Some Like It Hot (بعضی ها داغشو دوست دارند)

کارگردان : Billy Wilder

نویسنده : Billy Wilder

 

 

 

 

بازیگران: Marilyn Monroe, Tony Curtis ,Jack Lemmon

جوایز :

برنده اسکار:

بهترین طراحی لباس فیلم های سیاه و سفید

نامزد اسکار:

بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری سیاه و سفید، بهترین فیلمنامه اقتباسی، بهترین کارگردانی هنری (طراحی صحنه) فیلم های سیاه و سفید

خلاصه داستان :

جری(جک لمون) و جو(تونی کرتیس) دو نوازنده بخت برگشته هستند که از بد اتفاق شاهد یک قتل می شوند،آنها برای فرار از دسن قاتلین در شکل و شمایل دو نوازنده زن به عضویت یک گروه موسیقی زنانه در می آیند و آنجا با دختر زیبایی به نام شوگر(مریلین مونرو) آشنا می شوند..

 

 

 

[nextpage title=” بعضی ها داغشو دوست دارند؛ برشی شکسپیری بین کمدی سطح بالا و کمدی سطح پایین (راجر ایبرت، فرید عباسی)”]

 

۲- بعضی ها داغشو دوست دارند؛ برشی شکسپیری بین کمدی سطح بالا و کمدی سطح پایین (راجر ایبرت، فرید عباسی)

منتقد: راجر ایبرت

مترجم: فرید عباسی

 

خلاصه داستان: در روز کشتار سن والنتین، دو نوازنده به نام های جو (تونی کورتیس) و جری (جک لمون) که در جستجوی کار هستند شاهد قتل عام افراد زیادی توسط گروه گانگسترها می شوند. آنها از ترس کشته شدن توسط گانگسترها خودشان را به شکل و قیافه زنان درمی آورند و با گروهی از دختران نوازنده با قطار از شیکاگو راهی میامی می شوند. اما در این سفر طولانی برای گریز از کشته شدن توسط دارو دسته جرج رافت جو به شوگر (مریلین مونرو) یکی از دختران نوازنده دل می بازد. و از سوی دیگر یک میلیونر خوشگذران به تصور اینکه جری یک زن است، عاشق اش می شود! جو و جری در موقعیت های پیچیده ای گرفتار می شوند که به خاطر این موقعیت ناچار می شوند مدام تغییر قیافه بدهند…

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/9-Some-Like-It-Hot.jpgهم عجب کار طبیعت و هنری است این مرلین مونرو! او هنوز که هنوز است به شمایل بعضی از بازیگران کلاسیک سینما تبدیل نشده است و هر وقت که او را می بینیم به نظر می رسد که هر بار خودش را از نو می سازد. او این موهبت را دارد که دیالوگ هایش را به نوعی الهام آمیز بیان می کند، همانطور که در سکانسهای او در بعضی ها داغشو دوست دارند می بینیم. بنگرید به جایی که او و تونی کرتیس دیالوگ های یک خطی را یک به یک همانند یک سیب زمینی داغ به یکدیگر پاس می دهند. مونرو خودش را درون لباسی رانده است که شور و شوق جوانان را بر می انگیزد و مردان را به آرزویی دست نیافتنی فرو می برد در حالی که او به رابطه عاطفی بی توجه است. لمون در حالی که به شیوه ای پرستش گرایانه او را می نگرد به کورتیس می گوید«ببین چطور حرکت می کنه، مثل ژله فنری میمونه، باید یه جورایی ساخته دستگاهی چیزی باشه، بهت گفته باشم این دختره یه چیز دیگه س.»

کمدی سال ۱۹۵۹ وایلدر یکی از ارزشمندترین گنج های تاریخ سینماست. فیلمی الهام انگیز، هنری و ستودنی. فیلمی که درباره هیچ چیز نیست مگر رابطه ی عاطفی. در حالی که هنوز آن طور وانمود می کند که درباره جنایت و حرص و طمع است. مکتب سرخوشانه وایلدر، زیر پوستی است. پس می توان گفت همه بر اساس نظریه اصلی داروین رفتار می کنند. ما طرفی از احساس آنها نسبت به یکدیگر را می بینیم، طرف کور آن را. کورتیس فکر می کند که تنها خواهان رابطه است، مونرو در این فکر است که فقط و فقط پول میخواهد و اما زمانی درمی یابند که محظوظ یکدیگر شده اند، متحیر می شوند.

ساختار فیلم، کمدی اسکروبال (کمدی دیوانه وار/کمدی خل بازی) است. کورتیس و لمون در نقش دو نوازنده شیکاگوئی ظاهر می شوند که بعد از آنکه شاهد قتل عامی در روز ولنتاین می شوند، از ترس کشته شدن، خودشان را به شکل دو زن در می آورند. آن دو به دسته ارکستری ملحق می شوند که در راه فلوریدا برای انجام مراسم و تمامی اعضای آن دختر هستند. مونرو خواننده است و همیشه رویای این را در سر دارد که با یک میلیونر ازدواج کند اما همیشه نالان است که «چرا همش بد شانسی میارم.» کورتیس مجذوب جذبه مونرو شده است و خودش را در شمایل یک میلیونر جا می زند تا بتواند مونرو را به دست آورد. اما مونرو مجذوب پول است و به کورتیس درسهایی عاشقانه می دهد. روابط آنها با یک کمدی سطح پایین آمیخته می شود در حالی که لمون با یک میلیونر واقعی (با بازی جوئی براون) نامزد می کند. کورتیس به لمون خرده میگیرد و می گوید «تو که دختر نیستی، یه مردی، چطور یه مرد با یه مرد دیگه ازدواج می کنه؟» لمون پاسخ می دهد «به خاطر امنیت.» فیلم مقایسه شده است با فیلم های کلاسیک براردان مارکس بخصوص تعقیب و گریز خنده دار آنها در یک هتل.

