«من مادر هستم» / فیلم جنجالی و پر حاشیه فریدون جیرانی


خلاصه داستان:

دو خانواده که روابط بسیار دوستانه و صمیمانه ای با یک دیگر دارند، بر اثر مجموعه ای از حوادث و بروز یک قتل، با پرسش های بنیادی در ارزش ها و الگوهای رفتاریشان مواجه می شوند.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم سولا اکبریه

نمره 5.5 از 10

“من مادر هستم” روایت انسان هایی است با رفتارها و نگرش های متضاد و در عین حال هم سو! سردرگمی و غوطه ور شدن در روابط بسیار دوستانه و صمیمی و گرفتاریشان در دغدغه های شخصی نقاط مشترک الگوهای رفتاری شان است و شیوه نگرش به زندگی و قضاوت هایشان نقطه تضاد آن ها در برابر یک دیگر است. یکی عصبی و پرخاش گر که البته از سر مسئولیت پذیری است و دیگری خون سرد و آرام که مبادا آزادی عمل کسی سلب نشود!

نادر دل نواز (با بازی فرهاد اصلانی) وکیلی است تقریباً دائم الخمر که برای فرار از شکست در زندگی شخصی اش غیر از الکل و دوست صمیمی اش سعید (با بازی حبیب رضایی) پناهگاه دیگری ندارد. سعید خود قربانی و شاید مسئول یک زندگی نابسمان خانوادگی است و همسرش سیمین (با بازی پانته آ بهرام) پس از دو سال به ایران باز گشته و خود آگاهانه می دانند که سرنوشتی جز جدایی در انتظارشان نیست! آوای دل نواز(با بازی باران کوثری) که از ناامنی در خانواده ای از هم گسیخته به طرف یک دانشجوی موسیقی شهرستانی بی پول و عاشق پیشه به نام پدرام (با بازی امیرحسین آرمان) پناه برده و در نهایت ناهید همسر نوید و مادر آوا (با بازی هنگامه قاضیانی) که او نیز در گیر و دار شکست زندگی خصوصی تنها به دنبال آن است که بتواند مسئولانه تر زندگی دخترش را سر و سامان دهد.

این پازل شخصیت ها در فیلم “من مادر هستم” بیش از هرچیز تصویر نابسامانی در خانواده را برجسته می کند. در واقع بیش تر از هر نکته دیگری به هم ریختگی در بنیان خانواده است که می خواهد در نیمه اول فیلم به تصویر کشیده شود تا در نیمه دوم شاهد تبعات این نا به سامانی و در هم گسیختی باشیم.

فیلم نامه داستان نسبتاً روانی دارد. البته حوادث فرعی، در هم پیچیدگی ها و گره های کوچکی هم هست که در اثنای ماجرا ایجاد می شود و اندکی بعد با گره افکنی در واقع اطلاعاتی را از زندگی خصوصی برخی از شخصیت ها برملا می کند که اصلاً همه این ها پیش زمینه ای است برای پرده آخر و سکانس های پایانی فیلم. بدنه اصلی فیلم نامه هم مبتنی بر رفت و برگشت های زمانی است که در قالب جلسه روان کاوی یکی از شخصیت ها با روان پزشک و بیان خاطراتش می گذرد.

یکی از نقاط برجسته این فیلم، وجود شخصیت هایی است که به شدت خاکستری اند! عملاً هم مقصرند و هم قربانی. زمانی که نوید در اوج مستی و درماندگی تلوتلو خوران از دخترش می خواهد مادرش را راضی به آشتی کند، نوعی معصومیت و استیصال به بیننده القا می شود و اندکی بعد همین پدر مستاصل تبدیل به مدیری نالایق می شود که اشتباهات مکررش به فروپاشی بیش تر خانواده منجر می شود. یا سعید دوست نادر که هم قربانی یک زندگی بدفرجام است و هم گرفتار همسری خائن است که در دوری دوساله از همسرش فرصت را غنیمت می شمرد! و البته در مورد سایر شخصیت ها هم این وضعیت به چشم می خورد که می توان نقطه اوج این دوگانی میان قربانی شدن و قربانی کردن را در شخصیت «سیمین کاشف» همسر سعید یافت.

