Nightcrawler (شبگرد) +‌ بازبینی تصویری

کارگردان: Dan Gilroy (دن گیلوری)
نویسنده: Dan Gilroy (دن گیلوری),
7.9
76
0.95

خلاصه داستان:

: لوئیس بلوم جوان پر تلاش و با انگیزه‌ایه که در پی یافتن یک شغل با بازار داغ خبرنگاری جنایی لس آنجلس آشنا میشه و گروهی از فیلمبردان آزاد را پیدا میکنه که از تصادفات، قتل ها، ضرب و شتم ها و … فیلمبرداری میکنن. لوئیس دست به کار میشه و وارد این جامعه‌ی خشن و


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

بازبینی تصویری Nightcrawler (شبگرد)

دانلود  با کیفیت 1080p (اینجا) و 720p (اینجا) یا مشاهده آنلاین بازبینی ویدئویی با کیفیت بالا از طریق یوتوب (اینجا).

مشاهده آنلاین بازبینی ویدئویی از طریق آپارات.

 

 

اين [فيلم] سرگرمی جدی و خيالبافانه ای است که به تدريج جذاب و متقاعد کننده می‌شود.

«شبگرد[۱]/Nightcrawler» فيلمی تاريک و بدبينانه در عصری پوچگرا است. اين اثر فضایی ملتهب دارد و هر از گاهی تماشايش ناراحت کننده می‌شود، اين شايد به اين دليل است که گرچه داستان فيلم تخيلی است، اما بيننده می‌داند که حقايق زيادی در آنچه بايد درباره اخبار محلی و اهميت گزارشات شوک آور، که برای بالا بردن تيراژ رسانه ها تهيه می‌شوند، نهفته است. همان طور که يکی از شخصيت‌های فيلم می‌گويد، «هر جا خون باشه، پول هم هست.» يا شخصيت ديگری می‌گويد، « فکر کردن (درباره اخبار محلی) مانند تماشای زنی است که با گلویی بريده دوان دوان در خيابان می‌دود.» بعد تلويزيون را روشن می‌کنيم و تيزر شروع اخبار ساعت ۶ و ۱۱ را تماشا می‌کنيم. و اين شما را به فکر فرو می‌برد.

برجسته‌ترين عامل نخستين تجربه کارگردانی دن گيلروی فيلمنامه نويس، بازی است که توانسته از جک جيلنهال بيرون بکشد. بر اساس سنت براندو، بيل، ترون و ديگران جيلنهال برای ايفای نقش لوئیس بلوم بايد استحاله جسمانی بسيار شديدی را تجربه کند. لوئیس شخصيتی مشوش و وحشت زده است و بازيگر خوب توانسته آن را دربياورد. ظاهر نزار جيلنهال به طرز عجيبی نگران کننده است، البته نه نگران کننده تر از پرسوناليته لوئیس. لبخند جعلی، چشمان مرده و رفتار مؤدبانه‌اش نقابی است بر نيروی درونی که کنترلش از عهده هر عقل سيلمی خارج است. او ضد قهرمانی کلاسيک است، گرچه حتی اين تعريف هم به خوبی نمی‌تواند شخصيتش را توصيف کند.

وقتی «شبگرد» شروع می‌شود، لوئیس سارقی است که آهن قراضه می دزد و به چندر غاز به مال خری می‌فروشد تا پول بخور و نميری برای گذران زندگی به دست بياورد. يک روز، سر يک صحنه تصادف جاده ای می‌رسد و متوجه مردی به نام جو لودر (با بازی بيل پاکستون) می‌شود که در حال فيلمبرداری از صحنه تصادف است. وقتی لوئیس از او می‌پرسد که چه کار می‌کند، جو به او می‌گويد دارد از اين حادثه برای اخبار تلويزيون فيلم می‌گيرد و بعد همان کنايه «هر جا خون باشه، پول هم هست» را بيان می‌کند. لوئیس عاشق اين کار می‌شود. يک دوربين ارزان قيمت و يک اسکنر پليس می‌خرد و آن را روی خودش امتحان می‌کند. چند تلاش اولش با شکست روبرو می‌شوند اما بعد از اين که موفق می‌شود چند صحنه انحصاری بگيرد می‌تواند آن‌ها را به نينا رومينا (با بازی رنه روسو)، کارگردان خبری کم طرفدارترين استوديوی خبری لس آنجلس، بفروشد. رابطه بسيار گرمی بين اين دو شکل می‌گيرد و لوئيس به تدريج اخلاقيات را ناديده می‌گيرد و حتی گاهی اوقات قوانين را زير پا می‌گذارد تا «لحظه های ناب» را شکار کند. دستيار ساده ای، ريک (با بازی ريز احمد) را استخدام می‌کند و خيلی زود موقعيت جو به عنوان بهترين شبگرد محلی را به چالش می‌کشد. اشتياق بيش از حد لوئيس، او را به قلمروی تاريکی هدايت می‌کند، جایی که اقداماتش جان بسياری را به خطر می‌اندازد و توجه پليس را جلب می‌کند. اما اين‌ها هيچ‌کدام به وخامت فيلمی که بيننده ها را ميخکوب می‌کند و رتبه استوديو را بالا می‌برد، نيستند.

