Arrival (ورود)

کارگردان : Denis Villeneuve

نویسندگان : Eric Heisserer, Ted Chiang

بازیگران : Amy Adams, Jeremy Renner, Forest Whitaker

خلاصه داستان : داستان فیلم پس از آمدن بیگانگان با یک کشتی یه زمین رخ می‌دهد ، هنگامی که یک زبان‌شناس متخصص توسط ارتش برای مشخص شدن هدف آنها به کار گرفته می‌شود و …

 

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

 

[nextpage title=” منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴) (نقدفارسی)”]

 

منتقد: جیمز براردینلی – امتیاز ۱۰ از ۱۰ (۴ از ۴)

 

 

محتوای ارائه شده در فیلمنامه‌ی “ورود” جدید نیست. تاکنون فیلم‌های زیادی از ابتدای درخشش سینما روی پرده‌ی بزرگ، رویدادهای این‌چنینی را بازگو کرده‌اند. ما از این رویدادها شگفت‌زده شده‌ایم، خیال‌پردازی کرده‌ایم، تصورشان کرده‌ایم و درباره‌شان نوشته‌ایم. سریال‌های تلویزیونی مشهوری در این‌باره ساخته‌شده‌اند. افسانه‌ای محلی در نوادای آمریکا از این نوع است. من درباره‌ی ارتباطی فرازمینی صحبت می‌کنم. افرادی وجود دارند که معتقدند این ارتباط قبلا اتفاق افتاده، با این حال ادعای آن‌ها تصدیق شده باشد یا نه، تاکنون هیچ مدرک قابل استناد و غیر قابل انکاری برای این مواجهه‌ی رمزآلود ثبت نشده در حالی که آدمی همان‌گونه که «استیون اسپیلبرگ» در فیلم خود اذعان کرد، معتقد است که « انسان در این جهان بی‌پایان تنها موجود متفکر نیست».

 

البته در هالیوود، بخش اعظم داستان‌هایی که بر اساس اولین تماس بشریت با موجودات بیگانه‌ شکل گرفته‌اند شامل خطر، تهاجم، نبرد و تخریب زیان‌بار هستند. حتی فیلم کلاسیکی چون «روزی که زمین از حرکت ایستاد» محصول ۱۹۵۱ درباره تهدید نابودی است. از آثار اخیر نیز در این ژانر می‌توان از «روز استقلال»، «جنگ دنیاها» ساخته اسپیلبرگ و سریال تلویزیونی «V» یاد کرد. از “ورود” می‌توان به عنوان اولین فیلم در این ژانر نام برد که دارای لحنی مناسب و اندیشمندانه است و واکاوی معقولانه‌ای از این مسئله دارد که چگونه یک فیلمنامه می‌تواند درست پرداخته شود و همچنین چه چیزی برای نسل انسان رخ می‌دهد اگر ملاقات کنندگان از جهان ما، تفاوت بسیار زیادی با بشریت داشته باشند به نحوی که فسلفه‌یارتباط و قوّه‌ی ادراک آن‌ها به موانعی برای تعامل متقابل تبدیل شود. “ورود” یک تجربه‌ی بی‌نظیر است، نه فقط برای پرورش این موقعیت به شکلی هوشمندانه و متفکرانه بلکه به این دلیل که تماشاگران هنگام تماشای آن غرق در فیلم می‌شوند و با دقت و توجه زیاد آن را دنبال می‌کنند. این یک تغییر خوشایند در جریان اصلی فیلم است و اگر “ورود” در گیشه نیز موفق باشد، تبدیل به راهنمایی برای تولیداتی خواهد شد که از طریق ناشیانه سعی در جذب تماشاگران بی‌علاقه دارند.

 

Arrival (2016)کمی پس از شروع فیلم، بیگانگان با سفینه‌هایی بزرگ و دراز و کشیده که کمی بالاتر از سطح زمین شناور هستند و در نقاط تصادفی از کره زمین فرود آمده‌اند، از راه می‌رسند. کسی نمی‌داند نیّتشان چیست چون ارتباط با آن‌ها به این سادگی نیست. اگرچهاین بیگانگان به راحتی اجازه ورود به سفینه و تماشای این اشیاء به طول هفت‌پا را به انسان‌ها می‌‌دهند، اما با این حال زبان هر گونه‌ی این موجودات برای دیگری ناآشناست. به هر حال، اگرچه این موجودات غریب واکنش‌های خصومت‌آمیزی ندارند اما گونه‌ی جنگ‌طلب و ذاتا بدگمانی چون انسان غیر از نقشه‌کشیدن برای مقابله کاری از دستش برنمی‌آید.

 

دکتر «لوییز بنکس (امی آدامز)» پروفسوری زبان‌شناس با شهرت جهانی است که گذشته‌ای غمناک دارد. در خانه‌ی زیبایش که مشرف بر دریاچه است، دچار سرگردانی شده و دختر زیبای نوجوانی را به یاد می‌آورد که به علت سرطان از دست داده‌است. این اتفاق تاثیر سهمناکی بر زندگی لوییز گذاشته و او را کم‌حرف و اندکی افسرده ساخته. حکومت، با نمایندگی کلونل «وبر (فارست ویتاکر)» با او تماس گرفته و تقاضای کمک می‌کند. آن‌ها از لوییز دعوت می‌کنند تا به تیم اولین تماس به همراهی فیزیک‌دان «ایان دانلی (جرمی رنر)» بپیوندد؛ او وارد سفینه‌ی بیگانه شده و فرآیند پرمشقت رمزگشایی پایه‌های زبان بیگانگان را آغاز می‌کند.

 

مسلما می‌توان بیشتر از این درباره “ورود” نوشتاما باعث فاش‌شدن سمت و سو و اتفاقات فیلم می‌گردد و لذت بینندگانی که فیلم را ندیده‌اند مخدوش می‌شود. اگرچه ممکن است ارتباط در قلب فیلم نهفته باشدولی روایت،آن را سریع و بدون وقفه پیش می‌برد و تبادلات میان انسان با بیگانه تنها نوع ارتباطی نیست که فیلم بررسی می‌کند بلکه به ارتباط درون‌گونه‌ای بین بیگانگاننیزپرداخته که حالتی خودمختار و ضددیگری دارد و همین باعث اختلال در روند کسب اطلاعات شده‌است.

