«تارانتینو»: در جنگ با سینمای ابرقهرمانی هستیم

«کوئنتین تارانتینو» با پیوستن به «مارتین اسکورسیزی»، نارضایتی خود را از غلبه فیلم‌های ابرقهرمانی بر سینمای جهان ابراز کرد و گفت در حال حاضر جنگی میان فیلم‌های اورجینال و سینمای تجاری درگرفته است.

«تارانتینو» که امسال با فیلم جدیدش «روزی روزگاری در هالیوود» در فصل جوایز حضور دارد گفت: محصولات تجاری که کمپانی‌های بزرگ صاحب آنها هستند و همه درباره آنها می‌دانند، مثل فیلم‌های مارول، «جنگ ستارگان»، «گودزیلا» و «جیمز باند»، هیچ سالی بهتر از سال گذشته را تجربه نکرده بودند. با این وجود، گسترش جهانی این فیلم‌ها با ساخت بسیاری از فیلم‌های اورجینال که مورد استقبال قرار گرفتند تحت تاثیر قرار گرفت.

او همچنین با اشاره به جنگ میان فیلم‌های اورجینال و فیلم‌هایی چون «انتقام جویان: آخر بازی»، موفقیت سینمای اورجینال را برای به حاشیه بردن فیلم‌های ابرقهرمانی ضروری دانست، فیلم‌هایی چون «جوکر»، «۱۹۱۷» و «زنان کوچک» که در جوایز اسکار امسال در چند شاخه نامزد اسکار هستند و اگر امسال ساخته نشده بودند، شاید آخرین ایستگاه برای چنین فیلم‌هایی رقم می‌خورد.

صحبت‌های «تارانتینو» پس از اظهار نظر جنجالی «مارتین اسکورسیزی» مطرح می‌شود که گفته بود فیلم‌های ابرقهرمانی سینما نیستند. او در مصاحبه با مجله امپایر گفته بود: سینماها را فیلم‌های ابرقهرمانی تسخیر کرده‌اند و سالن‌های سینما به پارک‌های موضوعی (شهربازی) تبدیل شده‌اند. این فیلم‌ها در حال ساخت نوع دیگری از مخاطب است که فکر می‌کند سینما این است. من این فیلم‌ها را تماشا نمی‌کنم. البته تلاش کردم اما این سینما نیست. صادقانه بگویم این فیلم‌ها هرچقدر هم خوب ساخته شوند و بازیگران در آن‌ها بهترین عملکرد خود را نیز داشته‌باشند، از نظر من شبیه به پارک‌های موضوعی هستند. این سینمای انسان‌ها نیست که در آن برای رساندن و انتقال احساسات و عواطف و تجربه‌های روانشناختی با دیگر انسان‌ها تلاش می‌شود.

فیلمسازان بزرگی چون «فرانسیس فوردکاپولا» و «کن لوچ» نیز موضع اسکورسیزی حمایت کردند و از سوی «کوین فایگی» رئیس استودیو مارول و «جاس ودون» کارگردان فیلم «انتقام جویان» از فیلم‌های خود دفاع کردند.

«کوئنتین تارانتینو» با فیلم جدیدش «روزی روزگاری در هالیوود» با بازی «برد پیت» و «لئوناردو دی‌کاپریو» امسال در ۱۰ شاخه از جوایز اسکار شامل بهترین فیلم و کارگردانی نامزد کسب جایزه است.


منبع: ایسنا


 

ممکن است شما دوست داشته باشید

دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
  Subscribe  
Notify of