سریال‌های علمی-تخیلی کمتر دیده‌شده‌ای که باید ببینید

سال گذشته سالی بسیار موفق و دیوانه وار برای دنیای تلویزیون و صنعت ساخت فیلم بود و علیرغم تمامی رسوایی ها،جنبش های مهم، تغییرات در هالیوود و فراز و فرودهای تجارت سینما، یک چیز را می توان با اطمینان گفت و آن هم این که دنیای علمی تخیلی در سال گذشته یکی از برترین و موفق ترین ژانرهای سینمایی و تلویزیونی بود. در روی پرده سینماها، «جنگ ستارگان» (Star Wars) به رکوردشکنی های خود ادامه می داد اما موفقیت واقعی و بزرگ تر این ژانر در تلویزیون ، روی صفحات نمایش خانگی با ساخت چندین سریال علمی تخیلی جذاب رخ داد.

سریال علمی تخیلی «پیشتازان فضا» (Star Trek) بار دیگر بازگشته، «دکتر هو» (Doctor Who) رکوردهای جدیدی در زمینه جذب تماشاگر ثبت کرده و چهره های جدید در سریال هایی مانند «سرگذشت ندیمه» (The Handmaiden’s Tale) در جشنواره های تلویزیونی طوفان بپا کردند.این در حالی است که «چیزهای عجیب تر» (Stranger Things) و «دور افتاده» (Outlander) به پدیده هایی در فرهنگ عامیانه جهان تبدیل شدند. این موفقیت ها گام بزرگی محسوب می شود با توجه به این که در سال های اخیر سریال های تلویزیونی علمی تخیلی طرفدار چندانی نداشتند.

اما با توجه به تعدد ساخته های تلویزیونی در ژانر علمی تخیلی که هر ساله می آیند برخی از این سریال ها علیرغم زیبایی ها و شایستگی هایشان ناشناخته باقی مانده و کمتر مورد توجه قرار می گیرند. بدین ترتیب در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ سریال علمی تخیلی دیدنی این روزهای تلویزیون آشنا کنیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته و بهتر است هر چه زودتر به تماشای آن ها بنشینید.

انسان ها

سریال علمی تخیلی «انسان ها» (Humans) ساخته مشترک شبکه ۴ و AMC با تم خاکستری و موضوع جالب و هوشمندانه اش، بسیار شبیه یکی از اپیزودهای سریال «آینه سیاه» (Black Mirror) نتفلیکس است. اما اشتباه نکنید؛ نمی توان این سریال را تکراری از یکی از اپیزودهای سریال خوش ساخت نتفلیکس دانست. این سریال علمی تخیلی در واقع بازسازی یک سریال سوئدی به نام «انسان های واقعی» (Real Humans) است که داستان آن در آینده ای نه چندان دور رخ می دهد، روزگاری که ربات های شبه انسان به یک آیتم ضروری و معمولی در خانه ها تبدیل شده اند.

این سریال علمی تخیلی پیچیده ابتدا ما را به درون یک درام خانوادگی با شرایط و حواشی عجیب و غریب می کشاند اما با یک مفهوم و معنای بسیار عمیق تر و تاریک تر به داستان پایان می دهد.با طرح های شماتیک تمامی عناصر استاندارد ژانر علمی تخیلی (برای مثال، چیزی که ما را انسان ساخته و انسان نگه می دارد)، کاملاً هیجان انگیز است که چطور نویسندگان سریال توانسته اند این نقاط داستانی را به روش و سبک جدیدی برعکس کرده و مورد بررسی قرار دهند.

امکان پذیری داستان سریال کمک زیادی به این موضوع کرده و نقش آفرینی جما چان، در نقش یک روبات انسان نما نیز بر باور پذیری داستان و زیبایی آن دخیل بوده است. اما با وجود تمامی این شایستگی ها، به دلیل پخش بی سروصدا و تبلیغات محدود و اجتناب از جلوه های جنسی معمول این ژانر، «انسان ها» نتوانست توجه منتقدان و تماشاگران را به خود جلب کند. اما به کسانی که به سریال های علمی تخیلی هوشمندانه با موضوعی محتمل و قابل درک علاقه دارند توصیه می کنیم که این سریال را از دست ندهند.

