عجیب‌ترین رقابت اسکار در سال ۲۰۲۱؛ چه کسانی جلودارند و کدام فیلم‌ها عقب ماندند؟

برای عجیب ترین رقابت اسکار تا به حال خودتان را آماده کنید. درست مثل هر چیز دیگری در طول یک سال گذشته ، فصل جوایز هم توسط پاندمی ویروس کرونا (corona) زیر و رو شده است. فستیوال ها به صورت دیجیتال برگزار میشوند و پرسش و پاسخ ها در پلتفرم اپلیکیشن زوم اتفاق می افتند و فرش قرمزها هم مثل دایناسورها دیگر منقرض شده اند. جشن های اهدای جوایز مثل اسکار ۲۰۲۱ هم عقب افتاده اند یا به خاطر نگرانی های مربوط به ایمنی کووید درباره شان تجدید نظر شده است.

ولی خوشبختانه جوایز اسکار قرار است بر اساس همان برنامه ی قبلی در ۲۵ ماه آوریل برگزار شود. این تاریخ البته در برنامه ریزی مجدد زیر سایه ی کرونا (corona) انجام گرفت وگرنه قبل از این اسکار هفته ی نخست ماه فوریه برگزار می شد. این تأخیر در برگزاری فرصتی در اختیار فیلم هایی قرار داده که تا ۲۸ فوریه در سینماها اکران میشوند و البته به فیلم های شبکه های پخش آنلاین و استریمی هم امسال خوشامد می گویند.

تا این جای کار بیشتر فیلم های شرکت کننده را دیده ایم و جوایز اولیه ی منتقدان به ما ذائقه ی آنها را مبنی بر اینکه چه کسانی و چه فیلمی پیشتاز است، نشان داده. البته هنوز جوایز پیشرو مثل جایزه ی انجمن بازیگران آمریکا که در زمینه ی اسکار بازیگری تعیین کننده است و جوایز گلدن گلوب در صف برگزاری هستند.

این ها نکاتی است که باید درباره ی شرایط فعلی مسابقه بدانید.

سرزمین آواره ها پیشتاز بخش بهترین فیلم اسکار ۲۰۲۱ است

اسکار ۲۰۲۱,جوایزاسکار

هنوز راه طولانی تا شب اسکار باقی مانده است ولی فیلم« سرزمین آواره ها» در صندلی جلو نشسته و آماده ی فتح آن شب است. درامی با محوریت یک شخصیت آرام که در حلقه ی جشنواره های پاییزی و جوایز منتقدان آخر سال موفق ظاهر شد. فیلم جایزه ی گاتهام و انجمن ملی منتقدان را گرفت. ولی در یک سال پرآشوب برای سیاست و عدالت اجتماعی، آیا« سرزمین آواره ها» برای رأی دهندگان اثری بیش از اندازه درون نگرانه است که بخواهند آنرا تبدیل به بیانیه ی برنده ی بهترین فیلم کنند؟ در اینصورت حواستان به درام دادگاهی« دادگاه شیکاگو ۷» باشد که مخاطبان زیادی را هم راضی کرده و تصویری از زوال یک دوره را ارائه می دهد.

دیوید فینچر و منک انتخاب های نامطمئنی هستند

اسکار ۲۰۲۱,جوایزاسکار

روی کاغذ« منک» صاحب همه ی آن چیزهایی است که یک اثر اسکاری باید داشته باشد. فیلمی پرستاره که نگاهی به پشت صحنه ی فیلم اسطوره ای« همشهری کین» دارد. یک پروژه ی شخصی پرشور برای کارگردانی رویابین و خیالپردازی مثل دیوید فینچر که فیلم های مدرن کلاسیک شده ای مثل« باشگاه مشت زنی» و« شبکه اجتماعی» را در کارنامه اش دارد. ولی فینچر که البته سالها است در نوبت اسکار قرار دارد و فکر می کردیم با« منک» بالاخره موعدش رسیده احتمالا برای شکستن خط مقدم اسکار کارگردانی باید تقلای زیادی بکند.

هر چند فینچر برای کار فنی برجسته و حیرت انگیزش در فیلم« منک» تحسین های زیادی دریافت کرده است ولی مردم بیشتر پشت فیلم ساز چینی فیلم« سرزمین آواره ها»، کلویی ژائو ایستاده اند. ژائو مشغول درو کردن جوایز کارگردانی از جمله از سمت حلقه ی منتقدان نیویورک است که می تواند پیش بینی از یک اسکار تاریخ ساز باشد.