تک گویی مونرو را ملاحظه کنید «میخوام تو دوستم داشته باشی.» موقعیت تا جایی که امکان داشته است بنیادی (Basic) است. دختر خوشگلی در مقابل ارکستر ایستاده است و در حال خواندن ترانه ای است. مونرو و وایلدر آن را به یکی از هپنوتیزم کننده ترین و پرسرو صدا ترین صحنه های عاشقانه سینما تبدیل کرده می کنند. مونرو لباسی اغواکننده پوشیده است. وایلدر او را در مرکز توجه و زیر نور افکن قرار می دهد. وایلدر نور را طوری روی او متمرکز کرده است که از کمر به بالای او را آنطوری که فیلم های دیگر به سادگی نشان می دهند، نشان نمی دهد. او طوری زیر نور بدنش را حرکت می کند و آواز می خواند که همه را مجذوب خودش می کند. برای درک کردن این صحنه باید این را درک کنید که چرا هیچ بازیگر دیگری اعم از زن یا مرد آن جذابیت را با دوربین ندارد در حالی که مونرو آن را دارد.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/8-Some-Like-It-Hot.jpgرسیدن به این جذابیت آنقدر ها هم ساده نیست. بزرگان سینما بعضی ها داغشو دوست دارند را احاطه کرده اند. کورتیس یک بار جایی گفت که بوسیدن مونرو مثل بوسیدن هیتلر می ماند. مونرو در بیان کردن حتی یک خط هم بسیار مشکل داشت. مثلا در جایی که در کشوها را باز می کند، می گوید «بوربن (نوعی نوشیدنی) کجاست؟» در حالی که وایلدر در چند جای کمد این خط را نوشته بود. بی قاعدگی و اختلالات روانی مونرو در سر فیلمبرداری باعث دشواری کار می شد. اما استودیوها بسیار در پی قرار دادن او در فیلم هایشان نسبت به دیگر بازیگران زن بودند، به این خاطر که آنها نتیجه کار با مونرو را بعداً در روی پرده می دیدند و آن چیزی جادویی بود. به آخرین برداشت«بوربون کجاست؟» بنگرید. مونرو کاملا بی اختیار به نظر می رسد و همچنین به برداشت مشهور روی کرجی نگاه کنید، جایی که کورتیس ادعا می کند که هیچ زنی نمی تواند او را تحریک کند و مرلین توانسته این کار را به بهترین شکل انجام دهد. مونرو، کورتیس را می بوسد، اما نه بخاطر هوس و شهوت بلکه از روی ترحم و دلسوزی و بسیار شیرین این کار را انجام می دهد همانند اینکه هدیه ای را به کسی می دهید یا جراحت کسی را پانسمان می کنید. شما به یاد می آورید که کورتیس درباره او چه گفت. اما وقتی که شما آن صحنه را نگاه می کنید تمام چیزی که فکرتان را مشغول می کند، این است که هیتلر باید یک ماچ کننده فوق العاده ای بوده باشد!

فیلم در واقع درباره کاراکترهای لمون و کورتیس است و همچنین بازیگران نقش دومِ عالی دارد. (جو ئی براون، جورج رافت، پت او برایان). اما مونرو در هر فیلمی که باشد، بیننده را می رباید. هنگامی که او در سکانس ها حضور دارد تقریبا تماشا کردن غیر ممکن می شود و انگار فقط او در صحنه وجود دارد. بازی کورتیس در سکانس های همراه با مونرو تحسین برانگیز است و همانطور که می دانید مونرو می بایست در هر سکانس چندین برداشت متوالی داشته باشد. بازی کورتیس هنوز هم تازه و زنده است و بازی خوب او با دیالوگ های ماندگارش در فیلم، همانند صحنه ای که او برای اولین بار مونرو را در سالن ملاقات می کند و خودش را به عنوان یک ثروتمند جا می زند و به تقلید از لهجه کری گرانت جملاتی را بر زبان می آورد. نگاه کنید به صحنه اغوا کننده او با مونرو در کرجی و شیوه ای که او با مونرو ساده دل، بی ریا بازی می کند. همچنین نگاه کنید به ابتکار وایلدر در مخفی کردن نماد رابطه عاشقانه ی آشکار در نمایی ساده و بی تکلف. هنگامی که مونرو برای اولین بار کورتیس را می بوسد، در حالی که هردو به طور افقی روی کاناپه قرار دارند، توجه کنید به اینکه چطور کورتیس کفش چرمی اش را، پشت سر مونرو بلند می کند. آیا وایلدر قصدی از این کار داشته است؟ بدون شک. توجه کنید که اندکی بعد میلیونرِ سرد (از نظر تمایلات) اعتراف می کند که بهبود یافته است. او می گوید«حس جالبی در نوک انگشتان پاهام دارم، انگار دارند روی یک شعله ملایم کباب می شوند» مونرو در جواب می گوید«پس بیا یک کنده دیگر رو آتش بذاریم.» فیلمنامه نوشته شده توسط وایلدر و دایموند به طریقی شکسپیری است. از آن رو که برشی بین کمدی سطح بالا و سطح پایین ایجاد می کند. برشی بین قهرمان ها و دلقک ها. کاراکتر کورتیس قادر به تمام کردن سفر پرخطرش است به این خاطر که با مونرو از لحاظ جنسیت مخالف است. اما لمون در نیمه راه گیر می کند. پس کورتیس در حالی که در بالای پله ها با مونرو عشق بازی میکند، لمون در یک موقعیت کمدی اسکروبال با جو ئی براون قرار دارد. رمانس آنها از بیخ مشکل دارد (چون هر دو یک جنسیت دارند). کاراکتر براون قبلا ازدواج کرده است و از زنش هم جدا شده است، اما لمون نقشه کشیده است که برای خرجی و نفقه با او ازدواج کند.

