Star Wars: The Force Awakens (جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد)

 

کارگردان : J.J. Abrams

نویسندگان : J.J. Abrams , Lawrence Kasdan , Michael Arndt

بازیگران : Daisy Ridley , John Boyega , Oscar Isaac

هزینه تولید: ۲۰۰ میلیون دلار

محصول کشور: ایالات متحده آمریکا

کمپانی توزیع کننده: Walt Disney Studios Motion Pictures

خلاصه داستان : داستان این فیلم در ادامه سری فیلم های جنگ ستارگان اتفاق می افتد و دقیقا ۳۰ سال بعد از فیلم «بازگشت جدای» رخ می دهد…

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

 

 

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens3.jpgنامیدن «جنگ ستارگان»(Star Wars) به عنوان یکی از بزرگترین اثرات فرهنگی نیم قرن گذشته ادعای چندان گزافی نیست. اکران «امیدی تازه»(A New Hope) در سال ۱۹۷۷ همچون زلزلهای روی صنعت فیلمسازی تأثیر گذاشت و امواج آن در ابعاد گستردهای منتشر شدند. جرج لوکاس به مدت ۳۶ سال تنها سکاندار «جنگ ستارگان» بود و گرچه گاهی اوقات دریا آرام بود، اما باز این لوکاس بود که باید کشتیاش را در دریاهای طوفانی هدایت میکرد، به خصوص بعد از اکران «تهدید شبح»( The Phantom Menace). اما خواه ناخواه، هر دورانی پایانی دارد و با اکران «نیرو برمیخیزد»( The Force Awakens) وارد مرحله پس از لوکاسِ جنگ ستارگان شدیم. همچون لباس عروسی یک عروس، این آخرین نسخه از این مجموعه، اولین دنباله مستقیم بعد از «بازگشت جدای»(Return of the Jedi) در سال ۱۹۸۳، حائز چیزی قدیمی، چیزی جدید، چیزی عاریه ای و چیزی غمگین و بی امید- در واقع چیزی فراتر از یک چیز عاریهای- است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens5.jpgفضای هیجان انگیزی که حول این فیلم ایجاد شده به ندرت در سینمای اخیر دیده شده بود. فقط در روزهای منتهی به افتتاح «تهدید شبح» تمام انواع رسانههای گروهی چنین بررسی همه جانبهای کرده بودند. از سال ۱۹۹۹ به بعد چندین فیلم «همه پسند» برجسته مانند «هری پاتر»، «ارباب حلقهها» و چند فیلم دیگر ساخته شده اند، اما هیچیک نتوانسته بودند به مانند اپیزود هفتم «جنگ ستارگان» توجه دنیا را به خود جلب کنند. آفرین به لوکاس برای این که کاری کرد که طرفدارها بیشتر بخواهند. آفرین به تمام محصولات جانبی به خاطر این که این برند را زنده نگه داشتند. آفرین به دیزنی به خاطر این که بهترین بازاریابها و تبلیغاتچی ها را به خدمت گرفت. تقاضا برای این فیلم همیشه وجود دارد؛ و همیشه با تبدیل اکران آن به یک رویداد به این تقاضا دامن زده شده است. تماشای «نیرو برمی خیزد» «به عنوان فقط یک فیلم دیگر» حداقل در دسامبر ۲۰۱۵ ممکن نیست. اما، با هدف آنالیز فیلم، می توانم سعیم را بکنم.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens8.jpgاگر برای ناامید شدن از «نیرو برمی خیزد» دلیلی وجود داشته باشد آن نبود اصالت است. مسلماً، «امیدی تازه» اوج موفقیت این مجموعه نیز نبود، اما حداقل حس تازگی داشت. نیرو برمی خیزد، با استفاده از تمام المانهای قابل انتظار و چک کردنشان، میتواند جزء بهترینهای جنگ ستارگان باشد. گرچه این فیلم بازسازی کامل اولین فیلم از این مجموعه در سال ۱۹۷۷ نیست، اما اثرات و ادای دینها به قدری قوی هستند که گهگاه هر دو مانند هم به نظر میرسند. به نظر من پرسش مهم این است که آیا طرفدارهای «جنگ ستارگان» دنبال چیز منحصر به فردی هستند یا این که میخواهند تنها تغییراتی در یک تِم را ببینند. میزان اشتقاقی بودن «نیرو برمیخیزد» گاهی اوقات غافلگیرکننده است. ظاهراً نویسنده و کارگردان فیلم جی جی آبرامز به قدری از «شلخته نشدن» «جنگ ستارگان» میترسیده که ایمن ترین (و تنبل ترین) چیز قابل تصور را ساخته است: او کاراکترهای جدید و قدیمی را با هم قاطی کرده و ازشان خواسته تا تقریباً همان کارهایی که در «امیدی تازه» و «بازگشت جدای» دیده بودیم را انجام دهند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens1.jpgاز قضا، معدود کارهای نوآورانهای که آبرامز و دستیار فیلمنامهاش، لورنس کاسادان، انجام دادهاند در شمار بهترین اتفاقات فیلم قرار دارند، زنده نگهداشتن جنبه وسوسه کننده آنچه «نیرو برمی خیزد» ممکن است داشته باشد باعث شده که فیلم سازها ملزم به استفاده از استعارههای فراوان «جنگ ستارگان» در تمام طول ۱۳۵ دقیقه این فیلم نباشند. با این حال، تا حد زیادی این فیلم ترکیبی از لحظات، ایدهها، و نکات داستانی از «امیدی تازه»، «بازگشت جدای» و «انتقام سیث»( Revenge of the Sith) است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens11.jpgفیلم بیش از سه دهه بعد از مرگ امپراتور شروع میشود. اگرچه امپراتوری سقوط کرده است و جمهوری جدیدی متولد شده است، بازماندههای رژیم فاسد قبلی دوباره گرد هم جمع شدهاند. حزب First Order که اکنون توسط رهبر معظم اسرارآمیزی به نام اسنوک (با ثبت حرکت اندی سرکیس، که شباهت کنجکاو آوری به گولوم ایجاد کرده است) رهبری میشود نسخه خودش از ستاره مرگ- یا «ستاره کش»- را ساخته است. این قادر به حرکت نیست و کاملاً هم مصنوعی نیست، اما دارای یک قدرت مهلک است. و آماده به خط شدن است. دستیار اسنوک، دارث ویدر که میخواهد جای کیلو رن (آدام درایور) را بگیرد، تمام تلاشش را میکند تا نیمه تاریک قدرت خود را دور بیندازد اما در این کار موفق نیست و قدرت تحمیلی بُتش (که ماسک ذوب شده اش را دارد) بیشتر است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens9.jpgدر عین حال، رُبات BB8 مسئول اجرای طرحهای ستاره مرگ شده است- منظورم از طرحها، «نقشه لوک اسکایواکر (مارک هامیل)»، جِدای افسانهای که ناپدید شده است- و First Order آن را قبل از این که به دست ژنرال ریا ارگانا (کری فیشر) و رسیستانس بیفتد میخواهد. انتر ری (دیزی رایدلی)، که به دنبال راهی برای زندگی کردن روی یک سیاره بی آب و علف است. وقتی که BB8 او را تصاحب میکند، زندگیاش از این رو به آن رو میشود. مردان رن او را شکار میکنند، بعد از پیوستن به نیروهای فین طوفان ساز سابق (جان بویگا) مهارتهای خلبانی خود را با ربودن یک فضاپیمای از رده خارج (میلنیوم فالکون) و فرار از دست ستارهها رو میکند. بعد از این که ری و فین راهشان را از میان جنگجوهای TIE باز میکنند از داخل سفینهای که توسط مالکان قبلی فالکون، یعنی قاچاقچی هان سولو (هریسون فورد) و دستیار وفادارش، چیوباکا (پیتر میهیو)، هدایت میشود بیرون کشیده میشوند. وقتی که هان و چیو به اهمیت ماموریت BB8 پی میبرند چارهای غیر از برگشتن به ریسیتانس و روبرو شدن با گذشته ندارند.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens4.jpgشکی نیست که آبرامز میخواهد روی ارتباط بین «امیدی تازه» و «نیرو برمی خیزد» تاکید کند (احتمالاً برای اجتناب از انتقاداتی که به «تهدید شبح» وارد شدند- یعنی این که فیلم جدید به شدت با سه گانه اصلی فیلم متفاوت بود). او از بسیاری از تکنیکهای لوکاس استفاده کرده است. طراحی صحنه (به خصوص میلینیوم فالکون و ستاره کش) و لباسها شبیه اپیزودهای ۴ و ۶ هستند. با این حال، علیرغم اینها «نیرو برمیخیزد» از دو نظر ضعیف است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens12.jpgحس رفاقتی که در لحظه لحظه «امیدی تازه»، « امپراتوری ضربه می‌زند»( The Empire Strikes Back)، و «بازگشت جدای» حس میشد اینجا وجود ندارد. هان زمان زیادی را با چیو، ری و فین میگذراند اما آن ها هرگز با هم «یکی» نمیشوند. و رفاقت و گرمی بین ری و فین هم خیلی سرسری است. دوم، «نیرو برمیخیزد» فاقد یک شخصیت بد و منفی بزرگ است. رن نوچه ویدر است که مملو از کج خلقی و عدم اعتماد به نفس است (در واقع او به شدت شبیه آنارکین در «انتقام سیث» است). او کارهای وحشتناک زیادی میکند اما هرگز