نقد و بررسی فیلم پر سر و صدای Prometheus / جدیدترین ساخته ریدلی اسکات و پیش درآمدی بر فیلم «بیگانه»


خلاصه داستان:

داستان فیلم در مورد دانشمندانی است که پس از تحقیقاتشان به علائم خاصی می رسند ، که از نوعی رابطه بین زندگی بر روی زمین و انسان و موجودات سیاره و کهکشان های دور خبر میدهد . آنها با سفینه ای به نام Prometheus برای بررسی زندگی موجودات بیگانه سفری دراز رو آغاز


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 7.5 از 10

در سال ۱۹۷۹، فیلم های علمی تخیلی موفقیت های بسیاری داشتند، اما این رونق، بیشتر متوجه فیلم های سرگرم کننده و نچندان عمیقی همچون “جنگ های ستاره ای” بود. در آن سال ریدلی اسکات، فیلم «بیگانه» را ارائه داد. فیلمی به مراتب سیاه تر و ترسناک تر از سایر فیلم های علمی تخیلی آن دوران که به دلیل فضا و تم کاملا “نو” و “دست اول” خود، اثری متفاوت به شمار می آمد اما متاسفانه بازار آن روزهای سینمای جهان، هنوز آمادگی لازم برای هضم این اثر سینمایی جدید را نداشت. بعدها فیلم سال ۱۹۷۹ ریدلی اسکات به چنان سمبلی تبدیل شد که دنباله های ساخته شده بر فیلم بیگانه، در مقایسه با نسخه اصلی، آثاری به مراتب کم مایه تر به نظر می آمدند. شاید برجسته ترین فیلمی که به عنوان دنباله برای فیلم اسکات ساخته شد، همانی باشد که جیمز کامرون پشت دوربین آن قرار گرفت. اما پس از قسمت دوم فیلم بیگانه، ساخته جیمز کامرون که آن نیز اثری ارزشمند به حساب می آید، فیلم های «بیگانه ۳» و «رستاخیز بیگانه» این برند موفق را تا حد امکان تضعیف کردند. پس از آن هم فیلم «بیگانه علیه غارتگر» تیشه نهایی را به ریشه اثری زد که ریدلی اسکات بوجود آورنده آن بود.

اما وقتی ریدلی اسکات دوباره تمایل خود برای ساخت دنباله ای دیگر از فیلم بیگانه را اظهار کرد، اینبار دیگر مطمئن بودیم که با دنباله ای تکراری و سست روبرو نخواهیم شد. تاکید اسکات مبنی بر وجود هسته ای مشترک بین فیلم خود و بیگانه اصلی، ما را بیش از پیش به این فیلم امیدوار کرد. Prometheus پیش در آمدی است بر سری فیلم های بیگانه، که علیرقم داشتن داستانی کاملا مستقل، نکاتی را هم برای دنبال کنندگان این سری فیلم ها را بیش از پیش روشن می کند.

آیا Prometheus گوهری ارزشمند از مجموعه فیلم های بیگانه است که عدم موفقیت دنباله های بیگانه در ۲۵ سال گذشته را یک تنه جبران می کند؟ پاسخ به این سوال بستگی به میزان انتظاری دارد که شما از این فیلم دارید!

Prometheus محصولی بدون اشکال نیست اما خوشبختانه این را هم باید بگوییم که بیشتر این اشکالات نه به خاطر وجود کلیشه های این ژانر یا حرکت فیلمساز در مسیر امن اما تکراری گذشته، بلکه با خاطر جاه طلبی های فیلمساز برای رسیدن به نهایت کمال در فیلم خود است. Prometheus نمایانگر مسیری نا متعارف و عجیب، از روشی است که برای ساخت یک فیلم می توان بکار برد. من ناخودآگاه حین تماشای این فیلم، به یاد فیلم Tree of Life افتادم. ریدلی اسکات موقعیت های جدید و ایده هایی نو را در این فیلم پیاده کرده است، هر چند این ایده ها گاهی کارایی لازم را ندارند، اما هیچ گاه نمی توانند باعث شود ما فیلم را اثری جالب توجه ندانیم. Prometheus بیش از آنچه که تصور می کردم اثری متفکرانه است و از این بابت بسیار خوشحالم. این فیلم، اثری به مراتب سنگین تر از عموم فیلم های علمی تخیلی در ژانر ترسناک، هیجانی و ماجرایی می باشد. وجود صحنه های دلهره آور مربوط به هیولا ی فیلم، با بالا بردن آدرنالین خون، فیلم را از افتادن در ورطه پرحرفی و کسالت نجات می دهد.

