It’s a Wonderful Life (چه زندگی شگفت انگیزی)


خلاصه داستان:

این فیلم روایتگر سرگذشت مردی است که از فرط نومیدی در آستانه خودکشی قرار گرفته، اما پس از ملاقاتی معجزه آمیز با یک فرشته شور و امید به زندگی را باز می یابد..


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم

زندگی شگفت انگیزی است اولین بار در بیستم دسامبر سال 1946 بر پرده سینما رفت. یعنی در روزهای کریسمس. (سایت Imdb) تاریخ اکران اول فیلم را حدود دو هفته بعدتر، یعنی هفتم ژانویه 1947 اعلام می کند) بودجه فیلم در زمان ساخت 3180000 دلار بود. از رقم دقیق فروش زندگی شگفت انگیزی است اطلاع دقیقی در دست نیست. با این همه فروش فیلم خوب بوده ولی خیره کننده نبوده است. در جوایز آکادمی اسکار هم فیلم در پنج رشته بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر مرد نقش اول، بهترین تدوین، و بهترین صداگذاری کاندید شد، ولی موفق به دریافت جایزه اسکار نشد. در مجموع اقبال کلی نسبت به این فیلم در زمان ساخت «خوب» بود ولی «عالی» نبود. اما رفته رفته در گذر زمان فیلم جایگاه واقعی خودش را پیدا کرد. مثلاً در سال های 1998، 2002، 2003، 2006، 2007، و 2008 این فیلم از سوی انجمن فیلم آمریکا (AFI) به انحاء مختلف در فهرست صد فیلم برتر تاریخ سینما قرار گرفت:

سال 1998 رتبه هشتم در فهرست 100 فیلم برتر تاریخ سینما (رتبه اول همشهری کین)

سال 2002 رتبه هشتم در فهرست 100 فیلم پرشور تاریخ سینما (رتبه اول کازابلانکا)

سال 2003 رتبه نهم (شخصیت جرج بیلی/جیمز استوارت) در فهرست 100 قهرمان برتر تاریخ سینما (رتبه اول اتیکوس فینچ/گریگوری پک در کشتن مرغ مقلد) و رتبه ششم در فهرست 100 شخصیت شرور تاریخ سینما (آقای پاتر/لایونل باریمور) (رتبه اول هانیبال لکتر/آنتونی هاپکینز در سکوت بره ها)

سال 2006 رتبه اول در فهرست 100 فیلم امید بخش تاریخ سینما (9 فیلم بعدی عبارت بودند از کشتن مرغ مقلد، فهرست شیندلر، راکی، آقای اسمیت به واشنگتن می رود، ئی تی، خوشه های خشم، فرار از خانه، معجزه در خیابان سی و چهارم، و نجات سرباز رایان)

سال 2007 رتبه یازدهم در فهرست 100 فیلم برتر تاریخ سینما (رتبه اول همشهری کین)

سال 2008 رتبه سوم در فهرست 10 فیلم برتر خیال برانگیز تاریخ سینما (رتبه اول جادوگر شهر زمرد و رتبه دوم ارباب حلقه ها/یاران حلقه) در این سال انجمن فیلم آمریکا در رشته های فیلم انیمیشن، فیلم خیال برانگیز، فیلم گانگستری، فیلم علمی تخیلی، فیلم وسترن، فیلم ورزشی، فیلم معمایی، فیلم کمدی رمانتیک، فیلم درام دادگاهی، و فیلم حماسی 10 فیلم برتر را اعلام نمود.)

همچنین زندگی شگفت انگیز در سال 1990 از سوی بنیاد حفظ سینمای ملی آمریکا موفق به دریافت جایزه «ثبت فیلم ملی» گردید. و در سال 1994 نیز «جایزه موفقیت مادام العمر بازیگر کودک سابق» به جیمی هاوکینز بازیگر نقش نوجوانی جرج بیلی از سوی آکادمی بازیگران جوان اهداء گردید.

به علاوه در حال حاضر این فیلم در نظرسنجی بازدید کنندگان سایت IMDB توانسته امتیاز 7/8 را از مجموع 10 امتیاز کسب کند.

انستیتوی سینمای آمریکا لیستی از صد فیلم پرمغز و گیرای تاریخ سینمای آمریکا انتشار داده که این فیلم در رأس آنها قرار دارد.

در فهرست بهترین اقتباس های ادبی در سینمای جهان که توسط سایت اسکرین منتشر شد، جایگاه چهارم از آن فیلم «چه زندگی فوق العاده ای» است؛ این فیلم اقتباسی ست از داستان بزرگترین هدیه نوشته Philip Van Doren Stern (فیلیپ ون دورن استرن). نویسنده داستان که نتوانسته بود داستانش را منتشر کند، در سال ۱۹۴۳ آن را روی کارت های کریسمس نوشت و برای ۲۰۰ نفر از نزدیکان و دوستانش فرستاد. یکی از کارت ها به دست مدیر کری گرانت رسید تا اینکه RKO Pictures داستان را ۱۰۰۰۰ دلار خرید به امید اینکه از روی آن فیلمی با بازی کری گرانت بسازد که ناموفق ماند. در نهایت هم که کاپرا داستان را خواند و پسندید و طی قراردادی که با RKO بست فیلم نامه را با کمک ۲ نفر دیگر نوشت.