به اندازه ویدر خبیث و منفور نیست. شاید برخی معتقد باشند که این مرد بد شکنجه شده انتخاب متفاوتتری بوده، اما در یک اپرای فضای حماسی که حول افسانه یک نیروی تاریک در برابر یک نیروی روشن ساخته شده، این انتخاب جواب نمیدهد. از این گذشته، «جنگ ستارگان» هرگز درباره جزئیات نبوده است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens6.jpgجنگهای فضایی خیلی خوب درآمدهاند، گرچه برخی در وهله اول چشم نواز هستند (و صحنههای زیادی از این دست در فیلم وجود دارد)، نوعی تنش مشروع در طول صحنهای که در آن فالکون توسط مبارزهای TIE تصاحب می شود وجود دارد. اسنوک طوری به نظر میرسد که قابلیت تبدیل شدن به یک شخصیت بد واقعی را دارد، گرچه اطلاع از گذشته او و رابطهاش با امپراتور وسوسه کننده است. ربات جدید فیلم، BB8، به اندازه کافی بانمک است (و مشخصاً برای فروش اسباب بازی اش در آینده طراحی شده است)، اما من هنوز R2D2 و C3PO، که هر دو در فیلم دیده میشوند، را بیشتر دوست دارم. اشتباهات بزرگی مانند Gungans، Jar-Jar Binks یا Ewoks دیده نمی شوند. با اجتناب از این اشتباهات، «نیرو برمی‌خیزد» جایگاه خود را به بالاتر از «تهدید شبح» و «بازگشت جدای» ارتقا میدهد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens2.jpgشخصیتهای جدید دوست داشتنی هستند و به خوبی ایجاد شدهاند. ری مشخصاً نسخه لوک در سه گانه این فیلم است (که البته کتنیس کوچولو برای مطمئن شدن از درستی کار حضور بیشتری دارد) و گرچه از رازهای او خبر نداریم، اما او نویدهای زیادی میدهد. دیزی ریدلی انتخاب خوبی برای حضور در لیست بازیگران «جنگ ستارگان» بوده است. دیتو در نقش جان بویگا باعث شده که طوفان ساز برای ما منطقی تر جلوه کند. او یه جورایی شبیه شاهدخت لیا در اپیزود ۷ است، هر چند این مقایسه کاملی نیست. «هان جدید» میتواند پو دامرون (اسکار ایزاک) باشد، هرچند زیاد او را نمیبینیم تا بخواهیم بفهمیم که آیا دارای حس شوخ طبعی لازم است یا خیر. دامنهال گلیسون در نقش ژنرال هاکس، تارکین «نیرو برمیخیزد»، از بسیاری از جهات بیقرارتر از رن است.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens13.jpgاما چه خبر از دوستان قدیمیمان؟ وقتی هر یک ظاهر میشوند نمیتوان جلوی موج عظیم نوستالژی را گرفت و شاید یکی از دلایل مثبت تر بودن «نیرو بر می‌خیزد» نسبت به نسخه قبلی حضور اینها باشد. هریسون نقش هان را دقیقاً همان طور که انتظار داریم بازی میکند. او همان انسان بدذات ریسک کن و شوخ طبعی است که آخرین بار در سال ۱۹۸۳ دیدیمش اما این بار با مویی خاکستری تر و ابری که بر گذشتهاش سایه انداخته است. کری فیشر در نقش لیا تغییر زیادی از سه گانه اصلی فیلم نکرده است اما دستخوش دهها سال جنگ و حداقل یک تراژدی شده است. در مورد مارک همیل….. بیشترین چیزی که میتوانم بگویم این است که لوک در فیلم حضور دارد. همان طور که انتظار میرفت، «حضور» او ارزش دراماتیک زیادی دارد. R2 ، ۳PO، و پیوباکا همگی حضور دارند و حتی حضور کوتاهی از آدمیرال اکبر را شاهد هستیم. مردهها مرده ماندهاند- خبری از اوبی-وان، یودا، آناککین/وادر (به جز ماسکش)، جابا، و امپراتور نیست.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens7.jpgموسیقی جان ویلیامز نمیتواند بهترین کار او در طول سالهای درخشان حرفهایش باشد. تمهای جدیدش نه قوی و نه به یاد ماندنی هستند. اما او میداند چطور از آنچه سه دهه قبل ساخته است استفاده کند. برخی از احساسیترین لحظات «نیرو برمی خیزد» ناشی از این موسیقی هستند. درفیلم صحنهای وجود دارد که در آن تسلیم کامل Force Theme (یا Luke Theme) همراه با بازی بازیگران جدید تقریباً اشک مرا درآورد. این قدرت نوستالژی است و ویلیامز میداند چطور از این قدرت استفاده کند. موسیقی وظیفه خود برای شبیه کردن «نیرو برمیخیزد» به یک «جنگ ستارگان واقعی» انجام می دهد.