 

Arrival (2016)ماده‌ی اصلی برای ساخت “ورود” داستان کوتاه برنده جایزه نوبل در سال ۲۰۰۰ به نام «داستان زندگی تو»نوشته «تد چیانگ» است که شاید در وهله اول به نظر برسد اقتباس سینمایی از آن ممکن نیست اما کارگردان «دنیس ویلِنوو» و فیلمنامه‌نویس «اریک هایزرِر» با زیرکی راهی برای آن یافته‌اند. مضمون‌های ضروری همچون زمان، جبرگرایی و زبان دست‌نخورده باقی مانده‌اند. فیلم با وضوح و جذابیت خاصی، ریزه‌کاری‌ها و تفاوت میان زبان گفتاری و نوشتاری را به نمایش می‌گذارد.

 

با نگاهی جزئی به کارنامه ۱۷ ساله «امی آدامز» و نامزدی ۵ جایزه اسکار، درمی‌یابیم که گستره‌ی متنوّعی از نقش‌های دمدمی‌مزاج و جدی را ایفا کرده ولی شاید تنها نقش او در فیلم «شک» بتواند در پیچیدگی روانشناسانه به پای نقش لوییز در این فیلم برسد. ویلنوو عمدا ما را در صحنه‌ای از فیلم که لوییز نگران است با چند حقیقت چشمگیر فریب می‌دهد و آدامز نیز در این فریب نقش دارد. این صحنه به درستی توسط کارگردان درک و اجرا شده. لوییز نماد نیست. او قوی و مستقل است اما هنگامی که به لحظات کشف حقیقت نزدیک می‌شود، دستانش به لرزه افتاده و نفس‌هایش بریده به گوش می‌رسد. «جرمی رنر» و «فارست ویتاکر» عملکردی منسجم دارند اما این فیلم، متعلق به امی آدامز است.

 

به گمان من تنها چهار فیلم در طی ۴۰ سال گذشته را می‌توان نام برد که در زمینه‌ی ارتباط با ناشناخته به پای هوشمندی و کمال “ورود” می‌رسند: «برخورد نزدیک از نوع سوم»، «ورطه (نسخه‌ی مخصوص کارگردان)»، «تماس» و «میان‌ستاره‌ای». اسپیلبرگ، کامرون، زمیکس و نولان و اکنون کارگردان فرانسویِ متولد کانادا دنیس ویلنوو که توانست با “ورود” گام تازه و متمایزی در عرصه فیلمسازی و نسبت به تجربه‌های قبلیش «زندانیان»، «دشمن» و «سیکاریو» بردارد. امید پاسخ سوال خیلی ساده‌ای است که در هسته‌ی “ورود” جای دارد. فیلم بی‌نقص ساخته و ماهرانه پرداخته شده و بدون هیچ شکیباید نام «ویلنوو» را در میان نامزدهای اسکار امسال ببینیم. طبق کارنامه هنریِ فوق‌العاده‌ی او، خصوصا “ورود”، مطمئنا همه درباره‌ی پروژه‌ی بعدی او به نام “بلید رانر ۲۰۴۹” مشتاق و هیجان‌زده خواهند بود.

 

Arrival (2016)در کمتر فیلمی مثل “ورود” شاهد این میزان چاشنی علمی‌تخیلی کافی و به‌اندازه هستیم. افتتاحیه‌ی فیلم برای اولین تماس کاملا موثق است، به این شکل که بیگانگان شروع به تصرف این کره‌ی خاکی نکرده‌اند بلکه مردم زمین به آن‌ها واکنش نشان داده‌اند. همکاری بین‌المللی شاید در نگاه اول نیروبخش به چشم آید، اما بدگمانی و خواسته‌های سرخود ناحیه‌ای آن را بی‌اثر جلوه می‌دهد. ارتباط با بیگانگان یک معما را تشکیل می‌دهد که باید حل شود ولی به محض نزدیک‌شدن لوییز به کشف حقیقت، او مجبور به بازنگری خویشتن می‌شود. چرا این موجودات غریبه این‌جا هستند؟ آن‌ها چه می‌خواهند؟ رمز و راز نهفته در “ورود” به تدریج پیچیده‌تر می‌شوند. به این رموز، یک گروه متوهمِ متعصب را اضافه کنید که سعی در خنثی‌کردن فعالیت‌های لوییز دارند.

 

فیلم با سخنرانی پرشور «بیل پولمن» (همانند فیلم روز استقلال: بازخیز) یا حمله‌ی موقت نیروهای هوایی به سفینه‌ی بیگانگان پایان نمی‌یابد. تصمیم فیلم “ورود” برای پایان، بسیار رفیع و راضی‌کننده‌تر است. با وجود این‌که “ورود” درباره‌ی اولین تماس با فرازمینی‌هاست، اما بیشتر از تجربه‌های انسانی سخن می‌گوید تا موجودات غریب جهان دیگر. “ورود” یک فیلم فوق‌العاده و قدرتمند، و بدون شک از بهترین‌های سال ۲۰۱۶ است.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده

 

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

 

[nextpage title=” منتقد: آن هورنادی | واشنگتن پست – امتیاز ۷٫۵ از ۱۰ (۳ از ۴) (روزنامه صبا)”]

 

منتقد: آن هورنادی | واشنگتن پست – امتیاز ۷٫۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

 

 

