نقد و بررسی فیلم «گشت ۲»

کارگردان : سعید سهیلی

نویسندگان : مهدی محمدنژادیان ، سعید سهیلی

بازیگران : حمید فرخ نژاد، پولاد کیمیایی، ساعد سهیلی، بهاره افشاری، ترلان پروانه، سارا سهیلی، ساناز طاری، امید روحانی، اسدالله یکتا، صفر کشکولی، فاطمه شکری، محمد الهی حصاری، داوود مقدادی، رضا شمس الدین، فاطمه مرتضایی، منصور نوبخت، ابوالفضل تهرابی، ملیحه جلیلی، محمدعلی نقلی لو، هادی افضلی، محمدکریم ولدخانی، شهرام احمدنیا، مهدی ماهانی

خلاصه داستان : داستان این قسمت ۵ سال بعد از اتفاقات قسمت اول رخ می‌دهد که حسن و عباس از زندان آزاد می‌شوند و عطا هم از کما بیرون می‌آید و گروه قدیمی دوباره تشکیل می‌شوند. عباس و حسن و عطا مدتی نیز دنبال کار می‌گردند اما موفق نمی‌شوند و تصمیم می‌گیرند مسیر گذشته اشان را پیش بیرند و اتفاقات گشت ارشاد ۲ از همین‌جا آغاز می‌شود.

 

Gasht2

منتقد: دانیال حسینی – امتیاز ۱ از ۱۰

سعید سهیلی با ساختن “گشت ارشاد” حاشیه‌های فراوانی را تجربه کرد و جنجال‌های ایجاد شده پیرامون آن فیلم باعث شد تا نام او بر سر زبان‌ها افتاده و با آن فیلم به یاد آورده شود. سهیلی پیش‌ازاین هم با ساختن آثاری مانند “چارچنگولی” گرایش خود به سطحی‌ترین شکل سینمای تجاری را نشان داده بود اما برخی تحسین‌ها که به دنبال موج ایجاد شده توسط منتقدی خاص به سمت “گشت ارشاد” روانه شد این فیلم را در جایگاه متمایزی نسبت به باقی آثار کارنامهٔ او قرار داد. مایه‌های اجتماعی اعتراض‌آمیز که به شکلی بسیار سطحی در فیلم کار شده بود در یک فضای غیرطبیعی مورد ارزیابی مثبت قرار گرفت و پایین کشیده شدن آن از پرده، ژست اجتماعی فیلم‌ساز را تقویت کرد. “کلاشینکف” به‌وضوح در راستای سبک داستان‌گویی “گشت ارشاد” قرار می‌گرفت و همان موقعیت‌های داستانی غیرمنطقی و سطحی با شعارهای اجتماعی همراه شده بود تا فیلمی پرحرف، شلوغ و نامنسجم خلق شود. این بار همان قشر مدافع “گشت ارشاد” هم پشت فیلم قرار نگرفتند. آخرین اثر سهیلی که به نام “گشت ۲” این روزها روی پرده رفته است نمایش عجیبی از ول انگاری ساختاری و روایی است که به هیچ‌چیز مگر جلب‌توجه مخاطب به پست‌ترین شکل ممکن توجه نشان نمی‌دهد.

 