/wp-content/uploads/media/kunena/attachments/1598/StarWarsTheForceAwakens10.jpgخوب رای نهایی چیست؟ یک رای ترکیبی. این شروع خوبی برای یک سه گانه جدید است اما به سختی می توان به عنوان یک شاهکار به آن امید بست. این فیلم یک نمایش اپرایی فضایی با مقداری کافی نوستالژی برای تحت تاثیر قرار دادن حتی سنگدلترین بچه دهههای هفتاد و هشتاد میلادی است اما کمی بیش از حد روی بازیابی المانهای قدیمی حساب باز کرده است. و من با این پایان پر از تعلیق مشکل دارم. (حتی «امپراتوری ضربه می‌زند»، که چندین خط داستانی را معلق گذاشت، پایان بهتری داشت). «نیرو برمیخیزد» به برند «جنگ ستارگان» آسیبی نمیزند، و پرسش های بدون پاسخی مطرحمی کند که خوراک ۱۸ ماه بحث و گمانه زنی را فراهم میکنند و یک نیاز فرهنگی را برطرف می کند. حالا وقت بررسی این است که آیا اپیزود هشتم میتواند روی این سوار شود و دوباره این مجموعه را به روزهای اوج خود برگرداند یا خیر.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

23
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
23 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
دارت میرانوسمحسن.میه مطلعجابر عبدالله پورجمال Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
دارت میرانوس
Guest
Member
دارت میرانوس

به عنوان طرفدار سرسخت جنگ ستارگان باید بگم که آبرامز با این فیلمش ضربه بزرگی به این مجموعه زد و غیر از گند زدن واژه دیگری برای این فیلم او نمیشه به کار برد. حالا معلوم شد چرا جورج لوکاس رو کنار گذاشت و به حرفش گوش نکرد. فیلم عمیق جنگ ستارگان رو تبدیل به یک فیلم بچه گانه و تینیجری کرد

محسن.م
Guest
Member
محسن.م

[b][b] Samanvalaie:صحنه های جنگ سفینه ها که خیلی باحال دیده میشه. اما خب بعد از سریه شاهکار جرج لوکاس داستان فیلم واقعا ضعیف میزد به نظرم. تو سریهای جرج لوکاس خود شخص لوک که الان تو این فیلم افسانه شده کونش پاره میشه تا بتونه از نیرو (فورس) استفاده کنه تازه اونم به کمک مربی های جدای. اینجا ری سه سوت تو یه رب یاد میگیره. حالا اینا هیچ. یکی از مهم ترین چیزا تو جنگ ستارگان شمشیر بازیه که همیشه توجه خیلی خاصی بهش میشده.. عوض کردن شمشیر ، دو. تایی شدنش، پشتک زدنا و حرکت های رزمییه مربوط… ادامه »

یه مطلع
Guest
Member
یه مطلع

benjamin:شاهکاره برای دوستداران فیلم های فضایی

کلا سری جنگ ستارگان عالیه

جی جی آبرامز هم توی ماموریت ناممکن ۳ ثابت کرد کارگردان بزرگیه و از پس فیلمای بزرگ بر میاد

[b]کاشکی در ایران هم اکران می شد[/b]

ای کاش

یه مطلع
Guest
Member
یه مطلع

_._apr_._:این فیلم کاملاً همه ى خواسته هاى مارو براورده کرد… تمامه انتظاراتو به نظره مَن خوبیه فیلم این بود که خیلى چیز ها مانند راز همین طور ماند که براى قسمت هاى بعدى داستان جالب همیشه باشد… مثله (a new hope) که ما فِکر مى کردیم پالپاتین خوبه ولى خوب حتى بازیگره لرد سیدیوس هم همون بازیگره پالپاتینه… یکى از راز هایی که خیلى تابلو بود رو انتظار داشتم اینجا قرار بدید… خیلى مشخصه که رِى دختره لوک هستش …!!!