اما هر دوی آنها از معاشقه با دیگری بسیار لذت می برند. هنگامی که کورتیس و مونرو در کرجی براون هستند، لمون و براون در حال رقصیدن، آن هم در صحنه ای فوق العاده زیبا و بی عیب و نقص هستند. آنها در حال رقص یک شاخه گل رز را که در دهانشان قرار دارد را به یکدیگر پاس می دهند و هر بار یکی از آنها گل را در دهان قرار می دهد. لمون صحنه ای بسیار خنده دارد دارد. صبح روز بعد از رقص، روی تخت اش دراز کشیده است و هنوز نئشه است و در حالی که با یک ساز در دستش می نوازد، نامزدی خود را با براون اعلام می کند.

کورتیس: «ماه عسلو چیکار می کنی؟» براون: «براون می خواد به اطراف دریای مدیترانه بریم، اما من دوست دارم به سمت آبشار نیاگارا سفر کنیم!»

هر دو نفر، کورتیس و لمون، در حال تمرین کردن یک نیرنگ بی رحمانه هستند. کورتیس مونرو را دارد و فکر می کند که مونرو با یک میلیونر طرف است. براون هم فکر می کند که لمون یک زن است. اما فیلم قبل از اینکه کسی آسیبی بیبند، به طور سخاوتمندانه ای، تعادل را برقرار میکند. هردو، مونرو و براون حقیقت را در می یابند اما اهمیت نمی دهند و بعد از اینکه لمون فاش می کند که یک مرد است، براون یک دیالوگ جاودانه و ماندگار در تاریخ سینما می گوید. اگر فیلم را دیده باشید می دانید که این دیالوگ چیست و اگر ندیده اید، باید حتما برای اولین بار از زبان خود براون آن را بشنوید.

منتقد: راجر ایبرت

مترجم: فرید عباسی

منبع: وبلاگ فرید عباسی

 

*****************************

 

[nextpage title=” بعضی ها داغشو دوست دارن: جواهر سینمای کمدی(هادی فخرائیان)”]

 

۳- بعضی ها داغشو دوست دارن: جواهر سینمای کمدی(هادی فخرائیان)

 

فاصله بسیار کمی بین یک فیلم کمدی خوب و یک کمدی بد(یا به تعبیر این روزها مبتذل)وجود دارد؛مخصوصاً وقتی پای شوخیهای جنسی(یا به قولی کمر به پایین)در میان باشد زدن انگ کمدی جلف یا مبتذل آسان است. عنوانی که این روزها به بسیاری از فیلمهای ایرانی داده می شود و البته بسیاری از آنها شایسته این عنوان هم هستند.با این توصیفات فیلم بعضیها داغشو دوست دارن نمونه خوبی از فیلمهایی است که با وجود اینکه قصد خنداندن مخاطب را دارند هیچگاه شعور و فهم او را دست کم نمیگیرند و به ادراک او توهین نمی کنند(احتیاجی نیست که بگویم بسیاری از فیلمهای..)

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/7-Some-Like-It-Hot.jpgاز طرفی فیلم نمونه عالی یک اثر سهل و ممتنع است،داستانی ساده و حتی عامه پسند اما دارای طنز سنجیده و ریتم مناسب که با یک هپی اند دوست داشتنی خاطره ای خوش در ذهن تماشاگر به جا می گذارد.

پایان فیلم نکته جالبی دربر دارد،جری که از دست خواستگار احمق و پولدارش که قصد ازدواج با او را دارد کلافه شده کلاه گیسش را بر می دارد و میگوید “من یک مرد هستم “مرد ثروتمند هم می گوید ” خوب، هیچکس کامل نیست!” مشابه این جمله را در این عکس می توانید مشاهده کنید،شاید روی سخن بیلی وایلدر با کسانی باشد که او را کارگردان زیاد بزرگی نمی دانستند و بیشتر فیلمنامه های او را(که آثاری بی عیب و تقص بودند)مهم و تاثیرگذار جلوه می دادند : من یک نویسنده ام،اما خوب هیچکس کامل نیست.

سکانسی ماندگار از فیلم:

جری (جک لمون)که هنوز به خاطر شبی که با آزگود میلیونر گذرانده ، شاد و شنگول است ،وارد اتاق هتل می شود . ولی وقتی یک انگشتر الماس بزرگ را به جو (تونی کرتیس) نشان می دهد و اعلام می کند که به زودی ازدواج خواهد کرد ،جو به شدت نگران می شود :” قرار گذاشته ایم ژوئن ازدواج کنیم ” جو سعی می کند او را مجاب کند که به دلایل واضح او نمی تواند با آزگود ازدواج کند.ولی جری حالتی تدافعی دارد و اصرار می ورزد که آزگود زیاد هم برایش پیر نیست و تازه ، او عادت دارد مدام با دخترهای جوان ازدواج کند .جو مجبور می شود یادآوری کند که او یک دختر نیست ،یک مرد است و خب تازه برای چی یک مرد برود با یک مرد دیگر ازدواج کند ؟جری نگاه عاقلانه و سفیه ای به جو می اندازد چون پاسخ به نظرش خیلی بدیهی می رسد : آتیه!

 

نویسنده: هادی فخرائیان

منبع: فیلمهایی که می بینیم..

