Star Wars: The Force Awakens (جنگ ستارگان: نیرو برمی‌خیزد)


خلاصه داستان:

داستان این فیلم در ادامه سری فیلم های جنگ ستارگان اتفاق می افتد و دقیقا ۳۰ سال بعد از فیلم «بازگشت جدای» رخ می دهد...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

ناميدن «جنگ ستارگان»(Star Wars) به عنوان يکی از بزرگترين اثرات فرهنگی نيم قرن گذشته ادعای چندان گزافی نيست. اکران «اميدی تازه»(A New Hope) در سال ۱۹۷۷ همچون زلزلهای روی صنعت فيلمسازی تأثير گذاشت و امواج آن در ابعاد گستردهای منتشر شدند. جرج لوکاس به مدت ۳۶ سال تنها سکاندار «جنگ ستارگان» بود و گرچه گاهی اوقات دريا آرام بود، اما باز اين لوکاس بود که بايد کشتیاش را در درياهای طوفانی هدايت میکرد، به خصوص بعد از اکران «تهديد شبح»( The Phantom Menace). اما خواه ناخواه، هر دورانی پايانی دارد و با اکران «نيرو برمیخيزد»( The Force Awakens) وارد مرحله پس از لوکاسِ جنگ ستارگان شديم. همچون لباس عروسی يک عروس، اين آخرين نسخه از اين مجموعه، اولين دنباله مستقيم بعد از «بازگشت جدای»(Return of the Jedi) در سال ۱۹۸۳، حائز چيزی قديمی، چيزی جديد، چيزی عاريه ای و چيزی غمگين و بی اميد- در واقع چيزی فراتر از يک چيز عاريهای- است.

 

فضای هيجان انگيزی که حول اين فيلم ايجاد شده به ندرت در سينمای اخير ديده شده بود. فقط در روزهای منتهی به افتتاح «تهديد شبح» تمام انواع رسانههای گروهی چنين بررسی همه جانبهای کرده بودند. از سال ۱۹۹۹ به بعد چندين فيلم «همه پسند» برجسته مانند «هری پاتر»، «ارباب حلقهها» و چند فيلم ديگر ساخته شده اند، اما هيچيک نتوانسته بودند به مانند اپيزود هفتم «جنگ ستارگان» توجه دنيا را به خود جلب کنند. آفرين به لوکاس برای اين که کاری کرد که طرفدارها بيشتر بخواهند. آفرين به تمام محصولات جانبی به خاطر اين که اين برند را زنده نگه داشتند. آفرين به ديزنی به خاطر اين که بهترين بازاريابها و تبليغاتچی ها را به خدمت گرفت. تقاضا برای اين فيلم هميشه وجود دارد؛ و هميشه با تبديل اکران آن به يک رويداد به اين تقاضا دامن زده شده است. تماشای «نيرو برمی خيزد» «به عنوان فقط يک فيلم ديگر» حداقل در دسامبر ۲۰۱۵ ممکن نيست. اما، با هدف آناليز فيلم، می توانم سعيم را بکنم.

اگر برای نااميد شدن از «نيرو برمی خيزد» دليلی وجود داشته باشد آن نبود اصالت است. مسلماً، «اميدی تازه» اوج موفقيت اين مجموعه نيز نبود، اما حداقل حس تازگی داشت. نيرو برمی خيزد، با استفاده از تمام المانهای قابل انتظار و چک کردنشان، میتواند جزء بهترينهای جنگ ستارگان باشد. گرچه اين فيلم بازسازی کامل اولين فيلم از اين مجموعه در سال ۱۹۷۷ نيست، اما اثرات و ادای دينها به قدری قوی هستند که گهگاه هر دو مانند هم به نظر میرسند. به نظر من پرسش مهم اين است که آيا طرفدارهای «جنگ ستارگان» دنبال چيز منحصر به فردی هستند يا اين که میخواهند تنها تغييراتی در يک تِم را ببينند. ميزان اشتقاقی بودن «نيرو برمیخيزد» گاهی اوقات غافلگيرکننده است. ظاهراً نويسنده و کارگردان فيلم جی جی آبرامز به قدری از «شلخته نشدن» «جنگ ستارگان» میترسيده که ايمن ترين (و تنبل ترين) چيز قابل تصور را ساخته است: او کاراکترهای جديد و قديمی را با هم قاطی کرده و ازشان خواسته تا تقريباً همان کارهایی که در «اميدی تازه» و «بازگشت جدای» ديده بوديم را انجام دهند.