جالب اینکه به خاطرمشکل حق تالیف فیلم پس از مدتی به مالکیت عمومی درآمد و در نهایت به خاطر بازبینی های متعدد به شدت محبویبت پیداکرد. همین در مالکیت عمومی درآمدن فیلم گویی یکی از چشم بندی های بزرگوارانه ” کلارنس” بوده است.

جیمز استوارت: که تصویراش به عنوان یک آمریکایی شهرستانی مهربان، شریف وعاقل جا افتاد، گفته بود : گاهی خودم هم می مانم نکند. خدوم از خودم تقلید می کنم. استیوارت به خاطر نقش آفرینی در این فیلم نامزد دریافت اسکار شد. از بهترین کارهای وی می توان به : فیلادلفیا (1940 ) تشریح یک جنایت (1959 ) سرگیجه (1958 ) اشاره کرد.

لایوئل باریمور : اتفاقا ایفای نقش آقای پاتر سنگدل، یکی از بهترین بازیهای او نبود. بزرگمرد خاندان باریمور بیشتر به خاطر هنر نمای اش در گراند هتل، شام ساعت هشت، جان آزاد ( برنده ی جایزه اسکار) شهرت دارد. از کارهای تلویزیونی او می توان به دکتر گیلدر اشاره کرد که طی سالهای 1961 تا 1972 در از شبکه های تلویزیونی دنیا از جمله – ایران پخش شده است.

دکورهای فیلم که در واقع بزرگترین و گسترده ترین دکور های بودند که در تاریخ سینمای آمریکا برای فیلمی ساخته شده اند. دو ماهه بر پا شد. 75 مغازه و عمارت و خیابان های اصلی و… خیابان اصلی 300 متر طول اش بود که خودش می کند یک خیابان تمام عیار!

میزان قابل توجه برف در این فیلم که اولین فیلم کاپرا پس از جنگ جهانی دوم بود، یکی از جلوه های ویژه پیشتاز بود. دستگاه های برف ساز سنتی خیلی پر سر و صدا بودند و به همین دلیل 6000 گالن از «فوم های» آتش نشانی مخلوط با صابون، در مقابل پمپ های قوی باد قرار گرفتند تا صحنه های رویایی این فیلم کلاسیک خلق شوند.

حفره فیلمنامه: در واقع خیلی هم حفره نیست. بیشتر شبیه یک خراش روی بدنه فیلمنامه است! تنها یک فرشته می توانست جورج بیلی(جیمز استوارت) را از ورشکستگی کامل نجات دهد و تنها مهربانی همسایگانش باعث شد تا دوران زندان را تحمل کند. اما پایان خوش فیلم باعث می شود هیچ کس به این که پاتر بدجنس(لایونل بریمور) چگونه به این ثروت و مکنت رسید فکر نکند.

توجیه منطقی: شاید می خواستند قسمت دوم فیلم را هم بسازند! مثلاً می شد اسمش را گذاشت «زندگی شگفت انگیز2:بازپرداخت» و بیلی اینجا توضیح می دهد که این پول ها ازکجا آمده اند.

نظر منتقدان:

راجرت ایبرت (شیکاگو سان تایمز) : نکته ی مهم درباره ی چه زندگی محشری است، این است که گذشت زمان را خوب تاب آورده، مثل سوم و کازابلانکا از ان فیلم های جاوادانه است که با گذشت زمان، بهتر هم می شود.

پالین کیل : اگر چه دلیلی برای جدی گرفتن خود وجود نداشته، ولی کاپرا در اینجا لحنی جدی به فیلم اش داده، یک فیلم بند تنبانی که می خواهد را هنر جا بزند.

منبع: سینما سنتر، ویکی پدیا

نقد و بررسی فیلم به قلم مریم پزشکپور

چه چیز سحرآمیزی در زندگی شگفت انگیزی است (1946) فرانک کاپرا وجود دارد، که چند سال پیش در یک نظرخواهی به عنوان «امید بخش ترین فیلم تاریخ سینما» انتخاب شد؟ رمز و راز این فیلم کلاسیک سیاه و سفید که ماجرای آن در یک شب کریسمس می گذرد چیست که حتی نقاشان صحنه های آن را روی بوم نقاشی، با رنگ نقاشی کرده اند؟ و چرا این شاهکار پرخاطره ی تاریخ سینما برای بسیاری سینما دوستان هنوز ناشناخته باقی مانده؟ زندگی شگفت انگیزی است داستان پیچیده ای ندارد. ساختار پیچیده ای هم ندارد. یک فیلم کلاسیک سرراست است.

