Wreck-It Ralph (راف کار خراب کن)

کارگردان: Rich Moore

 

نویسنده : Phil Johnston

 

 

 

 

بازیگران: John C. Reilly, Jack McBrayer , Jane Lynch

خلاصه داستان :

یک شخصیت منفی بازی های ویدئویی می خواهد تبدیل به قهرمان شود و به جاده می زند تا آرزوی خود را برآورده کند، اما خواست او باعث ایجاد آشوب در کل دنیایی می شود که محل زندگی اوست

 

 

 

 

 

منتقد: بتسی شارکی (لس آنجلس تایمز) امتیاز ۹ از ۱۰——-

 

 

تنها نوجوان درون من که به بازی های ویدئویی معتاد بود نیست که انیمیشین جدید دیزنی، «راف خراب کار/Wreck-It Ralph» را ستایش می کند. محوریت این اثر بر روی ماجراهای یک شخصیت گردن کلفت و دوست داشتنی از درون بازی های ویدئویی است و میزان حساسیت ویرانگرانه ی فیلم و ترکیب احساس زمان قدیم و جدید فیلم از نکات فوق العاده ی آن به شمار می روند.

موجودات انیمیشنی عجیب و غریب سه بعدی این فیلم به سبک بازی های ویدئویی arcade دهه ی ۸۰ میلادی رنگ آمیزی شده اند، در عین حال تمایلات خرابکارانه ی ضدقهرمان داستان او را وا می دارند تا در یک برنامه فوق العاده جدید برای ترک عادات بد خود شرکت کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/RALPH2/Screen%20Shot%202012-11-05%20at%207.35.12%20PM.jpeg«جان سی.ریلی/John C. Reilly»، «سارا سیلورمن/Sarah Silverman»، «جین لینچ/Jane Lynch» و «جک مک برایر/Jack McBrayer» صداپیشگی گروه آشوبگری را بر عهده دارند که قرار است یک arcade به خصوص در capital fashion را به هم بریزد. گرچه فیلم از لحاظ نظری در زمان حال می گذارد، تمامی جزئیات آن دوران نه چندان دوری را به یاد می آورد که کودکان می توانستند با یک سکه ی یک سنتی زمان زیادی را صرف بازی های کامپیوتری کنند و arcade هنوز برای گروه نوجوان، تفریح جذاب و تازه ای به شمار می رفت.

با شباهت کمی به فیلم «ترون/ Tron» محصول ۱۹۸۲، این فیلم هم بیشتر درون خود دنیای بازی های ویدئویی می گذرد. هنگامی که بچه های بیرون بازی شخصیت های خوب و بد مختلف بازی ها را حرکت نمی دهند، آنها زندگی عادی خودشان را دارند. فیلم در استفاده از نسبت دادن ذهنی ما که در این دنیا همه چیز به چیزهای دیگر مرتبط است فوق العاده هوشمندانه عمل می کند. تصویر کردن ناامیدی ویران کننده ی یک کودک هنگامی که بازی ویدئویی هنگ کرده و درست عمل نمی کند لحظه ای دیدنی و تاریخی را خلق می کند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/RALPH2/wreck_it_ralph_gold_medal_a_l.jpgاما « راف خراب کار» بی آنکه بیش از حد سنگین و سخت فهم شود، کمی بیشتر به عمق ماجرا می پردازد. این فیلم درباره ی راه هایی که دنیای الکترونیکی روابط انسانی را از نو تعریف کرده اند سخن می گوید؛ انزوایی که میتواند از آن نشأت بگیرد، تلقین کردن طبقه بندی میان برنده گان و بازنده گان و آن تعریف و تمجیدات اجتماعی که وقتی کسی در مقابل آن مقاومت می کند معلوم می شود به شدت شکننده و پوچ است.

