Wind River (رودخانه ویند)


خلاصه داستان:

یک تیم خبره از ماموران اف بی آی در پی کشف رمز و راز یک بازی جنایی و جندین فقره قتل و جنایت حاصل از آن هستند و در این مسیر…


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

انتظارات از فیلم رودخانه‌ی ویند قبل از اولین اکرانش در جشنواره‌ی ساندنس بسیار بالا بود، چرا که اولین فیلم «تیلور شریدان» در مقام کارگردانی به شمار می‌رود؛ کسی که فیلمنامه‌ی هوشمندانه‌ی آثاری چون اگر از آسمان سنگ ببارد و سیکاریو را نوشته. بینش شریدان از جامعه‌ی ما و درک درست او از زشتی‌ها و نقایص آن قابل تحسین است.


نقد و بررسی فیلم به قلم Todd McCarthy (تاد مککارتی)

نشریه The Hollywood Reporter

نمره 8 از 10

هر کس که فیلم «سیکاریو» (Sicario) یا فیلم «اگر از آسمان سنگ ببارد» (Hell or High Water) را دیده باشد، فیلمنامههای قبلی که توسط «تیلور شریدن» (Taylor Sheridan) خلق شدهاند، حال وهوای فیلم برای او غریبه نخواهد بود. «شریدن» فانتزی های شاد و یا داستانهای تعقیب و گریز نمی نویسد. فیلمهای او، اگر چه از لحاظ فنی در ژانر«هیجان های جنایی» (crime thrillers) قرار میگیرند، بیشتر در مورد کشمکشهای درونی شخصیت های فیلم است، شخصیتهایی که زخمی و درهم شکستهاند. «رودخانه باد» (Wind River)، به دلیل سرمایه گذاری فیلمنامه بر کاراکترهای آن نمونه شاخصی در این ژانر میباشد ، به خصوص کاراکتر«کوری لامبرت» که «جرمی رنر» نقش آن را به عهده دارد. شخصیت چند وجهی لامبرت فیلم را بالاتر از میانگین سطح فیلمهای سنتی این ژانر قرار میدهد و علاوه بر برآوردن انتظارات تجربه ای غنی تر و کاملتر را به ارمغان میآورد.

 

فیلم در منطقه امریکای شمالی در ایالت وایومینگ که محل سکونت سرخپوستان است در روزهای اولیه بهار اتفاق میافتد زمانی که طبیعت وحشی و غیرقابل پیشبینی با طوفانهای برفی خود به منطقه هجوم میاورد و زمین را با آخرین بقایای زمستان رنگ باخته میپوشاند. کوری لمبرت (Renner)، نماینده سرویس ماهیگیری و خدمات حیات وحش ایالات متحده، در حالی که به دنبال شکار شیرهایکوهی که به گله حمله کردهاند میباشد، جسد یخ زده ی یک زن جوان را پیدا می کند.اوکه دخترش را ازدست داده است ، ناکهان درمییابد جسد، متعلق به بهترین رفیق دخترش میباشد. کلانتر محلی گراهام گرین (Graham Greene) به علت برخی مسائل قضایی، مجبور میشود با FBI تماس بگیرد، و آنها نیز«جین بانر» (الیزابت اولسن،Elizabeth Olsen)، که ماموری توانا اما بیتجربه است را برای ارجاع به تحقیقات قتل میفرستند. «جین» که متوجه میشود نیاز به کمک دارد، از «کوری» میخواهد تا با او کار کند و «کوری» نیزبا توجه به انگیزه شخصی اش موافقت میکند در یافتن قاتل(ها) به او کمک کند. ماموریتشان آنها را به اعماق وحشی و غیرقابلسکونت منطقه میکشاند، جایی که محیط طبیعی خود خطری بزرگ برایشان به حساب میآید.

 

کسانی که از ژانر معمایی-جنایی لذت میبرند متوجه خواهند شد که اکثر عناصر مورد نیاز وجود دارد: سرنخهای گمراه کننده، شاهدان متخاصم، دوستان و خانواده های بی فایده، لحظاتعاشقانه ، سکس و عنصر خطر که جان ماموران را تهدید میکند. رودخانه باد اگرچه صحنههای اکشن بسیار کمی دارد با دقت تمام سعی دارد تا توجه ما را در طول فیلم جلب کند. این فیلم چیزی بیشتر از یک داستان هیجانانگیز کم مایه است که تنش را در فیلم به مرور جمع میکنند تا ناگهان به صورت انفجاری ما را با وقایع مختلف غافلگیر کنند. چیز زیادی در روایت داستان وجود ندارد که دوستداران این ژانر با یافتن ان بخواهند شگفتزده شوند، اما داستان به طرز ماهرانه ای بیان شده است. در نهایت هیچ ابهامی در مورد جرم وجود ندارد – این جزئیات به وضوح از طریق «فلشبکهای دانای کل» به نمایش در می آید – به طوری که بیننده اطلاعات بیشتری نسبت به شخصیتها در اختیار دارد. می توان تصمیم «شریدن» برای ارائه صحنه کلیدی خصوصا زمان و چگونگی انجام آن را مورد نقد قرار داد (اگر چه نمی توان آن را به طور مشخص در ترتیب زمانی فیلم جای داد چرا که در این صورت معمای داستان از بین خواهد رفت)، اما این شیوه جنبههای از داستان را روشن می کند که در غیر این صورت نیازمند نمایشهای طولانی است. نمایش دادن اغلب بهتر از توضیح دادن است.

