نقد و بررسی فیلم Warrior (مبارز)


خلاصه داستان:

تامی یک عضو سابق نیروی دریایی آمریکا است که بعد از بازگشت به خانه از طرف پدرش ترغیب می شود تا در مسابقات رزمی که جایزه قابل توجهی هم برای قهرمان در نظر گرفته شده، شرکت کند.


تصاویر فیلم:

نقد و بررسی فیلم به قلم James Berardinelli (جیمز براردینِلی)

نمره 8.8 از 10

من زیاد اطلاعی در مورد هنرهای رزمی مختلط (MMA) اطلاعی ندارم، به جز اینکه به شکل ریشه ای و رادیکالی مبارزاتی کنترل شده هستند به همراه مبارز هایی که از تاکتیک های گوناگونی برای شکست دادن حریفشان استفاده می کنند. در فیلم “مبارز” ، گاوین اوکانر ، در تلاش برای کسب کمربند قهرمانی MMA است .

برای تماشای این فیلم، آشنایی با این رشته ی ورزشی الزامی نیست. چرا که اصولاً این فیلم در مورد مبارزاتی خشن خصمانه است و نه یک فیلم ورزشی / تاکتیکی که در رون درون قفس می گذرد . اکثر فیلم هایی که با مضامین ورزشی هستند (شامل فیلم های مبارزاتی) حداقل با یک درجه اختلاف همگی در مورد پیروزی هست اما فیلم “مبارز” این موضوع را به تصویر می کشد که میتواند در هر پیروزی یک شکست باشد و یا در هر شکست یک پیروزی بدست آید و این چیزی نیست که در دور نهایی بازی اتفاق بیفتد که مفهوم و ذهنیت “کانر” را نشان دهد بلکه چیزی است که سریعاً بعد آن اتفاق می افتد.

بی انصافی است که بگوییم فیلم “مبارز” سعی در تحریک نیروی فیزیکی مردان نکرده است اما “اکانر” (کارگردان فیلم) در این باره اغراق نمی کند . اگر فیلمبرداری آزار دهنده دستی و تکان های بیش از اندازه آزار دهنده آن را کنار بگذاریم، ، در مجموع باید گفت “مبارز” فیلم ارزشمندی است. حرکات اکشن زیاد MMA که می تواند مخاطب را مشتاق نگه دارد و یک عنصر اکشن را به روند و پروتکل فیلم تزریق کند . با تمام اینها و به رغم اکشن بالای فیلم، “میارز” هنوز هم ، به فیلم هایی مانند Raging Bull ، Million Dollar Baby و حتی مشت زن (The Fighter) شباهت دارد تا به فیلم هایی چون راکی (Rocky) و از این قبیل . سه کاراکتر اصلی فیلم بدجور ناامید و شکست خورده هستند و در زمین مسابقه ای که رویاها و جستجوهای آنها به تحقق می رسد ، احساسات عمیقی را برجای میگذارند که بی شک در مخاطب اثر می کنند.

داستان فیلم بر روی سه مرد متمرکز شده است ، برادرهای از هم جدایی به نام های تام (تام هاردی) و برندن (جوئل اگرتون) و پدرشان پدی (نیک نولت) . یک سرباز کم حرف که به پیتزبورگ آمده تا برای “اسپارتا” آموزش دهد . یک تورنمنت که همه ی برنده های رشته حضور دارند و در شهر “آتلانتیس” (پایتخت ورزش MMA) جمع می شوند . او سعی می کند تا خاطرات بی توجهی پدر خودش و ترک او را فراموش کند .پدی ، یک الکلی است که در دوران بهبودی به سر می برد و باید 1000 روز هشیار باشد و طرف الکل نرود. او حالا در موقعیتی است که می تواند رابطه اش با فرزندش “تام” را که او نیز یک مبارز است را تحکیم کند اما تام فکر می کند که رابطه ی او با پدرش تنها در حد یک مبارز و یک مربی است و نه بیشتر. از سویی دیگر ما شخصیتی به نام “برندن” را می بینیم. ، یک مبارز سابق UFC و اکنون یک معلم دبیرستانی، برندن خودش را محتاج پول می بیند و میخواهد از زیر بار قانون “سلب حق فک رهن از خود” خارج شود ؛ یک توضیح مختصر می دهم که این قانون بدین معناست که حقی که طرف در قبال پرداخت رهن خود دارد ، سلب می شود و نمیتواند دوباره به خانه اش برسد . برندن بر خلاف خواسته های همسرش تز (جنیفر موریسون) وارد مسابقات سطح پایین MMA می شود . مدیران مدرسه وقتی میفهمند که او به طور مخفیانه کار دیگری هم می کند کار او را به تعلیق در می آورند و او مصمم به ورود به تورنمنت “اسپارتا” می شود . همچنین او از رابطه ی قدیمی اش با مربی “فرانک کامپانا” (فرانک گریلو) ، که یک شخص معروف در این رشته استبرای موفقیت هر چه بیشتر استفاده می کند.