 

*****************************

 

[nextpage title=” یادداشتی بر فیلم بعضی ها داغشو دوست دارن (فصلنامه جشن کتاب)”]

 

۴- یادداشتی بر فیلم بعضی ها داغشو دوست دارن (فصلنامه جشن کتاب)

نویسنده : سپهر شریف زاده

 

د‌‌وست د‌‌ارید‌‌، بد‌‌انید‌‌ از نظر منتقد‌‌ان انجمن فیلم امریکا بهترین فیلم کمد‌‌ی تاریخ سینما کد‌‌ام است؟

اگر یک د‌‌سته گانگستر خطرناک شما را تعقیب کنند‌‌، چه می‌کنید‌‌؟

جک لمون و تونی کرتیس د‌‌ر نقش د‌‌و نوازند‌‌ه‌ی کتنرباس و ساکسیفون به نام‌های جری و جو د‌‌ر شیکاگو هستند‌‌ که د‌‌ر روز ولنتاین به‌طور اتفاقی د‌‌ر صحنه‌ی قتل عد‌‌ه‌ای حضور می‌یابند‌‌ و قاتلان آن‌ها را تحت تعقیب قرار می‌د‌‌هند‌‌. آنان برای فرار از این شرایط با جا زد‌‌ن خود‌‌ به جای نوازند‌‌گان زن به نام‌های د‌‌افنه و جوزفین وارد‌‌ گروه موسیقی «آل گرل جَز» می‌شوند‌‌ که برای اجرای برنامه‌ای راهی فلورید‌‌ا است. د‌‌ر آنجا با شوگر، خوانند‌‌ه و نوازند‌‌ه‌ی گروه، آشنا می‌شوند‌‌ که مرلین مونرو نقش او را ایفا می‌کند‌‌. اتفاقاً آنان با پیرمرد‌‌ی خوشگذران و میلیونر به نام آزگود‌‌ فیلد‌‌ینگ سوم آشنا می‌شوند‌‌ که عاشق د‌‌افنه (جری) می‌شود‌‌! شوگر آرزو د‌‌ارد‌‌ که روزی همسری میلیونر د‌‌اشته باشد‌‌ که یک کشتی تفریحی، یک واگن اختصاصی و یک خمیر د‌‌ند‌‌ان شخصی د‌‌اشته باشد‌‌!

همه چیز خوب پیش می‌رود‌‌ تا اینکه قاتلان برای شرکت د‌‌ر جلسه‌ی سالانه گانگسترهای امریکا به هتلی می‌آیند‌‌ که نوازند‌‌گان د‌‌ر آن اقامت د‌‌ارند‌‌. جری و جو همچنان سعی د‌‌ارند‌‌ شخصیت اصلی خود‌‌ را زیر پوشش زنانه پنهان کنند‌‌، اما قاتلان متوجه رفتار مشکوک آن‌ها می‌شوند‌‌. د‌‌ر این میان مشکلات د‌‌یگری هم وجود‌‌ د‌‌ارد‌‌. آزگود‌‌ از جری تقاضای ازد‌‌واج می‌کند‌‌ و جو شیفته‌ی شوگر می‌شود‌‌…

بیلی وایلد‌‌ر روزنامه‌نگار، فیلم‌نامه‌نویس، کارگرد‌‌ان و تهیه‌کنند‌‌ه‌ای است که طی بیش از پنجاه سال فعالیت هنری خود‌‌ د‌‌ر حد‌‌ود‌‌ شصت فیلم ساخته است. او به منزله‌ی یکی از کارگرد‌‌انان باذوق و خلاق د‌‌وران طلایی هالیوود‌‌ تلقی می‌شود‌‌.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/6-Some-Like-It-Hot.jpgبیلی وایلد‌‌ر کارگرد‌‌انی است که پیش از این د‌‌ر کارنامه‌اش فیلم‌های د‌‌رخشان د‌‌یگری همچون شاهد‌‌ برای تعقیب، خارش هفت‌ساله، سابرینا، بازد‌‌اشگاه ۱۷، تک‌خال د‌‌ر حفره، سانست بلوار، غرامت مضاعف و… را د‌‌ارد‌‌، اما این فیلم را موفق‌ترین اثر خود‌‌ می‌د‌‌اند‌‌. علاوه بر این‌که انجمن فیلم امریکا د‌‌ر سال ۲۰۰۷ این فیلم را به عنوان بهترین کمد‌‌ی تاریخ سینما برگزید‌‌ه و د‌‌ر رد‌‌ه‌ی چهارد‌‌هم صد‌‌ فیلم برتر سینما قرار د‌‌اد‌‌ه است، د‌‌یالوگ پایانی فیلم را نیز (د‌‌ر جایی که آزگود‌‌ به جری می‌گوید‌‌: «هیچ کس بی‌عیب نیست.») د‌‌ر فهرست صد‌‌ نقل‌قول برتر سینمایی قرار د‌‌اد‌‌ه است.

شیوه‌ی کارگرد‌‌انی وایلد‌‌ر انعکاسی از اعتقاد‌‌ او به اهمیت د‌‌اد‌‌ن به موضوع د‌‌استان است. او فیلمبرد‌‌اری باشکوه کارهای هیچکاک و اورسن ولز را به د‌‌لیل این‌که مانع توجه تماشاگر به د‌‌استان فیلم می‌شد‌‌، رد‌‌ می‌کرد‌‌. فیلم‌های وایلد‌‌ر د‌‌ارای حرکت‌هایی قاطع و د‌‌یالوگ‌هایی به‌یاد‌‌ماند‌‌نی است. هرگاه استود‌‌یو به وی اجازه می‌د‌‌اد‌‌ او فیلم‌هایش را به شیوه‌ی سیاه و سفید‌‌ فیلمبرد‌‌اری می‌کرد‌‌. او همراه وود‌‌ی آلن، د‌‌ارای پنج فیلم د‌‌ر فهرست صد‌‌ فیلم برتر کمد‌‌ی هستند‌‌.

جک لمون و مرلین مونرو برند‌‌ه‌ی بهترین جایزه‌ی بازیگران مرد‌‌ و زن گلد‌‌ن‌گلاب شد‌‌ند‌‌ و همچنین جایزه‌ی بهترین فیلم نیز به این فیلم تعلق گرفت. این فیلم با وجود‌‌ این‌که نامزد‌‌ د‌‌ریافت جایزه‌ی اسکار د‌‌ر هفت رشته شد‌‌، اما تنها جایزه‌ی بهترین طراحی لباس را د‌‌ریافت کرد‌‌. خب هیچ کس بی‌عیب نیست!