ژانر علمی‌تخیلی هیچ‌گاه به‌صورت رسمی عصر طلایی نداشته است. همواره شاهکارهایی در طول تاریخ سینما ارایه داده و علاقه‌مندان به این ژانر را در انتظار ظهور پدیده‌ای دیگر گذاشته است. شاید تنها در سال‌های اخیر است که فیلم‌های علمی‌تخیلی با ترتیبی خاص و کیفیتی قابل‌ملاحظه یکی پس از دیگری ظهور کرده و مخاطبان این ژانر هیجان‌انگیز را منتظر نگذاشته‌اند. دنیس ویلنوو بی‌شک در‌حال‌حاضر یکی از هیجان‌انگیزترین فیلمسازان جهان است. شخصی که در کارنامه‌اش اثر ضعیف ندارد و ما به‌عنوان علاقه‌مندان سینما برای تماشای اثر بعدی‌اش لحظه‌ شماری می‌کنیم زیرا به‌صورت دقیق نمی‌دانیم که او در اثر بعدی‌اش به‌سراغ چه ژانری می‌رود و آیا از چالش جدید موفق بیرون خواهد آمد یا خیر!؟

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/Arrival20161.jpgدر هرصورت ویلنوو با ادامه روند موفقیت‌هایش در ساخت آثار ژانرهای مختلف توانسته اثری درخشان، پیچیده و هوشمندانه را ارائه دهد. «ورود» اثری قابل‌تامل است که در ادامه موفقیت‌های آثاری چون «جاذبه» و «مریخی» ساخته شده است. اثری که با تماشای آن به‌سرعت با دنیای فیلم ارتباط برقرار کرده و همراه با لذت بردن از جلوه‌های تصویری آن از بار معنایی سنگینی که دارد استفاده می‌کنید. «ورود» اثری است که به‌شدت مخاطبانش را درگیر می‌کند، معناگرایی فیلم در لحظاتی شما را به فکر فرو می‌برد و نکته قابل‌توجه در این میان مستقیم نبودن اهداف فیلمنامه در انتقال این داده‌هاست. «ورود» باید به آرامی در وجود شما ریشه کند و سپس در گرهگشایی انتهای فیلم با ضربه‌ای کاری شما را وادار به مرور لحظاتی کند که در طول این مدت از جلوی چشم‌هایتان گذشته است.

فیلمنامه «ورود» براساس یک داستان کوتاه به‌قلم تد چیانگ نگارش شده است، دنیس ویلنوو در همان ابتدای امر به ما یادآوری می‌کند که وارد سفری متفاوت از «زندانیان» و «سیکاریو» شده است. فیلم با رشته‌ای اندوهناک کار خود را آغاز می‌کند، موسیقی غمگین روی تصاویری از یک کودک و مادر ناگهان با صدای محزون ایمی آدامز همراه می‌شود. در همین سکانس‌های کوتاه ما متوجه می‌شویم با اثری روبه‌رو هستیم که پایه‌های خودش را بر عناصری چون عشق، زمان و اندوه استوار کرده است. در کلامی دیگر ویلنوو در همان ابتدای کار به شما اخطار می‌دهد.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/Arrival20165.jpgمانند بسیاری از فیلم‌های موفق فصل جوایز مانند «منچستر کنار دریا»، «لاوینگ» و حتی فیلم موزیکال و شاد «لالا لند» مخاطب با تماشای «ورود» اشک از چشم‌هایش جاری می‌شود (گویی وضعیت تلخ سیاسی این روزها بر تفکر فیلمسازان تاثیر گذاشته است) اما اشک‌‌هایی که با تماشای «ورود» جاری می‌شود را می‌توان از منظرهای مختلف مورد مطالعه قرار داد و همه آن به‌دلیل جاری بودن اندوه از همان ابتدا، در بدنه فیلم نیست. فیلمنامه اریک هیسرر برخلاف اثر پیشینش «خاموشی»، بسیار حساب شده کار خود را پیش می‌برد و پوسته خیالبافی تماشاگر را مانند «برخورد نزدیک از نوع سوم» و «تماس» می‌شکافد. فیلمنامه به‌دقت اهمیت دوست‌داشتن و از دست‌دادن را به شما یادآوری می‌کند. فیلم پرسش‌های بزرگی درباره اهمیت عشق، فلسفه بودن و اهداف زندگی مطرح می‌کند. سوال‌‌هایی که به‌اندازه‌ای از لحاظ فلسفی شما را به چالش می‌کشد که بازگویی آن در قالبی دیگر (حتی این مقاله) نمی‌تواند جان مطلب را بیان کند. نکته مهم دیگر این‌جاست که این چالش‌های فلسفی در خدمت ایده اصلی قرار گرفته‌اند و در هیچ شرایطی جذابیت ماجراهای فیلم را تحت‌تاثیر قرار نمی‌دهند. دنیس ویلنوو به‌خوبی می‌داند که بهترین آثار ژانر، فیلم‌هایی هستند که فلسفه کلی خود را با زور به خورد مخاطبان نمی‌دهند، رمز موفقیت «ورود» و نمونه‌های موفق چند سال اخیر شاید در همین نکته باشد که سینماگران متوجه میزان سنگینی مطلبی که درحال ارائه آن هستند شده‌اند و آن را در قالبی جذاب و در کالبد داستانی هیجان‌انگیز عرضه می‌کنند. ارزش اصلی فیلم‌های برجسته ژانر علمی‌تخیلی نیز در همین است؛ سازش، همزیستی و برقراری تعادل میان مخاطب عام و خاص.

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/Arrival20164.jpgاما خلاصه داستان فیلم نیمی از راه را برای مخاطبانی که هنوز برای دیدن «ورود» تردید دارند، طی می‌کند. ایمی آدامز در «ورود» نقش زبان‌شناس برجسته‌ای با نام لوئیز بنکز را ایفا می‌کند، شخصی که به‌نظر می‌رسد اندوه بزرگی چون از دست دادن کودک را با خود حمل می‌کند. این درحالی است که به‌ناگهان ۱۱ سفینه فضایی (تخم‌مرغی شکل) در ۱۱منطقه مختلف جهان پدیدار می‌شوند و همه را به‌وحشت می‌اندازند. کسی نمی‌داند چه اتفاقی درحال رخ‌دادن است و نیت اصلی فضایی‌ها برای ورود به مناطق مختلف زمین چیست؟ از این‌رو ارتش آمریکا تصمیم می‌گیرد از لوئیز بنکز به‌عنوان مترجم زبان فضایی‌ها استفاده کند. بنکز به‌همراه فیزیکدانی با نام ایان دانلی (با نقش‌آفرینی جرمی رینر) ماموریت دارد تا روزانه چند ساعت وارد سفینه فضایی‌ها شده و با آن‌ها صحبت کند. این برقراری ارتباط از انتقال کوچک‌ترین حرف‌های زبان انگلیسی آغاز شده و به آموختن زبان فضایی‌ها ختم می‌شود. این درحالی است که در ۱۰منطقه دیگر جهان وضعیت با این آرامش پیش نمی‌رود و هر لحظه امکان حمله نظامی کشورهای میزبان به سفینه‌های مهمان وجود دارد و…