متاسفانه ایده های Prometheus بیش از حد جاه طلبانه هستند. تمرکز اصلی فیلم، بر روی تئوری های پیچیده ای است که در سر فیلمساز وجود دارد و همین تمرکز فیلم برای پردازش هر چه بیشتر این ایده ها، باعث شده شخصیت های انسانی فیلم، در مرتبه دوم اهمیت قرار گیرند. حتی مهم ترین کاراکتر های انسانی فیلم در بهترین حال،ت شخصیت هایی دو بعدی پیدا کرده امد. اوضاع درباره شخصیت های نقش دوم بدتر است و گاهی تنها اشاره ای به کاراکتر آنها در فیلم می شود. نکته دیگری که فیلم سعی در توضیح آن دارد، چگونگی پیدایش کاراکتر هیولا مانند «بیگانه» فیلم است. هر چند، فیلمساز توجه به این مساله را در درجه چندم اهمیت قرار می دهد اما این مورد و موارد دیگری باعث می شود که بتوانیم فیلم سال ۱۹۷۹ را دنباله ای برای Prometheus محسوب کنیم. نتیجه گیری پایانی Prometheus به نحوی است که دقیقا با ابتدای فیلم بیگانه ۱۹۷۹ همخوانی دارد و اگر قسمت دومی از Prometheus در کار نباشد، می توان این دو قسمت را به همراه فیلم جیمز کامرون، یک سه گانه موفق برای بیگانه محسوب کنیم.

بخش اصلی Prometheus طی هفته های پایانی سال ۲۰۹۳ اتفاق می افتد. ۱۷ فضانورد سفینه Prometheus ، هنگامی که به مقصد خود می رسند از خواب مجازی بیدار می شوند. مقصد آنها سیاره ای است مخروبه مانند که به دور مدار ستاره ای شبیه خورشید در حال گردش است و گمان می رود می توان نشانه هایی از حیات را در آن پیدا کرد. ماموریت اصلی سفینه، جستجو برای پیدا کردن خالق هستی، و پرسیدن این سوال ایتدایی از او می باشد: واقعا چرا این جهان را آفریدی؟! اگرچه این ماموریتی است که سفینه به خاطر آن اعزام شده است اما اکثر ساکنین این فضاپیما، دلایل شخصی خود را برای این جستجو دارند.

دانشمندان ارشد Prometheus دو نفر با نام های الیزابت شاو و چارلی هالووی هستند. دانشمند دیگری با نام مردیت ویکرز (با بازی چارلیز ترون) مسئول این است که اگر بیگانه ای در فضا پیدا شد، از هر گونه عدم تماس یا تهدید وی برای اعضای سفینه اطمینان حاصل شود. کاپیتان کشتی “جانک” نام دارد و اوقات خود را با نظارت بر کار تیم اعزامی برای جستجو در فضا از طریق اتاق کنترل می گذراند.

نتایج اولیه تیم اکتشاف و جستجو غارها و کانال هایی زیرزمینی در سیاره را نشان می دهد. آنها همچنین موفق به کشف جسدی غول پیکر از یک موجود شبه انسان می شوند اما اثری از هیچ موجود زنده ای یافت نمی شود. البته اوضاع به سرعت تغییر می کند و گونه ای خطرناک از حیات برای اعضای سفینه ظاهر می شود.