به روایت محقق ارجمند جناب بهروز دانشفر، این فیلم در سال های دور با نام نغمه جهان زیبا در ایران اکران شده است. این هم باعث خوشوقتی است و نشان می دهد که ما ایرانیان در سال های دور هم قدر و منزلت این فیلم را به درستی دریافته بودیم.

زندگی شگفت انگیزی است با تصاویری از عرش اعلاء آغاز می شود و ستارگان آسمان را نشان می دهد که درمی یابند مردی در آستانه ی خودکشی است، بنابراین تصمیم می گیرند فرشته ی نجاتی را برای منصرف کردن او از خودکشی به زمین بفرستند. مردی که می خواهد خودکشی کند جرج بیلی نام دارد (با بازی جیمز استوارت). ما زندگی جرج بیلی را از دوره کودکی می بینیم. از وقتی که در فروشگاهی شاگردی می کرده. متوجه می شویم او از کودکی خوش قلب و پاک نیت بوده. در طول فیلم مراحل مختلف زندگی جرج بیلی را می بینیم. جوانی، ازدواج، و کسب و کار. او همچنان خوش قلبی خود را حفظ می کند و در مواجهه با بحران های مختلف تلاش می کند شرافتمند باقی بماند و همچنان به مردم کمک کند. آدم بد داستان مرد ثروتنمد شهر، آقای پاتر (با بازی لایونل باریمور) است که تلاش می کند مانع اهداف انسان دوستانه بیلی بشود. و بالاخره در شب کریسمس او موفق می شود سرمایه 8000 دلاری بیلی را که برای واریز کردن به بانک به دستیارش (با بازی توماس میچل) داده از او بدزدد تا بیلی را به زانو درآورد. بیلی وقتی خبردار می شود که سرمایه اش به باد فنا رفته سرگشته می شود. وقتی به خانه اش می رود و خانواده اش را می بیند که با شور و شوق در حال تدارک مراسم کریسمس هستند نمی تواند با آنها همراه شود. از خانه می زند بیرون و می رود روی پل تا خودش را در آب روخانه بیاندازد و غرق کند.

اینجاست که فرشته سر می رسد و او را با خود به شهر و بین آدم ها می برد. بیلی زنش را می بیند که سرگشته و بدبخت است و دوستانش را هم می بیند که او را نمی شناسند. او متوجه می شود که اگر در دنیا نباشد اطرافیانش چقدر بدبخت هستند. بنابراین او علیرغم برباد رفتن سرمایه اش، با اشتیاق به کانون خانواده اش برمی گردد. در این هنگام اهالی شهر و دوستانش سر می رسند و برای هدیه کریسمس هر کدام به سهم خود پولی به او هدیه می دهند. بیلی حس می کند واقعاً خوشبخت است.

مثل بسیاری از فیلم های خوب دیگر، اهمیت فیلم زندگی شگفت انگیز در گذشت زمان بیشتر و بیشتر می شود. تماشای فیلم دیدار با ستارگان خاطره برانگیز دهه ی 1940 هم هست: جیمز استوارت، دونا رید، لایونل باریمور، توماس میچل، وارد باند، هنری تراورس و گلوریا گراهام. با این همه رمز و راز این فیلم چیزی نیست که بشود به راحتی درباره اش نوشت. یک نیروی غیر قابل تعربف در این فیلم 130 دقیقه ای کلاسیک سیاه و سفید هست که در هر دیدار بیشتر روی بیننده اثرش را می گذارد و کمتر قابل تعریف شدن است! باید فیلم را دید!

منبع: پرده سینما

نقد و بررسی فیلم به قلم

تا حالا شده پیش خودتان فکر کنید که اگر اصلا بدنیا نیامده بودید،‌ زندگی اطرافیانتان حالا چه شکلی بود؟ این سئوالی است که جورج بیلی (جیمز استوارت) وقتی درست در روز کریسمس می‌خواهد خودش را بکشد با آن روبرو می‌شود. فرشته ای که او را نجات داده، به او نشان می‌دهد که زندگی اطرافیانش بدون وجود بیلی چقدر بی رمق و یکنواخت می‌شده است. این طوری است که در همان روز و شب کریسمس، جورج که بواسطه مشکلات مالی حاصل از ورشکستگی به فکر خودکشی افتاده است،‌ باردیگر به انسان‌ها دل می‌بندد و به زندگی بر می‌گردد. هنوز فرانک کاپرا در ساخت “زندگی شگفت انگیزی است” و یا دیگر شاهکارهایش، همین است که از ورای سختی‌ها و ناملایمات زندگی، شور و امید را بیرون می‌کشد و به صورت تماشاگرانش می‌کوبد. دقیقا به همین خاطر بود که وقتی اعضای موسسه فیلم آمریکا دور هم جمع شدند تا ناامیدتر بخش ترین فیلم‌های تاریخ سینما را انتخاب کنند، ‌شماره یک را برای فیلم دست اول کاپرا رزرو کردند. فیلم در سراسر دنیا هم گل سرسبد نمایش‌های تلویزیونی ایام کریسمس است.