ضد حال ها

سریال «ضد حال ها» (Killjoys) که شباهت بسیاری به سریال کمتر مورد توجه قرار گرفته و متاسفانه کنسل شده «ماده تاریک» (Dark Matter) دارد، یک سریال علمی تخیلی دوست داشتنی و مفرح با داستانی ساده است که توسط شبکه کانادایی channel Space و شبکه Syfy ساخته شده است. خوشبختانه اما وفاداری بخشی از تماشاگران به این سریال باعث شده که «ضد حال ها» به سرنوشتی مشابه «ماده سیاه» دچار نشود و این سریال از همین الان برای تمدید فصل های چهارم و پنجم آماده می شود هر چند از دید بسیاری از تماشاگران پنهان مانده و نتوانسته موفقیت سریال های علمی تخیلی دیگر را تجربه کند.

داستان این سریال بر روی ارتباط گروهی ۳ نفره از جایزه بگیران بذله گو و خود بزرگ بین را روایت می کند که در یک دنیای کهکشانی پر از درگیری حضور دارند. این سریال پیچیدگی و غنای دراماتیک سریال های شبکه اچ بی اُ را ندارد اما با تکیه بر درام های عاشقانه، راه حل های بسیار ساده و مونتاژهای اسلوموشن خنده دار خود توانسته داستانی مفرح را در برابر چشمان بیننده قرار دهد. مهم تر از آن اینکه شخصیت های اصلی داستان، ترکیب بسیار جذاب و دوست داشتنی تولید کرده اند. با ماهیت اپیزودیک و فرمول ساده و تمیزش، سریال علمی تخیلی «ضد حال ها» بیشتر به سریال های علمی تخیلی دهه ۹۰ شبیه است.

البته نباید انتظار می داشتیم که این سریال در میان سریال های مشابه آن دوره حرفی برای گفتن داشته باشد اما هنوز هم یک سریال ساده مفرح است که تماشای ۴۰ دقیقه ای هر اپیزود آن دقایق شادی را برای شما فراهم خواهد کرد.

The OA

سریال علمی تخیلی «The OA» ساخته سرویس نتفلیکس در اواخر سال ۲۰۱۶ و به یکباره منتشر شد. سومین همکاری بریت مارلینگ، نویسنده و بازیگر، با زال بتمنگلیج که کارگردانی تمامی اپیزودهای این سریال را بر عهده داشته باعث شکل گیری ایده های خلاقانه ای در حال و هوای علمی تخیلی شده که سریالی هوشمندانه، جذاب و سرگرم کننده می شد اگر مانند پروژه های مشترک سینمایی شان کمی شلوغ تر و پرطمطراق تر می بود. با این وجود، سریال علمی تخیلی «The OA» داستانی بسیار جدید و جالب دارد: دختری نابینا به نام مارلینگ به مدت ۷ سال ناپدید می شود و سپس با بینایی کامل باز می گردد. پس از اینکه وی حقیقت هولناک پشت ماجرای ناپدید شدن طولانی مدتش را فاش می کند گروهی از جوانان بی هدف به سمت او کشیده می شوند.

رمز و راز موجود در داستان از همان ابتدا شما را جذب و درگیر خود می سازد و اگر چه پایان فصل اول آن طور که انتظار می رفت نبود اما مسیر پیچیده و منحصر بفردی که برای مشخص شدن ماجرا طی می شود و بینندگان طی می کنند، به این سریال علمی تخیلی ارزش تماشا کردن می بخشد. بدون شک این سریال یکی از اورجینال ترین سریال هایی است که اکنون در حال پخش می باشد به خصوص زمانی که بحث عرفان و دیدگاه های خاص نسبت به جامعه امروزی به میان می آید. شاید با همه چیزهایی که این سریال می گوید موافق نباشید اما در «The OA» گفتگوها و بحث های جالبی وجود دارد که گوش دادن به آن ها جذاب خواهد بود.

همچنین باید اذعان داشت که فیلم برداری و بازی های بازیگران سریال بی نقص بوده و جیسون ایساکس نیز یکی از بهترین بازی های خود را ارایه داده است. علیرغم سروصدایی که انتشار بی سروصدای این سریال از سوی نتفلیکس ایجاد کرد اما بسیاری از تماشاگران به دلیل مشکلاتی که در دسترسی به این سریال داشتند ادامه تماشای آن را رها کردند. جای تاسف است که سریالی دیدنی و امیدبخش با داستانی بدیع نادیده گرفته می شود. از این رو به شما توصیه می کنیم که پیش از انتشار فصل دوم حتما فصل اول این سریال را تماشا کنید.

