Allied (متفقین)


خلاصه داستان:

یک مامور اطلاعاتی در جریان عملیاتی مرگباربا یکی از مبارزان جنبش مقاومت در آفریقای شمالی ملاقات می کند ,این آشنایی آن دو از جبهه آلمان تا خیابان های لندن ادامه می یابد …


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

 

“متفقین” فیلمی درباره‌ی جنگ جهانی دوم است که تمام کنش‌های فیلم دور از خط مقدم جنگ رخ می‌دهد. چه در کافه‌ها یا سالن‌های انتظار چه در خیابان‌های بمباران‌شده‌ی لندن، شخصیت‌های داستان با مشکلات و رنج‌هایی مواجه می‌شوند که زندگیِ دور از درگیری نظامی را تشریح می‌کند. “متفقین” چیزی بیشتر از یک فیلم جنگی جاسوسی و هیجان‌انگیز ا‌ست؛ تلاش کرده تا شبیه رمان‌های «لِن دیتون (نویسنده انگلیسی)» بنماید و البته تصویری غنی و پرجزئیات از آن دوره که در عین حال داستانی خیالی از دسیسه‌های پنهانی، جاسوسی و خیانت را بازگو می‌کند. کلیت فیلم خوب است اگرچه رابطه‌ی مرکزی شخصیت‌های فیلم می‌توانست دقیق‌تر و بهتر پرداخته شود. حس اجبار و ناگزیری که در نصفه‌ی دوم فیلم پیش می‌آید کمی مشکل دارد.

با ادای دینی به فیلم کلاسیک ماندگار هامفری بوگارت در سال 1942، یکی از صحنه‌های ابتدایی “متفقین” در کازابلانکا و در مکانی که بی‌شباهت به «کافه‌ی ریک» نیست، اتفاق می‌افتد. به نحوی که حتی از دیدن بوگارت یا کلود رینس در آن‌جا یا خواندن ترانه‌ی «همان‌طور که زمان سپری می‎شود» با صدای بلند حضّار شوکه نخواهیم‌شد. در این مکان، «مکس واتان (برد پیت)» افسر جاسوس کانادایی با مبارز مقاومت فرانسوی به نام «ماریان بوسه‌ژو (ماریون کوتیار)» دیدار می‌کند. این دو تحت پوشش ظاهریِ یک زوج متاهل که از آزادی خود در شهری مراکشی لذت می‌برند، توطئه‌ی ترور یک سفیر آلمانی را در سر می‌پرورانند. با وجود خطراتی که نقشه را تهدید می‌کند (مکس احتمال به ثمررسیدن آن را 60 به 40 عنوان می‌کند)، اضطراب و هیجان موقعیت باعث ایجاد جرقّه‌‌ای از عشق میان این دو می‌گردد. آیا حسی عاطفی در خلال یک ماموریت حساس می‌تواند این دو را به سلامت به خانه بازگرداند؟ و آیا پس از این ماموریت و شعله‌های جنگی که هنوز زبانه می‌کشد، یک شغل امن اداری می‌تواند مکس را از اتفاقاتی که ریشه در ماموریت کازابلانکا دارد محافظت کند؟

«رابرت زمیکس» کارگردان، تجربه‌های سینمایی و نوآوری‌های زیادی را در طول سابقه‌ی هنری پربار و متنوعش از سر گذرانده. عناوینی چون «بازگشت به آینده»، «چه کسی برای راجر خرگوشه پاپوش دوخت»، «فارست گامپ»، «تماس» و «دور افتاده» ادعای قصه‌گویی عالی او و قرارگرفتن در لیست درجه‌یک‌های هالیوود را تصدیق می‌کنند. “متفقین” جزو فیلم‌های خوب اوست که البته چندان پیشگام و خاص به چشم نمی‌آید ولی حداقل از جلوه‌های ویژه به نحوی مطلوب برای به تصویرکشیدن جزئیات آن دوره استفاده کرده. اگر بخواهیم نگاهی کلی به کارنامه‌ی زمیکس بیفکنیم، بعید است بتوان “متفقین” را جزو آثار ماندگار او دانست.