http://www.naghdefarsi.com//wp-content/uploads/media/kunena/attachments/8299/Arrival20162.jpgویلنوو موفق شده است به‌سادگی سوال‌‌هایی در همان ابتدای فیلم در مورد فضایی‌ها برای مخاطبان به‌وجود آورد، برای مثال در نیمه ابتدایی فیلم ما نمی‌دانیم بشقاب‌پرنده‌ها چگونه وارد جو زمین شده‌اند، موجودات فضایی فیلم مسافرانی اهل گردش کهکشانی‌اند یا سرباز!؟ دلیل حضور آن‌ها در چنین شرایطی چیست!؟ ویلنوو به‌هیچ‌عنوان با چنین سوال‌های کلیدی‌ای بازی نمی‌کند، او داستان اصلی‌اش را براساس شخصیت لوئیز بنکز پیش می‌برد و اجازه می‌دهد مخاطب این سوال‌ها که تا نیمه فیلم کم‌رنگ‌تر شده را در پس ذهن داشته باشد. تماشاگر به‌صورت هوشمندانه نشانه‌‌هایی از ویلنوو دریافت می‌کند که خود را درگیر این پرسش‌ها نکند و مسئله اصلی چیز دیگری‌ است! در حقیقت ما درحال تماشای اتفاقی عظیم از یک نقطه‌نظر هستیم و هر لحظه امکان دارد تمام تصورات ما برهم بریزد. این ساختار پیچیده شاید در لحظاتی ما را منحرف کند ولی با تمهیدات موثر باردیگر به مسیر اصلی بازمی‌گردیم تا شاهد پیچش‌های نهایی داستان باشیم. ویلنوو مانند یک هنرمند خوش‌قریحه پازل‌های مختلفی در اختیار مخاطبانش قرار می‌دهد که درنهایت کنار هم قرار گرفته شده و پازل کلی‌تری را شکل می‌دهد، نکته جالب این‌جاست که ما برای ارتباط برقرارکردن با رویدادهای فیلم و پذیرفتن پیام‌های آن نیاز به حل‌کردن پازل کلی نداریم و یکی از همان پازل‌های کوچک است که اهداف فیلم را به مقصد رسانده است. این درحالی است که شاید ما متوجه فریبی که خوردیم نباشیم ولی درنهایت با رضایت سالن سینما را ترک می‌کنیم، آن هم درصورتی که پاسخ تمام سوال‌‌هایی که مطرح شده است را در ذهن خود داریم. فیلم «ورود» جزو آن دسته آثاری است که تمام هوش و حواس مخاطب را طلب می‌کند و طبق همین قانون ساده او را شگفت‌زده می‌کند. در کلامی دیگر می‌توان گفت شما به‌عنوان مخاطب دنیس ویلنوو و گروه فیلمسازی‌اش به‌همان اندازه که به فیلم اهمیت می‌دهید و به آن توجه می‌کنید از مزرعه پربار اثر برداشت می‌کنید؛ نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر.

داستان سرایی «ورود» به‌شکلی کاملا درخشان و شکیل شما را وارد موقعیتی خاص می‌کند، از همین‌رو فیلم از تمام داشته‌هایش به‌خوبی استفاده کرده است. برای مثال فضای انتزاعی و معماگونه اثر نیاز به موسیقی متنی تاثربرانگیز دارد، نکته‌ای که می‌توان آن را در موسیقی متن یوهان جوهانسون به‌خوبی یافت. طراحی‌صحنه پاتریس ولمت و استفاده صحیح از طیف‌های تیره در چینش صحنه‌ها به‌درستی کار می‌کند و فیلمبرداری بردفورد یانگ به‌درستی از سایه‌های موجود در صحنه‌های مختلف استفاده کرده است. تمام این نکات نه‌تنها در لحظاتی که شما با اجسام بیگانه سر‌و‌کار دارید قابل‌ستایش است بلکه کارآیی بیشتری در زمان‌‌هایی که بنکز خاطراتی از گذشته را مرور می‌کند دارد و به‌خوبی حس رمزآلودی به تک‌تک سکانس‌ها می‌دهد.

«ورود» می‌تواند تمثیل مناسبی از مسئله‌‌هایی چون مهاجرت، اهمیت ارتباطات و تجاوز به حریم دیگران برای مخاطبانش به‌وجود آورد، فیلم به‌درستی انعکاسی از وضعیت دهشتناک سیاسی این روزهای جهان است مانند سفینه‌های فضایی‌اش شما را از دل راهروهایی پرپیچ‌و‌تاب (مانند یک هرم) عبور می‌دهد تا در پایان فیلم با خوابیدن گرد‌و‌غبار مطلب اصلی به‌تدریج نمایان شود و شما را شگفت‌زده کند. اما در پایان تمام این تعاریف باید ذکر کرد که «ورود» مانند هر فیلم علمی‌تخیلی دیگری با ارزشی از دل مشکلات روزانه زمانه‌اش بیرون آمده است، از همین‌رو در میان اصطلاحات علمی و زبان‌شناسی به نقطه‌ای دست می‌گذارد که در تمام زبان‌های شناخته شده و ناشناخته عالم قابل‌فهم است و آن چیزی نیست جز نیاز همیشگی بشر به صلح.