کسی که نتواند تشخیص دهد که روند داستان، باعث بوجود آمدن مسابقه ای بین تام و برندن می شوند و پدی هم در گوشه ای حضور پیدا می کند و ناظر مسابقه است ، واقعاً ساده است! این پویایی و دینامیک جالب است . اکثر فیلمهای رزمی ورزشی یک موقعیت “آدم خوب ، آدم بد ” را به وضوح پیاده می کنند و باعث می شود تا آن دو یعنی تام و برندن آنقدر به زدن همدیگر ادامه بدهند تا یک امر حتمی الوقوع رخ دهد . فیلمهایی مثل راکی ، که قهرمان در آن شکست می خورد ، به ندرت اتفاق می افتد . در فیلم “مبارز” ما شاهد یک وضع دشوار و دوراهی بین دو شخصیت ورزشکار و با تجربه هستیم که در یک مسابقه با هم جدال می کنند . سوای اینکه ” چه کسی جایزه ی 5 میلیون دلاری را نصیب خود می کند ؟ ” در مقایسه با سوالی که “آنها چطور می توانند یکدیگر را به عنوان حریف در مصاف هم بینند” سوالی فرعی است . این نبرد در مورد رستگاری، آشتی و شکست شیطان هست . فیلم “اکانر” خالی از کلیشه نیست اما او سعی کرده کلیشه هارا به شکلیتحسین برانگیز تقویت کرده و بالا ببرد.

فیلم “مبارز” بر چهار اجرای قوی تکیه کرده است . دو اجرای بازی هایی برجسته و عالی هستند . یکی تام هاردی که با بازی زیبایش در فیلم “برانسون” حرفه اش را درخشان ، بزرگ و البته خشن وجدی در تمامی صحنه ها نشان داد . حالا که سابقه ی درخشان و البته خصوصیات جدی اش آشکار می شود، ما شاهد یک درد عمیق ریشه ای در تمام هسته ی بازیگری وی هستیم . کلمه ی “آتشین” اغلب برای توصیف کار هاردی در فیلم “برانسون” استفاده می شد ؛ این کلمه در مورد بازی او در فیلم “مبارز” هم به کار می رود .دیگری هم نیک نولت ، که سهم و نتیجه ی سختی هایش را گرفته و اکنون دارای کارنامه ی موفقی می باشد . او نقش یک پدر از دنیا بیزار را بازی می کند که از برقراری ارتباطی دوباره با پسری که از او غفلت کرده و به او بی توجهی کرده، مأیوس است . این یک خط داستانی است که به پدران زیادی مربوط می شود . نولت بازیگری کاملا مناسب برای به موفقیت گذراندن امتحان در نقش “پدی” بود . تصویری که از نقش های “جوئل اگرتون” (بازیگری با اعتبار تلویزیونی شاخصی در کارنامه) و جنیفر موریسون (شناخته شده به خاطر بازیگری نقش مکمل زن در فیلم خانه) داریم کم درخشان بوده اما خالی از اهمیت نیست.

“اکانر” به فیلم یک چهره ی تاریک و زشت می دهد ؛ که همین بهترین انتخاب برای جریحه دار کردن احساسات هست . فیلم “مبارز” یک فیلم رزمی سنتی از نوع “بلند شو و تشویق کن” نیست (در این سبک خاص از فیلمهای رزمی شخص خوب در مبارزه پیروز می شود و تماشاچیان بلند میشوند و او را تشویق می کنند) . اشارات فیلم قوی و عمیق هستند . اگر در سبک ساخت این فیلم، نکته ای منفی باشد ،آن این است که در تلاش برای نشان دادن صمیمیت و بی فاصله بودن ، بیش از حد از دوربین دستی استفاده شده است. در حالی که استفاده از دوربین دستی برای قسمت های رزمی مناسب است ، باز هم شاهد این هستیم که فیلمساز از دوربین دستی تقریباً هر روز و همه ی لحظات استفاده کرده و شاید این موضوع باعث گیجی (و حتی حالت تهوع و انزجار در بعضی بینندگان حساس) شود.