مستعمره

داستان این که زمین توسط مهاجمان فراکهکشانی به یک مستعمره تبدیل شده داستانی قدیمی و بسیار کلیشه ای در دنیای تلویزیون است و شاید همین موضوع باعث شده که بسیاری قید تماشای سریال «مستعمره» (Colony) را بزنند. اما رویکرد متفاوت و بدیع این سریال نسبت به موضوعی کلیشه ای باعث شده که سریال علمی تخیلی «مستعمره» در این فهرست قرار گرفته و ارزش دیدن داشته باشد. این سریال پیچیدگی و تنش داستان فیلم «روابط جهنمی» (Infernal Affairs) و اتفاقاتی شبیه فیلم «روز استقلال» (Independence Day) دارد که و به جای قرار دادن شخصیت ها در جایگاه های مثبت و منفی داستان؛ رویکردی خاکستری به هر کدام از آن ها دارد.

داستان سریال «مستعمره» در مورد یک جامعه انسانی تحت حکومت یک ساختار دیکتاتوری است که در واقع اتحادی بین انسان ها و موجودات فضایی برای داشتن زندگی هایی بهتر است. اما در این میان گروهی از این شهروندان مشتاق شورش هستند و این در حالی است که طبقه کارگر تنها به زندگی سخت و تاریک خود ادامه می دهد.جاش هالووی بالاخره پس از اتمام سریال «گمشدگان» (Lost) توانسته در یک سریال قابل توجه به ایفای نقش بپردازد. وی در این سریال نقش پلیسی را بازی می کند که تنها به فکر خانواده اش بوده و سارا وین کالیز نیز از قامت یک زن یا نامزد غرغرو و دردسرساز خارج شده و نقش مستقلی دریافت کرده است.

اما نقش های کوچک و فرعی نیز نقش مهمی در زیبایی و جذابیت این سریال علمی تخیلی دارند. برای مثال پیتر جیکوبسن در نقش شخصیت شرور و چاپلوس داستان یکی از چندلایه ترین و رقت انگیزترین شخصیت های سریالی چند سال اخیر است.بدین ترتیب تیم تولید قوی و صحنه های اکشن فیلم آن را به یکی از بهترین سریال های علمی تخیلی تبدیل می کند که نادیده گرفته شده اند.

۱۲ میمون

تریلر پیچیده و عجیب و غریب تری گیلیام با عنوان «۱۲ میمون» (۱۲ Monkeys) در دنیای سینما موفقیت بزرگی برای این کاگردان بااستعداد به شمار می آمد که پیچش های داستانی جذاب و شخصیت های دوست داشتنی داستان سهم زیادی در موفقیت آن داشت. تصمیم تبدیل آن به یک پروژه تلویزیونی اغوا کننده بوده و در حالی که اپیزودهای اولیه مانند یک بازسازی مقرون به صرفه تر برای فیلم اورجینال به نظر می رسید اما خوشبختانه وارد یک قلمرو جدید و جذاب شده و در بسیاری از موارد نسخه اورجینال فیلم را پشت سر گذاشت.

سوال جذاب فیلم اصلی – آیا شخصیت اصلی یک روانی متوهم است یا یک قهرمان با توانایی سفر در زمان؟- در فرمت طولانی سریالی شاید جذاب نمی بود به همین دلیل نویسندگان باهوش نسخه سریالی تمرکز و تاکید خود را روی پیچیده کردن داستان، مکانیک پیچیده سفر در زمان و عواقب شدید آن گذاشتند. ترکیب سه گانه ای از قهرمانان دوست داشتنی که به دلیل پیچیدگی ماموریت هایشان برای نجات جهان از نابودی همواره با هم اختلاف نظر دارند و اتحاد وفادارانه آن ها گاه به دشمنی و درگیری می انجامد. داستان اصلی سریال علمی تخیلی «۱۲ میمون» به طور مستمر به مسیرهای هیجان انگیز و غیرقابل پیش بینی وارد می شود که تنها برای اضافه کردن بر بار دراماتیک سریال طراحی نشده اند.

اما داستان سریال هیچگاه از معماهای پیچیده یا سوال های بی معنی خود سوء استفاده نمی کند و هر بار که یک مسئله و مشکلی حل می شود یک یا چند مورد بزرگ تر ظاهر می شود. سریال علمی تخیلی «۱۲ میمون» نیز به عنوان یکی دیگر از سریال های نادیده گرفته شده شبکه Syfy وارد این فهرست شده و به شما توصیه می کنیم که قبل از انتشار فصل چهارم و نهایی، به تماشای این سریال بنشینید زیرا نویسندگی هوشمندانه و قوی داستان باعث شده که «۱۲ میمون» به یکی از بهترین سریال های تلویزیونی با داستان سفر در زمان- شاید در تاریخ تلویزیون- تبدیل شود.

