۱۲۷ ساعت


خلاصه داستان:

این فیلم نشان دهنده زندگی واقعی کوهنوردی به نام آرون رالستون است که در سال 2003 در حین کوه نوردی دستش در صخره ای گیر می کند و به مدت 127ساعت بین صخره ها گیر می افتد.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم Movahed Montaghem (موحد منتقم)

نشریه پرده سینما

نقد و بررسی کامل فیلم

با این کارگردانی بی نقص و دقیق، دنی بویل باید منتظر بماند که در اسکار امسال صدایش بزنند.

موضوع فیلم 127ساعت (127Hourse) نیز مانند فیلمهای قبلی دنی بویل (28روز بعد و میلیونرزاغه نشین) درباره  مثل هم نبودن  سبک زندگی بین انسانها است. این فیلم نشان دهنده زندگی واقعی کوهنوردی به نام آرون رالستون است که در سال 2003 در حین کوه نوردی دستش در صخره ای گیر می کند و به مدت 127ساعت بین صخره ها گیر می افتد. دانشجوی چندکاره جیمز فرانکو که شاعر، بازیگر، کارگردان، نویسنده و در بعضی مواقع یک سوپراستار است به همراه دنی بویل کارگردان فیلم اسکاری میلیونر زاغه نشین با فیلمی ببهره مند از یک داستان به شدت متأثر کننده بازگشته اند که 127 ساعت نام دارد. فیلمی که احساسات شما را به شدت جریحه دار می کند. داستان وافعی آرون رالستون که در سال 2003 در یک کوهنوردی صعب الصعود در ایالت یوتا در حین بالا رفتن از  یک تنگه خطرناک به خاطر افتادن سنگی روی  دستش به مدت 127ساعت در صخره ای گرفتار ماند. ما در فیلم، این 127 ساعت سرشار از زجر و نامیدی بدون آب، و از دست دادن جریان خون، به همراه رویاهایی درباره رهایی از صخره و امکان فرار، و دختران، و شکستن خود برای مواجه شدن با واقعیت (او گستاخانه به کسی نگفت که می خواهد به کجا برود) را می بینیم. پس از پنج روز فریاد برای آزادی و انجام هرکاری برای رهایی خود، او ناامید، و به خاطر خونریزی بسیار، کاملاً سست و بی حال می شود، و تنهاراه فرار را قطع کردن بازوی سمت راست خود می بیند. نتیجه معجزه آسای این ماجرا کتابی به قلم خودش به نام: «بین یک صخره و جای سخت» است، و این کتابی است  که فیلم بر اساس آن ساخته شده است.

فیلم به طرز شگفت انگیزی فرم و محتوا را به هم وصل می کند. اگر شما کتاب را خوانده باشید با خود می گویید «فیلم فقط باید با یک دوربین باشد که از قهرمان داستان فیلم بگیرد و چنین فیلمی حس اسارت بسیار زیادی خواهد داشت.» اما بر خلاف تمامی استدلال ها، خود شما در فیلم جای آرون قرار می گیرید و شما حس تعلیق گیر کردن بین صخره ها را به خوبی درک می کنید و فکر می کنید این خود شما هستید که دست سمت راستتان را قطع می کنید و این خود شما هستید که تنها در بین صخره گیر کرده اید.

همانند فیلم میلیونر زاغه نشین، دوربین در فیلم دنی بویل کار بزرگی برای این فیلم می کند. به او اجازه می دهد به راحتی بین دره ها برود و با آسودگی کامل رویاها و ترس ها و آرزوهای آرون را دنبال کند.

بنابراین دوربین اوست که صبح ها به سمت آسمان می چرخد تا عبور آهسته یک کلاغ که هر روز از آسمان عبور می کند را ببیند، و تلاش او برای پایین آمدن از صخره ها را به تصویر بکشد. (چاقوی کندی که او به بازویش نزدیک می کند) دوربین اوست که چرخش آب یک بطری را که آرون آن را در کامیونش جا گذاشته در دل کویر نشان می دهد. و همچنین یک حس آرزوی فرار را با دیدن تصاویری از خانواده آرون، دیدار دوباره با نامزدش (کلمنسی پوئسی) و همچنین دیدن دو دختر زیبا در حال قدم زنی که شانس دیدین آنها را قبل از گیر افتادنش داشت! در فیلم ایجاد کند. شناخت دقیق دنی بویل از کارکرد دوربین سرچشمه ی چشم انداز های جذاب فیلم و بیرون آمدن از زندان تنگ آرون است. همانطور که با نشان دادن دید یک پرنده، عظمت و سکوت کویر و اطراف آن را به ما می نمایاند.