Gasht2داستان ادامهٔ زندگی همان سه شخصیت اصلی فیلم اول است. حسن (ساعد سهیلی) و حاج عباس (حمید فرخ نژاد) مدت‌زمان زندانی بودن خود را سپری کرده‌اند و پس از آزادی به دنبال نفر سوم عطا (پولاد کیمیایی) می‌روند که پس از مرگش در پایان قسمت اول حالا گفته می‌شود در کما بوده و پس از به هوش آمدن بخشی از حافظه خود را ازدست‌داده است. تلاش‌های این سه نفر برای پول درآوردن از راه قانونی موضوع اصلی فیلم است که در ادامه شدت پراکنده‌گویی‌ها آن را کم‌رنگ می‌کند. برای فیلم‌ساز و مخاطبینی که به شکل آگاهانه به دیدن “گشت ۲” می‌روند اولین رسالت فیلم خنده گرفتن از تماشاگر بوده است. به شکل منحصربه‌فردی در مورد تعدادی از آثار کمدی داخلی؛ خنداندن تماشاگر الزاماً نیازمند داستان سرگرم‌کننده و جذاب نیست. محدودیت‌های اجتماعی که زندگی روزمره را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند اصلی‌ترین خوراک این جنس کمدی‌ها هستند. شوخی با ممیزی‌ها و ورود به مباحثی که در محدوده حساسیت‌های دینی، فرهنگی، جنسی و …تعریف می‌شوند شگرد اصلی این فیلم‌ها را تشکیل داده‌اند. “گشت ارشاد” خود یکی از نمونه‌های قابل‌ذکر این طیف بود و “گشت ۲” همین سبک را با شدت بیشتر به نمایش می‌گذارد.

 

اکثر شوخی‌های فیلم بر پایه مسائل جنسی نوشته شده است. از اشاره‌های نیمه‌کاره و مبهم به اندام‌های جنسی در قالب فحاشی گرفته تا روابط عاطفی شخصیت‌ها که بعد جنسی‌شان مورد تأکید است در این دسته قرار می‌گیرند. فیلم در چند مورد از موارد ذکرشده موفق می‌شود مخاطب خود را غافلگیر کرده و بخنداند اما پیشروی در این جنس از شوخی‌ها در چند سکانس حالتی زننده به خود گرفته و نتیجهٔ عکس می‌دهد. حدومرزهای اخلاقی سینمای داخلی خود موضوع مهم دیگری است که جداگانه قابل‌بحث و مطالعه خواهد بود اما نکته‌ای که در این مورد جلب‌توجه می‌کند میزان پیشروی فیلم در گذر از محدودیت‌هاست. یک قیاس ساده بین “گشت ۲” و فیلمی که با جنجال فراوان از پرده پایین کشیده شد یعنی “گشت ارشاد” نشان می‌دهد شوخی‌های فیلم جدید به‌مراتب جسورانه‌ترند و خط قرمزهای بیشتری را زیر پا گذاشته‌اند اما چون مفهوم هیچ نیروی رسمی‌ای در فیلم به چالش کشیده نشده به‌سادگی روی پرده رفته و اکران شده است. چنین نگاهی به مسئلهٔ ممیزی سؤال‌های بزرگی بر جای می‌گذارد.

 

Gasht2شگردهای دیگر فیلم برای خنده گرفتن خیلی کهنه و ازکارافتاده به نظر می‌رسند. برای مثال سکانسی در فیلم وجود دارد که شخصیت‌های اصلی برای خرید عینک به یک مغازه شیک می‌روند و زمان پرداخت، پول را به واحد هزار تومان حساب می‌کنند درحالی‌که قیمت واقعی بر پایه میلیون تومان بوده است. شگردی که به‌وفور در سینما و تلویزیون ما تکرار شده و هیچ اثری از خلاقیت در اجرای آن‌هم دیده نمی‌شود. راهکار دیگرِ فیلم شلوغ کردن فضا و ایجاد دعوا و درگیری‌های بی‌مورد است. شخصیت‌ها در موقعیت‌های مختلف بی‌هیچ دلیلی دعوا راه می‌اندازند و اجرای مونتاژی ابلهانهٔ درگیری‌ها پس از تکرار چندباره به یکی از بخش‌های آزاردهندهٔ فیلم تبدیل می‌شود. با نگاه کلی می‌توان دید راهکارهای فیلم برای خنداندن تماشاگر بسیار محدود است و درنهایت غیر از چند مورد در حیطهٔ جنسی، در باقی موارد کهنه و ناتوان باقی می‌ماند.