اما فارغ از این ویژگی مثبت، یکی از ضعف های مفرط فیلم نامه گفت و گوهای میان بازیگران است. دیالوگ ها به شدت تصنعی، فیلم فارسی و غیر قابل قبول اند. به بیان دیگر دقیقاً می توان اظهار داشت قوی ترین و بهترین بخش های فیلم، سکانس هایی است که گفت و گو کم ترین نقش را دارد و بازی حسی بازیگران و حالت صورت آن هاست که پیام را منتقل می کند. این ضعف به خصوص در پایان بندی فیلم خودش را نشان می دهد که در سکانس دادگاه، نوید خطابه ای را می خواند که بیش تر شبیه مانیفستی است اخلاقی در قبح بی بند و باری و روابط خارج از عرف و تمجید از کیان خانواده!!! اتفاقاً آن هایی که خواهان پایین کشیده شدن فیلم از پرده های سینما هستند، با یک بار دیدن فیلم و تنها به خاطر همین سکانس باید ممنون تیم فیلم نامه نویسی – لیلا لاریجانی، رحمان سیفی آزاد (براساس طرحی از جمال امید) – و جیرانی باشند که چنین کلاس اخلاقی را برگزار کرده است.

به عبارت دیگر هرچند از لحاظ پیام و محتوا پایان بندی فیلم عالی و بی نقص است؛ اما از نظر ساخت با مشکلات اساسی مواجه است. گفت و گوها، میزانسن و حتی صحنه آرایی چندان دل چسب نیست.

اما چاله های فیلم نامه به همین جا ختم نمی شود، علاوه بر ضعف گفت و گو ها، سهل انگاری های واضحی در فیلم صورت گرفته است. سکانس فرار آوا از یک مرکز درمانی خصوصی اصلاً درنیامده است! سکانس تحول ناگهانی آوا برای اعتراف به گناهی که مادرش را اشتباهاً به دام انداخته است به شدت بی مقدمه و تنها تحت تاثیر چند جمله تاثیرگذار است! و سوالات این چنینی کم مطرح نمی شود. مثل این که اصلاً چرا یک باره آوا بچه اش را سقط می کند؟

از دیگر نقاط مبهم فیلم، طراحی صحنه فیلم مخصوصاً در یک سوم ابتدایی فیلم است. طراحی صحنه عجیب و انگار اصراری است برای نشان دادن روحیه خاص آوا در هنر و نواختن موسیقی! هرچند هرچه فیلم جلوتر می آید در این زمینه شاهد پیشرفت هستیم و طراحی صحنه شکلی منطقی تر، باور پذیر تر و قابل قبول تر به خود می گیرد.

در نهایت همان طور که می شد تا حدودی پیش بینی کرد، انسان های درگیر در چارچوب های ارتباطی نا سالم، بستر خانوادگی متشنج، الکل و اقسام بی قیدی هایی که در فیلم پشت سرهم ردیف شدند، سرنوشت خوبی برای هیچ کدام از شخصیت ها به همراه نداشتند! کلید واژه انتقام تنها بهانه ای شد تا دیواره پوشالی روابط دوستانه فرو بریزد و کسانی که روزگاری محرم خصوصی ترین داشته های زندگی یک دیگر بودند، چهارپایه مرگ را زیر پای عزیزانشان بلغزانند.

“من مادر هستم” داستان سقوط انسان ها است از لبه پرتگاهی که خودشان به سویش قدم برداشته اند و درست موقع سقوط است که فرصت بازبینی در آن چه را از سرگذرانده اند، پیدا می کنند. در چند قدمی مرگ است که انگار چشم ها باز می شود، روابطی که مدت های مدید مرده بود، با ارزش می شود و آوا به جای اسم کوچک والدینش، آن ها را بابا و مامان خطاب می کند و درنهایت، هرچند انتقام تیر خلاصی است بر پیکر این انسان های در حال سقوط، اما انتقام گیرنده نیز در آخر بستری یک بیمارستان روانی می شود تا سقوط دامن گیر همه باشد.