بازی های را که الهام بخش « راف خراب کار» بوده اند، در نظر بگیرید. بخش اکشن بازی در سه قسمت و هر کدام با سبک تصویری و پیش زمینه ی فرهنگی خاص خود تغییر می کند. داستان از بازی محل زندگی راف (با صدا پیشگی ریلی) آغاز می شود که یک بازی ساده به اسم «فلیکس همه کاره ی کوچک/ Fix-It Felix Jr.» است. محتوای داستان بر اساس مهارت های خرابکارانه ی گردن کلفت بازی (راف) و چکش جادویی فلیکس (با صداپیشگی مک برایر) که خرابی ها را درست می کند شکل می گیرد. حتی طراحی شخصیت ها مربوط به طبقه ی کارگر است، راف هیکل بزرگی دارد و فلیکس با اینکه کوچک اندام تر است به همان اندازه کار راه انداز است.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/RALPH2/Screen%20Shot%202012-11-05%20at%207.35.29%20PM.jpegکمی آن سو تر، با دنیای بازی جنگی «وظیفه ی قهرمان/Hero’s Duty» روبرو می شویم که یک بازی به شدت خشن با سبکی جدید و با کیفیت است. اینجا اندام همه ی شخصیت ها سفت و سخت است، به خصوص گروهبان کالهون (با صدا پیشگی لینچ) که سرباز زن نحیف و به شدت سخت کوش و سختگیری است که تا به حال جز با مردانی که قصد داشته به آنها دستور بدهد، با مرد دیگری آشنا نشده است.

بعد از آن به قسمت جذاب فیلم می رسیم، بازی «به دنبال شکر/Sugar Rush» که سبک آن کمکی تحت تأثیر انیمه/ انیمیشن های ژاپنی است. محیط این بازی یک گاری فانتزی است که از شکلات ها و شیرینی های دهان آب انداز ساخته شده که آنقدر اغوا کننده هستند که باعث دندان درد می شوند. اینجا یک مانع پرشور و کوچک به نام ونلوپ ون شوویتز زندگی می کند (او را به عنوان نسخه ی کامپیوتری یک نقص شخصیتی در نظر بگیرید) که سیلورمن با تمام وجود در صداپیشگی او مهارت به خرج می دهد. ونلوپ می خواهد بتواند در یک رقابت قهرمانی شرکت کند، اما بازی اجازه نمی دهد موانع وارد این رقابت بشوند و یک گروه دختر بدجنس هم آن دور و بر هستند تا زندگی او را سخت تر کنند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/RALPH2/Screen%20Shot%202012-11-05%20at%207.35.44%20PM.jpegونلوپ در بدترین زمان ممکن به شیطنت های خود ادامه می دهد و تصویرش پیکسل پیکسل و شطرنجی می شود (وقتی این اتفاق روی صفحه ی نمایش لپ تاپ تان بیفتد دیوانه کننده است اما اینجا راه نبوغ آمیزی برای هیجان دادن به داستان به شمار می رود). او در تلاش های خود برای تغییر موقعیت اش در بازی، در یک قدمی به یاری گرفتن راف و ایجاد یک دوستی شکننده میان خودشان قرار دارد. آزمودن پیوند میان آن دو به شکل گیری وقایع فیلم خیلی کمک می کند، اما کمی زمان می برد تا راف به آنجا برسد.

سفر راف آغاز می شود، مانند بسیاری از سفرهای دیگر این روزگار، و در یک جلسه ی گروهی برای روحیه بخشی که با شخصیت های منفی دیگر بازی های arcade برگزار می شود، کمی احساس جستجوی خود واقعی به او دست می دهد. بعد از گذراندن ۳۰ سال در نسخه های دموی بازی ها، افکار جدیدی به ذهن او می رسند و به شک افتاده است. خراب کردن تنها کار روزانه ی اوست، اما شب ها راف هنوز بیدار است و از بیرون به درون وجود خود می نگرد. او احساس می کند نقشی اشتباه به او داده اند و دیگران در فهمیدن او دچار سوءتفاهم شده اند.

بنابراین راهی بازی ای می شود که بتواند برنده شود، و مدال طلایی وجود داشته باشد که بتواند مدعی آن باشد. راف مطمئن است که این تنها کلید برای پذیرفته شدن در زادگاه اصلی اش است. سرکشی و یاغی گری راف باعث می شود فلیکس و گروهبان کالهون درگیر تعقیب و گریزی آتشین بشوند و حسابی به جنب و جوش بیفتند. البته این صفت آتشین برای رابطه ی غافلگیر کننده میان آن دو نیز قابل استفاده است!