 

Gasht2در بخش داستان‌پردازی با یکی از ول انگار ترین فیلم‌های چند سال اخیر سینمای ایران روبه‌رو هستیم. هیچ‌چیز در این فیلم غیرممکن نیست. هیچ محدودیت منطقی وجود ندارد. هیچ الزام علت و معلولی‌ای وجود ندارد. هیچ چارچوب ژانری‌ای جدی گرفته نمی‌شود. فیلم‌ساز به‌دلخواه خود هر کار که خواسته با شخصیت‌ها کرده و هر مسیر لحظه‌ای مناسبی به ذهنش رسیده در خط داستانی فیلم جای‌داده است. شخصیت‌ها دورهم جمع می‌شوند و به دنبال راهی برای کسب درآمد می‌گردند. در چند سکانس به میوه‌فروشی مشغول می‌شوند. لحظاتی بعد از یک گروه تئاتر سر در می‌آورند. حضور در یک گروه تئاتر چطور می‌تواند از گزینه‌های آن‌ها باشد؟! صحنهٔ تئاتر محلِ وقوع چند عدد از شوخی‌های اساسی فیلم است، به نظر می‌رسد وسوسهٔ نمایش این شوخی‌ها شخصیت‌ها را به این مسیر کشانده است. پس‌ازاین آن‌ها را در حال پیش‌گویی سرنوشت مردم می‌بینیم و صف طولانی از مشتری‌ها پیش رویشان مشاهده می‌شود! این‌که عطا در قسمت اول مرده بوده و در قسمت دوم به فیلم بازمی‌گردد از نظر کارگردان نمایشی از قدرت سینما بوده است! حتماً توانایی پیش‌گویی او که بی‌هیچ حدومرزی تمام موانع فیلم را حذف می‌کند هم دلیل قانع‌کننده‌ای داشته است.

 

Gasht2شگفتی جایی شکل می‌گیرد که فضای تخیلی حاصل از پیش‌گویی‌های عطا در هم‌نشینی با صف طولانی مردم با فضای فانتزی ترکیب می‌شود و به شکلی ناگهانی در این فضای ترکیبی اعترافات دردناک مشتری‌ها به مشکلاتشان ادعاهای اجتماعی را وارد کار می‌کنند. البته این آخر ماجرا نیست، یک پیش‌گویی سادهٔ دیگر از عطا موجب پیدا شدن پدر گمشدهٔ دخترک معصوم ساکن محل می‌شود و رفتن بر سر قبر پدر که قبر شهیدی گم نام است نمایش بزرگ فیلم‌ساز را تکمیل می‌کند. مخاطب “گشت ۲” با فیلم عجیبی روبه‌رو می‌شود. فیلمی که هیچ پیوستگی و هماهنگی بین اجزایش دیده نمی‌شود و حتی توان ایجاد فضایی یکدست در یک سکانس ساده را هم ندارد. کشف ناگهانی مکان مسابقات زیرزمینی در محل سکونت شخصیت‌ها، حضور انبوه مردم دوروبر رینگ مسابقه (بی‌منطقی جغرافیا به کنار، این جمعیت چگونه به این مکان وارد شده‌اند؟!)، پیروزی حسن در مسابقه با یک مشت، کشف محل بدمن فیلم توسط پیش‌گویی عطا و … همه نمایشگر ول انگاری تمام‌عیار روایت هستند. نه توان توجیه اتفاقات قبل و بعد خود را دارند و نه خود قابل‌درک هستند.

 

سهیلی فیلم بسیار بدی ساخته است. فیلمی که از افتتاحیه تا اختتامیه بدون هیچ مسیر فکر شده‌ای پیش می‌رود و در هر موقعیت برای جلب‌توجه مخاطب دست به هر کار پست و بی‌منطقی می‌زند. برای حفظ ادعاهای اجتماعی در مضحک‌ترین شرایط حرف در دهان شخصیت‌هایش می‌گذارد. برای نمایش وجهه ارزش‌مدار به احمقانه‌ترین شکل بر مزار یک شهید گمنام می‌رود. “گشت ۲” می‌خواهد همه‌چیز را با هم داشته باشد غافل از اینکه تک‌تک اهداف خود را بر ضد خود تبدیل می‌کند و به شیوه‌ای تخریب‌شده نمایش می‌دهد. در انتظار فیلم بعدی سهیلی بودن کار عجیبی است. اما برای مخاطبین ثابت او، وجههٔ مثبت ماجرا اینجاست که فیلم بعدی با احتمال زیاد هر چه باشد گامی روبه‌جلو خواهد بود.

