مهناز افشار

بازیگر

مهناز افشار در دهه 80 به خاطر آثار سینمایی‌اش و در دهه 90 به خاطر فعالیت‌های اجتماعی و حواشی‌اش همواره در صدر اخبار و اذهان بوده است. او یکی از معدود سوپراستارهای خانم سینمای ایران است و پس از 20 سال فعالیت همچنین از پول‌سازترین بازیگران سینمای تجاری محسوب می‌شود. هرچند افشار از جایی به بعد تصمیم گرفت تغییر رویه دهد و در آثار دغدغه‌مندتر حضور پیدا کند. اما همچنان نامش به‌تنهایی مخاطبین زیادی را جذب می‌کند. ازدواجش با یاسین رامین موجب به وجود آمدن سریالی از حواشی برای او شد که تا مدت‌ها دست از سرش برنداشتند. ماجراها از خود اصل ازدواج شروع شد تا بی‌خبری پدرشوهرش و حضور سید محمد خاتمی و مهریه و پرونده همسرش و باردارشدنش و غیره و غیره. حواشی‌ای که آوردنشان در این متن تکرار مکررات است. اما سعی می‌کنیم اشاره‌ای بی‌طرف به همه‌ی آن‌ها داشته باشیم. بازیگر آثار خاطره‌انگیزی همچون «کما»، «سالاد فصل»، «تله»، «آتش‌بس»، تسویه‌حساب» و … از آغاز دهه 90 فعالیت خود در تئاتر را نیز آغاز کرده است. 



مهناز افشار در دهه 80 به خاطر آثار سینمایی‌اش و در دهه 90 به خاطر فعالیت‌های اجتماعی و حواشی‌اش همواره در صدر اخبار و اذهان بوده است. او یکی از معدود سوپراستارهای خانم سینمای ایران است و پس از 20 سال فعالیت همچنین از پول‌سازترین بازیگران سینمای تجاری محسوب می‌شود. هرچند افشار از جایی به بعد تصمیم گرفت تغییر رویه دهد و در آثار دغدغه‌مندتر حضور پیدا کند. اما همچنان نامش به‌تنهایی مخاطبین زیادی را جذب می‌کند. ازدواجش با یاسین رامین موجب به وجود آمدن سریالی از حواشی برای او شد که تا مدت‌ها دست از سرش برنداشتند. ماجراها از خود اصل ازدواج شروع شد تا بی‌خبری پدرشوهرش و حضور سید محمد خاتمی و مهریه و پرونده همسرش و باردارشدنش و غیره و غیره. حواشی‌ای که آوردنشان در این متن تکرار مکررات است. اما سعی می‌کنیم اشاره‌ای بی‌طرف به همه‌ی آن‌ها داشته باشیم. بازیگر آثار خاطره‌انگیزی همچون «کما»، «سالاد فصل»، «تله»، «آتش‌بس»، تسویه‌حساب» و … از آغاز دهه 90 فعالیت خود در تئاتر را نیز آغاز کرده است. 

 

تحصیل
 
مهناز افشار متولد 21 خرداد 1356 در تهران است. او پس از اخذ مدرک دیپلم تجربی، تحصیلاتش را در رشته تدوین ادامه داد. دوست داشت معماری بخواند. اما در رشته تربیت‌بدنی پذیرفته شد. نهایتاً هم تدوین را انتخاب کرد و به مدت 4 سال در یک موسسه غیرانتفاعی آموزش دید.

 

اولین بازی‌ها
 
تنها ورودش به فضاهای هنری و سینمایی کافی بود تا برای بازیگری به کارگردانان سینما و تلویزیون معرفی شود. مسلماً خصوصیات ظاهری‌اش هم در این امر بی‌تأثیر نبود. مهناز افشار برای اولین در سال 1377 در مجموعه تلویزیونی «عشق گمشده» به ایفای نقش پرداخت. این اولین و آخرین حضور وی در تلویزیون بود. البته به‌عنوان بازیگر. افشار آن سال‌ها اصلاً به بازیگری فکر نمی‌کرد. حتی وقتی با «دوستان» به عرصه سینما وارد شد. او می‌گوید بعد از گذشت 5 سال تازه این کار برایش جدی شده و شروع کرده است به کتاب خواندن و آموزش حرفه‌ای دیدن. مهناز افشار یک دوره نیز شاگرد استاد سمندریان در کلاس‌های بازیگری بود.

 

بی‌میلی به تلویزیون
 
مهناز افشار در رابطه با عدم همکاری دوباره‌اش با تلویزیون چنین می‌گوید: «سریال‌های تلویزیون را می‌بینم و غصه می‌خورم. اگر پیشنهاد بازی در تلویزیون شود قبول نمی‌کنم چون رابطه‌ام با تلویزیون خوب نیست و دوست ندارم در سریال بازی کنم.» البته احتمالاً منظور خانم افشار مشخصاً سریال‌های تلویزیونی بوده است.