فیلم “مبارز” بی شک از بسیاری جهات با فیلم “مشت زن” قابل قیاس است ، اما در بعضی جهات ، فیلمی به مراتب قوی تر و رقیبی جدی تر از مشتزن، برای کسب جوایز اسکار می تواند باشد. فیلم “عزت و پاکی نفس” را به مخاطبان نشان دهد اما یک چیز تلخ و شیرین و البته خاص در فیلم “مبارز” وجود دارد؛ و بر خلاف نامزد اسکار قبلی (فیلم مشت زن) به این فیلم لقب “بر اساس یک داستان واقعی” تحمیل نشده است . ورزش MMA شاید به طور مقایسه، شکل جدیدی از ورزشهای رزمی باشد اما فیلم “مبارز” نشان می دهد که در مقایسه با سایر ورزش های پرپیشینه و قابل احترام یک زمین حاصل خیز و یک پیش زمینه ای مناسب برای درام هست.

منتقد : جیمز براردینلی : امتیاز 3.5 ستاره از 4 ستاره

مترجم : علی نصرآبادی

تهیه و ترجمه: سایت نقد فارسی

نقد و بررسی فیلم به قلم

جنگجو فیلمی است که توانسته رضایت توامان تماشاگران و منتقدان را به دست آورد. فیلم ترکیب جانداری است از اکشن و هیجان در داخل رینگ مسابقه و نقش های حسی و عاطفی در خارج رینگ، ورزشی که در این فیلم دستمایه قرار گرفته به (هنرهای رزمی مخلوط) یا (MMA) معروف است و برای خودش قوانین و مقررات خاصی دارد. احتمالا اکثر تماشاگران آشنایی چندانی با این ورزش ندارند اما برای لذت بردن از این فیلم زیبا نیازی به هیچ آشنایی قبلی ای نیست. گاوین اوکانر کارگردان جنگجو موفق شده منظر تاریک و پرتنشی به فیلم خود بدهد. جنگجو یک فیلم اشارات است و مضامین مستقر در فیلم بسیار ژرف تر و قدرتمندتر از غالب فیلم های ژانر است. فیلم گرچه موفق به تخلیه هیجانی تماشاگر می شود اما نتیجه گیری پایانی اش یک نتیجه گیری تلخ و شیرین است.

 

روزنامه پیام سمنان

نقد و بررسی فیلم به قلم

موسیقی متن فیلم “مبارز” اثری از مارک ایشام فوق العاده زیباست. زمانی که فیلمی را دوست دارید، موسیقی متن فیلم باید بتواند بهترین سکانس های آن را در ذهن تداعی کند و این یکی شما را از این نظر ناامید نخواهد کرد. فیلم در حالی که با صحنه های مبارزه و پرتحرک عجین شده، موسیقی متنش منعکس کننده درام خانوادگی، درد، شجاعت، ناامیدی و تولد دوباره است.

مارک ایشام در اینجا یک اثر فوق العاده ایی را خلق کرده که همواره تعادل بین انرژی و احساسات در آن حفظ شده است به طوری که صحنه های پرتحرک فیلم را به زیبایی با عواطف و احساسات درام بهم گره زده است. به طور کلی موسیقی متن این فیلم بیادماندنی بوده و یکی از نکات برجسته آن بشمار می رود.

فیلم مبارز فیلمی در ژانر درام و ورزشی به کارگردانی گاوین اوکانر می باشد. داستان فیلم درباره دو برادر است، برادر هایی که از هم جدا می باشند و رابطه خوبی باهم ندارند. در همین میان پسر کوچکتر که از جنگ برگشته، پیش پدر (که در حال ترک مشروبات الکلی هست) بر می گردد و از او می خواهد که او را برای مسابقات مبارزآت آزاد “MMA” آماده کند و پدر در این مسیر می خواهد رابطه بد خود با دو پسرش را بهبود ببخشد و …

این فیلم در اصل برای خاطره چارلی لوییز ساخته شده است. کسی که خود در مبارزات آزاد یک قهرمان بحساب می آمد.