اختصاصی نقد فارسی

منتقد: دانیال حسینی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

23 نظرات on "نقد و بررسی فیلم «گشت ۲»"

  Subscribe  
Notify of
علی علیدادی
Guest
Member

فیلم عالی بود انتظاری که از فیلم طنز میره اینه که مخاطب رو بخندونه که این فیلم تونست.

علی علیدادی
Guest
Member

فیلم عالی بود انتظاری که از فیلم طنز میره اینه که مخاطب رو بخندونه که این فیلم تونست.

reza2230
Guest
Member

یعنی مزخرف ترین و آشغال ترین فیلم تاریخ سینمای ایران
نه داستان درست و حسابی، فوق العاده بی نمک و کسل کننده، حیف وقت و پول که بابت این آشغال تمام عیار داد… حیف

reza2230
Guest
Member

یعنی مزخرف ترین و آشغال ترین فیلم تاریخ سینمای ایران
نه داستان درست و حسابی، فوق العاده بی نمک و کسل کننده، حیف وقت و پول که بابت این آشغال تمام عیار داد… حیف

ali.m
Member
Member
در سینمای عمدتآ سانسورزده کشورمان هرگز فیلمی رو به جسارت گشت ۲ ندیده ام. گشت ۲ سرشار از طعنه ها و کنایه های تند،عجیب و داغ سیاسی/اقتصادی/سینمایی/اجتماعی/فرهنگی و…حتی ورزشی است و واقعآ جای بسی تعجب دارد که این اثر که هم به ۸ سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تاخته و هم به ۴ سال اول دوره ی حسن روحانی چرا به این راحتی و حجم گسترده اکران شده است و با گیشه نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان بدل به پرفروشترین فیلم تاریخ ایران نیز شده است(البته احتمالآ رکوردش توسط نهنگ عنبر ۲ شکسته خواهد شد). کمتر به یاد دارم… ادامه »
ali.m
Member
Member
در سینمای عمدتآ سانسورزده کشورمان هرگز فیلمی رو به جسارت گشت ۲ ندیده ام.گشت ۲ سرشار از طعنه ها و کنایه های تند،عجیب و داغ سیاسی/اقتصادی/سینمایی/اجتماعی/فرهنگی و…حتی ورزشی است و واقعآ جای بسی تعجب دارد که این اثر که هم به ۸ سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد تاخته و هم به ۴ سال اول دوره ی حسن روحانی چرا به این راحتی و حجم گسترده اکران شده است و با گیشه نزدیک به ۲۰ میلیارد تومان بدل به پرفروشترین فیلم تاریخ ایران نیز شده است(البته احتمالآ رکوردش توسط نهنگ عنبر ۲ شکسته خواهد شد).کمتر به یاد دارم در سینمای… ادامه »
mohammad khodaverdi
Member
Member

آرمین ری:متاسفم برای منتقدان عزیز یعنی با این کاراتون ری … استارت کردین کل سینمای ایران رو . واقعافیلم به این خوبی چرا انتقاد می کنی برادر.فیلم رو با دید انتقادی نگاه نکن . خب اگه بد بود برای منم بد می بود ولی من خیلی با این فیلم حال کردم مخصوصا با حمید فرخ نژاد

وقاتی بد بود بگن خوب بود؟! متاسفم برای خودم که وقت گذاشتم برای همچین فیلم سطح پایینی. البته به اصرار نزدیکان رفتم فیلم رو دیدم.

mohammad khodaverdi
Member
Member

[quote name=”آرمین ری”]متاسفم برای منتقدان عزیز یعنی با این کاراتون ری … استارت کردین کل سینمای ایران رو . واقعافیلم به این خوبی چرا انتقاد می کنی برادر.فیلم رو با دید انتقادی نگاه نکن . خب اگه بد بود برای منم بد می بود ولی من خیلی با این فیلم حال کردم مخصوصا با حمید فرخ نژاد[/quote]
وقاتی بد بود بگن خوب بود؟! متاسفم برای خودم که وقت گذاشتم برای همچین فیلم سطح پایینی. البته به اصرار نزدیکان رفتم فیلم رو دیدم.

