member
Member
یولبارس

به نظر من که فیلم زیاد جالبی نبود …

hmh
Guest
Member
hmh

hv:من فیلمو دیدم و هیچ جا توضیحی نداد که جه جوری چارلزاگزاویر زندست و چرا مگنیتو قدرتشو بدست آورده همچنین آینده باید هر لحطه و با هر تصمیم عوض میشد حتی تغییرهای کوجک مثل شکل ساختمان ها و … اگه کسی جواب سوالارو میدونه لطفا بگه

بقیشو بیخیال ولی مگنیتو تویه ایکس من آخرین ایستادگی اخرای فیلم قدرتشو بدست آورد که نشون میده اون پاد زهر موقتی بوده اگزاویر هم توی آخر ولورین سال ۲۰۱۳ میاد و لوگان ازش میپرسه چطوری.برمیگزده میگه فقط تو نیستی که همچین قدرت خدا دادی رو داری.

hv
Guest
Member
hv

من فیلمو دیدم و هیچ جا توضیحی نداد که جه جوری چارلزاگزاویر زندست و چرا مگنیتو قدرتشو بدست آورده همچنین آینده باید هر لحطه و با هر تصمیم عوض میشد حتی تغییرهای کوجک مثل شکل ساختمان ها و … اگه کسی جواب سوالارو میدونه لطفا بگه

ali2
Guest
Member
ali2

انتخاب های بی شمار سرنوشت مارو تعیین میکنه
هرانتخاب، هر لحظه مثل یه موج تو رودخونه ی زمانه
اگه به اندازه کافی موج درست کنی، مسیر عوض میشه و از اینجا به بعدش به عهده ی خودمونه
بخاطر اینکه سرنوشت هرگز مقدر نشده

NEO
Guest
Member
NEO

کی فکرش رو میکرد که پرفسور هنک مکلوی در فیلم ایکس من ۳ همون پدرتاج(رئیس جمهورایران)باشه :-*

Amir Mahmoodi
Member
Member
Amir Mahmoodi

rahgozar: راسل کرو:حیف این نمره که imdb به این فیلم داده این فیلم یکی از بهترین داستانهای کمیک بوک مارول هست کافیه خودتون به افتضاح های ساخته شده چند ماه قبل مثل مرد عنکبوتی شگفت انگیز۲ و تور دنیای تاریک نگاه اجمالی بندارین یا همین ترنسفورمرز که الان در اکران هست می فهمین داستانپردازی این فیلم یک سر و گردن از همه اینها بالا تره و لیاقت top 250imdb رو واقعا داره عزیز من نسبت به اونا سطح بالاتره نه نسبت به ۲۵۰ فیلم برتر. میدونی این فیلم همینجوری الکی نمرش از خیلی از شاهکارهای تاریخ سینما بالا رفته فیلم… ادامه »

rahgozar
Guest
Member
rahgozar

راسل کرو:حیف این نمره که imdb به این فیلم داده

این فیلم یکی از بهترین داستانهای کمیک بوک مارول هست کافیه خودتون به افتضاح های ساخته شده چند ماه قبل مثل مرد عنکبوتی شگفت انگیز۲ و تور دنیای تاریک نگاه اجمالی بندارین یا همین ترنسفورمرز که الان در اکران هست می فهمین داستانپردازی این فیلم یک سر و گردن از همه اینها بالا تره و لیاقت top 250imdb رو واقعا داره

Amir Mahmoodi
Member
Member
Amir Mahmoodi

حیف این نمره که imdb به این فیلم داده

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

من که ازش خوشم نیمد چون که یه فیلم ابرقهرمانانه باید جلوه های ویژه ی خوش ساختی داشته باشه.قسمت اولش یه انقلاب تو این ژانر بود

chemoein
Guest
Member
chemoein

فقط Michael Fassbender عشق است اصلن کاراکترش ساخته شده واسه همین بازیگر . مثل جانی دپ در نقش جک اسپارو

محمد عظیمی پور
Member
Member
محمد عظیمی پور

دریمر:بدترین قسمت فیلم نور پردازی و فیلم برداریش بود. داغوننننن بود! یعنی من فیلمو نگاه می کردم ولی نمی دیدم دارم چی می بینم!
خیلی بد بود.اصلا خوشم نیومد.به قوت قبلیا نیست.

