فیلم Contagion (شیوع)


خلاصه داستان:

داستان فیلم درباره ی دنیایی است که ویروس کشنده ی آنفولانزا آن را فرا گرفته و در حال نابودی آن است. مردم در این دنیا درمانده هستند و به هیچکس اعتماد نمی کنند ، چراکه امکان آلوده شدن و سپس مرگ وجود دارد. در این وضعیت پزشکان و دانشمندان به دنبال یافتن درمانی


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان‌تایمز

نمره 7.5 از 10

نقد و بررسی کامل فیلم

صحنه ای تیره . صدای سرفه ای قوی به گوش می رسد . ما قبل از هر چیز، در فیلم شیوع،  وقتی که متصدی بار پول مشتری را میگیرد و رسیدش را پانچ می کند متوجه چیزی می شویم . حتماً داریم به میکروب ها فکر میکنیم . فیلم (شیوع) یک فیلم واقع گرایانه در مورد بیماری های مسری جهانی است و به عنوان یک فیلم در ژانر هیجانی Thriller به بازار عرضه شده است و در داستان گمانه زنی های ترسناکی در مورد نحوه ی نفوذ یک ویروس معلق در هوا به انسانها می باشد و به این نکته می پردازد که چگونه این ویروس در زمان اندکی گسترش می یابد.

فیلمنامه به دلیل محتوای آن آشناست و در مورد شیوع های سالانه ی آنفلوانزا می باشد . البته همه ی آنها به جدیت آنفلوانزای خوکی نیستند. همیشه در این باره اخبارهایی نسبتا یکسان، هر چند وقت یکبار منتشر می شود. همه چیز دز فیلم وجود دارد: نقشه های گستردگی بیماری ، پیگیری های جهانی و تلاش برای تولید واکسن در مرکز کنترل بیماری های آتلانتا ، ساخت و توضیع آذوقه و تدارکات برای آمادگی آنفولانزا و ….

ویروس فیلم”شیوع” از نوع گیج کننده است و همین امر باعث بسیاری گمراهی بسیاری از دانشمندان می شود. این ویروس همچنین در مقابلا ایزولاسیون و پیشگری ها  هم مقاوم است و مانع از این می شود که بتوان باعث عدم شیوع آن شد و یا راه درمانی برای آن پیدا کرد. فیلم “شیوع”  توسط استیون سودربرگ بزرگ کارگردانی می شود . کسی که مهارت اش در روایت داستان از طریق شخصیت های کلیدی و کارهای سایرین در فیلم مثال زدنی است . این موضوع آشکار است که مردم خودشان ویروس را به یکدیگر منتقل نمی کنند . ، ویروس این فیلم شکل خاص زیستی دارد و خودش به دنبال میزبان های جدید است  و این ویروس سعی در بقا و زیستن دارد، در تمام موارد حاملانش را می کشد و همیشه یک قدم از مرگ جلوتر است . به عبارتی ، این ویروس از نوع گونه های بیگانه است. البته بد نیست تا این نکته را هم خاطر نشان کنیم که این فیلم در مورد تهاجمی ویروسی از “داخل منظومه ی شمسی” می باشد و نه جایی دیگر!

سرفه ای که در ابتدای فیلم می شنویم، صدای سرفه بت امهوف (جوینیت پالترو) می باشد . یک زن اهل میناپولیس که از خانه اش به هنک کنگ سفر می کند . داستان از این قرار است که پسر این زن بعد از مدذتی به طرز مشکوکی می میرد و او دلیل مرگ پسرش را پیگیری می کند. همسر بت با نام میچ (مت دیمون) ظاهراً در مقابل این بیماری کاملا مصون و واکسینه است. متاسفانه او از این موضوع غافل است که همین ویروس به زودی خانواده اش را از بین می برد. تحقیقات نشان می دهد که بث در توقف میان راهی در شیکاگو یک ملاقات پنهانی داشته است . اما نه ، اشتباه نکنید،  او از طریق رابطه ی جنسی ویروس را پایدار و منتقل نکرده است ؛ راهی که در مورد بیماری ایدز صدق می کند.

در پایان فیلم سودربرگ یک سناریو و فیلمنامه ی کوتاه در مورد اینکه ویروس ابتدا از کجا آمده، اضافه می کند و این موضوع را توضیح می دهد و اینکه چطور فاصله ی کوتاهی بین ریشه ی ویروس و زن اهل میناپولیس بوده است . هر چند این موضوع می توانست به روشی که سودربرگ به تصویر میکشد رخ دهد، اما در آن صورت، دور از مفهوم اصلی خود فیلم به نظر می آمد ؛ ریشه همه ی ویروس ها جایی باید باشد اما در عین حال،  در عصری که آنها از طریق هوا منتشر می شوند ، هر لحظه می توانند به قاره جدیدی منتقل شوند!

این فیلم از قاعده های تخصصی سبک هیجانی (Thriller) پیروی می کند ، به همراه زیرنویس هایی که روز شماری می کنند :روز اول ، روز سوم ، میناپولیس ، جنوا .. ما بازیگران بزرگی در نقش بسیاری از شخصیت های کلیدی داستان ظاهر شده اند. کسانی مثل مثل دکتر الیس چیور (لارنس فیشبرن) که در مرکز کنترل بیماری ها در آتلانتا مشغول به کار است . دکتر ارین میرز (کیت وینسلت) که عضو سرویس اطلاعاتی بیماری های مسری هست و وی تلاش می کند تا رد گستردگی و پراکندگی بیماری را با بازدید های مستقیم پیدا کند. دکتر لئونورا اورینتز (مارتین کوتیلارد) یک محقق از سازمان سلامتی جهانی در جنوا هست و آنها قبلاً با هم کارکرده اند و ماهر هستند و سریعاً اقدام می کنند و در لابراتواری دکتر آلی هکستال (جنیفر اِل) هست که سعی در بهبود یک واکسن دارد و بی صبرانه نگران هست که قبل از اینکه بتواند آن را روی مردم آزمایش کند شکست بخورد .

