Mirror Mirror (اِی آینه اِی آینه)


خلاصه داستان:

جولیا رابرتز در نقش ملکه ظالمی ظاهر می شود که سفید برفی را سالهاست در اسارت نگه داشته. او برای ادامه بقای خود قصد دارد با شاهزاده الکوت ازدواج کند اما وقتی شاهزاده، سفیدبرفی را می بیند اوضاع تغییر می کند ..


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم RogerEbert (راجر ایبِت)

نمره 6.5 از 10

فیلم «اِی آینه! اِی آینه /Mirror Mirror»چشمان شما را به مجلس مجلل و باشکوه خیال میهمان می کند و یک بازی هم برای ذهنتان ترتیب دیده تا همینطور که عناصر داستان به هم بر می خورند و سر راه هم قرار می گیرند، آنها را در جای مناسب قرار دهید. این فیلم بازگویی وفادارانه ای از نسخه های برادران گریم یا والت دیزنی به شمار نمی رود، اما با اینحال نمیتوان آن را هجویه ای بر داستان اصلی یا داستانی مستقل دانست. در کل دیدن فیلم لذت بخش است. از تفاوت های اصلی داستان در این نسخه، نقش مهم و برجسته تری است که برای هفت کوتوله در نظر گرفته شده است، آنها در این فیلم گروه سرخوشی هستند که انگار به دنبال رابین هود می گردند. چیز دیگری هم که یادم نمی آید در نسخه های قبلی دیده باشم، مبارزه با یک شیر دال/ griffinغول پیکر است.

فیلم همه ی ویژگی های ظاهری خود را به کارگردان اثر، تارسم سینگ/ Tarsem Singhمدیون است. سینگ که متولد هندوستان است، کار خود را با ساخت تبلیغات تجاری برای تلویزیون آغاز کرد و با ساخت دو فیلم «سلول/ The Cell» محصول ۲۰۰۰ و «سقوط/ The Fall» محصول ۲۰۰۶ به شهرت رسید. این دو فیلم از نظر جلوه های بصری جزو بهترین فیلم هایی بوده اند که در عمرم دیده ام. او عاشق مناظر خاص و بناهای عجیب و غریب و چشم نواز است و در تک تک کارهایش (که شامل فیلم تاحدی ناامید کننده ی «فنا ناپذیران/ The Immortals» محصول ۲۰۱۱ هم می شود)، لباس های طراحی شده توسط طراح لباس ژاپنی آثارش ایکو یوشیکا/Eiko Ishioka، آنچنان جلوه گر هستند که تک تک شخصیت ها و صحنه ها را تحت تأثیر قرار می دهند.

این لباس ها واقعاً برازنده ی اندام جولیا رابرتز/Julia Roberts هستند. در اولین صحنه ای که او را می بینیم پیراهن نارنجی رنگ فوق العاده ای به تن دارد و روی یک تخت صدف شکل نشسته که مانند پس زمینه ای برای قاب گرفتن لباس عمل می کند. در ابتدای فیلم رابرتز سرزمینی را به ما معرفی می کند که خودش ملکه ی آن است. ملکه با کمک مجسمه ها و عروسک های کوچک ما را در جریان وقایع سالهای پیشین زندگی اش قرار می دهد و تعریف می کند که به همسری پادشاهی (با بازی شون بن/ Sean Bean) درآمده است که پس از مراسم ازدواج بی درنگ راهی جنگل شده و دیگر کسی او را ندیده است. در نتیجه ی این گریز، ملکه در جایگاه حاکمی مستبد که خراج های سنگین اش کمر رعایا را شکسته، بر سراسر قلمرو پادشاهی حکمرانی می کند. علاوه بر این او عنوان نامادری «سفید برفی» ( با بازی لیلی کالینز/Lily Collins) را هم به خود اختصاص می دهد و سفید برفی کوچک به دستور او تا ۱۸ سالگی در قصر زندانی است.

حکومت دچار بحران اقتصادی می شود. دستیار و خزانه دار ملکه، برایتون (با بازی نیتن لین/Nathan Lane) به او خبر ورشکستگی اش را می دهد. این اتفاق در بدترین زمان ممکن پیش آمده، زیرا درست در همین موقع شاهزاده الکوت (با بازی آرمی همر/Armie Hammer) وارد قلمرو پادشاهی شده است. ملکه خوب می داند اگر با شاهزاده ازدواج کند، او می تواند مشکلات اقتصادی اش را حل کند. مشکل اینجاست که ملکه در حال حاضر حتی از پس مخارج برگزاری مجلس رقص سلطنتی بر نمی آید و نقشه اش هم این بوده که در همین مجلس رقص مقدمات برقراری رابطه ی عاشقانه ای با شاهزاده را فراهم کند.

تا او به خودش بجنبد، شاهزاده و سفید برفی همدیگر را دیده اند. هر دو در جنگل گشت می زدند که به گروهی راهزن سرخوش و خوش قلب، یعنی هفت کوتوله برخوردند. در این نسخه به جای شاهزاده، این سفید برفی است که با بوسه ی خود زندگی می بخشد. شباهت لیلی کالینز (دختر فیل کالینز/ Phil Collins) به آدری هپبرون/ Audrey Hepburn در بعضی از صنحه های این فیلم شگفت انگیز و زیرکانه است.