اگر تنها و تنها یک عنصر، حلقه گمشده فیلمPrometheusباشد، آن را باید نبود یک ستاره، به عنوان بازیگر یا قهرمان اصلی فیلم بدانیم. نقش آفرینی بازیگران اصلی فیلم، کوچکترین ارتباطی با جالبترین و جذاب ترین قسمت های فیلمPrometheusندارند.Prometheusدرباره حل کردن معمایی از طریق چسباندن تکه های مختلف یک پازل است که نه تنها منشاء تولد موجود بیگانه مرگ آور فیلم کشف را کشف می کند، بلکه انگیزه اصلی اعضای سفینه LV-426 (که البته بعدا نام آن را متوجه می شویم) از این سفر را معلوم می کند. فیلم هم هر چند پایانی باز دارد اما به هیچ عنوان نمی توان آن را فیلمی غیر کامل دانست.

تماشایPrometheusبه صورت سه بعدی این نکته را به من یاداوری کرد که ساخت یک فیلم از ابتدا به صورت سه بعدی، آن هم توسط کارگردان خبره ای مانند ریدلی اسکات، تا چه حد می تواند با تبدیل یک فیلم از دو بعدی به سه بعدی (که این روزها زیاد اتفاق می افتد) متفاوت باشد. نسخه سه بعدیPrometheusچنان عمقی بدون از دست رفتن جزئیات به به صحنه های فیلم می بخشد که هیچ کدام از سه بعدی های های تبدیل شده از روی نسخه دو بعدی توان نزدیک شدن به آن را هم ندارند. Protagonists بعد از فیلم های «آواتار» و «هوگو» سومین فیلمیست که به ما ثابت می کند هزینه کردن برای ساخت فیلمی سه بعدی از روی اصول (و نه فقط برای کسب فروش بیشتر) می تواند باعث در نظر گرفت جایگاهی محکم برای سینمای سه بعدی از سوی ما شود. متاسفانه تاکنون تنها کارگردانانی مانند جیمز کامرون، مارتین اسکورسیزی و حالا ریدلی اسکات بوده اند که توانسته اند نردبانی قابل اتکا برای ورود به حیطه سه بعدی در اختیار سینما قرار دهند. protagonists توقع شما را برای تماشای فیلم های آتی به صورت سه بعدی بالا خواهد برد و پرداخت پول بیشتر جهت تماشای این فیلم به صورت سه بعدی قطعا ارزش اش را دارد.

بدون شکPrometheusیک فیلم بازیگر محور نیست و تعداد لحظات بسیار انگشت شماری در فیلم وجود دارد که یک بازیگر بتواند امکان خودنمایی پیدا کند. Noomi Rapace بازیگری است که بیش از سایرین فرصت حضور در صحنه را پیدا کرده است. او در این فیلم نقشی به طور کامل متفاوت از فیلم «دختری با خالکوبی اژدها» ایفا می کند. شخصیت وی چنان ناملایماتی را در طول فیلم تحمل می کند که در این باره، حتی از کاراکتر زن اولین بیگانه نیز پا را فراتر می گذارد. کاراکتر الیزابت که Noomi Rapace نقش آن را ایفا می کند، منعطف ترین شخصیت فیلم است. ما در طول فیلم متوجه نکاتی از دوران کودکی این کاراکتر می شویم، می فیهمیم که انگیزه اصلی وی برای این سفر اکتشافی چه بوده است و به قدرت و اراده این زن احترام می گذاریم.

