Captain America: The First Avenger (کاپیتان آمریکا : اولین انتقام جو)


خلاصه داستان:

«اِستیو راجرز» یک جوان نحیف که در امتحان ورودی ارتش قبول نشده است ،‌ در ناامیدی به سر می برد. اما وقتی که او برای یک پروژه ی مخفی داوطلب می شود ، همه چیز تغییر می کند. او تحت یک آزمایش قرار می گیرد و ناگهان بدن ضعیف او به طرز باورنکردنی ای قدرتمند شده و د


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Roger Ebert (راجر ایبِت)

نشریه شیکاگو سان‌تایمز

نمره 7.5 از 10

نقد و بررسی کامل فیلم

وقتی خبر کلید خوردن  پروژه ساخت  Captain America: The First Avenger را شنیدم بسیار خوشحال شدم. بخصوص وقتی بعد از اتمام آن دیدم که  حاصل کار فیلمی منسجم و خوش ساخت شده نه سرهم بندی جلوه های ویژه پر سر و صدا و بدون منطق. البته نیاز به گفتن نیست که فیلم در هر صورت از گرافیک کامپیوتری کمک گرفته و صحنه های اغراق شده زیادی دارد ولی کلیت کار فیلمی است با برنامه و ساختار روایی پخته که به اکران رسیده است.

قبل ازاین نیز فیلمهای قهرمان محور دیگری نظیرIron Man, Hulk  و Thor با اقتباس از داستانهای مصور کمپانی Marvel ساخته و در آینده همانند Ant-Man  و Wasp ساخته خواهد شد. اما در این میان عبارت The First Avenger (اولین انتقام جو) برای طرفداران داستانهای این کمپانی اهمیت زیادی دارد و بسیاری ماجراهای آن را دنبال میکردند. فیلم با صحنه ی کشف بال عظیم الجثه ای در یخهای قطبی آغاز میشود و وقتی فردی با دستانی در دستکش یخهای روی پنجره را پاک میکند، سپر Captain America نمایان میگردد! داستان فیلم هم ماجراهای اولیه و نحوه خلق شخصیت قهرمان را در بر میگیرد و هم اتفاقهای جنگ جهانی دوم. من مطمئن هستم که در دنباله سازی های آتی، این قهرمان از خواب یخی بیدار شده تا در دورانی دیگر به مبارزه با بدی های بپردازد.

شخصیت اول فیلم فردی 90 پوندی است بنام Steve Rogers (با بازی Chris Evans )؛ پسری ضعیف از محله بروکلین که همیشه توسط بچه های لات و گستاخ محله مورد اذیت و آزار قرار میگیرد. او که رویای پیوستن به ارتش آمریکا برای جنگ در برابر نازی ها را در سر دارد، مدام در امتحان ورودی شرکت میکند ولی هر بار بخاطر ضعف جسمانی در تستهای مربوطه رد میشود. تا اینکه بلاخره با تلاش فراوان وارد دوره آموزشهای اولیه میشود. ولی در آنجا هم موفق نیست و از پس تمرینهای میدان موانع برنمی آید.

اما شجاعت وی نظر کلنل فیلیپ و دانشمندی بنام (Stanley Tucci) که سرپرستی پروژه دولتی محرمانه ای را برعهده دارد را به خود جلب میکند. Steve را بیدرنگ و بدون توضیح شفافی به آزمایشگاه Erskine برده و در محفظه تابوت مانندی قرار میدهند تا بعد از یک سری واکنشهای عجیب (همراه با بخار و جرقه!) Steve Rogers جدید با اندامی ورزیده از آن بیرون آید. سپس لباسی خاص میپوشد و سپری راه راه با  ستاره ای در مرکز به دست میگیرد تا هرچه بیشتر به چشم بیاید! نا گفته نماند که این سپر قدرتی ویژه دارد (البته اگر طرز کار کردن با آن را بلد باشید).