بهتره انقدر هم مطمین نباشی دوست من ! دشمن همیشه ازجایی که مطمینی امنه بهت ضربه میزنه

جابر عبدالله پور
Guest
Member
جابر عبدالله پور

جمال:این فیلم به هیچوجه لیاقت قرار گرفتن تو لیست ۲۵۰ فیلم برتر رو نداره!
فقط بخاطر نسخه های قبلیش بنظر اومده تو لیست …
هرچند به سلیقه و علاقه ی بقیه احترام میذارم ،اما برای من هیچ چیزی برای ارئه نداشت که قانع بشم از بهترین فیلمای تاریخه!

دقیقا حرف دلم بود

جمال
Guest
Member
جمال

این فیلم به هیچوجه لیاقت قرار گرفتن تو لیست ۲۵۰ فیلم برتر رو نداره!
فقط بخاطر نسخه های قبلیش بنظر اومده تو لیست …
هرچند به سلیقه و علاقه ی بقیه احترام میذارم ،اما برای من هیچ چیزی برای ارئه نداشت که قانع بشم از بهترین فیلمای تاریخه!

_._apr_._
Guest
Member
_._apr_._

این فیلم کاملاً همه ى خواسته هاى مارو براورده کرد… تمامه انتظاراتو به نظره مَن خوبیه فیلم این بود که خیلى چیز ها مانند راز همین طور ماند که براى قسمت هاى بعدى داستان جالب همیشه باشد… مثله (a new hope) که ما فِکر مى کردیم پالپاتین خوبه ولى خوب حتى بازیگره لرد سیدیوس هم همون بازیگره پالپاتینه… یکى از راز هایی که خیلى تابلو بود رو انتظار داشتم اینجا قرار بدید… خیلى مشخصه که رِى دختره لوک هستش …!!!

Samanvalaie
Guest
Member
Samanvalaie

صحنه های جنگ سفینه ها که خیلی باحال دیده میشه. اما خب بعد از سریه شاهکار جرج لوکاس داستان فیلم واقعا ضعیف میزد به نظرم. تو سریهای جرج لوکاس خود شخص لوک که الان تو این فیلم افسانه شده کونش پاره میشه تا بتونه از نیرو (فورس) استفاده کنه تازه اونم به کمک مربی های جدای. اینجا ری سه سوت تو یه رب یاد میگیره. حالا اینا هیچ. یکی از مهم ترین چیزا تو جنگ ستارگان شمشیر بازیه که همیشه توجه خیلی خاصی بهش میشده.. عوض کردن شمشیر ، دو. تایی شدنش، پشتک زدنا و حرکت های رزمییه مربوط به… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

[b]زیبا و خیره کننده و خاطره انگیز[/b]

واقعا فیلم سرحال و با ریتم تندی بود مخصوصا ۵۰ دقیقه اول .

جلوه های ویژه عالی و بسیار ظریف کار شده بود و سکانس های اکشن واقعی و انفجارها و … هم بسیار عالی و حساب شده بود . داستان فیلم هم عالی بود و جای خوبی تموم شد .

[b]به طور کلی برای طرفداران جنگ ستارگان عالیه (نمرات و فروش هم اینو ثابت کرده)[/b]

جمال
Guest
Member
جمال

من تاحالا هیچکدوم از قسمتای این فیلمو ندیدم!
علاقه داشتم که تجربه کنم اما ظاهرا خیلی تخیلی هست …جنگ با شمشیر های نوری و اینا؟
بهرحال صرف نظر کردم …بیشتر به رده ی سنی نوجوانان و کودکان میخوره تاجایی که متوجه شدم ،حالا اگه کسی نظری داره ممنون میشم بگه ،چون تصور من از این فیلم همینه …

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

یه فیلم کاملا معمولی در ژانر علمی تخیلی به نظر من جنبه نستالژی بیشتر روی فروش تاثیر گذار بوده واقعا قابل مقایسه نیست با فیلمی مثل mad max که اونم بعد چند سال ساخته شد.

