مکس فون سیدو، ستاره‌ی فیلم ‘جن‌گیر’ درگذشت

ماکس فو سیدو بازیگر سوئدی که نامش یادآور فیلم‌های مهم اینگمار برگمان بود، در ۹۰ سالگی فوت شد. این بازیگر که دیروز یکشنبه درگذشت، با ایفای نقش شوالیه آنتونیوس بلوک در فیلم “مهر هفتم” در سال ۱۹۵۷ ساخته اینگمار برگمان ماندنی شد.

وی که به عنوان نماد مرد مدرن در فیلم‌های برگمان شناخته می‌شود در فیلم‌هایی چون “همچون در یک آیینه” و “شرم” نیز بازی کرده بود.

به گزارش مهر، این بازیگر که ۱۰ آوریل ۱۹۲۹ در شهر لوند سوئد به دنیا آمده از سال ۱۹۴۹ وارد حرفه بازیگری شده بود. وی با بازی در نقش لاسفاردر “پل فاتح” در سال ۱۹۸۷ اولین نامزدی جایزه اسکار را کسب کرد و با بازی در نقش مستاجر در فیلم “فوق‌العاده بلند و بیش از حد نزدیک” در سال ۲۰۱۲ برای دومین بار نامزد آکادمی اسکار شد.

وی نخستین کار بازیگری اش را سال ۱۹۴۹ در فیلم “تنها یک مادر” تجربه کرد و دو سال بعد با فیلم “خانم جولی” راهی پرده‌های نقره‌ای شد. اولین کار او با برگمان در تئاتر شهر مالمو شکل گرفت و بعدها بازیگر “توت فرنگی‌های وحشی” (۱۹۵۷) و “چشمۀ باکره” (۱۹۶۰) برگمان هم شد.

وی از سال ۱۹۶۵ به آمریکا رفت و ضمن حضور بر صحنه‌های نمایش بازیگری در سینمای سوئد را هم ادامه داد و سال ۱۹۷۱ وی در کنار لیو اولمان در “مهاجران” ساخته یان ترول بازی کرد.

وی برای “هاوایی” در سال ۱۹۶۶ و “جن گیر” در سال ۱۹۷۳ نامزدی گلدن گلوب را کسب کرد.

اواسط دهه ۱۹۷۰، فون سیدو به رم نقل مکان کرد و در تعدادی از فیلم های ایتالیایی ظاهر شد که فیلم “صحرای تاتارها” (۱۹۷۶) که در ارگ بم ایران، فیلمبرداری شد، از جمله آنها بود.

او با کارگردان‌های برجسته سینما کار کرد که دیوید لینچ، وودی آلن و مارتین اسکورسیزی از آن جمله هستند.

فون سیدو سال ۲۰۰۲ با تام کروز در تریلر علمی تخیلی “گزارش اقلیت” ساخته استیون اسپیلبرگ دیده شد و از بازیگران فصل ششم سریال “بازی تاج و تخت” بود. او در فیلم هفتم “جنگ ستارگان” نیز نقش‌آفرینی کرد.

ماکس فون سیدو جایزه فرهنگی بنیاد سلطنتی سوئد را سال ۱۹۵۴ و نشان لژیون دونور را سال ۲۰۱۰ دریافت کرد.


منبع: ایران‌آرت


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of