۱۰۰

شاید کمی تناقض باشد سریالی که بزودی فصل پنجم آن منتشر می شود را سریالی «نادیده گرفته شده» یا «دیده نشده» نامید اما علیرغم این که سریال علمی تخیلی «۱۰۰» طرفداران خاص خود را دارد اما کاهش تماشاگران سریال های شبکه CW بر این سریال نیز تاثیرگذار بوده است. این سریال در ابتدا شباهت بسیاری به سریال «گمشدگان» (Lost) داشت و داستان آن در مورد تعدادی نوجوان طرد شده و محکوم است که از یک پایگاه فضایی در حال مرگ به زمین متروکه فرستاده می شوند تا ببینند که آیا شرایط زندگی پس از یک فاجعه هسته ای عظیم در این کره خاکی وجود دارد یا خیر.

شخصیت های خاص این جوانان در طی اتفاقاتی که از همان لحظه ورود به زمین برای آن ها رخ می دهد نمایان می شود و شخصیت های اصلی رفته رفته شکل می گیرند. چیزی که باعث می شود روی این شخصیت های جوان جدید سرمایه گذاری کنید داستان پردازی دقیق و قوی سریال است. شخصیت های جوان سریال به طور مداوم در شرایط سخت و مرگباری قرار گرفته که داستان هایی هیجانی و گاه ترسناک را در پی دارد. در فصل چهارم دیگر شخصیت های اصلی داستان کاملاً به شخصیت های قابلی تبدیل شده و در زمینه مبارزه با گروه های متخاصم و مبارزه برای زنده ماندن کارکشته می شوند.

این اتفاق و تغییرات شخصیتی شگرف در یک سفر عاطفی مخاطره آمیز و سراسر از احساسات شکل گرفت که برای بیننده باورپذیر بوده و او را با خود همراه می سازد. نسخه آینده زمین نیز بسیار پیچیده بوده مدام بیننده را متعجب می سازد. این زمین در ظاهر نسخه ای سبز از زمینِ «مکس دیوانه» (Mad Max) اما با پیشرفت داستان و حل شدن معماهایی متعدد، پرده از راز نابودی زمین در گذشته و کسانی که می توانند باعث جبران این ویرانی شوند برداشته می شود. شاید برخی از سریال های این شبکه نتوانسته اند تماشاگران نوجوان را به خود جذب کنند و جذابیت ابرقهرمانی لازم برای جلب توجه این رده سنی را نداشته باشند اما بدون شک سریال علمی تخیلی «۱۰۰» از این قاعده مستثنی است.

رویاهای الکتریکی

روزی روزگاری سریال علمی تخیلی اپیزودیک «آینه تاریک» (Black Mirror) از کانال ۴ به عنوان یک سریال نادیده گرفته شده در نظر گرفته می شد اما در سال ۲۰۱۶ سرویس نتفلیکس این سریال را بدست گرفته و به ادامه آن پرداخت که شناخت عمومی از این سریال و بردن جوایز متعدد از جانب آن را در پی داشت. شاید این موضوع برای کانال بریتانیایی تولید کننده فصل اول داستان بسیار دردناک بوده باشد زیرا در طی یک سال و قبل از قاپیده شدن توسط نتفلیکس نتوانستند خود را برای ساخت فصل دوم آن متقاعد و آماده کنند.

البته آن ها نقشه دیگری داشتند و آن هم این بود که سرمایه خود را صرف تولید یک سریال علمی تخیلی اپیزودیک دیگری کنند که البته این بار بر اساس آثار علمی تخیلی نابغه ای به نام فیلیپ کی دیک ساخته شده و برایان کرانستون و ران دی مور با بهره گیری از بازیگرانی طراز اول تهیه کنندگی آن را بر عهده گرفته بودند. نتیجه کار همان طور که انتظار می رفت سریالی قدرتمند و جذاب بود. با بودجه تولیدی قابل توجه و بهره بردن از نبوغ جمعی از بهترین کارگردانان بریتانیایی در هر اپیزود، دنیای علمی تخیلی متفاوت و جذابی در سریال «رویاهای الکتریکی» (Electric Dreams) خلق شد. البته کیفیت بدون تاریخ مصرف داستان اورجینال سریال،بیش از هر عامل دیگری باعث شده که تماشای این سریال علمی تخیلی بسیار جذاب و لذت بخش باشد.