دنی بویل مزایای تمامی فیلمهای وسترن جان فورد را در فیلم خود  جا داده است. به علاوه او به درون روح شخصیت اصلی داستان نفوذ می کند. بویل همچنین توانسته یک بازی درجه یک از جیمز فرانکو بگیرد. با این کارگردانی بی نقص و دقیق، دنی بویل باید منتظر بماند که در اسکار امسال صدایش بزنند.

فیلم همانند فیلم دور افتاده درباره انسان تنهایی است که در طبیعت گیر کرده و به تنهایی باید راه فراری برای خودش پیدا کند.

127 ساعت ذات یک مرد را به نمایش می گذارد و جیمز فرانکو کسی است که نقش آن مرد که فیلم از زندگی واقعی او الهام گرفته بازی می کند. بازی او شبیه هیچکس در این روزهای هالیوود نیست. بازی حیرت انگیزش حتی شبیه بازی خودش هم نیست. پیچیدگی بازی او قدرت رابرت میچام که به او بازیگری یاد داده است را تداعی می کند. اما چیزی که نقش آفرینی او را به شدت اثر گزار کرده چهره سرحال انگلوساکسون اوست که با هوش زیاد او که در چهره اش نمایان است ترکیب شده!

تجربه های مختلف آرون در این سفر اشاره به لایه های عمیق فیلم دارد. 127ساعت همچنین یک فیلم انتقادی دو پهلو درباره رفتارها و شجاعت های خودنمایانه مردان است! آرون به اندازه کافی شجاع بود تا این سفر کوه پیمیایی را بدون اینکه به کسی بگوید آغاز کند و فیلم نشان می دهد که آرون چه قدر جسور و از خودراضی است. روحیه مستقل آرون به او راه و روش های نامعمول زندگی کردن را یاد داده است. اما همین روحیه مستقل بودن، او را به خطری مرگبار سوق می دهد و فریادها و ناله های او در پایان فیلم که می گوید «من به کمک احتیاج دارم» و انعکاس صدای خودش به خودش به او این پیام را می دهد که خیلی دیر فهمیده است که تنها نمی تواند زندگی کند! شایدهمان صخره ها و کوه های خشک و تنها، و سکوت بی انتهای نماهای فیلم، نماد انسان هایی تنها هستند که در بیابان تنهایی خودگیر کرده اند و آرون هم یکی از همان صخره ها ی تنها است.

این برای آرون یک سرگرمی است. در یک راه پرخطر برای دیدن این مرد ماجراجو که به دل طبیعت بزند به همراه وسایلی  که جان مویر حتی در رویایش نیز نمی توانست چنین تجهیزاتی را تصور کند. کوه نوردی با طناب، قرقره مخصوص کوه نوردی، و ساعت مچی فوق پیشرفته، که ارتفاع سنج دارد. یک لامپ پتزل که بر روی کلاهش نصب کرده است  و یک دوربین! که ممکن بود آخرین لحضات زندگی اش را ثبت کند. این وسایل به آرون  حس گمراه کننده ی امنیت  می دهند. یک حس خود خواهی که در پایان ماجراجویی، کار دستش می دهد تا خودش به عنوان یک فرد مسئولیت پذیر به خودش بقبولاند «این من هستم. آرون! خودت را به یاد بیاور… من این را انتخاب کردم. من تمام چیزهایی را که تا حالا برایم اتفاق افتاده انتخاب کردم» 127ساعت با عمق تمام  و با هوشیاری غیرمنتظره به جنبه های شخصیتی آرون می پردازد. وقتی در پایان فیلم سرانجام آرون از بین صخره ها بیرون می آید تازه می فهمدچه کسی است و ما نیز همینطور!

