نقد و بررسی فیلم Pulp Fiction (داستان عامه پسند)

هیجانی , جنایی
1994
154 دقیقه
R
هزینه تولید: 8 میلیون دلار

خلاصه داستان :جان تراولتا در نقش قاتلی نیمه حرفه ای که از طرف رئیس اش اجیر شده است که مردی را بکشد .شغل  تراولتا بر عهده گرفتن یک سری وظایفی است که البته نمی تواند به درستی از پس آنها برآید.  نه تنها  او گاهی به طور تصادفی آدم می کشد. بلکه حتی  نمی داند که چطور بعد از گندی که بالا آورده، ماشین را از اثرات خون پاک کند . در سویی دیگر بروس ویلس در نقش بوکسوری ظاهر می شود، که به خاطر شرط بندی برخی (رئیس تراولتا) قرار بوده مسابقه ای را ببازد اما اینطور نمی شود. رئیس تراولتا دستور قتل بوکسور را می دهد و ...

نقد و بررسی فیلم داستان عامه پسند | منتقد : راجر ایبرت

کوئنتین تارانتینو، جری لوئیس سینمای امروز است. تارانتینو مانند کسی است که برایش اهمیتی ندارد با پیانو، در یک  کنسرت راک، آهنگی گریه آور بنوازد . فیلم جدید او “قصه های عامه پسند” ، یک کمدی است درباره خون، جرات ،خشونت ،س ک س (از نوع عجیب و غریبش)، مواد مخدر، مبارزات متفاوت، سر به نیست کردن جسد مردگان و یک ساعت چرمی که دست به دست در بین اعضای یک نسل منتقل می شود .

در می گذشته فیلم را در جشنواره فیلم کن دیدم و از قبل می دانستم که این فیلم یا یکی از بهترین فیلم های سال است یا یکی از بد ترین های سال!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/pulp-fiction/uma-milkshake-pulp-fiction.jpgتارانتینو آنقدر با استعداد است که به سختی امکان دارد بتواند یک فیلم بد بسازد، ولی بد نیست بدانید که او هم فیلمی بد ساخته!  زمانی که او فیلم  “ادوارد  جونیور”  را ساخت به عنوان بدترین کارگردان تاریخ سینما از وی یاد شد. اما در مورد فیلم جدید این کارگردان،  می گویند  هر صحنه ای را که تارانتینو فیلمبرداری می کرد، عاشقش می شد و با دیدن صحنه ها فیلم برداری شده اش از خود بیخود می شد . قصه های عامه پسند دارای یک درون گرایی و هوشیاری است و از همان ابتدا سعی می کند که به ما گوشزد کند که   ما با کارگردانی طرف هستیم که می خواهد در یک اسباب بازی فروشی گم شود و تمام شب را بازی کند!

“تارانتینو” و “راجر آواری ” توانسته اند فیلمنامه ای بسیار ماهرانه و حرفه ای بنویسند. آنقدر ماهرانه و زیبا که شما دوست دارید گوش این فیلمنامه نویسان تازه بدوران رسیده زامبی نویس را گرفته و  مجبورشان کنید تا تمام این فیلمنامه را بخوانند تا بفهمند فیلمنامه یعنی این، و نه آن مزخرفاتی که سر کلاس یاد گرفته اند.  همانند فیلم “همشهری کین” ، فیلم نامه به روشی غیر خطی بیان شده است.  شما ممکن است آنها را ده دوازده بار ببینید ولی قادر نباشید بیاد آورید که بعد از صحنه ای که اکنون مشغول دیدن آن هستید، چه اتفاقی خواهد افتاد. داستان فیلم درباره کاراکترهایی است که در دنیایی پر از توطئه ، دسیسه  و نا امیدی زندگی می کنند . فیلم دنیایی را به تماشاگر معرفی می کند که در آن اثری از انسان های معمولی و یا حتی یک روز معمولی به چشم نمی خورد. جایی که اگر بخواهی آتشی را خاموش کنی، به داخل جهنمی از اتش می افتی .

فیلم «داستان عامه پسند» نه تنها باعث احیای مجدد بعضی ژانر های سینمایی شده، بلکه باعث احیای مجدد برخی دیگر از شغل های مرتبط با فیلمسازی هم شده است.