مانند دیگر داستانهای قهرمان محور، Steve  نیز هم قبل و هم بعد از تغییرش محرم اسرار جذابی دارد که در اینجا دختری است بنام Peggy Carter (با بازی Hayley Atwell ) که لبهای قرمزش به خوبی بیننده را به یاد پوسترهای کلاسیک دوران جنگ جهانی میآندازد. در ادامه Steve  نحوه آشنایی و دوستیشان در محله بروکلین را تعریف میکند. البته به شکلی که مناسب درجه  PG-13 بوده و شأن قهرمان را نزد طرفداران داستان که اغلب نوجوانان هستند با نشان دادن صحنه های رمانتیک پایین نیاورد!

از اینجا به بعد داستان اصلی به خوبی یک داستان مصور جذاب روایت می شود. ضد قهرمانی نازی و به شدت خبیث بنام Johann Schmidt  (با بازی Hugo Weaving) با رفتاری هیتلر گونه یا حتی بدتر که به ظاهر ارتش خصوص خودش را رهبری میکند. سربازانش نیز کورکورانه از او پیروی میکنند در حالی که او نقشه ساخت یک ابر بمب مخرب را میکشد! نهایتاً، طبق قانون داستانهای مصور، Captain America در برابر این شخص خبیث که معلوم میشود اسکلتی قرمز و زشت است ( و پوستی همانند اردک های به سس آغشته و آویزان شده در بازار چینی ها دارد) به مبازره برمیخیزد. Schmidt بار دیگر ثابت میکند که وقتی پای ضد قهرمان به میان میآید، بهترین گزینه نازیها هستند!

بر اساس سبک Marvel فیلم همراهی را در کنار Captain America بنام Bucky Barnes (با بازی Sebastian Stan) قرار داده شده است که بر خلاف نسخه اصلی داستان چندان کم سن و سال نیست. شخصیت دیگر داستان Havard Stark (با بازی Dominic Cooper ) است از تحقیقات Erskine حمایت میکند و Nick Fury (با بازی Samuel L. Jackson ) دیگر قهرمان جنگ جهانی دوم که طوری شخصیت اش پرداخته شده است که خود روزی بتواند قهرمان داستان مصور و البته فیلمی دیگر شود. Jackson نیز به طور حتم استعداد این کار را دارد!

ماجراهای Captain America به کمک بهترین فناوری های موجود در زمینه گرافیک کامپیوتری ساخته شده است و میتوان گفت حاصل کار کمی باورپذیر تر از دیگر فیلمهای قهرمان محور شده است. دیگر کمکی که گرافیک کامپیوتری به کار کرده است، کوچک کردن Chris Evans شش فوتی به فردی 90 پوندی ضعیف الجثه و سپس تبدیلش به فردی عضلانی به نام Captain America است. این تغییر بسیار استادانه انجام شده است. هرچند برخلاف تصور من، اندام Evans بعد از تبدیل به Captain America در واقع متعلق به خودش بوده که نشان میدهد قبل از فیلمبرداری دوره ویژه بدنسازی را پشت سر گذاشته است.

من از دیدم فیلم لذت بردم. دکور، لباس و صحنه پردازی های متعلق به دهه 1940 به خوبی انجام شده و اندکی با نماهای شهری در فیلمهای دیگر متفاوت است. عملکرد کارگردان Jeo Johnson نیز در پیشبرد روایت داستان قابل قبول است. در واقع شما با فیلمی خوش ساخت و منسجم رو به رو هستید تا صحنه های احساسی و هیجان برانگیز که بدون منطق روایی در کنار هم چیده شده باشند. کمپانی Marvel با تصمیمی خردمندانه میتواند این فیلم و Iron Man را الگویی برای ساخت باقی کارهایش قرار دهد. در آخر نیز پیشنهاد میکنم این فیلم را به صورت دوبعدی تماشا کنید.

مترجم : بهروز آقاخانیان

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

هر گونه کپی برداری از این مطلب بدون ذکر دقیق منبع: سایت نقد فارسی مخالف قانون بوده و مدیریت سایت هیچ گونه رضایتی در این مورد ندارد و شرعا حرام میباشد.


