نقد و بررسی فیلم Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi (جنگ ستارگان اپیزود ششم: بازگشت جدای)

کارگردان : Richard Marquand

نویسندگان : Lawrence Kasdan, George Lucas

بازیگران : Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher

جوایز :

نامزد اسکار: بهترین کارگردانی هنری، بهترین جلوه های صوتی و جلوه های ویژه، بهترین موسیقی متن، بهترین صدابرداری

خلاصه داستان : جریان داستان یک سال پس از وقایع زمانی « امپراتوری ضربه می‌زند»، اتفاق می‌افتد. لوک به همراه اعضای اتحادیه انقلابیون به سیاره تاتوئین می‌رود تا هان سولو را از چنگ جابای هات نجات دهد. در همین اثنا، امپراتوری کهکشانی، طرح درهم شکستن نیروهای انقلابی را به وسیله یک ستاره مرگ قدرتمندتر میریزد و هم‌زمان ناوگان انقلابیون نیز در حال تدارک دیدن یک حمله تمام عیار به این ایستگاه فضایی جدید می‌باشند.

www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/12/logo-trans.png

[nextpage title=”نقد و بررسی فیلم « جنگ ستارگان اپیزود ششم: بازگشت جدای»”]

منتقد: جیمز براردینلی امتیاز ۳ از ۴

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/16-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgیک ضرب المثل قدیمی هست که می گوید باید بهترین چیز را گذاشت برای آخر کار. مسلم است که جورج لوکاس موقع ساخت سه گانه ی اصلی «جنگ ستارگان» از این مثل پیروی نکرده است. «بازگشتِ جدای» که آخرین قسمت این مجموعه است، در مقایسه با دو فیلم دیگر به شدت غیرخلاقانه تر و تقلیدی می نماید. در واقع بیشتر لذتی که با دیدن این فیلم نصیب مخاطب می شود، از یک اصل ساده ایجاد می شود: پیوستن مجدد به دوستان و دشمنان قدیمی. اگر لوک، هان سولو، پرنسس لیا و دارث ویدر با چند شخصیت بی نام و بدون چهره جایگزین می شدند، «بازگشتِ جدای» چندان از فیلمی مانند «روز استقلال» جذاب تر نبود.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/1-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgدر این فیلم، مهمترین اصل برای کارگردان، ایجاد فضایی دوست داشتنی و زیبا بوده است. آن حال و هوای وهم انگیز و تیره ای که در تک تک لحظه های «امپراطوری ضربه می زند» به چشم می خورد، از میان رفته است. در عوض اینجا در «بازگشت جدای» با پیروزی قاطع خیر علیه شر، راه حلی بیش از حد سردستی و سهل انگارانه برای مثلث عشقی، و تعدادی عروسک خرس پشمالوی متحرک روبرو هستیم. این بار حتی دارث ویدر هم آنچنان ترسناک و رعب آور به نظر نمی رسد. با رسیدن امپراطور (یان مک دایرمید لاغر اندام و نحیف)، ویدر در مرتبه ی دوم اهمیت قرار می گیرد. تماشای گفتگوی متمدنانه ی امپراطور و لوک، به هیچ وجه رضایت بخش نیست.

جریان داستان یک سال پس از وقایع زمانی «اپیزود پنجم: امپراتوری ضربه می‌زند»، اتفاق می‌افتد. لوک (مارک همیل) به همراه لیا (کری فیشر)، لندو (بیلی دی ویلیامز)، چوبکا (پیتری می هیو) و روبات ها (آنتونی دنیلز و کنی بیکر) به سیاره تاتوئین (زادگاه لوک) می روند تا کسی را نجات دهند. هدف آنها چیست؟ نجات هان سولو (هریسن فورد) از چنگال جابای هات.