از قضا، معدود کارهای نوآورانهای که آبرامز و دستيار فيلمنامهاش، لورنس کاسادان، انجام دادهاند در شمار بهترين اتفاقات فيلم قرار دارند، زنده نگهداشتن جنبه وسوسه کننده آنچه «نيرو برمی خيزد» ممکن است داشته باشد باعث شده که فيلم سازها ملزم به استفاده از استعارههای فراوان «جنگ ستارگان» در تمام طول ۱۳۵ دقيقه اين فيلم نباشند. با اين حال، تا حد زيادی اين فيلم ترکيبی از لحظات، ايدهها، و نکات داستانی از «اميدی تازه»، «بازگشت جدای» و «انتقام سيث»( Revenge of the Sith) است.

فيلم بيش از سه دهه بعد از مرگ امپراتور شروع میشود. اگرچه امپراتوری سقوط کرده است و جمهوری جديدی متولد شده است، بازماندههای رژيم فاسد قبلی دوباره گرد هم جمع شدهاند. حزب First Order که اکنون توسط رهبر معظم اسرارآميزی به نام اسنوک (با ثبت حرکت اندی سرکيس، که شباهت کنجکاو آوری به گولوم ايجاد کرده است) رهبری میشود نسخه خودش از ستاره مرگ- يا «ستاره کش»- را ساخته است. اين قادر به حرکت نيست و کاملاً هم مصنوعی نيست، اما دارای يک قدرت مهلک است. و آماده به خط شدن است. دستيار اسنوک، دارث ویدر که میخواهد جای کيلو رن (آدام درايور) را بگيرد، تمام تلاشش را میکند تا نيمه تاريک قدرت خود را دور بيندازد اما در اين کار موفق نيست و قدرت تحميلی بُتش (که ماسک ذوب شده اش را دارد) بيشتر است.

در عين حال، رُبات BB8 مسئول اجرای طرحهای ستاره مرگ شده است- منظورم از طرحها، «نقشه لوک اسکايواکر (مارک هاميل)»، جِدای افسانهای که ناپديد شده است- و First Order آن را قبل از اين که به دست ژنرال ريا ارگانا (کری فيشر) و رسيستانس بيفتد میخواهد. انتر ری (ديزی رايدلی)، که به دنبال راهی برای زندگی کردن روی يک سياره بی آب و علف است. وقتی که BB8 او را تصاحب میکند، زندگیاش از اين رو به آن رو میشود. مردان رن او را شکار میکنند، بعد از پيوستن به نيروهای فين طوفان ساز سابق (جان بويگا) مهارتهای خلبانی خود را با ربودن يک فضاپيمای از رده خارج (ميلنيوم فالکون) و فرار از دست ستارهها رو میکند. بعد از اين که ری و فين راهشان را از ميان جنگجوهای TIE باز میکنند از داخل سفينهای که توسط مالکان قبلی فالکون، يعنی قاچاقچی هان سولو (هريسون فورد) و دستيار وفادارش، چيوباکا (پيتر ميهيو)، هدايت میشود بيرون کشيده میشوند. وقتی که هان و چيو به اهميت ماموريت BB8 پی میبرند چارهای غير از برگشتن به ريسيتانس و روبرو شدن با گذشته ندارند.

شکی نيست که آبرامز میخواهد روی ارتباط بين «اميدی تازه» و «نيرو برمی خيزد» تاکيد کند (احتمالاً برای اجتناب از انتقاداتی که به «تهديد شبح» وارد شدند- يعنی اين که فيلم جديد به شدت با سه گانه اصلی فيلم متفاوت بود). او از بسياری از تکنيکهای لوکاس استفاده کرده است. طراحی صحنه (به خصوص ميلينيوم فالکون و ستاره کش) و لباسها شبيه اپيزودهای 4 و 6 هستند. با اين حال، عليرغم اينها «نيرو برمیخيزد» از دو نظر ضعيف است.