نمی‌توانم بگويم که آيا «شبگرد» همچون اسمش باعث شگفتی بيننده می‌شود يا خير. شايد در گذشته بعيد به نظر می‌رسيد که فردی در زندگی واقعی تا اين حد بی احتياط باشد، اما اقدامات پاپاراتزی ها در مورد زندگی خصوصی پرنسس ديانا اين باور را به چالش کشيد. موضع گيلروی در خصوص انتقاد از صحنه اخبار محلی روشن است به طوری که حتی آنچه در اثر مشهور پيتر فينچ، «شبکه / Network» با دقت فراوان نمايش داده می‌شود را به چالش می‌کشد. در گذشته، تمرکز شبکه های خبری شبانه، بهره بردن از اطلاعات بود. اما حالا با شديد شدن رقابت، برای حفظ مخاطبانی که روز به روز کمتر می‌شوند، همه آن‌ها در پی بازی کردن با گرايش‌های اساسی بيننده يعنی خونريزی و ترس فروشی هستند. صحنه مورد علاقه من در فيلم «شبگرد» در طول يک گزارش خبری زنده رخ می‌دهد که در آن می‌بينيم که چگونه نينا از طريق گوشی به گوينده خبر نهيب می‌زند که پياز داغ وحشت و پارانويای همراه با يکی از کليپ‌های لوئيس را بالا ببرد. اين چيزی است که امروز اخبار به آن تبديل شده است.

روايت اپيزودی «شبگرد» هر از گاهی دچار برخی مسائل اساسی می‌شود و رابطه بين لوئيس و ريک، برخلاف اجتناب فيلمساز از نمايش خصوصيات ارتباطی لوئيس، جواب نمی‌دهد، چون در وهله اول به نظر می‌رسد که ريک بيشتر شبيه يک نويسنده مصنوعی است تا فردی واقعی. فيلم در تبليغاتش به عنوان نمونه ای از ژانر تريلر نمايش داده می‌شود، اما بيشتر شخصيت محور است و در پي مکاشفه طرز فکر انسانی که در بهترين حالت مردم گريز و در بدترين حالت جامعه ستيز توصيف می‌شود، است. اين [فيلم] سرگرمی جدی و خيالبافانه ای است که به تدريج جذاب و متقاعد کننده می‌شود و باعث می‌شود به آنچه اخبار تلويزيونی می‌فروشند بيشتر دقت کنيم.

[۱] شبگرد به افرادی گفته می شود که به صورت انفرادی و مخفیانه برای به دست آوردن مواد خبری به جاهایی می روند که هر کس جرات رفتن به آنجا را ندارد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

30
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
30 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
24 Comment authors
S Ziya HosseiniH.HGTکارنAlireza90 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/nightcrawler/ […]

movement
Guest
Member
movement

یک حفره مهم آخرای فیلم بود که با عقل جور در نمیاد؛ اون قاتل که سه چهار تا گلوله خالی کرد تو سینه اون دستیار بخت برگشته؛ چرا وقتی از ماشین اومد بیرون و فیلمبردار اصلی رو دید، یه گلوله حروم اون نکرد یا حتی سعی نکرد که به اون آسیبی برسونه؛ به نظر من که نقص بزرگیه توی فیلم…ولی در کل ارزش دیدن رو داشت.

ت
Guest
Member
ت

درسته و واقعا تلخه فیلمش… و پوچگرا…! از مرگ همکارش فیلم گرفت و…

ت
Guest
Member
ت

درسته و واقعا تلخه فیلمش… و پوچگرا…! از مرگ همکارش فیلم گرفت و…

ت
Guest
Member
ت

درسته و واقعا تلخه فیلمش… و پوچگرا…! از مرگ همکارش فیلم گرفت و…

فرهاد
Guest
Member
فرهاد

درسته فیلم شاهکاری نبود ولی فیلم خیلی خوبی بود که اندازه دهنش حرف میزد. در کل به نظرم جزو ۱۰ فیلم برتر سال بود

S Ziya Hosseini
Member
Member
S Ziya Hosseini

شیخصیت جیلنهال یجورایی منو یاد تراویس بیکل انداخت.
یکم شباهت داشتن.