«برای رسیدن به خودم چه راهی که نرفتم… از همان آغاز به پایانش رسیدم….بی درد بود آغازش… اما اکنون من به این درد عادت کرده ام»

سایت پرده سینما

 


ممکن است شما دوست داشته باشید

49

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
49 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
26 Comment authors
جواد الهیکارنAbeسیاوش تهران Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
http://24hshoutcast.pl/changes-in-social-awareness-on-both-sides-of-the-border-2167.php

… [Trackback]

[…] Here you can find 75649 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
บริการ เงิน ด่วน ใน ระบบ

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
http://webuyhouses-il.info/usa/real-estate-investment/il/winnetka

… [Trackback]

[…] Here you will find 87962 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
Watch Interstellar Free Online

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
Hongkong Pools Live Draw

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
pest control prices

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
카지노쿠폰

… [Trackback]

[…] Read More here on that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
바카라꽁머니

… [Trackback]

[…] There you will find 56315 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

trackback
Member
istanbul escort

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/title/124-hours-124/ […]

جواد الهی
Member
Member
جواد الهی

محمد رضا:عاشق اینجور فیلمای کم کاراکتر وساده و درعین حال مفهومی هستم.زنده باد .خیلی عالی بود

این سبک فیلمارو من هم دوست دارم.موافقم!

جواد الهی
Member
Member
جواد الهی

سلام.فیلم فوق العاده زیبا و جذاب و تماشایی بود,بازی جیمز فرانکو که فوق العاده زیبا و تاثیرگذار و بی نظیر بود.موسیقی بسیار زیبا و گوش نواز.امتیاز ۹/۵ از ۱۰ به این فیلم میدم

جواد الهی
Member
Member
جواد الهی

میلاد:فیلم واقعی که آرون رالستون موقع اتفاق ظبط کرده هچکس ندیده فقط دنی بویل و جیمز فرانکو با اجازه ارون دیده اند

سپاس از شما من نمی دونستم

Member
Member
Shahram Moein

فیلم خیلی زیبا و جالبیست. 🙂

کورش
Guest
Member
کورش

جلوه واقعی این فیلم و بسیاری فیلم های دیگه زمانی معلوم میشه که روی پرده بزرگ سینما با جلوه های صوتی خوب دیده بشه.

کارن
Guest
Member
کارن

سلام خداییش این صحنه از فیلمو نمی تونم قبولش کنم که ارون بعد از پنج روز درحالی که دستشو بریده هم چنین انرژی چندانی نداره داره از خودش عکس می گیره از چنین فیلم خوبی انتظار چنین صحنه ای رو نداشتم

Abe
Member
Member
Abe

خیلی فیلم زیبایی بود و بازی فرانکو حرف نداشت. که در حقش ظلم کردند.

سیاوش تهران
Guest
Member
سیاوش تهران

خیلی فیلم زیبایی بود با این فیلم تقریبا" تنها یک بازیگر داشت اما داشتان پرکشش ، گیرا و متفاوتی را داشت

be
Guest
Member
be

من خیلی دوست دارم اصل کتابی که این فیلم از روش ساخته شده رو مطالعه کنم خیلی دنبالش کشتم ولی هنوز پیداش نکردم اصلا نمی دونم تا حالا ترجمش کردن یا نه اگه دوستان میتونن راهنماییم کنن ممنون اسم کتاب (در میان صخره و یک جای سخت)

Navid Pournejati
Member
Member
Navid Pournejati

موسیقی فیلم شاهکاره

Member
Member
omid

ما دیگه به سوتی های سایت شما عادت کردیم….از طرف مدیران دیگر سایتها

قلندر
Guest
Member
قلندر

لحظات تنهایی شخصیت اول فیلم و افکاری و موج زندگی که بر او گذشته بسیار زیبا و ماهرانه به تصویر اومده….
بی ترید بازی عالی جیمز فرانکو و کارگردانی خوب این فیلم قابل ستایش هستند …

sara
Member
Member
sara

sinemat:فیلم بسیار خوبی بود

خوشحالم که حداقل تو این مورد با شما موافقم

sara
Member
Member
sara

واقعا فیلم زیبایی بود مخصوصا حرف های جالبی داشت مثلا این که این سنگ همیشه منتظر من بودهو بیان کردن احسساساتش که چه قدر باید قدر لحظات شادمون رو بدونیم 🙄