والاموزیک ( Vmusi )

نقد و بررسی فیلم به قلم

بررسی فیلم “سلحشور”: گلادیاتورهای قرن 21 در تمدنی که نیست

تامی کنلون که بعد از سال ها به سراغ پدرش آمده، تصمیم می گیرد تا با کمک پدرش، خود را برای مسابقات MMA آماده کند. در همین حین برندون کنلون، که دبیر فیزیک دبیرستان بوده و خانه اش در رهن بانک است، به دلیل آنکه نمی تواند پول بانک را پرداخت کرده و نیاز جدی به پول دارد، تصمیم می گیرد در یک کلوپ شبانه‌ برای دریافت مقداری پول مبارزه کند. خبر مبارزه او به گوش مدیران مدرسه رسیده و به همین دلیل وی را از کار معلق می کنند. او نیز مجبور می شود به حرفه قبلی خود یعنی مبارزه بازگردد… “…حق فاتحان نسبت به کشتار اسیران ایشان در سراسر دنیای قدیم به طور کلی مورد قبول بود و رومیان خود را بزرگوار می پنداشتند که بدین اسیران فرصتی می دادند تا در میدان زندگی خود را نجات دهند. افرادی را که محکوم به ارتکاب قتل شده بودند از سراسر امپراتوری به رم می آوردند و به مدرسه گلادیاتورها می فرستادند و اندکی بعد به مسابقات رزمی می کشیدند… این مدارس بیش از 105 سال قبل از میلاد هم در روم موجود بود… حتی سناتورها و سلحشوران ممکن بود مانند گلادیاتورها محکوم به جنگیدن شوند، و گاه علاقه به مورد تمجید قرار گرفتن کسانی از طبقه سوارکاران را تحریک می کرد که داوطلب شوند. تحت کشش و اعزاز ماجراجویی و خطر، عده زیادی در مدارس گلادیاتوری ثبت نام کردند” متن فوق قسمتی از جلد سوم کتاب تاریخ تمدن (قیصر و مسیح) است و ویل دورانت آن را در بیان بازی هایی که در تعطیلات رومی برگزار می شد، آورده است. وی در قسمت دیگری از این کتاب آورده است “… مردم روم که به نمایشهای خونین گلادیاتورها آموخته شده بودند، به مسابقات ورزشی به طور ضعیفی علاقه داشتند…” با کنار هم قرار دادن این دو قسمت می توان به اوج سنگدلی و سبوعیت مردم آن دوران یا لااقل بخش عظیمی از آنها پی برد. مردمی که برای تفریح به دیدن میادینی می رفتند، که تنها مکانی برای ارضای خوی حیوانی و بلکه شیطانی افراد بود. اما متاسفانه امروزه و پس از گذشت سالها صدای هلهله تماشاگران و فریاد گلادیاتورهای جدید را از درون قفس های مسابقاتی چون UFC و MMA می توان شنید. درحقیقت میدان همان میدان و تماشاگر همان تماشاگر است ؛ با رنگ و لعابی جدید، در کنار قوانینی که فقط برای ظاهر سازی و متمدن جلوه دادن است ؛ تفاوت این میادین با گذشته در این است که اگر در آن زمان اکثر قریب به اتفاق گلادیاتورها مجبور بودند برای حفظ جان خود دست به کشتار بزنند، امروزه تمام آنها برای پول، ماجراجویی و شهرت طلبی وارد این میادین می شوند. البته غرب برای آنکه به دنیا القا کند که میدان های جدید مبارزه با گذشته ارتباط چندانی ندارد و تمام این مسابقات تحت کنترل بوده و افراد شرکت کننده در آن قصد کشتن یکدیگر را ندارند، هر از چندگاهی با ساخت انواع فیلم های هالیوودی سعی می کند از گلادیاتورهای جدید قهرمانانی با منش های جوانمردانه، و از این‌گونه میادین مسابقاتی صرفا ورزشی بسازد ؛ که “سلحشور” را می توان از جمله آن فیلمها دانست. لازم است به این نکته اشاره شود که این فیلم تنها بخش کوچکی از خشونت رایج در این مسابقات را به نمایش می گذارد. فیلم را می توان به دو بخش کلی تقسیم کرد: 1- شروع فیلم تا آغاز مسابقات 2- آغاز مسابقات تا انتها در قسمت اول قرار است شخصیت ها برای بیننده معرفی شده و نیز با ارائه انواع اطلاعات، هم در انتهای فیلم تعلیق ایجاد شده و هم بیننده برای نتیجه گیری پایانی آمده شود. قصه فیلم حول شخصیت دو برادر به نامهای تامی و برندون کنلون شکل گرفته است. البته پدی کنلون، پدر دو برادر نیز از همان ابتدای فیلم پرداختی نصف و نیمه می شود ولی شخصیت وی بیشتر نقش کمکی در پرداخت دو شخصیت اصلی دارد. در دو سکانس ابتدایی دوشخصیت اصلی و