بهرام
Guest
Member
بهرام

چی بود این آخه؟! یک فیلم مزخرف آبکی بدون محتوا و بی ارزش که بیخود ۲ ساعت از وقتمو تلف کرد! یک آشغالی در حد فیلم نگهبانان کهکشان و حتی بدتر از اون!!!مریخی علمی تخیلیه این مزخرف هم علمی تخیلیه!! بهت و حیرت زده میشم وقتی میبینم این آشغال بیشتر از ۲/۲ میلیارد فروش رفته!!!

Rezannnn
Guest
Member
Rezannnn

به نظر من این فیلم برای یک شروع بسیار خوب بود این که فیلم به شدت به مجموعه وفادار بود بسیار خوبه طبیعتا پس از سالها طرفدارانی که میان سینما که جنگ ستارگانی که در ذهنشون هست را ببینن و خاطراتشونو زنده کنند فیلم به خوبی راضیشون میکنه و کم و بیش چیزهای جدیدی هم دیده میشه که در آینده باید دید تا چه حد موفق هستند در قسمت اول از سه گانه جدید نباید بیش از حد وقایع و چیزهای جدیدی دیده بشه که به نوعی خلاف تصورات ذهنی بیننده باشه ولی به شدت موافقم که فیلم نیاز به… ادامه »

طرف
Guest
Member
طرف

benjamin:

maxxx:این جنگ ستارگان چی داره آخه؟
هر فرمی با خودم کل می ندازم ک ی چیز مالی داشته باشه بازم اقناع نمیشم

بی خیال زیاد فکر نکن 🙂

سه بعدیه عزیز.. سینمای آی مکس..هه!
واسه فول اچ دی رو مانیتور شما نساختن، شما باید فیلم رو با کیفیت آی مکس سه بعدی ببینید که بفهمید ینی چی!
خوش باشید.

mermaid
Guest
Member
mermaid

در حالت عادی یه فیلم فوق العاده بود ولی اگه فیلمنامه رو خود جورج لوکاس مینوشت قطعا خیلی خیلی بهتر از آب درمیومد!به نظر من داستانش تکراری و تقلیدی از اپیزودهای قبلی بود و فقط خود نویسنده ی اصلیش یعنی جورج لوکاس میتونست مارو غافلگیر کنه.امیدوارم در ادامه خلاقیت بیشتری رو شاهد باشیم.گرچه همین الانش نسبت به خیلی از فیلمهای هالیوود یه شاهکاره ولی نسبت به اپیزودهای قبلی ضعیفتره…

علی1
Guest
Member
علی1

سلام
لطفا نقد گاردین رو هم قرار بدید.

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

star wars برای آمریکاییها مثل کلاه قرمزیه واسه ایرانیا 😮 یا شایدم مثل اخراجیا 😮 😥

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

با تشکر از ترجمه.منتقدا از فیلم راضی بودن متاش ۸۱ شده.تا الان هم فروشش از ۱ میلیارد گذشته ولی در کل امیدوارم رکورد آواتار رو نزنه انصافا آواتار یه چیز دیگه بود!

bent ben
Member
Member
bent ben

maxxx:این جنگ ستارگان چی داره آخه؟
هر فرمی با خودم کل می ندازم ک ی چیز مالی داشته باشه بازم اقناع نمیشم

بی خیال زیاد فکر نکن 🙂

bent ben
Member
Member
bent ben

شاهکاره برای دوستداران فیلم های فضایی

کلا سری جنگ ستارگان عالیه

جی جی آبرامز هم توی ماموریت ناممکن ۳ ثابت کرد کارگردان بزرگیه و از پس فیلمای بزرگ بر میاد

[b]کاشکی در ایران هم اکران می شد[/b]

Member
Member

Sick:من هیچ قسمتی از جنگ ستارگان رو‌ تابحال ندیدم 😐

من هم هیچ قسمتی از جنگ ستارگان رو تابحال ندیدم 🙂

مهران ----
Member
Member
مهران ----

من هیچ قسمتی از جنگ ستارگان رو‌ تابحال ندیدم 😐

ali goli
Member
Member
ali goli

این جنگ ستارگان چی داره آخه؟
هر فرمی با خودم کل می ندازم ک ی چیز مالی داشته باشه بازم اقناع نمیشم