حس رفاقتی که در لحظه لحظه «اميدی تازه»، « امپراتوری ضربه می‌زند»( The Empire Strikes Back)، و «بازگشت جدای» حس میشد اينجا وجود ندارد. هان زمان زيادی را با چيو، ری و فين میگذراند اما آن ها هرگز با هم «يکی» نمیشوند. و رفاقت و گرمی بين ری و فين هم خيلی سرسری است. دوم، «نيرو برمیخيزد» فاقد يک شخصيت بد و منفی بزرگ است. رن نوچه ویدر است که مملو از کج خلقی و عدم اعتماد به نفس است (در واقع او به شدت شبيه آنارکين در «انتقام سيث» است). او کارهای وحشتناک زيادی میکند اما هرگز به اندازه ویدر خبيث و منفور نيست. شايد برخی معتقد باشند که اين مرد بد شکنجه شده انتخاب متفاوتتری بوده، اما در يک اپرای فضای حماسی که حول افسانه يک نيروی تاريک در برابر يک نيروی روشن ساخته شده، اين انتخاب جواب نمیدهد. از اين گذشته، «جنگ ستارگان» هرگز درباره جزئيات نبوده است.

جنگهای فضایی خيلی خوب درآمدهاند، گرچه برخی در وهله اول چشم نواز هستند (و صحنههای زيادی از اين دست در فيلم وجود دارد)، نوعی تنش مشروع در طول صحنهای که در آن فالکون توسط مبارزهای TIE تصاحب می شود وجود دارد. اسنوک طوری به نظر میرسد که قابليت تبديل شدن به يک شخصيت بد واقعی را دارد، گرچه اطلاع از گذشته او و رابطهاش با امپراتور وسوسه کننده است. ربات جديد فيلم، BB8، به اندازه کافی بانمک است (و مشخصاً برای فروش اسباب بازی اش در آينده طراحی شده است)، اما من هنوز R2D2 و C3PO، که هر دو در فيلم ديده میشوند، را بيشتر دوست دارم. اشتباهات بزرگی مانند Gungans، Jar-Jar Binks يا Ewoks ديده نمی شوند. با اجتناب از اين اشتباهات، «نيرو برمی‌خيزد» جايگاه خود را به بالاتر از «تهديد شبح» و «بازگشت جدای» ارتقا میدهد.

شخصيتهای جديد دوست داشتنی هستند و به خوبی ايجاد شدهاند. ری مشخصاً نسخه لوک در سه گانه اين فيلم است (که البته کتنيس کوچولو برای مطمئن شدن از درستی کار حضور بيشتری دارد) و گرچه از رازهای او خبر نداريم، اما او نويدهای زيادی میدهد. ديزی ريدلی انتخاب خوبی برای حضور در ليست بازيگران «جنگ ستارگان» بوده است. ديتو در نقش جان بويگا باعث شده که طوفان ساز برای ما منطقی تر جلوه کند. او يه جورایی شبيه شاهدخت ليا در اپيزود ۷ است، هر چند اين مقايسه کاملی نيست. «هان جديد» میتواند پو دامرون (اسکار ايزاک) باشد، هرچند زياد او را نمیبينيم تا بخواهيم بفهميم که آيا دارای حس شوخ طبعی لازم است يا خير. دامنهال گليسون در نقش ژنرال هاکس، تارکين «نيرو برمیخيزد»، از بسياری از جهات بيقرارتر از رن است.

اما چه خبر از دوستان قديمیمان؟ وقتی هر يک ظاهر میشوند نمیتوان جلوی موج عظيم نوستالژی را گرفت و شايد يکی از دلايل مثبت تر بودن «نيرو بر می‌خيزد» نسبت به نسخه قبلی حضور اينها باشد. هريسون نقش هان را دقيقاً همان طور که انتظار داريم بازی میکند. او همان انسان بدذات ريسک کن و شوخ طبعی است که آخرين بار در سال ۱۹۸۳ ديديمش اما اين بار با مویی خاکستری تر و ابری که بر گذشتهاش سايه انداخته است. کری فيشر در نقش ليا تغيير زيادی از سه گانه اصلی فيلم نکرده است اما دستخوش دهها سال جنگ و حداقل يک تراژدی شده است. در مورد مارک هميل….. بيشترين چيزی که میتوانم بگويم اين است که لوک در فيلم حضور دارد. همان طور که انتظار میرفت، «حضور» او ارزش دراماتيک زيادی دارد. R2 ، 3PO، و پيوباکا همگی حضور دارند و حتی حضور کوتاهی از آدميرال اکبر را شاهد هستيم. مردهها مرده ماندهاند- خبری از اوبی-وان، يودا، آناککين/وادر (به جز ماسکش)، جابا، و امپراتور نيست.