اختصاصی نقد فارسی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” و نام نویسنده ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

91
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
91 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
52 Comment authors
MosianaParnianali newatielnazOV Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
Parnian
Guest
Member
Parnian

فقط بازى احساسى بعضى هاشون خوب بود
فیلمنامه و در واقع بخش هاى گنگ از داستان به گفته منتقد ذکر شده واقعاً آزار دهنده بود !

ali newati
Member
Member
ali newati

OV: امیدوارم خداوند ما متحجران را به راه راست هدایت فرماید.

ما هم امیدواریم تا به سرنوشت طالبان افغانستان دچار نشدیم خدا شمارو به راه راست هدایت کنه !!

elnaz
Guest
Member
elnaz

خیلی فیلم خوبی بود واقعا معضلات اجتماع رو و واقعیات زندگی رو به تصویر میکشه 😉

OV
Guest
Member
OV

نمیدونم چرا موضوع این فیلم برای من ملموس نیست. آخه این همه فساد بین دوتا خانواده‌ی کم جمعیت فقط برای اینکه نشون بدی فساد بده؟ نمیدونم شاید من انقدر عقب افتاده هستم که این جور مسائل هنوز برام قبیحه! یا شاید بعضی ها انقدر پیشرفته هستند که موضوعاتی همچون غیرت و تعصب و حیا و… براشون افت کلاس داره! من هیچوقت حاضر نیستم با همسرم بشینم و فیلم خیانت یک زن به شوهرش رو ببینم، یا با مادرم بشینم و مشروب خوردن یه نفر رو ببینم، یا با بچه‌ام بشینم و شاهد تجاوز یه نفر به یک دختر باشم. به… ادامه »

صادق پارسانیک
Member
Member
صادق پارسانیک

من یک نسخشو دیدم ۹۷ دقیقست. کامله؟!! آخه دوستمون میگه پانته آ بهرام ۴ پایه رو از زیر پای باران کوثری میکشه من چنین صحنه ای ندیدم. اگه کسی لینک کاملتر و اصلیشو داره معرفی کنه لطفا…. به نظرم فیلمی بود که یک بار باید دیده میشد آخرشم خیلی غمناک تموم شد.جزو فیلم های خوب چند سال اخیر بود جتی میتونست بهتر از اینم باشه…

سید سروش سادات شریفی
Guest
Member
سید سروش سادات شریفی

فیلم من مادر هستم جز بهترین فیلم های ساخته شده ی چند سال اخیر هست چه از نظر ساختاری و چه از نظر محتوا و بر خلاف نظر برخی دوستان اصلا یک فیلم معمولی نیست.بازی ها – فیلم نامه – فیلم برداری – کارگردانی و تدوین فیلم بسیار قوی هستند.به نظر من فریدون جیرانی عزیز یکی از بهترین فیلم نامه نویسان و کارگردانان سینمای ایران هست و اوج تلاش ایشون برای ساخت یک درام – تریلر در من مادر هستم شکوفا شده.فیلم از نظر من به شدت مسحور کننده و تفکر برانگیز هست و به هیچ عنوان نمیشه ساده انگارانه… ادامه »

TANNAZ
Guest
Member
TANNAZ

what: …..: what:چی شد جیرانی که از خودشون بود؟ یه درخواست از مسئولین سایت اینکه خواهشا کیفیت سایتتون رو با فیلم های چرت وطنی پایین نیارید حاضرم ۲۰۰۰ بار توایلایت رو ببینم اما چشم حتی به پوستر یه فیلم ساخت داخل نیوفته کلا ما ایرانیا بسیار از خود مچکریم تو کل تاریخ سینمای ایران بگردی ۲ تا فیلم متوسط از نظر فنی پیدا نمی کنی همش چرت محضه فقط هزینه بره و به دلیل کیفیت بسیار نازل فنی باعث فعال شدن هیچ صنایع دیگه ای هم نمیشه شما یه مقدار همچین در خودت احساس غرب زدگی نمیکنی!!!! …..: what:چی شد… ادامه »