امیر جنوی
Member
Member
امیر جنوی

نرگس محمدی:من این فیلم رو دیروز دیدم .عالی بود.بازی جیمز فرانکو عزیز معرکه بود.جمله اخر محشر بود

شما نرگس محمدی معروفید؟ منظورم ستایشه!

shams
Guest
Member
shams

از سایت زیبا و حرفه ایتون ممنون 🙄
واقعاً چرا این سایت فیلتر شده :sigh: 😕

sia nem
Member
Member
sia nem

فیلم بسیار خوبی بود

میلاد
Guest
Member
میلاد

فیلم واقعی که آرون رالستون موقع اتفاق ظبط کرده هچکس ندیده فقط دنی بویل و جیمز فرانکو با اجازه ارون دیده اند

Nima Mohammadi
Member
Member
Nima Mohammadi

از جمله فیلم هایی بود که احساس می کنم با دیدنش وقتم تلف نشده
واقعا این فیلم ارزش دیدن خودشو بالا برد
از نقد هم سپاس گذارم

نرگس محمدی
Guest
Member
نرگس محمدی

من این فیلم رو دیروز دیدم .عالی بود.بازی جیمز فرانکو عزیز معرکه بود.جمله اخر محشر بود

milad ria
Member
Member
milad ria

خوشحالم که بعد از چند سال شاهد یک فیلم زندگینامه ای نفس گیر هستیم.یا حق

امین بیگدلی
Guest
Member
امین بیگدلی

نقدی خوبی بود بر یک فیلم خوبتر!ممنون

محمد رضا
Guest
Member
محمد رضا

عاشق اینجور فیلمای کم کاراکتر وساده و درعین حال مفهومی هستم.زنده باد .خیلی عالی بود

مليكا
Guest
Member
مليكا

این فیلم از اون دسته فیلم‌هایی که برای دیدنش باید لحظه شماری کرد.قطعا فروش خوبی هم باید داشته باشد. واقعا سایت قوی دارید. موفق باشید.

مليكا
Guest
Member
مليكا

این فیلم از اون دسته فیلم‌هایی که برای دیدنش باید لحظه شماری کرد.قطعا فروش خوبی هم باید داشته باشد. واقعا سایت قوی دارید. موفق باشید.

lمجید
Guest
Member
lمجید

سایت شمااز پرده سینما خیلی بهتره!بهتون تبریک میدم.موفق باشید

کمال رجبی
Guest
Member
کمال رجبی

""وقتی در پایان فیلم سرانجام آرون از بین صخره ها بیرون می آید تازه می فهمدچه کسی است و ما نیز همینطور!""" از این جمله خیلی خوشم اومد.

مرتضی
Guest
Member
مرتضی

این جمله اخر خیلی محشر بود.!خیلی!ببین بچه سوسول از مردعنکبوتی به کجا رسید!

ندا بلا
Guest
Member
ندا بلا

اقا دمتون گرم.خیلی باحال بود.حتما دی وی دی اش رو میگیرم!سایتتون هم خیلی معرکه هستش .خیلی قویه.در سایت های دیگر تبلیغ کنید خیلی بازدید کننده پیدا میکنید.مقاله هاتون خیلی خوب و جدید هستن.موفق باشید

مهدی افشارها
Guest
Member
مهدی افشارها

ممنون از تذکرتون و از اینکه این اشتباه پبش اومد غذر خواهی میکنم. ایم اولین نقدی از این سایت بود که از جای دیگری برداشت شده و ما تاکنون تمام نقد هایمان را خود ترجمه میکردیم. به دلیل آنکه آقای موحد منتقد نقدی بسیار عالی نوشته بودند و دلیلی بر ترجمه دوباره نقد این فیلم نبود ما تصمیم گرفتیم اینبار از نقد زیبای ایشان استفاده کنیم. در ضمن تمامی مطالب برداشت شده از وبسایت های دیگر با ذکر منبع اینجا قرار میگیرند.

محمود 100
Guest
Member
محمود 100

اسم فیلم ۱۲۷ساعت هستش نه ۱۲۴ساعت!!سوتی تابلو.وقتی مقاله ای را کپی/پیست میکنین این میشه!!فیلم خوبی باید باشه در هر حال ممنون نقد خوبی بود