موسيقی جان ويليامز نمیتواند بهترين کار او در طول سالهای درخشان حرفهايش باشد. تمهای جديدش نه قوی و نه به ياد ماندنی هستند. اما او میداند چطور از آنچه سه دهه قبل ساخته است استفاده کند. برخی از احساسیترين لحظات «نيرو برمی خيزد» ناشی از اين موسيقی هستند. درفيلم صحنهای وجود دارد که در آن تسليم کامل Force Theme (يا Luke Theme) همراه با بازی بازيگران جديد تقريباً اشک مرا درآورد. اين قدرت نوستالژی است و ويليامز میداند چطور از اين قدرت استفاده کند. موسيقی وظيفه خود برای شبيه کردن «نيرو برمیخيزد» به يک «جنگ ستارگان واقعی» انجام می دهد.

خوب رای نهایی چيست؟ يک رای ترکيبی. اين شروع خوبی برای يک سه گانه جديد است اما به سختی می توان به عنوان يک شاهکار به آن اميد بست. اين فيلم يک نمايش اپرایی فضایی با مقداری کافی نوستالژی برای تحت تاثير قرار دادن حتی سنگدلترين بچه دهههای هفتاد و هشتاد ميلادی است اما کمی بيش از حد روی بازيابی المانهای قديمی حساب باز کرده است. و من با اين پايان پر از تعليق مشکل دارم. (حتی «امپراتوری ضربه می‌زند»، که چندين خط داستانی را معلق گذاشت، پايان بهتری داشت). «نيرو برمیخيزد» به برند «جنگ ستارگان» آسيبی نمیزند، و پرسش های بدون پاسخی مطرحمی کند که خوراک ۱۸ ماه بحث و گمانه زنی را فراهم میکنند و يک نياز فرهنگی را برطرف می کند. حالا وقت بررسی اين است که آيا اپيزود هشتم میتواند روی اين سوار شود و دوباره اين مجموعه را به روزهای اوج خود برگرداند يا خير.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

45
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
45 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
محسن.میه مطلعجابر عبدالله پورجمال_._apr_._ Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 90755 additional Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you will find 33288 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

I found the best mortgage broker.

This Vancouver mortgage broker helped me to get the best deal.

trackback
Member

I found land for sale in Squamish.

Really good land for sale in Squamish BC.

trackback
Member

I found the best mortgage calculator.

This is the best Canadian mortgage calculator that is out there.

trackback
Member

I liked your blog so much.

I would like to thank you for the contribution.

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/star-wars-the-force-awakens/ […]

دارت میرانوس
Guest
Member
دارت میرانوس

به عنوان طرفدار سرسخت جنگ ستارگان باید بگم که آبرامز با این فیلمش ضربه بزرگی به این مجموعه زد و غیر از گند زدن واژه دیگری برای این فیلم او نمیشه به کار برد. حالا معلوم شد چرا جورج لوکاس رو کنار گذاشت و به حرفش گوش نکرد. فیلم عمیق جنگ ستارگان رو تبدیل به یک فیلم بچه گانه و تینیجری کرد

محسن.م
Guest
Member
محسن.م

[b][b] Samanvalaie:صحنه های جنگ سفینه ها که خیلی باحال دیده میشه. اما خب بعد از سریه شاهکار جرج لوکاس داستان فیلم واقعا ضعیف میزد به نظرم. تو سریهای جرج لوکاس خود شخص لوک که الان تو این فیلم افسانه شده کونش پاره میشه تا بتونه از نیرو (فورس) استفاده کنه تازه اونم به کمک مربی های جدای. اینجا ری سه سوت تو یه رب یاد میگیره. حالا اینا هیچ. یکی از مهم ترین چیزا تو جنگ ستارگان شمشیر بازیه که همیشه توجه خیلی خاصی بهش میشده.. عوض کردن شمشیر ، دو. تایی شدنش، پشتک زدنا و حرکت های رزمییه مربوط… ادامه »

یه مطلع
Guest
Member
یه مطلع

benjamin:شاهکاره برای دوستداران فیلم های فضایی

کلا سری جنگ ستارگان عالیه

جی جی آبرامز هم توی ماموریت ناممکن ۳ ثابت کرد کارگردان بزرگیه و از پس فیلمای بزرگ بر میاد

[b]کاشکی در ایران هم اکران می شد[/b]

ای کاش

یه مطلع
Guest
Member
یه مطلع

_._apr_._:این فیلم کاملاً همه ى خواسته هاى مارو براورده کرد… تمامه انتظاراتو به نظره مَن خوبیه فیلم این بود که خیلى چیز ها مانند راز همین طور ماند که براى قسمت هاى بعدى داستان جالب همیشه باشد… مثله (a new hope) که ما فِکر مى کردیم پالپاتین خوبه ولى خوب حتى بازیگره لرد سیدیوس هم همون بازیگره پالپاتینه… یکى از راز هایی که خیلى تابلو بود رو انتظار داشتم اینجا قرار بدید… خیلى مشخصه که رِى دختره لوک هستش …!!!