به محض اینکه گروه به هدف خود می رسند، داستان دوباره به فضا برمی گردد، جایی که اتحادیه ی انقلابیون با تازه ترین تهدید امپراطوری مواجه می شود: یک سیاره ی مرگ قدرتمندتر که اگر فعال شود می تواند بر سرنوشت تمامی مخالفین امپراطوری مهر پایان بزند. بدین ترتیب در حالیکه ناوگان امپراطوری برای حمله ی نهایی خود آماده می شود، لوک و همراهانش به ماه جنگلی اندور سفر می کنند تا سپری را که از سیاره ی مرگ در مقابل حملات و ضربات احتمالی محافظت می کند، از کار بیاندازند. آنجا با ایوک ها –ساکنین بومی سیاره که شبیه به خرس های عروسکی هستند – رابطه ی دوستانه ای پیدا می کنند و لوک از ترس اینکه حضورش باعث به خطر افتادن جان سایر اعضای گروه شود، خودش را تسلیم دارث ویدر می کند.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/2-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpg«بازگشتِ جدای» ترکیب های جذابی هم دارد. صحنه هایی که لوک، ویدر و امپراطور همزمان حضور دارند از تنش قابل قبولی برخوردار است و بازیگران هم به خوبی به ایفای نقش پرداخته اند. اگر پایان بندی و نتیجه گیری فیلم آنچنان غافلگیر کننده نیست، حداقل از آن چیزی که پیش بینی می شد کمی خاص تر و اصیل تر است. از نظر فنی، نبردهای فضایی فوق العاده کار شده اند و به راحتی آنچه در فیلم های قبلی به نمایش گذاشته شده بود را پشت سر می گذارند. نه تنها تعداد سفینه های فضایی بسیار زیاد است، بلکه سرعت و طیف حرکتی آنها هم به طوری نمایشی پیشرفت کرده است. شاید بتوان گفت «بازگشتِ جدای» از یک نظر ارزش این را دارد که تنها به دلیل جذابیت جلوه های ویژه ی به کار رفته در فیلم،‌ آن را تماشا کنیم. در نسخه ی تدوین ویژه ی فیلم، یک برنامه ی رقص که به اندازه ی مورد حاضر در فیلم اصلی زننده و مبتذل می نماید، به صحنه ی مربوط به جابای هات اضافه شده است. علاوه بر این چند نکته ی جذاب هم چاشنی صحنه ی پایانی شده اند. یکبار دیگر بگویم که با وجود اینکه نکات اضافی تحول چندانی در فیلم ایجاد نمی کنند،‌ اما توجه به آنها و پیدا کردنشان برای بیننده جالب است.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/3-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgدر حالیکه فیلم اول «جنگ ستارگان» و قسمت دوم «امپراطوری ضربه می زند» چندان قابل انتقاد نبودند و ایراد خاصی در آنها دیده نمی شد، «بازگشتِ جدای» نواقص مهمی دارد. اولین و مهمترین مورد ایوک ها هستند، موجوداتی که به طور غیرقابل تحملی پشمالو و دوست داشتنی هستند و انگار تنها به این دلیل در فیلم گنجانده شده اند تا بعد از نمایش فیلم عروسک های آنها بازار را تسخیر کند. بچه ها از این موجودات خوششان می آید، اما همه ی افراد بالای ۱۲ سالی که من می شناسم آنها را به شدت آزار دهنده و مسخره می دانند. بعد از آن عذر بیش از حد دم دستی و غیرقابل باوری ست که لوکاس برای پاک کردن صورت مسئله ی مثلث عشقی میان لوک، هان و لیا مطرح می کند. مهم نیست که لوکاس از ابتدای ساخت سه گانه این بهانه را در ذهن داشته یا خیر، در هر صورت ایده ی مزخرفی ست. این موضوع نه تنها تنش های احساسی فیلم را از بین می برد بلکه باعث می شود تماشاگران با حالتی حاکی از عدم باور و پذیرفتن راه حل پیشنهادی سر تکان دهند و اظهار تأسف کنند. مشکلات دیگری هم در این فیلم وجود دارد.

با در نظر گرفتن اینکه با “نبرد نهایی” روبرو هستیم آمار مرگ و میر جناح شورشی به شدت پایین و اندک است و اینکه چیزی از سرنوشت سفینه میلنیوم فالکون گفته نمی شود، از پیش چنین موضوعی را خبر می دهد.