 

نویسنده : سپهر شریف زاده

منبع: فصلنامه جشن کتاب

 

*****************************

 

[nextpage title=” معرفی فیلمنامه ی بعضی ها داغشو دوست دارن (فیلم نگار)”]

 

۵- معرفی فیلمنامه ی بعضی ها داغشو دوست دارن (فیلم نگار)

 

بعضی ها داغشو دوست دارن مفرح ترین همکاری وایلدر و دایموند پایه داستانش را بر مبنای یک موقعیت طنز قرار داده و بر همین مبنا از ابتدا تا انتها به پیش می رود. یادتان هست سکانس شب در قطار را که جو در هراس افشا شدن هویتشان با خود خلوت کرده بود، اما در طرف دیگر جری با دیگران به خوش و بش مشغول بود؟ و یا صحنه ای که همسایه باکستر که دکتر نیز بود، وارد خانه او می شود و در حالیکه کوبلیک به خاطر خیانت رئیس خودکشی کرده، باکستر را مقصر قلمداد می کند و… اینها قسمت شیرین ماجراست.

در بعضی ها داغشو دوست دارن وایلدر و دایموند با زیرکی تمام، همه چیز را به سخره گرفته اند تا جایی که پالین کیل در وصف فیلم چنین گفت: «این فیلم شما را برآستانه ابهامی به غایت شگرف، سرگردان رها می کند.»

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/5-Some-Like-It-Hot.jpgاین فیلم‌نامه با نقش اختصاصات جنسی نا به سامان و درهم ریخته، طنز و کمدی موثری است درباره احساس امنیتی که مردان در پی آنند و نیز رویای سر سپردن به دنیای امن و ظریف زنان. “فیلمنامه‌ای که وایلدر و دایموند نوشته‌اند از آن رو که مرزهای میان کمدی ناب و کمدی شیک و نیز قهرمان و دلقک را می‌شکند، بسیار شکسپیری است. شخصیتی که کرتیس نقشش را بازی می‌کند قادر است حرکت کاوشگرانه خود پیرامون مقوله جنسیت را کامل کند در حالی که شخصیت لمون درنیمه راه این سفر باز می‌ماند…. فیلم دائما میان دو جریان در رفت و آمد است: جریان نخست که شناختی موشکافانه از انسان به دست می‌دهد. و این که هیچ یک از ما قابل اعتماد و اتکا نیستیم؛ و جریان دیگر که نمایش جسورانه و پرشور عشاقی است که تمام نیروی خود را د راه قطع کردن چرخه سرخوردگی‌ها و تعهدهای مسخره‌شان به کار می‌گیرند…”. در پایان کتاب دو نوشته درباره این فیلم آورده شده که عبارت‌اند از: “داغ‌تر از آن که بتوان دوستش نداشت/ بهرنگ رجبی” و “درباره فیلمی از یک انسان خوشبخت/ روزبه افتخاری”.

فیلمنامه ی این اثر توسط انتشارات نیلا و به ترجمه ی شهرام زرگر به چاپ رسیده است.

 

منبع:ماهنامه فیلم نگار شماره ۹۹

*****************************

 

[nextpage title=” نیم قرن پس از اکران «بعضی ها داغشو دوست دارند» (سینمای آزاد)”]

 

۶- نیم قرن پس از اکران «بعضی ها داغشو دوست دارند» (سینمای آزاد)

 

حدود پنجاه سال پیش(در ۲۹ مارس سال ۱۹۵۹ ) در برادوی نیویورک، فیلم “بعضی‌ها داغش را دوست دارند” برای اولین بار به روی پرده رفت. در این روز بیلی وایلدر کارگردان،« تونی کرتیس و جک لمون»، بازیگران محوری مرد، و «مرلین مونرو» به همراه همسر خود «آرتور میلر» از جمله بینندگان این فیلم بودند.

برای این فیلم، شرکت هالیودی مترو گلدن مایر” برای آن ۹۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده بود.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/4-Some-Like-It-Hot.jpg«جری (جک لمون)» و«جو(کونی کرتیکس)» دو نوازنده‌ی بیکار از شیکاگو هستند، که تصادفا در روز والنتاین (روز عشاق) ناظر درگیری و کشتار گروه‌های مافیایی با یکدیگر هستند. از ترس گانگسترها، جو و جری در لباس زنانه در یک گروه موسیقی وارد می‌شوند. این گروه موسیقی تنها از زنان تشکیل شده و مرلین مونرو (شوگر کین) خواننده گروه است.

جو و جری با نام‌های مستعار زنانه (جوزفین و دَفنه) در گروه جاز زنان، نقش نوازندگان ساکسیفون و کنترباس را برعهده می‌گیرند. هردو به زودی دلباخته‌ی «شوگر (مرلین مونرو)» می‌شوند. ولی دیری نمی پاید که متوجه می شوند که شوگر، تنها برایش مادیات و پول مهم است و از رابطه‌ی گذشته خود با مردان، نا امید و سرخورده و در حال گریز است.

 

در گفتگویی، شوگر به جو (در شمایل جوزفین) می‌گوید:

– در سال گذشته توی شش تا گروه موسیقی مردانه بودم.

– آدم نمی‌تونه به مردها اعتماد کنه!

– من به خودم اعتماد ندارم. من دلم برای نوازنده‌های ساکسیفون وا می‌ره. کافی که اونا قسمت اول “بیا در آغوش من را” بنوازند، سریع بدنم مورمور می‌شه، زانوهام شل می‌شن و می‌رم تو بغل‌شون.

– اما من هم ساکسیفون می‌زنم.

– اما خدا را شکر، تو یه دختری. بدین خاطر من هم اینجا هستم. برای حفظ خودم.

 

صاحبنظران سینمایی با تمجیدهای بسیار از این فیلم کمدی و مهیّج، که ملغمه ایی است از جنایت، تعقیب و گریز، عشق و احساسات پنهان انسانی، استقبال کردند.بیلی وایلدر، کارگردانی وسواسی بود که می گفت:«نبایستی پیوسته با عوض کردن صحنه ها، مدام با به تماشاگر یاد اورشوید که دارد فیلم تماشا می کند.»