TANNAZ
Guest
Member
TANNAZ

soula: Bardia.S:در جواب آقای اکبریه که تو قسمتی از یادداشتشون گفتن که "معلوم نمی شود چرا آوا بچه را سقط کرده" باید بگم که بچه به خاطر فشار عصبی زیادی که روی آوا بود سقط شد و اون صحنه ای که آوا روی زمین به زانو در اومد به خوبی این فشار رو نشون می داد و کمی جلوتر هم همین رو از زبون سیمین شنیدیم. دوست عزیز این تحلیل هم می تونه یکی از تحلیل ها باشه، به هر حال هر برداشتی از مخاطب اصالت داره و می شه اونو صحیح دونست؛ انتقاد در واقع به اینه که این… ادامه »

TANNAZ
Guest
Member
TANNAZ

ya3r:

دانشجو:من هنوز فیلمو ندیدم ارزش دیدن داره یا نه؟به من بگین :-*

آره عزیزم

نه اصلا.چرت اندر چرت

arezo
Guest
Member
arezo

وووووووووووای چه حوصله دارید….ها به نظر من فیلم عالی بود این اولین فیلمیه که واقعیت ها و توش نشون میده از مشروب گرفته و مشکلات مستی..از اعتماد زیاد به ادماو از مشکلات اخلاقی قبل از ازدواج عالی بوووود اخرشم مثل فیلمایه دیگه نشون نداد که با کلی زحمت بی گناه پایه چوبه دار نمیره دوره این ضرب و المثل تموم شد….به نظر من این فیلمو فیلم هیس عالی بووووووووووووووود دیگه کلاس نزارید اینجوری بود اونجوووری بووود بازم تو مملکت ما وجود این فیلما خیلی عجیبه….ما میبینیم کارگردانه بدبختش جواب پس میده….اقای جیرانی ممنون

nahid shamshiri
Guest
Member
nahid shamshiri

به نظرمن تمام ایراداتی که به فیلم گرفتید درست بود ولی در کل فیلم خوبی بود چون همیشه بعد از قصاص ما خانواده مقتول رو میدیدم ولی جیرانی با تشون دادن حال سیمین نشون داد که قصاص چه حالات رئانی برای قصاص گیرنده میتونه داشته باشه…..که ما در قیلم های دیگه ندیده بودیم بهش توجه بشه …

نرگس*
Guest
Member
نرگس*

یه چیزیم بگم…اگرچه فیلم های ما از نظر فنی ضعیف تکنولوژیمون سطح پایین و بله میدونم و همه می دونیم محتوا تقریبا حول و حوش چی می چرخه اوضاع مالیشم خیلی خوب نیست…ولی خب که چی؟ ببخشید نه واقعا من دوست دارم بعضی از منتقدین محترم عضو نقد فارسی که می فرمایند فیلم ایرانی فلان بهمان اگر ایشاا… روزی خودشون کارگردان شدن چه شاهکاری قراره خلق کنن که اونایی که قبلش بودن عرضشو نداشتن!هممون می دونیم میفیت کارامون چه حده اونی که مسخره می کنه شاهکار نکرده من با وجود همین اوضاعشم براش احترام قائلم. نکنه کیفیت این کارا رو… ادامه »

نرگس*
Guest
Member
نرگس*

دیشب فیلمو دیدم.دیگه تمایل چندانی به دیدن فیلم تو سبنما ندارم فکر کنم با توجه به کیفیت فیلم ها و قیمت بلیت واسه یکبار دیدنش تو سینما نمی ارزه.بعنوان یک بیننده ی ساده و نه حرفه ای نظرم اینه که فیلم کلا فیلم متوسطی بود. یک جاهایی واقعا تصنعی بود.تنها صحنه ای که که آوا دلنواز خواست برای آخرین بار مادرشو ببینه و هی می پرسید درد داره مادرش می گفت میخوایم بریم خونه و دخترشو می بوسید خیلی واقی بازی کردن و بخاطر غم انگیز بودنش برام تاثیرگذار بود اما در مورد کل فیلم باید بگم….خب کلا فیلم چی… ادامه »