ممکن است شما دوست داشته باشید

40
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
40 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
مانیا صادقیممدحسین.مfrank castleمحمد1 Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] There you can find 39579 more Information on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/title/captain-america-the-first-avenger/ […]

مانیا صادقی
Member
Member
مانیا صادقی

خب کسایی که طرفدار فیلمای ابرقهرمانانه نیستن اصن نباید بشینن این فیلمو ببینن…اگه هم دیدن و خوششون نیومد صحیح نیست بیان فیلمو بکوبن (البته نقد کردن با کوبوندن زمین تا آسمون فرق داره هاااا)
به هرحال من خودم شخصا با اینکه نه فن دو آتیشه ی این مدل فیلمهام ، نه مشکل خاصی باهاشون دارم ازش بدم نیومد البته بیشتر شخصیت کاپیتان آمریکارو دوست داشتم تا داستان فیلمو…ولی درکل خوش ساخته و جدای از ایرادهایی که میشه ازش گرفت نقاط مثبت زیادی هم داره که فیلم رو قابل دیدن و تا حدودی لذت بخش هم میکنه

ممد
Guest
Member
ممد

لطفا فایل دانلود بزارید

ali rezaee
Member
Member
ali rezaee

سلام،
فیلم بی مزه ای بود و نقد ایبرت هم بی مزه تر!
فیلم بیشتر شبیه به داستان های کاراگاه گجت بود
با دیدن Hugo Weaving یاد ماتریکس افتادم و لبخندی به دلم نشست ، اما همینکه پوست صورتش رو کند، بدجور حالم گرفته شد!

frank castle
Member
Member
frank castle

بیخیال شین این بحث هارو سر سیصد هم این ها راه افتاد آقایون این تریبون تبلیغاتی نیست که از روی یک کمیک ساخته شده کاری هم به واقعیت نداره ساخته شده نه برای این که آمریکا رو تبلیغ کنه برای این که بیننده رو آماده کنه برای پذیرفتن این کاراکتر توی فیلم آونجرز اون ور همه این فیلم رو کمیک بوکی می دونن با اسباب بازی هاشون بازی می کنند این ور همه بحث اجتماعی تاریخی می کشن وسط همینه دیگه سینما مون پیشرفت نمی کنه بدون این که درک داشته باشسم محصول مورد نظر چیه می شینیم از ایراد… ادامه »

محمد1
Guest
Member
محمد1

آقای اسپیشیال وان همه چیز دان آخه ‍‍زاپن و چین به آمریکا چه مربوط اون هم در حد بمباران اتمی آلمان اروپا به آمریکا چه مربوط که به این بهانه ایران اشغال بکنه گناه کودکان عراقی چی بود اصلا همه ی عالم آدم میدونن فلسفه جنگ عراق. ایران بود نه خود عراق . حالا این که شما چرا سنگ عمو سام به سینه می زنی الله اعلم

محمد1
Guest
Member
محمد1

با توجه به حرفای یکی از نظرات مجبور شدم این حرفها رو هم بگم این فیلم مستقل از کشور سازندش یه فیلم ایی یا اف که به درد یه بعد از ظهر تعطیل می خوره با این سو‍‍زه نخنما(البته نخنما اصطلاح خیلی خوب و با کلاسیه برا این فیلم اما خوب اصطلاح دیگه ای نسیت) اولش فکر کردم احتمالا ساخت دهه ی هشتاد باشه اونقد که ضعیف بود اما بعد دیدم نه بابا جدیده منتها ضعیفه از جهت ایجاد اعتبار برای بالیوود خیلی خوبه نمی دونم یعنی مردم آمریکا از دیدن اینو آیرون من بت منو اسپایدر من هیجان زده… ادامه »

محمد1
Guest
Member
محمد1

من نمی دونم آیا واقعا نازی ها از آمریکاییها وحشیترند یا اگه مثلا اونا پیروز می شدند چه بلایی سر ما میومد که الان آمریکاییها تو عراق و افغانستان سرمون نیاوردند چرا باید مردم آمریکا تو جنگ هایی که هیچ ربطی بهشون نداره شرکت داده بشن تا محتاج سرم های تفویت کننده ی تخیلی بشن اصلا چرا پدر مادر ها برای کنترل بچه هاشون میگن اگه به حرفم گوش نکنی لولو هیتلر نه نه بخشید البته تو این فیلم لولو هایدر میاد می خوردت من این روال و این وضعیت قبول ندارم من همه جور از تمامی ابعاد به آمریکا… ادامه »

