Carrie (کری)


خلاصه داستان:

باز سازی داستان ترسناک کلاسیک درباره کری وایت،دختری خجالتی که مورد بی توجهی هم سالانش است و تنها مادر مذهبی اش از او حمایت می کند،او که در شب مجلس رقص مدرسه تحت فشار قرار گرفته است قدرت های ماورایی ترسناکش را روی شهر کوچک و مردمش خالی می کند و ...


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 5 از 10

اقتباس سال 1976 براین دی پالما از رمان “Carrie/کری” استیون کینگ روی خط باریکی بین فیلم ترسناک غیر اخلاقی و آسیب شناسی اجتماعی قدم می زد.از یک طرف فیلم یک داستان خیالی انتقامی را برای بچه هایی که قربانی سو استفاده یا قلدری شده اند نقل می کند و راهی برای انتقام گیری از آن ها که زجرشان داده اند و طردشان کرده اند نشان می دهد.از طرف دیگر با تاکید نکردن زیاد روی کشت و کشتار در فیلم،در مورد نقش جامعه در زمانی که یکی از اعضایش به ماشین کشتار تبدیل می شود سوالاتی مطرح می کند.البته نسخه دی پالما اشکالاتی هم دارد به خصوص در ترسیم رابطه بین کری و مادرش اما در کل جذاب تر و عمیق تر از نسخه اتو کشیده کیمبرلی پیرس است.پیرس به جای حل کردن مشکلات نسخه دی پالما و ساختن چیزی جدید و نو،تنها این مشکلات را پیچیده تر کرده است.به خصوص بعد از این همه باز سازی و تکرار تلویزیونی این باز سازی غیر ضروری می نماید.

 

خط روایی فیلم بیان کننده اتفاقاتی است که در نهایت منجر به شب مجلس رقص فاجعه بار در مدرسه یوئن های،مدرسه ای عمومی در ایالت مین،می شود.شخصیت اصلی،کری وایت (کلوئی گریس مورِتز) خجالتی ترین و سر به زیرترین دختری است که می شود تصورش را کرد.او دوستی ندارد و هنگامی که بعد از اولین تجربه قاعدگی اش بعد از کلاس ورزش گمان می کند که قرار است تا حد مرگ خون ریزی کند و بمیرد در رختکن حسابی مورد تمسخر هم کلاسی هایش که شاهد ترس و وحشت او هستند قرار می گیرد.پر و پا قرص ترین آزار دهنده او سر دسته دختران مدرسه،کریس هارگنسن (پُرشه دابل دِی) است.این اتفاق در ترکیب با زندگی دشوار در خانه یعنی جایی که مادر مذهبی اش،مارگرت (جولین مور) به او تسلط دارد موجب بیدار شدن قدرت تِلِکِنیسِسْ (دور جا به جایی،قدرت حرکت دادن اجسام از راه دور و بدون لمس کردن آن ها) در کری می شود و همین طور که داستان به سوی آن شب رقص سرنوشت ساز پیش می رود او می آموزد این قدرت را کنترل کرده و از آن برای دست کاری اشیا استفاده کند.

بزرگ ترین مشکل “Carrie/کری” 2013 ابهام و دوگانگی است.در اقتباس دی پالما کری چهره ای تراژیک و محزون بود اما رویکرد فیلم نسبت به او رویکرد هم دردی نبود.فیلم انتقام کری را با شکوه و عظمت به تصویر نمی کشید و حتی مرگ شخصیت منفی اصلی فیلم در یک لحظه خیلی کوتاه و طی انفجاری قوی اتفاق می افتاد که حتی به بیننده فرصت لذت بردن از انتقام را نمی داد،لذتی که می توانست از یک رویارویی پر تعلیق حاصل شود.در این جا پیرس که فیلم را با استفاده از فیلم نامه مشترک لارنس دی.کوهن و روبرتو آگوِر سیکاسا ساخته است،دوست داشته مخاطبان با کری هم ذات پنداری کنند.او بر خلاف دی پالما وقت زیادی را صرف برانگیختن حس هم دردی بینندگان کرده است (شامل پیش در آمدی که در آن مادر کری نزدیک است در نوزادی او را با قیچی بکشد) و نمای شب رقص دبیرستان هم طوری ساخته شده که بیننده شریک جرم کری باشد.نابودی شخصیت منفی هم که در فیلم دی پالما کوتاه و مختصر بود در این جا طولانی و پر از جزئیات است.