پیش بینی بزرگترین مشکلی کهPrometheusدر هنگام اکران باید بر آن فائق آید، کار چندان سختی نیست. بزگترین مشکل این فیلم آن است که باید تماشاگر را به نحوی مجاب کند که بلیط اثری علمی تخیلی، آن هم از نوع متفکرانه و بیشتر مناسب بزرگسالان را که از قضا پیش درآمد (و نه دنباله ای) بر فیلم ۳۳ سال پیش «بیگانه» می باشد را خریداری کند. اگر بخواهم درباره جنسیت و نوع ژانر «علمی تخیلی» این فیلم صحبت کنم؛ منPrometheusرا بسیار شبیه به فیلم «۲۰۰۱: یک اودیسه فضایی» اثر جاودان استنلی کوبریک می دانم و ابدا شباهتی بین این فیلم و آخرین نسخه بیگانه (بیگانه علیه غارتگر) نمی بینم. تماشاگران این حق را دارند که بدانند شاهد چه نوع فیلمی خواهند بود:Prometheusفیلمیست که بیشتر درباره اکتشافات و جستجوهای کیهانی برای فهم ریشه و دلیل وجود بشر می باشد و تاکید زیادی بر بر صحنه های اکشن یا لحظات ترسناک شوکه کننده ندارد (هر چند که فیلم خالی از این گونه لحظات هم نیست). این فیلم همچنین شباهتی به نسخه ۳۳ سال پیش فیلم بیگانه هم ندارد و ریدلی اسکات، با آگاهی تمام، از تکرار کار خود (به جز در چند مورد جزئی) خودداری کرده است. کم بیراه نگفته ایم اگر بگوییمPrometheusبیش از آنکه شبیه «بیگانه» باشد، شبیه به دیگر اثر شاخص و بیادماندنی اسکات در ژانر علمی تخیلی، یعنی «بلید رانر» می باشد. عناصر و ایده های سازندهPrometheusهر چه که باشند، یک نکته مشخص است: جنس این فیلم با سایر آثار پر سر و صدا و پرفروش این روزهای داغ تابستان سال ۲۰۱۲ به طور کلی متفاوت است و این فیلم را می توان یک استثنا برای تابستان سال ۲۰۱۲ تلقی نمود. این فیلم از لحاظ جلوه های ویژه و صحنه های بصری خیره کننده، چیزی از آثار پرفروش این روزهای سینمای جهان کم ندارد اما سوال اساسی این است: آیا بینندگان این روزهای سینمای جهان، آمادگی تماشای فیلمی با فیلمنامه ای هوشمند که فکر (و نه چشم شما) را هدف گرفته و اکشن را در درجه بعدی اهمیت قرار داده است را دارند یا خیر؟!

مترجم: مهدی افشارها

اختصاصی نقد فارسی

کپی برداری و نقل این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

78

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
78 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
51 Comment authors
امیر احمد علویالف.میم.پاشاعلیرضا بیاتیحامد 2joker**** Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
reza davoodi
Member
Member
reza davoodi

تنها بحثی که میشه کرد در مورد موضوع و روند فیلمه که کمی منو گیج کرده ؛ خالق ! چه اتفاقی واسه خالق افتاده بود ؟! اون چه وبروسی (؟) بود که حتی خالق رو هم از پا درآورده بود ؟ چرا خالقی که توسط مخلوقش از خواب (یا هرچی) بیدار میشه ، می خواد مخلوقو نابود کنه ؟! اصلا با کدوم دلیل محکم و معقول ،ما پذیرفتیم که اون موجود خالقه؟! چرا در حالی که دشمن خطرناک تری داره می خواد زمین مارو نابود کنه ؟! شاید ما واسش یه جور کاردستی هستیم که نمی خواد کس دیگه ای… ادامه »

saeed ako
Member
Member
saeed ako

با سلام فیلم قشنگی بود اما این کجا بیگانه کجا! بیگانه واقعا ترس رو به سینما برگردوند اونم در اون سال! سیگورنی ویور با اون فیلم به شهرت رسید اما این فیلم با اینکه تمام تلاش بازیگراشو داشت اما اینبار این کارگردان بود که بازیهارو خراب کرد! وبجای به اوج رسوندن بازیگران بیشتر…! 🙁 دلیل: به عنوان مثال: بیننده چیزی از زمان جوانی پیتر ویلند یا اینکه بازی اکشنی از او در فیلم نمی بینه! پس واقعا چه لزومی داشت که بازیگر توانایی مثل گای پیرس رو که حدود چهل سالش هست رو ببره زیر یک چنین گریم سنگین و… ادامه »

zigzag
Guest
Member
zigzag

فیلم نمی تونه خوب یا بد باشه !
باید حرفشو بشنوی و در موردش فکر بکنی
رسانه س و هدفش القای یک فکر به تو . حواست باشه تفکر خودتو از دست ندی
خدا تو این فیلم یه بار خود کشی کرد یه بارم کشته شد
یاد نیچه می ندازه منو

mobile-ertebat
Guest
Member
mobile-ertebat

فیلم تکان دهندهای هست.با اینکه موجود انسانی شکل منشا حیات روی زمینه ولی خدا نیست!موضوع جالبی برای تفکره.