کاظم
Guest
Member
کاظم

سلام من این فیلم و دیدم خیلی خوشم اومده عاشق شخصیت کاپتان آمریکا شدم

sia nem
Member
Member
sia nem

Special One jan ye chizhaie ro dorost gofti ama baz eshtebah kardi jangeh vietnam baraieh amrica baz tajavoz nabodeh say kon dobareh be khoni dar bareh ien jang badesham aragh ham ke khodesh bozorgtarin motejavezgar bodeh tajavoz behesh tajavoz nist az dozd dozdidan dozdi nist ma ienja harchi zehniat darim tamamesh eshtebahe hata tarikhi ke to iran hast tarikh dast khordast vaghiatha hich kodom toieh iran nist kheyli bayad alaghe be vaghiat dashteh bashim ta betonim peydash konim ien film ham maleh khodeh mardomeh america hast mesleh filmhaie ke ienja az jang khodemo sakhteh mishe ke motmaenan baraieh digaran mozakhrafe… ادامه »

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

فیلم خوب و جالبی بود و نشان داد که انسان میتونه از یه قهرمان پوشالی ,به یک قهرمان واقعی تبدیل بشه.برعکس jokker من دیدن این فیلمو به تمامیه کسانی که طالب یه فیلم اکشن-سوپر قهرمانیه زیبا هستند توصیه میکنم.

شهاب
Member
Member
شهاب

نکته ای که دوستان توجه نمیکنند اینکه فیلم داره جنگ جهتنی دوم رو نشون میده. در این جنگ آلمان و ایتالیا و همین ژاپن، متجاوز و شروع کننده ی جنگ بودن. همین ژاپن که الان مظلوم شده پدری از چین درآورده بود که بیا و ببین. آمریکا چندین بار از ژاپن خواست تسلیم بشه و چین رو تخلیه کنه و در کل بیخیال جنگ بشه که ژاپنی ها قبول نکردن آخرش هم بمب اتم خوردن از من میپرسین نوش جونشون عاقبت تجاوزگری همینه. آلمان هم که وضعیتش روشنه . اگر همین متفقین نبودن الان دنیا بین این ۳ کشور تقسیم… ادامه »

علی ش
Guest
Member
علی ش

یه فیلم بیخود.فکر کنم فقط آمریکاییا خیلی دوسش داشته باشن وگرنه همش چیزای تخیلی و مسخره است.حداقل ۳-۲ تا از آمریکاییا هم تو جنگ ها کشته نمیشن که بگیم برا پیروزی اقلا یکم خسارت هم دیدن.دیدنشو به هیچکی تصیه نمیکنم

JOkkER
Guest
Member
JOkkER

فیلمشو نبینید بهتره
خیلی فیلم ساده و چرتی بود

محمد رضا m2
Guest
Member

سلام میشه این فیلم رو برای دانلود بگذارید

برديا
Guest
Member
برديا

شاید بهتر باشه کمی درباره تاریخچه کاراکتر کاپیتان آمریکا توضیح بدم.کاپیتان آمریکا در واقع سمبل یک سرباز نمونه آمریکاییه که در سال های جنگ های جهانی به وجود اومد تا جوانان را برای پیوستن به ارتش ترغیب کند و با توجه به شرایط آن دوران مردم آمریکا به یک قهرمان و نماد نیاز داشتند تا به آن چنگ بزنند.اهمیت این کاراکتر آن قدر زیاد است که بعد از مرگش در یکی از کامیک بوک های مارول،رئیس جمهور وقت آمریکا از طراحان کامیک بوک درخواست کرد که دوباره کاپیتان آمریکا را احیا کند.بعد از این اتفاق دوباره قهرمان ملی آمریکا برگشت… ادامه »