mohammad khodaverdi
Member
Member

[quote name=”آرمین ری”]متاسفم برای منتقدان عزیز یعنی با این کاراتون ری … استارت کردین کل سینمای ایران رو . واقعافیلم به این خوبی چرا انتقاد می کنی برادر.فیلم رو با دید انتقادی نگاه نکن . خب اگه بد بود برای منم بد می بود ولی من خیلی با این فیلم حال کردم مخصوصا با حمید فرخ نژاد[/quote]
وقاتی بد بود بگن خوب بود؟! متاسفم برای خودم که وقت گذاشتم برای همچین فیلم سطح پایینی. البته به اصرار نزدیکان رفتم فیلم رو دیدم.

آرمین ری
Guest
Member

متاسفم برای منتقدان عزیز یعنی با این کاراتون ری … استارت کردین کل سینمای ایران رو . واقعافیلم به این خوبی چرا انتقاد می کنی برادر.فیلم رو با دید انتقادی نگاه نکن . خب اگه بد بود برای منم بد می بود ولی من خیلی با این فیلم حال کردم مخصوصا با حمید فرخ نژاد

آرمین ری
Guest
Member

متاسفم برای منتقدان عزیز یعنی با این کاراتون ری … استارت کردین کل سینمای ایران رو . واقعافیلم به این خوبی چرا انتقاد می کنی برادر.فیلم رو با دید انتقادی نگاه نکن . خب اگه بد بود برای منم بد می بود ولی من خیلی با این فیلم حال کردم مخصوصا با حمید فرخ نژاد

آرمین ری
Guest
Member

متاسفم برای منتقدان عزیز یعنی با این کاراتون ری … استارت کردین کل سینمای ایران رو . واقعافیلم به این خوبی چرا انتقاد می کنی برادر.فیلم رو با دید انتقادی نگاه نکن . خب اگه بد بود برای منم بد می بود ولی من خیلی با این فیلم حال کردم مخصوصا با حمید فرخ نژاد

bahar
Guest
Member
(سهیلی فیلم بسیار بدی ساخته است. فیلمی که از افتتاحیه تا اختتامیه بدون هیچ مسیر فکر شده‌ای پیش می‌رود و در هر موقعیت برای جلب‌توجه مخاطب دست به هر کار پست و بی‌منطقی می‌زند. برای حفظ ادعاهای اجتماعی در مضحک‌ترین شرایط حرف در دهان شخصیت‌هایش می‌گذارد. برای نمایش وجهه ارزش‌مدار به احمقانه‌ترین شکل بر مزار یک شهید گمنام می‌رود. "گشت ۲" می‌خواهد همه‌چیز را با هم داشته باشد غافل از اینکه تک‌تک اهداف خود را بر ضد خود تبدیل می‌کند و به شیوه‌ای تخریب‌شده نمایش می‌دهد.) کلا صفر میدادی ….راحتر بودی. سبک فیلم های کمدی در خیلی از جاها داستان… ادامه »
omidkesha
Member
Member
نیمول: kesha: نیمول: ahad:یک فیلم احمقانه از فیلمایی که امسال اکران شدن خیلی بهتر بود. مخصوصا مستند مزخرف ماجرای نیمروز. [جالبه به فیلمی که همه ازش تعریف کردن و تو چن سال اخیر جز بهرتیناس میگید مزخرف و از فیلمی که یه نفرم ازش خوشش نیومده میگید خوب!!!!!دوست عزیز شاید مشکل از طرز فکر شما باشه یه نگاهی به خودتون بمدازید نمیدونم چرا اگه هیچکس خوشش نیومده چرا میرن میبینن؟؟؟!! چرا میبینید؟؟؟ هم بخاطر اینکه این فیلم ژانرش کمدی و طرز ساختش یجوریه که که واسه مخاطب عام و معمولیه. هم بخاطر گشت ارشاد .تو همه جای دنیا اینجور فیلما… ادامه »
محسن کوهکن
Member
Member