جان تراولتا در نقش کاراکتری با نام “وینسنت وگا” بازی می کند ، قاتلی نیمه حرفه ای که از طرف رئیس اش اجیر شده است که مردی را بکشد . برای اولین بار ما او را با شریک اش جولس (با بازی ساموئل ال جکسون) می بینیم که در حال رفتن به سوی چند دلال مواد مخدر خارجی و البته گستاخ هستند تا نمایشی پر خون و پر خشونت را اجرا کنند! در راه، انها درباره مسائلی اسرار آمیز بحث می کنند (مثلا اینکه چرا فرانسوی ها برای کوارتر پاندر (که یک نوع همبرگر آمریکایی است) نام فرانسوی انتخاب کرده اند!) این دو همکار به همان اندازه بی گناه هستند که “هاک” و “جیم” بیگناه هستند.  “هاک” و “جیم”   دو مقتولی هستند که به دست این دو همکار اکنون کف رودخانه می سی سی پی خوابیده اند تا فرصت داشته باشند که در مورد این موضوع که چطور امکان دارد خارجی ها بتوانند همدیگر را درک کنند فکر کنند!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/pulp-fiction/162615__pulpfiction_l.jpgشغل  تراولتا بر عهده گرفتن یک سری وظایفی است که البته نمی تواند به درستی از پس آنها برآید.  نه تنها  او گاهی به طور تصادفی آدم می کشد (در ماشین مخ یک نفر را با شلیک یک گلوله می ترکاند!) بلکه حتی  نمی داند که چطور بعد از گندی که بالا آورده، ماشین را از اثرات خون پاک کند . اما از خوش شانسی اوست که دوستانی نظیر آقای وولف ( با بازی هاروی کیتل) که متخصص پاک کردن آلودگیهای ناشی از جنایات است و یا شخصیت بازی شده توسط  اریک ستولتز که داروخانه موادی را دارد و می توانند در موارد اورژانسی هوایش را داشته باشند .

تراولتا و اوما تورمن سکانسی را با هم دارند که هم جالب است و هم عجیب و غریب . تورمن زن رئیس تراولتا  با نام “موب”  ( و با بازی وینگ رازر) است . کسی که به تراولتا دستور می دهد که زنش را برای گردشی شبانه  به بیرون ببرد. جان تراولتا در اثر مواد مخدر کاملا از خود بیخود می شود.  آنها به رستورانی دهه پنجاهی “جک رابیت اسمیت” می روند ، جایی که اد سالیوان مدیر تشریفات آنجا وبادی هولی گارسون است. آنجا تراولتا و ترومن درگیر مسابقه رقص عجیب و غریبی می شوند که البته در آن پیروز هم می شوند. (صحنه های مربوط به این رقص استثنایی و از بهترین های تاریخ سینما هستند) . بعد از آن،  تورمن (زن رئیس)  به دلیل زیاده روی در مصرف مواد ، حالش خراب می شود و تراولتا برای نجات وی  فورا او را پیش “استولز” می برد تا به او آدرنالین تزریق کنند . استولز هم به دلیل ترس از شوهر تورمن (و رئیس بیرحم تراولتا) سر تراولتا داد می زند و می گوید ” تو اونو اینجا آوردی خودت هم باید سرنگ را به سینه اش بزنی ، وقتی من کسی را به خانه تو میارم خودم هم سرنگ را تزریق می کنم”.

 

“بروس ویلیس” و “ماریا د مدریوس”  نقش های یک زوج دیگر را بازی می کنند . ویلیس بوکسوری است به نام “بوچ” که از او خواسته شده است مسابقه ای را ببازد ولی اینطور نمی شود و او مسابقه را برنده می شود (این امر باعث می شود که رئیس تراولتا با نام “موب” مبلغ هنگفتی پول را ببازد و قصد جان “بوچ” را بکند) . ماریا نقش دوست دختر ساده و شیرین او را بازی می کند. بعد از این اتفاق (که بروس مسابقه بکس را می برد) ، بروس می گوید که آنها مجبورند برای نجات جان خودشان فورا شهر را ترک کنند اما ماریای ساده نمی فهمد که چرا!؟ اما بوچ باید قبل از هر چیز  سفری بسیار خطرناک به آپارتمانش ، برای برداشتن یک ساعت مچی بی ارزش خانوادگی داشته باشد .  داستان سرگذشت این ساعت در یک فلاش بک توضیح داده می شود :  کهنه سربازی (کریتوفر واکن) به بوچ (هنگامی که بچه بود) می گوید که چطور پدربزرگش ساعت را خریداری نموده است و اینکه چطور نسل به نسل این ساعت در میان تمام خطرات به بوچ جوان رسیده است . مونولوگ های کریستوفر واکن خنده دارترین صحنه فیلم را می سازد .