phoenix
Guest
Member
phoenix

sinemat جان عزیز درباره بخش فنی و نوع فیلمنامه تکنینک های صحنه و نور وهرچیزی که درباره تکنیک های فیلم هست قبول اصلا اگر مقایسه کنیم هیچ فایده ای نداره چون به جای الگو برداری و پیشرفت حسرت میخوریم و پسرفت!!! اما اگر فکر میکنی سینما فقط سرگرمی و باید به اون فقط از این منظر توجه کرد مخالفم. استالین گفته بود اگر قدرت سینما رو داشتم دنیا را فتح میکرد. این یعنی نگاه غیر مفهومی به سینما غلط!! این که هر کی میجنگه برای کشور خودش عزیر اره ولی انگیزه جنگیدن و هدف جنگ که نوع تفکر جنگ رو… ادامه »

momid
Guest
Member
momid

phoenix:جالبترین نکته ای که از همان ابتدا در این فیلم دیدم تزریق کردن مفهوم ایثار به کاراکتر اول فیلم که نماد یک سرباز امریکایی میباشد بود. صحنه پریدن روی نارنجک برای نجات جان دیگری و در اصل همان ایثار شاید برای ما در جنگ خودمان مفهوم اشنایی باشد اما برای یک سرباز امریکایی که به واسطه دریافت حقوق یا اقامت دایم در امریکا به خدمت ارتش در امده این امر مسخره است. پیش از این هم در "سرباز رایان" شاهد مفهوم حماسه شکست در بین سربازان مظلوم! امریکایی بودیم وقتی ما نمیتوانیم فیلم خوب جنگی بسازیم طبیعی است دیگران اموزه… ادامه »

sia nem
Member
Member
sia nem

phoenix جان اصلا معلومه چی داری میگی عزیز اولا هر کس که برای مملکت خودش می جنگه عزیز هست حالا هرچی بخواد بگیره برای پول یا هرچیز دیگه…بدش جنگ ما؟؟؟!! چی میگی می دونی آمریکا تا الان توی چند جنگ بوده؟! بعد فکر میکنی الان ایران اگر جنگ بشه مثل قبل می جنگن…خیال خوش برادر..بعد اصلا ما داریم این تکنیک رو که فیلم در این سطح بسازیم…بعد من نمی دونم ایرانیا چرا تو حاشیه هستن این جا نقد فیلم هست نه اینکه مقایسه ایران با جاهای دیگه (که اصلا مقایسه نمیشه کرد افتضاه هستیم الان حتی توی فیلم های معمولی)… ادامه »

RoMeO
Guest
Member
RoMeO

این فیلم رو باید پنج سال پیش می ساختند.
زیاد فیلم جالبی نیست.

phoenix
Guest
Member
phoenix

جالبترین نکته ای که از همان ابتدا در این فیلم دیدم تزریق کردن مفهوم ایثار به کاراکتر اول فیلم که نماد یک سرباز امریکایی میباشد بود. صحنه پریدن روی نارنجک برای نجات جان دیگری و در اصل همان ایثار شاید برای ما در جنگ خودمان مفهوم اشنایی باشد اما برای یک سرباز امریکایی که به واسطه دریافت حقوق یا اقامت دایم در امریکا به خدمت ارتش در امده این امر مسخره است. پیش از این هم در "سرباز رایان" شاهد مفهوم حماسه شکست در بین سربازان مظلوم! امریکایی بودیم وقتی ما نمیتوانیم فیلم خوب جنگی بسازیم طبیعی است دیگران اموزه… ادامه »

فرهاد
Guest
Member
فرهاد

جزو معدود کمیک های جدی و استخون داریه که تو این چند ساله اکران شده.

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

این پسره هم جهره خوبی داره و هم اندام فوق العاده.فیلم زیبایی باید باشه.

*mehrdad
Guest
Member
*mehrdad

بازی های کریس ایوانز رو خیلی دوست دارم و واقعا خوب بازی میکنه
کاپیتان آمریکا از چند فیلم هم سبک خودش که امسال اکران شدند خیلی خوش ساخت تره
بالاخره یه فیلم که آدم رو گیج و متعجب نمی کنه میبینیم.