Gemini Man (مرد ماه جوزا)


خلاصه داستان:

یک قاتل کارکشته با یک کلون جوان‌تر از خودش باید مقابله کند...


تصاویر فیلم:

خلاصه نظر منتقدان:

ایندی وایر – نمره ۵.۵ از ۱۰
وقتی که « لی » آن کاری با تکنولوژی می‌تواند در « مرد ماه جوزا » انجام دهد را آغاز می‌کند – که زیاد هم است – سخت است که دیگر احساسات را متمرکز چیز دیگری جز انسان کرد. با افزودن به زندگی، « مرد ماه جوزا » اغلب تنها آن را کمرنگ‌تر از گذشته می‌سازد.

 

فیونوالا هالیگن – اسکرین اینترنشنال ( نمره ۵ از ۱۰ )
با تماشای آن به صورت ۶۰ فریم بر ثانیه و سه‌بعدی پلاس ( رزولوشن 2K )، اکشن فوق العاده « انگ لی » یعنی « مرد ماه جوزا » یک تماشای ضروری است: نه برای بخش‌های معمولی که سینمای هالیوود نمی‌تواند از نگاه به آن‌ها دست بردارد – ویل اسمیتی که یک نقش دوگانه را برعهده دارد – یا حتی داستان آن، که هر دویشان هم اندکی معمولی به نظر می‌رسند، و به شکل عامدانه‌ای متعارف و تکراری به نظر می‌رسند. از لحاظ تجربه تماشا اما، این فیلم یک نمونه اولیه از آینده فیلمسازی اکشن را نمایش می‌دهد.

 

تیم گریرسن – پیست مگزین ( نمره ۵ از ۱۰ )
متاسفانه، « مرد ماه جوزا » با یک داستان به شدت ضعیف همراه شده است، انگار که خود « لی » یک روایت اکشن – هیجانی قابل پیشبینی را انتخاب کرده تا تمرکز و انرژی‌اش را روی جلوه‌ها و نرخ فریم بگذارد. ولی نتیجه یک فیلم زیبا است که عمدتا کسل کننده است.

 

لیا گرینبلت – انترتینمنت ویکلی ( نمره ۴.۲ از ۱۰ )
یک جورایی، فیلم یک حال و هوای عجیب و خلا گونه را ایجاد می‌کند، بی‌طراوت، خنثی و به طرز عجیبی افسرده. فیلمنامه به ندرت چیزی فراتر از آن شماتیک هزاران اثر مهیجی که شبانه از شبکه‌های کابلی پخش می‌شوند بالاتر می‌رود، و تقریبا تمام دیالوگ‌های فیلم که به شکل تعمدی کلیشه‌ای هستند این حس را منتقل می‌کنند که با یک اپلیکیشن رایگان فیلمنامه‌نویسی که پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای دارد نوشته شده است.

 

جیمی گراهام – توتال فیلم ( نمره ۴ از ۱۰ )
به خاطر نوآوری‌های فنی به سراغش بیایید، ماندن برای آن را به خاطر… همم. دو ویل اسمیت به ازای پول یکی ارزش‌اش را ندارد.

 

پیتر بردشا – گاردین ( نمره ۴ از ۱۰ )
تازگی دیجیتالی در آن ۱۰ دقیقه ابتدایی غوغا می‌کند، برای ۱۰ دقیقه بعدی احمقانه است، و وقتی که فیلم به پایان می‌رسد، شما به دنبال ارزش‌های آنالوگ برای فیلمنامه و کارگردانی می‌گردید.

 

امپایر ( نمره ۴ از ۱۰ )
به شما دو ویل اسمیت به ازای قیمت یک بلیت می‌دهد، ولی شما هنوز هم ممکن است حس نابودی به خاطر دیالوگ‌های احمقانه، شخصیت‌های ضعیف و اکشن سطح پایین داشته باشید. کلون جوان خود را تشویق به دوری از این فیلم کنید.