H.H
Guest
Member
H.H

فیلمی نبود که واقعا حق گرفتن ۷٫۹ از imdb رو داشته باشه
😡

GT
Guest
Member
GT

به نظرم فیلم انتقاد شدیدی به جامعه ی آمریکا و حتی پلیس و قانون اون داره
جایی که پلیس با این که حقیقت رو می دونه و کار لو رو قتل می دونه ولی کاری نمی تونه کنه
جایی که کسی موفق هست که با قدرت سخن خودش مردم رو وادار به انجام کار هایی که دوست داره می کنه
جایی که یه دزد می تونه زود تر از پلیس به صحنه ی جرم برسه

کارن
Guest
Member
کارن

سلام یه فیلمه سرگرم کننده و لی عالی نبود.

Alireza90
Guest
Member
Alireza90

اون نقد تصویری که گذاشتین، نقد بود یا فیلم کمدی؟!؟

Farid J
Guest
Member
Farid J

فیلمش خیلی خوب بود.با ۸ میلیون دلار فیلم معرکه ای بود.
ولی بیشتر از فیلمش از طرز بازی کردن جینلهال به ویژه حرف زدنش خوشم اومد.خیلی تند و باحال حرف میزنه

m.r.h
Guest
Member
m.r.h

تعقیب و گریز!ترس و دلهره!صحنه سازی و تقلب!
همش تو یه فیلم!
اونم با ۸میلیون!!
همشم تو دله شب(آخ جونم)!!!
ببخشید چیز دیگه ای میل دارید؟؟؟؟!

blueman
Guest
Member
blueman

فیلم خیلی خوبی بود ، جیک جیلنهال عالی بود گریمش خیلی جذاب بود و قیافه یه آدم بدبخت رو به بهترین شکل نشون میداد.

peyman mirmoeeni
Member
Member
peyman mirmoeeni

بهترین کاری که میشه با هشت ملیون دلار کرد ، ساختن این فیلمه!!

یولبارس
Member
Member
یولبارس

تصور کنید که این فیلم تو ایران ساخته و اکران می شد :
۱ – مسعود فراستی می نونشت : « این فیلم، یک فیلم ضدایرانی ست »
۲ – فیلم به مرحله ی اکران نمی رسید و هیچوقت هم اکران نمی شد!
۳ – کارگردان بیچاره ی فیلم هم ممنوع التصویر میشد و مجبور می شد که دیگه قید ایران رو بزنه و بره خارج!

masoodp
Guest
Member
masoodp

با سلام بدون تردید یکی از بهترین فیلم های امسال،که شایسته ۸ از ۱۰ است… اکشنی کم نقص و تکان دهنده،با فیلمنامه عمیق و بازی های خوب… از طرفی نمیتوان آن را یک اکشن ساده محسوب کرد! چون لایه های روانشناختی و فلسفی بسیاری هم در آن مستتر اسj. اینکه چگونه یک جانی می تواند به هنرمندی نابغه تبدیل شود! و از صحنه های جنایتی که در حقیقت خود آنها را کارگردانی میکند! لذتی بی حد ببرد و از آن ها به عنوان پلی برای رسیدن به موفقیت!؟ استفاده کند… این فیلم بخوبی مفهوم تنازع بقای داروینی و درنده باش… ادامه »

!!!!!!!!
Guest
Member
!!!!!!!!

فیلم فوق العاده ای…عالی!
تعلیق و آدرنالین بالا در کنار مضمون قوی و تکنیک انتقال حس…

*
این بازبینی هم که گذاشتین…خیلی بد و ضعیف!!!

pouriya rezaali
Member
Member
pouriya rezaali

بنظر من یکی از ۵ فیلم برتر سال بود که تا الان دیدم … بازی جیک عالی بود … داستان فیلم هم به دلم نشست

pouyaaa
Guest
Member
pouyaaa

اگه دقت کنین سکانس یکی مونده به آخری با فیلم برداری از ساعت لو میخواست بگه که لو از یک دزد خرده پا با حریص بودنش به کجا رسید
انگار مضمون فیلم پول پرستی اقشار مختلف جامعه رو به واسطه هر عملی قصد داشت نشون بده
به نظرم جیک جینلهال یکی از ۳ بازیگر عالی زیر ۴۰ ساله

hosseinmg
Guest
Member
hosseinmg

فیلمو دیدم با کیفیت ۱۰۸۰p فیلم کاملا سطح متوسط بود و چیزه جدیدی و جالبی نداشت. فیلنامه گاهی بسیار خسته کننده میشد،،جیک جیلنهال بازیگره خوبیه اما تو یه این سبک بازی رایان گاسلینگ از همه بهتره در حال حاضر،، من تو سایت ای ام دی بی ۵ از ۱۰ دادم،،