 

متد فیلم روایی فیلم این است: شخصیت های داستان در شرایطی سخت و پیچیده قرار می گیرند. فیلم هم به کاراکتر ها اجازه می دهد که برای نجات جان خود، از این شرایط، به شرایط سخت تر و بحرانی تری فرار کنند!  مثلا ببینید که چطور بوکسور و رئیس موب در زیر زمین یک اسلحه فروشی اسیر و گرفتار می شوند یا کاراکتر های دزد ابتدایی فیلم که نقش آنها را تیم راث و آماندا پلامر بازی می کنند، خود را وارد بازی خطرناکی که بهای آن، جان آنهاست می کنند. بیشتر صحنه های اکشن فیلم، ناشی از وقایعی است که کاراکتر های فیلم، برای کنترل بحرانی که در آن گرفتار شده اند انجام می دهند.

همانقدر که اتفاقات درون فیلم و موقعیت هایی که کاراکتر ها در آن گیر افتاده اند مبتکرانه و اورجینال هستند، دیالوگ های فیلم هم به همان اندازه مبتکرانه و اورجینال هستند . بسیاری از فیلم های این روزها از دیالوگ هایی بسیار سطحی برخوردارند. دیالوگ های این گونه فیلم ها، تنها به این دلیل از سوی کاراکتر ها ادا می شوند تا داستان فیلم پیش برود و ارزش دیگری ندارند . اما مردم درون “قصه های عامه پسند” عاشق کلمه های به کاربرده خودشان هستند . (چه برسد به تماشاگران) دیالوگ هایی که توسط تارانتینو و آواری نوشته شده است اگرچه  بعضی وقتها غیر معمول می باشند اما همیشه جالب و جذاب هستند.  این دیالوگ ها این نکته را به ما یاد آوری می کنند که شخصیت های فیلم، با هم متفاوت هستند (و کلا شخصیت پردازی فیلم در سطحی فوق العاده عالی قرار می گیرد) مثلا تراولتا شخصیتی کم حرف دارد، جکسون شخصیتی دقیق، پلامر و تیم راث عاشق و معشوقی هایی احمق ، هاروی کیتل به مانند یک حرفه ای پرکار تند گو است و ………

شیوه ای که تارانتینو در ساخت فیلم اش به کار برده، الهام گرفته از فیلم های قدیمی و کلاسیک سینماست (که او در دورانی که به عنوان کارمند یک ویدئو کلوپ مشغول به کار بوده دیده) و نه زندگی واقعی . فیلم او مانند گشت و گذاری است در میان عکس های قدیمی و رنگ و رو رفته ای که معمولا هر کسی در آلبوم خاطراتش دارد. یکبار تارانتینو مجله های عامه پسند قدیمی را تفریحاتی ارزان و  یکبار مصرف توصیف کرده بود که شما آنها را به صورت لوله کرده در داخل جیب خود نگه می دارید، یا از آنها برای خواراندن خود و یا کشتن مگس استفاده می کنید، اما هر بار که بازشان می کنید به سختی میتوانید جلوی خود را برای خواندن مطالب آن (که انگار هیچ گاه پایان ندارند) بگیرید!

اختصاصی نقد فارسی

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

168
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
168 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
110 Comment authors
miladsalimmJesusیک بیننده عامی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
tako
Guest
Member
tako

سلام به همه ی دوستای عزیز من فکر میکنم که گلوله های اون پسر مشقی بود چون اصلا به قیافش نمی خورد که ادم خلافی باشه و…. فیلم جالبی بود ولی موضوع داستانش خیلی پیچیده بود کاش میشد این فیلمای زیبارو توی سینما دست جمعی میدیدم

parsa emam
Member
Member
parsa emam

alinazari:هر چی راجع به این فیلم بگی کمه یک فیلم تاثرگذار یه شاهکار به تمام معنا پر از نکات ریز بازی فوق العاده جان تراولتا و اوما تورمن و خصوصا ساموئل ال جکسون دیلوگ های بسیار زیبا . این فیلم رو چند بار ببینید اونوقت شاید بتونید درکش کنید کسی که به این فیلم بگه بدون محتوا اصلا و ابدا نباید باهاش بحث کرد … [b][u]این یاد داشت رو تا آخر بخونین…یه جور دعوت به مناظره س[/u][/b] اگه تارانتینو یک حرف درست زده باشه اون همینه که هرکی فیلمو ببینه یا عاشقش میشه یا متنفر….ناموسا یکی ازین عاشقان پالپ فیکشن… ادامه »

