ورود به سایت

Sam Mendes (سم مندز)

هنرمندان - هنرمندان سینمای جهان

Sam Mendes (سم مندز) ----تاریخ تولد: ۱۹۶۵ --- کارگردان، تهیه کننده ---ملیت: انگلستان

سم مندز در سال 1965 در ریدینگ، برکشایر انگلستان به دنیا آمد. والدینش «جیمز پیتر مندز» مدرس بازنشسته دانشگاه و «ولری هلن مندز» نویسنده کتاب کودکان بودند. متاسفانه ازدواج پدر مادر سم دوام زیادی نداشت و وقتی که او تنها 5 سال داشت، آنها از هم جدا شدند. سم در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و پس از فارغ التحصیلی اش در سال 1987 وارد تاتر فستیوال کیکستر شد. پس از آن او نمایش «باغ گیلاس» را با بازیگری جودی دنچ به روی صحنه برد که به خاطر آن سم جایزه بهترین کارگردان جوان دایره منتقدین را از آن خود کرد. سپس وارد کمپانی شکسپیر سلطنتی شد و نمایش های زیادی را به روی صحنه برد. او به خاطر تعداد زیادی از کارهای خوبی که به روی صحنه برده بود در تاتر شهرت فراوانی بدست آورده بود و به خاطر نمایش موزیکال «کاباره» جایزه تونی بهترین موزیکال را بدست آورد. او همچنین نمایشی به نام «اتاق آبی» با بازیگری نیکول کیدمن را روی صحنه برد. در سال 1999 او شانس ساخت اولین فیلم سینمایی اش را بدست آورد و فیلم زیبای آمریکایی را ساخت. این فیلم علاوه بر نظر مثبت منتقدین 5 جایزه اسکار شامل بهترین فیلم و بهترین کارگردانی برای مندز را به همراه آورد. این رکورد تازه ای بود برای کارگردانی که اولین کار سینمایی اش را انجام می دهد. پس از آن هم مندز هم در تاتر هم در تلویزیون و هم در سینما فعالیت زیادی را دارد. مندز در 24 می 2003 با بازیگر مشهور سینما کیت وینسلت ازدواج کرد اما در 3 اکتبر 2010 آنها با یک فرزند از هم جدا شدند. مندز در سال 2010 برای کارگردانی جدیدترین قسمت از «جیمز باند» استخدام شد. در حالی که کمپانی سازنده با مشکلات مالی مواجه بود و امید چندانی به موفقیت قسمت جدید باند نبود، او با «اسکای‌فال» دوباره موفقیت را به این سری بازگرداند. او برای ساختن دو فیلم دیگر از مجموعه‌ی «جیمز باند» قرارداد بسته که اولی با نام «شبح» پاییز امسال اکران خواهد شد.

 


 

اسکار:

برنده اسکار بهترین کارگردانی ۱۹۹۹ برای American Beauty (زیبای آمریکایی)

 

گلدن گلاب:

نامزد بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۸ برای Revolutionary Road (جاده ی انقلابی)

برنده جایزه بهترین کارگردانی ۱۹۹۹ برای American Beauty (زیبای آمریکایی)


بفتا:

برنده بهترین فیلم انگلیسی ۲۰۱۲ برای Skyfall (رگبار)

برنده جایزه دیوید لین بهترین کارگردانی سال ۲۰۰۰ برای American Beauty (زیبای آمریکایی)برخی از آثار

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/6578/revolutionary-road--1Copy.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/skyfall/SKYFALL_POSTER_HI.jpg http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/5976/roadtoper-1Copy.jpg http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/5/41-American-Beauty/l_139400_0169547_2666cd53.jpg
Skyfall (رگبار) Road to Perdition
(جاده‌ای به سوی تباهی)

 

نقد و بررسی مهم ترین فیلم های سم مندز

Skyfall (رگبار) 2012

Revolutionary Road (جاده ی انقلابی) 2009

Away We Go (جایی که می رویم) 2009

Jarhead (کله خمره ای) 2005

Road to Perdition (جاده‌ای به سوی تباهی) 2002

American Beauty (زیبای آمریکایی) 1999

 

کپی برداری و نقل این مطلب و زیر مجموعه های آن به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات "منبع: سایت نقد فارسی" ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

نوشتن دیدگاه

جهت انتشار نظرات خود در نقد فارسی بدون نیاز به تایید مدیریت لطفا ابتدا ثبت نام و سپس با نام کاربری خود وارد شوید.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

 
+1 #1 Mehrad.Hidden ۱۳۹۵-۰۱-۰۶ ۱۱:۰۴
لینک دو فیلمی که تو اسمشون جاده دارن جا به جاست!!!
نقل قول کردن | گزارش به مدیر