مریم آزاد
Guest
Member
مریم آزاد

از داستان فیلم خوشم اومد حداقل واسه من تازگی داشت.اما دیگه "خیلی معرکه" نبود…

SINA PARSA
Member
Member
SINA PARSA

من کلا فیلمهای قدیمی میبینم . فیلمایی که برد پیت و جانی دپ و ادوارد نورتون و کریستین بل و جرج کلونی توش باشن و فیلمای شاهکار از بازیگران شاهکاری چون مارلون براندو و ال پاچینو و رابرت دنیرو و کلینت ایستوود و جک نیکلسون و همفری بوگارت و … بیشتر میبینم و از ۹۹ درصد فیلمای جدید خوشم نمیاد به جز چند تا . سال ۲۰۱۴ که اولش فیلم خوب زیاد ندیدم ولی این اواخر فیلم هایی مث شبگرد و هتل بزرگ بوداپست و برد من و whiplash و بازی تقلید اومد که عالی بودن و حال کردم .… ادامه »

p
Guest
Member
p

فیلم فوق العاده ای بود که دیشب دیدم.از این به بعد جیک جیلنهال رفت تو لیست بازیگرای مورد علاقه من.ای کاش که گلدن گلوب رو بهش میدادن. به نظر من نباید شخصیت های فیلم قضاوت کرد چون به نظر من همه شخصیت ها از نظر من همه خاکستری بودن و اگر بعضی هاشون از جمله خود لوئیس بلوم خبیث تر به نظر میومد به خاطر بلاهایی بود که بقیه تو جامعه سرش دراورده بودن(در ابتدای فیلم هم بهش اشاره شد) پس انگار بقیه هم به اندازه خود لوئیس مقصر بودن. کلا فیلم خیلی خوبی بود.یکی از بهترین فیلم های امساله… ادامه »

screen love
Guest
Member
screen love

فیلمو دیدم و باید بگم کارگردان موفق شده نقبی ظریف به پشت پرده ی آنچه که می بینیم و نیز درون افرادی که در پشت پرده برای سلیقه ی مخاطب جهت و مسیر انتخاب می کنند بزند. گاهی انچه که ما از ان لذت می بریم محصول کوشش رذیلانه ی یک جاه طلب انحصار اندیش است. در رمان طبل حلبی(گونتر گراس)از زبان یکی از کاراکترها می شنویم که هیچوقت مسحور آنچه که از تریبون گفته میشه نشو و این مهم وقتی که به پشت تریبون و آنچه در آنجا در حال اتفاق است پی ببری قابل درک می شود…جیک جینهال… ادامه »

bent ben
Member
Member
bent ben

فیلم خوبی به نظر می رسه

حاجی ایبرت
Guest
Member
حاجی ایبرت

بازی جک گلینهال دوس دارم توی فیلمای کوهستان برکبک ، زندانیا، زودیاک (فینچر)… خوب بود…. با تعریف این دوستمون منتظر این فیلمم…! نقدش و میذاریم برای بعد دیدن!
کاش ایرانم پخش سینمای جهان و داشت ….. هی! 🙁

یارعلی قمصری
Guest
Member
یارعلی قمصری

چرا این نقد نو صفحه اصلی سیات نیست؟

amir ebrahimi
Member
Member
amir ebrahimi

jake gyellnhaal:فیلمش معرکس. معرکه خدا چی بگم از این فیلم هر چی بگن کم گفتم ولی نقد یا هر چی اسمشو گذاشتی خیلی بی خود بود این حرف ها رو نگفتی ۱ جیک جینهال ۱۰ کیلو کم کرد تا قیافش مانند افراد گرسنه به نظر بیاد گرسنه پول شهرت ۲ بازی زیر پوستی جیک در تمام فیلم معلوم بود که به خاطرش بیمارستان هم رفت که از روی عمد به آینه مشت میزنه و بخیه میخوره فیلم نشون دهنده اینکه مردمی هستند که به خاطر استخدام شدن چنین کارایی میکن و طیف گسترده ای شامل میشه فضای فیلم تاریک نیست… ادامه »

امیر پاکزاد
Member
Member
امیر پاکزاد

فیلمش معرکس. معرکه خدا چی بگم از این فیلم هر چی بگن کم گفتم ولی نقد یا هر چی اسمشو گذاشتی خیلی بی خود بود این حرف ها رو نگفتی ۱ جیک جینهال ۱۰ کیلو کم کرد تا قیافش مانند افراد گرسنه به نظر بیاد گرسنه پول شهرت ۲ بازی زیر پوستی جیک در تمام فیلم معلوم بود که به خاطرش بیمارستان هم رفت که از روی عمد به آینه مشت میزنه و بخیه میخوره فیلم نشون دهنده اینکه مردمی هستند که به خاطر استخدام شدن چنین کارایی میکن و طیف گسترده ای شامل میشه فضای فیلم تاریک نیست و… ادامه »