از نظر فنی فیلم پیرس در سطح بالاتری قرار دارد اما اگر افزایش بودجه فیلم ها و پیشرفت در جلوه های ویژه را طی این تقریبا چهل سال در نظر بگیریم این امر زیاد هم تعجب برانگیز نیست.در فیلم پیرس انتخاب نماهای عجیبی را هم شاهد هستیم.مشخص ترین آن ها در همان بخش های ابتدایی فیلم و نمای کلاس ورزش است که کری اولین قاعدگی خود را تجربه می کند.در نسخه دی پالما این لحظه از فیلم برای بینندگان جزء لحظات ناخوشایند فیلم بود که در آن سیسی اسپِیسِک برهنه و خون آلود از هم کلاسی هایش که در حال تمسخر او بودند درخواست کمک می کرد.پیرس به دلیل محدودیت بازیگر فیلمش،برهنگی را کم کرده و در عوض شاهد دختری وحشت زده هستیم که هم زمان با ترسیدن تلاش دارد حوله را دور بدنش نگاه دارد.این نما به طرز عجیب و غریبی فیلم برداری شده و اثرش از نمای مشابه نسخه قبلی خیلی کمتر است.

بازی کلوئی گریس مورِتز به طور کلی قابل احترام است.این بازیگر جوان که بازی برجسته ای در فیلم هایی چون “Hugo/هیگو” و “Let Me In/مرا راه بده” انجام داده در این جا هم گلیمش را از آب بیرون کشیده است.او دختری را به تصویر می کشد که ذهنش عمیقا مغشوش است،زیادی به مادرش وابسته است و اعتماد به نفس ندارد.بازی خوب او را ایفای نقش جولین مور تکمیل کرده است.مور در نقش مارگرت روحی در عذاب از تعصب مذهبی را ترسیم می کند که از بازی اغراق شده پایپر لوری در فیلم قبلی بسیار فراتر و بهتر است.بازیگران مکملی که نقش هم کلاسی ها و اطرافیان کری را ایفا می کنند-گابریلا وایلد در نقش سو،پُرشه دابل دِی در نقش کریس و انسل اِلگورت در نقش تامی راس رویایی-را به راحتی می توان فراموش کرد.

بزرگ ترین مانع سر راه “Carrie/کری” این است که از زمانی که دی پالما فیلم را ساخته میزان خشونت در مدارس افزایش معنی داری داشته است.حوادثی مثل کالِمباین و سَندی هیل مسئولیت سنگین تری روی دوش کارگردانانی می گذارد که این روزها می خواهند چنین داستان هایی را روایت کنند.در این جا خبری از این مسئولیت پذیری نیست،زیرا فیلم انتقام مافوق بشری کری را شکوهمند جلوه می دهد (که بر اساس داستان کینگ بیش از 400 کشته دارد و بیش از 50 درصد کلاس سال آخر هم کشته می شوند) و نتیجه کار هم سو استفاده گرانه و زشت است.”Carrie/کری” فیلم فوق العاده ای نیست و دیدنش هم لطف زیادی ندارد.این فیلم را تنها می توان یک باز سازی متوسط دانست.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم:رضا اسدی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها،وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع:سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

57
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
57 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
39 Comment authors
روشاروشنک غفورشرارهسحر Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
روشا
Guest
Member
روشا

فقط اولاش خوب بود. واقعا چقدر مسخره تموم شد.هخصوصا اون قسمت که کشتو کشتار راه انداخته بود خیلی مصنوعی بود دیگه . کلا خوشم نیومد از فیلم سطحش پایین بود .ولی بازی اون دختره بدک نبود

روشنک غفور
Member
Member
روشنک غفور

من انسل و کلویی رو کنار هم دوست دارم میرم دانلود می کنم…

شراره
Guest
Member
شراره

به نظر من نکته اخلاقی اش خوب بود.تمسخر شدن واقعا ازاردهندست.

سحر
Guest
Member
سحر

فیلم خوبی بود به نظر من ..یه فیلم که لازم نیست از همه جهت بی نقض باشه….فیلمی بود که رو اعصابت راه میرفت 😕 خوب این یعنی به اندازه کافی تاثیر گذار بود …میشد احساس کری رو با تمام وجود درک کرد ..احساس خشمشو عشقشو ارزوهاشو ترس هاشو

کریم
Guest
Member
کریم

ممنون از نقدتون. البته که دی پالما چیز دیگریست. اگرچه این فیلمش هم چنگی به دل نمیزد. یعنی اصلا قابل مقایسه با فیلمای مطرحش نیست (مثل صورت زخمی)
اما ادیشن ۲۰۱۳: حیف وقت که گذاشتم پای دیدن این فیلم…

fariba 1996
Guest
Member

یه فیلم بی نظیر دیگه از کلویی عزیز.این دختره محشره حرف نداره بنظر من واقعا لایق بهتریناس ۸)

hamidha
Guest
Member
hamidha

سلام من این فیلم رو دیدم ولی خبلی دوست دارم بدونم رفتار نامناسب و دور از عقل و افراطی مادر کری به خاطر چی بوده؟

کامران
Guest
Member
کامران

من نفهمیدم اخرش که سومیخواست بچه بیاره یعنی چی اصن اخرش چی شدبیشترتوضیح بدیدلطفا.