پدرشان معرفی شده و طی آن مشخص می شود که تامی با پدرش رابطه سردی دارد و از او بخاطر رفتارهای گذشته‌ بخصوص رفتار پدی با مادرش عمیقا متنفرست. در عین حال معلوم می شود که او در ارتش خدمت کرده و اکنون در وضعیت روحی بسیار بدی به سر می‌برد ؛ وی از همه چیز و همه کس بریده و تقریبا به هیچ چیز حتی خودش نیز اهمیت نمی دهد. به موازات شخصیت تامی، مشخص می شود که پدر وی نیز در گذشته فردی الکی بوده ولی چندسالی‌ست الکل را کنار گذاشته و به خدا و مسائل معنوی ایمان آورده است ؛ که البته فیلم از زبان تامی بارها به تمسخر مسائل معنوی می پردازد. به عنوان مثال در همان سکانس ابتدایی، تامی با لحنی تمسخرآمیز به پدرش می گوید ” پس خدا تو رو انتخاب کرده، فوق العاده‌ست، فکر کنم مسیح اوجا ایستاده و همه مستها رو می بخشه ” یا در جای دیگر پس از بیان وضعیت اسف‌بار مادرش در زمان مرگ خطاب به پدرش می گوید “… تمام این مدت منتظر رفیقت مسیح بود که نجاتش بده ” که ریشه این مطلب را می توان در علاقه سازندگان فیلم به روم باستان و فرهنگ الحادی و اومانیستی رایج در آن دوران دید. مشخصه اصلی هردو شخصیت تنهایی و انزوا و در عین حال فرهنگ سطح پایین آنها بوده و یکی از عواملی که این دو را تا انتهای فیلم در کنار یکدیگر می بینیم همین مطلب است. در ادامه شخصیت برندون معرفی می شود. فردی متاهل و به ظاهر خوشبخت که در کنار همسر و فرزندانش با همسایگان‌ ارتباطی صمیمی و دوستانه داشته و همه چیز گویای این نکته است او با برادر و پدرش، زمین تا آسمان فرق دارد. سپس کارگردان در سکانسهای متعددی تا زمان شروع مسابقات، هم قصه را پیش برده و هم شخصیت پردازی دو قهرمان فیلم را ادامه می دهد. در تمام سکانسها اختلاف فرهنگی و موقعیت اجتماعی هردو قهرمان و اطرافیان‌شان نیز به تصویر درآمده است. برندون فردی‌ست تحصیل کرده، در محیطی کاملا فرهنگی ؛ حتی باشگاه و مربی وی نیز همین وضعیت را دارد که این مطلب را می توان از محیط باشگاه، اتاق مربی و علاقه وی به نیچه و بتهوون ( عکسهای روی دیوار) و دیالوگ ابتدایی مربی با برندون در باشگاه مشاهده کرد. در مقابل، تامی فردی‌ست لمپن‌ و باشگاه وی نیز محل حضور افرادی مانند خود اوست. این اختلاف فرهنگی در شیوه تمرین کردن و آمادگی آنها برای مسابقات نیز بخوبی نشان داده شده، بگونه‌ای که برندون با روشهایی کاملا علمی تمرین می کند و در مقابل تامی با شیوه‌های من درآوردی پدرش برای مسابقات آماده می شود. برای پی بردن به هدف نمایش این اختلاف فرهنگی باید به متنی که از کتاب تاریخ تمدن آورده شد بازگشت. در قسمتی از متن آمد ” حتی سناتورها و سلحشوران ممکن بود مانند گلادیاتورها محکوم به جنگیدن شوند، و گاه علاقه به مورد تمجید قرار گرفتن کسانی از طبقه سوارکاران را تحریک می کرد که داوطلب شوند…” با توجه به این قسمت دو نکته مشخص می شود: 1- طبقات بالای جامعه نیز ممکن‌ست گلادیاتور شوند 2- همه اقشار جامعه با هر سطح فرهنگی این مسابقات را دنبال می کنند. در قسمت دوم فیلم، نکته دوم نمود بیشتری داشته و کارگردان در نماهای متعددی بخصوص در سکانسهای پایانی فیلم تاکید بسیار زیادی بر این نکته دارد. به عنوان مثال در یکی از مبارزات تامی، پس از آنکه تامی مبارزی بنام مدداگ را در مدت کوتاهی و با خشونت بسیار زیاد ناک‌اوت می کند گزارشگر مسابقه می گوید ” اگر این کارو با یک نفر توی خیابون بکنی زندانیت می کنن و کلیدش رو هم میندازن دور ؛ این یارو (تامی) یه جوری داره از قفس میره بیرون، انگار صحنه جرم رو ترک کرده “، سپس شاهد شور و شوق مردم برای دیدن ادامه مسابقات هستیم. می توان گفت سازندگان فیلم با این کار رسما اعلام کرده‌اند که بشر غربی هیچ تفاوتی با قرون گذشته خود نکرده و هنوز متخلق است به اخلاق وحشیانه و خوی ددمنشانه اجداد خود و از ابراز آن نیز هیچ ابایی ندارد.