شب های کریسمس تلویزیون های اروپایی و آمریکایی بیشترین تقاضا را برای پخش این فیلم دارند؛ قصه مردی درستکار – با بازی کری گرانت –که از همه زندگی و آرزوهایش گذشته تا به مردم شهر کوچکش کمک کند، دل مردم دنیا را به درد آورده است. وقتی در اول فیلم، قهرمان داستان بالای پلی ایستاده و می خواهد به رودخانه بپرد، همه دست به دعا برداشته اند تا او به سلامت برگردد. کشف ارزش زندگی مرد، همان چیزی است که این روزها خانواده ها به آن نیاز دارند؛ اهمیت زنده بودن و زندگی کردن و لذت همدیگر را داشتن. فیلم در شب کریسمس رخ می دهد و برای همین هم خانواده ها ترجیح می دهند در این شب یک بار دیگر، باهم بودن را با فیلمی اثرگذار زنده کنند. «چه زندگی شگفت انگیزی» تمام حس ناامیدی، بی استفاده بودن و کسالت را از بین می برد و افراد را امیدوار می کند.

دیالوگ برتر

کلارنس خطاب به جورج: “همۀ مسافران آن قطار مردند! هری آنجا نبود که به دادشان برسد، زیرا تو آنجا نبودی که هری را نجات بدهی! می بینی جورج، تو واقعاً زندگی شگفت انگیزی داشته ای. نمی بینی چه اشتباهی است اگر دورش بیندازی؟”

منبع: سایت سیمرغ

نقد و بررسی فیلم به قلم

سینما رسانه ای است که به دانش و تخصص نیاز دارد و البته چنین رسانه ای نمی تواند فارغ از ذوق و سلیقه، مخاطب را جذب کند و بر او تاثیر بگذارد. سینمای اخلاق گرا تنها زمانی می تواند اثری ژرف و پایدار بر مخاطب بگذارد که با پرهیز از موعظه و شعار، مخاطب را به دل موقعیت های پیچیده اخلاقی بکشاند و از همسان پنداری مخاطب با پروتاگونیست اثر و سهیم شدنش در چالش ها و قضاوت های متن بهره بگیرد.

فیلم های فرانک کاپرا نمونه های خوبی از سینمای اخلاق گرا بوده اند و البته کسی در وسعت و ژرفای پرداخت هنرمندانه ی آن ها کمترین تردیدی به خود راه نمی دهد. کاپرا در “چه زندگی شگفت انگیزی” مضمون تقدیر و حکمت را استادانه و در قالب یک روایت دلنشین به کار گرفت و هرگز کسی وجه پندآموز آن فیلم را مایه ی نکوهش قرار نداد چون آن جهان بینی اخلاق گرایانه در لایه های پرشمار قصه مستتر بود و لحن فیلم به سمت و سوی شعار و نصیحت دافعه برانگیز سوق پیدا نمی کرد.

چه زندگی شگفت انگیزی در سال 1946 ساخته شد اما اکران عمومی آن به دلیل معضلات روحی مردم پس از جنگ با اقبال مواجه نشد و تنها سالها بعد در نسخه های خانگی توفیق یافت.

موضوع این فیلم به دلیل پرداختن به گرفتاری های روح بشری هیچگاه تازگی خود را از دست نداد آنچنانکه راجر ابرت در تحلیلی گفته است: ” نکته ی مهم درباره ی چه زندگی محشری است، این است که گذشت زمان را خوب تاب آورده، مثل کازابلانکا از آن فیلم های جاوادانه است که با گذشت زمان، بهتر هم می شود “.

طرح اصلی فیلم حول زندگی جورج بیلی است که به دلیل ناکامی های متعدد در زندگی قصد خودکشی دارد اما این فرصت را پیدا می کند که زندگی اش را بدون حضور خودش و اتفاقاتی را که در نبودش برای اطرافیانش روی میدهد ببیند. برخی معتقدند طرح اولیه ی فیلم با اقتباس از داستان کوتاهی از فیلیپ ون دورن استرن * با نام “بزرگترین هدیه” نوشته شده است.

برای نقش جورج بیلی بازیگری مناسب تر از جیمز استیوارت با آن آرامش ذاتی و چشمهای معصوم سرشار از نگرانی پیدا نمی شد. جیمی در این فیلم با بکار گرفتن حرکات دست و صورت که با گذر زمان گویی جزیی از شخصیت او می گشت حالات مردی ناکام و آشفته را بخوبی بازنمایی کرد و میمیک صورت او در این میان کمک فراوانی به او کرد. برای نمونه توجه کنید به سکانسی که جورج به دنبال مری که در زندگی واقعی همسر اوست اما حالا دیگر او را نمی شناسد می دود. حالت چهره ی او به تمامی نشانگر اضطرابی عمیق و ناباوری ست.