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/10-Some-Like-It-Hot.jpgبیلی وایلدر در زمان ساخت فیلم با مرلین مونرو دردسرهای فراوانی داشت. مرلین مونرو به خاطر ناراحتیهای روحی قادر به حفظ کردن دیالوگ‌های خود نبود، چیزی که وایلدر به شدت از آن بیزار بود. وایلدر ناگزیر به تکرار دوباره و دوباره سکانس‌ها بود و این امر هزینه های زیادی را بر دوش تهیه کنندگان فیلم گذاشت.

وایلدر در اینباره می‌گوید: «کار با مونرو همانند قضیه دندان‌درد و دندانپزشک است. در زمانی‌که دندانپزشک مته را در دندان می‌چرخاند، از او متنفری و می‌خواهی او را بکشی. اما پس از معالجه او را می‌بخشی و همه دردها را فراموش می‌‌کنی.»

این پایداری و سماجت بیلی وایلدر سرانجام نتیجه مثبت داد. نه تنها منتقدان سینمایی اکران این فیلم را جشن گرفتند، بلکه این فیلم برای شش جایزه اسکار معرفی شد، اما در رقابت با دو فیلم “بن‌هور” و “خاطرات ‌آنه فرانک” نتوانست در بخش‌های اصلی جایزه اسکار را بدست آورد؛ و تنها برای بهترین “طراحی لباس” اسکار گرفت. اما در “گلدن گلوب” در سال ۱۹۶۰ مرلین مونرو و جک لمون به عنوان بهترین بازیگران زن و مرد در بهترین فیلم کمدی سال جایزه گرفتند.

از دید بیلی وایلدر، تنها کارگردانی که موفق به ساخت چند فیلم فراموش‌ناشدنی شود، کار خود را به بهترین شیوه انجام داده است.

“بعضی‌ها داغش را دوست دارند” بی‌ گمان فیلمی ماندگار است. هم‌اکنون نسخه‌های ویدئویی و DVD این فیلم جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا به حساب می‌آیند. این فیلم بر روی لیست بهترین فیلم‌های آمریکا در سال ۲۰۰۷ مقام بیست و دوم را بدست آورد.

 

منبع: سینمای آزاد

 

*****************************

 

[nextpage title=” کمدی موقعیت در بعضی ها داغشو دوست دارن اثر بیلی وایلدر (آوینی فیلم)”]

 

۷- کمدی موقعیت در بعضی ها داغشو دوست دارن اثر بیلی وایلدر (آوینی فیلم)

نویسنده: آرمان افشار

 

واقعیت در لباس کمدی موقعیت

۲۸ مارس، سالمرگ کارگردان و تهیه کننده آمریکایی، بیلی وایلدر است. به این بهانه قصد داریم موضوع کمدی موقعیت را در سه نمونه از بهترین فیلم های بیلی وایلدر یعنی «آپارتمان»، «بعضی ها داغشو دوست دارن» و «سانست بولوار» مورد بررسی قرار دهیم. دلیل این انتخاب هم اشاره خود وایلدر به این سه فیلم به عنوان بهترین فیلم هایش در مصاحبه مفصلی است که در کتاب «گفتگو با بیلی وایلدر» با کامرون کرو انجام داده است. در آنجا به وضوح می بینیم که وایلدر تعداد محدودی از فیلم های خود را دوست دارد و درباره برخی حتی خوش ندارد زیاد صحبت کند:

کامرون کرو: از میان فیلم هایی که ساخته اید کدام به نظر خودتان کامل ترین است؟ کدام به شخصی که شما هستید نزدیک تر است؟

بیلی وایلدر: فیلمی که کمترین اشکال را دارد، منظورم اشکالات واضح است، «آپارتمان» است. ولی نسخه نهایی فیلم «بعضی ها داغشو دوست دارن» را خیلی دوست دارم. فیلم موفقی بود. شاید هم این و «سانست بولوار». (گفتگو با بیلی وایلدر، کمرون کرو، ترجمه گلی امامی، صفحه ۶۹)

بعضی ها داغشو دوست دارن

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/2-Some-Like-It-Hot.jpgاین فیلم، محبوبترین فیلم بیلی وایلدر از نگاه خود اوست و البته چنانکه پیشتر ذکر شد نه کاملترین آن. «بعضی ها داغشو دوست دارن (۱۹۵۹)» را دیگر نمی توان فیلمی با مضامین اجتماعی و… دانست که همراه با چاشنی طنز وایلدری است. این فیلم اگرچه آن مضامین را هم در خود دارد اما پیش از هرچیز کمدی است و یک کمدی موفق. همین ویژگی موجب شده فیلم از کمدی موقعیت صرف بودن فاصله بگیرد و از دیگر گونه ها همچون فانتزی و شوخی های کلامی هم بهره فراوان ببرد؛ گرچه فانتزی و کمدی کلامی وایلدر را نمی توان با نمونه های مشهور دیگر مقایسه کرد. وایلدر حتی وقتی هم که از این انواع دیگر کمدی استفاده می کند باز به رنگ موقعیت کمیک آذینشان می بندد. برای بخش های فانتزی اثر می توان قسر در رفتن های ساده شخصیت ها از دست گنگسترها (دار و دسته ی اسپاتس) را مثال آورد و نیز در نیمه دوم فیلم سرعت لباس عوض کردنشان که با زمان واقعی نمی تواند تطبیق داشته باشد. همینطور دیگر موقعیت های کمیک فیلم که کمتر در واقعیت می توانند اتفاق بیفتند مثل خود ایده ی اصلی که دو مرد بتوانند واقعاً این همه مدت خودشان را زن جا بزنند و همه چیز به سودشان پیش برود و، لو نروند. نیازی به گفتن نیست که این ویژگی را نمی توان نقص اثر به شمار آورد چراکه فیلم کمدی اقتضائات خودش را دارد و نمی توان آن را با فیلمی که ضمن دیگر جوانب، کمیک هم هست مقایسه کرد. پس تعجبی ندارد اگر «بعضی ها داغشو دوست دارن» بهترین کمدی تاریخ سینما به انتخاب مؤسسه فیلم امریکا لقب گرفته است.