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/RALPH2/wreck-it-ralph.jpgبرای خلق دنیای راف، توجه فوق العاده ای به جزئیات شده است، هم از نظر ظاهری و طراحی و هم مفهومی. مثلاً به سیستم حمل و نقلی که درون کابل های الکتریکی جریان دارد توجه کنید، نه تنها به نظر جالب و سرگرم کننده است، بلکه اجازه می دهد شخصیت ها از قالب اولیه ی خود خارج شوند. و چه کسی است که هر از گاهی به چنین کاری نیاز نداشته باشد؟ پایگاه مرکزی بازی/ Game Central Station- که فوق العاده با شکوه و با جزئیات تصویر شده – راه ورود به درون دنیای بازی های arcade است. قطعاً این پایگاه، اشاراتی به یکی از بخش های خاص آکادمی هنرهای زیبای نیویورک سیتی دارد و این تنها یکی از چندین کنایه ی تصویری به شدت جذاب فیلم است.

ترس همیشه پابرجایی که در دل این عناصر بازی جای دارد این است که یک باگ/خطای کامپیوتری سیستم آنها را به هم بریزد، ترسی که خیلی زود به تهدیدی برای به وقوع پیوستن تبدیل می شود. از طریق باگ هجوم آورنده و روش گسترش آن به فضای داخلی کامپیوتری شده ی بازی هاست که انیماتور ها فرصت لازم برای نشان دادن قابلیت های خود را به دست می آورند.

http://www.naghdefarsi.com/images/stories/rooz/naghd/RALPH2/Screen%20Shot%202012-11-05%20at%207.35.59%20PM.jpegبا وجود طیف های مختلف تصویری انیمیشن « راف خراب کار» که ذهن آدمی را به چالش می کشند، عمده دارایی و ارزش فیلم در انسانیت آن است. «ریچ مور/Rich Moore» که این اولین تجربه ی کارگردانی انیمیشن بلند سینمایی اش به شمار می رود، در هیچ یک از لحظات این فیلم پر جنب و جوش، چیزی را از قلم نمی اندازد. انگار آن ده سالی که در ساخت مجموعه ی «خانواده ی سیمپسون/ The Simpsons» سپری کرده، به او کمک کرده است.

فیلمنامه نویسان اثر «فیل جانستون/Phil Johnston» – که اولین اثر سینماایی اش فیلم کمدی « Cedar Rapids» بود- به همراهی «جنیفر لی/Jennifer Lee» که این اولین تجربه ی سینمایی اش است، به هیچ وجه گوشه ای از عناصر داستان اصلی را برای ایجاد یک موقعیت خنده دار قربانی نمی کنند. این تصمیم فضایی ایجاد می کند تا ریلی و سیلورمن بتوانند هنگام صداپیشگی بداهه گویی هایی هم در زمینه ی طنز داستان انجام بدهند که بی نظیر انجام شده و بار اعظم طنز فیلم هم بر عهده ی آنهاست.

« راف خراب کار» در مقایسه با سایر آثاری که نام دیزنی را به دوش می کشند، از نظر فرهنگی بار بیشتری دارد و با نشاط تر است. این انیمیشن با هنرمندی تمام ترکیبی ایجاد کرده که به خوبی موفق می شود همانطور که تحسین مخاطبان بزرگسال را برمی انگیزد، کودکان را نیز به خنده های نخودی بی اندازد. شاید حضور «جان لستر/John Lasseter» از کمپانی پیکسار در گروه گرداننده ی استودیوی انیمیشن سازی دلیل اصلی باشد و شاید هم بچه های تازه واردی در منطقه ی فیلمسازی ساکن شده باشند، در هر صورت این فیلم مانند یک نسیم تازه و خنک قرن ۲۱ امی بر چهره ی تماشاگر می وزد و او را سر حال می آورد.