محمد111
Guest
Member
محمد111

آشغال ترین و مزخرفترین فیلم که در عمرم دیدم (البته از نظر خودم) اینکه یه فیلم نکته هایی داره که آدم تو دفعه ی اول متوجه نمیشه که نشد جذابیت … فیلم باید به آدم راه و روش خوب بودن… امید… تلاش… و نکات خوب اخلاقی رو یاد بده… حالا شاید یه جاهایی از این فیلم مزخرف یه نکات اخلاقی هم داشته… درسته که آدم وقتی چند بار فیلمو می بینه به نکات ریز پی میبره ولی پی بردن به اون نکات انقدر ارزش داشت که آدم وقتشو واسه این فیلم افتضاح تلف کنه؟ حالا شما هی بیاین واسه من… ادامه »

abba dodu
Member
Member
abba dodu

چند نکته ی جالب درباره ی : "PULP FICTION" ۱٫بعد از صحنه ي رقص معروف بين وينسنت (تراولتا) و ميا(اما تورمن), ميبينيم که اونا با کاپ قهرماني به سمت در خونه ي ميا ميرن; شما مسلما فکر کرديد که اونا مسابقه ي رقص رو بردند ولي کمي بعد- وقتي بوچ (بروس ويلس) در حال برگشتن به خونشه- ميتونيد به سختي صداي تلويزيون رو از خونه ي کناري بشنويد که به اين اشاره ميکنه که جام قهرماني مسابقات رقص در رستوران دزديده شده; پس در واقع اونا مسابقه رو ميبازند و جام رو ميدزدن! ۲٫اين نکته هميشه مورد توجه ما بوده… ادامه »

sh-v
Guest
Member
sh-v

باید بگم یکی از بهترین فیلم هایی بود که در تمام زندگیم دیدم
برای تمام کسانی که تو حوزه ی ادبیات و سینما فعالیت می کنند توصیه می کنم حتما این فیلم رو تماشا کنند. خودش می تونه یه منبع برای یادگیری باشه

mhd gh
Member
Member
mhd gh

فیلم عجیبی بود.شاهکار نبود ولی من عاشقشم
تو ده فیلم برترم تو رتبه پنج گذاشتمش
حتی بالاتر از شیندلر و شوالیه تاریکی.دلیلشم نمیدونم!
شاید بخاطرم علاقم به تارانتینو و سبک خاصش

saeed.A
Guest
Member
saeed.A

و در ادامه . نظر من بر اساس وجود جای گلوله روی دیوار از قبل از شلیک بوده(اگر فیلم رو با دقت ببینید جای گلوله روی دیوار از قبل بوده فکر کنم ۵ جای گلوله)و اینکه این کار عامل نفوذی یعنی ماروین بوده(به دلیل ترس از موفق نشدن عملیات یا برای اطمینان) که گلوله ها رو عوض کرده ولی فرصت نکرده به وینسنت و جولز بگه و کشته شدن ماروین توی ماشین به دست وینسنت به طور اتفاقی نشونه جواب دادن تقاص کاری که انجام داده بود. ـــــــــــــــ هر چند در قسمت کشته شدن وینسنت میبینیم که بوچ.وگا رو به… ادامه »

saeed.A
Guest
Member
saeed.A

به نظر من در فیلم زمانی که وگا کشته میشه اسلحه روی کابینت مال والاس بوده چون رفته بیرون دونات بخره اسلحه وگا رو با خودش برده و اسلحه بزرگتر رو گذاشته روی کابینت.همزمان وینسنت چون فکر میکرده مارسلوس هنوز داخل خونه است با خیال راحت میره دستشویی ــــــــ در صحنه معجزه وینسنت و جولز به نظر من با توجه به مستقیم شلیک کردن با اسلحه بدون هیچ رد باقی مونده و با توجه به وجود جای گلوله روی دیوار فکر میکنم که گلوله ها مشقی بوده و در واقع معجزه ای رخ نداده.در واقع ناخوداگاه جولز میخواسته که اونو… ادامه »

سمانه آل پاچینووو
Guest
Member
سمانه آل پاچینووو

والا منم دیروز با کلی ذوق و هیجان نشستم این فیلمو دیدم و…
کلا جا خوردم ! آخه این چه فیلمی بود؟اینکه بگن که بعضی فیلمارو باید بارها ببینی تا به عمق زیبایی اون پی ببری ینی چی؟
شاید بعضی ها این فرصت رو نداشته باشن بشینن بارها یه فیلمو تماشا کنن
بنظر من این فیلم فقط نظر یه عده ادم خاص با افکار خاص رو جلب کرد
در صورتی که فیلمای خوب که من هم قبولشون دارم نظرات حداقل هشتاد درصد سینمادوستارو جلب میکنه
به هرحال خسته نباشید

مسلم محمودی
Guest
Member
مسلم محمودی

پالپ فیکشن بهترین فیلم خداست.جمله ای بالاتر از این نمیتوان در مورد این فیلم نوشت.