123
Guest
Member
123

m2:من این فیلم رو خریدم از شانس ما اون صحنه ای که مادر کری با چاقو میزنه تو کمرش فیلم گیر میکنه کسی میدونه بعدش چی میشه اگه میشه جواب بدید ممنون میشم

بعدش کری از قدرتش استفاده میکنه و مادرش را میکشه بعدش سو میاد تا بهش کمک کنه ولی کری سو را از خونه بیرون میکنه و از آسمون سنگ میباره و کری هم میمیره بعدش سو خواب میبینه که بچه ای که به دنیا میاره همون کری ایه

مهرداد امینی نسب
Member
Member
مهرداد امینی نسب

کلوئی مورتز بازیگر آینده دار و خوبی هست و به نظرم حتی پیشرفت و استعدادش از emma watson هم بشتر هست.جولی مور هم بازیگر خوبیه و بازیش به دل میشینه. و اما فیلم از همین شات اولیه فیلم تا سکانس آخر تحت تاثیر کارگردانی زیبای کیمبرلی پیرس بودم واقعا کارگردانی فیلم بسیار زیبا بود و اگه دوستان دقت کنن سر این موضوع موتوجه میشن ولی نقطه ضعف فیلم -فیلم نامه بود به نظرم فیلم نامه و دیالوگ ها ضعیف بودن ولی بازم فیلم هیجان خودش رو داشت و در کل خوشحالم که این فیلم رو دیدم و پیرس اگه فیلم… ادامه »

hhsalar
Guest
Member
hhsalar

اول فیلم خیلی قشنگ بوووووووود
تا اونجا که پسره میمیره
اما بعد اون خیلی بد بود واقعا مصنوعی بود
اگه روی چه طوری کشته شدن هم کلاسیهاش بیشتر توجه میکردند و مرگ ها رو طبیعی تر میساختن الی میشد
من که این فیلما به عنوان یه فیلم عاشقونه میدونم نه ترسناک
ولی به جرز این حرفا خیلی قشنگ بود 😆

sahar r
Guest
Member
sahar r

اولش خیلی خوب شروع شد…صحنه ی اولش خیلی هیجان انگیز ولی در عین حال ترسناک بود.من که زبونم داش بند می اومد.ولی کم کم جذابیتش کم شد واز موقع حادثه به بعد که خیلی مصنوعی وبد بود.وبه جای ترسناک بودن خنده دار هم بود.کاش آخرش هم مثل اولاش بود.در کل باحال بود.موضوع جالبی هم داشت.

آناهیتا
Guest
Member
آناهیتا

فیلمشو چند روز پیش دیدم خیــــلی جالب و باحاله ولی همچین تررررسناک نیست.به همتون توصیه میکنم ببینینش

قاسم
Guest
Member
قاسم

سلام -هدف از ساختن این فیلم ها گفته نشده که جای تامل دارد اصلا منظور از ساخت این فیلم چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ آیا نه اینکه ما انسان ها باید تابع دستورات خداوند باشیم اگر درون مایه فیلم مذهب است که این خرافات و این همه بگیرو ببند برای چیه؟ مطلب مهم تر و واقعاً‌مطلب مهم تر اینکه هر فکر و عقیده ای که اروپایی ها به ذهنشون می رسه که درست نمی تونه باشه از کجا معلوم که اینا درست می گن چرا ؟؟ حالا با این اوصاف ساخت این فیلم ها از طرف خارجی ها فقط جنبه ی تجاری نداره… ادامه »

romina
Guest
Member
romina

من عاشق دختره ام خیلی خوشگل و دوست داشتنیه و البته بازیشم عالی کلا حرف نداره فیلمشو دوست داشتم

دیانا
Guest
Member
دیانا

من عاشق این فیلم کلویی مورتز هستم.خیلی قشنگه ولی زیاد هم ترسناک نیست ها 🙄 🙄 🙄

amirrrr
Guest
Member
amirrrr

به نظرم فیلم خیلی خوب بود
در حقش نامردی شد. نمره۶ که imdb داد حقش نبود به نظرم باید ۷ به بالا میداد
از نقد ممنون ولی من کاملا با شما مخالفم

rezaiv
Guest
Member
rezaiv

عشق است کلویی مورتز . من همه فیلماشو از بچگیش دیدم 🙂

مهدی خفن
Guest
Member

نقد خوبی بود ولی اخرش که گفتید فیلم خوبی نیست باید در جواب بگم اتفاقا فیلم خیلی خوبه واین نظر شماست که خوب نیست. لطفا نظرتون رو واسه خودتون نگه دارید.