کمدی موقعیت غالباً مبتنی بر عنصر «تضاد» است. جدا از اصل ایده جا به جایی جنسیتی در فیلم، سکانس ها و صحنه های بسیاری بر این مدعا صحه می گذارند. موقعیت ابتدایی فیلم که اسم رمز ورود به مجلس بزم شبانه «مجلس ختم مادربزرگ» لقب گرفته و به درگیری با پلیس می انجامد یکی از این نمونه هاست و دیگری مشابه این صحنه در پایان فیلم که در یک مراسم جشن رسمی، کیک تولد عظیم الجثه ای مخفیگاه قاتل اسپاتس و دار و دسته اش می شود.

پایان بندی این فیلم مبتنی بر یک دیالوگ قهقهه برانگیز است که ارزش کمیک خود را نه از شوخی کلامی، که از موقعیت موجود گرفته است. جری به سیم آخر می زند و می گوید: «تو انگار حالیت نیس! من مَردم!» و آزگود با این دیالوگ انتهایی فیلم جوابش را می دهد که: «هیچکس کامل نیست!» ما تنها زمانی می توانیم به این دیالوگ جدی آن همه بخندیم که در جریان موقعیت بامزه پیش آمده باشیم و در واقع چه بسا جادوی این دیالوگ های پایانی بیلی وایلدر در همین جدی بودنشان باشد؛ اینکه به خودی خود حامل شوخی و طنز مستقلی نیستند.

 

نویسنده: آرمان افشار

منبع: آوینی فیلم

 

*****************************

 

[nextpage title=” هیچکس کامل نیست: یک پایان واقعی بر مسلسل شوخی های و مزه پراکنی ها (رضی بهرامی)”]

 

۸- هیچکس کامل نیست: یک پایان واقعی بر مسلسل شوخی های و مزه پراکنی ها (رضی بهرامی)

 

جری ( جک لمون ) و جو ( تونی کرتیس ) دو نوازنده فقیر که ناخواسته شاهد قتلی بوده اند مجبور می شوند برای فرار از دست گنگسترها با سر و شکل زنانه وارد گروهی موسیقی تماما دخترانه ، شوند . از قضا جو عاشق یکی از دختران گروه شده و پیرمردی پولدار نیز عاشق جری می شود.

دیالوگ پایانی فیلم بعضی ها داغشو دوست دارند یکی از بهترین و به یاد ماندنی ترین دیالوگ های تاریخ سینماست. در این فیلم جک لمون که نوازنده ویولون نسل است، برای حضور در کنسرتی، مجبور پوشیدن لباس زنانه می شود. در این میان، پیرمردی به اسم اوسگود عاشق جک لمونی که زن شده می شود و لمون بیچاره را عاصی کرده است. در نهایت لمون لباس زنانه اش را از تن بیرون می کند:

جری: تو انگار حالیت نیس![کلاه گیسش را بر می دارد؛ با صدای مردانه] من مردم!

ازگود: [بی توجه] خب-هیچ کس کامل نیس!

 

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/8/83-Some-Like-It-Hot/83-Some-Like-It-Hot/1-Some-Like-It-Hot.jpgبه این ترتیب یکی از بامزه ترین دیالوگ های پایانی تاریخ سینما توسط بیلی وایلدر بزرگ شکل می گیرد. فیلمنامه هایی که استاد همراه با همکارش ، ای ال دایموند نوشته سرشار از چنین دیالوگ های نابی هستند که فقط ذهن خلاق این زوج توانایی نوشتن شان را دارند. نکته جالب تر اینجاست که همین دیالوگ پایانی روی سنگ قبر استاد نیز حک شده : “هیچکس کامل نیست” و چه آسان خیلی ها فقط با یک دیالوگ جاودانه می شوند.

گفتگویی جالب بین جری و جو در جامه ی زنانه:

«جری (جک لمون): عجب پیر سگ منحرفی!

جو (تونی کرتیس) : چی شده؟

جری: تو آسانسور نیشگونم گرفت!

جو: خب حالا دستگیرت شد نصف دیگه ی مردم چه جوری زندگی می کنن؟

جری: نگاه کن! خوشگلم نیستم!

جو: اهمیت نمیدن، فقط کافیه دامن پات باشه٬ مث تکون دادن پارچه ی قرمز جلوی گاوه.

جری: آره؟ من از پارچه قرمز بودن خسته شدم٬ میخوام دوباره گاو باشم!»

«تونی کرتیس: مهم نیست چقدر منتظر باشی. مهم اینه منتظر کی باشی.»

 

منبع: رضی بهرامی

 

 

 

19
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
19 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
loordفیلم خورهahmadreza1361مجهولیغما Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
loord
Guest
Member
loord

فوق العاده اس این فیلم.بیلی وایلدر فوق العادس.عاشق اون صحنم که شوگر میگه کاش مادرم می تونست منو ببینه بعد جری یه نگاه به آزگود میکنه میگه ای کاش مادر من هیچوقت نفهمه :)))))