farhad
Guest
Member
farhad

به نظر من فلسفه و حرف فیلم از خود فیلم خیلی بزرگتر بود.من توی اون ۲ ساعت بیشتر در حال فکر کردن بودم تا تماشا کردن! ریدلی اسکات نتونست عظمت چیزی که توی سرش بود رو هضم و پیاده بکنه و متاسفانه این فیلم رو نمیتونیم هم رده بیگانه یا بلیدرانر ویا حتی گلادیاتور بدونیم.اما خوشحالم که پرونده پرومتئوس به نظر همچنان باز هست.من مشتاقانه منتظر دنباله پرومتئوس هستم.این فیلم و پیامش خیلی باید بیشتر از این ها دیده و شنیده بشه.

Admin
Member

لطفا دوستانی که فیلم رو دیدن در بحث گروهی درباره این فیلم مشارکت کنن
ممنون

mehdi he
Member
Member
mehdi he

عجب فیلمی بود واقعا روم تاثیر گذاشت

نه خدا اون خدایی بود که در حالت عادی انتظارش رو داشتیم تازه ازمون متنفرم بود یک ترکیب بینظیر از ناامیدی و ترس

نشون داد این پیرمرد سینما میتونه حرفهای تازه ای برای گفتن داشته باشه

بیصبرانه منتظر قسمت بعدیش هستم

Shiva Molaei
Member
Member
Shiva Molaei

فیلم از نظر فضا سازی و جلوه های ویژه عالی بود اما فیلمنامه ی خیلی قوی نداشت و ایراداتی بش وارده.ریتم کندی هم داشت نسیتا.
ولی در کل فیلم بدی نبود.چندتا ذیالوگ کلیدی هم داشت که دوس داشتم. بازی noomy rapace هم که مثل همیشه عالی بود

micheal09
Guest
Member
micheal09

فیلم بسیار تفکر بر انگیز و فوق العاده ای بود سکانس های ترسناک و اکشنش هم واقعا منو راضی کرد.بدون شک بهترین فیلم علمی تخیلی چند سال اخیر بود. شاید شاهکار نبود ولی کمتر از شاهکار هم نیست.

behroz
Guest
Member
behroz

ریدلی اسکات حتی اگر سازنده بهترین فیلم ها هم باشد دلیلی بر این نمیشود که حتما هر فیلمی که می سازد بهترین و عالی باشد. بنظرم تا فیلمی را نبینیم نمیتوانیم درباره آن اظهارنظر کنیم ،کارگردان و فیلمنامه نویسش هر که میخواهد باشد حتی ریدلی اسکات.فیلم از لحاظ گرافیکی و صحنه پردازی خیلی خوب نبود.شخصیت دیوید به صورت کامل تعریف نشده بود و واقعا فرق او با انسان چه بود؟چرا او آن مایع از کوزه را به دکتر داد؟آیا ماموریت او محافظت از انسانها نبود؟و اگر او یک روبات باهوش انسان نما است چرا به خانم ویکر که گلوی او… ادامه »

farzad leo
Member
Member
farzad leo

با سلام
یه چیزی که در مورد این فیلم ذهن منو مغشوش کرد، در مورد کمپانی ای بود که در فیلم نام برده شد (wayland) که بعد از تیتراژ پایانی آدرس سایت این کمپانی به نمایش در میاد.
به این صورت:
wayland corp
building better world since
۱۰٫۱۱٫۱۲
waylandindustries.com
اگه کسی در مورد این کمپانی چیزی میدونه بگه
بنظرم خبریه….!