در کل اتفاقات فیلمنامه در فیلم چه زندگی شگفت انگیزی براساس حس عمیق ناکامی و سرکوب شدگی جورج است. او که خیال پردازی و جاه طلبی های فراوانی برای رسیدن به اهدافش دارد هنگام مواجهه با موانع، تصمیم به نابودی خویش می گیرد و همین موانع و واکنش های جورج، نیروی محرکه ی پیشبرد حوادث فیلم است.

گفتنی ست سالها بعد نسخه ای رنگی شده از این فیلم انتشار یافت که البته فاقد زیبایی جلوه های تصویری نسخه ی اصلی فیلم است.

فرانک کاپرا با خلق قهرمان ساده، دوست داشتنی و مهربانی که بیش از حد به جیمز استیوارت واقعی شباهت داشت به ماندگاری این هنرمند ارزنده در قلب مخاطبین- بیش از هرکجای دیگر- کمک کرد.

چه زندگی شگفت انگیزی است، دومین اثر مشترک استیوارت و کاپرا، مملو از سادگی، تردید و اعتماد، عشق و صداقت و مهمتر از همه چیز پاکدامنی ذاتی ست. با زبان طنزی که برای درکش نیاز به نکته سنجی آنچنانی نداریم، دیالوگهای ساده و دلنشین و از همه مهمتر اینکه انگار این داستان، روایت یک فصل از زندگی تک تک مخاطبان اثر است که به نحوی تجربه اش کرده ایم، دیروزم امروزم و شاید هم فردایم همین است همین! ایمان از دست رفته با یک تلنگر به قلب مرد باز می گردد و از این لحظه جهان زیباتر می شود، فرشته ای که تک تک انسانها انگار نیازمند حضورش هستند تا به عمق خوشبختی پنهانشان پی ببرند. بدک نیست هر از گاهی این فیلم را صرفا به خاطر شکرگزاری به درگاه خداوند به خاطر هر نعمتش مرور کنیم! آنوقت شاید آن گوی چوبی ورودی پلکان منزل، از شیء لعنتی به گوی دوست داشتنی بدل شود و هر روز دستی بر آن بکشیم و حتی مانند استیوارت آنرا ببوسیم. تقدس همه اجزای محیط اطراف، گمشده ای ست که تا سرمان به سنگ نخورد درک نمی شود!

سکانس پایانی و یکی از زیباترین سکانسهای این فیلم:

جورج بیلی(استیوارت) که با کمک کلارنس (فرشته ای که هنوز بال ندارد اما به واسطه کمک به بیلی ارتقاء درجه می یابد!) دوباره به نعمت حیات دست یافته، وارد منزل می شود، شادمان رو به کسانی که که برای بازداشتش آمده اند فریاد می زند: “معرکه نیست؟! من دارم می رم زندان!” و ناگهان از در و دیوار کمک می رسد، پولهایی که دوستان روی هم می ریزند تا به بیلی کمک کنند، و پس از دریافت آنهمه کمک، و حضور برادرش که او را “ثروتمندترین مرد شهر! “می نامد؛ متوجه کتابی روی پولها می شود، در صفحه نخست کتاب دست خط کلارنس فرشته به چشم می خورد، “جورج عزیز، به یاد داشته باش هیچ انسانی تا زمانی که دوستانی داشته باشه ورشکسته* نمیشه…به خاطر بالها متشکرم! کلارنس” ناگهان یکی از زنگهای درخت کریسمس به صدا در می آید، همه سرها به سمت درخت می چرخد، کوچکترین فرزند خانواده در آغوش پدر: “ببین پدر! معلم ما گفته که هر وقت؛ زنگی به صدا در بیاد، یک فرشته بالهاشو دریافت می کنه!” پدر متحیر می گوید: “کاملا درسته ! کاملا درسته!” و سپس رو به آسمان چشمکی می زند و نام کلارنس را بر زبان جاری می کند!

*dear George! Remember no man is a failure who has friends

کلمه failure را میتوان هم ورشکسته ترجمه کرد و هم خطا، شاید بتوان گفت “هیچ انسانی به اشتباه آفریده نشده تا زمانیکه دوستانی داره.”

منبع: کافه کلاسیک

نقد و بررسی فیلم به قلم RogerEbert (راجر ایبِت)

مادر ( داد می زند ) : جورج – هری توی خونه زلزله راه انداختین. بسه دیگه

آقای بیلی : بابا ولشون کنین. منم دلم میخواست با اونها اون بالا بودم

مادر : هری لباس مهمونیش رو پاره می کنه

آنی : بخاطر همینه که همه بچه ها باید دختر باشن !