مارال
Guest
Member
مارال

میگم اسم پدر آوا نادر بود نه نوید، سیمین توی دو سال دوریش خیانت نکرده قضیه به قبل ازدواجشون برمبگرده! آوا بچشو سقط نمیمنه بچش سقط میشه! با اون وضعیت نمیشد عجیب بود ( دختر نوزده ساله تو زندان! و با اون دغدغه های فکری!)
کلا انتظار میره کسی که نقد مینویسه یه کم دقتش از عموم بیشتر باشه، ولی به هر حال متشکرم

amin asgari
Member
Member
amin asgari

ولی خداییش معلوم بود بالاخره یه فیلم اینجوری میسازه
از ستاره ها گرفته تا شام آخر و سالاد فصل و البته قرمز به " من مادر هستم" رسید

من
Guest
Member
من

what: Bardia.S: what:چی شد جیرانی که از خودشون بود؟ یه درخواست از مسئولین سایت اینکه خواهشا کیفیت سایتتون رو با فیلم های چرت وطنی پایین نیارید حاضرم ۲۰۰۰ بار توایلایت رو ببینم اما چشم حتی به پوستر یه فیلم ساخت داخل نیوفته کلا ما ایرانیا بسیار از خود مچکریم تو کل تاریخ سینمای ایران بگردی ۲ تا فیلم متوسط از نظر فنی پیدا نمی کنی همش چرت محضه فقط هزینه بره و به دلیل کیفیت بسیار نازل فنی باعث فعال شدن هیچ صنایع دیگه ای هم نمیشه شما تو سالی که گذشت چند بار رفتی سینما و کلا چند تا… ادامه »

من
Guest
Member
من

امیر:یکی از تاپیر گذارترین فیلم های تاریخ سینمای ایران و بهترین کار جیرانی.دوستانی که فیلمو ندیدن و نظر میدن اگه چیزی نگن دلیل بر نبودنشون نیست!

بهترین کار جیرانی قرمزه

نرگس
Guest
Member
نرگس

فوق العاده بود.جوری که باعث شد یکم به سینمای ایران امیدوار بشم……

محمد صحرایی
Guest
Member
محمد صحرایی

تجاوز سعید از روی شهوت بود نه از روی عشق!
عشق پیری سر به رسوایی زند …
پسره هم پخمه بود و از خونه ی خالی استفاده نکرد …
کوتاهی پدرام با توجه به خونه ی خالی و رضایت آوا باعث مرگ سعید متجاوز شد و طفل معصوم حرام زاده اش شد …

محمد خلیلی
Guest
Member
محمد خلیلی

نوید نداشت این فیلم …

محمد خلیلی
Guest
Member
محمد خلیلی

بهتر بود صحنه ی تجاوز رو نشون میدادن …

al pachino
Guest
Member
al pachino

فکر کنم فیلمه اجتماعی زیبایی باشه و صحنه های زیادیش رو سانسور کرده باشن شاید برم سینما ببینمش! :-*

زهرا.م
Guest
Member
زهرا.م

سلام
من چند ساعت پیش این فیلمو دیدم.خیلی خیلی فیلم خوبی بود
بخصوص با بازی فوق العاده باران کوثری و فرهاد اصلانی .
به کسایی که ندیدن حتما دیدنشو تو صیه می کنم.

Batman
Guest
Member
Batman

اینقدر از کامنت قبلی جاخوردم,که بازتو نگارش اشتباه کردم:میزانسن درسته.
اینکه میگم فرم نداره,جمله سازی نیست:فیلمساز بعدآغاز احمقانه که راوی داستان روکسی قرارداده که به بدترین شکل داستان پیش ببره,کسی که توبیشترحوادث نبوده..فیلمو نابودمیکنه..کارگردان تومیزانسن هاش دست وپاشکسته کار کرده..
بازیهاانگار هرکی به هرکیه..نقش مادرمن توفیلم ندیدم..ازهمون اسم فیلم بیننده گول میخوره چه برسه حالاکه اسمشم با بلواهای اخیر بیشتر فریبنده شده!فیلمه جنجالی سال

Devils red
Member
Member
Devils red

Batman:حرف بی اساس زدی?!تاثیرگذار..عزیز فیلم فرم نداره..میزانسس نداره.بازی نداره…دلخوش شدین به سیابازیهاش…خوشت اومده.باشه..ولی دیگه حرف بی ربط نزن..