м o н α м м α d
Guest
Member
м o н α м м α d

فلسفه میگه حتی اون کسی که میگه من هیچ فلسفه ای ندارم هم دارای فلسفست و این حرف خودش فلسفه اون شخصه . میخوام بگم دیدگاه تمام افراد باید قابل احترام باشه و کسی که بعد از دیدن فیلم داستان عامه پسند اونو چرت یا بدون محتوا توصیف کنه نباید مورد هجوم قرار بگیره چون اینم یه فلسفست. کلا سینما یعنی همین هر کسی با توجه به افکارش یه برداشتی از فیلم ها داره مثل آثار ادبیات و هنر. اما نظرم در مورد این فیلم اینه که از اون دست فیلمهای منتقد پسنده تا تماشاگر پسند. بنظرم فیلم موفق فیلمیه… ادامه »

علیرضا حدادی
Guest
Member
علیرضا حدادی

من ۷ سال پیش این فیلمو دیدم، یکی از مشخصه های این فیلم اینه که با یک بار دیدن لذت و اگاهی زیادی بدست نمیدهد.فیلمیست که باید بارها و بارها دیده شود، ایه ای از انجیل که جولز قبل از کشتن یک فرد میخواند در تمام روایت های داستان جاریست، …. کسانی قصد مسموم کردن برادر مرا دارند به بدترین شکل مجازات خواهند شد، و نام من خداوند تواناست! این فیلم بدون شک بهترین فیلم تاریخ سینماست

علی نظری
Member
Member
علی نظری

هر چی راجع به این فیلم بگی کمه
یک فیلم تاثرگذار یه شاهکار به تمام معنا پر از نکات ریز
بازی فوق العاده جان تراولتا و اوما تورمن و خصوصا ساموئل ال جکسون دیلوگ های بسیار زیبا . این فیلم رو چند بار ببینید اونوقت شاید بتونید درکش کنید

کسی که به این فیلم بگه بدون محتوا اصلا و ابدا نباید باهاش بحث کرد …

مسلم
Guest
Member
مسلم

امیر۲۰۲۰:با سلام یه سوال داشتم چرا وقتی وینسنت مرد بعد بوچ مارسلوس رو دید بعد رفتن تو اون مغازه ی اون پلیس همونی نبود که بعد وینسنت میکشدش مگه میشه

وینسنت تو فیلم که پلیس نمیکشه

fuck
Guest
Member
fuck

تارانتینو و تمام کارگردانان مولف سینما معمولا از آثار سینمایی قوی قبل خود بهره میبرند. فیلم های زیادی بودند قبل از داستان های عامه پسند که روایت غیر خطی داشتند. مثل killing و یا بعضا سکانس اول فیلم در انتها تکرار (lolita) میشود. یا در وسط فیلم )goodfellas) . اما به نظر من در این فیلم این سبک با اهداف کامل کارگردان بهبود پیدا کرد. عشق های سگی و ۲۱گرم . بابل از کارهای اینیاریتو چقدر نزدیک به این سبک هستند.من ۴سال پیش تو فیسبوکم این مطلب رو گذاشتم که چرا جای تیراندازی های فردی که از دست شویی میاد… ادامه »

امیر2020
Guest
Member
امیر2020

با سلام یه سوال داشتم چرا وقتی وینسنت مرد بعد بوچ مارسلوس رو دید بعد رفتن تو اون مغازه ی اون پلیس همونی نبود که بعد وینسنت میکشدش مگه میشه

مسلم
Guest
Member
مسلم

jalalee:یه فیلم که این امتیاز رو تو IMDb داره باید همه یا اکثر بیننده هاش رو راضی کنه نه قشر خاص یا علاقه مندان به سینما رو ! حالا یکی عاشق travolta هستش دلیل نمیشه این فیلم فوق العاده بشه! فیلم خوب یعنی همه لذت ببرن از دیدنش (مثل جدایی نادر از سیمین) نه قشر خاصی که با اطلاعات سینمایی دارن توجیح می کنن منتقدین رو. و حالا این فیلم یه صحنه هایی داره که تو خود امریکا یا هرجای جهان عجیب و ناشایسته (مثلا صحنه تزریق آمپول یا تجاوز به یه مرد پنجاه ساله…) این که نشد عامه پسند!… ادامه »