فیلم خوره
Guest
Member
فیلم خوره

آدم ناراحت میشه وقتی میبینه یه همچین شخصیت هایی تویِ چه سالی چه فیلمی بازیکردن وچه فیلمایی ساختن و دیگه قرار نیست یه همچین شاهکارایی به وجود بیاد … 😥

ahmadreza1361
Guest
Member
ahmadreza1361

فیلم سادگی جذاب و خیلی گیرنده ای داره تو درامش طنز دخیله و موجب میشه خیلی درام نشه و تو طنزشم درام دخیله که طنز خیلی طنز نمیشه یه همگام سازی خیره کنندس که واقعا هنره بی بدیله بیلی وایدلرو نشون میده مثلا سکانس بوسه های مرلین مونرو و کورتیس برای اولین بار توی کشتی اصلا نمیشه گفت صحنه دراماتیکیه یا رقص لمون و پیرمرد پولدار که نامزدش هم میشه نمیشه گفت صحنه ی تماما طنزیه فیلم بسیار درخشانی بود

مجهول
Guest
Member
مجهول

فیلم واقعا زیبا
همه اجزای فیلم درست
نمره منتقدین هم تصدیق میشه
و واقعا طنز

یغما
Guest
Member
یغما

AHAM:

saeed-a:خدا بیامرزه همشونو…

بخصوص جک لمون همیشه دوست داشتنی رو… 😳 😳

+مارلین مورنو

و تونی کورتیس.
عاشق این فیلمم

sahra
Guest
Member
sahra

این فیلم حرف نداره

فوق العادست

بازی جک لمون و مرلین مونرو فوق العاده بود فیلمبرداری عالی

دیالوگاش که دیگه خیلی خوبه

مرلین مونرو که الهه زیباییه از اون خوشگل تر کسی رو ندیدم
ایده هم که فوق العاده بود

بهترین فیلم کمدی تمام عمرم
نمره من به این فیلم ۹٫۸ تمام

GHASEM
Member
Member
GHASEM

[quote]از نظرمن بازیگریه که تو فیلماش میخواد خودشو ارضا کنه و ادم عقده ای است!!
Ye kam be in site omidvar shodam. Afarin

صمد
Guest
Member
صمد

منم از ساشا خوشم میاد
یعنی عاشقشم
ولی به قول دوستمون
این مث مقایسه بنز با پراید ِ!
خودایش حقشه بهترین طنز تاریخ شه
من عاشق سکانس آخر فیلمم
nobody&#39 ;s perfect

reza94
Member
Member
reza94

چطور همچین فیلمیو با کارای بارون کوهن مقایسه میکنید؟دلقک بازی با کمدی فرق زیادی داره!به قرآن شوخیهای جنسیو از این فیلما بگیرید هیچی برا عرضه ندارن.نمونش دیکتاتور!!!

reza94
Member
Member
reza94

وایلدر البته!نوشتم وایدلر!

reza94
Member
Member
reza94

بیلی وایدلر!!!فیلماش نشاط آور و بینظیره.فیلماش بی شیله پیله است.فیلماش زندگی داره.هیچی ندارم در وصفش بگم با طراوت و دیوانه کننده.ساده و پیچیده.آپارتمانش که بینظیر بود.

rashid mousavi
Member
Member
rashid mousavi

احمد:از نظر منتقدین بهترین کمدی تاریخ است.
یاد جک لمون دوست داشتنی بخیر.یکی از رکورد دار های اسکار است با ۸ نامزدی که دوتاش به بردن جایزه رسید.
ای کاش بیلی وایلدر افسانه ای و جک لمون خارق العاده بیشتر با هم فیلم می ساختند.
به همه پیشنهاد میکنم سه گانه بیلی وایلدر و جک لمون(از دید گاه خودم)ببینید که از نون شب واجب تره.
بعضی ها داغش رو دوست دارن۱۹۵۹-اپارتمان۱۹۶۰-ارینا دوست داشتنی۱۹۶۳

احسنت به این حسن سلیقه

محمد رضا
Guest
Member
محمد رضا

از نظر منتقدین بهترین کمدی تاریخ است.
یاد جک لمون دوست داشتنی بخیر.یکی از رکورد دار های اسکار است با ۸ نامزدی که دوتاش به بردن جایزه رسید.
ای کاش بیلی وایلدر افسانه ای و جک لمون خارق العاده بیشتر با هم فیلم می ساختند.
به همه پیشنهاد میکنم سه گانه بیلی وایلدر و جک لمون(از دید گاه خودم)ببینید که از نون شب واجب تره.
بعضی ها داغش رو دوست دارن۱۹۵۹-اپارتمان۱۹۶۰-ارینا دوست داشتنی۱۹۶۳

AHAM
Guest
Member
AHAM

هر عاشقی میتونه با به کار بردن جمله ی"هیچ کس کامل نیست"
از بزرگ ترین مشکلات معشوقه اش چشم پوشی کنه.

AHAM
Guest
Member
AHAM

saeed-a:خدا بیامرزه همشونو…

بخصوص جک لمون همیشه دوست داشتنی رو… 😳 😳

+مارلین مورنو

Abe
Member
Member
Abe

واقعا این فیلم بهترین فیلم کمدی تاریخ سینماست. واقعا تمام فیلم های بیلی وایدلر شاهکاره.دیالوگ ها. صحنه. فیلمبرداری. همه چیز. بازیگران هم خوب بودند مخصوصا لمون فوق العده بود. فیلمنامه هیچ چیز کم و کسر نداشت و کامل بود و جالب تر اینکه وایدلر چندتا ژانر رو با هم تلفیق کرده بود لطف خاصی به فیلم بخشیده بود.

Shiva Molaei
Member
Member
Shiva Molaei

فوق العاده بود این فیلم
یک کمدی بسیار شیرین و دلچسب، با دیالوگ های بینظیر و فراموش نشدنی

حامد خلیلی
Member
Member
حامد خلیلی

بیلی وایلدر واقعاً یکی از بزرگترین کارگردان های تاریخ سینماست، فیلماش بدون نقصن. به همه پیشنهاد می کنم آثارشو ببینن، مخصوصاً sunset bulvard ، apartment، lost weekend

saeed ako
Member
Member
saeed ako

خدا بیامرزه همشونو…

بخصوص جک لمون همیشه دوست داشتنی رو… 😳 😳