میزانسس نه میزانسن 😀

Batman
Guest
Member
Batman

حرف بی اساس زدی?!تاثیرگذار..عزیز فیلم فرم نداره..میزانسس نداره.بازی نداره…دلخوش شدین به سیابازیهاش…خوشت اومده.باشه..ولی دیگه حرف بی ربط نزن..

amir
Member
Member
amir

یکی از تاپیر گذارترین فیلم های تاریخ سینمای ایران و بهترین کار جیرانی.دوستانی که فیلمو ندیدن و نظر میدن اگه چیزی نگن دلیل بر نبودنشون نیست!

sajjad
Guest
Member
sajjad

من فلسه ی اسم فیلم و رابطش با موضوع فیلم رو نفهمیدم . فکر کنم برای این موضوع اسم گمراه کننده ای باشه.

اگه رابطش رو میدونید به ما هم بگید.

ya3r
Guest
Member
ya3r

دانشجو:من هنوز فیلمو ندیدم ارزش دیدن داره یا نه؟به من بگین :-*

آره عزیزم

mohadeseh latifi
Member
Member
mohadeseh latifi

با سلام سینما علاوه بر سرگرمی مکانی برای تبلیغ ایدئولوژی ها و انتقاد از وضع موجود و ………. استاما به شرطی که اصول کار رعایت شود تا با یک اثر سطحی و شعارگونه و بعضا تخیلی مواجه نشویم. شاید هدف عوامل سازنده فیلم دادن پیام اخلاقی و یا شایدم تلنگر زدن به طیف خاصی از جامعه بود اما بنظرم گاهی وقت ها جریان فیلم خیلی اغراق آمیز میشد . برای درس اخلاق دادن یا هر چیز دیگه ای که این فیلم سعی بر رساندن اون داشت بستر مناسبی در نظر گرفته نشده بود برای روایت این موضوع به خلاقیت خیلی… ادامه »

زهره  اسماعیلی
Guest
Member
زهره اسماعیلی

با عرض سلام و احترام اینجانب به عنوان دکترای علوم تربیتی فیلم را به لحاظ تربیتی بسیار مثبت ارزیابی می کنم این فیلم به هیچ وجه سعی در ترویج بی بند و باری ندارد و دائم بی بند و باری و عدم مهارت در تربیت فرزندان را به نمایش می گذارد چقدر نویسنده این نقد زیبا نوشته است «من مادر هستم" داستان سقوط انسان ها است از لبه پرتگاهی که خودشان به سویش قدم برداشته اند و درست موقع سقوط است که فرصت بازبینی در آن چه را از سرگذرانده اند، پیدا می کنند. در چند قدمی مرگ است که… ادامه »

hamed f
Guest
Member
hamed f

من کلا نقش " پدرام " رو نفهمیدم چیه این وسط :دی کل سینما بهش می خندیدن :دی شخصیتش خیلی کودن بود :دی

Devils red
Member
Member
Devils red

سینمای ایران شده سلیقه تا آفایون از یه فیلم خوششون نمیاد میگن چه کار کنیم فیلمو از رو پرده بکشیم پایین بعذشم ادعای….

saeed ako
Member
Member
saeed ako

با عرض سلام خدمت همه عزیزان قبل از هر چیز می خواستم بگم که خب: من هم پدر هستم… که چی! 😆 و خدا را شکر هیچ ربطی هم به اون مادر ندارم! وفیلم رو ندیدم واحتمالا هم نخواهم دید به این دلایل: ۱-قیمت بلیط سینما برای ما فقیر بیچاره ها نیست!(سر این موضوع حرفها دارم) ۲-اصلا دوست ندارم فیلم سینمای ایران رو دانلود کنم.(به دلایلی) ۳-با این وضع پیش آمده فکر نکنم به ویدئو خانگی برسه. ۴-خیلی وقته که یه مشکل اساسی با فیلم ایرانی دارم. اما یه سوال برای من پیش آمده؟ اینکه: دوباره جدایی! دوباره نادر! دوباره… ادامه »

saeeed
Guest
Member
saeeed

خیلی فیلم متوسطی بود و فقط بخاطر اینکه در ایران این نوع مسایل همیشه توی حاشیه هست این همه فیلم سر و صدا کرده وگرنه یه کار معمولی بود.