 

شهرت
 
شهرت با زرشک زرین هم یک نوعش است. در تنها دوره برگزاری مراسم زرشک زرین در سینمای ایران، فیلم «شور عشق» به کارگردانی نادر مقدس این عنوان را دریافت کرد. با این وجود همان فیلم معرف دو ستاره ماندگار به سینمای ایران شد. یعنی مهناز افشار و بهرام رادان که هر دو با «شور عشق» به شهرت رسیدند. با آغاز دهه 80 و البته ایجاد تحولاتی در سیاست‌گذاری‌های سینمای ایران ستارگان زیادی به پرده‌ها آمدند. یکی از پرفروغ‌ترین و پرکارترین آن‌ها نیز کسی نبود جز مهناز افشار. افشار به‌واسطه شباهت زیادش به خواننده ممنوعه (گوگوش) نامش بر سر زبان‌ها افتاده بود. او در یک دهه در نزدیک به 30 اثر سینمایی حضور پیدا کرد. اغلب هم به‌عنوان نقش اول. مهناز افشار پایه ثابت زوج‌های عاشقانه آن سال‌ها بود و بارها در مقابل ستارگانی چون محمدرضا گلزار، امین حیایی و بهرام رادان قرار گرفت. او یکی از معدود بازیگرانی است که تقریباً با تمام کارگردانان مطرح سینمای ایران همکاری کرده است. کارگردانانی همچون ابراهیم حاتمی کیا، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، بهرام توکلی، فریدون جیرانی، سامان مقدم، سیروس الوند، عبدالرضا کاهانی، بهمن فرمان آرا، مازیار میری، بیژن میرباقری، فرزاد مؤتمن، تهمینه میلانی، مانی حقیقی و … . طیفی چنین گسترده و معتبر از کارگردانان در کارنامه کمتر بازیگری دیده می‌شود.

 

نماش خانگی و تئاتر
 
حضور مهناز افشار در هر حیطه‌ای سودآور است. مهناز افشار بعد از یک تجربه نه‌چندان موفق در «عشق تعطیل نیست» برای بار دوم با «عاشقانه» به شبکه نمایش خانگی آمد. «عاشقانه» با بازی مهناز افشار، محمدرضا گلزار، حسین آرا و چندی دیگر از ستارگان تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین مجموعه‌های شبکه نمایش خانگی شد. بعد از آن‌هم به «گلیشفته» ساخته بهروز شعیبی پیوست که آن سریال هم از استقبال خوبی برخوردار شد. البته حواشی‌ای نیز برای مهناز افشار به وجود آورد. مهناز افشار در صفحه شخصی اینستاگرامش مدعی شد که به خاطر حمایت از دختران خیابان انقلاب ممنوع‌التصویر شده است. این در صورتی بود که در همان روزها بیلبوردهای تبلیغانی «گلشیفته» با تصویر مهناز افشار در سطح شهر نصب شد. در پی این اتفاق برخی خبرگزاری‌ها او را متهم به مظلوم‌نمایی، میل به دیده شدن به‌واسطه شایعه‌پراکنی و … کردند. البته خانم افشار اعلام کرد که خبر ممنوع‌التصویری‌اش کذب نبوده و بعد از انتشار آن پست رفع و لغو شده است. به هر ترتیب گمان نمی‌شود که مهناز افشار با این سابقه پرمایه نیازی به نشر همچنین اخباری برای دیده داشته باشد.

او در سال 1390 با نمایش «آمدیم، نبودید، رفتیم» پا به صحنه‌های نمایش گذاشت و توانایی خود را در آن عرصه هم محک زد. بعد از آن‌هم در نمایش‌هایی همچون «بیست و یک‌بار مردن در سی روز»، «دورهمی زنان شکسپیر»، دکلره» و نمایش پرستاره  و پرفروش «الیور توییست» نقش‌آفرینی کرد.

 

ازدواج و …
 
ازدواج آن‌هم در 37 سالگی یکی از پرجنجال‌ترین دوران زندگی مهناز افشار را رقم زد. خانم بازیگر در سال 1393 با محمدیاسین رامین، فرزند محمدعلی رامین معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد دولت دوم محمود احمدی‌نژاد ازدواج کرد. خطبه عقد این دو نیز توسط سید محمد خاتمی خوانده شد. زوج هنرمند در سال 1394 صاحب دختری به نام لیا(لیانا) شدند.

 

تبعاتش
 
ازدواج یک هنرمند با مردی از عالم سیاست یا از خانواده‌ای سیاسی خود نقیضه‌ای حل‌نشده در کشور ایران بود. چه برسد به اینکه خطبه عقد فرزند دولتمرد اصولگرا را یکی از سردمداران اصلاح‌طلبان بخواند. شایعات سریالی از جایی شد که پدرشوهر مهناز افشار اعلام کرد که پسرش یک روز قبل از مراسم عقد او را از ماجرا باخبر کرده است. او به‌طور ضمنی سخن از نارضایتی از این پیوند می‌داد. در مرحله بعدی مهریه بود که خبرساز شد. مرضیه برومند در اعتراض به وضعیت بودجه تئاتر، در مراسمی گفت: «بودجه تئاتر نصف پشت قباله فلان خانم بازیگر (اشاره به مهناز افشار) است که زن یک مرد سیاسی شده. چیزی که شنیده‌ام این است که پشت قباله‌اش یک ملک سی‌میلیاردی انداخته‌اند.» مهناز افشار هم در واکنش به این سخنان، با ارائه سند و مدرک اعلام کرد که مهریه‌اش تنها 10 گل نرگس و یک جلد کلام‌الله مجید بوده است. گویا خانم برومند در مراسمی از افشار عذرخواهی کرده است که البته خبرگزاری‌ها مانوری روی آن ندادند.