مسلم
Guest
Member
مسلم

sinemat: m:یکی از بدترین فیلم هایی بود که من تا به حال دیدم. واقعا از رتبه IMDB فیلم شاخ درآوردم . احتمالا من از فیلم و سینما چیزی سر درنمیارم یا … . عزیز من قصد ندارم بگم خودم خیلی حالیم هست اما اگر این فیلم رو درست دیدی با دقت دیدی و متوجه حرف ها بازی ها نکته ها و کلیات فیلم نشدی باید یک بازبینی نسبت به فیلم دیدن بکنی خیلی جدی این کار رو انجام بده برای اینکه این فیلم یک شاهکاره عزیز من نه فقط یک فیلم نمی دونم چی بگم شما توضیحات بقیه دوستان رو… ادامه »

مسلم
Guest
Member
مسلم

عارف:سوالی که همیشه برای من مطرح هست اینه که چرا در معروفترین پوستر فیلم فقط میا والاس دیده میشه؟ در حالی که او قهرمان فیلم نیست
اصلا فیلم شخصیت اصلی داره؟

جان تراولتا شخصیت اول فیلم است.ولی پوستر بله قهرمان نیست.

مسلم
Guest
Member
مسلم

پالپ فیکشن بهترین فیلم خداست. جمله ای بالاتر از این نمیتوان در مورد فیلم گفت.

عارف رفیعی
Member
Member
عارف رفیعی

سوالی که همیشه برای من مطرح هست اینه که چرا در معروفترین پوستر فیلم فقط میا والاس دیده میشه؟ در حالی که او قهرمان فیلم نیست
اصلا فیلم شخصیت اصلی داره؟

jamal
Guest
Member
jamal

iman.a: jamal:دوستان عزیز به نظر شما واقعا وقتی به سمت وینست و جولس تیر اندازی شد ولی اثر نکرد معجزه ای پیش اومد؟ اگه آره پس چرا تو سکانس قبلی (قبل از خروج تیر انداز از اتاق)جای گلوله ها روی دیوار موجوده؟ یا چرا سیلندر روولور(اسلحه) توی دستای تیر انداز نمی چرخه؟ با توجه به کیفیت تک تک صحنه ها که معلومه همشون قبل از اکران فیلم بارها توسط سازندگانش مورد بررسی قرار گرفتن میشه گفت اینا اتفاقی و اشتباه کارگردان هست؟ یا منظوری پشت این قضیه هست؟ بعضی از دوستان معتقد هستن که این سوتی کارگردان بوده! اما من… ادامه »

ایمان
Member
Member

jamal:دوستان عزیز به نظر شما واقعا وقتی به سمت وینست و جولس تیر اندازی شد ولی اثر نکرد معجزه ای پیش اومد؟ اگه آره پس چرا تو سکانس قبلی (قبل از خروج تیر انداز از اتاق)جای گلوله ها روی دیوار موجوده؟ یا چرا سیلندر روولور(اسلحه) توی دستای تیر انداز نمی چرخه؟ با توجه به کیفیت تک تک صحنه ها که معلومه همشون قبل از اکران فیلم بارها توسط سازندگانش مورد بررسی قرار گرفتن میشه گفت اینا اتفاقی و اشتباه کارگردان هست؟ یا منظوری پشت این قضیه هست؟ بعضی از دوستان معتقد هستن که این سوتی کارگردان بوده! اما من هم… ادامه »

jamal
Guest
Member
jamal

دوستان عزیز به نظر شما واقعا وقتی به سمت وینست و جولس تیر اندازی شد ولی اثر نکرد معجزه ای پیش اومد؟ اگه آره پس چرا تو سکانس قبلی (قبل از خروج تیر انداز از اتاق)جای گلوله ها روی دیوار موجوده؟ یا چرا سیلندر روولور(اسلحه) توی دستای تیر انداز نمی چرخه؟ با توجه به کیفیت تک تک صحنه ها که معلومه همشون قبل از اکران فیلم بارها توسط سازندگانش مورد بررسی قرار گرفتن میشه گفت اینا اتفاقی و اشتباه کارگردان هست؟ یا منظوری پشت این قضیه هست؟

