تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده؛ از پایتخت ۵ تا آقازاده!

سازمان اوج هر چقدر در فیلمسازی موفق عمل کرده، در سریال سازی به جایگاهی« مطلوب» دست نیافته و حالا چشم امیدش به« آقازاده» است. فیلم های« بادیگارد»،« به وقت شام»،« ایستاده در غبار»،« تنگه ابو قریب»،« ۲۳ نفر» و… از جمله آثار شاخصی هستند که برای« اوج» اعتبار به ارمغان آوردند. این اتفاق، اما برای سریال های اوج رخ نداده و همچنان اثری قابل ارجاع در کارنامه اش دیده نمی شود.« پایتخت ۵» یک استثنا است و نباید موفقیت آن را تمام و کمال به حساب اوج گذاشت. این سریال برندی تثبیت شده بود که اوج در یک فصل آن سرمایه گذاری کرد و…

با این پیشینه، اهمیت« آقازاده» دوچندان می شود. اگر این سریال در شبکه خانگی تبدیل به بمب شود، مسیر تازه ای در سریال سازی پیش روی سازمان اوج قرار می گیرد.« آقازاده» با نویسندگی و تهیه کنندگی حامد عنقا ساخته شده که پیشینه ای موفق در عرصه سریال سازی دارد:نردبام آسمان، قلب یخی، انقلاب زیبا، تنهایی لیلا، پدر و بر سر دو راهی، آثار عنقا هستند که هم در زمان پخش پربیننده شدند و هم حواشی فرامتن آن، محل بحث بود.

حالا و طبق نشانه ها ،« آقازاده» نه تنها عنصر جذابیت را داراست که فرامتن آن تندتر است! این دو ویژگی باعث می شود سریال، اثری منفعل نباشد و این همان چیزی است که اوج نیاز دارد. شاید یکی از انتقادات به سازمان اوج این بوده که ظرفیت شبکه خانگی را رها کرده و عرصه را به« دیگران» واگذار کرده است. از طرفی، مورد نقد بود که چرا از قدرت سریال برای نقد صریح اجتماعی استفاده نمی کند.« آقازاده» حالا همه خصوصیت ها برای اینکه سازمان اوج در کانون توجه قرار گیرد را داراست.

در آستانه توزیع« آقازاده» در شبکه خانگی، کارنامه سریال سازی اوج را ارزیابی کرده ایم تا مشخص شود این سازمان با چه پیشینه ای به« آقازاده» رسیده است.

آقازاده/ ۱۳۹۹

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« آقازاده» دست روی سوژه های داغ گذاشته و پرونده های ملتهب اجتماعی را دراماتیزه کرده است. از« آقازاده» بعنوان یک سریال سیاسی یاد می شود که پس زمینه عاشقانه دارد. این دو ویژگی می تواند به کمک سریال بیاید و همزمان خاص پسند ها و مخاطب عام را با خود همراه کند. کارنامه حامد عنقا نشان می دهد او شیوه سرگرم کردن مخاطب را بلد است و می داند چگونه مفاهیم مختلف را در بستر یک سریال جذاب روایت کند. این مساله را در سریال پدر هم شاهد بودیم؛ هر چند انتقادات زیادی به نوع و نحوه روایت آن سریال وارد بود و بازیگران جوانش حاشیه های زیادی ایجاد کردند، اما به هر حال پربیننده بود. به جز این موارد، ترکیب بازیگران را هم از یاد نبریم که« آقازاده» را تبدیل به سریالی پرستاره کرده است. سریال« آقازاده» اولین محصول خانگی اوج است.

نویسنده و تهیه کننده:حامد عنقا

کارگردان:بهرنگ توفیقی

بازیگران:امین تارخ، امیر آقایی، مهدی سلطانی، امین حیایی، نیکی کریمی، جمشید هاشم پور، ثریا قاسمی، لعیا زنگنه، کامبیز دیرباز، سینا مهراد، دیبا زاهدی، مهدی کوشکی، سامیه لک، مسعود فروتن، کاوه خداشناس، سعید داخ، روزبه معینی و محمدحسین لطیفی.

گیله وا/ ۹۷

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« گیله وا» با موضوع قیام جنگل و جنایت های انگلیس در ایران ساخته شد. این سریال چند بار در کنداکتور قرار گرفت، اما پخش آن هر بار به تعویق افتاد؛ و یکی از حاشیه های انتشار فیلمی از یکی بازیگرانش در خارج کشور بود. با این حال« گیله وا» سریالی متوسط بود که در زمان پخش با استقبال بالا مواجه نشد.