مشخص است که می توانستم علاوه بر این موارد به این نکته ی بارز اشاره کنم که عمده ی عناصر «بازگشتِ جدای» از فیلم اول «جنگ ستارگان» برگرفته شده و این نکته بیانگر این است که هنگام ساخت این فیلم احتمالاً سرچشمه های خلاقیت و نوآوری نویسندگان فیلمنامه یعنی جورج لوکاس و لارنس کاسدن خشکیده بوده و دیگر چیزی برای ارائه نداشته اند.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/4-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgنقش آفرینی های بازیگران در «بازگشتِ جدای» نسبت به فیلم های قبلی قوی تر شده است. حالا دیگر مارک همیل، هریسن فورد و کری فیشر در قالب شخصیت های سینمایی خود رشد کرده اند. کشش میان این سه نفر فوق العاده است، و تنها لحظاتی که کمی عجیب و غیرعادی به نظر می رسد زمانی ست که لوک و لیا درباره ی اصلیت خود صحبت می کنند. بیلی دی ویلیامز اینجا هم مانند «امپراطوری ضربه می زند» قهرمانی انسانی را به نمایش می گذارد که موفقیت او را آرزو می کنیم و با او همدل هستیم. یان مک دایرمید تازه واردی ست که در نقش امپراطور ظاهر می شود و او را به شایستگی به شکل موجودی چندش آور، حیله گر و شیطانی به تصویر می کشد، گرچه حضور او به اندازه ی حضور دارث ویدر در «جنگ ستارگان» با ابهت نیست.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/5-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgبا وجود اینکه تماشای مجدد «جنگ ستارگان» و «امپراطوری ضربه می زند» روی پرده ی سینما بسیار لذت بخش و سرگرم کننده بود، «بازگشتِ جدای» نمی تواند همان حس لذت را در تماشاگر به وجود بیاورد. علاوه بر این، در حالیکه دیده می شود لوکاس تمامی تلاش خود را به خرج داده تا در کالبد هر یک از قسمت های این سه گانه جانی دوباره ببخشد و کیفیت آن را بهبود بخشد، «بازگشتِ جدای» به چیزی بیش از افزایش کیفیت صدا، پاکسازی تصاویر و اضافه کردن چند صحنه ی نیاز دارد. با همه ی این صحبت ها، علیرغم وجود نواقصی که بر شمردیم،‌ این فیلم هنوز هم قسمتی از «جنگ ستارگان» به شمار می رود و از این منظر می تواند چند ساعت سرگرم کننده برای ما ایجاد کند تا با شخصیت هایی که در طی سال ها آنها را شناخته ایم و به آنها علاقه مند شده ایم، تجدید دیدار کنیم. بدون شک «بازگشتِ جدای» ضعیف ترین قسمت این مجموعه است، اما به دلیل اینکه پایان بندی داستان مجموعه را در خود دارد دیدن آن بر تمام کسانی که از قسمت های قبلی لذت برده اند، واجب است.

منتقد: جیمز براردینلی

مترجم: الهام بای

اختصاصی نقد فارسی

[nextpage title=”نکاتی درباره ی «بازگشت جدای» (ویکی پدیا، کلوب جنگ ستارگان)”]

بازگشت جدای سومین فیلم از سه‌گانه قبلی حماسه جنگ ستارگان است و از لحاظ وقایع داستان به ترتیب زمانی ششمین فیلم می‌باشد.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/6-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgآخرین قسمت (از نظر داستانیِ) مجموعه فیلم جنگ‌های ستاره‌ای، بازگشت پیروزمندانه نیروی خیر را نشان می‌دهد. این باشکوه‌ترین فیلم مجموعه است. به قول خود لوکاس تعداد جلوه‌های ویژه در نبردهای فضائی به دو برابر قسمت اول می‌رسد. داستان و شخصیت‌ها به کمترین میزان اهمیت خود رسیده‌اند و سرگرمی و تفریح بی‌امان حرف اول را می‌زند. فیلم برای شرکت فیلم‌سازی اینک معتبر لوکاس، لوکاس فیلم، ساخته شد. در ۱۹۹۶ نسخه‌های جدیدی از سه قسمت مجموعه با اصلاح کیفیت و افزودن بخش‌هائی (یا تزریق عناصری به صحنه‌های از پیش موجود) به نمایش در آمد که فروش فوق‌العاده‌اش، ضمن پیشی گرفتن از فیلم‌های روز، اسطوره عامه‌پسند این مجموعه را زنده کرد و بر نبوغ لوکاس در مقام تهیه‌کننده مؤلف و هوشمند صحه گذاشت. در این مجموعه جونز دوبلور «دارت ویدر» و آز دوبلور «یودا» است.