saeid Alizadehnasiri
Member
Member
saeid Alizadehnasiri

فیلم فوقع العادس هیشکیم نمیتونه بگه نه

راستی ساعتی که بوچ داره چرا تو دست وولف هست؟؟

sia nem
Member
Member
sia nem

m:یکی از بدترین فیلم هایی بود که من تا به حال دیدم. واقعا از رتبه IMDB فیلم شاخ درآوردم . احتمالا من از فیلم و سینما چیزی سر درنمیارم یا … . عزیز من قصد ندارم بگم خودم خیلی حالیم هست اما اگر این فیلم رو درست دیدی با دقت دیدی و متوجه حرف ها بازی ها نکته ها و کلیات فیلم نشدی باید یک بازبینی نسبت به فیلم دیدن بکنی خیلی جدی این کار رو انجام بده برای اینکه این فیلم یک شاهکاره عزیز من نه فقط یک فیلم نمی دونم چی بگم شما توضیحات بقیه دوستان رو یک… ادامه »

m
Guest
Member
m

یکی از بدترین فیلم هایی بود که من تا به حال دیدم. واقعا از رتبه IMDB فیلم شاخ درآوردم . احتمالا من از فیلم و سینما چیزی سر درنمیارم یا … .

m.sh
Guest
Member
m.sh

یکی از بهترین فیلمهای تاریخ سینما و یه شاهکار فراموش نشدنی
فیلمی ظاهرا ساده بدون محتوا و بدون عمق ولی درواقع فیلمی عمیق و دارای پیام و تفکر هست دوستانی که فیلم را عمیقا درک کرده اند حرف من را تایید میکنند
در کل از بهترین و عمیق ترین فیلمهای تاریخ هست

amirreza kavian
Member
Member
amirreza kavian

خیلی خوب بود عالی اما از فایت کلاب بیشتر خوشم اومد

Pedram SA
Guest
Member
Pedram SA

فیلم حرف نداشت.تو imdb هم رتبه ۵ یا ۶ از ۲۵۰ فیلم برتر رو گرفته……

jalalee
Guest
Member
jalalee

یه فیلم که این امتیاز رو تو IMDb داره باید همه یا اکثر بیننده هاش رو راضی کنه نه قشر خاص یا علاقه مندان به سینما رو ! حالا یکی عاشق travolta هستش دلیل نمیشه این فیلم فوق العاده بشه! فیلم خوب یعنی همه لذت ببرن از دیدنش (مثل جدایی نادر از سیمین) نه قشر خاصی که با اطلاعات سینمایی دارن توجیح می کنن منتقدین رو. و حالا این فیلم یه صحنه هایی داره که تو خود امریکا یا هرجای جهان عجیب و ناشایسته (مثلا صحنه تزریق آمپول یا تجاوز به یه مرد پنجاه ساله…) این که نشد عامه پسند!… ادامه »

jalalee
Guest
Member
jalalee

یه فیلم که این امتیاز رو تو IMDb داره باید همه یا اکثر بیننده هاش رو راضی کنه نه قشر خاص یا علاقه مندان به سینما رو ! حالا یکی عاشق travolta هستش دلیل نمیشه این فیلم فوق العاده بشه! فیلم خوب یعنی همه لذت ببرن از دیدنش (مثل جدایی نادر از سیمین) نه قشر خاصی که با اطلاعات سینمایی دارن توجیح می کنن منتقدین رو. و حالا این فیلم یه صحنه هایی داره که تو خود امریکا یا هرجای جهان عجیب و ناشایسته (مثلا صحنه تزریق آمپول یا تجاوز به یه مرد پنجاه ساله…) این که نشد عامه پسند!… ادامه »

محمد
Member
Member
محمد

بهترین فیلم تارانتینو و یکی از بهترینهای دهه۹۰ ولی نه بهترین.به نظرم شخصیتهای دوست داشتی و نه چندان باهوش،ساختار غیر خطی و دیالوگهای بی هدف فیلمو جذاب میکنه.

کاوه رضایی
Member
Member
کاوه رضایی

امیرکوبریک:وینست بدبخت چه الکی مرد بدبخت ازدستشویی اومد یهو به……..