بهتره انقدر هم مطمین نباشی دوست من ! دشمن همیشه ازجایی که مطمینی امنه بهت ضربه میزنه

جابر عبدالله پور
Guest
Member
جابر عبدالله پور

جمال:این فیلم به هیچوجه لیاقت قرار گرفتن تو لیست ۲۵۰ فیلم برتر رو نداره!
فقط بخاطر نسخه های قبلیش بنظر اومده تو لیست …
هرچند به سلیقه و علاقه ی بقیه احترام میذارم ،اما برای من هیچ چیزی برای ارئه نداشت که قانع بشم از بهترین فیلمای تاریخه!

دقیقا حرف دلم بود

جمال
Guest
Member
جمال

این فیلم به هیچوجه لیاقت قرار گرفتن تو لیست ۲۵۰ فیلم برتر رو نداره!
فقط بخاطر نسخه های قبلیش بنظر اومده تو لیست …
هرچند به سلیقه و علاقه ی بقیه احترام میذارم ،اما برای من هیچ چیزی برای ارئه نداشت که قانع بشم از بهترین فیلمای تاریخه!

_._apr_._
Guest
Member
_._apr_._

این فیلم کاملاً همه ى خواسته هاى مارو براورده کرد… تمامه انتظاراتو به نظره مَن خوبیه فیلم این بود که خیلى چیز ها مانند راز همین طور ماند که براى قسمت هاى بعدى داستان جالب همیشه باشد… مثله (a new hope) که ما فِکر مى کردیم پالپاتین خوبه ولى خوب حتى بازیگره لرد سیدیوس هم همون بازیگره پالپاتینه… یکى از راز هایی که خیلى تابلو بود رو انتظار داشتم اینجا قرار بدید… خیلى مشخصه که رِى دختره لوک هستش …!!!

Samanvalaie
Guest
Member
Samanvalaie

صحنه های جنگ سفینه ها که خیلی باحال دیده میشه. اما خب بعد از سریه شاهکار جرج لوکاس داستان فیلم واقعا ضعیف میزد به نظرم. تو سریهای جرج لوکاس خود شخص لوک که الان تو این فیلم افسانه شده کونش پاره میشه تا بتونه از نیرو (فورس) استفاده کنه تازه اونم به کمک مربی های جدای. اینجا ری سه سوت تو یه رب یاد میگیره. حالا اینا هیچ. یکی از مهم ترین چیزا تو جنگ ستارگان شمشیر بازیه که همیشه توجه خیلی خاصی بهش میشده.. عوض کردن شمشیر ، دو. تایی شدنش، پشتک زدنا و حرکت های رزمییه مربوط به… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

[b]زیبا و خیره کننده و خاطره انگیز[/b]

واقعا فیلم سرحال و با ریتم تندی بود مخصوصا ۵۰ دقیقه اول .

جلوه های ویژه عالی و بسیار ظریف کار شده بود و سکانس های اکشن واقعی و انفجارها و … هم بسیار عالی و حساب شده بود . داستان فیلم هم عالی بود و جای خوبی تموم شد .

[b]به طور کلی برای طرفداران جنگ ستارگان عالیه (نمرات و فروش هم اینو ثابت کرده)[/b]

جمال
Guest
Member
جمال

من تاحالا هیچکدوم از قسمتای این فیلمو ندیدم!
علاقه داشتم که تجربه کنم اما ظاهرا خیلی تخیلی هست …جنگ با شمشیر های نوری و اینا؟
بهرحال صرف نظر کردم …بیشتر به رده ی سنی نوجوانان و کودکان میخوره تاجایی که متوجه شدم ،حالا اگه کسی نظری داره ممنون میشم بگه ،چون تصور من از این فیلم همینه …

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

یه فیلم کاملا معمولی در ژانر علمی تخیلی به نظر من جنبه نستالژی بیشتر روی فروش تاثیر گذار بوده واقعا قابل مقایسه نیست با فیلمی مثل mad max که اونم بعد چند سال ساخته شد.