اگر خسته نشدید برویم سراغ ادامه شایعات پس از تأهل مهناز افشار. در سال 1394 خبر آمد مهناز افشار قصد دارد به آمریکا سفر کند تا دخترش با امتیاز شناسنامه‌ای آنجا به دنیا بیاید. این ادعا واکنش بسیاری وطن‌پرستان و مخالفان مهناز افشار را برانگیخت. یاسین رامین با انتشار متنی مبسوط این خبر را هم از پایه و اساس تکذیب کرد.

آخری هم که ماجراهای دستگیری همسر مهناز افشار است. گویی یاسین رامین دارای یک پرونده مالی مربوط به دوران حضورش در هلال‌احمر است. مدتی هم زندان بوده و با وثیقه مالی آزاد شده است. عده‌ای او را به واردکردن شیر خشک‌های مسموم متهم کردند. البته این خبر توسط خودش، همسرش و مراجع مختلف تکذیب شد. به هر ترتیب از چندوچون پرونده‌ی مالی یاسین رامین اخبار دقیقی اعلام نشده است.

 

فعالیت‌های متفرقه
 
مهناز افشار خیلی آدم از این شاخه به آن شاخه پریدن نیست. او تنها مقاطعی کوتاه به‌صورت جسته‌گریخته فعالیت‌هایی غیر سینمایی انجام می‌دهد. مهناز افشار در آبان ماه 1391 تهیه‌کنندگی کنسرت خیرخواهانه روزبه نعمت الهی را در مرکز همایش‌های برج میلاد بر عهده داشت. این کنسرت برای کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان برگزار شد و تعدادی از سینماگران، بازیگران و ورزشکاران مشهور در آن حضور داشتند. مهناز افشار مدتی هم مدیریت یک مزون طراحی لباس را بر عهده داشت که به دلیل وقت‌گیر بودن از آن صرف‌نظر کرد. گاهی هم در کار طراحی جواهرات با برادر کوچک‌ترش که جواهرساز است همکاری می‌کند.

 

حمایت از اصلاح‌طلبان
 
اسفند 1394 مهناز افشار با انتشار متنی در توییتر خود حمایتش از اصلاح‌طلبان را صراحتاً اعلام کرد. او نوشت: «با تمام آنچه مشخص است و من هم میدانم… من به لیست اصلاح‌طلبان رأی می‌دهم و امیدوارم آنچه که نباید نشود.» البته خط و خطوط فکری مهناز افشار در سیاست آن‌چنان پررنگ و متعصابه نیست. از این منظر می‌توان او را یک هنرمند دغدغه‌مند اجتماعی نه یک فعال سیاسی برشمرد.

 

هنرمند دغدغه‌مند
 
خانم سوپراستار این‌روزها بیش از هر چیزی بر فعالیت‌های اجتماعی‌اش تمرکز دارد و به آن می‌بالد. با نگاهی به صفحات اجتماعی مهناز افشار می‌توان از فعالیت‌های مختلف او درزمینهٔ‌هایی همچون حمایت از کودکان کار، نه به خشونت علیه زنان، موضوع کولبری، زندانیان سیاسی، ورود زنان به ورزشگاه و… باخبر شد. او در بهمن ماه 1395 هم‌زمان با دربی استقلال و پرسپولیس نوشت: « دربی 84 هم بدون حضور ما برگزار می‌شود. اما قطعاً این قصه این‌چنین نمی‌ماند.»

 

جورواجور
 
مهناز افشار از کودکی عاشق آتاری مخصوصاً بازی دزد و پلیس بود. علاقه فراوانی هم به تماشای کارتون‌هایی مثل سیندرلا، صدویک سگ خالدار، پلنگ صورتی، بامزی و… داشت.

در دوران کودکی خیلی پرجنب‌وجوش و جوش بوده است. به‌طوری‌که یک‌بار به دلیل شیطنت زیادی دو روز از مدرسه اخراج شد.

دست‌پخت خیلی خوبی دارد غذاهای موردعلاقه‌اش لوبیاپلو و ماکارونی هستند.

مهناز افشار و دخترش در یک ویدیو تبلیغاتی پوشک آمریکایی پمیرز شرکت کردند. این اولین باری بود که یک بازیگر ایرانی به همراه فرزندش در تبلیغ ویدیویی یک برند خارجی حضور پیدا می‌کند.


Instagram: https://www.instagram.com/mahnaz_afshar/

ممکن است شما دوست داشته باشید
نظرات