اتفاقا این هم خودش نکته داشت، توی این فیلم سه بار وینسنت به دستشوئی میره و بعد از هر سه بار مشکل خاصی شروع میشه. یک جورایی فکر می کنم تارانتینو شوخی ظریفی با دستشویی رقتن توی این فیلم انجام داد که در آخر منجر به مرگ شخص میشه…

کاوه رضایی
Member
Member
کاوه رضایی

iman.a: عباس: یغما: عباس:مزخرف ترین فیلم تاریخ هیچ سر و ته یی نداره. بعد از گذشت مدتی از فیلم احساس میکنی دوتاگوش در آوردی و داری این فیلم رو میبینی و در کل سر کار هستی. اون کسایی هم که نظر کارشناسی میدن بهتره برن نظاراتشون رو برای خریدارش بدن. ___ما بیننده فیلم هستیم نه منتقد سینما___ این فیلم هیچ موضوعی نداره و فقط وقت بیننده گرفته میشه. آقای عباس آقا.تا بیننده ای مثل شما نظاره گر هنر هفتمه امثال ده نمکی و سلحشورها باید جولان بدن دوست عزیز، بحث رو پیچیده میکنید چرا؟ صحبت من چه ربطی به ده… ادامه »

کولی وش
Guest
Member
کولی وش

از دیالوگ های فلسفیش خوشم اومد! یه خورده گیج کننده بود ولی باید مختو هم بکشی!

امير
Guest
Member
امير

دوستان يه نگاه كلي به اين شاهكار بندازيد. برخورد با پالپ فيكشن مثل برخورد با يه ادم خيلي خيلي باحال مي مونه كه هرچند چيز هايي كه براتون تعريف ميكنه پيش پا افتاده است.ولي اينقدر زيبا و جالب و با اب و تاب تعريف ميكنه كه عاشق ديالوگ هاش ميشي.در صورتي كه ديالوگ هاش واقعا هيچ چيز خاصي ندارند.شايد در روز هزاران بار اون ديالوگ ها رو بشنوي.ولي از زبون اون فرد شنيدن خيلي متفاوته. پالپ فيكش هم دقيقا يه همچين كاري ميكنه. به قول ايبرت كه ميگه ادم دلش ميخواد گوش نويسنده هايي كه توي كلاس هاي فيلمنامه نويسي… ادامه »

یغما
Guest
Member
یغما

من از شما خواهش میکنم به فیلم دقت کنید.در سکانس پایانی فیلم جولز بعد از خواندن انجیل میگه"من سالها اینو تکرار میکردم و اگه میشنیدی باید کشته میشدی.تا حالا به معنیش فکر نکرده بودم و…" این نشانگر متحول شدنه.جولز این تحول رو پذیرفت چون باور داشت و وینسنت چون همه چیز رو اتفاق میدونست نپذیرفت.جولز در این فیلم نماینده انسان های طالب حقیقتن حتی اگه جنایتکار باشن و وینسنت نماینده انسانهای نادان و مغرور که اعتقادی به نشانه های خداوندی ندارن و باری به هر جهت زندگی میکنن حتی اگه جنایتکار هم نباشن.عزیز دل برادر اگه خواستی فیلم رو ببین… ادامه »

یغما
Guest
Member
یغما

نگاه شما قابل تامل هست ایمان عزیز. اما خواندن قسمتی از انجیل قبل از هر قتلی بیشتر از اینکه حس معجزات الهی رو برای بیننده ترسیم کنه، بینده رو برای یک کشتار واقعی آماده مینه. چیزی که توی فیلم های سر بریدن طالبان و القاعده میشه دید. من با بعضی از عاشقان این فیلم هم که صحبت کردن با وجود پافشاری روی شاهکار بودن فیلم، به بی هدف بودن فیلم به طور غیر مستقیم اذعان کردن. البته من اینجا نبومدم که به همه هواداران این فیلم دیکنه کنم که این اثر بی محتواست. صرفا نظرم رو گفتم و نظر تمامی… ادامه »

عباس
Guest
Member
عباس

iman.a: عباس: یغما: عباس:مزخرف ترین فیلم تاریخ هیچ سر و ته یی نداره. بعد از گذشت مدتی از فیلم احساس میکنی دوتاگوش در آوردی و داری این فیلم رو میبینی و در کل سر کار هستی. اون کسایی هم که نظر کارشناسی میدن بهتره برن نظاراتشون رو برای خریدارش بدن. ___ما بیننده فیلم هستیم نه منتقد سینما___ این فیلم هیچ موضوعی نداره و فقط وقت بیننده گرفته میشه. آقای عباس آقا.تا بیننده ای مثل شما نظاره گر هنر هفتمه امثال ده نمکی و سلحشورها باید جولان بدن دوست عزیز، بحث رو پیچیده میکنید چرا؟ صحبت من چه ربطی به ده… ادامه »