 

فیلم بیشتر از آنکه در مورد شکار مجرمان باشد در رابطه با کشمکشهای درونی نقش اول است. هنگامی که ما برای اولین بار با کوری ملاقات می کنیم، او یک تیرانداز ماهر به نظر میرسد که، کار خود را انجام می دهد، از پسرش مراقبت می کند و هم چنان به یاد همسر سابقش (جولیا جونز،Julia Jones) است. همانطور که فیلم جلو میرود به تدریج بیشتر گذشته اش را برملا میکند – از جمله مرگ دختر نوجوان و بار گناه و غم و اندوهی که او تا سه سال بعد باخود حمل میکند. و تلخترین صحنه فیلم جایی است که او در این رابطه به «جین» اعتراف می کند، درحالی که او را به تازگی ملاقات کرده است. «رودخانه باد» تماما در مورد رستگاری «کوری» نیست، اما نشان می دهد چگونه حل این قتل به او اجازه می دهد تا از طریق کار مسائل حل نشده در مورد مرگ دخترش را تغییر دهد و به او اجازه می دهد تا مجددا برای لحظاتی عشق را تجربه کند.

 

اجرای قوی توسط «رنر» و «اولسان» فیلم را برجسته میکند. رنر با استادانه با بازی منفعلانه و چهره خونسرد و بی تفاوت خود از پس این نقش برآمده است. او بسیار مینیمالیستی و ماهرانه نقش را بازی کردهاست. نقش اولسن به اندازه رنر برجسته نیست، اما این فیلم مشکلاتی که یک مامور زن جوان در چنین شرایطی با آن مواجه میشود را نیز به تصویر کشیده است. بومیان آمریکایی با او با خصومتی که ویژه ساکنان مرزی است دیدار می کنند و مردان سفید پوست نیز او را جدی نمیگیرند. حل و فصل جرم یکی از راههایی است که او مجددا ارزش خود را از طریق آن به دست می آورد. «گراهام گرین» (Graham Greene) که تاریخ او را از فیلم «با گرگها میرقصد» (Dances with Wolves) به عنوان بازیگر نقشهای آمریکاییان بومی میشناسد و «جان برنتال» (Jon Bernthal) که نقشی کوچک اما موثر برعهده دارد، در نقشهای مکمل ظاهر شدهاند.

 

«رودخانه باد» کمتر از «سیکاریو» حزن انگیز است (که توسط دنیس ویلنوو (Denis Villeneuve) کارگردانی شده است) اما کمبود برخی عناصر کمدی همان طور که در فیلم «اگر از آسمان سنگ ببارد» شاهد آن هستیم، در آن حس میشود (با کارگردانی دیوید مکنزی (David Mackenzie). «شریدن» ثابت می کند که در به تصویر درآوردن آنچه در ذهن دارد به اندازه «مکنزی» یا «ویلنوو» توانمند است- حالت محزون و برفی به طرز موثری از آب درآمده است و فیلم درست آنجایی که نیاز به بالا رفتن هیجان دارد با سرکوب کردن آن درهم میشکند. روایت به طور مؤثری با کاراکترها پیوند برقرار کردهاست- با مضامینی معمایی- که به خوبی بر جذابیت این فیلم به عنوان یک اکران تابستانی میافزاید. در انتهای سال نیز در بخش جوایز میباید در انتظار بازخوردهای مثبت برای فیلم و به خصوص بازی رنر باشیم.

اختصاصی نقدفارسی

مترجم: علی کثیری

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

19
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
19 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
پیمانhoseinnhossein hossein Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 24700 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 89789 additional Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/wind-river/ […]

پیمان
Guest
Member
پیمان

فیلم با صحنه ای از دویدن یک دختر پابرهنه در برف و شرایط سخت آب و هوایی و در گرگ و میش شروع میشه و سپس با شلیک کوری با نقش آفرینی جرمی رنر به یگ گرگ مواجه میشیم، در همین ابتدا می پرسیم چی شد؟!!اما کمی صبر همه چیز رو روشن می کنه چون درسته با فیلم جنایی روبرو هستیم اما چندان معمایی نیست، مظنون های زیادی رو ورق نمیزنه، و معماهای تو در تو رو ایجاد نمی کنه که بیننده گیج بشه و مغز برای باز کردن گره های داستان و حل معماها بذاره اما مواردی که باعث… ادامه »

حسینddd
Guest
Member
حسینddd

حداقل فیلم را میدید بعد خلاصه داستان مینوشتید ، ای خلاصه داستان هیچ ربطی به فیلم نداره

fa
Guest
Member
fa

واقعا فیلم فوق العاده ای. بازی بازیگران عالی بود و لوکیشن‌های طبیعی اثرش رو بر روح افراد میذاره. از دید معمایی هم با یک فیلم جالب روبرو هستیم.

hossein hossein
Member
Member
hossein hossein

عالی و خوش ساخت

hossein hossein
Member
Member
hossein hossein

عالی و خوش ساخت