فیلم می‌توانست بیشتر از زمان 2 ساعت و 4 دقیقه ادامه یابد. بخش 40 دقیقه‌ای کازابلانکا که عشق ماریان و مکس در آن شکل می‌گیرد، کمی عجولانه و کوتاه به نظر می‌رسد. گاهی اوقات تنها نیم ساعت طول می‌کشد تا فیلم بیننده را نسبت به عشق دو کاراکتر متقاعد کند. متاسفانه در این مورد، جذابیت رابطه گذراست و نقطه اوج آن تصنعی است. شاید صرف زمان بیشتری برای شناخت آن‌ها و مشاهده‌ی کنش و واکنش بین این دو، بیننده را راضی‌تر می‌کرد. برخی از صحنه‌ها همانند مخفیانه نگاه‌کردن مکس به ماریان، صادقانه و قابل باور هستند. ای کاش ‌چنین صحنه‌هایی در فیلم بیشتر می‌بود. این قضیه ارتباطی به شیمی بین دو بازیگر ندارد؛ قرار نبوده برد پیت و ماریون کوتیار به یک زوج ماندگار سینمایی تبدیل شوند اگرچه این دو به اندازه‌ی کافی پرشور بازی می‌کنند. شاید مشکل از شیوه‌ی روایت داستان است که به شخصیت‌ها اجازه‌ی نفس‌کشیدن نداده.

نصفه‌ی دوم فیلم بر روی تکیه‌گاه اصلی جنبه‌ی رازآلود و جاسوسی داستان تمرکز دارد؛ یک نفر در لندن در حال مخابره‌ی اطلاعات به آلمانی‌هاست و مکس مامور یافتن او می‌شود (حتی در صورت لزوم مجازات او). فیلم احتمالات زیادی را درباره‌ی این‌که آیا تمهیدات به‌کاررفته برای به دام انداختن این خائن، قابل اعتماد است یا بخشی از یک معمای استادانه ‌می‌باشد یا حتی شاید خائن دلایل قابل توجیهی برای خیانت داشته‎باشد، مطرح کرده‌است. مکس نمی‎تواند بی‌خیال و منفعل بنشیند بدین ترتیب تحقیقات خود را آغاز می‌کند. اقدامی که به عزیمت او به فرانسه و درگیری خیابانی تن‌به‌تن با آلمانی‌ها منجر می‌شود. به هر حال در پایان، عناصر جاسوسی کاملا واضح و سرراست بیان می‌شوند و فرجام به به طرز ناامیدکننده‌ای ساده و به دور از پیچیدگیست. اگر فیلمسازان تلاش می‌کردند تا بهره‌ای ارزشمند از آثار «لو کره» و «دیتون» (نویسندگان رمان‌های جاسوسی) ببرند، قطعا نتیجه رضایت‌مندی مطلوب را کسب می‌کرد. طنین احساسی حاکم بر پایان کار می‎توانست قوی‌تر باشد.

جدا از نقش کوتاه «جارد هریس» به عنوان فرمانده‌ی مکس و «لیزی کاپلان» در نقش خواهر مکس، این فیلم یک نمایش دونفره است. خوشبختانه، پیت و کوتیار هر دو بازیگران قابلی هستند و توانایی زیادی در کار با دیالوگ‌های خام و فیلمنامه‌ی نه چندان قوی دارند. کوتیار در این فیلم بیشتر از برد پیت می‌درخشد چون نقش پویاتری نسبت به مکس دارد. جالب است که پیت به فیلم‌های با موضوع جنگ جهانی دوم گرایش پیداکرده (این سومین نقش‌آفرینی او پس از «بی‌آبروهای لعنتی» و «خشم» است). او کاملا با دوران دهه‌ی 40 از لحاظ تیپ و کاریزما تطابق دارد و نقش‌آفرینیش بکر و دیدنی‌ست. کوتیار جذابیتی بی‌پایان دارد.

شاید “متفقین” جذبه‌ی لازم برای هیاهوی اسکار را نداشته باشد، اما آن‌قدر خوب است که بدون تبلیغات هم بتواند مردم را به سینماها بکشاند. می‌توان گفت فیلم‌هایی همانند این که دو ساعت سرگرمی خالصند و از بازیگرانی جذاب، لوکیشن‌هایی عجیب و سراسر احساس و تعلیق بهره‌مندند، در یک یا دو دهه‌ی پیش به شدت جلب توجه می‌کردند اما از آن زمان تاکنون تجارت سینما بسیار فرق کرده. “متفقین” یک فیلم بزرگ نیست اما به قدری بامهارت و زیبایی ساخته شده که لیاقت دیده‌شدن را دارد. متاسفانه، عملکرد ضعیف در گیشه، می‌تواند تعداد این فیلم‌ها را که تداعی‌گر دوران کودکی هالیوود است، کاهش دهد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: بابک مؤیدزاده