خیالپردازی دیوانه کننده دیک و احساسات و عواطف عمیقی که در سریال بیان می شود باعث شده که در هر اپیزود شاهد داستانی متفاوت با جذابیتی بی نظیر باشیم. اما با این همه کیفیت و زیبای، هیچ کسی در مورد سریال علمی تخیلی «رویاهای الکتریکی» سخن نمی گوید. کسانی که از طرفداران سریال «آینه تاریک» هستند و دنبال سریال مشابهی می گردند با دیدن این سریال شگفت زده شده و چنان اعتیادی به آن پیدا خواهند کرد که می تواند باعث فراموشی «آینه تاریک» شود.

کربن تغییر یافته

بعد از یک تبلیغات سنگین پیش از انتشار، بسیاری انتظار دیدن سریال علمی تخیلی پرهزینه سرویس نتفلیکس با عنوان «کربن تغییر یافته» (Altered Carbon) را می کشیدند. اما پس از تماشای ۳ اپیزود اول به سرعت از طرفداران و تماشاگران آن کاسته شد و ادامه ساخت این سریال در هاله ای از ابهام باقی ماند. مایه تاسف است زیرا این تماشاگران دنیایی جذاب با جلوه های بصری فوق العاده و مفاهیمی عمیق را از دست دادند. داستان این سریال در زمان آینده رخ می دهد، آینده ای که روح افراد روی دیسک های دیجیتالی ذخیره می شوند و بدین ترتیب مرگ تنها یک آسیب و مزاحمت و نه پایان همه چیز تلقی می شود.

جوئل کینامان در شکلی خاص نقش بدنی جدید از یک جایزه بگیر مرده در گذشته ای دور را بازی می کند که برای پرده برداشتن از یک راز پیچیده دوباره به زندگی جسمانی بازگردانده می شود. شخصیت او بسیار دوست داشتنی بوده و حضور قدرتمند فیزیکی او به خوبی بر تماشاگر تاثیر می گذارد. وی مردی خوش قیافه و سرسخت است که در نبردی کهکشانی و پر از حادثه و رابطه رمانتیک موفق به گذر از دشواری ها شده و در زندگی جدید خود داستانی بزرگ تر و پیچیده تر برای او باز می شود. البته این سریال نیز بی نقص نیست به خصوص در اپیزودهای اولیه که به خوبی مشخص است از «بلید رانر» (Blade Runner) کپی برداری مفرطی صورت گرفته است و سیر داستانی آن نیز در ابتدا سریع و هضم آن سخت است.

با این وجود دنیایی که ساخته شده بسیار جذاب و سرگرم کننده است و مفهوم اورجینال دیوانه کننده ی «تغییر بدن» آن به سبک روایی بسیار عجیب و غریبی منتهی می شود که پیچیدگی های خیره کننده ای دارد. در سطح ظاهری سریال، «کربن تغییر یافته» حاوی جذابیت و زرق و برقی خیره کننده است که با جدیدترین تولیدات هالیوودی برابری می کند. از این رو بهتر است به این سریال علمی تخیلی پرهزینه اما جذاب شانس دوباره ای داده و به تماشای آن بنشینید و منتظر بمانید تا ببینید که نتفلیکس در مورد فصل دوم این سریال چه تصمیمی خواهد گرفت.

لژیون

کسانی که فکر می کردند نوآ هاولی، شو رانر سریال «فارگو» (Fargo) مسیری بسیار تجاری تر را در سریال «لژیون» (Legion) که اسپین آفی از «مردان ایکس» (X-Men) به شمار می آید در پیش خواهد گرفت، خیلی زود متوجه اشتباه خود شده و بعد از دیدن اپیزود آزمایشی این سریال متوجه شدند بیشتر با یک سبک دیوید لینچی مواجهند تا سبکی برایان سینگری. از همان ابتدا مشخص بود که با داستانی پیچیده که در درون ذهن یک بیمار روانی می گذرد مواجهیم، معتاد سابقی که قدرت هایی پنهان و ناشناخته در درون خود دارد و با یک موجود خیالی ترسناک دست به گریبان است. این سریال علمی تخیلی از آن دسته سریال هایی است که توجه و دقت کامل شما را می طلبد و داستان چندوجهی و جذاب آن تماشاگری که توجه کافی داشته باشد را در خود غرق خواهد کرد.