 

منبع: هنر متعالی


ممکن است شما دوست داشته باشید

53
دیدگاه بگذارید

Please Login to comment
53 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
surush jafarimohsen-mجمال♦ȘȟϵҲƿɘаȐ♦معراج زاهدی Recent comment authors
  Subscribe  
Notify of
trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More here to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More Info here on that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More Information here on that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Read More on to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Find More to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

trackback
Member

… [Trackback]

[…] Information to that Topic: naghdefarsi.com/title/warrior/ […]

ma.s
Guest
Member
ma.s

باز هندیها اومدن کپی کردن ,این فیلم رو با اسم brothers ساختن
حتی دیالوگاش هم عوض نشده
این چندمین باره که این کپی هارو اتفاقی میبینم

surush jafari
Guest
Member
surush jafari

فیلم خیلی خوبی بود اما واقعا نمیدونم چرا به نیک نولتی اسکار ندادن واقعا تو این فیلم فوق العاده بود

mohsen-m
Guest
Member
mohsen-m

Mahdiyar_svd:

meraj88:فیلم خوبی بودن یک طرف… اما دوستان از این نکته غافل نشوند که متاسفانه این فیلم جزو ۲۵۰ تای imdb هست!!!!!واقعا خنده داره!!!!!!!!

کجا خندداره حاجی از نظر من حقش بود رتبه اش از ۱۰۰ پایین تر باشه والا ۸ بار دیدم هر ۸ بارو گریه کردم

این فیلم خیلی قشنگه حرفی هم توش نیست ولی اگه بخوایم ملاک خوب بودن فیلمو این بزاریم که چند بار باهاش گریه کردیم خیلی کاره مسخره ایه

جمال
Guest
Member
جمال

فیلم قشنگی بود
هم هیجان داشت هم احساسی بود
بنظرم بزرگترین فرقش با بقیه ی فیلما که خاصش میکنه اینه که تصویر عشق و نفرت رو بخوبی به تصویر کشیده بود
—–
هرچند من دوس داشتم که تامی برنده بشه ،اما هرکسی هم که برنده میشد ناراحت نمیشدم چون هردو یه هدفی داشتن که خوب بود و صرفا دنبال مقام نبودن …
ولی جاهایی که به پدرشون بی محلی میکردن خیلی اذیت شدم چون هرکسی تو دنیای واقعی دلش نمیخاد پدر مادرشو تو این وضعیت ببینه …
کلا پیغام فیلمو دوس داشتم …

احسان t
Guest
Member
احسان t

واقعا فیلم خیلی عالی بود.من تا حالا پای هیچ فیلمی بغض نکرده بودم

King DeNiro
Guest
Member
King DeNiro

به نظرم خیلی فیلم قشنگی بود ولی یک ایراد کلی داشت…فیلم سراسر نفرت بود .بعضی جاها واقعا رو اعصاب بود مخصوصا اونجاش که سکه ها رو پرت میکنه رو پدرش
ولی در کل خوب بود :۷٫۵ از ۱۰

keivan
Guest
Member
keivan

farzanarta:فیلم در همان دقایق آغازین با یک عادت مکرر اکثر فیلم های آمریکایی همراه است. قهرمان جنگ ارتش آمریکا معرفی میشود که به تازگی یکی از دوستانش را در جنگ از دست داده و قول داده از بیوه دوست از دست رفته اش حمایت کند.سراسر فیلم دارای سکانس های انتقاد آمیز است. ولی بزرگ ترین اغراق در فیلم قسمتی است که تامی در مسابقات UFC تمام ستارگان را فقط با یک مشت ناک اوت میکند ولی در برابر برادرش که یک نیمه حرفه ای است مغلوب میشود. با قسمت اول حرفت موافقم ولی درباره قسمت دوم حرفت که میگی تو… ادامه »

aboozar16
Guest
Member
aboozar16

شاید نقطه مشترک همه فیلمای رزمی در اینه که مبارزه و برد کمترین اهمیتو داره . از این فیلم واقعا خوشم اومد . چیزی که تامی رو شکست داد نفرت،نبخشیدن و انتقام و برعکس عشق ،تعهد،بخشش و ……….