بدون تردید و بدون در نظر گرفتن هیچ نقدی، با توجه به گشت ارشاد ۱ میتوان حدس زد که گشت ۲ به شدت فیلم ضعیفیه ولی اینکه میگید در فیلم بیشتر از شوخی های جنسی استفاده شده باید بگم که یکی از روش هایی که در ساخت فیلم کمدی استفاده میشه استفاده از شوخی های جنسی است که فکر کنم رجوع بع فیلم های جیم کری مثال خوبی باشه،حالا اینکه این مدل شوخی ها با فرهنگ ما همخوانی نداره خودش یه مسئله دیگس.

میلاد هاشمی
Member
Member

فیلمی به شدت مزخرف.فیلمانه ی فیلم صفره.انگار کارگردان برداشته چندتا کلیپ خنده دار و بهم جسبونده اسمشو گذاشته فیلم.

نیما آذررنگ
Guest
Member

kesha:

نیمول:

ahad:یک فیلم احمقانه

از فیلمایی که امسال اکران شدن خیلی بهتر بود.
مخصوصا مستند مزخرف ماجرای نیمروز.

[جالبه به فیلمی که همه ازش تعریف کردن و تو چن سال اخیر جز بهرتیناس میگید مزخرف و از فیلمی که یه نفرم ازش خوشش نیومده میگید خوب!!!!!دوست عزیز شاید مشکل از طرز فکر شما باشه یه نگاهی به خودتون بمدازید

نمیدونم چرا اگه هیچکس خوشش نیومده چرا میرن میبینن؟؟؟!!
چرا میبینید؟؟؟

آدم
Guest
Member

مسعود فراستي بيچاره هم همين چيزا رو در يك كلمه ميگه . در نيومده . ولي ديگه سينماگرها سايه اش را به تير ميزنند .

ُسعید
Guest
Member

من که تا حالا هر نقدی ار این سایت خوندم فقط فیلمها رو نحقیر و کوبیده بود . شما اگه کارگردانی و خیلی فق العاده ای بفرما یک فیلم بساز بقیه یاد بگیرن .در ضمن یک نکنه بچه ها در فیلم گشت ارشاد ۲ کلمه ارشاد سانسور شده بود .

omidkesha
Member
Member

نیمول:

ahad:یک فیلم احمقانه

از فیلمایی که امسال اکران شدن خیلی بهتر بود.
مخصوصا مستند مزخرف ماجرای نیمروز.

[جالبه به فیلمی که همه ازش تعریف کردن و تو چن سال اخیر جز بهرتیناس میگید مزخرف و از فیلمی که یه نفرم ازش خوشش نیومده میگید خوب!!!!!دوست عزیز شاید مشکل از طرز فکر شما باشه یه نگاهی به خودتون بمدازید

نیما آذررنگ
Guest
Member

ahad:یک فیلم احمقانه

از فیلمایی که امسال اکران شدن خیلی بهتر بود.
مخصوصا مستند مزخرف ماجرای نیمروز.

نیما آذررنگ
Guest
Member
انتظارتون از فیلم کمدی چیه؟؟ قبل از دیدن این فیلم بهش فکر کنید. به نظر من فیلم کمدی خوب فیلمیه که شمارو بخندونه. اگه نتونه اینکارو انجام بده ولی فیلمنامه اش هر چقدر هم عالی باشه اصلا به هدفش نرسیده. این فیلم هم در کنار "خوب بد جلف" یک فیلم کمدی خوش ساخت محسوب میشه. خیلی بهتر از "سه بیگانه"، "من سالورادور نیستم". از بازی فوق العاده حمید فرخ نژاد نمیشه گذشت. بازم میگم تنها ایرادی که شاید بشه گرفت نداشتن فیلم نامه خوبه (که واسه فیلم کمدی به اندازه بقیه ژانرها مهم نیست). در ضمن افرادی که از این… ادامه »
احد
Member
Member

یک فیلم احمقانه