این سریال داستانی ذاتاً ساده دارد و در آن سرگذشت مردی بحران زده روایت می شود که تلاش دارد هیولای درون خود را شکست دهد و در این میان داستانی رمانتیک و عاشقانه نیز رخ میدهد که راشل کلر در مرکز آن قرار دارد. «لژیون» ویژگی های اورجینال خارق العاده ای داشته و بهترین بازی آدری پلازا را نیز در این سریال شاهد خواهیم بود. هاولی از آن دستان پردازهای خلاق دنیای تلویزیون است که با سریال «لژیون» نه تنها سریالی متفاوت ساخته بلکه سریالی او سریالی است که باید حتماً ببینید و تمام! اگر دنبال سریال علمی تخیلی متفاوتی هستید درست آمده اید!

فضای باز

سریال علمی تخیلی «فضای باز» (The Expanse) بر اساس یک سری کتاب قابل احترام به همین نام ساخته شده و با پرداخت تلویزیونی شبکه Syfy ما را به دنیایی در آینده می برد که پر از پیچیدگی های سیاسی، جنگ های قریب الوقوع و پیچیدگی ها و وارونگی های داستانی حیرت آور است. اگر بگوییم این سریال نسخه علمی تخیلی سریال «بازی تاج و تخت» است پربیراه نگفته ایم زیرا به همان اندازه عمیق و پرمعنی و با جزییات فراوان است و از لحاظ عاطفی شما را درگیر خود می سازد. این سریال علمی تخیلی با تمام سریال های علمی تخیلی که در حال حاضر در سرویس ها و شبکه های تلویزیونی پخش می شود متفاوت است.

«فضای باز» دارای چنان لایه های پیچیده داستانی است که ممکن است بیننده را خسته کند و از ادامه تماشای آن منصرف نماید اما کسانی که همچنان به آن وفادار باقی بمانند، بعد از پایان فصل اول، آن را یکی از جذاب ترین سریال های علمی تخیلی که در حال حاضر پخش می شود خواهید دانست که با بازی هایی خارق العاده و در دنیایی بی نقص و غنی شکل گرفته است. اکشن، تعلیق و حتی وحشت نیز به زیبایی هر چه تمام تر در این سریال علمی تخیلی به تصویر کشیده شده و به دلیل وجود شخصیت های چند لایه در داستان تاثیر بسیار بیشتری از این سریال خواهید گرفت. جالب این که در سریال «فضای باز» توماس جین نقش یک کارآگاه فضایی سرسخت را بازی می کند و اگر حضور او به تنهایی شما را ترغیب به تماشای این سریال نکند پس مولفه دیگری نیز نخواهد توانست شما را به دادن فرصتی چند ساعته به این سریال مجاب نماید.

منبع whatculture
از طريق Rooziato
ممکن است شما دوست داشته باشید

43

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
43 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member
Digital Transformation solutions

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
DevOps company

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
메이저놀이터

… [Trackback]

[…] Find More on to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Robotic test automation

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
imitation copy and panerai and watch

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Vape juice

… [Trackback]

[…] There you can find 87879 additional Info on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Sex chemical

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
fun88

… [Trackback]

[…] Read More Info here to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
immediate edge

… [Trackback]

[…] Info to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
que es bitcoin evolution

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
bitcoin era review 2020

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
w88

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
토토사이트

… [Trackback]

[…] Here you will find 38601 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
axiolabs supplements

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
kejuqq

… [Trackback]

[…] Read More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
the asigo system reviews

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
porn siteleri

… [Trackback]

[…] Read More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Geen Effect

… [Trackback]

[…] Info on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
bocoran togel

… [Trackback]

[…] Information on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Professor Herb CBD - CBD Hemp Flowers

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
바카라 사이트 주소

… [Trackback]

[…] Here you will find 29366 more Info on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Denture Implants First Class Dental Care

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
카지노사이트

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
사설토토

… [Trackback]

[…] Here you can find 56843 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
coverage

… [Trackback]

[…] Find More on on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
cbd oil

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
cornhole tops

… [Trackback]

[…] Find More here on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
Check This Out

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
www.cbdistic.com

… [Trackback]

[…] There you can find 4349 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
dang ki m88

… [Trackback]

[…] Here you will find 80450 more Info to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
온라인바카라

… [Trackback]

[…] There you will find 40513 more Information to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
rubiks.glove.co.il

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
xe88 apk

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
바카라

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
https://surfwearhawaii.com

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
fun 88

… [Trackback]

[…] Read More Information here to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
scam

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
cardloan

… [Trackback]

[…] Read More on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
파워볼추천

… [Trackback]

[…] Find More on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]

trackback
Member
site web

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/88514-2/88514/ […]