MICHAEL CORLEONE
Guest
Member
MICHAEL CORLEONE

فیلم خوبی بود و به خوبی تقابل عشق و نفرت رو نشون میداد … از نظر من نیمه اول فیلم که بیشتر حالت درام داشت یکم حوصله سر بر بود و چشمو اذیت میکرد به دلیل کات های بسیار زیاد و تکان خوردن بیش از حد دوربین ، لزوما این حرکات لرزش دوربین برای جاهای حساس و اکشن استفاده میشه اما اینجا تو نصفه اول فیلم که بیشتر حالت درام داشت هم استفاده شده بود که یه مقدار رو اعصاب بود ، اما از نصفه به بعد فیلم که بخش مبارزات و … بود عالی بود همه چی …! در… ادامه »

احمد71
Guest
Member
احمد71

من رزمی کارم مسابقه خیلی شرکت کردم این فیلم دقیقا احساسو استرس قبل مسابقاتو حین مسابقات به من وارد کرد. از نظر فیلم شناسی هم واقعا فیلم خوبی بود.

afsane kurd
Member
Member
afsane kurd

این فیلمو یکى از دوستانم بهم داد که ببینم,بهم پیشنهاد کرد وقتى دارم این فیلمو میبینم خودمو جاى شخصیت هاش بذارم,از دید همشون به قضیه نگاه کردم حتى کم نقش ترینشون مدیر مدرسه… به نظرم عالى بود فقط یه چیزى که هستش اینه برندن کوبا رو شکست داد نه با قدرت فقط با هدفو امیدش به اون پول به نظرم نکته مثبت اینه که یک ماهى میتونه با استفاده از امید,عشق,ترس در برابر ماشینى که گوشت ادمو له میکنه پیروز بشه هدف اون مسابقات این بود قوى ترین مرد جهان شناخته بشه ولى به نظرم اگه دوباره برندن با همشون… ادامه »

eiman1351
Guest
Member
eiman1351

سلام دوستان. من این فیلم را از یکی از شبکه های ماهواره ای دیدم. من از بعد دیگه ای به فیلم نگاه کردم و من هم مثل شما شب تنها با خودم گریه کردم با وجود اینکه دیر گریه میفتم. برای من زمانی که همسر تام منتظر نتیجه مبارزه همسرش بود و اس ام اس پیروزی اش را دریافت کرد چنان به وجد آمد که بالا و پایین پرید. اینجا دقیقا من فهمیدم وقتی عاشق یک نفر باشی چقدر بهش فکر میکنی و مسایلش برایت مهم است با وجود اینکه همسر تام از او خواسته بود در این مسابقه شرکت… ادامه »

ندا
Guest
Member
ندا

فوقالعاااااااااااااااااااااااااده بود، یکی از زیباترین فیلمهایی بود که به عمرم دیدم. و دوس داشتم همه رو صدا کنم تا این فیلمو ببینن. عالی بود عالی.
کلیشه ای در کار نبود بر خلاف انتظارم.
باید همه این فیلمو ببینن تا یخش بزرگی از مفهوم زندگی رو درک کنن به اسم کینه و بخشش.
منم گریم گرفت ، فوقالعاده بود.

♦ȘȟϵҲƿɘаȐ♦
Member
Member
♦ȘȟϵҲƿɘаȐ♦

meraj88:فیلم خوبی بودن یک طرف… اما دوستان از این نکته غافل نشوند که متاسفانه این فیلم جزو ۲۵۰ تای imdb هست!!!!!واقعا خنده داره!!!!!!!!

کجا خندداره حاجی از نظر من حقش بود رتبه اش از ۱۰۰ پایین تر باشه والا ۸ بار دیدم هر ۸ بارو گریه کردم

معراج زاهدی
Member
Member
معراج زاهدی

فیلم خوبی بودن یک طرف… اما دوستان از این نکته غافل نشوند که متاسفانه این فیلم جزو ۲۵۰ تای imdb هست!!!!!واقعا خنده داره!!!!!!!!