55ahmad
Guest
Member
55ahmad

سلام

ممنون از نقد سایت بسیار عالی دارین

تازه با سایتتون اشنا شدم

nemo
Guest
Member
nemo

fekr mikonam Prometheus2 ham dar zehneh in kargardaneh ghodratmand bashe
omidvaram je intor bashe
motefavet bood khosham umad 😮

Hamed as
Guest
Member
Hamed as

به نظرم فیلم خیلی خوبی بود. فضا خیلی سرد و بی روح بود و واقعا آدم تحت تاثیر قرار میگیره و خودش میره تو اون شرایط دلهره
آور . ام ضعفایی ام داشت . ولی در کل فیلم خیلی خوبی بود

میثم امینی
Member
Member
میثم امینی

ممنون از ترجمه
من فیلم را با همه ضعف هاش دوست داشتم.

mr.ka
Guest
Member
mr.ka

فیلم خوبی بود و بیشتر مفهمومی بود.
بازی چارلیز ترون هم مثله همیشه عالی و اما آخرش 🙁
بیخیال 🙂

پوریا صادقی
Member
Member
پوریا صادقی

فیلم زیبایی بود ، ولی بنظرم بازهم انتظار ازش بیشتر میرفت ، مخصوصا وقتی که هزار حرف در مورد خلقت و خدا می زنه ، وجود الهی رو محدود می کنه و بدون پاسخ ازش رد میشه

faarzad
Guest
Member
faarzad

بالا خره نمایش تصویر خدا !!!

رضا کوچولو
Guest
Member
رضا کوچولو

هر وقت اسم این فیلم رو می‌شنوم، یاد بازی Chrono Trigger و Chrono Cross می‌افتم. اونایی که بازی کردن، می‌دونن چی می‌گم. 😉

shmmhs
Guest
Member
shmmhs

از ریدلی اسکات چیزی جز شاهکار نباید انتظار داشت

م.l
Guest
Member
م.l

خیلی منتظر اکران این فیلم بودم راستش انتظار صحنه های بسیار مهیجی بودم اما یک یا دو بار بیشتر در فیلم اتفاق نیفتادولی در کل فیلم بد نبود

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

mahboob:یادمون نره که ریدلی اسکات همون کارگردان گلادیاتوره
این کارگردان فیلمای ضعیفی مثل body of lies رو تو کارنامه اش داره
تا فیلمو ندیدیم قضاوت نکنیم
نظر منتقدین هم نمیتونه یه نظر همگانی باشه

body of lies فیلم قشنگی بود

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

san:معلومه از این فیلمهای سرکاریه

شما عزیز فیلمو درک نمی کنید لطفا نگو سر کاریه

kamy benjamin
Guest
Member
kamy benjamin

ScarFace:من این فیلمو دیدم نسبت به بیگانگان اصلا جالب نبود.ولی به نظرم دیدنش مخصوصا اگه بتونین ۳d ببینین به یک بار می ارزه. درسته که ریدلی اسکات هنوز کارگردان خوبیه ولی دیگه هرگز قادر به ساختن فیلمایی مثل blade runner & gladiator & alien نیست.

فیلم توپیه و ریدلی اسکات کارش درسته

shahram
Guest
Member
shahram

man sakene amrica hastam film ghashangi nist nesbat be film haye ghablie in kargardan kheyli zaeif tar

ScarFace
Guest
Member
ScarFace

من این فیلمو دیدم نسبت به بیگانگان اصلا جالب نبود.ولی به نظرم دیدنش مخصوصا اگه بتونین ۳d ببینین به یک بار می ارزه. درسته که ریدلی اسکات هنوز کارگردان خوبیه ولی دیگه هرگز قادر به ساختن فیلمایی مثل blade runner & gladiator & alien نیست.

علي
Member
Member
علي

با توجه به کارای اخیر این کارگردان من یکی که به اینم چندان امیدوار نیستم! دوست دارم فیلم خوبی باشه! ولی امیدوار نیستم!

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

دوستان تقاضا دارم منتظر کیفیت خوب این فیلم باشند چون بیشتر زمان این فیلم در فضاهای تاریک هست و ممکنه دیدن نسخه پره ای و یا ts روی امتیاز شما تاثیر منفی بذاره.

