ورود به سایت

Alejandro González Iñárritu (الخاندرو گونزارس ایناریتو)

هنرمندان - هنرمندان سینمای جهان

Alejandro González Iñárritu (الخاندرو گونزارس ایناریتو) ----تاریخ تولد: ۱۹۶۳ --- کارگردان، نویسنده، تهیه کننده ---ملیت: مکزیک

وی در شهر مکزیکوسیتی، در محله‌ای متوسط و در همجواری ناحیه‌ای خطرناک و معروف برای گانگسترهایش، به دنیا آمد. پدر وی بانکدار ثروتمندی بود اما در زمان کودکی وی، پدرش ورشکست شد و همه چیزش را از دست داد. به گفته آلخاندرو، پدرش برای او یک قهرمان محسوب می‌شد زیرا در آن شرایط سخت، با پشتکار و اعتقاد یک مبارز از خانواده خود پاسداری می‌کرد. وی در سال ۱۹۸۴ به عنوان دی جی در ایستگاه رادیویی معروف مکزیکی WFM مشغول به کار شد. او از سال ۱۹۸۸ شروع به ساختن موسیقی برای شش فیلم بلند از جمله (۱۹۸۹) Garra de tigre نمود. او فیلمسازی را تحت آموزه‌های لودویک مارگولس، کارگردان لهستانی در مین و لوس آنجلس و کارگردانی را زیر نظر جودیت وستون در لوس آنجلس آموخت.

او در دهه نود، مسئول تهیه برنامه‌های Televisa، یک شرکت معروف تلویزیونی مکزیکی بود و در ۲۷ سالگی در زمره جوان‌ترین کارگردانان آنها به شمار می‌رفت. پس از Televisa و در سال ۱۹۹۱، وی شرکت Zeta films را راه اندازی نمود که در زمینه تولید تبلیغات و برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های کوتاه فعالیت داشت.
اولین فیلم نیمه بلند او به نام Detrás del dinero در سال ۱۹۹۵ و برای شرکت تلویزیونی Televisa ساخته شد که بازیگر و خواننده معروف اسپانیایی میگوئل بوزه در آن به ایفای نقش پرداخت.

فیلمنامه نویس گیلرمو آریاگا توانست پس از سه سال و نوشتن سی و شش چرکنویس، سرانجام سه داستان برای فیلم بلند عشق سگی بنویسد. این فیلم با بازی گائل گارسیا برنال نامزد جایزه اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان، برنده جایزه بهترین فیلم غیر انگلیسی جشنواره بافتا، جایزه بزرگ هفته منتقدین و جایزه منقدین جوان جشنواره فیلم کن و نیز جشنواره‌های متعدد دیگر در سراسر جهان گردید.
گونزالز اینیاریتو پنجمین فیلم ("Powder Keg") از مجموعه فیلم‌های شرکت بی ام دبلیو ("The Hire") و نیز قسمت مربوط به مکزیک در فیلم (۲۰۰۲) ۰۱"۰۹'۱۱ سپتامبر ۱۱ که به بررسی تاثیرات ماجرای ۱۱ سپتامبر در سراسر جهان می‌پردازد را در کنار فیلمسازان دیگری چون کلاود للوش، شوهئی ایمامورا، کن لوچ، میرا نئیر، آموس گیتای و شان پن کارگردانی نمود.

ایناریتو و آریاگا در سال های بعد با فیلم های 21گرم و بابل مسیری را که از ابتدا آغاز کرده بودند ادامه دادند ، بابل اخرین همکاری آریاگا با ایناریتو بود و پس از آن ایناریتو با فیلم ذیبا ، اگرچه نتواسنت موفقیت های قبلی خود را تکرار کند اما جوایز متعددی را بدست آورد. اخرین اثرش بردمن از آثار تحسین شده ی سال 2014 بود و بار دیگر او را به اوج رساند.

 


 

اسکار:

برنده اسکار بهترین فیلم ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

برنده اسکار بهترین کارگردان سال ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

برنده اسکار بهترین فیلمنامه سال ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

نامزد بهترین فیلم سال ۲۰۰۶ برای Babel (بابل)

نامزد اسکار بهترین کارگردان ۲۰۰۶ برای Babel (بابل)

 

گلدن گلاب:

برنده جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال سال ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

نامزد بهترین کارگردان سال ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

نامزد بهترین کارگردان سال ۲۰۰۶ برای Babel (بابل)

 

کن:

برنده بهترین کارگردان سال ۲۰۰۶ برای Babel (بابل)

برنده جایزه ویژه هیات داوران سال ۲۰۰۶ برای Babel (بابل)

برنده جایزه ویژه منتقدان سال ۲۰۰۰ برای Amores Perros (عشق سگی)

برنده جایزه ویژه منتقدان جوان سال ۲۰۰۰  برای Amores Perros (عشق سگی)

برنده جایزه Grand Golden Rail سال ۲۰۰۰ برای Amores Perros (عشق سگی)

نامزد نخل طلای سال ۲۰۱۰ برای Biutiful (ذیبا)

نامزد نخل طلای جشنواره کن ۲۰۰۶ برای Babel (بابل)


بفتا:

برنده بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان سال ۲۰۰۲ برای Amores Perros (عشق سگی)

نامزد جایزه دیوید لینچ بهترین کارگردان ۲۰۱۵ برای  Birdman (مرد پرنده‌ای)

نامزد جایزه بهترین فیلم سال ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

نامزد جایزه بهترین فیلمنامه اورجینال سال ۲۰۱۵ برای Birdman (مرد پرنده‌ای)

نامزد جایزه بهترین فیلم ۲۰۰۷ برای Babel (بابل)

نامزد جایزه دیوید لینچ بهترین کارگردان ۲۰۰۷ برای  Babel (بابل)

 


برخی از آثار

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/250/Amores-Perros/36-Amores-Perros.jpg http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/5976/Babrl--1.jpg http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/2376/biutiful-1Copy.jpg http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/5976/birdman_poster.jpg
Babel (بابل)

 

نقد و بررسی مهم ترین فیلم های ایناریتو

Birdman (مرد پرنده‌ای) 2014

Biutiful (ذیبا) 2011

Babel (بابل) 2006

۲۱ گرم (Grams 21)

Amores Perros (عشق سگی) 2000

 

 

کپی برداری و نقل این مطلب و زیر مجموعه های آن به هر شکل (از جمله برای همه نشریه‌ها، وبلاگ‌ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات "منبع: سایت نقد فارسی" ممنوع است و شامل پیگرد قضایی می شود.

 

نوشتن دیدگاه

جهت انتشار نظرات خود در نقد فارسی بدون نیاز به تایید مدیریت لطفا ابتدا ثبت نام و سپس با نام کاربری خود وارد شوید.

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

 
+23 #2 filmkhore ۱۳۹۴-۰۷-۲۸ ۰۸:۲۲
ما واقعا از این جهت آدمای خوش شانسی هستیم که تو دورانی زندگی میکنیم که افرادی مثل نولان ایناریتو لینج وخیلی های دیگه در حال فیلم سازی هستن باید قدر این دوران رو دونست ... 100 سال دیگه مردم اون زمان واقعا درک میکنن این آدما کی بودن . همون طور که ما فهمیدیم چارلی چلپین کوروساوا کوبریک کی بودن
نقل قول کردن | گزارش به مدیر
 
 
+10 #1 renee ۱۳۹۴-۰۷-۲۷ ۲۲:۴۴
جیگرشو
نقل قول کردن | گزارش به مدیر