خب شاید شما کیفیت پرده دیدید.

دریمر
Guest
Member
دریمر

بدترین قسمت فیلم نور پردازی و فیلم برداریش بود. داغوننننن بود! یعنی من فیلمو نگاه می کردم ولی نمی دیدم دارم چی می بینم!
خیلی بد بود.اصلا خوشم نیومد.به قوت قبلیا نیست.

سروش
Guest
Member
سروش

سمانه:ببخشید، این تِراسک که مِستیک میخواد بکشتش، کدوم یکیشونه؟

بولیوار تراسک با بازی پیتر دینکلیج

سمانه
Guest
Member
سمانه

ببخشید، این تِراسک که مِستیک میخواد بکشتش، کدوم یکیشونه؟

مرشد
Guest
Member
مرشد

این فیلم خارق العاده است و من عااااااشقشم 😆 😆 😆 😆 😆
البته باید بگم همه ی زیبایی فیلمش به جنیفر لارنس جون خوشگل خودمه ۸) 🙄 😉 😆

Member
Member

من فیلم رو با تصویر پرده ایش دیدم عالی بود

کلاسیک
Guest
Member
کلاسیک

غیر از بتمن هیچ فیلم ابرقهرمانی ندیدم و نمیتونم هم ببینم
ضمن اینکه بتمن یک سر و گردن از باقی قهرمانان بالاتره و نباید با ایکس من مقایسه کرد
فراموش نکنیم همین بتمن باعث شد سینمای ابرقهرمانی دوباره رونق بگیره و خیلی از همین آثار ازش الهام گرفتم

سید مجتبی حسینی
Member
Member

mr.ka:با سلام به مدیر سایت

لطفا دیدگاه رو باز کنین

http://naghdefarsi.com/iran-news/13121-leila-hatami-cannes.html#comment-39289
داره بحث میشه حداقل بزارین پاسخ به دوستان داده بشه

سلام. بحث شما ربطی به اون خبر نداره، پاسخ هم همینطور.

hamid rezaei
Member
Member
hamid rezaei

۷۵hamidreza:

ali agha:ما که اخر سر از کار imdb در نیاوردیم رو صفحه اصلی زده ۸/۷ تو صفحه رای دهنده ها زده ۸/۸ اون وقت تو تاپ ۲۵۰ زده ۸/۴

توی لیست ۲۵۰ تا imdb پیشبینی خودشو از نمره ای که توسط کاربران داده میشه می زنه…

پیش بینی دیگه چیه فیلمای قدیمی تر هم همین وضعیتو دارن نمرشون تو لیست ۲۵۰ تا پایین تره

hamidreza davoudi
Member
Member
hamidreza davoudi

ali agha:ما که اخر سر از کار imdb در نیاوردیم رو صفحه اصلی زده ۸/۷ تو صفحه رای دهنده ها زده ۸/۸ اون وقت تو تاپ ۲۵۰ زده ۸/۴

توی لیست ۲۵۰ تا imdb پیشبینی خودشو از نمره ای که توسط کاربران داده میشه می زنه…

MOHESEN rezaei
Member
Member
MOHESEN rezaei

با سلام به مدیر سایت

لطفا دیدگاه رو باز کنین

http://naghdefarsi.com/iran-news/13121-leila-hatami-cannes.html#comment-39289
داره بحث میشه حداقل بزارین پاسخ به دوستان داده بشه

ingenious
Guest
Member
ingenious

آرمین:به نظرم imdb باید فیلمها رو بر اساس ژانر دسته بندی کنه و هر ژانر ۲۵۰ فیلم برتر خودشون رو داشته باشن

ولی به نظر من باید لیستو گسترش بدن مثلا هر بیست سال پنجاه تا زیادش کنن چون بیشتر فیلما ژانرر درام دارن

آرمین
Guest
Member
آرمین

به نظرم imdb باید فیلمها رو بر اساس ژانر دسته بندی کنه و هر ژانر ۲۵۰ فیلم برتر خودشون رو داشته باشن

آرمین
Guest
Member
آرمین

با این وضعیتی که داره پیش میره احتمالا تا چند سال دیگه تمام ۲۵۰ فیلم برتر imdb میشن فیلمهای تخیلی و ابر قهرمانی !