ترجمه: آرش واحدی

روزنامه صبا

ممکن است شما دوست داشته باشید

54
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
54 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
sajjadsalimmsahar Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
sutopia
Guest
Member
sutopia

چند تا از نکات ایدئولوژیک که کاربرا قبلا تو جاهای دیگه نوشتن و نظر خودمو درباره این فیلم اینجا مینویسم: نقش روسیه و چین(به خصوص چین،سیاست هالیوود روی دوستی باچین تمرکزکرده تو چند سال اخیر بطور مثال فیلمایی مثل میریخیِ ریدلی اسکات یا پاندای کونگ فوکار و خیلی از فیلمای بلاک باستری که این سال ها ساخته میشن)،منجی بودن آمریکا (خوب این که قانون هالیووده،حتی درباره جنگ جهانی دومم هر چی فیلم ساختن انگار بقیه کشورای اروپایی هیچ کار نکردن در مقایسه با آمریکا!)،اشاره علنی به ایران و زبان فارسی نشون میده که زبون فارسی یک زبان ناشناخته هست و… ادامه »

™Mostafa
Guest
Member
™Mostafa

نامی: Amir7666: نامی:آقا یه چند تا سوال جوابشو نگرفتم از فیلم! -چرا یادش رفته بود به ژنرال زنگ زده تو اون مراسم -مگه همسر زنرال دم مرگ چی گفته بود بش.لویس از کجا میدونست؟ -اون کتابه که خودش نوشته بود اولشم به زبان بیگانه ها بود از تو یه کارتون بعد ملاقات آخر درآورد چرا خودش اول تحقیقات یادش نبود اون علامتو؟ دوست گرامی، این ها تصاویری از آینده در ذهن لوییز بود که به صورت ناخودآگاه به ذهنش می آمد. آها پس مهم نبود چی گفته به ژنرال کارگردان فقط خواسته بگه آینده رو میدونه ممنون بزرگوار یه سوال… ادامه »

R-T!IN
Guest
Member
R-T!IN

mr maleki:اواخر فیلم میبینیم که دکتر لوئیس به دخترش میگه که به پدرت چیزی رو گفتم که آماده شنیدنش نبود و وقتی که بهش گفتم قاطی کرد و عصبانی شد…. و احتمالا ترکش کرده. I told him something that he wasn' ;t ready to hear توی ویکی پدیا هم نوشته شده که حنا سرطان میگیره (توی فیلم هم می بینیم که حنا توی بیمارستان مو نداره) و در آخر فیلم دکتر لوئیس به ایان میگه که اگر میتونستی زندگیت رو از اول تا آخر ببینی، تغییرش میدادی؟ * در نتیجه دکتر این بار به همسرش نمیگه که دخترش از سرطان… ادامه »

R-T!IN
Guest
Member
R-T!IN

۰۰٫۶: مسعود.س:سلام فیلم بدی نبود و نمیخوام زیاد جوسازی بیخود کنم اماسوال شده برام واقعا بعضی نکات اشاره ای و تشبیه شده تو این فیلم واقعا اتفاقی بوده؟ با اینکه هیچ ارتباطی هم دارن به چندتاش که برخوردم اینا بودن البته شایدهم اتفاقی نمیدونم والا اول اشاره به زبان فارسی که مثلا زبون و لهجه نسبتا ترسناک و غیرقابل فهم اون موجودات رو که در نوار پخش شد برای دکتر بهتر و اسونتر از فارسی شمرده شد توسط فرمانده!! دوم زمانی که دکتر اخر فیلم با وسیله حمل سفینه اصلی بالا رفت اون وسیله شباهت زیادی به منشور کوروش ایرانی… ادامه »

R-T!IN
Guest
Member
R-T!IN

خراب ابتدای فیلم هستم که راهپیمایی می کنن مردم "الله و اکبر" 😐
و توضیحات اول فیلم که میگه تا الان ۸ تا بوده ، الان شدن ۱۲ تا 😐
چقدر آشناست 😐

zhosseinmg
Guest
Member
zhosseinmg

این فیلم در کنار اینتر استلار و پرومتیوس من زو برای ساعاتی ازین کره شلوغ جدا کرد..امیدوارم در این ژانر بازم فیلم های خوب ببینیم.. ۸٫۵ از ۱۰

zhosseinmg
Guest
Member
zhosseinmg

کسایی که بعد از دیدن فیلم ابهام دارند بخونند : بیگانه ها اولین بار در جواب اینکه هدفشان از سفر به زمین چیست گفتند پیشنهاد یک اصلحه همون طور که بعد امی ادامز گفت ک اصلحه یا هدیه در واقع زبان انهاس.. و بایدگیری زبان انها میشود اینده رو پیش بینی کرد.. لوییس زبان را یاد گرفت همونطور که در سکانس رویایویی با هفت پا .هفت پا گفت از اسلحه استفاده کن یعنی اینده رو پیشبینی کن تو میتونی.. هدف هفت پاها یاد دادن پیش گویی به انسانها بود زیرا میدونستند ۳ هزار سال اینده اتفاقی می افتد که نیاز… ادامه »

طیب
Guest
Member
طیب

مسعود.س:این مسعود.س:سلام فیلم بدی نبود و نمیخوام زیاد جوسازی بیخود کنم اماسوال شده برام واقعا بعضی نکات اشاره ای و تشبیه شده تو این فیلم واقعا اتفاقی بوده؟ با اینکه هیچ ارتباطی هم دارن به چندتاش که برخوردم اینا بودن البته شایدهم اتفاقی نمیدونم والا اول اشاره به زبان فارسی که مثلا زبون و لهجه نسبتا ترسناک و غیرقابل فهم اون موجودات رو که در نوار پخش شد برای دکتر بهتر و اسونتر از فارسی شمرده شد توسط فرمانده!! دوم زمانی که دکتر اخر فیلم با وسیله حمل سفینه اصلی بالا رفت اون وسیله شباهت زیادی به منشور کوروش ایرانی… ادامه »