یوسف
Guest
Member
یوسف

از هر نظر بد بود تنها نکته مثبتش این بود که وقتی انتظار داری یه چیز باحال ببینی نا امید نمیشی

الهام
Guest
Member
الهام

فیلم خوبی بود ولی پایان خیلی قوی نداشت وتاثیرگذاریش اون اخرا افتضاح شد پایانش می تونست خیلی پرهیجان تر باشه من مرگشو دوس نداشتم دلم می خواس مرگ جذابی داشته باشه نه اینقدر ساده

داریوش شبانکاره
Member
Member
داریوش شبانکاره

تا یه جاییش خوب بود اما پایان بندیش کلیشه افتضاح بود…… 🙁

آیناز
Guest
Member
آیناز

اتفاقا فیلمه خیلی خوبیه…باحال بود…منکه خوشم اومد…….
از فیلمایه مزخرفه ایرانی که بهتره!!!!!

negin ssd
Member
Member
negin ssd

به نظرم تنها نکته ی مثبت این فیلم بازی کلویی و جولین مور بود :sigh:

z
Guest
Member
z

فیلم خوبی بود.فیلمای قبلیش بهتز بود.درکل بازی خوبی داشت

mama
Guest
Member
mama

این فیلم قسمت دوم داره من تو کانادا این فیلم رو تو سینما دیدم اخرش کری تو شکم سو ظاهر میشه یعنی قسمت بعدی بچه سو همون کری هستش

m2
Guest
Member
m2

من این فیلم رو خریدم از شانس ما اون صحنه ای که مادر کری با چاقو میزنه تو کمرش فیلم گیر میکنه کسی میدونه بعدش چی میشه اگه میشه جواب بدید ممنون میشم

007
Guest
Member
007

این که نمیذارن شخصیت منفی درست حسابی بحیره واقعا ظلمه

erfan114
Guest
Member
erfan114

مجموعه فیلم های روانشناختی برتر جهان
/http://www.psychologytest.ir
همراه با نقد و معرفی و تصحیح مجدد
erfan_114@yahoo.com

پیروز
Guest
Member
پیروز

عزیزم مرسی سایت خیلی خوبی داری ادمین جان. همیشه دوست داشتم نقد فیلمها رو داشته باشم. البته اینجا دوستان خودشون منتقد هم هستن. خوب میشد اگه میتونستیم نقدهای خودمون رو هم گهگاهی پست بذاریم.بازم تشکر میکنم.

R
Guest
Member
R

با برادینلی موافقم.
و به نظرم خوب نبود.
😐

elena
Guest
Member
elena

من که حتما فیلمشو گیر میارم میبینم. خیلی هیجانی و باحال به نظر میاد.به خاطز بازیگراشم که شده دیدنش خالی از لطف نیست 😉

amir mohammad 2 sadeghi
Member
Member
amir mohammad 2 sadeghi

گودزیلا:فیلم خوبی نبود

فیلم خوبی نبود 😮
واقعا که فیلم به این خوبی تازه از خداتم باشه من که خیلی ازش تعریف شنیدم

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

چقدر این مورتز دوست داشتنیه..آدم رو یاد ناتالی پورتمن و فیلم لئون می اندازه. 🙂

گودزیلا
Guest
Member
گودزیلا

فیلم خوبی نبود

Ali Esmaeilbeyk
Member
Member
Ali Esmaeilbeyk

براى دیدن این فیلم لحظه شمارى میکنم :-*

amir mohammad 2 sadeghi
Member
Member
amir mohammad 2 sadeghi

فیلم خوبی میتونه باشه ولی واقعا امتیاز نقدش خیلی کمه یعنی….. 😮

Ali Esmaeilbeyk
Member
Member
Ali Esmaeilbeyk

واااای من واقعا عاشقه این کلوئی م. در مقایسه با Mia Wasikowska این هم خوش چهره تره هم معروف تره هم بازیش بهتره.

مهران ----
Member
Member
مهران ----

بخاطره کلوئی هم که شده فیلمو میبینم. هم آینده دار نشون داده و هم خیلی خوش چهره س

Bax2001
Guest
Member
Bax2001

کلوئی گریس مورِتز بازیگر خوب و آینده داریه.مثل اما واتسون