nima bakht
Member
Member

نقد خوب و ترجمه بسیار خوبی بود. ممنون محمد رضا جان. مثل همیشه عالی

REZAEI
Guest
Member
REZAEI

من:

REZAEI:من هیچ قسمتیشو ندیدم کسی میتونه بگه قضیه چیه و اینا چطور به وجود اومدن ؟

این ها جهش یافته ان
بر اثر تغییر ژن و این چیزا به وجود اومدن
اکثرشون به صورت طبیعی ان ولی بعضی هاشون ویژگی هایی دارن که بعد از تولد و توسط بشر بدست آوردن

عزیز ممنون از توضیحت

محمد عظیمی پور
Member
Member
محمد عظیمی پور

REZAEI:من هیچ قسمتیشو ندیدم کسی میتونه بگه قضیه چیه و اینا چطور به وجود اومدن ؟

این ها جهش یافته ان
بر اثر تغییر ژن و این چیزا به وجود اومدن
اکثرشون به صورت طبیعی ان ولی بعضی هاشون ویژگی هایی دارن که بعد از تولد و توسط بشر بدست آوردن

شملی
Guest
Member
شملی

سری قبلی ک اصن خوب نبود.این سری شاید خوب باشه.

REZAEI
Guest
Member
REZAEI

من هیچ قسمتیشو ندیدم کسی میتونه بگه قضیه چیه و اینا چطور به وجود اومدن ؟

HoSeIn
Member
Member
HoSeIn

omidbasiri:

WOLVERINE:بعد از بتمن نولان بالاخره یه فیلم قهرمانی تووووووپ ساخته شد 🙂 دیگه ببینید چه فیلم هیولاییه که برایندلی بهش ۳٫۵ داده! یعنی فقط ۰٫۵ نمره تا پدرخوانده فاصلشه 😉

چی میگی باو؟ واقعا یعنی داری اینو با پدرخوانده مقایسه میکنی؟دلیل جو گیری بعضی از دوستانو نمیفهمم.

اون که اغراق بود منظورم اینه که فیلم فوق العاده ایه :-*

ali agha
Guest
Member
ali agha

ما که اخر سر از کار imdb در نیاوردیم رو صفحه اصلی زده ۸/۷ تو صفحه رای دهنده ها زده ۸/۸ اون وقت تو تاپ ۲۵۰ زده ۸/۴

امید بصیری
Guest
Member
امید بصیری

WOLVERINE:بعد از بتمن نولان بالاخره یه فیلم قهرمانی تووووووپ ساخته شد 🙂 دیگه ببینید چه فیلم هیولاییه که برایندلی بهش ۳٫۵ داده! یعنی فقط ۰٫۵ نمره تا پدرخوانده فاصلشه 😉

چی میگی باو؟ واقعا یعنی داری اینو با پدرخوانده مقایسه میکنی؟دلیل جو گیری بعضی از دوستانو نمیفهمم.

HoSeIn
Member
Member
HoSeIn

بعد از بتمن نولان بالاخره یه فیلم قهرمانی تووووووپ ساخته شد 🙂 دیگه ببینید چه فیلم هیولاییه که برایندلی بهش ۳٫۵ داده! یعنی فقط ۰٫۵ نمره تا پدرخوانده فاصلشه 😉

HoSeIn
Member
Member
HoSeIn

خدایا این فیلم فوق العاده اس، شاهکار واقعیه 😮 آخه چرا نمیتونیم تو سینما ببینیمش 😥

bent ben
Member
Member
bent ben

فیلم شش دانگی هست

آرمین سهرابی
Member
Member
آرمین سهرابی

ممنون از اقای سیلاوی بابت ترجمه
فیلم اول که عالی بود بازی مایکل فسبندر نقطه قوت فیلم بود.
منم بی صبرانه منتظر این فیلمم

امید بصیری
Guest
Member
امید بصیری

چه شود.خدایا به انکودر ها کمک کن هرچه زود تر ریلیزش کنن.با توجه به نمره ی استاد دیگه صبر کردن جایز نیست. 😥

محمد رضا کیوان آرا
Member
Member
محمد رضا کیوان آرا

IMDb Top 250 #64

محمد عظیمی پور
Member
Member
محمد عظیمی پور

بی صبرانه منتظرم این فیلم رو ببینم