منتقد: جیمز براردینلی-امتیاز ۷.۵ از ۱۰ (۳ از ۴)

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

19
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
19 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
میلاد هاشمیMehdi110sajad67Zara Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you will find 89514 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Here you can find 72314 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/allied/ […]

raindrops
Guest
Member
raindrops

من موندم این منتقدها چطوری نمره میدن !! فیلمنامه سوتی به این بزرگی داره . طرف جاسوس بوده بعد عاشق شدن منصرف میشه میاد انگلیس ازدست آلمانا فرار کنه و زندگی شو بکنه. بعد المانا نه به صورت علنی تهدیدش می کنن به شوهرش که نزدیکترین فرد بهشه نمیگه قضیه اینجوریه برو اون طلا فروشه و پرستار بچه رو دود کن بفرست هوا و قضیه تموم شه همچنان به جاسوسی ادامه میده به این بهانه که بچم در خطره و تهدیدم کردن . تهدید !! اون دو تا که فقط دو تا گلوله خرجشون بود . چه بهتر میشد با… ادامه »

میلاد هاشمی
Member
Member
میلاد هاشمی

فیلم خوبی بود.به خصوص نیمه ی دومش.بازی ماریون کوتیلارد فوق العاده بود.
مهمترین مشکل فیلم هم شعارزدگی راجع به بریتانیا بود.نیازی هم به نظرم نشون دادن همجنس بازی تو فیلم نبود.
خلاصه دیدنش با وجود ایرادات خالی از لطف نیست.

wb
Guest
Member
wb

یک فیلم بسیار خوب.. باید بگم یکساعت پایانی فیلم شمارو از شدت هیجان میخکوب می کنه. حسی کمیاب در فیلم های جدید..

[b]به نظر من این فیلم حداقل باید در بخش بهترین فیلم نامزد جایزه اسکار میشدو همچنین بازی خیره کننده ماریون کوتیلارد لایق نامزدی نقش اصلی زن و برد پیت هم باید نامزد نقش اصلی مرد میشد…
ولی چه بسا اکادمی کاملا احساسی و سیاسی عمل می کنه و فیلم های خسته کننده رو بولد میکنه…هیچ وقت به بهای اسکار به فیلم اعتبار ندید چون هرساله بسیاری از فیلم های جذاب نادیده گرفته میشن و فیلم های چرت نامزد میشن[/b]

مجید ج
Guest
Member
مجید ج

چرا آخرش اینجوری شد! 😥

saeedsurena7
Guest
Member
saeedsurena7

فیلم خوبی بود و ارزش دیدن داره. نیمه دوم فیلم که عالی بود و خیلی بهتر نیمه اول کار شده بود. همونطور که آقای براردینلی هم تو نقدشون اشاره کردن نیمه اول فیلم خیلی سر سری و عجولانه عشق این دو جاسوس خبره رو به نمایش در اورد که تو ذوق می زد. اما نیمه دوم فیلم واقعا تعلیق خوبی داشت که بیننده رو درگیر می کرد. بازی ها فوق العاده بودن و کارگردانی زمکیس هم در سطح خیلی خوبی بود.امیدوارم از این دست فیلم ها بیشتر ببینیم.

حامد تورک
Guest
Member
حامد تورک

اشکم در اومد . فیلمه درجه یکی نبود ولی اشکمو دراورد لامصب . حالم گرفتس 🙁

میرجمال
Guest
Member
میرجمال

این فیلم همه چی داشت برا اینکه بیاد جوایزو درو کنه اگر فیلمنامه خوب بود مسلما بازیگراش حداقل میتونستن شانس های اصلی اسکار باشن اما این اقای زمکیس مثل همیشه گند زد

Mehdi110
Guest
Member
Mehdi110

سلام لطفا با توجه ب مرگ فیدل کاسترو نقد دو قسمت فیلم چه ۲۰۰۸ رو بگذارید

Zara
Guest
Member
Zara

بیصبرانه منتظر اکران این فیلم بودم. فردا اولین اکرانشه و من میتونم ببینمش 😆 😀

sajad67
Guest
Member
sajad67

عاشق فیلمای این کارگردان و بازی براد پیتم بنظرم فروش خوبی هم بکند چون بازیگران بزرگی توش بازی کردن و با توجه به طلاق براد پیت مردم بیشتر میل به دیدنش پیدا کنن