همه ی این ها بخشی از درام فیلم هستند . شاید اگر سودربرگ موضوع ویروسها را واضح تر از شکل زیسای که در خطر ما نیست ، توضیح می داد مفید تر می بود اما باید نگران گونه های زیستی دیگری هم که هدفشان بقا هست ، نیز شد . ریچارد داوکینز این پروسه را به شکل اجمالی به ما نشان می دهد که این موجودات ژن ظالم و خطرناکی دارند .

(نقل قول : با توجه به مفهوم ژن پیدا کردن رد پای ژن، در طول زمان و تنها با در نظر گرفتن تغییرات بدن، به سختی قابل ردیابی است . فیلم “شیوع” به خاطر بکارگیری  متودهای علمی واقعی و نشان دادن اهمیت پیشگیری ، که امروزه گوش کسی به این حرف ها بدهکار نیست،، واقعاً قابل ستایش است و شاید این فیلم وظیفه ی خود را در قبال جامعه ی سلامتی انجام داده است.)

همانطور که گفته شد یک جنبه ی این فیلم گیج کننده است . آلن کروموید (جود لاو) یک وبلاگ نویس معروف در زمینه ی تئوری های مخفیانه ی دولت در ارتباط با شرکت های دارویی هست. نگرانی های وی بدشگون اما خالی از سردرگمی است. آیا او فکر میکند کمپانی های تولید کننده ی دارویی با ویروس ها مواجه می شوند؟ زیرخط اصلی داستان و موضوعات فرعی موجود در فیلمنامه، ارتباط زیادی با خطوط داستانی اصلی فیلم ندارد و دستورعمل های پزشکی فیلم راعلاوه بر آنکه می تواند یک هشدار جدی در نظر گرفت، به عنوان یک عامل حواسپرتی برای بیننده نیز می تواند در نظر گرفته شود.

بله ، ما باید دستهایمان رابشوییم . بله “ضد عفونی کننده های دست ” این روزها همه جا پیدا می شوند . بله، دست دادن هم با غریبه ها می تواند یک خطر محسوب شود ،شاید هم برعکس آنها سالم باشند و ما نه . بله ، کار زیادی نیست که در پیشگیری از بیماری بتوانیم انجام دهیم . حتماً غافلگیر می شوید اگر بدانید چند بیمار در بیمارستانها، به خاطر ویروسهایی که حتی با آنها سروکار هم نداشته اند، مرده اند.

مترجم : علی نصرآبادی

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.


ممکن است شما دوست داشته باشید

26
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
26 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
payman hosseyniاحسان ریاحینpedramپدرامرضا پایافر Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 48391 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

payman hosseyni
Member
Active Member
payman hosseyni

در حال حاضر که دوران قرنطینه رو به خاطر شیوع کرونا سپری می کنیم دیدن این فیلم در عین حال که میتونه یک مرثیه برای بیننده مثل یک درد دل کردن باشه اما شگفت انگیز نیست، مطمئنا دیدن این فیلم در سال ۲۰۱۱ از هیجان کافی برخوردار بود اما الان اینطور نیست چون به واقع خودمون در غالب شرایط فیلم قرار گرفتیم و فقط یک مرحله از اون باقی مونده اون هم تولید و توزیع واکسن هست، فیلمی سعی کرده از همه بازیگرهای معروف و مستعد خودش استفاده کنه این همه اسم و رسم معروف در فیلم انتظارات بیننده رو… ادامه »

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 69376 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/contagion/ […]

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

فیلم خوبی بود.

pedram
Guest
Member
pedram

افتضاح بود . سودربرگ بعد از سکس لایز ویدئو تیپ مرد

پدرام
Guest
Member
پدرام

:zzz :zzz :zzz :zzz

رضا پایافر
Member
Member
رضا پایافر

از مارین کوتیلار خیلی خوشم میاد همچنین مت دیمون ولی به نظر مت دیمون بازی بسیار ضعیفی تواین فیلم داشت ، به جرات میگم که اصلا فیلم دلچسبی نبود و فقط جنبه توجه فیلم به مسئله شیوع بیماری فابل ستایشه
۶ برای این فیلم امتیاز خوبه

مقداد عدالت خواه
Guest
Member
مقداد عدالت خواه

برای لحظه ای به پوستر فیلم توجه کنید بازیگران بزرگ و کارگردان کار کشته نشان از یک فیلم تر و تمیز میدهد که صد البته اینگونه است تقریبا تمام بازیگران هم بازی خوبی دارند و فیلم هم غیر از دقایق ۵۰-۶۵ ریتم خوبی دارد و کسل کننده نیست امتیاز من به این فیلم ۷٫۵ از ۱۰ است

سينا
Guest
Member
سينا

داستانش کلیشه ایه! من موندم این همه بازیگر درجه یک تو این فیلم چی کار می کنند!؟

سهراب
Guest
Member
سهراب

همه ی فیلم های مت دیمون زیبان_فقط دیمون

هومن
Guest
Member
هومن

احتمالاً منظورش گوئینیت بوده . حالا چی فرقی میکنه بگذریم . فیلمش تو imdb هم خیلی امتیاز خوبی گرفته

critic
Guest
Member
critic

جوینیت پالترو?!! 😡

رضا
Guest
Member
رضا

به نظر فیلم جالبی هست . مت دیمون که کارش حرف نداره . ممنون بابتِ این نقد زیبا