کارگردان:اردلان عاشوری

بازیگران:ستاره اسکندری، حمیدرضا پگاه، امیرحسین صدیق، بهروز شعیبی، مهدی زمین پرداز، مهران رجبی و…

مینو/ ۱۳۹۷

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« مینو» روایت اتفاق هایی است که در خرمشهر در روز های منتهی به اشغال رخ می دهد. در این سریال گوشه ای از مقاومت و تلاش مردان و زنان برای آزاد سازی این شهر به تصویر کشیده شد.« مینو» سریالی متوسط است و باوجود ویژگی های مثبت تبدیل به یک اتفاق نشد. سریال« مینو» اثری محترم است که می توانست به مخاطب گسترده تر دست یابد. در حالی که آخرین قسمت سریال طوری ساخته شد که مخاطب در انتظار سری دوم این سریال باشد، به نظر می رسد که از طرف عوامل تمایلی برای ادامه سریال نباشد.

کارگردان:امیرمهدی پوروزیری

بازیگران:عباس غزالی، سیاوش طهمورث، محمود پاک نیت ، پروانه معصومی و…

در میان خاکستر/ ۱۳۹۶

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« در میان خاکستر» زندگی شهید مهدی آلبوغبیش، اولین منتخب شورای شهر خرمشهر را روایت می کند. او از مبارزانی بود که در مقاومت ۳۴ روزه خرمشهر در برابر متجاوزان بعثی ایستادگی کردند…« متوسط» بهترین عنوان برای ارزیابی کیفیت این سریال است و سریال« در میان خاکستر» نتوانست جایگاه بالایی میان بیننده ها به دست بیاورد. شاید خیلی از مخاطبان تلویزیون اسمی از این سریال هم نشنیده باشند.

کارگردان:سجاد امیریزدانی

بازیگران:ارسطو خوش رزم، حمیدرضا محمدی، سوده ازقندی، ژاله کاظمی، ایمان سلگی، مرتضی حسنلو، فاطمه عریضی و…

پایتخت ۵/ ۱۳۹۶

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« پایتخت ۵» یکی از بهترین فصل های این سریال محبوب لقب دارد. داستان سریال از شمال ایران شروع شد، به ترکیه رفت و در سوریه به پایان رسید. سیروس مقدم و محسن تنابنده در مقام کارگردان و نویسنده، روایتی جذاب و تکان دهنده از جنایات های داعش به تصویر کشیدند.« پایتخت ۵» تبدیل به سریالی پربیننده شد که همه جای ایران نامش سر زبان ها بود! این سریال به واسطه حمایت سازمان اوج توانست از برخی خطوط قرمز عبور کند. حمایت مالی اوج از« پایتخت ۵» نیز منجر به سریالی با پروداکشن عظیم شد.

کارگردان:سیروس مقدم

بازیگران:محسن تنابنده، احمد مهران فر، علیرضا خمسه، ریما رامین فر، نسرین نصرتی، هومن حاجی عبداللهی، بهرام افشاری و…

سر دلبران/ ۱۳۹۶

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« سر دلبران» چالش ایمان مردم در عصر حاضر است. این مفهوم متعالی در سریال به شعاری ترین شکل ممکن روایت شد. خود سریال هم جذابیت دراماتیک نداشت تا بتواند نظر مخاطبان را جلب کند.« سر دلبران» در زمانی طولانی تولید شد، اما نتیجه اش سریالی قوی نبود.

کارگردان:محمدحسین لطیفی

بازیگران:برزو ارجمند، محمد کاسبی، فرهاد قائمیان، اسماعیل محرابی، متین ستوده، جعفر دهقان، کامران تفتی، جهانبخش سلطانی و…

آسمان من/ ۱۳۹۴

تمام سریال هایی که سپاه پشت آن ها بوده,اخبار فیلم و سینما,خبرهای فیلم و سینما,سینمای ایران

« آسمان من» بر اساس پرونده های واقعی دهه ۶۰ با موضوع امنیت پرواز ساخته شد. این سریال قصه های جذابی داشت و در هر قسمت یک داستان را روایت می کرد. پروداکشن سریال هم بر کیفیت بصری آن می افزود.« آسمان من» مخاطب گسترده ای در پخش اول نداشت. در بازپخش، اما مورد توجه قرار گرفت و مخاطب خوبی به دست آورد. این سریال شروع خوبی برای سازمان اوج محسوب می شود ، اما در ادامه این موفقیت آنطور که باید تداوم نیافت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of