لیلی کالینز دختر شیرین و معصومی ست، اما جولیا رابرتز با این ملکه ی مستبد و متکبری که تصویر کرده توجه بیننده را بیشتر به خود جلب می کند. اوی به تصویر خودش در آینه نگاه می کند و با آن مشورت می کند. تنها کارگردانی مانند تارسم سینگ آینه را در چنین موقعیت خاص و جالبی – روی یک بنای عجیب و غریب میان یک دریاچه – قرار می دهد. ملکه هرگز از تصویر خود نمی پرسد حق با چه کسی است و به همین خاطر هم از شنیدن پاسخ اجتناب ناپذیر این سؤال معاف می شود، اما غرور و وحشت ملکه از پیر شدن و بالا رفتن سن اش صحنه هایی برای درخشیدن بازی رابرتز فراهم می کند. مثلاً آن صحنه ی پیش از مجلس رقص را در نظر بگیرید که شبیه به کارهایی ست که زن ها در سالن های زیبایی و چشمه های آب گرم برای تغییر ظاهر خود انجام می دهند. لب هایش به کمک نیش زنبور واقعی برجسته سازی می شوند،‌ موجودات کرم مانند حال بهم زنی پوست های گوشه ی ناخن هایش را می جوند و دست هایش را مانیکور می کنند و فضولات پرندگان مانند ماسک پاکسازی و تقویت کننده ی پوست روی صورتش می نشینند. درست است، فضولات پرندگان! جالب اینجاست که صحنه ی تولید این محصول زیبایی هم به وضوح نمایش داده می شود!

همه ی این عناصر به خوبی در موقعیت مناسب قرار گرفته اند و جلوه های بصری فیلم فوق العاده است، اما گفتگو ها تقریباً بی روح از کار در آمده،‌ فیلم از نظر کلی خسته کننده است و در دو موقعیت مشخص که به نیروی جذب و دافعه ی شدید نیاز است، جان مایه ی چندانی در کار نیست. منظورم نیروی دافعه و دشمنی میان ملکه و سفید برفی، و شور و شوق و علاقه ای ست که باید میان سفید برفی و شاهزاده وجود داشته باشد. داستان فیلم افسانه ای بی اهمیت است که با شکوه و تجمل در میان جزئیات صحنه ها می خرامد و به پایان می رسد. راستش را بخواهید تنها شخصیت هایی که به نظر می رسد واقعاً برای یکدیگر ارزش و اهمیت قائل باشند، همان هفت کوتوله ی مشهور داستان هستند.

مترجم: الهام بای
اختصاصی نقد فارسی

کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق “منبع: سایت نقد فارسی” مخالف قانون بوده و شرعا حرام می باشد.


ممکن است شما دوست داشته باشید

7
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
لیلانفیسهtannazغزالmahnaz Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
لیلا
Guest
Member
لیلا

فیلم رو دوست داشتم.حال و هوای آرزوهای بچه گی و نوجوانی خیلی از دخترها توی سفیدبرفی و سیندرلا … خلاصه میشه.به قول دوستان شیک و پر از زیبایی بصری بود.

نفیسه
Guest
Member
نفیسه

من دیشب این فیلم رو دیدم.
خیلی خوش ساخته و جلوه های ویژه ی خیلی شیک و فانتزی ای داره.
اما فیلونامه اش خیلی ضعیفه. هیچ عشق پرشوری وسط نیست. کینه و خیانت هم توش پررنگ نیست. روابط بین آدما خیلی خنثی است.
آهنگ پایان فیلم هم آهنگ گوگوشه: i belive in love
من از ۱۰ بهش ۶ میدم

tannaz
Guest
Member
tannaz

😆 خیلی قشنگه باید حتما ببینیدش 😆 😆 😆

غزال
Guest
Member
غزال

فیلم قشنگیه….رویاییه…ولی عالی نبود….اما از اون دسته فیلماییه که آدم حتما باید ببینه

mahnaz
Guest
Member
mahnaz

من این فیلمو دیدم ..دوسش داشتم یه حال و هوای خاصی داشت… 🙄

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

شبنم مجیدی:با اینکه به نظر فیلم خیلی قوی نیست و همه منتقدا امتیاز کمی بهش دادن اما بیصبرانه منتظرم تا ببینمش فکر میکنم از دیدن زیبایی ای بصری این فیلم سیر نمیشم!

منتقدها که عادتشونه از فیلم بد بگن.مهم خودمون هستیم که ما هم خوشمون میاد. 🙂

شبنم سید مجیدی
Guest
Member
شبنم سید مجیدی

با اینکه به نظر فیلم خیلی قوی نیست و همه منتقدا امتیاز کمی بهش دادن اما بیصبرانه منتظرم تا ببینمش فکر میکنم از دیدن زیبایی ای بصری این فیلم سیر نمیشم!