کارن
Guest
Member
کارن

بعد از مدت ها یه فیلمه خوب دیدم

mobina
Guest
Member
mobina

با هربار دیدن این فیلم بدون استثناباهاش گریه کردم.مخصوصاسکانس آخر،مبارزه ی تامی و راندون

mobina
Guest
Member
mobina

هربارکه این فیلمو نگاه کردم بدون استثنا سکانس آخرو باهاش گریه کردم..فوق العاده بود

masoodp
Guest
Member
masoodp

اولش که فیلم را دانلود میکردم، فکر نمیکردم فیلم خیلی خوبی باشد. ولی الان که فیلم رو دیدم، باید اذعان کرد از بهترین های ژانر ورزشی است…فیلم rush هم در همین سبک خیلی کار خوبی است… ولی جدا از تصاویر مهیج و خشن و درب و داغون کن این فیلم! که لذتی عجیب را به من منتقل میکرد،ارزش بیشتر این فیلم بخاطر پیام های عمیقی بود که دربرداشت… اینکه یک مرد کسی است که تا پای جان برای خانواده اش بجنگد… اینکه دو برادر، میتوانند بخون هم تشنه باشند با افکاری خصمانه، یا اینکه با یک متاسفم از ته دل،… ادامه »

علی 71
Guest
Member
علی 71

فیلم خیلی قشنگی بود.حتما ببینیدش.

محمد کریمی
Guest
Member
محمد کریمی

به نظر من یه پیام اخلاقی خیلی قشنگ تو این فیلم هست و اونم "بخشش" هست ، توی فیلم میبینیم که "پدی" حتی به پسرهاش التماس میکنه که ببخشنش و حاضر میشه به خاطر "تامی" که گفت "وقتی دایم الخمر بودی بیشتر دوستت داشتم" از ۱۰۰۰ روزش بگذره ، "برندون" پدرش رو میبخشه ولی هنوز با "تامی" بحث داره ، تا جایی که تو پایان فیلم تو لحظه های آخر که مبارزه نیست بلکه دعوای دو تا برادره "تامی" تسلیم نمیشه تا زمانی که "برندون" بهش میگه متاسفم… دو برادر همدیگه رو میبخشن و فیلم تموم میشه… فیلم خیلی قشنگی… ادامه »

Abe
Member
Member
Abe

فیلم به نظرم ساده اومد و خیلی یاد فیلم راکی و گاو خشمگین افتادم به نظرم این فیلم یک کپی برداری از او فیلمهاست و جایگاهش در ۲۵۰ فیلم حقش نیست.

ayub.s
Guest
Member
ayub.s

فیلم فوق العاده ای هستش. هر کی ندیده از دستش نده

farzan arta
Member
Member
farzan arta

فیلم در همان دقایق آغازین با یک عادت مکرر اکثر فیلم های آمریکایی همراه است. قهرمان جنگ ارتش آمریکا معرفی میشود که به تازگی یکی از دوستانش را در جنگ از دست داده و قول داده از بیوه دوست از دست رفته اش حمایت کند.سراسر فیلم دارای سکانس های انتقاد آمیز است. ولی بزرگ ترین اغراق در فیلم قسمتی است که تامی در مسابقات UFC تمام ستارگان را فقط با یک مشت ناک اوت میکند ولی در برابر برادرش که یک نیمه حرفه ای است مغلوب میشود.

sasan
Guest
Member
sasan

سلام! ممنون از نقدت ولی بنظر من نقد خوبی نبود!!
درسته فیلم یه زانر ورزشیه ولی اصلا نباید به چشم یه فیلم ورزشی بهش نگاه کنیم!!
یه داستانی از عشق و نفرت بود!! و حق با هر دو طرف بود!!ولی لین عشق بود که پیروز !! عشق برندن بود که به تنفر تامی غلبه کرد نه زور برندن !!

sam
Guest
Member
sam

به جرات میتونم بگم بهترین فیلمی بود که از لحاظ معنوی و عاطفی مفهومی دیدم و تحت تاثیر قرار گرفتم این فیلم از ان دسته فیلم هاست که هر ادمی باید برای یکبار هم شده ببینه قطعا ضرر نکرده

shahrzad
Guest
Member

mamnun az naghd khubetun!

احسان ریاحین
Member
Member
احسان ریاحین

آخ که من عاشقه سریال house md هستم.

سپهر
Guest
Member

جنیفر موریسون (شناخته شده به خاطر بازیگری نقش مکمل زن در فیلم خانه)؟
عجب؟
جنیفر موریسون شناخته شده برای بازی در سریال هاوس است که در انگلیسی به معنای خانه هم هست عزیز دل. خود دکتر هاوس هم در یکی از قسمتها، همینو به طنز اشاره میکنه. مترجم (علی نصرآبادی) تنها برای عقب نموندن از قافله، کیلویی ترجمه کرده و ظاهرا آشنایی چندانی با سینما و سابقۀ بازیگرها نداره که در ایران چندان عجیب هم نیست.
کارنامه بازیگری جنیفر موریسون،
http://www.imdb.com/name/nm0607185

هومن
Guest
Member
هومن

سلام ممنون از بابت نقد !
راستی این فیلم رو دستِ fighter زده . حتماً باید دیدش !