بنی
Guest
Member
بنی

واقعا فیلم خوبی بود و با نقد خیلی موافقم تو این تابستون با این فیلم های اشغالش که فقط برای تماشاگرهای سطحی گرا ساخته شده همچین فیلمی واقعا استثناس ، البته توی نسخه ۳بعدیش من انچنان تغیری احساس نکردم به نظر من بهترین ۳بعدی هنوز آواتاره ، اگه کسی فیلم علمی تخیلی خوب میخواد ببینه حتما بهش پیشنهاد میکنم این فیلم رو جا نزاره البته میدونم ایران هنوز نیومده

san
Guest
Member
san

معلومه از این فیلمهای سرکاریه

mahboob
Guest
Member
mahboob

یادمون نره که ریدلی اسکات همون کارگردان گلادیاتوره
این کارگردان فیلمای ضعیفی مثل body of lies رو تو کارنامه اش داره
تا فیلمو ندیدیم قضاوت نکنیم
نظر منتقدین هم نمیتونه یه نظر همگانی باشه

داوود
Guest
Member
داوود

سلام.من خوام خدمت آقا مهدی عرض کنم.اگر میگم نقدهای ایبرت و گاردین رو قرار بدید بخاطر اینکه بیشتر نقدهای این فیلم منفی بوده و فکر کنم بازگشت ریدلی اسکات بعد از ۳۰ سال به ژانر علمی و تخیلی ارزش آوردن نقدهای دیگران رو هم داشته باشه.البته باید بگم نقدهای منفی فیلم بطور عجیب و غریبی تند هست و دقیقا هم با نقدهای منفی دیگه متناقض.ممنون از زحمات شما

Admin
Member

صبا:چرا از اواسط نقد اسم فیلم رو اشتباه نوشتین؟!!!!

اشتباه! ممنون از تذکر!

صبا اسلامی
Member
Member
صبا اسلامی

چرا از اواسط نقد اسم فیلم رو اشتباه نوشتین؟!!!!

amiragha
Guest
Member
amiragha

فکر کنم فیلمه خوبی باشه چون همه جا تا تلویزیون خارج رو روشن میکنم میذاره البته گفتنیه که مستندان گفتند the tree of life فیلم قشنگیه حتی اگر فیلم اصغر فرهادی نبود اون جایزه گلدن گلوپ میگرفت اون فیلم نبود که مستند بود خدا کنه ای یکی دیگه جواب بده ما منتظرشیم.

Admin
Member

داوود:با تشکر از سایت خوب شما لطفا نقد راجر ایبرت و نقد منفی گاردین رو هم قرار بدید.ممنون فکر میکنم بهتره رو فیلم های مختلف کار کنیم تا اینکه رو یه فیلم زیاد کار کنیم و به بقیه فیلم ها نرسیم. ضمنا ما نقد هایی در سایت قرار میدیم که امتیاز او نقد به میانگین امتیاز منتقدان نزدیک باشه تا شاهد واقع گرایانه ترین نقد ممکنه باشیم ( در این حالت نیاز نیست هم نقد مثبت و هم نقد منفی بزاریم) سعی هم میکنیم نقد ها از معتبر ترین منتقدا باشن فکر می کنم براردینلی هم اکثر نقد هاش واقع… ادامه »

داوود
Guest
Member
داوود

با تشکر از سایت خوب شما لطفا نقد راجر ایبرت و نقد منفی گاردین رو هم قرار بدید.ممنون

پرومتئوس
Guest
Member
پرومتئوس

چرا از اواسط نقد از واژه ی protagonists استفاده کردین؟

Admin
Member

سینا:براردینلی خیلی فیلم رو تحویل گرفته! من از همون اولم به این فیلم امیدوارم بودم.

براردینلی رو حالا بی خیال. راجر ایبرت به فیلم از ۱۰۰ نمره ۱۰۰ داده! گفتم شاید راجر ایبرت دوباره جوگیر شده باشه نقد براردینلی رو گذاشتیم که اینم از فیلم خوشش اومده

سینا
Guest
Member
سینا

براردینلی خیلی فیلم رو تحویل گرفته! من از همون اولم به این فیلم امیدوارم بودم.