 

استفن دالتون – هالیوود ریپورتر ( نمره ۳ از ۱۰ )
نتیجه نهایی ناامیدکننده حس چیزی کمتر از آن استعداد موجود در اثر را می‌دهد، یک فیلمنامه ضعیف و داستان کلی سطح پایین فقط با یک جادوی بصری هوشمندانه کنار هم نگه داشته شده‌ است.

 

پیتر دبرو – ورایتی ( نمره ۳ از ۱۰ )
« مرد ماه جوزا » یکی از آن فیلم‌هاست که در آن یک عالمه تلاش و کوشش منجر به ساخت یک فیلم اکشن نازل شده است.

 

د راپ ( نمره ۲.۵ از ۱۰ )
متاسفانه، « مرد ماه جوزا » که « آنگ لی » بالاخره آن را ساخته چنان دیالوگ‌های خنده‌دار، چنان شخصیت‌ پردازی سرسری، و چنان داستان وابسته به جاسوسی در دنیا که ضعیف است را در خود جای داده که مخاطب خیلی سریع از خودش می‌پرسد چرا برای ساخت چنین چیزی این همه زمان برده شده است، و شروع می‌کند از خودش پرسیدن که چرا اصلا چنین چیزی ساخته شده است.


نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نشریه ReelViews

نمره 5 از 10

در حالی که سازندگان « مرد ماه جوزا » ( Gemini Man ) شاید آرزوهایی مبنی بر آغاز یک فرنچایز اکشن – علمی تخیلی جدید را در دل داشته باشند، این فرنچایز احتمالی در آغاز که به بهترین شکل ممکن عمل نکرده است. در بهترین حالت، این فیلم حس یک فیلم ابرقهرمانی / جاسوسی که با شالوده‌ای علمی تخیلی ترکیب شده را می‌دهد. بخش کمی از فیلم جدید و نوآورانه است و، اگرچه کارگردان اثر « آنگ لی » ( Ang Lee ) یک سری طراحی و اجرای زیبا را برای یکی از سکانس‌های مبارزه به کار بسته است (چیزی مثل استفاده از موتورسیکلت به عنوان یک اسلحه در فنون رزمی)، ولی قوه اختراع او در طول خط داستانی خسته کننده فیلم، که انگار از یک سری مواد اولیه بازیافتی تولید شده امتداد پیدا نمی‌کند. فیلم وعده چیزی بیشتر از اوجی که به تصویر می‌کشد را می‌دهد.

داستان فیلم جالب «به‌نظر می‌رسد» : یک قاتل حرفه‌ای را قرار است یک کلون جوان‌تر از خودش شکار کرده و از بین ببرد. یک سری تزئینات دیگر هم در کنار این ماجرای اصلی وجود دارد: فساد دولتی و پنهان کردن آن، یک رابطه نیمه عاشقانه با یک مامور، و یک شرکت نظامی خصوصی که با مصونیت به راحتی کار خود را جلو می‌برد. « مرد ماه جوزا » از آن دست فیلم‌هایی است که به صورت کلی وقتی آن را در نظر بگیریم، انگار چیزی کمتر از بخش‌های آن به طور جدا جدا است. فیلمنامه نویسان « دیوید بنیوف » ( یکی از آن زوج « بازی تاج و تخت » ( Game of Thrones )، « بیلی ری » (Billy Ray ) و « درن لمک » (Billy Ray ) در زمینه تشکیل ارتباط شخصیت‌ها ضعیف عمل کرده‌اند؛ شخصیت‌ها هیچ وقت حس « واقعی بودن » ندارند. انگار دارند برای شرکت در فیلم‌های « مارول » (Marvel ) به عنوان سیاه لشکر یا « جیسون بورن » (Jason Bourne ) تقلبی تست بازیگری می‌دهند. آن‌ها موفق نمی‌شوند تا تعامل میان یک مرد و کلون‌اش را به اندازه کافی پیچیده جلوه دهند – آن‌ها تلاش‌شان را می‌کنند ولی کل کل‌ها و دعواها زیادی است. فیلم اغلب نمی‌تواند تصمیمش را بگیرد که می‌خواهد یک فیلم مهیج و پاپ کورنی باشد یا چیزی که مسائل فلسفی هم در آن دخیل شده است. در نتیجه، هیچ وقت در هیچ یک از آن دو زمینه رضایت‌بخش عمل نمی‌کند.