00.6
Guest
Member
00.6

مسعود.س:سلام فیلم بدی نبود و نمیخوام زیاد جوسازی بیخود کنم اماسوال شده برام واقعا بعضی نکات اشاره ای و تشبیه شده تو این فیلم واقعا اتفاقی بوده؟ با اینکه هیچ ارتباطی هم دارن به چندتاش که برخوردم اینا بودن البته شایدهم اتفاقی نمیدونم والا اول اشاره به زبان فارسی که مثلا زبون و لهجه نسبتا ترسناک و غیرقابل فهم اون موجودات رو که در نوار پخش شد برای دکتر بهتر و اسونتر از فارسی شمرده شد توسط فرمانده!! دوم زمانی که دکتر اخر فیلم با وسیله حمل سفینه اصلی بالا رفت اون وسیله شباهت زیادی به منشور کوروش ایرانی داشت… ادامه »

مسعود.س
Guest
Member
مسعود.س

این مسعود.س:سلام فیلم بدی نبود و نمیخوام زیاد جوسازی بیخود کنم اماسوال شده برام واقعا بعضی نکات اشاره ای و تشبیه شده تو این فیلم واقعا اتفاقی بوده؟ با اینکه هیچ ارتباطی هم دارن به چندتاش که برخوردم اینا بودن البته شایدهم اتفاقی نمیدونم والا اول اشاره به زبان فارسی که مثلا زبون و لهجه نسبتا ترسناک و غیرقابل فهم اون موجودات رو که در نوار پخش شد برای دکتر بهتر و اسونتر از فارسی شمرده شد توسط فرمانده!! دوم زمانی که دکتر اخر فیلم با وسیله حمل سفینه اصلی بالا رفت اون وسیله شباهت زیادی به منشور کوروش ایرانی… ادامه »

مسعود.س
Guest
Member
مسعود.س

سلام فیلم بدی نبود و نمیخوام زیاد جوسازی بیخود کنم اماسوال شده برام واقعا بعضی نکات اشاره ای و تشبیه شده تو این فیلم واقعا اتفاقی بوده؟ با اینکه هیچ ارتباطی هم دارن به چندتاش که برخوردم اینا بودن البته شایدهم اتفاقی نمیدونم والا اول اشاره به زبان فارسی که مثلا زبون و لهجه نسبتا ترسناک و غیرقابل فهم اون موجودات رو که در نوار پخش شد برای دکتر بهتر و اسونتر از فارسی شمرده شد توسط فرمانده!! دوم زمانی که دکتر اخر فیلم با وسیله حمل سفینه اصلی بالا رفت اون وسیله شباهت زیادی به منشور کوروش ایرانی داشت… ادامه »

میلاد_میلادی
Guest
Member
میلاد_میلادی

فقط دو نکته:
خانوم دکتر صرفا به خاطر یه ترجمه ی فارسی این همه اعتبار پیش ارتش اینا کسب کرده بود؟؟
آقای دکتر به عنوان یه فیزیکدان خفن وارد فیلم شد ولی کل وظیفش این بود که در حد دستیار خانوم دکتر باشه؟

sahar diba
Member
Member
sahar diba

فقط ۱۰ دقیقه اخر خوبه
هم خوشحال میشی هم ناراحت هم شوکه
ترجمه کردن زبان فضایی ها برای من اصلا جالب نیست…

Aamin
Guest
Member
Aamin

مجید ج:ی چیزی اون وسط کمخ و یا شاید من نمیفهمن، یکی بگه خواهشا.. تو نقد هم من متوجه نشدم . اینکه لوییس آینده رو میبینه اسلحه ای است که بیگانه ها بهش میدن؟ درسته، نتیجه میگیریم اون با استفاده از دیدن آینده با رئیس جمهور چین صحبت میکنه و باعث میشه به بیگانه ها حمله نکنن.. اینجا چ اتفاقی افتاد مثلا؟ صلح؟ پیام فیلم ، فقط اون ارتباط بود..؟ ی جایی در آینده نشون میده دکتر بعد از مرگ دخترش داره زبان بیگانگی رو درس میده و کتابشو نوشته.. من فیلم رو فهمیدم و اما در عین حال ***یدم..… ادامه »

sahar diba
Member
Member
sahar diba

تو رو خدا فیلم رو دوبار نگاه کنید بعد بیاید نظر بدید…
قول میدم سوال نداشته باشید…

forrest salim
Guest
Member
forrest salim

فیلمی بسیار خوب.که از جلوه های ویژهبه خوبی به درستی و از همه مهمتر به اندازه استفاده کرده بود الیته کمی میتونست جذاب تر از باب هیجان باشد اما انقدر این فیلم فاکتورهای مسحورکننده را در کنار یکدیگر مانند یک پازل که همدیگر را کامل میکنند قرار گرفته اند که بعضی از نقاط ضعفش برای بیننده قابل لمس نخواهد بود البته برای بیننده عادی نه بیننده حرفه ای سینما.

مجید ج
Guest
Member
مجید ج

مجید ج:ی چیزی اون وسط کمخ و یا شاید من نمیفهمن، یکی بگه خواهشا.. تو نقد هم من متوجه نشدم . اینکه لوییس آینده رو میبینه اسلحه ای است که بیگانه ها بهش میدن؟ درسته، نتیجه میگیریم اون با استفاده از دیدن آینده با رئیس جمهور چین صحبت میکنه و باعث میشه به بیگانه ها حمله نکنن.. اینجا چ اتفاقی افتاد مثلا؟ صلح؟ پیام فیلم ، فقط اون ارتباط بود..؟ ی جایی در آینده نشون میده دکتر بعد از مرگ دخترش داره زبان بیگانگی رو درس میده و کتابشو نوشته.. من فیلم رو فهمیدم و اما در عین حال ***یدم..… ادامه »