بهرام
Guest
Member
بهرام

چی بود این آخه؟! یک فیلم مزخرف آبکی بدون محتوا و بی ارزش که بیخود ۲ ساعت از وقتمو تلف کرد! یک آشغالی در حد فیلم نگهبانان کهکشان و حتی بدتر از اون!!!مریخی علمی تخیلیه این مزخرف هم علمی تخیلیه!! بهت و حیرت زده میشم وقتی میبینم این آشغال بیشتر از ۲/۲ میلیارد فروش رفته!!!

Rezannnn
Guest
Member
Rezannnn

به نظر من این فیلم برای یک شروع بسیار خوب بود این که فیلم به شدت به مجموعه وفادار بود بسیار خوبه طبیعتا پس از سالها طرفدارانی که میان سینما که جنگ ستارگانی که در ذهنشون هست را ببینن و خاطراتشونو زنده کنند فیلم به خوبی راضیشون میکنه و کم و بیش چیزهای جدیدی هم دیده میشه که در آینده باید دید تا چه حد موفق هستند در قسمت اول از سه گانه جدید نباید بیش از حد وقایع و چیزهای جدیدی دیده بشه که به نوعی خلاف تصورات ذهنی بیننده باشه ولی به شدت موافقم که فیلم نیاز به… ادامه »

طرف
Guest
Member
طرف

benjamin:

maxxx:این جنگ ستارگان چی داره آخه؟
هر فرمی با خودم کل می ندازم ک ی چیز مالی داشته باشه بازم اقناع نمیشم

بی خیال زیاد فکر نکن 🙂

سه بعدیه عزیز.. سینمای آی مکس..هه!
واسه فول اچ دی رو مانیتور شما نساختن، شما باید فیلم رو با کیفیت آی مکس سه بعدی ببینید که بفهمید ینی چی!
خوش باشید.

mermaid
Guest
Member
mermaid

در حالت عادی یه فیلم فوق العاده بود ولی اگه فیلمنامه رو خود جورج لوکاس مینوشت قطعا خیلی خیلی بهتر از آب درمیومد!به نظر من داستانش تکراری و تقلیدی از اپیزودهای قبلی بود و فقط خود نویسنده ی اصلیش یعنی جورج لوکاس میتونست مارو غافلگیر کنه.امیدوارم در ادامه خلاقیت بیشتری رو شاهد باشیم.گرچه همین الانش نسبت به خیلی از فیلمهای هالیوود یه شاهکاره ولی نسبت به اپیزودهای قبلی ضعیفتره…

علی1
Guest
Member
علی1

سلام
لطفا نقد گاردین رو هم قرار بدید.

a.sadeghi
Member
Member
a.sadeghi

star wars برای آمریکاییها مثل کلاه قرمزیه واسه ایرانیا 😮 یا شایدم مثل اخراجیا 😮 😥

Francis Underwood
Member
Member
Francis Underwood

با تشکر از ترجمه.منتقدا از فیلم راضی بودن متاش ۸۱ شده.تا الان هم فروشش از ۱ میلیارد گذشته ولی در کل امیدوارم رکورد آواتار رو نزنه انصافا آواتار یه چیز دیگه بود!

bent ben
Member
Member
bent ben

maxxx:این جنگ ستارگان چی داره آخه؟
هر فرمی با خودم کل می ندازم ک ی چیز مالی داشته باشه بازم اقناع نمیشم

بی خیال زیاد فکر نکن 🙂

bent ben
Member
Member
bent ben

شاهکاره برای دوستداران فیلم های فضایی

کلا سری جنگ ستارگان عالیه

جی جی آبرامز هم توی ماموریت ناممکن ۳ ثابت کرد کارگردان بزرگیه و از پس فیلمای بزرگ بر میاد

[b]کاشکی در ایران هم اکران می شد[/b]

Member
Member

Sick:من هیچ قسمتی از جنگ ستارگان رو‌ تابحال ندیدم 😐

من هم هیچ قسمتی از جنگ ستارگان رو تابحال ندیدم 🙂

مهران ----
Member
Member
مهران ----

من هیچ قسمتی از جنگ ستارگان رو‌ تابحال ندیدم 😐

ali goli
Member
Member
ali goli

این جنگ ستارگان چی داره آخه؟
هر فرمی با خودم کل می ندازم ک ی چیز مالی داشته باشه بازم اقناع نمیشم