سولا اکبریه
Member
Member
سولا اکبریه

Batman:منتقد گرامی بنده ازطرف خود بیان کردم که نقدبایدمثبت یا منفی باشد…درسته چه ازلحاظ آموزشی(ازطرف اساتید)وچه ..بایدنقاط ضعف ومثبت واکاوی شه..ولی بایدمنتقد شهامت داشته باشه ودرنگاه کلی فیلمو خوب یا بد بنامه..وسطی موجودنیست..امتیازودرجه و..فقط برای جذب مخاطبه نقده..

نظر شما محترمه ولی شخصا اعتقادی به صدور حکم کلی ندارم! به نظرم امتیاز گویاس و عددی مثل پنج و نیم نشون می ده کار چه قد متوسطه

Batman
Guest
Member
Batman

منتقد گرامی بنده ازطرف خود بیان کردم که نقدبایدمثبت یا منفی باشد…درسته چه ازلحاظ آموزشی(ازطرف اساتید)وچه ..بایدنقاط ضعف ومثبت واکاوی شه..ولی بایدمنتقد شهامت داشته باشه ودرنگاه کلی فیلمو خوب یا بد بنامه..وسطی موجودنیست..امتیازودرجه و..فقط برای جذب مخاطبه نقده..

دانشجو
Guest
Member
دانشجو

من هنوز فیلمو ندیدم ارزش دیدن داره یا نه؟به من بگین :-*

سولا اکبریه
Member
Member
سولا اکبریه

Batman:بنده قصدجسارت نداشتم وفقط نظرمو دادم.بنده۲بارفیلمو دیدم..پس نظرخیالی نداده وبه کسی هم تهمت نمیزنم..اما درموردنقد:متاسفانه نقدمنتقد یکپارچگی نوشتاری نداره..نقدبایدفرم,محتوا رو وابکنه!و دراصل نظرمنتقد مشهودباشه:مثبته_منفی..وسط نداریم(درمورد وسط روی دیدگاه خودمه). ولی درمورد فیلم_بادادن جواب به کامنت درموردفرم که جای تاسف نداره ولی خیلیها نمیفهمنش بایدبگم عزیز بنده بدون دلیل وعلم حرف نزدم:فرم چیست?۱_فرم ازنظرمفهوم,سیستم کلی هست که بیننده ازفیلم میبینه_به نظر ای.او.اسکات منتقد نیویورک تایمز:فرم میتواندیک دیدشخصی باشدبرای بیننده..ولی نه برای منتقد)_و در اختصاص:فرم سیستم فراگیرحاکم بر روابط بین عناصرفیلمه. که بنظرمن بیننده ساده فیلم جیرانی فرم که چه,محتواهم نداره.. جای دیگه به نقل ازاساتید فیلمسازیم تو دانشگاه ازدیدمنتقدجوان و سختگیرنیویورک… ادامه »

mohammad.
Guest
Member
mohammad.

نقد خوبی نبود.قرض ورزانه بود.من دیشب فیلمو دیدم.اتفاقا دیالو گ ها اصلا تصنعی نیست.شخصیت پردازی فیلم خوب کار شده.که بعضی جاها به عمق ادما نفوذ میکنه.مثل پانته آ بهرام که عقده ای از فرهاد اصلانی به دل گرفته.یا سعید که عاشق کوثری شده وخود باران کوثری که زندگی سردر گمی داره و اون دیالوگایی که پدر مادرشو به اسم صدا میزنه چقد خوب در اومده.ضمنا به نظرم صحنه چایانی فیلم تو دادگاه خوب در اومده.کاملا باور پذیره .(البته سلیقه ای گذاشتنش تو فیلمنامه).فقط یه مقدار دیالوگ های نقش پسر فیلم که عاشق کوثری هست شاید تصنعی باشه(اونم تو ذوق نمیزنه).کلا… ادامه »