خلاصه داستان:

درحالی که گروه آزادیخواهان کهکشان برای یک نبرد سرنوشت ساز آماده می شوند لوک سکای واکر و پرنسس لیا و لاندو به همراه چوباکا به تاتووین برگشتند تا دوست خودشان هان سولو را از چنگال جابا نجات دهند. لوک الان جدای شده و به جای مبارزه با جابا تمایل داشت که مساله را بدون خشونت فیصله دهد اما در پایان مجبور به نابود کردن جابا و تمام گروه خبیث او گردید.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/7-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgکهکشان گوشه ای از پیدایش آخرین جدای را احساس کرد. لوک پس از نجات سولو به دلیل قولی که به یودا داده بود به داگوبا بازگشت اما یودا را در بستر مرگ یافت و به لوک عنوان کرد که نیازی به تعلیم بیشتر نداشته اما باید که با دارث ویدر روبرو شود و نیز تلاش کرد تا یک خبر روحیه بخش نیز به او بدهد اما مرگ مجال به او نداد و در سن ۹۰۰ سالگی درگذشت!

بن خبر را به لوک رساند که او دارای یک خواهر دوقلو می باشدو لوک با بینش جدایی خود دریافت که این خواهر همانا لیا اورگانا می باشد. پس از این مساله لوک به باقی آزادیخواهان ملحق شد که برای حمله به ستاره جدید مرگ که بر فراز ماه ایندور در حال ایجاد بود آماده می شدند اما غافل از این بودند که تمام اطلاعاتی که به آنها رسیده است توسط امپراطور به آزادیخواهان رسیده بود و دامی برای آنها بود.

هدف این بود که با یک تیر چند نشان زده شود:

۱) آزادیخواهان نابود شده.

۲) لوک به بخش تاریک نیرو ملحق شود.

۳) امپراطور جانشین تازه ای برای ویدر داشته باشد.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/8-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgلوک و هان و لیا و چوباکا در ماه ایندور فرود آمدند تا سپر حفاظتی را از کار اندازند و جنگنده ها نیز به فرماندهی لاندو به سیاره مرگ حمله کردند. لوک حضور ویدر را احساس کرده و برای این که کل گروه را به خطر نیاندازد خودرا تسلیم ویدر کرد. تلاشی هم در این میان کرد که ویدر را به پشت کردن به بخش تاریک ترغیب کند اما ویدر این امر را رد کرد چون برای او خیلی دیر بود.

در سیاره مرگ پدر و پسر در مقابل امپراطور نبرد را آغاز کردند. امپراطور قصد تحریک لوک را داشت: از احساسات تهاجمی ات استفاده کن پسر بگذر در تو بجوشد و با تو یکی شود. اما لوک به حرفهای او گوش نمی دادو تا زمانی که ویدر از طریق نیرو پی به ماهیت واقعی لیا نبرد لوک به خشم نیامد چون ویدر عنوان کرد که حالا که لوک به آنها ملحق نمی شود شاید لیا این کار را بکند.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/9-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgپس از قطع دست ویدر امپراطور لوک را ترغیب کرد که پدرت را بکش و جای اورا در دربار من بگیر. اما لوک قبول نکرد و در مسیر روشن باقی ماند و جدای بودن را برگزید. امپراطور به خشم آمده و با برق که از دست او خارج می شد لوک را به قصد کشت شکنجه داد. ویدر طاقت نیاورده و درحالی که زخمی بود امپراطور را بلند کرده و به درون حفره منتهی به مرکز سیاره پرتاب کرد(دیدید که آناکین فرد برگزیده بود؟)

بعد از این مساله لوک تلاش کرد که ویدر را نجات دهد اما ویدر از لوک خواست که ماسک اورا بردارد و به ویدر این اجازه را بدهد که برای یک بار هم که شده پسرش را با چشم خود ببیند. در آغوش لوک و در سیاره مرگ در حال انهدام دارث ویدر لرد سیث درگذشت.

لوک در ماه ایندور به جنازه پدرش ادای احترام کرد و به روش جدای جنازه اورا سوزاند چرا که حرف او درست بود تنها لوک به اندک انسانیت باقی مانده در وجود ویدر ایمان داشت.