« هنری بروگن » ( « ویل اسمیت » (Will Smith ) ) بهترین ابزار دولت برای انجام کارهای کثیف است. او آن قدری در کار با اسلحه‌ی تک‌تیرانداز خوب است که یک هدف که در یک قطار در حال حرکت حضور دارد را از فاصله یک مایلی می‌تواند از بین ببرد. به دنبال یک ضربه بحث برانگیز، او تصمیم به بازنشستگی می‌گیرد ولی او چیزهایی می‌داند که نباید بداند و رئیس سابق او، « کلی وریس » ( « کلایو اوون » (Clive Owen ) ) به این نتیجه می‌رسد که او یک مهره سوخته و اضافی است. او و یک سری از مافوق‌های او در بخش عملیات‌های ویژه حسابی تحت مراقبت هستند و او خیلی واضح به همه اعلام می‌کند که اگر « هنری » از میان برداشته نشود، او « مرد ماه جوزا » را وارد کارزار می‌کند. « هنری » خیلی زود متوجه اولین نفری که برای قتل او به کار گرفته شده می‌شود: « دنی زاکارفسکی » بی سر و صدا ( « مری الیزابت وینستد » (Mary Elizabeth Winstead ) ). سپس جهنم شروع می‌شود. « هنری » نهایتا به همراه « دنی » فرار می‌کند. تعقیب‌کننده او در سرتاسر جهان هم فرزندخوانده « کلی »، « جونیور » (باز هم با بازی « اسمیت ») است، کسی که یک نسخه ۳۰ سال جوان‌تر از خود هنری با تمامی توانایی‌ها و قدرت‌های اوست ولی ضعف‌های ناشی از بالا رفتن سن و سال را ندارد و هوشیاری‌اش هم بیشتر است.

این اولین فیلمی نیست که از یک مدل کامپیوتری جوان‌تر یک شخصیت استفاده می‌کند – « مارول » چند سال است که این کار را می‌کند و نتایج ضد و نقیضی هم به همراه داشته است – ولی این شاید بلندپروازانه‌ترین تلاش در این زمینه تا به امروز است. متاسفانه، با اینکه تکنولوژی در چند سال اخیر به شکل قابل ملاحظه‌ای پیشرفت کرده است، هنوز بی‌نقص نیست. اسمیت جوان‌تر بهتر از « کری فیشر » (Carrie Fisher ) جوان‌تر در « روگ وان »‌ ( Rogue One ) به نظر می‌رسد ولی اوقاتی هم وجود دارد که چهره او تکه تکه، لک‌دار و پلاستیکی است. در برخی صحنه‌ها، از برخی زاویه‌ها، این توهم موثر است ولی آن قدری هم ایراد وجود دارد که مخاطب را از لحظه بیرون کند. این یادآور این است که چرا باید به «بازیگران مجازی» عرصه‌ی محدودی برای خودنمایی داده شود. هر چقدر که بیشتر آن‌ها را می‌بینیم، بیشتر متوجه می‌شویم که آن‌ها «چه چیزی» هستند.

در کل، « مرد ماه جوزا » از آن دست لحظات سرگرم‌کننده و جذاب را هم در خود جای داده است، مثل همان سکانس مبارزه با موتور سیکلت که به آن اشاره شد. ولی اوقات مرده‌ای هم در بین سکانس‌های اکشن وجود دارد که در آن توضیحات و مقدمه‌چینی‌ها دیگر زیادی می‌شوند و سرعت روایت به هم می‌ریزد. در نهایت هم آن احساس «همش همین بود؟» به وجود می‌آید که به خاطر این است که فیلم نتوانسته آن انتظاراتی که ازش می‌رفته را عملی کند. اگر « ویل اسمیت » به دنبال فرنچایز جدیدی است تا آن را به نام خودش بزند، شاید بهتر است که هنوز به گشتن ادامه دهد.

مترجم :دانیال دهقانی


ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of