اختصاصی نقد فارسی

مترجم: الهام بای

 

کپی برداری و نقل تمام یا قسمتی از این مطلب به هر شکل (از جمله برای همه نشریه ها، وبلاگ ها و سایت های اینترنتی) بدون ذکر دقیق کلمات “منبع: سایت نقد فارسی” ممنوع است و شامل پیگیرد قضایی می شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

24
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
24 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
21 Comment authors
ali newatiMiadlbپارسا امامfateme45rastin Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
ali newati
Member
Member
ali newati

wow زیاد اهل انیمیشن نیستم شاید سالی یک یا دوتا انیمیش پر سر صدارو ببینم . تعریف این فیلم رو شنیده بودم و براش وقت گذاشتم اصلا هم پشیمون نشدم . داستانی خلاقانه ، فضای شاد ، احساسات ، نوستالوژی با دیالوگ های زیبا و آموزنده همه و همه تو این انیمیشن ترکیب شدن تا برای ساعتی هم شده مخاطب بزرگ سال رو هم تحت تاثیر خودش قرار بده از زیباترین صحنه ها اونجایی بود که شهر شکلاتی داشت نابود میشد همه داشتن فرار میکردن ولی پنه لوپه نمیتونست فرار کنه و…

Miadlb
Guest
Member
Miadlb

یکی از تاثی گذار ترین کاتون هایی بود که دیدم.
بهترین بخشش هم وقتی بود که رالف میخواست فداکاری کنه و اون جملات رو می گفت.
این کاتون خواست بگه که نباید انسان هارو از رو ظاهر و اسم قظاوت کرد و همچنین شجاعت و خوبی به مدال و نشان نیست.

parsa emam
Member
Member
parsa emam

rastin:خیلی انیمیشن زیبایی بود اما انیمیشن brave خیلی فلسفی تر و زیبا تر بود.

داش من بریو کجاش فلسفی بود؟ جون من بگو شاید این نفرتی که ازش پیدا کردم (به خصوص بعد از اینکه تو اسکار اول شد) کمتر شه…والا!

parsa emam
Member
Member
parsa emam

fateme45:من از اون تیکه آخر که رالف خودش رو فدا میکنه و میگه: من بدم و این خوبه، من هیچگاه خوب نخواهم شد و این زیاد بد نیست…
من تو اون قسمت گریه میکردم…

آقا من الان ۱۷ سالمه ولی شرم نمی کنم از این که بگم منم تو اون تیکه گریه کردم…عالی بود این کارتون

fateme45
Guest
Member
fateme45

خدایا موسیقی این انیمیشن…
داستان خلاقش…
فداکاری رالف در آخر برای پنه لوپه..
دیالوگاش…
خییییلیییییییی عالییییی بود! 😥

fateme45
Guest
Member
fateme45

من از اون تیکه آخر که رالف خودش رو فدا میکنه و میگه: من بدم و این خوبه، من هیچگاه خوب نخواهم شد و این زیاد بد نیست…
من تو اون قسمت گریه میکردم…

rastin
Guest
Member
rastin

خیلی انیمیشن زیبایی بود اما انیمیشن brave خیلی فلسفی تر و زیبا تر بود.

parsa emam
Member
Member
parsa emam

کارتون فوق العاده ای بود. بهترین قسمتهاش: من از تنها زندگی کردن تو آشغالها خسته شده بودم
– پس حالا تنها تو پنتهاوس زندگی کن
و
(تیکه آخر فیلم) من بدم و این خوبه…..
یکی از چیزای جالب این کارتون برام مقایسه دو شخصیت رالف و ونلوپ بود: رالف می خواست فرا تر از چیزی که می خواست باشه اما بی اعتماد به نفس بود و بدی و خوبی رو با عناویو و ظواهر میشناخت، ونلوپ نقطه مقابلش: معتمد به نفس و بی باک
یه چیز باحال دیگه طراحی حالت های صورت بود (شادی، غم…)

شیتیل
Guest
Member
شیتیل

من خیلی از سرزمین شکلاتی-شوگر راش- که تو فیلم بود خوشم اومد و واقعا فیلم باحال و خوش طعمی بود.و ممنون از نقد خوبتون. لطفا انیمیشن پوکاهانتس(۱۹۹۵) و علاءالدین (۱۹۹۲) و زندگی جدید امپراتور (۲۰۰۰)رو هم نقد کنین. با تشکر از سایت خوبتون. 😆

sad7428
Guest
Member
sad7428

با سلام و احترام

ممنون از نقد بسیار دقیق … فقط در مورد موسیقی این انیمیشن هیچ حرفی نزده شده …
خیلی از تیتراژ آخر این فیلم خوشم اومد و از اولین ترانه اش … اسم خواننده این ترانه رو اگه ممکنه… بگید …؟