مری : قیافه م به همون مسخرگی توئه ؟

جورج : حدس می زنم قیافه م به فوتبالیستها نمی اد. اما تو عالی به نظر می رسی. میدونی اگه میشد رودربایسی رو کنار بذارم. می گفتم که به نظرم زیباترین دختر شهری

مری : خب چرا اینو رک و راس نمیگی ؟

جورج : نمیدونم. شاید بگم. حالا چند سالت هست ؟

هجده سال

جورج : هجده ؟ عجب. همین پارسال بود که هفده سالت بود

مری : زیادی جوونم یا زیادی پیر ؟

جورج : اوه نه. سن و سالت مناسبه. البته با این سر و وضع کمی هم مسن تر به نظر می رسی

جورج : بیا بریم تو دشت و مزرعه ” کفشامون رو در بیاریم و تو چمنها قدم بزنیم

وایولت : چی ؟

جورج : بعد میتونیم به طرف آبشارها بریم. زیر نور مهتاب قشنگ و حوضچه پر آب و عمیقی هم اونجاس که میتونیم توش شنا کنیم. بعد میتونیم از کوه بدفورد بالا بریم و بوی کاجها رو استنشاق کنیم و طلوع خورشید و نوری رو که روی کوهستان می افته تماشا کنیم و…. همه شب اونجا بمونیم و بعد همه دربارمون حرف میزنن و خلاصه رسوایی ناجوری به پا میشه…

وایولت ( وسط حرفش می پرد ) : خل شدی جورج ؟ پابرهنه توی کوه و دشت قدم بزنیم ؟ اونجایی که میگی پونزده کیلومتر با اینجا فاصله داره.

جورج : هیس

وایولت ( عصبانی ) : فقط چون فکر میکنی…

جورج : خیلی خب. اصلا فراموشش کن

ارنی : راستی برای ماه عسل کجا میرین ؟

جورج : کجا داریم میریم ( یه دسته اسکناس از جیبش بیرون می کشد ) به این نگاه کن. به این میگن بانک ” ارنی. بیا مری اینو بگیر بشمار

مری : احساس می کنم که انگار یه زن قاچاقچی ام. نگاه کن

جورج : میدونی باید چیکار کنیم ؟ سنگ تموم میذاریم. یه هفته کامل در نیویورک. یه هفته تموم تو برمودا. لوکس ترین هتلها. کهنه ترین شامپانی ها. گرون ترین خاویارها. شورانگیزترین موزیکها و زیباترین همسرها !

ارنی : خب این درست. دلی بعدش چی ؟

جورج ( به مری ) : خب بعد چی عزیزم ؟

مری : بعد از اون دیگه چه اهمیتی داره چیکار می کنیم

جورج : این شد حرف حساب

پسر عمو اوستیس ( سیگار تعارف می کند ) : سیگارهای عروسی

جورج ( یکه خورده ) : اوه…عروسی ! خدایا یادم رفته بود عروسی کردم ! مری کجاس ؟ مری…( به اطراف می رود و دنبال مری می گردد ) مرس طفلکی. ببینین.من باید هر چه زودتر قطار بگیرم ( به ساعتش نگاه میکند ) خب قطار رفته. موندم ایا هنوز ارنی و تاکسی اش بیرون هستش یا نه

دختر عمو تیلی ( گوشی تلفن به دست ) : جورج تلفن داری

جورج : ببین میتونی زنمو پیدا کنی ؟ احتمالا رفته پیش مادرش

دختر عمو تیلی : خانم بیلی پای تلفنه

جورج : با خانم بیلی کاری ندارم. من زنمو میخوام. خانم بیلی ! آهان منظورت زنمه ! سلام مری….

مری : یادته شبی رو که پنجره های این خونه قدیمی رو شکستیم ؟ این همون آرزوئیه که کردم

جورج : عزیزم تو فوق العده ای

جورج : مری هچ ” خدایا آخه چرا توی این دنیا با آدمی مثل من ازدواج کردی ؟

مری : برای اینکه تبدیل به دختر ترشیده نشم

جورج : می تونستی با سم وین رایت یا هر کس دیگه ای تو این شهر ازدواج کنی

مری : من با هر کسی نمی خواستم ازدواج کنم. می خوام بچه ام شبیه تو باشه

جورج : حتی ماه عسلم نداشتی. بهت قول داده بودم..( تازه دوزاری اش می افته ) چی گفتی ؟

مری : بچه ام

جورج ( ناباورانه ) : منظورت اینه که… مری بچه دار شدی ؟

مری : کمند جورج افتاده تو لونه لک لک

کلارنس : بهت گفته بودم من فرشته نگهبانتم. من همه چی رو درباره تو میدونم

جورج : : خب تو شکل و شمایل همون فرشته هایی رو هم داری که نصیب من میشن. از اون فرشته های مغضوبی. هان ؟ چی سر بالهات اومده ؟

کلارنس : هنوز بال نگرفتم. به همین خاطره که فعلا یه فرشته درجه دوام

جورج ( دستش می اندازد ) : آره حتما. دلی چطوری ؟

کلارنس : که اجازه بدی کمکت کنم

جورج : فقط از یه راه میتونی کمکم کنی. دست بر قضا هشت هزار دلار پیشت نداری ؟

کلارنس : اوه. نه. ما توی بهشت از پول استفاده نمی کنیم

جورج : اوه. راست میگی اینو هی یادم میره. ولی رفیق : پول این پایین خیلی دردها رو درمون میکنه