چدویک بوزمن هنوز در بخش بازیگری پیشتاز است

اسکار ۲۰۲۱,جوایزاسکار

حتی با وجود غول هایی که امسال روی پرده بودند از جمله آنتونی هاپکینز در فیلم« پدر» فلوریان زلر و دلروی لیندو در« ۵ همخون» هیچ کس بالاتر از چدویک بوزمن با بازی قدرتمندانه اش در« بلک باتم ما رینی» قرار نمی گیرد که بهترین بازی کارنامه ی اوست. آن ادای احترام احساساتی از سوی همسر بوزمن در مراسم گاتهام و صحبت های ریز احمد و آندره هالند فقط روشن می کند که چقدر مردم عاشق ستاره ی فیلم« بلک پنتر» هستند و دلشان برای او تنگ شده است. ستاره ای که آگوست سال گذشته در سن ۴۳ سالگی بر اثر سرطان روده درگذشت.

انتظار میرود که ادای احترام به بوزمن هم برای بازی او در نقش اول« بلک باتم ما رینی» و هم نقش مکمل در« ۵ همخون» تا اسکار هم ادامه داشته باشد.

زندایا و آندره دی میتوانند بخش بهترین بازیگر زن را تکان بدهند

اسکار ۲۰۲۱,جوایزاسکار

سال جاری بخش بهترین بازیگر زن یکی از فشرده ترین رقابت ها را دارد. فرانسیس مک دورمند که سابقاً برای فیلم« سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» برنده ی جایزه ی اسکار شده بود امسال برای فیلم« سرزمین آواره ها» و وایولا دیویس که پیش تر اسکار زن مکمل را برای فیلم« حصارها» گرفته بود برای بازی در فیلم« بلک باتم ما رینی» تقریباً نامزدیشان در اسکار قطعی است.

در حالی که کری مولیگان با فیلم« زن جوان نویددهنده» و ونسا کربی با فیلم« تکه های یک زن» در هفته های گذشته سر و صدا به پا کردند، احتمال می دهیم که پس از نخستین نمایش های فیلم های« مالکوم و ماری» زندایا و« ایالات متحده ی آمریکا در مقابل بیلی هالیدی» آندره دی هم توجه توجه کنند و احتمالا دو نفر دیگری باشند که سال جاری نامزد جایزه ی اسکار در بخش بهترین بازیگر زن می شوند.

دنیل کالویا آماده ی برنده شدن است

اسکار ۲۰۲۱,جوایزاسکار

بخش بهترین بازیگر مرد نقش مکمل احتمالا متنوع ترین بخش اسکار است. سال جاری شاهد کمپین های معناداری برای ساشا بارون کوهن در فیلم« دادگاه شیکاگو ۷» و لزلی اودوم جونیور در فیلم« شبی در میامی» هستیم و گروهی از منتقدان هم روی یک برنده ی غیرمترقبه مثل پل راکی برای فیلم« صدای فلز» سرمایه گذاری کرده اند.

اما دنیل کالویا که با فیلم« برو بیرون» جوردن پیل تبدیل به ستاره شد یکی از رقبای فراموش نشدنی این بخش است که در فیلم« یهودا و مسیح سیاه» ایفای نقش کرده و نقش فرد هامپتون رئیس گروه بلک پنتر( پلنگ سیاه) را بازی می کند. افتتاحیه ی فیلم درست هنگامی است که بقیه ی فیلم های محبوب اسکار مثل« ویپلش» و« مرا به نام خودت صدا بزن» و« منچستر بای دی سی» هم در آن بازه ی زمانی اکران شدند.

دختر بورات یک برنده ی احتمالی جدی و بامزه است

اسکار ۲۰۲۱,جوایزاسکار

باور کنید یا نه از زمان حضور چشمگیر ملیسا مک کارتی در سال ۲۰۱۱ در فیلم« ساقدوش ها» هیچ اجرای کمدی نامزد جایزه ی اسکار نشده است. سال جاری حضور نفس گیر ماریا باکالووا در فیلم« بورات ۲» میتواند تغییر دلچسبی در این اتفاق ایجاد کند.

او نقش دختر بورات را بازی می کند که روزنامه نگاری بی ادب و هتاک است. این بازیگر بلغاری از ماه دسامبر توانسته چند جایزه از سوی حلقه های منتقدان نصیب خودش کند در شرایطی که رقبایی مثل اولیویا کولمن کهنه کار ( بازیگر فیلم« پدر») و الن برنستین( بازیگر فیلم« تکه های یک زن») داشت توانست آن ها را پشت سر بگذارد. در حال حاضر مهم ترین رقیب او یو جونگ یون ستاره ی فیلم« میناری» است.

منبع:digikala.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of