با تشکر

hasan gh
Member
Member
hasan gh

به نظر من عالیه.از اون دسته انیمیشن هاییه که براحتی می تونه بعضی مفاهیم رو به کودکان و نوجوانان بفهمونه.کاری که شاید ۱۰۰ تا کتاب نتونه انجام بده

siavash mm
Member
Member
siavash mm

این فیلم شاهکاره
این دیالوگش واقعا شاهکار بود
"برای اینکه قهرنام باشی لازم نیست حتما مدال داشته باشی"
واقعا داورای اسکار دیگه شورشو در اوردن همش به مزخرف ترین فیلم جایزه میدن
بریو اصلا قابل مقایسه با این نبود
واقعا شاهکاره

پوریا صادقی
Member
Member
پوریا صادقی

این انیمیشن یک نمونه خیلی خاص تو چند ساله اخیره
دلیر قابل قیاس باهاش نیست

شاهین
Guest
Member
شاهین

به نظر من این کار ده برابر از دلیر بهتر بود ولی چرا انتخاب نشد نمیدونم
فیلم نامشم تو دنیا تکه

افشین
Guest
Member
افشین

من این انیمیشن رو دوست داشتم و فکر می کنم توو هر سنی هم که باشیم لازمه که انیمیشن نگاه کنیم به دوران بچگی برگردیم و کمی بافکر کودکی به اطرافمون نگاه کنیم واقعا کار سختیه که یه انیمیشن سنین مختلف رو جذب کنه و فکر می کنم wreck it ralph تا حد زیادی در این زمینه موفق بوده ضمن اینکه برای من نوستالژی زیادی داشت 😀

Shiva Molaei
Member
Member
Shiva Molaei

[b]عالی بود، عالی[/b]

mehdi a
Guest
Member
mehdi a

واقعا شاهکاره
به نظرم اینقدر خوب که عنوان ((بهترین فیلم سال))
باید بهش بدن

بابک
Guest
Member
بابک

درضمن امیدوارم هرچه سریعترنقدشاهکارتازه استادرابرت زمه کیس"پرواز"روهم بزارید..تر***ده..
هنوز فیلم رو ندیده ازش به عنوان شاهکار یاد می کنه.من فیلم نولان هم قبل از این که ببینم شاهکار نمی دونم

علیرضا میرزاعلی
Member
Member
علیرضا میرزاعلی

انیمیشنش خیلی قشنگ و زیبل بود. ارزش ۴ بار نگاه کردن رو داره. در ضمن فیلم های جدید دیگه ای هم اومده . خواهشا نقد های اون هارو هم بذارید. مثل "مردی با مشت های آهنین" و "اسکای فال"

Batman
Guest
Member
Batman

سلام.خسته نباشید.ازنقدوترجمه سپاس.انتخاب منتقدش جالب بود.امیدوارم این نوع انتخابهاادامه داربشه..انیمیشن خوش فرم ومحتوایی بنظرمیرسه..تومتاکرتیک۷۳امتیازداره.وا.او.اسکات وپیتردبروژهم ستودنش بهش۴ستاره کاملودادن..
درضمن امیدوارم هرچه سریعترنقدشاهکارتازه استادرابرت زمه کیس"پرواز"روهم بزارید..ترکونده..

احد
Member
Member
احد

من خودم انیمیشن خیلی دوست دارم و همشون رو میبینم ..ولی نمی دونم چرا این به دلم ننشسته ..یه جوری میاد به نظرم ..

ShahFace
Member
Member

کسانی که دیدند خیلی ازش تعریف کردن

آرمین سهرابی
Member
Member
آرمین سهرابی

عکس های فیلم خیلی جالبن. به نظر فیلم خوبی میاد.
ممنون از خانم بای بابت ترجمه خوبشون.