جورج : : این یه دروغه. هری بیلی به جنگ رفت. مدال افتخار کنگره رو گرفت. زندگی سرنشینهای اون کشتی مسافربری رو نجات داد

کلارنس ( با لحن غمگین ) : : همه سرنشینهای اون کشتی مردن. هری اونجا نبود تا نجاتشون بده چون تو اونجا نبودی تا هری رو نجات بدی. می بینی جورج ” تو واقعا زندگی محشری داشتی. نمی بینی که چه اشتباهیه که همینطوری راحت دورش بریزی ؟

جورج : کلارنس. کلارنس. کمکم کن. کلارنس. منو برگردون. منو برگردون. دیگه برام مهم نیست چه اتفاقی برام می افته. فقط منو پیش زن و بچه ام برگردون. خواهش می کنم کمکم کن کلارنس. خواهش می کنم. میخوام دوباره زندگی کنم

منبع: دنیای فیلم من


ممکن است شما دوست داشته باشید

40
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
39 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
25 Comment authors
FilmBine Amateurمحمد جوادحامد96امیر عمرانی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/its-a-wonderful-life/ […]

FilmBine Amateur
Member
Member
FilmBine Amateur

فیلم بسیار زیبایی بود. فیلمی از فرانک کاپرا و با بازی بسیار زیبای جیمز استوارت. یادشان گرامی.

Member
Active Member
malihe par

با دیدن این فیلم دارم دنیا رو بدون خودم تصور میکنم! و میفهمم چقدر خوبه که هستم! زندگی نعمتیه که تا قبل از دیدن این فیلم حسش نمیکردم! خدا شکرت که فرصت زندگی بهمون دادی!

محمد جواد
Member
Member
محمد جواد

خوشبحالت با این وضع مملکت هر روز آرزو میکنم کاش به دنیا نمیومدم و کاش توی یک تصادف راحت کشته بشم تموم بشه این دنیای مصیبت

حامد
Member
Member
حامد

چه جالب فیلم کلیک ۲۰۰۶ رو از روی این فیلم ساختن

مسعود fc
Guest
Member
مسعود fc

اگر قرار باشد سینما برای انسان پیامی داشته باشد قطعا این فیلم به زیبایی هر چه تمام تر این کارو کرده.
افسوس میخورم واسه کسایی که از دیدن این فیلمها محرومن و مجبورن فیلم های به درد نخور تلویزیون و ببینن.

ّپوریا
Guest
Member
ّپوریا

وقتی آخر فیلم جورج وارد خونش شد و بجه هاشو بقل کرد و بعد ماری اومد و مردم که پشت سرش میومدن و پولها رو روی میز خالی می کردن تنها کاری که تونستم بکنم این بود که آروم گریه کنم و از زیبایی این تابلوی شورانگیز لذت ببرم . زنده باد زندگی !

مل گیبسون
Guest
Member
مل گیبسون

[quote name= 😆 محمد ۱۰۰۱:این فیلم حاصل تفکرات پلید صهیونیسم جهانیه……….
😆 به شدت موافقم
زیر هر فیلمی باید یه نفر اینجوری نوشته باشه
دمت گرم دادش خیلی خندیدم

امیر عمرانی
Member
Member
امیر عمرانی

با دیدن این فیلم و بازی بی نظیر استوارتِ بزرگ انسان احساس آرامش میکنه. فوق العادس

saeedsurena7
Guest
Member
saeedsurena7

همین یه جمله بس که این فیلمو امید بخش ترین فیلم تاریخ بکنه

جورج عزیز!پیروزی یعنی در هنگام شکست دوستی برایت باقی مانده باشد. بابت بالها ممنون.

اونجایی که جورج با بازی محشر جیمز استوارت بزرگ به برت میگه :

My mouth bleeding Bert, my mouth bleeding

ادم دوست داره بپره بالا و پایین از خوشحالی و امیدواری

و به خصوص قسمتی که توی شهر داره میدوئه و به همه سلام میکنه. زندگی جدیدی با یک نگرش جدید به روش باز شده.

فرانک کاپرا قطعا جات تو بهشته با این فیلمت

حمید1024
Guest
Member
حمید1024

ساعت سه بامداده ، همین الان این فیلمو تموم کردم ، فوق العاده بود ، واقعا همون جور که بقیه دوستان اشاره کردن همه چیرش عالی بود من نمی دونم چطوری اینقدر خوب توی سینمای دهه سی و چهل فیلم می ساختن ، بدون جلوه های ویژه انچنانی ، بدون امکانات انچنانی حتی بدون دوربین رنگی و مدت زمان انچنانی( سه ساعت و …) در عرض دو ساعت یه فیلم می سازن که تمام شخصیت هاش درست سرجاشونن ، داستان روند عالی داره قلاب های بجا داره و برای همیشه تحت تاثیر قرار میده ادمو ، واقعا الان دوست دارم… ادامه »

امید 1
Guest
Member
امید 1

یک شروع خوب و یک پایان فوق العاده.معجزه ای که باید با چشم دل دید.ارزش بارها دیدن رو داره دوستان

روح الله
Guest
Member
روح الله

سلام خیلی فیلم زیبا جذاب کامل از هر نظر هست باید جزئ ۱۰ فیلم برتر باشه.