مجید ج
Guest
Member
مجید ج

ی چیزی اون وسط کمخ و یا شاید من نمیفهمن، یکی بگه خواهشا.. تو نقد هم من متوجه نشدم
.
اینکه لوییس آینده رو میبینه اسلحه ای است که بیگانه ها بهش میدن؟ درسته، نتیجه میگیریم اون با استفاده از دیدن آینده با رئیس جمهور چین صحبت میکنه و باعث میشه به بیگانه ها حمله نکنن.. اینجا چ اتفاقی افتاد مثلا؟ صلح؟ پیام فیلم ، فقط اون ارتباط بود..؟ ی جایی در آینده نشون میده دکتر بعد از مرگ دخترش داره زبان بیگانگی رو درس میده و کتابشو نوشته.. من فیلم رو فهمیدم و اما در عین حال نفهمیدم.. 😳

alive8041
Member
Member
alive8041

فیلم خوبی بود و امیدوارم ادامه داشته باشه ساختشون. تو این چند سال حداقل یک فیلم خوب داشتیم هر سال
میان ستاره ای.مریخی.جاذبه …
شاید مهمترین موضوع همین باشه ک چطور باید ارتباط برقرار کنیم جدا از بحث علمی کاری ک لوئیز کرد و با وجود اینک از اینده خبر داشت ازدواج کرد و بچه دار شد هم جالبه و هم ی سوال بزرگ ک اگ ما بودیم چکار میکردیم…

Aamin
Guest
Member
Aamin

فیلم خوبی بود موسیقی انتهای فیلم هم به نظرم خیلی خوب بود پیام فیلم احتمالا مربوط لزوم وجود زبان مشترک بین ملت هاست فقط اون صحنه ای که لوییز تنهایی میره پیش فضایی ها رو من نفهمیدم چطور اونا با حرف زدن متوجه لوییز شدن؟! مگه زبان بینشون بر اساس علائم نبود؟ اگه اونا می خواستن حرفاشو بفهمن باید با شکل نشونشون می داد اما من همچین چیزی رو ندیدم. یه نکته دیگه این که من الان گیج شدم! این که نشون داد داره با سرهنگ چینی حرف میزنه ینی این که الان زمان حالو می دیدیم و اون آینده… ادامه »

اشکان لطیفی
Member
Member
اشکان لطیفی

همونطور که تو فیلم لوییس به سرهنگ گفت:زبان اسلحه انهاست
به نظرم منظور و پیام فیلم میتونه این باشه که ما با به کار بردن زبان درست و زبان صلح و فهمیدن زبان و منظور همدیگه میتونیم زندگی رو و دنیا رو زیبا کنیم و از وقوع حوادث ناگوار جلوگیری کنیم.

محمد امین
Guest
Member
محمد امین

Amir7666:

نامی:آقا یه چند تا سوال جوابشو نگرفتم از فیلم!
-چرا یادش رفته بود به ژنرال زنگ زده تو اون مراسم
-مگه همسر زنرال دم مرگ چی گفته بود بش.لویس از کجا میدونست؟
-اون کتابه که خودش نوشته بود اولشم به
زبان بیگانه ها بود از تو یه کارتون بعد ملاقات آخر درآورد چرا خودش اول تحقیقات یادش نبود اون علامتو؟

دوست گرامی، این ها تصاویری از آینده در ذهن لوییز بود که به صورت ناخودآگاه به ذهنش می آمد.

آها پس مهم نبود چی گفته به ژنرال
کارگردان فقط خواسته بگه آینده رو میدونه
ممنون بزرگوار

mr maleki
Guest
Member
mr maleki

اواخر فیلم میبینیم که دکتر لوئیس به دخترش میگه که به پدرت چیزی رو گفتم که آماده شنیدنش نبود و وقتی که بهش گفتم قاطی کرد و عصبانی شد…. و احتمالا ترکش کرده. I told him something that he wasn' ;t ready to hear توی ویکی پدیا هم نوشته شده که حنا سرطان میگیره (توی فیلم هم می بینیم که حنا توی بیمارستان مو نداره) و در آخر فیلم دکتر لوئیس به ایان میگه که اگر میتونستی زندگیت رو از اول تا آخر ببینی، تغییرش میدادی؟ * در نتیجه دکتر این بار به همسرش نمیگه که دخترش از سرطان خواهد… ادامه »

Amir7666
Guest
Member
Amir7666

فیلم واقعا عالی و خوش ساختی بود.

نگاه فیلم به بیگانگان متفاوت بود و این چیزی است این فیلم رو از فیلم های دیگه متمایز کنه. (البته فیلم هایی در سطح این فیلم)

در کل من از فیلم واقعا راضی بودم و واسم جالب بود.

امتیاز من به فیلم: ۸/۱۰

Amir7666
Guest
Member
Amir7666

نامی:آقا یه چند تا سوال جوابشو نگرفتم از فیلم!
-چرا یادش رفته بود به ژنرال زنگ زده تو اون مراسم
-مگه همسر زنرال دم مرگ چی گفته بود بش.لویس از کجا میدونست؟
-اون کتابه که خودش نوشته بود اولشم به زبان بیگانه ها بود از تو یه کارتون بعد ملاقات آخر درآورد چرا خودش اول تحقیقات یادش نبود اون علامتو؟

دوست گرامی، این ها تصاویری از آینده در ذهن لوییز بود که به صورت ناخودآگاه به ذهنش می آمد.

محمد امین
Guest
Member
محمد امین

آقا یه چند تا سوال جوابشو نگرفتم از فیلم!
-چرا یادش رفته بود به ژنرال زنگ زده تو اون مراسم
-مگه همسر زنرال دم مرگ چی گفته بود بش.لویس از کجا میدونست؟
-اون کتابه که خودش نوشته بود اولشم به زبان بیگانه ها بود از تو یه کارتون بعد ملاقات آخر درآورد چرا خودش اول تحقیقات یادش نبود اون علامتو؟

امیر صوفی
Member
Member
امیر صوفی

یکی از بدترینهای امسال

بهروز تهرانی
Guest
Member
بهروز تهرانی

محتوا و مغز این فیلم و نحوه روایتش تلفیق عجیبی از دو فیلم interstellar و dark skies بود. فیلم روایتی آشفته از ارتباطات بین انسان ها و ارتباط بین موجودات فضایی و نژاد بشر بود. در فیلم بین ستاره ای آن چه که آخر برای مخاطب می ماند این است که "عشق" یا همان عالی ترین ارتباط انسانی هدیه ای است که در قید زمان و مکان نیست. ما در بین ستاره ای تنها اثری از نژاد غیر انسان و طبیعت دور از انسان میبینید در حالی که تمام وقت در حال نگاه کردن به یه فضای گنگ و به… ادامه »

vahoo
Member
Member
vahoo

"دکتر «لوییز بنکس (امی آدامز)» پروفسوری زبان‌شناس با شهرت جهانی است که گذشته‌ای غمناک دارد." قبل از دیدن فیلم، این نقد رو خوندم. و برداشتم موقع دیدن فیلم این بود که دکتر لوییز دختری داشته که مرده. ولی بعد دیدن فیلم به نظر می رسه که این دختر در آینده قراره به دنیا بیاد، یعنی بعد از این ماجرای بیگانه ها با ایان ازدواج می کنه و بعد صاحب دختری میشه و در نهایت دختره در اثر بیماری میمیره. ولی دکتر لوییز همه اینهارو با هم می بینه چرا که دیگه مثله بقیه انسانها نمی تونه زمان رو (به قول… ادامه »