دو مورد جالب در کتاب بازگشت جدای است که در فیلم نیامده است:

۱- در صحنه ای که لوک و لیا در دهکده Ewoks با هم در مورد مادر واقعی شان صحبت می کنند لیا در پاسخ به سئوال لوک می گوید:

-مادرم بسیار زیبا بود اما من فقط تصاویر محوی از او به یاد دارم.زیبا اما بسیار غمگین.

images/stories/rooz/naghd/250/Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi/10-Star-Wars-Episode-VI- Return-of-the-Jedi.jpgتا اینجای کار مشکلی در کار نیست اما دوستانی که انتقام سیث را دیده اند می دانند که پدمه دقایقی پس از به دنیا آوردن دوقلوها می میرد.تنها حدسی که می شود زد آن است که پدمه برای لیا تصاویری از خودش به یادگار گذاشته باشد( مانند آنچه که در حمله شبیه سازی شده ها در اطاق پدمه دیده می شود)و یا حدس کمی جسورانه تر این است که لیا توانسته باشد با قدرت جدایی خود مادرش را در آخرین روزهای عمرش دیده باشد.

۲- وقتی که ویدر لوک را به نزد امپراطور می برد اولین سئوالی که امپراطور از لوک می پرسد درمورد یودا است و این که یودا زنده است یا نه؟ لوک پاسخی نمی دهد اما امپراطور از فکر لوک درگذشت یودا را می خواند و بسیار خوشحال می شود و به لوک می گوید که هرگز قادر به پنهان کردن مساله ای از او نیست.

نکته دیگری هم این که در گفتگوی بن و لوک در داگوبا پس از مرگ یودا بن به لوک می گوید:…. من تو رو به برادرم در تاتووین سپردم تا بزرگت کنه.(در کتاب بازگشت جدای).

اما در اپیزود ۳ انتقام سیث دیدیم که لوک به برادر خوانده آناکین تحویل داده شد.

من فکر می کنم که فکر ساختن این ۳ اپیزود اخیر از ابتدا در ذهن جورج لوکاس نبوده و بعد از استقبال عمومی از نسخه های ویرایش شده ۳گانه اول به فکر ساختن ۳ گانه اخیر می افتد.

دو مورد از حاشیه های فیلم:

۱٫ در ابتدا به دیوید لینچ پیشنهاد شد تا این قسمت از مجموعه را کارگردانی کند. او با اعتقاد به اینکه این فیلم متعلق به لوکاس است پیشنهاد را رد کرد و به جای آن کارگردانی فیلم Dune را آغاز کرد.

۲٫ پیشنهاد کارگردانی این فیلم به دیوید کراننبرگ نیز داده شده بود.

منابع: ویکی پدیا، کلوب جنگ ستارگان

8
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
STAR WARSluck skywalkerggggggggggggggggggggNEOعلی ملکپور Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
STAR WARS
Guest
STAR WARS

ebigoli:کلا جنگ ستارگان مزخرفه

خفه شو عوضی تو حروم زاده چی از سینما می دونی بدبخت سینما رو با جنگ ستارگان می شناسن بهترین و پر فروش ترین فیلم تاریخ سینما عاشق این فیلمای عالی هستم

luck skywalker
Guest
luck skywalker

جنگ ستارگان هفت قسمتش عالیه!از همه بیشترم از لوک خوشم میاد آخه اون بود که حماسه رو پایان داد!

gggggggggggggggggggg
Guest
gggggggggggggggggggg

فقط زمانی که اناکین زنده بود خیلی خوب بود اخه لوک چیه دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

NEO
Guest
NEO

شمشیر لیزری رو فقط قابرئیل(گرگ فرعون)ولاه ملکه کاعنات وفرزندانشون میتونن حمل کنن

علی ملکپور
Member
علی ملکپور

سه گانه دوم خیلی ضعیف بود

Abe
Member
Abe

Rege:کلا سه گانه ی دوم فقط حفره ی داستانی درست کرد بعدش ebigoli لطفا کن نظراتتو بلند اعلام نکن

شما اگه احساس می کنی نا محرمی میتونی گوشاتو بگیری.

Mohammad Dana
Member
Mohammad Dana

کلا سه گانه ی دوم فقط حفره ی داستانی درست کرد بعدش ebigoli لطفا کن نظراتتو بلند اعلام نکن

Abe
Member
Abe

کلا جنگ ستارگان مزخرفه