MR.mo30
Guest
Member
MR.mo30

من ۳۰ تا فیلم اول آی ام دی بی رو دیدم و به نظرم واقعا حق این فیلم خورده شده
ناموسا باید جزو پنج تای اول باشه

امیر رضا
Member
Member
امیر رضا

سینمای سفید و امید بخش به این میگن… فوق العاده بود…

afr
Guest
Member
afr

درست در بهترین زمان ممکن و به موقع ترین روزهای زندگیم این فیلم رو دیدم…عالیه..عالی…

Saj -d
Guest
Member
Saj -d

حالا بعد دیدن این فیلم سعی میکنم جوری زندگی کنم که هنگام سختی و مشکلات همه بخوان بهم کمک کنن نه اینکه تنهام بزارن! به این میگن فیلم

کارن
Guest
Member
کارن

خداییش زن یعنی ماری .هرکی زنی مثل ماری داشته باشه می تونه بگه من زن دارم.

mehrda
Guest
Member
mehrda

چیزی ندارم بگم جز اینکه زندگی شگفت انگیزیه و به نظرم رسالت سینمایی و مفهوم واقعی زندگی رو نشون داد

saeed #24
Guest
Member
saeed #24

خودمم از زندگی ناامید بودم .هنگام تماشای فیلم از ته دل گریه کردم.خدایا مارو ببخش…

ingenious
Guest
Member
ingenious

۱۰۰ دقیقه اول فیلم یه طرف نیم ساعت اخر یه طرف یه دیالوگ داره که میگه زندگی هر فرد چقدر میتونه روی زندگی دیگران تاثیر بذاره واقعا هم همین طوره . چه فیلم شگفت انگیزی…

ZooZoo
Guest
Member
ZooZoo

یکی از بهترین پایان های تاریخ سینما

کولی وش
Guest
Member
کولی وش

واقعا چه زندگی شگفت انگیزی آدم وقتی این فیلم رو میبینه تصمیم میگیره از زندگیش لذت ببره! و چقدر خوب میشد وقتی انسان ها شکست میخورند دوستانی به اندازه یک کوه داشته باشند!!!!!!!!!!!!!!!!!!

chicharito
Guest
Member
chicharito

هیچ کس بعد دیدن این فیلم نمیتونه تا مدتها فراموشش کنه.واقعا محشر بود

امید رضا
Guest
Member
امید رضا

من با دیدن این فیم علاقه مند به فرانک کاپرا شدم….حتما ببنید…

saber
Guest
Member
saber

بسیار زیبا بود هرکس ندیده حتما ببینه

Yashar
Guest
Member
Yashar

فیلم واقعا عالیه
به ما این درسو میده که تاثیر یک نفر تو زندگیه دیگران (هر چقدر هم فرد کوچک و فقیری باشه) چقدر زیاده وما هیچ وقت نباید خدا رو به خاطر آفرینش یک خودمون یا فرد خاصی سرزنش کنیم
به اونایی که از زندگیشون سیر شدن این فیلمو توصیه می کنم
امیدتون به زندگی رو دوچندان می کنه

vahid23
Guest
Member
vahid23

به نظرم این فیلم درست همان چیزی است که سینما باید به مردمان جهان نشان بدهد.
فیلمی پر از امید و نیکی، که خدا در لحظه لحظه ی آن حضور دارد.
فیلمی که پس از پایانش، میتواند انسان را تا ساعت ها در فکر فرو برد.
تا پیش از دیدن این فیلم فکر میکردم "رستگاری در شاوشنگ" باید تاثیرگذار ترین فیلم تاریخ باشه، اما این فیلم یه چیز دیگه است.

Abe
Member
Member
Abe

فیلم شاهکا بود. همه چیز عالی از جمله کاپرا و استوارت. بی نظیر و محشر بهترین فیلم کلاسیک و الهام بخش ترین فیلم تاریخ از موسسه AFI

----
Member
Member
----

واقعا حال کردم. حتما ببینیدش 😉

Shiva Molaei
Member
Member
Shiva Molaei

فیلم بسیار زیبا و تاثیر گذاری بود این فیلم

hemad rahimi
Member
Member
hemad rahimi

این فیلم معرکه است.ادم رو توپ توپ می کنه بمب انرژی این فیلم.خواهش می کنم کسایی که دنبال فیلم خوبن یه نگاهی به این فیلم بندازن.خیلی فیلم نازیه 🙄