مهدی66
Guest
Member
مهدی66

فیلم مزخرفی بود

vahid23
Guest
Member
vahid23

به نظر من Ariival نمای نزدیکی از فیلم های «۲۰۰۱ ادیسه فضایی» کوبریک و «اینتراستلار» نولان هست. با این تفاوت برجسته که هیچ سفر فضایی برای کشف و رسیدن به تعالی وجود نداره. این فیلم یه جور برخورد نزدیک با آیندگان در سیاره خودمونه. چالش اصلی فیلم [b]زبان[/b] بود و تاثیرش بر روندِ تفکر و تصمیم گیریِ بشر. هیچ شکی وجود نداره که زبان ما انسان ها با وجود همه ی پیشرفت ها هنوز هم در نحلیل و ارائه مطلب به صورت کلامی و ذهنی مشکل داره. نسل بشر نمیتونه به اون اندازه که کافیه به سوال های جهان هستی… ادامه »

NovinIran
Guest
Member
NovinIran

Sick:فیلمای قبلی کارگردان که همگی از نظر من عالی بودن. این فیلم هم با توجه به نقد و نظر مردم مثل اینکه اگه چیزی بیشتر از اونای دیگه نداشته باشه قطعا کمتر هم نداره. حالا صبر میکنیم تا بلوری این بیاد. خیلی انتظارش رو میکشم بلوری اومدش امروز، برو نگاه کن، از نظر من فیلم خوبی بود ولی… (ادامه کامنتم رو اگر فیلم رو ندیدید نخونید – خطر اسپویل) سوال های زیادی مطرح میشه وقتی بدونی آینده چه خبره! مثلاً چقدر از آینده رو میشه دید ؟ اگر تمام لحظات رو میشه دید که دیگه زندگی مفهومی نداره، همیشه آینده… ادامه »

ali23
Guest
Member
ali23

فیلم فوق العاده ای بود مخصوصا آخرش

ابراهیم 18
Guest
Member
ابراهیم 18

اول فیلم سرهنگ به خانم زباش شناس میگه تو کارت درسته چون یک متن فارسی رو ترجمه کردی . واقعا مسخره بود چون میلیونها نفر در آمریکا هستند که میتونند یک متن فارسی رو ترجمه کنند . برای اینکه این نکته مسخره به چشم نیاد به جای کلمه از کلمه استفاده کرده بودند .

saseed22
Guest
Member
saseed22

سلام
عزیزان دوستدار فیلم و سریال یه گروه زدم به اسم (مووی بحث) تا در این گروه درباره آخرین فیلم های اکران شده و البته فیلم های پر طرفدار حرف بزنیم و با فیلم های جدید آشنا بشیم خوشحال میشم به گروه بیاید اینم لینک گروه
https://t.me/joinchat/AAAAAEE_k4trUZsDbtKJoQ

مرتضی333
Guest
Member
مرتضی333

مهدی لنگرودی:من فیلمو دیدم ولی مفهوم اصلی فیلمو متوجه نشدم. یعنی اینکه این فیلم چی میخواست به ما بگه، چه چیزی میخواست به ما بیاموزه؟.یه سری بیگانه اومدن کلی سوال ایجاد کردن تو ذهن بعد بدون هیچ واکنشو اتفاقی رفتن.بیشتر به خود انسان پرداخته شده و اینکه هدفشون چی بوده معلوم نشده عزیز قضیه اینطوری بود که فضایی ها زمان براشون مثل دایره بود…یعنی همزمان میدونستن آینده چی میشه و در حال هم بمونن بخاطر همین فهمیدن که ۳ هزار سال دیگه به کمک بشر نیازمند میشن و بشر به شرطی میتونه کمک کنه که زبانشون رو بلد باشه بخاطر… ادامه »

مهدی لنگرودی
Guest
Member
مهدی لنگرودی

من فیلمو دیدم ولی مفهوم اصلی فیلمو متوجه نشدم. یعنی اینکه این فیلم چی میخواست به ما بگه، چه چیزی میخواست به ما بیاموزه؟.یه سری بیگانه اومدن کلی سوال ایجاد کردن تو ذهن بعد بدون هیچ واکنشو اتفاقی رفتن.بیشتر به خود انسان پرداخته شده و اینکه هدفشون چی بوده معلوم نشده

R.kazemi
Guest
Member
R.kazemi

بنطرم دنیس ویلنوو با اولین فیلمش پلی تکنیک ثابت کرد کارگردانی خاص و با کارهای بعدی , سوختگان , زندانیان , دشمن , سیکاریو ثابت کرد یکی از مفاخر سینمای معاصر ماست همه در بدنه هالییود وهم نگاه متفکرانه به محتواهای روز داره. همین افتخار بس که ریدلی اسکات کبیر ادامه بلید رانر و به ویلنوو سپرده. بدون تردید "ورود" از کارهای خاطره انگیز این ژانر خواهد بود.

مهران ----
Member
Member
مهران ----

فیلمای قبلی کارگردان که همگی از نظر من عالی بودن. این فیلم هم با توجه به نقد و نظر مردم مثل اینکه اگه چیزی بیشتر از اونای دیگه نداشته باشه قطعا کمتر هم نداره. حالا صبر میکنیم تا بلوری این بیاد. خیلی انتظارش رو میکشم